Perfecte modeshow door samenwerking Goese firma's Fruitkwekers hebben nu handen vol werk Weeshuis Burgerlijk Armbestuur Goes was in 1957 ruim bezet Middelburgse asieldieren hunkeren naar meer ruimte Petsie Felle ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Kruispunt Schoondijke wordt verbeterd C.IV.V .'ers bespraken bestaansrecht van bun organisatie Alleen bij volle winst is Tjoba zaterdag ka nanoen Zaterdag singelloop te Middelburg Raadsvergadering Druk instuifwerk in Dreischor De heer 4. W. Levering FLITSEN VIT DE ZEEUWSE TUINBOUW overleden Auto schept bakkersknecht 's Heer Abtskerke GOES A. de Jager ten grave gedragen BELGIË ZET IINVOER PEREN STOP TERNEUZEN P Smolders onderschei den Kanaal door Walcheren weer op oude peil Visserijbespreking te Arnemuidcn Weer corrupte Dui tse regeringsfunctionaris gearresteerd De vrolijke avonturen van en De Gaulle in Algerije „NIEUW" KABINET L> *-> Eigen nieuwsdienst werpen, waardoor zij zichzelf jarenlang GOES. Uit het jaarverslag van het!geheel kon bedruipen. Door de grote om- Burgerlijk Armbestuur Weeshuis te Goes!vang, die de behoeftigheid heeft aangeno- blyk.t dat het eigen verzorgingshuis ook men en de delang der inkomsten bijv. in in het afgelopen jaar weer aan de ge- vergelijking tot 1925, kan de instelling stelde verwachtingen heeft voldaan. Het het sedert mei 1932 niet meer stellen zon- tehuis is ruim bezet geweest. In de ver- der gemeentelijke subsidie. Deze subsidie slagperiode worden ter verzorging opge- zou evenwel beduidend hoger moeten zijn nomen 42 personen met een aantal ver- pleegdagen van 10223. Achttien personen overleden in het tehuis of werden elders ondergebracht. Wat de samenwerking met andere (ker kelijke) instellingen betreft kan gememo reerd worden, dat daarin meer lijn ge bracht is dan tot nu toe bestond. Samen werking vindt plaats op basis van „fifty- fifty". Voorheen werd met uiteenlopende percentages bijgedragen in de kosten van de kerkelijke instellingen. In het jaarveslag worden nog enkele woorden gewijd aan de overleden opzich ter over de landerijen, de heer P. Bakker uit Ovezande, die slechts korte tijd, maar op voortreffelijke wijze, zijn werk. voor het Burgerlijk Armbestuur Weeshuis heeft mogen doen. In zijn plaats werd benoemd de heer C. Goud-Koster te Waarde. Het aantal gezinnen en alleen wonende personen, min of meer geregeld met geld of levensbehoeften ondersteund, bedroeg in totaal 111, waarvan 59 Neder lands Hervormden, 31 Rooms-Katholieken, 6 van overige kerkelijke genootschappen en 15 zonder kerkelijke gezindte. De kosten der geneeskundige verzorging zijn de laatste jaren doordat vele behoef- tigen vrijwillig lid zijn van het Zieken fonds, belangrijk teruggelopen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat de instel ling eigenaresse is van landerijen, effec ten, enz., die belangrijke inkomsten af- wanneer er geen eigen inkomsten waren. De verkeersveiligheid op het kruispunt te Schoondijke zal bin nenkort aanzienlijk zijn verbeterd. Met man en macht wordt gewerkt aan de verbetering van de huidige situatie. Zoals wellicht bekend zijn op de viersprong in het dorp de laatste jaren nogal veel ongeluk ken gebeurd. De foto geeft een Van onze verslaggever MIDDELBURG De Christelijke Be sturenbond Middelburg kwam bijeen om zich te bezinnen over het onderwerp „Waarom nog christelijke vakbewe ging?" De districtsbestuurder van het C.N.V., de heer H. Beenhakker, legde de aanwezigen een groot aantal argumenten voor die tegenwoordig aangevoerd wor den tegen de vakbeweging in het alge meen en de christelijke vakbeweging in Jiet bijzonder. De vergadering ging naarna in discus siegroepen uiteen om al deze argumen ten te bespreken. Uit de beantwoording der rapporteurs en de nadere toelichting van de heer Beenhakker bleek overdui delijk, dat de aanwezigen er van over tuigd zijn dat ook vandaag de christe lijke vakbeweging nog zeer" zeker be