MAO STAAKT MOORDEND VUUR—S* Alleen lsj nog hardn siang dnek nu GAT IN DIJK BIJ BRESKENS ekkig J Groeiende kansen op vrede in Verre Oosten VERZWAKTE A11 rp zWIL GAAN Man sneed chef in dolle drift de hals af ZEVEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Wilde tonelen in Amsterdam Geen verlaging van huren N.V.V. voelt niet voor huur- en melkprijsverhoging De Biltkouder Oucle munten gevonden in Domburg 4 Smokkelbende werkte via Rotterdam Boteruitvoer naar Engeland gestegen Deken van advocaten weigert verdediging van zaakwaarnemer Veiling Aan eis voldaan Mej. K. v. d. Putte koninklijk onderscheiden Nieuwe directeur Walcheren Nu vier doden bij ongeluk te Wezep School (ook voor negers) verwoest Nederlandse nota zonder succes „Labbekakken" Vreselijk eind van urenlange ruzie Amsterdam-Den Haag via omweg Duiven de kop afgerukt MINISTER WITTE Standdaarbuiten wil paddestoelen gaan kweken Borrel en chocolade in België geschuwd Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503, Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg-, Korte Delft 50, Tel. 01180-2009; Vlissingen, Coosje Buskenstraat 27, Telef. 01184-3326; Terneuzen, Nieuwstraat 38, Telefoon 01150-3189. Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 0,56 per week, T,per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 10 cent per woord met een minimum van 1. 14e JAARGANG No. 4127 Maandag 6 oktober 1958 Eigen nieuwsdienst ASHINGTON Optimisme over groeiende kansen op een vellicht duurzame wapenstilstand in het Verre-Oosten beheerste zondagavond het politieke beeld in Washington, toen hekend was geworden dat Peking „0111 humanitaire redenen" hel bombardement op Quemoy voor de duur van een week had gestaakt. De nationa listen mogen hun troepen en burgers op Quemoy per schip van voorraden voorzien op voorwaarde dat Amerikaanse oorlogsschepen daarbij geen konvooidiensten verlenen. Tegelijkertijd heeft Peking het voorstel hernieuwd onderhandelingen met Tsjang Kai-sjek te openen om te komen tot een vreedzame regeling. Andere belangrijke ontwikkelingen I in en over het Verre Oosten waren in de afgelopen twee dagen: wanneer de Amerikaanse strijd krachten dat land binnenvallen. De Amerikaanse regering heeft een hooggeplaatst diplomaat naar Formosa afgevaardigd om het Tsjang Kai-sjek duidelijk te maken, dat hij 'n soepeler houding dient aan te ne men inzake de door zijn troepen bezette eilandjes voor de kust van het Chinese vasteland. Onder „soe peler houding" verstaat Washington, dat Tsjang in zal stemmen met ont ruiming of neutralisering van die eilanden, wanneer dat noodzakelijk is voor het verkrijgen van een wa penstilstand in het Verre Oosten. De belangrijkste adviseur van Mao Tse-toeng, de president van Rood China, is naar Warschau ver trokken. waar de Chinees-Ameri kaanse onderhandelingen worden gevoerd. Hij zou opdracht hebben, precies aan de weet te komen, op welke voorwaarden de Verenigde Staten Tsjang Kai-sjek willen over halen. Quemoy en Matsoe te ont ruimen. Terwijl als gevolg van al deze ontwik kelingen de hoop op een oplossing van het conflict in het Verre Oosten toenam, gaf Tsjang Kai-sjek een nieuw blijk van zijn koppigheid door een verklaring uit te geven waarin hij de eis stelde dat de Chinees-Amerikaanse besprekingen te Warschau onmiddellijk zouden worden afgebroken, opdat de wereld zou kunnen zien, wat er dan zou gebeuren. „Waar schijnlijk gaan de communisten nog een stap verder en vallen zij Quemoy aan", zei de generalissimo, die toen overigens nog niet kon weten van het aanbod van Peking om het bombardement van het eiland stop te zetten voor de duur van een week. ..Dan eerst zullen wij werke lijk vechten". Verder zei Tsjang dat zijn troepen geen duimbreed zullen wijken en geen enkel eiland zullen ontruimen. In terugtrekking