Nikolaj Chochlof rekent op een omwenteling in de Sowjet-Unie Vereeniging Rembrandt 75 jaar QELEZEN Zuster Odille gaat gebukt onder diefstal van paneel Vindingrijke en zenuwachtige politie in Rouaan Cadillac 1959 Utrecht wil een Van Scorel kopen Leeuwarden wil industrie Hengel-wedstrijd op operamuziek Communist Picasso verhuist van villa naar kasteel mê Woensdag 1 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 13 Ex-spion„Wij verwachten niets van het Westen" Nikolai Tsjerkasov komt naar Nederland Nieuw scholencomplex in Enschede Tweede atoomcentrale in Noord-Gelderland Vulkanen in Kongo actief vandaagi Honderden kijkers vragen poezen Volar e" nam hoge vlucht Veel reacties op pseudo-paragnost vandaag Onhoorbaar geluid bedient de tv Scherpe kritiek op K.R.O.-televisie Zivemsters strijden om all-round-titel MET DIT Amerikaanse apparaatje Engeland-Rusland niet op de tv In hef kort Van «en onï«r verslaggevers DEN HAAG Een kleine ge zette man. Een bol gezicht, nog weker door het spaarzame blonde haar. Dit is Nikolaj Chochlof, oud kapitein van de Russische geheime dienst; de Sovjet-meesterspion, die in '54 wereldnieuws maakte door lijn overgang naar het Wes ten. Maar er komt kracht in die bolronde figuur, als hij aan het vertellen slaat, en zijn gevaarvolle missies door heel Europa met vaste gebaren uitmeet op de tafel. „Voor ieder mens komt er een ogen blik, dat de maat overloopt," zegt hij verbeten. „Voor mij was dat vier jaar geleden, toen ik als officier van de Sovjet-inlichtingendienst medever antwoordelijk zou zijn voor de liqui datie van Okolovitsj, de Russische emigrantenleider in Frankfurt. Ik had een overplaatsing kunnen bewerken. Maar ik toist dat ik, nü of nooit, een daad moest stellen. Mijn vrouw be zwoer mij, het slachtoffer te waar schuwen. Dat heb ik gedaan." Gevaarlijke missie Nikolaj Chochlof is niet voor een klein tje vervaard geweest. In de oorlog landde hij achter de Duitse linies en leidde daar partisanenacties, tegelijkertijd in de uni form der Feldgendarmerie een vaste be zoeker van het Duitse officierscasino. „Oorlog is altijd risico", zegt hij kalm. „ik heb het toevallig overleefd...." Na de oorlog laten zijn superieuren hem niet los. Hij wordt als spion gesta tioneerd in Oostenrijk. Hij bereist heel Europa, en leert de vrijheid van het Westen kennen. De geestesdwang van het Sovjetregime wordt hem gaandeweg ondraaglijk. Maar zijn pogingen om ont slag te krijgen mislukken. Keerpunt Zijn beslissende stap in Frankfurt wordt het keerpunt. Zijn geheim lekt uit; de weg terug naar Rusland is geblok keerd. „Op 2 juni '54 kwam er een inter nationaal communiqué uit Rusland, dat mijn vrouw Jana en mijn zoon Aioesjka uit onze flat in Moskou waren verdwe nen De Sovjets zitten ook hem op de hielen Een vergiftigingspoging, met radioactief thallium, brengt hem op de rand van het graf. Daarom is zijn haar nu zo dun. Vijftien jaar achter „Het Westen," zegt hij met vaste overtuiging, „is vijftien jaar achter met zijn denkbeelden over het com munisme. Het Sovjet-gezag is ver molmd van binnen. Het volk walgt ervan. Een binnenlandse omwenteling, vroeg of laat, is onvermijdelijk." Een Amerikaanse generaal heeft hem een stafkaart van Rusland getoond, en ironisch gevraagd: „Waar zijn uw troe penopstellingen? Waar is uw frontlijn?" Onze frontlijn „Onze frontlijn", zegt Chochlof met fanatiek idealisme, „ligt in de harten van het Russische voik." Daarom heeft hij zijn levensrelaas allereerst in het Russisch laten verschijnen: „Recht op eigen geweten". Een Nederlandse editie is zojuist verschenen. Het boek is een pleidooi voor democratische vrijheid. Chochlof, die zich geschaard heeft in NIKOLAJ CHOCHLOF „het Sovjet-gezag- is vermolmd" de rijen van de anticommunistische Rus sische bannelingen, houdt momenteel lezingen in ons land. Vanavond in Rot terdam (20.00, Beatrixzaal, Groothandels gebouw). ,,Het Westen geniet van zijn welvaart, en doet niets", zegt hij beslist. „Wij ver wachten er niets van. Eenmaal zal de menselijke geest, die zich nooit