Prof. Oud: „Geen beleid en geen voornemens STEEDS DIEPER RAAKTE NOTARIS IN MOERAS Uitvinder verdwenen DE KERK VANDAAG TROONREDE VOND GEEN WEERKLANK Mr Luns bij Dulles Op Cyprus dreigt algemene staking V) Sport- walnoten5 Labour stoot oud-minister uit het partijbestuur Woensdag 1 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD De Nteuwgainese bijl in het hoenderhok „Zijn" en „hebben" Denemarken koopt onze stalen kotters Eis: acht jaar voor verduistering ZONDER ILLUSIES EXIT DR. EDITH SUMMERSKILL Kunstlicht genoeg... BIJ DE BEESTEN AF UIT DE PROVINCIE Zierikzee moet licht in haven zelf betalen „Juliana" opent bazar Achteruitgang in de taf eltennissport Zilveren ambtsjubileum ds. Jac. Verboom Mr. Rink eervol ontslagen Dr. B. A. Knoppers 75 jaar Ds. J. M. Mulder 25 jaar predikant Exposities verlengd Pagina 11 Van ©tra® parlementaire redacteur DEN HAAG Behalve de socia listische luchtballon inzake Nieuw- Guinea hebben de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Kamer gisteren geen nieuws en evenmin perspectief gebracht. Over de debatten hing de matte sfeer van weinig gespannen ver wachtingen. De Troonrede bood weinig houvast. Prof. mr. C- P. M. Romme, de lei der van de K.V.P-fractie, tekende haar als „opgeraapt uit de sleur van het dagelijks bedrijf" en vond dat er een sombere kijk uit bleek. De liberale oppositieleider prof. mr. P. J. Oud verweet de regering dat zij geen beleid heeft, niets voornemens is en het daarom maar aan de S.E.R. vraagt. Als de grondwet nog eens wordt ge wijzigd, zo zei hij, zal er een ander art. 55 moeten komen dat luidt: De Koning is onschendbaar, de S.E.R. is verantwoordelijk De rede van de socialistische woord voerder mr. J. A. W. Burger was uitermate lauw van toon en zeer ge matigd in de eisen, waarbij zijn uit lating dat het afschaffen van de huur- en melksubsidies onmogelijk te ver wezenlijken is zonder een loonronde, het meest op de voorgrond sprong. IN HET DESTIJDS verschenen jaar verslag: van de KNVB afdeling Zeeland heeft de heer J. Aïlaart, de competitie- leider van de afdeling, met vreugde vast gesteld, dat in het afgelopen jaar de zo zeer noodzakelijke eenheid en het onder ling vertrouwen weer is hersteld. Daar door konden alle beschikbare tijd en kracht worden besteed aan de verdere ontwikkeling van de afdeling. De heer Allaart merkte daarbij op, dat ^r, in ver houding tot het vele, dat nog moet ge beuren slechts sprake kan zijn van een verheugd begin. Te vaak nog wordt de sportorganisatie gezien als een vereni ging van mensen, die een bepaalde tak van sport beoefenen. De betekenis van de sport voor mens en maatschappij is echter veel groter. TERECHT ZEGT de heer Allaart, dat de hedendaagse jeugd zich slechts in ge ringe mate voelt aangetrokken tot de be staande jeugdorganisaties, terwijl daar entegen de toeneming van het aantal leden der sportverenigingen een gewel dige omvang heeft bereikt. Dit valt niet te ontkennen en men dient dan ook niet blind te zijn voor de feiten. Voor de sportorganisaties is deze ont wikkeling uiteraard eey verblijdend ver schijnsel, doch deze zien zich geplaatst voor de taak om niet alleen deze jeugd op te vangen, doch ook om te trachten door middel van de sport in de ruimst mogelijke zin een bijdrage te leveren tot de lichamelijke, maar ook de geestelijke vorming van de jeugd. Willen de sport organisaties deze taak naar behoren ver vullen, zo meent de heer Allaart, dan zullen zij moeten kunnen beschikken over voldoende ruimte, geld en deskun dige mensen. HET LAATSTE Kamerdebat over de sportnota en het standpunt van de rege ring inzake de voetbaltoto in aanmerking nemende, moet worden vastgesteld, dat de houding van de rijksoverheid teleur stellend is. Bovendien is ook de houding j van de gemeentelijke overheden maar al te vaak