t Begon met een piccolo... KRIS SGvw Zeeuws bestuurslid C.E.C. bezocht immigranten Mr. Van Epenhuysen nam afscheid als voorzitter Raad van Arbeid door Zeeland Aambeien? HEMOTABS Donderdag 2 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Dank benoemde president Militair cordon moest Elvis fans tegenhouden Ned.erland.se gesneuvelden in Kopenhagen herdacht Onze mening ENERGIEK De heer P. S. Marinussen op toernee ECONOMISCHE POLITIERECHTER MIDDELBURG Jeugdige smokkelaar na achtervolging gegrepen TWEE MAANDEN EN ƒ300 BOETE Zdaffrneditatle Tegenregering heeft nog zestien vliegtuigen Expositie van kinder tekeningen in Oostburg MERKWAARDIG GEVAL Voorlichtings bijeenkomst Z.LM. Uitzending naar Nw-Guinea Niet langer dan half jaar overzee WLSSENKERKSE KLEERMAKERSKNECHT WERD BEROEMD MUSICUS Eduartl Flipsc bleef Zeeuw in hart en nieren Str -enge pa zeeuwse babbelaars Artemis Indië kiest metriek stelsel Pagina 3 ALS WIJ de reacties op de eerste dag na het verschijnen beoordelen, dan is het Zeeuwsch Dagblad in zijn nieuwe, vergrote vorm met groot enthousiasme begroet. Telefoontjes, brieven, zelfs bloemen Van onze Middelburgse verslaggever Middelburg Tijdens een buitengewone vergadering van de Raad van Arbeid die woensdagmorgen in de foyer van de Concert- en Ge en oo nog een erne a en ie voor i e hoorzaaj te Middelburg werd gehouden, is afscheid genomen van de leden van de redactie die zich allen voorzjtter, mr. A. C. van Epenhuysen, die met ingang van 1 oktober inderdaad de laatste weken tot het ui- benoemd werd tot voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam, terste hebben ingespannen, om èn de De bijeenkomst was tevens belegd om de nieuw-benoemde voorzitter krant in de oude vorm dagelijks te voor Middelburg, mr. J. Kolkman uit Huizen, te begroeten, doen verschijnen èn de voorbereidingen Tal van autoriteiten, de echtgenoten van beide voorzitters en het voor de verschijning in nieuwe vorm personeel van de Raad van Arbeid waren hierbij tegenwoordig. Bo te voltooien gaven daarvan getui- 1 vendien gaf de raad in volle samenstelling acte de présence. genis. Wij zijn daarvoor ten zeerste er- IJ 'der Weel, juridisch adviseur van de Mid- TT!4 kiwi-*' O" 11'''"LillH Villi UUiUlV' delburgse Raad, een welkomstwoord tot Advertentie kentelijk. Uit die eerste reacties blijkt ook, dat velen deze krant voor Zeeland WIJ ONZERZIJDS hebben een ver ontschuldiging. Het samenvallen van de verschijning In zijn toespraak gaf mr. Van Epen huysen de nieuw-benoemde voorzitter de raad mee, een open oog te hebben voor het provinciaal belang en daarom samen te werken met de provinciale instanties, van een nummer, dat op het laatste i Een voornaam punt achtte hij met name moment tot bijzondere grootte moest'de verzorging der ouden van dagen, te meer daar Zeeland een record aantal be jaarden onder de bevolking telt. Mr. Van Epenhuysen vestigde er de aandacht op, schijning van het eerste nummer tot dat de Raad van Arbeid in dit gebied de uitdijen, met het inspelen in een nieuw technisch apparaat, maakten de ver een krachttoer, waarbij het op-tijd-zijn het grote gebeuren van de nacht was, gelegenheid krijgt een ontmoetingspunt te zijn voor gedachtenwisseling. Het was de scheidende voorzitter in de waarover ieder verwonderd stond, twaalf jaar,die hij in Zeeland heeft door Maar deze hoogspanning is oorzaakgebracht, opgevallen, dat in deze Raad delburgse Raad, een welkomstwoord tot mr. Kolkman. Sprekend over het werk van de scheidende voorzitter zei mr. Van der Weel, dat deze er in geslaagd is een flinke reserve, een groot kapitaal en bo venal veel erkentelijkheid te verzamelen. „U heeft ons dus niet teleurgesteld", sprak mr. Van der Weel, die veel waar dering had voor de wijze, waarop mr. Van Epenhuysen zijn functie van kanton- rechter-plaatsvervanger heeft vervuld. Het oudste lid van de Raad. de heer L. Geers. gewaagde van de prettige sfeer, die mr. Epenhuysen altijd in de verga deringen wist te scheppen. In dezelfde geest sprak de heer C. de Bruin, chef van het personeel. „U heeft het personeel ge stimuleerd om het werk te zien in de juiste