staansrecht heeft. De brede stroom van pro-argumenten kon in het kort als Volgt worden samen gevat: Op het sociale terrein is nog niet alles geregeld (weduwen en wezenvoor ziening, invaliditeitsvoorziening, vele werknemers vallen nog niet onder een C.A.Q., de materiële positie der werkne- mers wordt steeds bedreigd e.d.'i. Het gaat echter niet alleen om materi- ele zaken, doch ook om ideële zaken (de verhouding van mens tot mens in het bedrijf en de plaats van de arbeider in de samenleving). Deze beiden zijn niet te scheiden. Daarom moet men deze vraagstukken vanuit een beginsel be studeren. Als christenen ook een organi satie op dat terrein werkend het Woord van God willen aanvaarden. Ons chris ten-zijn moeten we beleven in ons per soonlijk handelen, doch ook in het ge zamenlijk werken. Daarom is een chris telijke vakbeweging nog steeds geboden. Deze geanimeerde bijeenkomst werd besloten met een opwekking om ook de komende kadervergadering op 8 oktober te bezoeken. Prognoses korfbalprogramma (Van onze korfbaimede werker) De grote vraag voor zaterdag is of Tjoba de kroon op het werk zal kunnen zetten door na een voortreffelijk seizoen overzicht van de werkzaamheden pok nog de kampioenstitel in de eerste met de lens in de richting IJzen- dijke. m UC CC10 PC klasse van de Z.K.B. te behalen. Hiervoor is nodig, dat Tjoba in Goes Togo 1 ver slaat. Volgens de ranglijst zou Tjoba ook I bij een gelijk spel kampioen zijn maar door de commissie vah beroep moet nog i uitspraak gedaan worden in een door To go ingesteld beroep. De mogelijkheid is i n.L aanwezig, dat door deze uitspraak o m. de door Togo verloren wedstrijd te- gen Animo 1 zou moeten wordén over gespeeld. Volle Winst is dus nodig terwijl bij een gelijk spel de wedstrijd Tjoba le vies 1 uiteindelijk voor Tjoba definitief Van onze sportredactie MIDDELBURG De Middelburgse uitsluitsel zou moeten" geVen." In^a" zal atletiek- en handbalvereniging EMM or- Zuidwesters wel met bizonder veel inte- ganiseert zaterdag 4 oktober weer de resse de uitslag van de wedstrijd Top 1— Singelloop. Swift 3 afwachten. Slechts indien Swift 3 hier een misstap doet is er nog kans voor Zuidwesters. Wij verwachten de volgende resultaten: le kl. Scampolo 1—Vios 1 1; Togo 1— Tjoba 1 1. 2e kl. a: BKC I—Vopo I 1; Top I—Swift 3 2; Swift 4Vitesse 2. 2e kl. b: Luctor 1—Olympia 1 1; Volhar ding 2—de Poel 3. Prom. 2e kl.: Atlas—Blauw Wit 2; Ondo Kats 3. 3e kl. b: Scampolo 2Voto 1. 3e kl. d: AKC—Vedo 3 1. traditionele internationale Tot op heden is het echter nog niet pre cies bekend hoeveel Belgische atleten aan de start zullen verschijnen. Voor de b-junioren zijn zeven inschrijf vingen binnengekomen. De jongens, bij wie de strijd geheel open zal zijn, moe ten een afstand afleggen van circa 1350 meter (één ronde). Bij de a-junioren zal de strijd zeer spannend zijn. Uit Rotter dam kwam het bericht, dat de Minerva- man J. Spaan naar Middelburg zal ko men. De Zeeuwse favoriet Cas Mulder a zal dan ook geducht op zijn tellen moe- Adspirantcn. ten passen. De a-junioren, in welke cate- A: Swift a—Vitesse gorie acht lopers uitkomen, leggen een afstand af van 2700 meter (twee ronden). In de seniorenklasse komen naar alle waarschijnlijkheid 21 lopers aan de start. Zij lopen een parcours van bijna 4000 meter (drie ronden). De veelzijdige re cordhouder Hein Cujé is hier de grote kanshebber. Vorig jaar kon hij in ver band met ziekte niet deelnemen. De wis selbeker ging toen naar de Belg .Touret. Een gevaarlijke outsider is J. Schille- mans van Olympia '47 uit Halsteren. De strijd om de ereplaatsen zal wel gaan tussen de drie genoemde lopers. Daarachter zullen atleten als Boste laar, Zwartepoorte en Mondeel, allen uit Middelburg, en de Zeeland Sport-loper Heijdens, alsmede de Olympia-atleet De Nijs het elkaar niet gemakkelijk maken. Het parcours leidt via de Veersesingel, het Veerse Bolwerk, en de Koepoortbrug opnieuw naar