afwijzend, wanneer het gaat om f de behartiging van sportbelangen. Droe vig is het, dat er nog gemeenten zijn, waar men de noodzaak van het aanleg- 1 gen van een gemeentelijk sportterrein eenvoudig niet kan inzien. Deze houding i van de overheid, aldus de heer Allaart, zal ons echter niet mogen en kunnen weerhouden datgene te doen, wat in ons "'ermogen ligt om de sport te helpen be vorderen. OVER DIT laatste willen we nog iets 'eggen. De heer Allaart raakte hier in derdaad een tere plek. Er zijn burge meesters, die jarenlang moeten vechten voor een sportterrein om over een zwembad nog maar te zwijgen, omdat de moeilijkheden tot het aanleggen hiervan j •mg groter zijn. Maar een sportterrein in -en gemeente is tegenwoordig geen J •verbodige luxe meer, zelfs geen luxe j i zich, maar noodzaak. De sport heeft i onze huidige maatschappij een plaats zroverd, die niet meer weg te denken' Zonder de sport zou de jeugd zich •iar heel arm voelen. Naar onze mening t meten ten aanzien van sportvelden geen' rincipiële belemmeringen in de weg orden gelegd, ook al zou een voetbal-f ald ook op zondag worden gebruikt. "'Ten kan een andersdenkende nu een-1 mal niet aan banden leggen. Maar men net in ieder geval oog hebben voor de igd, die op zaterdag sport wil beoefe- n en daarvoor moet dan behoorlijke Jegenheid zijn. Verliest men de belan- n van de jeygd op sportgebied uit het og dan vat men zijn taak niet goed op. i van een gemeenteraad en een college van 'b en W. wordt toch in de eerste piaatsverlangd en zelfs geëist, dat zij alle vraagstukken, die in de raad aan de orde komen op hun juiste waarde schat- STUURMAN AAN WAL. De a.r.-fractieleider dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot noemde de troonrede een vlakke tekening van de toestand waarin niets stond waar de mensen warm voor lopen. De christelyk-historische fractieleider H. W. Tilanus had weinig wensen, maar hij miste toch een duidelijke lijn in het loon- en prijsbeleid Ook een niet- econoom, zo zei hij, kan begrijpen dat men aan de lonen komt als men de melk prijs en de huren gaat verhogen. De socialisten proberen de honger van vandaag te stillen met de maal tijd van gisteren, zei prof. Oud, maar de jeugd gelooft niet meer in het wenkend perspectief van de P.v.d.A. In de politiek moet men er naar streven de medemens in staat te stel len zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen en principieel zoeken naar een nieuwe vrijheid" waarbij dan de waarde van een eigen bezit ligt in de omstandigheid dat men daarmee de zelfstandige verantwoordelijkheid beter kan dragen. Maar volgens prof. Oud kan men de problemen van de bezits vorming niet samen met de socialis ten oplossen. Er moeten belastingmaatregelen ko men ten behoeve van de bezitsvor ming, zo eiste prof. Romme, die het liberale pessimisme t.a.v. de samen werking met de socialisten niet deelde. Volgens hem ligt voor de K.V.P. de waarde van het bezit in het „zijn" van de mens, terwijl het de liberalen al leen maar gaat om het „hebben". Mr. Burger vreesde dat de lasten straks op de minst draagkrachtigen terecht zullen komen, inplaats dat het beleid wordt gericht op inkomensver meerdering. Huurverhoging noemde hij uitzichtloos zolang de bouwkosten voortdurend blijven stijgen. Over het algemeen is er volgens hem een zwak prijsbeleid gevoerd. De overheid zal ook tot lastenvermindering moeten komen, o.a. bij de defensie waar het basiscommando kon worden afgeschaft en het marinebeleid wat minder am bitieus kan worden. Tegenover het verwijt van prof. Oud dat dit kabinet geen regeerkracht meer bezit stelde dr. Bruins Slot dat de liberalen ook niet in staat zijn om tegenover de brede basis een alter natief te stellen. Volgens de a.r.