menselijke verhoudingen, dwars door alle paperassen heen." Ten slotte BREMERHAVEN (A.P./U.P.I.). Vijf honderd gillende bakvissen en gespij- kerbroekte jongens moesten door Ame rikaanse M.P.'s en Duitse Schupo's in bedwang worden gehouden toen gister morgen Elvis Presley van de loopplank van het troepenschip General Randall op de kade stapte. Het leger deed zijn best om de ontsche ping zo gewoon mogelijk te doen ver lopen, maar dat was met al die enthousiaste jongelui, fotografen en publiciteitsmensen wel een beetje moei lijk. KOPENHAGEN (Ritzau-ANP) Voor het Nederlandse vlootbezoek van 26 oktober tot 3 november aan Kopen hagen, ter herdenking van de slag in de Sont driehonderd jaar geleden, is in de Deense hoofdstad een program ma opgesteld. Daarin komt ook een herdenkingsdienst voor de gevallen Ne derlanders voor in de Holmenkerk. Er zullen kransen worden gelegd bij het herdenkingskruis te Nj'havn voor de in de tweede wereldoorlog gevallen opinkkie henerkt he* gesprek tussen werkgever en werk- was het de burgemeester van Middelburg, de in de tweede wereldoorlog gevallen 1 f u i. '.nemer gevoerd kon worden over onder- mr. Joh. de Widt, die een afscheidswoord1 Deense zeelieden. De Nederlandse be- aantal fouten, gemiste berichten ener- ten onrechte geplaatste anderzijds. Daarvoor onze verontschuldiging. Men zal in de krant van vandaag weer enkele dingen kunnen opmerken, waardoor onze lezers zeggen: een nieuwe verbetering. HET LIGT in onze bedoeling, be langrijke gebeurtenissen in de volks- werpen, die het sociaal belang van de provincie raken. "Hij zei van oordeel te zijn, dat het samenvallen van het ambts gebied met de provincie ten goede komt aan de mogelijkheid het Raadswerk van algemeen nut te doen zijn. Woorden van dank sprak mr. Van Epen huysen tot de leden van de Raad met wie de samenwerking van bijzonder aange name aard is geweest. Ook voor de steun, die hij altijd van zijn medewerkers heeft ondervonden, had hij niets dan lof. Nadat hij de voorzittershamer van mr. Van Epenhuysen in ontvangst had geno- men, zei mr. Kolkman zich gelukkig te vertegenwoordiging zo veel mogelijk te prijzen in Middelburg over een ervaren staf van medewerkers te kunen beschik- begeleiden met een beschouwing on- ken Hij had r(,e(]s kunnen concluderen, zerzijds. Daartoe was gisteren geen dat de zaken in Zeeland over hel alge- meen op energieke wijze worden aange- tot mr. Van Epenhuysen en een woord zoekers zullen in het stadhuis van Ko- van welkom tot mr. Kolkman sprak. penhagen worden ontvangen. Eigen nieuwsdienst Niettemin zijn de ordebewakers er in soldaat tegengehouden. Ze heeft toen maar met de bos naar haar idool ge zwaaid. Alleen een klein jongetje slaagde erin het cordon te doorbreken, hij werd beloond met een handtekening van de grote heupwieger. Presley droeg de donkergroene winter- uniform van het Amerikaanse leger. Zijn borst was gesierd met zijn naam plaatje. Hij dient als schutter bij de derde pantserdivisie en gaat in garni zoen te Friedberg. Hij moet achttien maanden in Duitsland dienen. De vader van Elvis komt gedurende die tijd in Duitsland wonen om zijn zoon een tehuis te geven als hij met verlof is. Of zou het zijn om hem een beetje in de gaten te honden? DE HEER P. S. Marinussen, di recteur van het CBTB-boekhoud- bureau te Goes zit weer op zijn gelegenheid. paki. Mr. Kolkman sprak de wens uit met de leden van de Raad goed te kunnen kantoorstoel. Twee maanden lang Wie ons eerste artikeltje van van- ;sameWerkeii ...opdat de belangen van hen, f p,n-j„ doorkruist en daag gelezen heeft, zal zich dat kun-.die aan ons zijn toevertrouwd, zo »oed;"ee*'- Lanaaa ao nen voorstellen. En wie er dan nog I moeilijk behartigd worden." over valt, is een kniesoor. Dat wil niet zeggen, dat ave de discussie van eer dezer dagen is hij, boordevol in- ,,U wordt voorzitter van een zeer merk- drukken, weel' bij VTOUW en kin waardige Raad", zo zei de heer J. h. deren teruggekeerd. Niet in zijn gisteren, zij het dan via de eigen en ^aliteit van boekhouder is de andere pers niet met deiangsteni g heterogene karakter van Zeeland, dat heer Marinussen naar Canada ge- gevolgd hebben. Wie ook andere pun- voortvloeit uit het groot verschil in men- H h i cprrptaris van de ten breed uitmeten het feit van de taliteit tussen de verschillende bevol- §aan' UOCii rstA Hap- van de algemene beschou-I kingsgroepen. Nadat nog mr. G. A. A. M. afdeling Zeeland der Christelijke eerste dag van de algemene bescnou Boot één dpr vice.voor2itters van del^^i^^i. m omioratie- wingen was, dat de r.v.