de Veersesingel. De start van cle b-junioren is om half vijf. die van de a-junioren om kwart voor vijf en die van de senioren om vijf uur. Elto a—Zuidwes ters a. B: Ondo—Vopo: Swift Vlug—Ani mo b. C: Scampolo a—Vios (45 min.); Vios Scampolo a (45 min. terr. Scampolo); Luctor a—Olympia; Zeelandia—Togo a. E: Vedo b—Swift vlot; Atlas—Stormvo gels; Swift Rap—Animo e. Pupillen: Swift spoet—Zuidwesters Animo 2. Swift nik (Van onze correspondent) De gemeenteraad van IJzendijke komt donderdag 9 oktober bijeen. De 24 pun ten tellende agenda vermeldt o.m. een voorstel van b. en w. om toe te treden tot de stichting Beschuttende Werk plaatsen te Oostburg en het aanwijzen van een vertegenwoordiger der gemeente in het bestuur van de stichting, alsmede een plaatsvervangend bestuurslid. Voorts vermeldt de agenda een aantal punten, waarin verhuur en verkoop van gemeen tegrond aan particulieren geregeld zal worden. Voor de doorbraak Varkens- markt-Molenstraat en de aanleg van de Prinsessenstraat lanceren b. en w. een voorstel tot vaststelling van een wijzi ging van het goedgekeurde herbouw plan. Ook zullen enkele herzieningen van het industrieterreinplan en het plan in onderdelen aan de orde komen. De raad zal zich verder nog bezig houden met de vaststelling van een destructie verordening. De heer F. Louwage verzoekt de IJzendijkse raad om ontheffing van ver makelijkheidsbelasting voor de filmvoor stellingen, dit in verband met een voor genomen verbouwing aan de zaal, die de heer Louwage exploiteert. De Katholie ke Kulturele Kring „Elmare" verzoekt een tegemoetkoming in het nadelig saldo van f 278,62 over het vorig jaar. Van onze correspondent DREISCHOR. In het Dorpshuis hield de Stichting .Dorpshuis Dreischor" een algemene vergadering. In zijn openings woord deelde de voorzitter o.m. mee, dat thans 33 verenigingen bij de stichting zijn ingeschreven. Het stichtingsbestuur heeft een geluidsinstallatie met bandrecorder en versterker aangekocht, die kan worden verhuurd. Het dorpshuis is deze zomer tevens ingericht als vakantie- en kam- peerhuis. In de afgelopen maanden kon den 425 personen worden ingeschreven, Dank zij een schenking van de adoptie gemeente Renkum was het mogelijk een dorpshuis in te richten met een volledige accommodatie. De beide aftredende bestuursleden mevr. P. L. v. d. Weiwe-v. d. Have en ds, G. H, Duijvendak, werden beiden herko zen. Uit de begroting bleek, dat de ge meente een jaarlijkse bijdrage verleent van f 1500. Het bestuur wil trachten om in de naaste toekomst een vast toneel te doen bouwen, waarvoor thans in de be> groting een bedrag wordt gereserveerd. Van het instuifwerk op zaterdagavond wordt door de jeugd een goed gebruik ge maakt. Van onze moderedactrice. GOES De firma's Berco, Poley, Maison van Westen, Het Paraplniehuis, EversdijkSchrijver, De Parfumerie. Liberty" en Rial hebben in de grote zaal van ,,De Prins van Oranje" een per fecte show gegeven, die een goed beeld gaf van de mode in het komend seizoen. Doordat juist deze firma's samenwerk ten, kreeg men a.h.w. een les in het goed gekleed gaan, men is immers nietj klaar met het kopen van een werkelijk mooie mantel, want alle effect kan be dorven worden, doordat de bijpassende! onderdelen niet in harmonie zijn. l De firma Berco toonde vooral uitmun-1 tende najaars- en wintermantels. Warme en zeer smaakvolle winter japonnen wa-j ren in grote hoeveelheid te zien. Een be-1 langrijk punt was wel, dat er manne-j quins waren met normale" zoals diej van de meeste vrouwen. Aantrekkelijk voor de bruidegom een grijze hoge hoed voorschrijft, steeds meer veld wint. De samenwerking van de showende firmas heeft een. uitstekend resultaat gegeven, waar de bezoeksters profijt van hebben. Zij kregen een les in het goed gekleed gaan, van top tot teen. De komende dagen zullen de firmas dezelfde shows in andere plaatsen geven. VLISSINGEN In de leeftijd van 41 jaar is gistermiddag