-fractie- leider heeft de regering terecht ge vraagd om advies aan de S.E.R., maar het is wel op een ongelukkige manier gebeurd. De regering heeft wel degelijk voornemens: wij moeten terug naar de gezonde verhouding daU men uit zijn inkomsten zijn verteringen betaalt. Maar het advies had wel eerder ge vraagd kunnen worden. Uit de lappendeken van het debat, dat tot gisteravond laat voortduurde, lichten wij nog het protest van prof. Romme tegen het feit dat het kabinet de uitspraken van de Tweede Kamer over de Scheldeveren naast zich heeft neergelegd. Hij was daarover uitermate ontstemd. De regering liggen anderhalf miljoen 'gulden blijkbaar zwaarder dan het oordeel van de Kamer en de inte gratie van Zeeuws-Vlaanderen. In maart is er weer overleg met Zeeland en tot zolang wilde hij wel wachten, maar als er geen verandering komt zal de K.V.P. niet kunnen berusten in deze barrière. De Ameriaanse wapenleveranties aan Indonesië noemde prof. Romme een moeilijk te verteren brok. Het antwoord van dr. Drees aan prof. Gerbrandy maakte geen grote indruk. Indonesië heeft immers overvloedig blijk gegeven het communistische standpunt te huldigen dat het doel de middelen heiligt. Dit alles verscherpt de zedelijke plicht van de Verenigde Staten om te verhinderen dat er tegen ons (d.w.z. tegen Nieuw-Guinea) ge weld zal worden gebruikt. Aan het slot van het debat kwam het welwillende oordeel van de heer Tilanus, die vond dat de regering het wel moeilijk had gehad met Indonesië en de econo mische teruggang. In de Troonrede had hij een verhelderend woord over de de fensie gemist. Verder moeten wij het ad vies van de S.E.R. en de beslissing van de regering afwachten. Fel protesteerde de heer Tilanus er echter tegen, dat er op het departement van o. k. en w. bijna, duizend ambtenaren bijkómen. Dit betekent zeven miljoen meer per jaar. Wat een scholen zouden we daarvoor kunnen bouwen, riep de heer Tilanus uit, ik begrijp niet dat daar tegen geen krachtig neen heeft geklon ken. Vanmiddag om een uur zal minister president dr. W. Drees namens de re gering van antwoord dienen. WASHINGTON (Reuter) Minister Luns heeft gisteren een onderhoud van veertig minuten met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles gehad. Na afloop wil de hij niet meedelen waarover het ge sprek was gegaan. „Wij hebben een lang en zeer open hartig gesprek gehad. Het is voor het ogenblik nog niet afgerond", aldus mr. Luns. Hij zei dat het niet uitgesloten was dat hij minister Dulles nog eens zou spreken. Als vaststaand kan worden aan genomen dat minister Luns met Dulles o.a. heeft gesproken over de positie van Nederlands Nieuw-Guinea. NICOSIA (Reuter) De Britse premier Macmillan heeft aarts bisschop Makarios te Athene laten weten, dat diens voorstel voor onafhankelijkheid van Cyprus door Engeland op dit ogenblik nog niet in overweging genomen kan worden. Thans zijn andere middelen nodig om de rust op Cyprus te herstellen en te handhaven en daarom zal vandaag begonnen worden met de verwezenlij king van het Engelse plan voor een nieuwe bestuursvorm op het eiland, zegt de Britse regering. De Griekse regering en ook de Grieken op Cyprus hebben reeds eerder duidelijk te verstaan gegeven, dat zij er niets voor voelen de Turken op het eiland gelijke rechten te gewen. De Griekse terroristenorganisatie be- IJMUIDEN De IJmuidense machi nefabriek H. Zwart heeft een overeen komst gesloten met een werf in Nykö- ping in Denemarken voor de levering van stalen viskotters. De Denen vissen nog steeds met houten schepen. Nu zij verder de Noordzee opgaan, moeten hun schepen sterker en dus van staal zijn. De werf in Nyköping heeft geen er varing met de bouw van stalen schepen. In IJmuiden worden daarom de stalen casco's gebouwd en in Denemarken worden de schepen voltooid. gon gisteren dan ook al tot verzet op te roepen. In strooibiljetten werd aange spoord tot een