laat tem men, in mijn land zelf schoon schip maken." In de New York Herald Tribune: Het is nog zelden in de geschiedenis voorgekomen dat een natie haar lei der op zo overtuigende wijze een man daat heeft gegeven als Frankrijk nu Charles de Gaulle heeft gegeven. De uitslag van de stemming gaf blijk van vertrouwen in de Gaulle en bovenal in de toekomst van Frankrijk tijdens de vijfde republiek. Maar weinige kie zers waren in de gelegenheid de ont- werp-grondwet zorgvuldig te bestude ren aangezien deze pas op 4 septem ber werd gepubliceerd. Velen, onder wie ook leden van de politieke partij en, stemden er voor in weerwil van de vrees dat de erin neergelegde ver strekkende presidentiële volmachten op zekere dag gebruikt zouden kun nen worden tegen de republiek. Zelfs in hél bolwerk van de Franse commu nistische partij (de voorstad Mon- treuil) keurde men de grondwet goed. In de New York Times: Frankrijk begint zondag, wanneer de nieuwe grondwet wordt afgekon digd, een nieuw bestaan. De overwel digende overwinning in de volksstem ming van de afgelopen zondag betekent voor de gehele wereld en voor de we reldgeschiedenis de proclamatie dat de tijd is gekomen voor een ingrijpende verandering in een land dat vele eeu wen een belangrijke rol heeft gespeeld. In de Times: Het referendum was het einde van het begin van het gaullistische Frank rijk en het behalen van de overwin ning is in zekere zin bedrieglijk ge makkelijk geweest. Niemand van de kritiek leverende oppositie gaf in plaats van de politiek van de Gaulle een andere voor de haand liggende po litiek ais alternatief aan. Zo kwam het dat de Gaulle er in slaagde niet alleen de onverschilligen en de kri tieklozen om zich te verzamelen maar ook een meerderheid van oprechte republikeinen van elke partij. Hij schijnt zelfs vrij velen te hebben aan getrokken die doorgaans op commu nisten stemden. Jn de Daily Telegraph: Al met al is het niet overdreven wan neer wij beweren dat de afgelopen zondag een keerpunt in de Franse ge schiedenis kan hebben betekend die uitzicht biedt op een moreel herstel dat het politieke bestel zodanig kan versterken en stabiliseren dat de Fran sen aan de afgelopen tien jaren zul len terugdenken als aan een nachtmer rie waaraan gelukkig een einde is ge komen door een klop op de slaapka merdeur door de enige Fransman die weigerde in te slapen. In de News Chronicle: De communisten hebben in het Fran se moederland een aframmeling ge kregen Dat is goed nieuws. Maar van essentieel belang is het dat ook uiterst rechts in het zand heeft gebeten. Ove rigens, wanneer heeft ooit een poten tiële dictator een deel van zijn gebied de kans geboden in een verkiezing zich eensklaps volledige onafhanke lijkheid te verschaffen? Deze vreem de spectaculaire verkiezing die voor Frankrijk de loop vaan net lot neeit gewijzigd is niet voor een eenvoudige uitleg vatbaar. AMSTERDAM Dit jaar be staat de Vereeniging Rembrandt, die zich zoals bekend is ten doel stelt het Nederlandse kunstbezit te behouden en uit te breiden, vijf en zeventig jaar. In die periode heeft de vereniging in 565 gevallen steun kunnen verlenen aan aankopen door 46 musea. In totaal werd een bedrag van ruim 1 miljoen gulden geschonken en ruim drie en een kwart miljoen gulden aan rente loze vorschotten verstrekt. Zeer belangrijke werken konden dank zij die steun aan Nederlandse verzame lingen worden toegevoegd. Daarbij wa ren o.a. twee Rembrandts uit het Her mitage-museum in Leningrad, die Catharina de Grote had verworven en het laatste portret van Rembrandt dat na de oorlog uit Duitsland terugkwam. Niet alleen Rembrandt De activiteiten van de vereniging blij ven vanzelfsprekend niet tot werken van Rembrandt beperkt: zij omvatten de hele kunstgeschiedenis. Het vroegste kunst werk waarvan zij de aankoop heeft ge steund is een vaas uit de 8e eeuw voor Christus, het nieuwste de Hommage a Apollinaire van Chagall, dat nu in het stedelijke museum van Eindhoven is. Rijksmuseum De Vereeniging Rembrandt gaat haar jubileum vieren met een