in het St. Jozefzie kenhuis te Vlissingen overleden de heer A. W. Levering, in leven free-lance sportjournalist. Arie Wiekert Levering bekleedde ook een functie bij de Rijks verkeersinspectie te Middelburg. De ont slapene heeft in zijn leven veel naam ge maakt in sportkringen. Zo was hij tot zijn dood voorzitter van de voetbalver eniging „Vlissingen", oud-bestuurslid van de MAC „Scheldegouwen" en de MAC „Interscaldis". In vele bladen ver zorgde hij een deel van de sportrubriek. Het Zeeuwsch Dagblad, aan welke krant hij jarenlang zijn beste krachten wijdde, bewaart aan de samenwerking met hem aangename herinneringen. De heer Le vering was een ijverig mens, die al was de opgave die hem werd voorgelegd nog zo zwaar, deze altijd tot in de puntjes volbracht. Men kon steeds op hem reke nen. De thans overledene was een en thousiast voorstander van jeugdvoetbal en hij heeft in zijn leven niet nagelaten om de belangen van de jongeren in de sport te verdedigen. De heer A." W. Levering laat een vrouw en twee kinderen achter. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 6 oktober des namiddags twee uur op de algemene begraafplaats te Vlissingen. In TERNEUZEN heeft het leger de* heils een bazar gehouden. De opbrengst was f 325. Het geld wordt gebruikt voor de zending en het plaatselijk werk. In ,,'s Lands Wel varen" te HOEK werd ten overstaan van notaris K. J. Hoving te Terneuzen ten ver zoeke van de erven Jozias Haak in het openbaar verkocht het woonhuis met erf en tuin, Langestraat 59, groot 2,13 are. Koopster werd mevrouw J. C. de Jonge-Haak te Hoek. voor de som van 11.000. De inwoners van KAPELLE hebben een en ander op straat laten liggen. De politie van deze plaats heeft in voorraad een vulpen, een poetsdoek met bouchy, bouchysleutel en contactsleutels, een filmstrook, een ijzeren tang en een jas. In OOSTERLAND be gint de instuif weer. Die zal worden gehou den in de conferentiekamer. Men hoopt de jeugd zoveel mogelijk van de straat te hou den. In het winterseizoen zullen enkele films worden vertoond. Van onze Middelburgse redactie. MIDDELBURG. In de vleeshal van waren ook driekwartmantels en suedejhet Middelburgse stadhuis heeft burge jasjes. meester mr. Joh. de Widt donderdag- De firma Poley, die bekendheid geniet doo rhaar prachtige stoffen, heeft in aparte modelletjes, soms enkel opge speld, laten zien wat er met de door haar verkochte stoffen te bereiken valt. Er waren japonnen in warme, wollen stoffen, maar ook modellen waarvan een sjieke avondjapon kan worden gemaakt, vooral de prachtige, Zwitserse kant heeft voor bizondere japonnen veel mogelijk heden. De firma EversdijkSchrijver heeft getoond een zeer rijke collectie hoeden in voorraad te hebben, want bij elk toi letje of japon was een hoed, die uit muntend harmonieerde bij het geheel. Dezelfde taak, maar dan voor de voe ten, werd goed vervuld door de firma Rial. Zo verkreeg men een zeer smaak vol geheel. Het Parapluiehuis zorgde niet alleen bij regenkleding voor een passende parapluie, maar gaf ook voor zonniger dagen, als andere kleding wordt gedragen, het onontbeerlijke tasje, dat de finishing touch" aan het geheel gaf. De zorg van het Para^jiehuis was weer van geheel andere aard; dezelfde firma gaf de mannequins de juiste, bescheiden en goed verzorgde make up. Maison van Weston zorgde met zijn twee heren-mannequins, dat de talrijke schare dames een goed inzicht ver kreeg in de herenmode. In deze show hebben zij pas onderricht gekrregen in wat goede herenkleding is. De heren mannequins showden oortreffelijk, niet van stuk gebracht door zoveel dames. Maison van Weston toonde bijzonder mooie jassen, ook voor de overgangs leeftijd, van jongeling tot man. Korte, vlotte modellen, die wel erg in trek zullen zijn, alsmede een voortreffelijk peau de suede jas. Dat hoed mi hand schoenen daarbij pasten, spreekt van zelf, daar deze ook bij deze firma wor den verkocht. Voor