ü.A. via eenvereniging van Raden van Arbeid het motie deed blijken: wij willen zo gauw woord had gevoerd, sprak mr. A. J. van mogelijk van Nieuw-Guinea af. Dit' De heer P. S. Marinussen standpunt was wij hebben dit in- dertijd reeds naar aanleiding van het rapport van de Wiardi-Beekman-stich ting opgemerkt te verwachten. De P.v.d.A. wenst op dit punt uitverkoop, teneinde de rust in eigen gelederen te doen weerkeren en de tegenstellingen, die daar nu eenmaal moeten heersen, te overlappen. WIJ BETREUREN dit standpunt en delen dit in geen enkel opzicht. Ver antwoordelijkheden afschuiven, omdat ze moeilijkheden meebrengen, is een halfzachte houding. Dat de P.v.d.A. zich op dit punt keert tegen de regering en tegen het stand punt, dat haar lijsttrekker, dr. Drees, nog niet zo lang geleden heeft verkon digd, moet deze fractie zelf maar ver antwoorden. De andere punten uit het debat kwa men hierdoor wat in verdrukking. Zij sprongen er niet zo uit. Wij noteren dankbaar, dat aan de Scheldeveren nog weer aandacht werd besteed. Wij lazen met belangstelling, wat gezegd werd over het advies-vra gen aan de SER en over de afschaffing van consumentensubsidies. Het zijn punten, waarop we onge twijfeld in deze dagen nog wel zul len terugkomen. Aduertentie neem .«lit tabletje en U stilt de pijn- Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal met Hemotabs. 'n Nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. Geen zalf of zetpillen meer nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevorderen ge nezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, bevorderlijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f. 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. voorlichter voor de Bevelandere Hij bezocht tal van emigranteiigezin- nen. Natuurlijk heeft de heer Marinus-, deze reis heeft gemaakt om zich te oriën- sen ook vele Zeeuwse families opgezocht, teren op de mogelijkheden voor en de i ,,De Zeeuwen rooien het daar best. Zijtoestand van de emigranten. Hij heeft I zullen niet gauw besluiten om te emigre- j de tocht gemaakt samen met een verte ren, maar als zij eenmaal in Canada i genwoordiger va-n de algemene emigra- zijn, dan kunnen zij zich bijzonder goed 1 tie centrale. De heer Marinussen heeft aanpassen. Zij werken hard, waardoor het mogelijk is om binnen niet al te lange tijd een zelfstandig bestaan op te I bouwen", aldus de heer Marinussen- Hij noemde o.a. de heer W. F. C. Kakebeeke uit Goes, die vroeger plan ter in Indonesië is geweest en nu een prachtig veeteeltbedrijf heeft. De heer goede indrukken opgedaan in Canada en hij zal deze ook doorgeven op de voor lichtingsavond en Voor werkloosheid behoeven de toe komstige emigranten niet bang te zijn, naar het oordeel van de heer Marinus sen; onder de Nederlanders is praktisch geen werkloosheid voorgekomen. Boven- dién is de verwachting gewettigd, dat de L. Moelker uit Kapelle-Biezelinge bijv. i economische toestand van Canada enig's- heeft een flink akkerbouwbedrijf van zins stabieler wordt. Het mag echter ook 150 acre, de heer A. de Kraker uitniet verbloemd worden, dat de zekerheid Zaamslag. vroeger klein-landbouwer, j van de werknemer, dit in tegenstelling bezit nu een tabaksfarm. Souburg is j tot Nederland, geheel ontbreekt. Van onze Middelburgse verslaggever MIDDELBURG. De 19-jarïge vlasser R. F. van R. uit Sint Jansteen is onge twijfeld een pechvogel. Want toen hij 12 mei j.l. een auto met smokkelwaar (bo ter) ongestoord over de grens had kun nen brengen, weigerde de motor van de wagen niet ver van het Belgische dorp Kallo iedere verdere medewerking aan deze expeditie. Tot overmaat van ramp geslaagd om rock n