feestelijke bij eenkomst op 11 oktober in het Rijksmu seum. tijdens welke o.a. staatssecretaris mr. R. G. A. Höppener het woord zal voeren. De jubilerende vereniging ter ere zullen het Rijksmuseum, het Mu seum Boymans, het Mauritshuis, het Centraal museum van Utrecht en het Rijksmuseum voor volkenkunde in Lei den zullen kleine exposities inrichten van werken die met steun vah de ver eniging zijn verworven. Het tweejarig dochtertje van de land bouwer L. Vis uit Oostendorp is maan dagavond in de Eekterbeek aldaar ge vallen en verdronken. UTRECHT. Ei.i van de grootste Russische acteurs Nikolai Tsjerkasov brengt met de regisseur Grigori Kozin- tsev volgende week een bezoek aan ons land om op 9 oktober de Nederlandse première van de Russische film Don Qui- chot in de Academische filmstudieweek te Utrecht bij te wonen. Nikolai Tsjerkasov, die een jarenlan ge loopbaan als toneelspeler en filmac teur achter zich heeft, draagt de ere titel Kunstenaar van het volk van Rus land en is afgevaardigde in de Opper ste Raad van zijn land. In hem leeft de traditie van het Russisch toneel voort en tot in zijn films weet hij de menselijke kwaliteiten van zijn spel te handhaven. Tot zijn grootste filmrollen behoren die van professor Polezhayev in De Baltisehe afgevaardigde, tsaar Ivan de Verschrikkelijke en prins Alexander Nevsky in de films van Eisenstein, de excentrieke geleerde Paganel in De kin deren van kapitein Grant en de criticus Stasov in Moussorgsky. Tot zijn laatste grote rollen behoort zijn vertolking van Don Quic'hot. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het Centraal museum te Utrecht kan een schilderij van Jan van Scorel aankopen, voorstellende de Madonna met het Kind, uit omstreeks 1529. Het schilderij is laatstelijk te zien geweest op de Oud'e kunst en antiekbeurs te Delft in de stand van de kunsthandel P. de Boer. De prijs van het paneel bedraagt 72.000 gulden onder voorwaarde dat het schil derij Moeder met zoon en dochter van Thomas de Keyser (uit 1635) van het Centraal museum in eigendom aan de fa. De Boer wordt overgedragen. Het Utrechtse museum heeft zes wer ken die aan Jan van Scorel worden toe geschreven. B. en W. van Utrecht hebben de raad voorgesteld een krediet voor de aankoop beschikbaar te stellen. De Vereeniging Rembrandt zal een renteloos voorschot van 50.000 gulden voor deze aankoop verstrekken. Eigen nieuwsdienst LEEUWARDEN „Te lang ie onze bevolking afgeroomd en hebben wi.j ge fungeerd als kraamkamer voor rand stad Holland." Dat zei de heer J. E. Be- nes, voorzitter van het comité Leeuwar den Friesland's kern, gisteren. Hij deed dat op de openingsfoijeen komst van een actie, waarmee Leeuwar den de aandacht wil vestigen op de plaats die het kan innemen in het door minister Zijlstra aangekondigde regio nale industrialisatiebeleid. ENSCHEDE. De hogere technische school in Enschede en de school voor scheepswerktuigkundigen, hebben sa men een nieuw gebouwencomplex ge kregen. Tot nu toe hebben de scholen in allerlei andere gebouwen rondgezwor ven. Gisteren is het complex, dat ligt aan de boulevard van Enschede waar ook hard aan wordt gewerkt offici eel in gebruik gesteld door de inspec teur-generaal van het nijverheidsonder wijs mr. ir. M. Goote. LUCCA (U.P.I.). Meer dan vierhon derd liefhebbers van opera en henge len hebben de componist-hengelaar Giacomo Puccini geëerd met een mu zikale viswedstrijd. In de rivier de Serchio, nabij Puccini's woonplaats Lucca, werden de lijntjes uitgeworpen, en terwijl de dobbertjes dansten, klonken uit alom opgehangen luidsprekers fragmenten uit La Bo hème, Edgar, Madame Butterfly, en Turandot. Deze stemmige herdenking, georgani seerd door het plaatselijk viscollege: kostte het leven aan 660 pond vis. De winnende hengelaars kregen ereoe- kers en grammofoonplaten uit handen van mevrouw Fosea Crespi, de doch ter van de overleden componist. Een deel van de vangst werd ter plaatse genuttigd, de rest bestemd voor liefda dige doeleinden, en tot slot werd een krans gelegd bij het standbeeld van Puccini. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. De reeds eerder aangekondigde plannen tot de bouw van een elektrische centrale, die door kernenergie zal worden aan gedreven in de provincie Gelder land zullen waarschijnlijk in het noorden van deze provincie worden verwezenlijkt. Het Provinciaal Gel ders elektriciteitsbedrijf heeft bo vendien plannen de centrale in Nij megen aanzienlijk uit te breiden. Van onze correspondent PARIJS. Pi casso, de eeuwig onrustige, is van plan zijn villa Ca lifornia, boven Cannes gelegen, te gaan verlaten en zich te gaan vestigen in het kasteel van Vau- venargues, vijftien kilometer van Aix- en-Provence ver wijderd en eens het bezit van maarschalk Pé- Villa met genoeg tain. Niemand weet wat Picasso in het land van Cézanne gaat zoeken. In ieder geval krijgt de kunstenaar, die zijn communistische overtuiging nooit on Van een onzer verslaggevers BRUGGE „Kijkt u maar", zegt het kleine oude zustertje met haar helderblauwe ogen en gerimpeld gezicht, dat strak wordt omvat door de proper- witte nonnenkap, „daar heeft het gehangen." En zij wijst mij met een triest gebaar naar een lege plek aan de muur van de kloosterkamer in Brugge, waar tot vorige week zaterdag het vermaarde paneel heeft gehan gen, voorstellende de Legende van St. Ursula. Gistermiddag heeft zuster O dille, por tierster van het klooster der Zwarte zusters, dat behoort hij het ziekenhuis Franciscus Xaverius aan de Hans Mem- linckplaats in Brugge, mij dezelfde weg laten gaan als zij zaterdagmorgen met de dief heeft afgelegd. Dief belde aan Het oude vrouwtje kan het nog niet begrijpen dat die bezoeker, die zo vol belangstelling was voor de vele kost bare voorwerpen in het uit 1361 date rende gebouw, het schilderij heeft mee genomen. „Hij belde aan net als u", zegt ze terwijl ze mij bij de hand neemt en de gang binnenbrengt die naar het museumzaaltje leidt. „Komt u gerust binnen", zegt ze vol vertrouwen in haar sappige Vlaams. „Zo heb ik ook met hem gelopen". De museumsaal De museumzaal is klein, de plavui zen vloer helder geschrobd, de prach tige oude tafel in het midden blinkt, het glas-in-lood raam laat gedempt licht door dat de acht taferelen van de legende van Ursula aan de wand in warme gloed zet. Zuster Odille heeft de panelen met liefde voor mij opengeklapt. De schil derijen zijn ook aan de achterkant be schildera zij hangen gewoonlijk met die zijde naar voren. Ze zijn vier aan vier opgehangen. Het gestolen paneel hing links van de acht taferelen, rechts hangt een pendant ervan. „Het ontvreemde werk, ook aan weerkanten beschilderd, wordt de Sy nagoge genoemd", vertelt de zuster. omdat de vrouwenfiguur er de stenen tafelen met de tien geboden in de hand houdt". De portierster heeft mij ook de kloos terkapel laten zien, waar de dief heeft gebeden en een gave in het offerblok heeft gedaan. Verboden In de gang bij de voordeur gekomen, die zij niet meer voor bezoekers zal openen omdat dat nu is verboden, ver telt zuster Odille mij nog dat zij al twintig jaar als portierster in het kloos ter werkt dat aan de orde der Augus- tinessen behoort. Voor'die tijd ver pleegde zij de zieken in het hospitaal dei* Zwarte zusters. Bij het afscheid blijkt eerst recht hoezeer de kordate bejaarde vrouw ge bukt gaat onder de diefstal. Ik hoop toch zo dat het schilderij teru «nt. zegt zij. Het is wel privaat bezit van ons klooster, wij kregen het in de vijftiende eeuw, maar het is toch ook van de stad Brugge, is het niet zo mijnheer? Zo is het toch? KAMPALA (UPI, AP) Twee vulka nen zijn volgens reizigers die in Oegan da zijn aangekomen tot uitbarsting ge komen in de Kongo. Een van de twee is steeds actief geweest. De andere schijnt een nieuwe vulkaan te zijn. De krater van de nieuwe vulkaan ligt al ongeveer 300 meter hoog. Beide vul kanen braken veel lava en as uit. 