van het garnizoen van Quemoy zal hij nooit toestemmen, zelfs niet symbolisch. Ook ..neutralisering" van Quemoy en Matsoe is buitengesloten. En DEN HAAG. Nederland voerde in tenslotte: „Desnoods zetten wij de strijd de eerste acht maanden van dit jaar on- geheel alleen voort geveer twee-en-een-half maal zoveel bo- Van een op handen zijnde verandering ter naar Engeland uit dan in dezelfde: m de houding van de Verenigde Staten periode van vorig jaar. uw'S De totale boterinvoer van Engeland 3 President Eisenhower heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zei dat de Verenigde Staten niet verplicht zijn ten strijde te trekken voor de verdediging van Quemoy en Matsoe alléén. •7 De Russische leider Kroesjtsjef heeft verklaard, dat de Sowjetunie in de „Chinese burgeroorlog" niet tussenbeide wil komen. Zij zal uit sluitend tot actie ten behoeve van de Chinese volksrepubliek overgaan, LONDEN- Na een jaar vruchte loos speuren heeft de Britse douane dank zij een verklikker, een van de grootste internationale smokkelben den uitgeschakeld door gelijktijdige overvallen op een tiental schepen in de havens van Dundee, Middlesbrough, Bristol en Londen. Duizenden horloges vielen in hun handen die de smokkelaars verstoot hadden in uitgeholde planken van öe luiken, die elk vaak 5000 uurwerken konden bevatten. Een groot deel van de smokkelwaar zou per helicopter uit België -naar Rotterdam zijn overgebracht en daar in de uitgeholde luiken zijn verstopt. Van onze parlementaire correspondent DEN HAAGMr. J. Algera, minister van verkeer en waterstaat, heeft de Koningin verzocht hem ontslag te willen verlenen uit zijn functie van minister van verkeer en waterstaat. De reden van deze ontslagaanvrage is, dat de minister meent in verband met zijn gezondheid niet meer ten volle te kunnen voldoen aan de hoge eisen, die zijn huidige ambt hem stelt. Het was minister Algera de laatste tijd duidelijk aan te zien dat hel werk te veel energie vergde van zijn krach ten, die geduren de de afgelopen jaren al enkele malen te zwaar beproefd waren. De ambtsperiode van deze rusti ge evenwichtige, plichtsgetrouwe anti-revolutionaire Mr, J. Algera bewindsman heeft bedroeg dit jaar tot 1 september circa 300.000 ton of 25 procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1957. Het Nederlandse aandeel in deze invoer steeg van 9.750 ton tot ,22.400 ton. Bij een daling van de totale kaasin- voer van Engeland steeg de invoer uit Nederland van 3920 tot 4450 ton. Het prijsverschil tussen Deense en Ne derlandse boter op de Engelse markt be draagt op het ogenblik ongeveer 60 cent per kg, ten gunste van de Deense boter. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN Een gat van ruim vierhonderd vier kante meter grootte is ont staan in de oostelijke haven- dam van de nieuwe veerhaven te Breskens doordat het zand waaruit het dijklichaam be staat is gaan werken en de zware afdeklaag van klei en asfalt heeft weggedrukt. Enkele dagen geleden ont dekte men in de asfaltlaag aan de binnenzijde van de ha- vendam en scheur van tien centimeter breedte. De scheur werd steeds groter en ver diepte zich totdat plotseling de dijkverschuiving optrad. Wanneer de dijkverschuiving zich had voorgedaan aan de buitenzijde, dus aan de stroom- zijde van de dijk, zou de schade niet te overzien zijn geweest, omdat het gat zich net onder de hoogwaterlijn bevindt. De werking van het zand wordt toegeschreven aan een bel (tussen asfalt en klei laag). niets Maar hij gaf blijk, er wei op voor- bereid te zijn. toen hij zei: „Als Washing ton ons in de steek laat. blijft mij geen andere conclusie over dan dat alle recht vaardigheid en billijkheid van de aarde zijn verdwenen". Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De deken van de Orde van advocaten te Amsterdam, mr. H. G. Stibbe, heeft geweigerd als advocaat-procureur een Amsterdamse zaakwaarnemer in hoger beroep bij te staan. „ante oplossing vormt voor Peking om enerzijds zonder verlies van prestige tot een staken van het vuren te komen en an derzijds indruk te maken op de nationa listische troepen en burgers van Que moy, die hard gebrek leiden Washing- MIDDELBURG. De heer R. W. Tans, die onlangs uit Indonesië terug keerde, waar hij een leidende functie nad bij een cultuuronderneming, is, als opvolger van wijlen de heer W. Kwel- dam, benoemd tot directeur van de Vei ling Walcheren. pen gedurende de wapenstilstand geen konvooidiensten verlenen, schijnt erop te wijzen, dat Peking probeert Washington er buiten te houden. Of er gekonvoiseerd zal worden of niet. is afhankelijk van de houding die Tsjang Kai-sjek zal aanne men. Bovendien wil Peking alleen met Tsjang onderhandelen „over het beëindi gen van de burgeroorlog", hetgeen Noch van president Eisenhower, noch van minister Dulles was er gisteravond te Washington een reactie op het stop zetten van het bombardement van Que moy. Functionarissen van het departe- j i i i i ment van buitenlandse zaken waren van rSlJ (IJSCheid VdH 0»lschool oordeel, dat deze plotselinge „wapenstil- stand om humanitaire redenen" een ele- DOMBURG. Het Domburgse ge- ïeentebesluur, het onderwijzend perso ieel en ouders van leerlingen van de ).l. school hebben zaterdag in hotel ...Juliana" afscheid genomen van mej. K v. d. Putte, die 36 jaar als onder wijzeres aan de school was verbonden. Mej. v. d. Putte werd op bijzonder har felijke wijze toegesproken door de bur gemeester. mr. W. J. E. Crommelin. die haar mededeelde, dat het H.M. de Ko ningin had behaagd, haar de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, te verlenen. Namens de oudercommissie sprak voorzitter J. Maas, die enkele fraaie geschenken aanbood. Daarna volgde een druk bezochte receptie. In de avond uren bracht muziekver. Apollo" een serenade. Geref. Kerken: Bedankt voor Tholen: kand. J. B. v. d. Meulen, te Amster dam. die het, beroep voor Emmercom- paseuum aannam. DOMBURG. Bij werkzaamheden oor het leggen van de fundamenten •an een schuur van de heer J. Francke, e Domburg, die worden uitgevoerd -loor de aannemer Janse, is door de leer J. Bogerd een pot met 243 oude nunten gevonden. De munten dateren ran tussen 1G10 en 1700, zijn zo groot als een rijksdaalder en vertonen een wapen van Zeeland. De zaakwaarnemer had in kort ge ding van de president van de recht bank het bevel gekregen om op te houden met het verspreiden van pam fletten die schadelijk waren voor een Amsterdamse advocaat. De geschrif ten behelsden de mededeling dat te gen de advocaat een aantal klachten was ingebracht bij de deken van de Orde van advocaten. De president van de Amsterdamse rechtbank deed zijn uispraak in deze zaak achter geslo ten deuren. Toen de zaakwaarnemer op de grif fie tegen dit vonnis appel wilde aante- ton heeft steeds als voorwaarde voor een kenen, werd hem meegedeeld dat al- KNOXVILLE (Reuter) De middel oplossing (en zelfs voor directe onder- |een een advocaat dat voor hem kon handelingen met Peking! als voorwaarde doen Een twintig juristen weigerden gesteld, dat Rood China als eerste het; d formaliteiten te vervullen, vuren moest staken. i Het is de vraag of het gebaar dat Pe- De zaakwaarnemer richtte zich king nu heeft gemaakt, inderdaad vol- daarop met een verzoek tot de deken doende is om aan die voorwaarde te vol- van de Orde van advocaten om voor doen. De eis dat Amerikaanse^oorlogssche- hem op te treden. Mr. Stibbe heeft dat j ZWOLLE Het aantal slachtoffers van het ongeluk op de onbewaakte spooroverweg bij Wezep is gestegen tot vier. In de nacht van vrijdag op zaterdag is het vijfjarig jongetje P. Meuren uit Kampen, dat