de jonge garde wa ren er vlotte, warme truien, van goede coupe. Het slot gaf een bruidsstoet te zien, die ten zeerste door de dames werd ge waardeerd. Maison van Weston had op perfecte wijze de bruidegoms en hun vaders voor zijn rekening genomen, ter wijl Beerco voor de bruidjes zorgde, evenals voor de bruidsmoeders. Het bleek wel, dat de nieuwe mode, die avond de bazaar van de stichting „Zeeuws dierenasiel" geopend. De voorzitter van de stichting dr. A. A. Elzerman uit Goes sprak een wel komstwoord, waarin hij releveerde dat de stoot tot oprichting van dit asiel des tijds was gegeven door Mevrouw van Hoek. Hij wees erop dat de gemeente Middelburg subsidies verleent voor het onderhoud van zwerfhondén en dat ook de vereniging „Dieren in nood" voor een bijdrage zorgt. Het grootste deel van de inkomsten moet evenwel van de Pensiongasten" komen, omdat die steeds talrijker wolf den. werd een uitbreiding in het asiel aan de Industrieweg noodzakelijk. Er zal een nieuwe vleugel aan het gebouw moeten verrijzen. De bazaar die gister avond werd geopend en die t.e.m. za terdagavond duurt wordt gehouden om TERNEUZEN Op de rijksweg 61 .nabij de toegangsweg bij de balybrug te Terneuzen had donderdagmorgen een aanrijding plaats, waarbij de bakkers knecht F. L. K. uit Terneuzen door een personenwagen, bestuurd door de Rotter damse vertegenwoordiger G. K„ werd geschept. De auto kwam uit de richting Sluiskil, toen de wielrijder van het rijwielpad de weg opkwam. De bakkersknecht werd over de kap van de auto heengeslagen en kwam aan de andere zijde op het plaveisel terecht. Nadat F. L. K. in het Julianaziekenhuis was verbonden, kon hij naar huis gaan, om daar na te denken over het wonder dat hij geen letsel van betekenis heeft gekregen bij zijn smak. De auto en het rijwiel werden zwaar beschadigd. Gehuwd: L. Hokke te 's-Gravenhage en W. E. Braam: J. de Bel en M. J. Vermeulen. dit plan financieel mogelijk te maken. Na de toespraak van de burgemeester nam de bazaar een aanvang terwijl het tamboer en pijperkorps Jufiana ter op luistering een rondgang door de stad maakte. Van een onzer verslaggevers GOES. Op de algemene begraaf plaats te Goes is gistermiddag de heer A. de Jager, in leven directeur van de firma A. de Jager Tolhoek N.V., ten grave gedragen. Namens het personeel van de firma De Jager-Tolhoek N.V. sprak de heer Meyer, die zeide dat de heer De Jager steeds een warm hart ook voor zijn employees, heeft gehad! Zijn optreden werd gekenmerkt door de ware christelijke geest. De heer C. J. Huissoon. die namens de christelijke middenstandsbond sprak, zeide dat de middenstandsbond in dé heer De Jager een goed bestuurslid ver liest. Zijn devies was „Ik vermag alle dingen in hem, die mij kracht geeft." Ds. E. Jansen, gereformeerd predikant te Goes, zei, dat de familie naast de gro te droefheid, ook blij kon zijn, voor wat God in de heer De Jager zoveel jaren aan hen heeft gegeven. Daarna las hij de apostolische geioafs- belijdenis. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Er was voor deze plechtigheid zeer veel belang stelling. Echt genietend van zijn sigaar leest Sir Winston Churchill zijn krantje aan boord van het luxe jacht van de Griekse reder Onas- sis. Churchill en zijn echt genote maken als gasten van Onassis een zeereis op de Middellandse Zee. Eigen nieuwsdienst i KAPELLE Vandaag is het de laat ste dag dat peren uit ons land naar Bel gië uitgevoerd mogen worden. Op 4 ok tober gaat namelijk de Belgische grens dicht voor Nederlandse peren, met uit zondering van het ras Conference. Hier over worden op het ogenblik nog onder handelingen gevoerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook voor dit belang rijke ras de grens gesloten zal worden. Overigens zal dat voor de Conference weinig verschil maken want de laatste dagen moest hiervoor een exportheffing worden betaald welke liep tot 11 cent per kg en dat was er de