's Nachts is de vuurgloed kilometers ver te zien. der stoelen of banken heeft gestoken, een behuizinkje dat veertig kamers en zalen telt en waarbij een grote duizend hectare land behoort. Men zegt dat hij er veertig miljoen francs voor heeft betaald, doch hij zal waarschijnlijk nog meer kwijt raken aan de installatie van de centrale verwarming en aan repa raties. EIGENAREN Het vierkante gebouw met vier hoek torens dateert uit de zestiende eeuw. In de loop der tijden is het ten-minste twintig keer van eigenaar verwisseld en telkens hebben die bezitters meube len, gobelins, boeken uit de bibliotheek en dergelijke aan antiquairs verkocht. Zelfs het goudleer is van de wanden verdwenen en het dak lekt op vele plaatsen. MAARSCHALK In de jaren na de eerste wereldoor log is het kasteel bezit van maarschalk Pétain geweest. Na 1940 werd het ont vangstcentrum voor de vluchtelingen uit Elzas-Lotharingen, daarna een va kantiekolonie voor de kinderen van marinepersoneel. Vervolgens kwam het in het bezit van een industrieel uit Marseille, die echter het onderhoud niet kon betalen. De toestand is er on der deze gebeurtenissen niet op voor uitgegaan. Enige maanden geleden wil de een Amerikaan het kopen, doch hij deinsde terug voor de hoge kosten van herstel. Voor Picasso heeft geld blijkbaar geen rol gespeeld. Hij is maandag het kasteel komen bekijken in gezelschap van een huisdame en van Jean Cocteau; in november hoopt hij dat hij het zal kunnen gaan bewonen. Hij is dus nogal optimistisch ten aanzien van de werk lust van de Franse arbeiders uit de Provence. Als betrekkelijk verre bu ren krijgt hij twee andere schilders, die ook in de streek van Aix wqnen: André Marxhand en een zekere Ber nard Buffet. radio V/Jf MOZOK/MDNoeU nNHuiat uw oe.rAM/ue BACH WOENSDAG Veel gezelligs hebben de HiLversum«e zenders vanavond niet te bieden, en seizoens-nieiuwigheden zijn er evenmin. Melodieuze kost zijn op Hilversum 2 de Opera-herinneringen (22.20), en Pat Boone zingt van 23. IS af. Hilversum I geeft een klein half uurtje Romano Rubato om 21.05, maar dat is dan ook alles. Het gesproken woord komt beter tot zijn recht. Niet alleen geeft Hilversum 2 om 20.40 een hoorspel, Het verhaal van de kantoor bediende, maar om 19.05 is ook een interessante documentaire te horen: WereMsymfonie, de Nederlandse inzen ding voor dé Unesco-klankfeeeld- wedstrijd. Er zit een peda gogisch tintje aan het concert, dat Hugo de Groot om 18.20 (HiIv. 2) met het Promenade-or kest gaat geven. De verschillende in strumental e groe pen uit dit orkest laat hij naar voren komen in werken die deels tot het klassieke en deels tot het lichtere re pertoire behoren. Zo hoort u mu ziek, speciaal voor strijkers gecompo neerd, en werkjes voor hout- en ko perblazers en solis tisch optredende slagwerkers. Het concert wordt besloten met een eigen compositie van De Groot, een mars voor het gehele orkest. Elly Ameling is de soliste in een werk van Chabrier, „A la musique", gecomponeerd voor sopraan, vrou wenkoor en orkest. De tekst is van Edmond Rostand. Om 20.00 (Hilv. 1) wordt het werk uitgevoerd door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet en m.m.v. het Om roep Vrouwenkoor. Om 22.15 geeft Hilversum 1 de laatste van de Vijf muziekavonden ten huize van de familie Bach. TJE TELEVISIE is de redder ge worden van Neerland's katten- zonder-eigen-huis. Rens Van Dorth's oproep in de Weekendshow heeft een weerklank gevonden die alle verwachtingen heeft overtroffen. De telefoon heeft niet stilgestaan bij de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren in Den Haag, en sinds maandag komt de poezenpost bij stapels tegelijk binnen. Alle Haagse asielkatten zijn al aan een huis geholpen, zo vertelde men ons, en men is nu bezig de verdere aan vragen over de asiels elders te distri bueren. Het is al zeker, dat de vraag het aanbod overtreft. „En laten de kijkers, die om een poesje gevraagd hebben, nu niet gaan schrijven: Waar blijft m'n kat?", zo vraagt de Dierenbescherming we doen ons uiterste best om alle aan vragen zo gauw mogelijk af te doen, en men hóórt dus van ons! £yOMENICO MODUGNO, de Sicili- aan die Italië vertegenwoordig de op het laatste Eurovisie Song Festival in Hiversum, is opeens „tops" in de Amerikaanse platen- wereld. „Volare" (dat eigenlijk „Nel blu dipintó di blu" heet) sloeg in als een bom. Sindsdien vechten de Amerikaan se platenmaatschappijen om alles wat Modugno is: „Lazarella", „Mu- setto"; ja zelfs een plaat van vier jaar geleden is van de zolder gehaald en werd een eclatant succes. Uit alle delen van Nederland heb ben kijkers gereageerd op de K.R.O.