in de autobus was achtergebleven, in het r.k. ziekenhuis te Zwolle aan zijn verwondingen over leden. Het kind was een kleinzoon van de 78-jarige heer H. van Aarst uit Kam pen die bij het ongeluk op slag werd gedood. DRIE ONTPLOFFINGEN DJAKARTA (A.P.) De Neder landse diplomatieke vertegenwoordi ger in Djakarta, de heer Hasselman, heeft zaterdag een onderhoud gehad met de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Subandrio. Subandrio zei na het onderhoud, dat er geen hoop bestaat op onmiddellijke verbetering van de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. De Nederlandse regering heeft de Indonesische regering kort geleden in een nota gewezen op haar plicht scha devergoeding te geven voor de over genomen Nederlandse bedrijven en de schade, die aan de Nederlandse be langen is toegebracht. Men moet getuige Subandrio's opmerkingen aannemen dat zijn regering de Neder landse nota heeft afgewezen en de heer Hasselman heeft meegedeeld dat Indonesië pas nadere regelingen zal overwegen, nadat Nederlands Nieuw- Guinea aan Idonesië is overgedragen. hem ook wel voor enige zware op gaven geplaatst. Nauwelijks een half jaar aan het bewind stond hij voor de reusachtige taak om de gevolgen van de watersnood van 1 februari 1953 zo goed en zo spoedig mogelijk te boven te komen. Uit die rampspoed is het Deltaplan geboren, waartoe de verstrekkende beslissingen met grote bestuursvaardigheid werden genomen. Moeilijke kwestie De jongste periode kenmerkte zich al evenzeer door bijna onoverkomelijke moeilijkheden. De netelige kwestie van de Amsterdamse tunnelplannen, de onpopulaire verhoging van de ta rieven van veren over de Westerschelde en lastige onderhandelingen Met de Westduitse bondsrepubliek over de rijnvaart, het internationale wegver voer, de wegenaanleg en de Eems- Dollard-kwestie liggen nog vers in het geheugen. Aan het Deltaplan zal de naam van minister Algera in onze geschiedenis blijven verbonden, .zoals die van mi nister Lely aan de Zuiderzeewerken. Hel uitgebreide en veel omvattende werk van de afgelopen jaren aan dit departement heeft minister Algera er wel toe gebracht om uit te zien naar een staatssecretaris, maar tot een benoe ming is het nooit kunnen komen. De noodzaak hiertoe drong enkele jaren des te meer toen hem de kundige en ervaren secretaris-generaal mr. Spitzen plotseling «.uitviel. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het weekeinde is in Amsterdam niet zonder enige opwinding voorbijgegaan. In de nacht van zaterdag op zondag overvielen twee onbekenden een 21-jarige jongeman, sloegen hem zijn bril stuk. schopten hem, en beroofden hem daarop van een portemonnaie met tien gulden. Zij namen zo snel de benen dat hun slachtoffer geen duidelijk beeld van hen overhield. Men vermoedt dat de overvallers Amerikaanse militairen in burger waren. Terzelfdertijd moesten twee agenten op de Zeedijk de sabel trekken om een groep vechtende Nederlanders en Duit sers uit elkaar te drijven. De Duitsers hadden in een café wat getalmd met betalen en hadden boven dien een grote mond opgezet. De kaste leinse ging hen met haar broer en zus ter te lijf. Op straat bemoeiden zich en kele Amsterdammers opgewekt met het geval. Na de interventie van de politie gin gen de Duitsers met bebloede koppen huns weegs. Enkele uren tevoren was een Rotter damse kermisexploitant er de oorzaak van dat er enig verhit rumoer ontstond op het Bos en Lommerplein. „De Amsterdamse politie is een stel letje labbekakken", stelde hij ferm vast toen een agent niet snel genoeg reageer de op zijn mededeling dat een groepje Ambonezen hem in de loop van de avond herhaaldelijk had lastiggevallen. De agent liet dit niet op zich zitten, en vroeg de kermisexploitant met hem mee te gaan om het verschil van mening op het politiebureau