oorzaak van dat er van dit ras toch praktisch geen export naar België meer was. Van de andere perenrassen was de! ders herdacht woensdag dat hij veertig pf.'fS steeds een grote export naar iaar geleden in dienst van de gemeente Vooral Legipont en Beurre Har dy werden veel voor dit land gekocht omdat er wel behoefte is in dit land aan TERNEUZEN. De heer P. Smol- jaar geleden in dienst van de gemeente Terneuzen trad, als uitvoerder bij de dienst der gemeentewerken, waaronder ressorteren bestrating, reinigingsdienst, plantsoenendienst. begrafenisplaatsen, timmer- en metselwerken. In één van de garages van de remise van de gemeentewerken, die voor deze gelegenheid feestelijk was versierd, heeft burgemeester mr P. H. W. F. Teilegen de jubilaris geluk gewenst en hem de zil veren eremedalje, verbonden aan de orde van Oran.ie-Nassau, opgespeld. Mevrouw Smolders kreeg een bloemstuk aangebo den. De wethouder van openbare werken, de heer M. de Vos. overhandigde de heer Smolders een enveloppe met inhoud. Na mens het personeel van de centrale dienst ^prak de heer M. E. Padmos, waarna de heer J. H. Will, opzichter bij deze dienst, de jubilaris het boek van dr. Wesseling De geschiedenis van Terneuzen" en een fraaie foto overhandigde. De 91-jarige heerJ. J. Doorenbos, oud hoofd van ge meentewerken, kwam zijn gewezen leer ling eveneens geluk wensen. Nadat de heer Smolders dank had ge bracht voor de onderscheiding, geschen ken en goede woorden, bleef het gezel schap geruime tijd gezellig bijeen in de versierde garage. MIDDELBURG. Het waterpeil van iet Kanaal door Walcheren a weer tot het normale teruggebracht. Het kanaal- en het een tijdlang tot 0.30 m laagd. is nu weer 0,90 m peren van goede kwaliteit. Voor alle peren behalve Conference geldt op het ogenblik een tussen Neder land en België overeengekomen mini mumprijs van f45,60 per 100 kg. Een ras als Beurre Hardy werd de laatste tijd regelmatig verkocht voor 50 tot 60( cent per kg en de grenssluiting is dan ook wel volkomen onverwacht gekomen. De grote eigen oogst, dikwijls vgn mindere kwaliteit heeft tot deze Belgische maat regel geleid. Voor onze fruitkwekers is het echter een nieuwe teleurstelling, welke niet zal nalaten invloed te hebben op de prijzen. Zeer groot zijn op het ogenblik op de Zeeuwse fruitveilingen de aanvoeren. 300 ton fruit per dag per veiling is geen zeldzaamheid. Vooral de peren spelen nu een grote rol. Een beeld van een drukke aanvoerdag op de veiling in Kapelle. DIT IS DAN DE START van een nieuwe rubriek van het Zeeuwsch Dagblad. Een rubriek die tot doel heeft een inzicht te geven in de gang van zaken in de Zeeuwse tuinbouw; de tuinbouw die in onze provincie veelzijdig is. Als we tuinbouw zeggen dan denken we in de eerste plaats aan de fruitteelt welke in Zeeland zulk een grote vlucht heeft genomen en waarin zo velen hun brood verdienen. We kennen echter ook de groenteteelt en denken daarbij aan de vele Wal- cherse bedrijven waar deze tak van tuinbouw wordt beoefend. We denken aan de teelt van uien zoals we die kénnen in Tholen en an dere streken van Zeeland. Er zijn zovele kanten aan de tuinbouw in onze provincie. Ons doel is in de eerste plaats een algemeen inzicht te geven in de gang van zaken van het ogenblik en van de ontwikkelingen die er aan de gang zijn. We willen deze rubriek zo opzetten dat de tuinder en de fruitkweker er de dingen in kan lezen die voor hem van belang zijn. We willen echter ook de consument op de hoogte houden van hetgeen er leeft in de Zeeuwse tuinbouw en vooral ook wat die tuin bouw op het ogenblik heeft te bieden. Daar heeft toch uiteindelijk iedereen mee te maken. Deze rubriek moet groeien. De juiste vorm zal misschien niet direct gevonden zijn, maar als er vragen en wensen zijn dan horen we dat graag. OP HET OGENBLIK hebben vooral de fruitkwekers handen vol werk. De pluk van het najaars- en winterfruit is in volle gang. Morgen mogen