roller nr. 1 snel i koerste, even later een auto met Neder- ïn de militaire trein te krijgen. Nie- landse douaniers regelrecht op de ge mand kreeg een kans iets tegen hem te strande smokkelwagen af, waarna Van zeggen. Een meisje dat bloemen wilde r. gezwind het hazen pad koos. aanbieden werd door een martiale Maar onder het lossen van waarschu wingsschoten zetten de kommiezen de achtervolging in en het eind van het lied je was, dat de jeugdige smokkelaar, die in opdracht van een Belg werkte, in een schuur werd gegrepen. Zodoende kwam hij voor de economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel. Het bleek, dat Van R. de boter aan de grens had overgenomen van de 28-jarige winkelier-caféhouder F, Th. C. uit Clinge. Hij vertelde, dat het slecht ging in de vlasbeweging en daarom voor de tweede maal was ingegaan op een aanbod om dit keer 850 kilo boter naar Bel gië te brengen. De officier van justitie, mr. T. Lebret, eiste tegen Van R. één maand hechtenis en tegen C. twee maan den, waarvan één maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De politierechter wilde er rekening mee houden, dat de jeugdige vlasser vandaag donderdag ook in België terecht moet staan en legde hem zes weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd op. De leverancier werd veroordeeld tot twee maanden hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en f 300 boete. De officier lachte om dit verhaal en vond het bewijs afdoende geleverd. Hij vroeg daarom een bote van f200, alsme de verbeurdverklaring van auto en boter. Mr. Van Empel zal volgende week schrif telijk vonnis wijzen. DJAKARTA (ANP) De Indonesi sche tegenregering beschikt nog over zestien vliegtuigen, aldus heeft het hoofd van de Indonesische luchtmacht gis tten verklaard. Overste Siswadi zei dat in. het bui tenland, o.a. op Formosa, nog steeds vliegend personeel voor de tegenre gering wordt opgeleid. De tegenregering beschikt in Indonesië zelf niet meer over vliegvelden. Haar vliegtuigen zijn ge stationeerd op een luchtbasis in het bui-, tenland, aldus Siswadi, die niet zei welke luchtbasis dat dan wel was. OOSTBURG De burgemeester van Oostburg heeft gistermiddag een ten toonstelling geopend, die onder het motto „De meester en zijn leerlingen" in de burgerzaal van het gemeentehuis is in gericht. De tentoonstelling is georgani seerd door de „Oostburgse gemeen schap", een plaatselijke vereniging, die zich mede ten doel stelt, de culturele belangen van Oostburg te bevorderen. Met de 50-jarige bakker E. A. V. uit het Belgische Stckene was het een merk waardig geval. De Nederlandse douane zag hem 8 augustus met een auto waarin 200 kilo boter over de grens komen en het erf van zijn bedrijf op draaien. „Smokkel", zeiden dc kommiezen. „Niet waar," sprak V„ „ik reed over de weg, die vlak langs de grens loopt en ik ben niet in Nederland geweest." Een ge tuige kon dit zelfs bevestigen. Als rij gewillig ijjt en luistert, suit gij het goede des lands eten. Jesaja 1 vers 19 Auguslinus heeft eens gezegd, dat hij vaak de roepstem van God hoor de. maar niet wilde luisteren. Hoe staat het met ons, als God ons roept? Laten wij Zijn stem aan ons voorbijgaan? Het is ook zo moeilijk om naar Hem te luisteren, zo rede neren wij, ik heb het zo druk en ik heb zo'n prachtig boek om te lezen. Ja, ja, wij proberen er ons vaak met een Jantje van Leiden af te maken. Laten wij dan onze tekst maar eens goed lezen: als wij gewillig naar Zijn stem luisteren, dan heeft God het goede met ons voor. Als wij deze worden goed op ons laten inwerken, dan kan het niet anders of wij heb ben wel tijd of wij slaan ons boek dicht. En luisteren naar Hem, Die altijd tot ons roept. i-n Canada sterk vertegenwoordigd door enkele families Koole. Een ven hen is eigenaar van een bijzonder mooi bloemkwekersbedrijf. ,,Zij hebben er hard voor moeten wer ken, maar nu verdienen zij goed hun brood", meent de heer Marinussen, die De middenstander heeft een zware concurrentie te voeren. Wat de landbouw betreft willen vele boeren te gauw zelfstandig worden. Het beste is echter, dat zij wachten tot de nodige kennis is