- uitzending van maandagavond, waarin de „paragnost" Urkas demonstraties gaf van telepathie en dergelijke, met de verrassende ontknoiping, dat Urkas een gewone goochelaar is, die langs deze weg ihet puibliek wilde waarschu wen voor op geld beluste helder zienden". „Er zijn drie soorten reacties ge weest", vertelde K.R.O.-producer Jan Delfgaauw: „zij die het prachtig von den dat de praktijken van deze lieden eens duidelijk aan de kaak werden gesteld, en ten tweede mensen die dit soort uitzendingen niet voor de huis kamer geschikt achtten." De derde categorie was de merk waardigste: mensen die niet wilden ge loven dat Urkas geen paragnost is, en van de K.R.O. het beloofde adres eisten voor het toegezegde consult. De bekende hoogleraar in de para psychologie, prof. dr. W. H. C. Ten- haeff uit Utrecht, had de uitzending niet gezien, maar zich wel volledig hieromtrent laten inlichten. „Charla tans op dit gebied aan de kaak stellen heb ik altijd toegejuicht", merkte prof. Tenhaeff op, en hij voegde er iet wat ironisch aan toe: „Dat zou ik mijn levenswerk kunnen noemen Maar dat mag nooit gebeuren op een zo eenzijdige wijze als voor de tele visie is geschied: zonder dus de weten schap aan het woord te laten". Het tweede grote bezwaar vond prof. Ten haeff de misleidende titel: Parapsycho logie in de praktijk. „Daar had het woordje pseudo voor moeten staan", zo besloot hij. ill t «"«rrfc» WOENSDAG Een spel dat at eeuwen oud is. maar nog niets aan geest en humor heeft ingeboet, staat vanavond op het programma van da NCRV. Het is Pieter Langendijks be faamde klucht „De wiskunstenaars", waarin op grandioze wijze de schijn geleerden en blaaskaken uit de acht tiende eeuw aan de kaak worden ge steld. Henk van Ulsen, Kees Brusse en Kitty Janssen spelen de belang rijke rollen. Een geslaagde televisiebewerking van Henri Ghéone Pelgrimage naar Compostella is de hoofdschotel van de Vlaamse tv. Het is een telerecording van een KRO-produktie, geregisseerd door Wim Bary, met een prachtige vertolking van Rcto Milton. België Frans draait het eerste deel van de documentaire: 50 jaar Ameri kaans leven. De Duitse familie Doorsnee, de Familie Schölermaran, komt vanavond na lange tijd weer eens op het scherm. Regelmatig zullen, wij de avonturen van deze oipulaire familie weer kun nen volgen (20.20). Daarna een oude, beroemde documentaire film: Nam* de Eskimo. „Reeks teleurstellingen REEDS GERUIME TIJD if er in rooms-katholieke kring ernstige kritiek geoefend op de K.R.O.-televisie. Er zijn in verscheidene katholieke dag bladen scherpe kritieken verschenen. In het afgelopen weekeinde is het be leid van de K.R.O.-televisie op zeer scherpe wijze afgekeurd tijdens het congres van de St. Adelbert-vereniging, de organisatie van katholieke intellec tuelen. De directeur van de Rijksacademie voor beeldende kunst van Amsterdam, prof. dr. N. Vroom, sprak van een „bij na ononderbroken reeks teleurstellin gen". Hij zei in zijn rede o.a. dat het be nauwend is vast te stellen dat men bij de keuze der leiders en medewerkers van de televisie genoegen neemt met een heel wat minder zorgvuldige selec tie dan bij de andere publiciteits- organen, waar men met nimmer af latende zorg de beste mensen probeert aan te trekken. Met de K.R.O.