algemene staking. Duizenden Grieken gaven onmiddellijk aan die oproep gevolg. In Nicosia en de andere steden werden de meeste win kels gesloten. Alleen de levensmiddelen zaken, die volgens de wet niet gesloten mogen worden, bleven open. Ook het kantoorpersoneel ging naar huis en de bedrijvigheid in de havenstad Famagueta nam geleidelijk af, daar de havenarbei der^ het werk neerlegden. Ya-ti onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De officier van justitie bij cte rechtbank te Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen, heeft gis teren een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en ontzetting uit het recht het notarisambt te bekleden geëist te gen de 56-jarige oud-notaris G. A. R. uit Heemstede, die een dag voor oud jaar 1957 op het politiebureau Pieter Aertsstraat te Amsterdam bekende, dat hij zich schuldig had gemaakt aan een grootscheepse verduistering. Bijna een half miljoen gulden had hij zich in de loop van meer dan tien jaar frauduleus toegeëigend. Om deze ma nipulaties gemakkelijker te maken had hij' zich veelvuldig schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. De officier van justitie motiveerde zijn forse eis met de overweging, dat hij in de lange maanden van vooronderzoek geen enkele verzachtende omstandigheid had kunnen ontdekken. De kern van alle kwaad in deze zaak had zich gevormd in de oorlog, toen de toenmalige kandidaat-notaris R. het be heer over een igroot aantal Joodse goe deren overnam van een ondergedoken notaris. Om eten voor zijn vrouw en kinderen te kunnen kopen had hij enkele van de hem toevertrouwde sieraden te gelde gemaakt. Na de oorlog, toen de eigenares van de sieraden een vergoeding van vijftien duizend gulden van hem eiste, was de ellende begonnen. R. had zijn schuld af betaald, maar had daarvoor geput uit onder zijn hoede gestelde nalatenschap pen. In 1948 werd hij tot notaris benoemd. Hij begon zijn kleine praktijk, die ihij in Amsterdam vestigde, met een schuld van 36.000 gulden. Behalve d-e aflossing van zijn schulden moest R. ook nog zor gen voor het onderhoud van zijn al te luxueus opgezette huishouden in Heem stede. Toen zijn fraude eindelijk in 1957 werd ontdekt, had hij twee dienstboden in dienst, en bezat hij twee auto's en vijf renpaarden. Jaren achtereen had hij het ene gat met het andere gestopt, steeds in de tergende wetenschap, dat eens de dag zou komen, waarop men hem zou ont maskeren. Die dag kwaim, toen de ac countants van het Centraal bureau voor bijstand door een enkele streek met een natte vinger ontdekten, dat handteke ningen onder bepaalde aktes in zijn ad ministratie van jongere datum waren dan de aktes zelf. Het liep tegen Kerstmis, en R. had de accountants gezegd, dat hij nog even afscheid van zijn vrouw en kinderen wilde nemen. Daarna zou hij zich weer tot hun beschikking stellen. De accountants wachtten echter tevergeefs, de notaris dook onder. Een week lang zwierf hij door Nederland, steeds onderdak zoekend Van onze correspondent LONDEN.Dr. Edith Summers- kill, de koele, onvrouwelijke oud minister van volksgezondheid in de Labourregering, is gisteren op de tweede dag van het jaarlijkse partij congres van de Britse Labourpartij uit het bestuur gestemd, waarvan zij veertien jaar deel uitmaakte en waarvan zij drie jaar geleden nog voorzitster was. Mrs. Edith Summerskill, de Engelse oud-minister van volksgezondheid die gisteren uit het partijbestuur is gezetis een vrijgevochten dame. Haar onafhanke lijkheid demonstreert zij o.a. door te weigeren zich bij de naam van haar echt genoot, dr. Jeffrey Samuelte laten noe men. Zij wil nog verder gaan in uiterlijke Gedeeltelijk kan men dat uitstoten zien als een verjongingskuur die de partij ondergaat, maar veel meer is het een teken van de dreigende breuk tussen de