verkregen van taal. werkmethoden, handel en grondsoort. In Quebec en Ontario zijn kansen ge noeg om zelfstandig te worden; in de prairieprovinci.es ligt het wat moeilij ker. Brits Columbia leent zich goed voor veeteelt. De offervaardigheid van de emigran ten voor kerk en school is bijzonder groot. Kerk- en scholenbouw gaan on verminderd voort; het kerkelijk leven bloeit in Canada, mede dank zij ae Nederlandse emigranten. Op vele plaatsen is men bezig met de stich ting van christelijke scholen. In Edmonton (Alberta) betalen de ge zinnen gemiddeld 350 voor kerk en school. Dat is tien pet. van het inko men. De emigranten staan dit bedrag echter met liefde af! Van onze Haagse redactie DEN HAAG De uitzending van dienstplichtige militairen naar Nieuw- Guinea zal in het algemeen nooit voor een langere tijdsduur dan zes maanden zijn. Voor dienst in Nieuw-Guinea komen alleen dienstplichtigen in aanmerking, die hun militaire opleiding geheel achter de rug hebben en daarna ervaring heb ben opgedaan in specialistische taken, zoals bij de luchtafweer. Meestal zijn zij dan al tussen de twaalf en vèertien maanden onder dienst, zodat voor uit zending overzee nog hoogstens een maand of zes overschiet. De legerleiding heeft op dit ogenblik geen onderdelen aangewezen, die voor de uitzending in aanmerking komen. Ge-, wacht wordt op het ogenblik waarop dui delijk is wanneer de wijziging van de dienstplichtwet door het parlement in behandeling kan worden genomen. Zolang die wijziging niet door beide Kamers is aanvaard, is uitzending im mers niet mogelijk. FEESTSTEMMING in liet Julianazieken- huis te TERNEUZEN. waar de dames A. A. van Baal. A. N. de Haan. A. T. de Hamer en M. Verberkmoes slaagden voor het exa men ziekenverpleging A. We blijven nog even in TERNEUZEN. waar kantonnier P W. Mielen in besloten kring zijn zilveren jubileum bij Rijkswaterstaat herdacht. In dezelfde stad werd het zwembad gesloten, waarna ijverige lieden tot de conclusie kwa men dat er behalve 744 seizoen- en 387 maandkaarten nog aan 9710 kinderen en 492 volwassenen een kaartje werd verkocht. En het Leger des Heilsbazar is er een groot succes geworden na twee dagen volop in de belangstelling te hebben gestaan. Kapitein Gout dankte vooral de middenstanders van Terneuzen voor de spontane hulp. Van Terneuzen wippen we over de B'evelanden heen naar DREISCHOR? w aar wegens ziekte van het hoofd der openbare school in tijde lijke dienst is benoemd de heer «T, A. van der Plassche te Goes Onze man in SIR- JANSLAND bericht ons. dat de tijd van oogsten vooral ook betekent, dat er ieder jaar weer produkten met maximale gewich ten zijn. Het is dan ook wel een zeldzaam heid dat de heer Oudesluys een suikerbiet oogstte, die ontdaan van blad 5 kg. wooe. Èn voorts kunnen we u melden, dat de ge meente KORTGENE voortaan een nog be tere koers kan varen, want ter gemeente secretarie is benoemd in de functie van klerk de heer J. A. Schuit te Kortgene, Burgemeester Laurense van OOSTER- LAND heeft de dames die de volle bussen net geld voor de reclassering op het ge meentehuis kwamen afleveren, hartelijk -oor hun werk bedankt, terwijl ook de bur gerij woorden van lof werd toegezwaaid. De ipbrengst van de collecte was f 133.81. De .acature Kosten, hoofd van de o.I. school te OOSTERLAND is vervuld De heer P. {nuijt uit Vlissingen is benoemd tot hoofd ran de school Het college van b. en w. an KAPELLE ondergaat, geen verandering; venals bij het begin van de vorige zittings periode is de heer J. Balkenende (a.r.) tot ërste wethouder benoemd. Er verandert ■jog meer niet in KAPELLE In het sportge bouw begint zaterdag de instuif, die uitgaat an de Interkerkelijke Instuiïcommissie, veer De organisatoren hopen, dat er ditj -<ar net zo n grote belangstelling zal bestaan 's vorig jaar. Negentien kinderen van de -rste en 'tweede klasse van de lagere school 1 OOSTERLAND hebben eventjes op de men moeten bijten, toen zij maandag van - wijkzuster in het Groene Kruisgebouw n prik kregen tegen kinderverlamming. Er j ren 59 kinderen opgeroepen, zodat de in- ting geen daverend succes wordt ge- ,emd De