-gids durfde de hoog geleerde spreker zich niet bezig houden. Vorm en inhoud nopen zowel tot een eerbiedig als huiverend zwijgen, zei hij. Verscheidene wereldlijke en kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders, onder wie de aartsbisschop hebben de rede aangehoord. -ö- De bekende sportvlieger Eelco Schuller zal maandag voor de Vara- televisie verslag uitbrengen van zijn jongste verblijf in Perzië. Met film en dia's zal hij een indruk geven van het veelbesproken olieland. AMSTERDAM. wordt in het zwembad aan de Heiligeweg te Amsterdam een tweekamp gehouden tussen eén gecombineerde ploeg van de HDZ en ADZ en de Duitse club Hel las uit Dortmund. Er worden tevens door beide Amsterdamse verenigingen onder linge wedstrijden gehouden met als at tractie de verkiezing van Nederlands beste all-round zwemster. De deelneemsters aan dit laatste on derdeel starten op de 100 m vrije-, rug-, school- en vlinderslag. Degene, die over deze vier afstanden de kortste totaaltijd noteert, is winnares. Tot de deelneem sters behoren o.m. Mary Kok, Aty Voor bij, Greetje Kraan, Leni en Judith de Nijs, Astrid Sanderson. Cookie Gaste laars, Corrie Schimmel, Tinke Lager- berg, Willy Lamboer, Ria van Velzen, Tine Tenkink en Dini Dobber. Van onze correspondent PARIJS. De aanslag op het hoofdbureau van politie zaterdag avond te Rouaan heeft de agenten van deze havenstad enerzijds vin dingrijk, anderzijds waarschijnlijk en begrijpelijk wat zenuwachtig ge maakt. Vindingrijk hebben zij zich getoond toen zij in de nacht van maandag op dinsdag twee Noord- Afrikanen aanhielden, waarvan één een linnenzak met zich meedroeg. Zij ontdekten dat deze zak een bom bevatte en de Mohammedanen vertel den dat hij moest dienen om een aan tal tankwagons, geladen met petroleum, in de lucht te doen vliegen. Zij zeiden dat zij de bom van een onbekende hadden gekregen, die hen had ge dwongen hem aan te pakken. De politie agenten zeiden daarop tot de beide terroristen: demonteer zelf de bom maar. Zij probeerden dat en toen een van hen een draad die uit de zak hing aanraakte kwam de bom tot ontplof fing. De man werd onmiddellijk gedood en de tweede kreeg ernstige kwets- suren. Hoe sterk de bom was bleek wel daar hij in het asfalt van de straat waar de aanhouding plaats vond een gat van een meter diepte maakte. In dezelfde nacht hielden andere agenten op een kade van Rouaan een taxi aan, die met grote snelheid reed. De chauffeur hield eerst op het laatste ogenblik stil en toen een van de agen ten zich door een van de portierramen heen naar binnen boog zag hij twee mannen met een donkere gelaatskleur. Hij zag hoe een van deze de hand naar zijn zak bracht en omdat de agent zich bedreigd voelde schoot hij met zijn mitraillette in de cabine. Toen bleek dat de passagiers helemaal geen terroristen waren maar twee Italiaanse zeelieden van een wijnboot die in de haven lag. nl. de kapitein en zijn radio-telegrafist. De eerste kreeg een kogel in zijn rechter' dij. de tweede een schot in zijn hand en de chauffeur van de taxi werd aan de knie gewond. kan men zijn televisietoestel vol ledig vanuit zijn stoel bedienen, zónder dat er een snoer naar het toestel aan te pas komt! Het apparaat werkt namelijk met ul- trasonore geluidstrillingen, onwaar neembaar voor het menselijk oor, die in het tv-toestel in electrische impulsen worden omgezet, en zó het toestel bedienen. Het kan zowel bij kleuren-t.v. als bij zwart-wit wor den gebruikt, maar alleen bij spe ciaal daarvoor ingerichte RCA-toe- stellen. Dit is alweer een belangrijke stap vooruit, vergeleken bij de afstands bedieningen, die onlangs op de Firato zijn geïntroduceerd; want de daar getoonde apparaten werken electrisch, en moeten dus door een snoer met het tv-toestel verbonden blijven. Het grote voetbalevenement van deze herfst, de interlandwedstrijd En gelandRusland op woensdag 22 ok tober in Londen, zal niet door de N.T.S. worden uitgezonden. Dit soort mededelingen komt meer voor, maar deze keer is het geen voetbalhond die roet in het eten gooit, doch een bepa ling van de Nederlandse omroepinstan- ties zelf. Jaren geleden hebben zij nl. be paald dat de N.T.S. geen sportevene menten, waaraan landen achter het IJzeren Gordijn meedoen, zou uitzen den, tenzij dat gebeurt in het kader van een tornooi. De voetbalwedstrijd EngelandRus land namen zij dus deze zomer wél uit Stockholm over, omdat het een internationaal tornooi was, de afzon