teg beslechten. Een groep van tien mannen sloot de agent daarop dreigend in. Na twee waarschu wingsschoten kon hij zich met de hulp van een toegesnelde collega van hen ont doen. Ad interim De beslissing omtrent het verzoek van minister Algera is gevallen in de kabi netsraad van vorige week vrijdag. Het is de bedoeling, dat minister Algera nog enkele dagen op zijn post blijft om de lopende zaken over te dragen aan minister Witte, die als minister van verkeer en waterstaat ad interim zal optreden zolang nog geen opvolger van minister Algera is benoemd Hier omtrent is echter nu nog niets bekend bare school van Clinton, in de staat Tennessee, waar in 1956 negerleer lingen toegang kregen, is door drie ontploffingen vernield. De ontplof fingen deden zich de afgelopen zon dag voor fcpen niemand in het ge bouw aanwezig was. Tussen de ex plosies verliep telkens ongeveer drie minuten. eveneens op duidt, dat het de bedoeling waarin gedaagde in hoger beroep kan is om zonder Washington tot een oplos- gaan tegen het vonnis van de piesi- sing te komen. dent van de Amsterdamse rechtbank. afgewezen, omdat hij te nauw betrok-, ken is bij het tuchtrechtelijke proces dat tegen de advocaat in kwestie is aangespannen. Op 17 oktober zullen de klachten, die tegen deze jurist zijn ingebracht worden behandeld. Het inwendige van het schoolgebouw Donderdag verloopt de termijn werd bijna geheel vernield. Van les- geven in het gebouw zal vandaag geen sprake kunnen zijn. In het afgelopen schooljaar deden zich '"TWEE scooters zijn zaterdagavond bij 1 Huis ter Heide ter hoogte van de Prins Alexanderweg op elkaar gebotst. Het echtpaar H. Koot. dat op de ene scooter reed. is overleden; de 47-jarige vrouw ter plaatse en haar even oude man kort daarop in het Zeister zieken huis. De bestuurder van de andere scoo ter, de 32-jarige kapelaan L. de W. uit Lobith, is naar het Sint-Anthoniuszieken- huis te Utrecht gebracht. Voor zijn le ven wordt gevreesd. De 44-jarige mevrouw L. Elbertsen uit Putten is gisteravond op de rijks weg, toen zij met haar bromfiets over stak, aangereden door een motor. Zij was op slag dood. Haar achtjarig zoon tje, dat achter op de bromfiets zat. en de motorrijders, de gebroeders F. uit Harderwijk, werden ernstig gewond. De 53-jarige mevrouw S. van Biug- gen-Heykoop uit Beesd is zaterdag, toen zij op weg naar huis de rijksweg wilde oversteken, door een personenauto ge grepen en gedood. De vijftienjarige scholier Herman Schmidt is op de Hoefkade in Den Haag onder een vrachtauto geraakt, toen hij op zijn fiets onverwachts naar links slingerde. Hij overleed ter plaatse. De tachtigjarige heer J. H. Auster- mühle te Hilversum is in het Diacones- senhuis overleden nadat hij vrijdag er voor was overreden door een scooter. In Lippenhuizen, ongeveer acht km van Drachten, slipte een auto vrijdag- Dr. W. Drees zal op maandag 6 avond op de tramrails waardoor hij te- oktober de eerste paal slaan voor het gen een boom reed. De bestuurder, de technisch hoofdgebouw van de lechni- 71-jarige aannemer H. Smeenge uit sehe hogeschool te Eindhoven. De Borger, werd zwaar gewond. Zijn pas- bouw ervan zal ongeveer vier jaar ver-|sagier, de 61-jarige H. van der Brug uit gen. Assen werd gedood. gedreven op een vlot op de Indische Oceaan voor hij werd gered. Het wapen waarmee de verschrikke lijke daad werd verricht was een half rond machinemes, dat aan de ronde zijde zo scherp was als een scheermes. In de holle kant van de halve maan- vorm zit een handvat waarmee het mes in de koolsnijmachine wordt ge monteerd. in Clinton vrijwel geen moeilijkheden voor. Wel waren er ernstige ongere- reldheden in september 1956, toen negerleerlingen toegang tot de mid delbare school hadden gekregen. Toen het nieuwe schooljaar het vorige jaar begon bevonden zich