OOSTERLANDERS kunnen eer lezen deze winter. De bibliotheek van j hervormde gemeente is morgen weer ge- oend van 7 tot 8 uur. In BÏEZELINGE 3 de plaatselijke jonge kerkgroep weer be gonnen. Ds. Scheider sprak over zijn erva ringen als legerpredikant. Een polshoi- loge en een Armband iiggen bU de post- cornmandant van de rijkspolitie te Oud- Vossemeer ais gevonden voorwerpen. Ook j ,taat aldaar reeds enkele maanden een' herenfiets op zijn eigenaar te wachten. vijftig jaar geleden zat hij daar met gekruiste benen knopen aan te naaien, een werkje wat hem na al die jaren nog immer vlot af gaat. Nu deze grote zoon van Zee land over enkele dagen naar zijn geboortegrond om in Go e s en Middelburg met zijn beroemd orkest te concerteren, heb ik met onze fotograaf een dagje over Noord-Beveland ge zwalkt en in het verleden van de zo muzikale familie Flipse gegrasduind. En nu na al die gesprekjes met schoolkame raadjes, muziekvrienden en familieleden uit zijn geboorte streek kan ik u dan vertel len, hoe de grote dirigent Eduard Flipse als een onbe tekenend kleermakersknechtje in Wissenkerk de klim op de (toon) ladder WISSENKERKE Wat is dat een moeilijke klant," zuchten de kleermakers, als EDUARD FLIPSE, De bejaamde dirigent van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, zich weer een nieuw pak heeft laten aamneten. ..Hij ziet nu werkeliik aÜes<" hebbende toon)laclder van z«n carrière tvut ivLtyfv u-vwCo, ftwvt/Lit ut begon coupeurs ervaren en meer dan eens kregen ze een pas- gemaakt colbert of jaquet van de grote musicus per kerende post" retour. WIE DE levensloop van Eduard Flipse echter kent, zal het niet zo vreemd vinden dat deze musicus dwars door het kleermakerswerk heenziet en de kleinste onnauw keurigheden weet te ontdekken. Want diezelfde Eduard Flipse, een onze knapste en internatio naal bekende dirigenten van vandaag, begon zijn loopbaan op een kleermakerstafel in W i s s e n k e r k e, waar zijn vader een atelier had. Nog geen Kerkstraat 5, „concertge bouwtje" van de Flipse's EEN JONGEN van een jaar of twaalf fietste ons in Wissen- kerke op een bakfiets voorbij. Hij floot enkele passages uit ,,Eine kleine Nachtmusik" van de onsterfelijke Mozart. Hoort u dat?", vroeg de heer M. J. neet tfeS ViOhii fluit. Mat? J'jj}"ifme't tiiJd.?' ^heefl het „.arstliijnlijh een, .TpoUo" Pp tot het beste korps van Zeeland maakte in die dagen. Pa was niet alleen zeer humoristisch Het huisje Kerkstraat num- langdurige toernees door het mer 5 (zie foto), waar de jonge- buitenlaand en de vele succes- lui opgroeiden, is altijd een sen in heel de wereld. Evenals „miniatuur-Orkestgebouw ge- zijn broer Marinus houdt de weest. Als de school uit was, Rotterdamse musicus van gebeurde het dikwijls, dat allen Noord-Beveland. Hij interes- tegelijkertij d repeteerden. Ter- seert zich sterk zo vertelden wijl Pa pianoles gaf in de ach- zijn vrienden mij voor de terkamer, en Marinus vóór op landbouw en weet het naadje het orgel oefende, stootte Jan van de kous over gerst, tarwe saxofoonklanken uit op de en suikerbieten. En als "Eduard slaapkamer en roffelde zus Mie ei Rinus (zoals de Wissenker- in de bijkeuken op een enorme kers hhem kennen)* het over P3uk. En temidden van al dat vroeger hebben, dan spreken gedruis, melodieus maar soms ze het onvervalst dialect van ook akelig vals, zat moeder Noord-Beveland. Plat Zeeuws. Flipse dan met een opgewekte „Hoe 1st mie n'oest?" (Hoe is glimlach om de mond echt 't met de oogst?") vraagt Edu- „moederziel alleen" in de keu- ard dan en gebruikt de oude kenuitdrukkinigen van 40 a 50 jaar DE FLIPSE's leefden allen geleiden, die veelal nu reeds voor de muziek. ,,Maar ik niet meer in zwang zijn. bracht er-niet veel van terecht", vertelde zus Maaike mij, die nu Eduard Flipse is van kleer- ingeschreven staat als mevrouw makersknechtje een groot mu- Van D a m m e-F 1 i p s e. Zij sicus geworden. Maar hij is de- houdt erg veel van klassieke zelfde eenvouddige Wissenker- muziek, maar zelf spelen, neen. ker gebleven. En zijn hart klopt Zij stond moeder altijd in de weer sneller, als hij onder de huishouding terzijde. terwijl