derlijke ontmoeting van 22 oktober valt weer onder het verbod. De andere Eurovisielanden nemen deze sportuit- zending allen over. 4é Televisie-bandopname-apparaten, ge schikt voor het Europese 625-iijnen- systeem. zijn in produktie bij Siemens Halske. Vand eze apparaten, die zowel beeld als geluid vastleggen, zijn er al twee in gebruik bij het tv-station Hamburg. De vijf jaar oude Italiaanse televisie verwacht binnenkort haar miljoenste toestelbezitter; dit is de snelste ont plooiing op het Europese vasteland. DONDERDAG 2 OKTOBER f RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7-30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en Liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V ™>uw; 9.3 Waterst; 9.40 Gram. NCRV: Gram; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Chansons. middag Middagklok-noodklok; 12.03 Pianospel; 12.25 V h platteland; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Ritm muz; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Caus; 13.20 Lichte muz; 13.35 Dansmuz. NCRV: 14.00 Kamerork en solis- M*45 Gram; 15.00 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Sopr en piano; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 17.55 Lichte muz. avond 18.15 Stemmen van Overzee; 18.30 Gram; 18.50 Sociaal perspectief, caus; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Op de man af; 19.15 Volksliederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 C.H.U., caus; 20.00 Promenade ork en sol; 20.50 De laatste dag van de Expo, caus; 21.10 Lichte muz; 21.30 Zang en piano; 22.00 Tijdschriftenkron; 22.10 Orgelconc; 22.40 Gram; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d huisvr; 9.10 De groenteman; 9.15 Koor en koper blazers; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; H.00 V d huisvr; 11.15 Omr ork en solist. middag 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinb me ded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Uit het be drijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 Beurs ber; 14.00 Viool en piano; 14.35 Causerie- en over poezen; 15.05 Gram; 15.15 V d vrouw; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d jeugd; 17.45 Lichte muz. avond 18.00 Nws; 18.15 Gram; 18.45 Sportpraat- je; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 V d jeugd; 19.05 Gevar progr; 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.15 Concertgebouwork en so list. I d pauze (plm 21.00—21.25) Het woordenboek der Nederlandse taal, vraag- gespr; 22.15 Gram; 22.30 Act; 22.40 Gram; 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Koersen te New York; 23.1624.00 Lichte muz. TELEVISIE avond NTS; 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Jeugdspaarwet; 20.30 Sportpanorama; 21.00 Alles gaat naar wens; 22.00 Lichte ROTTERDAM De Cadillac 1959, die u hier ziet afgebeeld, heeft niet alleen een nieuwe carrosserie gekregen, maar heeft ook motorisch een wijzi ging ondergaan. Het meest opvallende is ongetwijfeld de totaal nieuwe carros- serielijn, de vista-panoramische voor ruit en de om het achtercompartiment heengrijpende achterruit op de hardtop modellen. Tevens is de carrosserie iets lager, met behoud van ruimte in het interieur Zowel de voor- als de achter steven zijn nieuw. Onder de kap zit een nieuwe, hyper moderne V 8-kopkleppenmotor; op de "agen is een nieuw type schokbrekers aangebracht, servo-stuur en servo- remmen zijn geperfectioneerd. De carrosserie is volkomen los van vroegere concepties ontworpen. Alleen de vinnen op de achterspatborden wer den behouden, al is de vorm ervan gewijzigd. De voorspatborden en de motorkap vormen een geheel. Het ruitoppervlak is groter dan ooit tevoren. Op sommige sedans is bijna 3 m2 meer glas gebruikt dan op de overeenstemmende modellen van het vorige jaar. De heer J. Crump, secretaris van de Britse atletiekbond, zal de Europese sportwereld vertegenwoordigen op de officiële openingsvlucht op 1 november van de K.L.M. naar Tokio over h* Noordpoolgebied.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 13