onder de 460 leerlingen 10 negerkinderen. KERK VERBODEN De dominee van een Methodistische kerk in Little Rock (Arkansas) weigerde zondag een neger de toegang tot de kerk. De neger was meegenomen door een blanke' vrouw. De Methodistische kerkorganisatie is in het zuiden van de Verenigde Staten naar ras gesplitst in een blank en een zwart deel. De negers hebben er hun eigen kerk en hun eigen dominees. Het is niet de gewoonte dat zij met blanken ter kerke gaan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Verkeer dat Den Haag binnenkomt uit de richting Amsterdam 2al gedurende een maand een omweg, door het Haagse bos moeten maken. De drukke Benoordenhoutseweg is met in gang van vandaag voor het verkeer af gesloten omdat er een waterleidingbuis! moet woiden gelegd. Verkeer uit Den Haag naar Amster dam zal via de Bezuidenhoutseweg wor den geleid. V'an onze Haagse redactie DEN HAAG. Personeel van de vis- fslag in Seheveningen ontdekte zaterdag ochtend in een zijtas van een fiets tien sierduiven waarvan de kopjes waren af gerukt. De diertjes waren nog warm. Vermoedelijk behoorde de fiets toe aan een man, die kort tevoren had geprobeerd vis te stelen. Hij had zich ijlings uit de voeten gemaakt toen hij zich betrapt wist. Van onze speciale verslaggever GELDERMALSEN. In bijzijn van het gehele personeel van de bankwerkerij der conservenfabriek Veluco te Geldermalsen heeft de 49- jarige werkmeester der bankwerke rij J. P. de G. uit Tiel zaterdag in wilde drift zijn chef. de 43-jarige M. van Vliet, hoofd van de technische dienst uit Breda-, met een vlijmscherp r~ koolsniimes de hak afgesneden De atV?g 'n Seheveningen ontdekte zaterdag- Kooisnijmes ae nats aigesneaen. ue 0Chtend in een znt.as van een «m. «en man was op slag dood. Aan deze verschrikkelijke daad was een heftige woordenwisseling vooraf gegaan, die de hele morgen had ge duurd. De verstandhouding tussen De G. en de heer Van Vliet was nooit al te best geweest. Toen zaterdagmorgen de heer Van Vliet de werkmeester de aanzegging deed, dat hij werd ontsla gen. barstte de bom. De werkmeester verweet zijn chgf dat deze hem er uit had gewerkt VLIJMSCHERP MES De ongeveer vijftien man personeel van de bankwerkerij volgden deze urenlange woordenwisseling op een af stand, terwijl men net deed alsof men doorwerkte. De beide ruziënde mannen liepen telkens van elkaar weg, maar kwamen steeds weer bij elkaar. Zij slingerden elkaar de grofste verwijten naar het hoofd. Opeens liep De G. voor de zoveel ste maal naar zijn kantoortje in de hoek van de bankwerkerij. Hij greep een van de cuttermessen, die pas ge repareerd en opnieuw geslepen waren. In dolle drift stormde hij het kantoor tje Uit en voor iemand er op verdacht was wat er ging gebeuren, gaf hij de heer Van Vliet de fatale klap met het halve-maanvormige mes. OPPASSEND MAN Na zijn daad Liep De G. naar het gereedschappenmagazijnlje, waar hij op de grond neerzeeg en in snikken uitbarstte. Toen de ijlings gewaar schuwde politie kwam liet hij zich ge willig meevoeren. Het slachtoffer was gehuwd en va der van een dochter van 20 jaar. J. P. de G. is eveneens gehuwd en va der. Tot de afschuwelijke daad van zaterdag was hij een oppassend man. die zo nu en dan eens blijk gaf driftig te zijn Hij is nimmer met de politie in aanraking geweest. Twintig jaar heeft hij bij de marine gediend. Ook in zijn diensttijd heeft hij nimmer straf gehad. Hij had een voortreffe lijke staat van dienst, Tijdens de oorlog was hij bij de ma rine in geallieerde dienst buiten Ne derland Verscheidene schepen waar op hij diende werden getorpedeerd. Bij een van die gelegenheden heeft hij eens acht uren moederziel alleen rond- NIJMEGEN Minister Witte is van mening dat een verlaging van de huren nog niet kan worden overwo gen. De bouwkosten zijn wel