in Zeeland voor het eerst Goudreinette worden aangevoerd. Met grote belangstelling wordt de prijs ontwikkeling van dit ras tegemoet gezien. De Goudreinette is immers nog altijd het belangrijkste ras van het fruitsorti- ment. Het is een appel, die voor vele doeleinden geschikt is. Appels "drogen bij de bakker gebeurt niet veel meer. Toch zijn ze heerlijk, die gedroogde appeltjes en in de groentewinkels zijn ze wel te koop. Goudreinette is ideaal hiervoor. Niet minder geschikt is de Goudreinette om er appelmoes van te maken. Er is een grote kans dat dit de bedoeling van moe der de vrouw is. Nu is het hiervoor de meest geschikte tijd. Goudreinette-val is er volop te koop en voor dit doel is die zeer geschikt. Ook dekeukenkwaliteit kan hiervoor dienen. Het belangrijkste appelras dat thans op onze fruitveilingen wordt aangevoerd is de Cox's Orange Pippin. Er zullen niet eel mensen zijn die de Cox's niet ken nen. Een fijne handappel is het. De vei- lingprijs ligt voor de goede appels tussen 35 en 45 cent per kg. Dit is beslist niet veel voor zulk een fijne, goed smakende appel. Niet alleen de binnenlandse handel koopt in Zeeland grote partijen Cox's maar ook voor export is er veel vraag, voornamelijk voor West-Duitsland. SLECHTS ENKELE APPELRASSEN NAAR WEST-DUITSLAND Ons land heeft ten opzichte van West- Duitsland altijd in een bevoorrechte posi tie verkeerd, zeker ten opzichte van de appelen. Nu gaat dat echter anders wor den. Twee weken geleden sloot West-Duits land de grens voor appelen uit bijna alle landen, behalve Nederland. Nederland mocht blyven exporteren omdat wij een garantie konden geven dat geen appels naar West-Duitsland verzonden zouden worden welke op de veilingen minder dan 18 cent per kg hadden opgebracht. Er gingen nog steeds veel appelen uit ons Japd naar West-Duitsland. Dit land heeft echter zelf ook een grote oogst. Het vorig jaar bedroeg de Westduitse appel- produktie nog geen 400.000 ton; dit jaar zal ze ruim 1,7 miljoen ton groot zijn. In verband met de grote Duitse oogst, heeft dit land met ons land onderhande lingen gevoerd over de invoer van appe len en dit heeft tot gevolk gehad dat er met ingang van vandaag (1 oktober) een belangrijk ongunstiger regeling in wer king treedt. Er is namelijk vastgesteld dat vanaf 1 oktober enkel de extra standaard, standaard en huishoudkwaliteiten van de rassen Cox's Orange Pippin vanaf 60 mm; Ellisons Orange vanaf 65 mm.; James Grieve vanaf 65 mm; Laxton Superbe vanaf 60 mm.; Manks Codlin vanaf 70 mm. en Wealthy vanaf 60 mm. uitgevoerd mogen worden en dan nog enkel wanneer deze op de veilingen minstens 24 cent per kg. hebben opgebracht. Als de vei- lingprijs daalt beneden 24 cent per kg. dan kan de uitvoer helemaal worden stop gezet. Dit is een grote teleurstelling voor onze fruitteelt want West-Duitsland is ons belangrijkste afzetgebied en de nieu we regeling komt er in de praktijd wel op neer dat enkel nog Cox's Orange Pip pin naar West-Duitsland geëxporteerd kan worden. Zelfs de Goudreinette, ons belangrijkste ras, staat niet op de lijst van te exporteren rassen. Deze regeling zal voorlopig gelden tot eind oktober. Dan zal opnieuw overleg worden gepleegd over deze zaken met de Westduitse auto riteiten. Ten aanzien van de situatie zoals deze tot op heden was, is de nieuwe West duitse maatregel ten opzichte van onze appelexport wel een zeer grote achteruit gang. Het is te hopen dat de maand no vember straks een gunstiger regeling zal bieden want de grote aanvoer van appe len moet nog komen. ONTSTEMMING IN ITALIË In Italië heerst onder de producenten en exporteurs zeer grote ontstemming over de Duitse grenssluiting voor aptje- Icn. Italië exporteerde namelijk steeds bijzonder veel fruit naar Duitsland. Er is 'n mogelijkheid dat het exportverbod voor Italië zal duren tot 15 maart en in dit geval zou een catastrofe bij de afzet van Italiaanse appelen onvermijdelijk zijn. Op