Zeeuwen is. Straks ook. In Goes de muzikale familieleden hen en Vlissingen als het Rott. met toonladders, kruisen en Philh. Orkest, zijn orkest, daar nenr, die velen de eerste begin- 9 oMet dit piccolootje mollen om de oren sloegen. Haar echtgenoot, garagehou der en electricien P. A. van D a m m e kende de Flipse's al toen hij nog maar een hummel was. Met trots vertelt hij van de roemrijke jaren van „Apol lo", dat hij na het afscheid van Flipse Sr nog 19 jaar heeft geleid. „Kijk", wees hij mij in zijn woning, terwijl er een oud vilten zakje werd ge opend, „dat is het instrumentje waarop Eduard is begonnen." Een piccolo (anno 1900) in Des. Het kleinste instrumentje van het orkest. Daarmee deed de 8-jarige Eduard zijn intrede in de komende dagen komt concer teren. Eduard begonnenzegt zijn de wereld van de muziek. Als zus Maaike, staande met adspirant-muzjkant van Apol- haar man voor de muziektent. lo' harmonie van Pa. invloed die de Flipse's op Wis- senkerke hebben gehad." Kleermaker Flipse's, de va der van Eduard heeft jaren lang een muzikaal stempel op Wissenkerke weten te drukken. Pa was een begaafd muziekken- van aard, maar ook streng. Bij zonder streng. Wie zijn toonlad- dertje niet vlijtig had ingestu- MAAR PA Flipse hanteerde Zeilboot de roede niet i('Vergeefs. Xiet alleen „Apollo" voerde hij naar Toen Eduard de lagere schooi de top, maar ook zijn kinderen, had afgelopen, kwam hij bij zijn vader in de kleermakerij. Op De drie zoons zijn hun vader Nourd-Beveland immers was dankbaar voor de spartaanse en geen mogelijkheid om verder Ic muzikale opvoeding, die de studeren en de verbindingen grondslag werd voor hun be- met overig Zeeland waren langrijke carrières in de we- slecht duur. Maar in de avond- rcld van de muziek. Eduard uren, bij nacht en ontij, peddel- deerd. moest niet schrikken werd immers dirigent van het de Eduard naar Goes, om bij van een pak rammel of een Rott. Philh. Orkest, Marinus Otto Lies (de enkele jarer paar fikse oorvijgen, Flipse had verwierf internationale faam geleden overleden muziek- de wind eronder. Ook bij het als concertpianist en Jan heeft leraar) piano- en vioolles te korps. Volgens de dorpsverha- als dirigent met zijn Philips- ontvangen. Per roei- of zeil den over de legendarisch ge- orkest te Eindhoven veel sue- bootje werd hij dan overgezet worden Flipse's had Pa zijn ces kunnen boeken. en moest zich verder dan maai muzikanten opgedragen 's een weg banen over de slechte avonds op een bepaald uur Mej. J. Wol se, kantoor- onverharde kleiweggetjes, Va- thuis te repeteren. Dan lag de houdster van de Rotterdamsche der Flipse zag meer in zijn kleermaker zijn naald en draad bank te Kortgene, die kind jongens en liet hen verder stu- aan de kant en maakte een aan huis was bij de Flipse's deren. Zo kwam Eduard in Rot- rondwandeling door het dorp en daar ook vioolles kreeg, terdam terecht on beklom al om te controleren of er vlijtig denkt nog met veel genoegen lengs de ladder van het succes, en goed werd geoefend. Wee terug' aan haar jeugdjaren. Pa je arme drommel die toevallig Flipse had een huisorkestje ge- EDUARD FLIPSE is Zeeuw oen dissonant liet horen op het formeerd met Jan als pianist, gebleven, in hart en nieren. Nu noment dat Pa zijn woning pas- en Marinus achter het orgel, z'n beide ouders niet meer in leerde. Dan rende de dirigent terwijl Eduard. het meisje Wolse leven zijn komt hij slechts spo- let huis binnen en veegde de en nog een paar muzikale radisch meer op Noord-Beve- oosdoener de mantel uit over vriendjes viool, fluit en contra- land. Maar de geboortegrond is zoveel onmuzikaliteit bas speelden. altijd blijven trekken, ondank» SINT-ANNALAND. In verband met de op hande zijnde herverkave lingswerkzaamheden onder de gemeen te Sint-Annaland gaf de Z.L.M. aldaar een voorlichtingsbijeenkomst. De heer C. J. J. Kooijman, voorzitter van de plaatselijke afdeling der Z.L.M., leid de de vergadering, die werd gehouden ten huize van de heer lm. Rijnberg. De werkzaamheden zijn reeds be gonnen of worden ter hand genomen. Dit laatste onder Sint-Annaland. Moei lijkheden zullen