enigs zins gedaald maar lang niet genoeg. Hij zei dat zaterdagmiddag op het congres van het Katholiek instituut voor volkshuisvesting te Berg en Dal 1 bij Nijmegen. De minister gaf voorts de gemeente besturen en woningbouwverenigingen ir. overweging zo veel mogelijk te stre ven naar de bouw van woningen die voor arbeiders te betalen zijn. Volgens hem zou het ook goedkoper zijn aparte com plexen te bouwen voor grote gezinnen, voor middelgrote gezinnen, kleine ge zinnen en voor bejaarden. Minister Witte deelde mee dat bij bin nenkort een rijkscommissie zal instellen die de kwestie van de zelfstandigheid en verantwoordelijkheid, van de woning bouwverenigingen zal bestuderen. Die commissie zou dan ook rapport over de status van de woningbouwverenigin gen moeten uitbrengen, LONDEN (UPI). Burgemeester J. J. van der Riet brengt een bezoek aan de paddestoelenkwekerijen in Engeland. Hij wil onderzoeken of er voor zijn dorp. Standdaarbuiten bij Roosendaal, brood in de paddestoelen zit. Generaties lang leefde Standdaarbui ten van de vlasteelt. De lawine van Russisch vlas op de wereldmarkt maak te het noodzakelijk naar andere midde len van bestaan uit te zien. Na drama met methylalcohol ANTWERPEN. Er is in heel België een gevoelige terugslag te constateren In de omzet van sterke drank. Ook de verkoop van chocolade-artikelen begint sterk terug te lopen sinds is komen vast te staan, dat deze beide artikelen door knoeiers zijn gebruikt voor de aanmaak van levensgevaarlijke methyl-alcoholbon- bons. die evenals de pure methylalcohol al verscheidene slachtoffers hebben ge- eist. De politie heeft gisteren een nieuwe lijst van verdachte merken alcohol ge publiceerd. die goeddeels afkomstig zijn van twee Antwerpse firma's wier leve rancier Gustave Corthouts was. Deze Corthouts wordt beschouwd als de hoofd verdachte in de hele affaire. Er zijn nu vijftien arrestaties verricht. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN De vice-voor- zitter van het N.V.V., drs. D. Roe mers, heeft zaterdag verklaard dat zijn vakcentrale niets voelt voor een verhoging van de melkprijs of de huren, zelfs niet als daar een compensatie tegenover zou worden gesteld. Op een industrialisatiecongres van het N.V.V. te Groningen zei hij: „Als er ruimte is in onze economie, dan zijn wij ■•liet bereid deze ruimte in de eerste plaats te besteden voor compensatie voor melkprijs- of huurverhoging, maar dan zal deze in de eerste plaats moe ten worden aangewend voor terugdrin gen van de extra-bestedingsbeperking, die wij in het laatste jaar op onze schouders hebben genomen. „De Nederlandse vakbeweging", zei hij, „heeft geen looneisen gesteld toen tijdens de bestedingsbeperking „de rode streep" (het indexcijfer 119) werd overschre den. Vandaag zien wij de economische situatie anders en als uit het onderzoek van de S.E.R. zal blijken dat het gelijk aan onze kant is, dan zijn wij het vol komen eens met de K.A.B., dat naar we gen moet worden gezocht om tot wel vaartsverruiming van de werknemers te komen. Drs. Roemers meende dat het huur- probleem nu eerst van de andere kant moet worden aangepakt met verlaging van de bouwkosten. Voor beperking van de bedragen, die de overheid aan de melksubsidie kwijt raakt, zag hij goeds kansen in een doelmatiger structuurbe leid. De zomertijd is zondag in Engeland weer tot een einde gekomen. De klokken zijn gisteren een uur achteruit gezet. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond te 23.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, maar tegen de avond van het westen uit mogelijk enige regen. Matige wind tussen west en zuidwest. Iets kouder, 7 oktober: zon op 6.49 uur; zon onder 18.06. Maan onder 15.08 uur. V MIESJE: Het wordt weer rode-neuzenweer.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1