het ogenblik zijn daar de prijzen reeds gedaald tot een peil dat in geen jaren is bereikt. Rest ons tenslotte ten aanzien van dé appèls nog te vertellen dat België thans helemaal dicht is voor appels uit ons land. Eigen nieuwsdienst ARNEMUIDEN. Op uitnodiging het bestuur der vereniging tot be- v ring van de Zeeuwse visserijbe- lai.0en ,,Zevibel", wordt vanavond (vrij dag) in het gemeentehuis te Arnemui- (den een bespreking gehouden tussen dit bestuur en de vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten". Tijdens deze vergadering zullen o.m. ter sprake komen het rapport over de Deltazaken en de kwestie van de over plaatsing der vissers van Veere naar Colijnsplaat. BONN, (D.P.A.) De directeur-ge neraal van het ministerie voor Openba- j re Werken te Bonn, A. Wallraff, is van corruptie beschuldigd en in afwachting van een gerechtelijk onderzoek in zijn functie geschorst. Evenals de vroegere kabinetschef van Bondskanselier Ade nauer. Hans Kilb. zou Wallraff geschen ken van particuliere firma's hebben aangenomen. Ook is een vroegere ambtenaar van de dienst van oorlogsschadevergoedingen gearresteerd, omdat hij bij het ophef fen van die diens? gefingeerde schade vergoedingen zou hebben bekrachtigd. Op een van de lijsten van uitbetaal de vergoedingen kwam o.a. een bedrag! Over de peren kunnen we deze week van vijftien mark voor wegens het ver-!niet veel meer zeggen. Er zijn thans vol- lies van een exemplaar van Hitiers'°P handperen en volgende week komen Mein Kampf" ook de stoofperen op de markt. De afzet heeft een vlot verloop tegen bevredigende prijzen. Vooral België is een zeer belang rijke afnemer. nou neut: ™ug6vw.»v....v s havenpeil van het kanaal en dat van IJ binnenhavengebied Vlissingen. dat lil fj n sn m a.p. was ver- *- 7*} a.p. I We hebben het zo druk, dat we niet eens aan eten of slapen kun nen denken. Slapen doet de zeebeer wel voor ons allemaal tegelijk. Kijk eens, hoe de wielen snor ren! Als de wagen net zo hard rijdt als de wielen draaien, zijn we in vijf minuten bij die grote kerel. Hebben jullie niet in de gaten, dat er iets niet klopt? De wielen draaien, maar ze komen helemaal niet aan de grond! ALGIERS (Reuter) Generaal De Gaulle is, overeenkomstig zijn belofte, gisteren in Algerije begonnen met. een nieuwe serie persoonlijke' redevoeringen j over de toekomst van Algerije en de banden met Frankrijk. Het is de vierde maal dat hij Noord-Afrika bezoekt sinds hij in mei van dit jaar aan de macht kwam. „Broederschap is de gemeenschappe lijke toekomst voor Algerije en Frank rijk", sprak hij onder donderende toe juichingen van een groot publiek, waar onder zich duizenden mohammedanen bevonden. In tal van plaatsen zal hij redevoerin gen houden Generaal Salan, zijn per- soonlijke plaatsvervanger in Algerije, vergezelt hem op zijn rondreis. Overal gezorgd voo> sterke militaire bewa- I king. WILLEMSTAD (ANP) De Antilli aanse kabinetsformateur, Isa, heeft een kabinet geformeerd, dat uit precies de zelfde leden bestaat als het aftredende kabvYet. nl. de heren Jonckheer. Van der Meer,. Yrausquin. Beaujon en Kroon. De Staten zullen zich vandaag over het „nin.jW NAGEKOMEN ADVERTENTIE De Provinciale Afzetcommissie voor Zeeland maakt aan de Friuttelers be kend, dat op de veilingen kunnen wor den aangevoerd en geveild, vanaf; Maandag 6 oktober 1958. Lombart's Calville, alle maten, Beurre Alexandre Lucas, alle maten. Nouveau Poiteau, alle maten. Emile d'Heyst, alle maten. Donderdag 9 oktober 1958. Goudreinette, alle maten. Franse Reinette. alle maten. Jonathan, voldoende gekleurd, op 5 mm sorteren, 18 kg netto per kist. Zwijndrechtse Wijnpeer, alle maten; sorteren op 50-55, 55-60 en 60-70 mm. Maandag 13 oktober 1958. Overige rassen appels en peren; behalve op: Donderdag 16 oktober 1958. Golden Delicious, mits niet gras groen, op 5 mm sorteren. Winston, alle maten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5