beslist niet uitblijven, aldus de heer Kooijman. Er zal ge tracht worden alles zo spoedig moge lijk uit te voeren, wanneer eenmaal met een object is begonnen. De heer Markusse, assistent van de Ri.i kslandbouwvoorlichtingsdienst, vroeg volledige samenwerking met de betrokken landbouwers. Indien deze gevonden wordt kan er werkelijk veel bereikt worden. Hij deelde mede, welke polders o'f gedeelten van polders het eerst aan de beurt zullen komen en welke vruchten men beslist dit seizoen al niet meer moet zaaien of poten, want bij tegen slag, bijvoorbeeld met het weer, zou men van de zijde van de Herverkave ling niet tijdig in het voorjaar klaar zijn met de werkzaamheden. Ook werd een suggestie gedaan om trent het leggen van kuilhopen. Het beste zou zijn op eigen erf, doch ook zou een centrale plaats voor kuilho pen wel aan te bevelen zijn. Voorts werd gesproken over pacht- vergoedingen en goede bewerking van de grond. Hierbij kwam men tot de conclusie dat het zeer belangrijk is dat de grond vrij van onkruid wordt ge houden ondanks het feit dat men op verschillende percelen niet meer kan zaaien of poten. T oewijzing Wat de verordening op de aardap pelmoeheid betreft, hiervoor wordt van hogerhand in het betrokken jaar dispensatie verleend. De definitieve toewijzing der gronden, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal dan plaats hebben in 1961. Ook zullen dan grondmonsters worden genomen. Iedereen werd aangeraden thans geen grondmonsters te laten nemen, daar een en ander nu geen zin heeft. Wel dient men door te gaan met normale bemesting. Wat de sanering betreft zullen te leurstellingen niet uitblijven, daar er slechts ongeveer 20 H.A. grond is inge leverd. Wel werd aangeraden van de krotopruimingsregeling gebruik te ma ken, welke gunstig werkt. Ook bestaat de gelegenheid kleine bedrijven te stichten in de Weihoek, Broek- en Ro- landpolder, Schakerlopolder en Scher- penissepolder. Ook werd met klem aangeraden de verschuldigde pachten zo spoedig mo gelijk te betalen. Verharden De aanwezigen werd op het hart ge bonden als straks de nieuwe wegen zijn aangelegd en deze door daartoe be voegde instanties zijn gesloten in ver band met het verharden, toch beslist niet over deze wegen te rijden en ook de barrikades niet te verwijderen, daar anders de wegen voor goed bedorven worden. In de rondvraag werd onder meer uitvoerig gesproken over het „dwars- draineren", ziek vee en het poten van bloembollen. Mej. J. Wolse en de lieer M. J. Doeleman halen tijdens de beurs in Wissenkerke herinneringen op uit da Flipse-tijd Eigen nieuwsdienst NEW DELHI. Over tien jaar zal het in Indië afgelopen zijn met de vele ingewikkelde .rekenmethoden die eeu wenlang stand hebben weten te hou den. Gisteren is een aanvang ge maakt met de uitvoering van een tienjarenplan voor de overgang naar het metrieke stelsel. Een van de in gewikkelde rekenstelsels die zullen verdwijnen is het Engelse. Dat is echter niet het enige. In geheel In dië zijn er thans nog in totaal 142 re kenmethoden. Het bedrijfsleven heeft grote verwach tingen van de invoering van het me trieke stelsel. Het kan veel tijd en moeite besparen. Het kan, en zal, het gebruik van rekenmachines sterk bevor deren en daardoor een snellere afwik keling van zaken in de hand werken. In de komende twee jaren zal men het metrieke stelsel in de voornaamste Indische overheidsbureaus en centra van industrie en handel gaan gebruiken. In de jute-industrie is men er al op 1 juli op overgestapt. Deze verstrekkende maatregel van de Indische regering zal ongetwijfeld die genen nieuwe moed geven die in de Engels-sprekende landen al jaren ijveren voor afschaffing van de ingewikkelde stelsels van maten en gewichten dfe vooral in de technische industrieën een grote handicap zijn. Die stelsels staan een internationale standaardisatie in de weg. Hoe fnuikend het gebrek aan eenheid van maten en gewichten in de weste lijke wereld was bleek pas goed na de tweede wereldoorlog toen vele Ameri kaanse ondernemingen dochterbedrijven in West-Europa gingen vestigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3