linkse vakbonden en de rech tervleugel van de partij. Volgens velen was de nederlaag van dr. Summerskill het loon voor haar wei nig fraaie houding tijdens de Suezcri- sis, toen zij openlijk met Nasser sym pathiseerde. Maar misschien zijn het ook de recente geschillen met de mach tige vakbonden die 5.656.000 van de 6.796.000 stemmen op het partijcongres in handen hebben. Hoewel de kandidate voor het voor zitterschap voor het komende jaar, Barbara Castel, enkele dagen geleden door de partijleiding is berispt voor haar uitlatingen omtrent wreedheden van Britse troepen op Cyprus en voor haar besprekingen met aartsbisschop Makarios en andere Grieks-Cyprioti sche leiders, wist zij het aantal stem men voor haar kandidatuur nog te ver groten. Ook Jenny Lee, de vrouw van Bevan, die evenals haar echtgenoot tot voor kort de schrik der vakbonden was, heeft nu hun liefde gewonnen en de plaats in het bestuur, die zij verleden jaar automatisch kreeg door het den van een ander, behouden. Van onze parlementaire redacteur Licht was er gisteren in over vloed in de Tweede Kamer. Een stortvloed van licht uit tientallen nieuwe buizen stroom de uit het hoge witte koepeldak omlaag. De vale schemer, die gewoonlijk in de zaal hangt en die voorzitter dr. Kortenhorst enkele maanden geleden pro beerde te verdrijven door het aansteken van de luchters langs de wanden, deze vleermuisat mosfeer is voorgoed verleden tijd. Met die luchters had dr. Kor tenhorst ook een oude traditie gebroken. Zij mogen eigenlijk uitsluitend hun feestelijk licht verspreiden als de begroting van buitenlandse zaken wordt be handeld. Deze traditie is dan nu weer in ere hersteld. Gisteren brandden de luchters niet. Het was niet nodig. Er was licht genoeg. Maar helaas wer den de algemene politieke be schouwingen er niet door ver helderd in afgelegen hotelletjes. Toen eindelijk zijn auto door enkele politiemannen in Amsterdam werd ontdekt gaf hij zich aan. Zijn houding ter terechtzitting gis teren was die van een moedeloos man, wiens illusies voorgoed iedere grond zijn ontnomen. Zijn vrouw was niet naar Amsterdam gekomen. Zij had, toen het faillissement van haar man in volle gang was, haar sieraden aan de curator afgegeven. In haar garderobe werd een schat van kle ding ter waarde van vijftienduizend gul den aangetroffen. Ter zitting bleek gisteren nog, dat R. in zijn functie van penningmeester van de Nederlandse padvindersibeweging, eveneens frauduleuze handelingen had «ge pleegd. Aan de president van de recht bank, mr. J. Knottenbelt, ontlokte dit de opmerking „wij zitten hier nu wel zo koeltjes over deze zaak te praten, maar het is eigenlijk bij de beesten af". De rechtbank zal 14 oktober a.s. uit spraak doen. EINDHOVEN. Mejuffrouw Carla Houben, de 'dochter van de commissa ris van de Koningin in Limburg, die bij een auto-ongeluk zondagavond op de Leenderweg bij Jagershors! ernstig werd gewond, is maandag aan de gevol gen daarvan in het ziekenhuis te Eind hoven overleden. De twaalfjarige Ka ren van Lanschot uit Eindhoven, die bij mejuffrouw Houben in de auto zat, was vrijwel op slag dood. De andere passagiers uit de auto van mejuffrouw Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEE. De gemeente Zierik zee zal voortaan het onderhoud van de havenlichten zelf moeten betalen. Vroe ger werden de kosten gedeeld met de provincie, maar nu de nieuwe veer haven De Val in gebruik is genomen en dus de provinciale boot geen gebruik meer maakt van de Ziorikzeese haven, diende een andere regeling te worden getroffen. B. en W. hadden over deze aangelegenheid een voorstel ingediend en de raad is daar dinsdagavond mee akkoord gegaan. Een perceel grond op het industrie terrein werd verkocht aan een confec- tiefabriekje, waarvan de directie plan nen tot nieuwbouw heeft, omdat het huidige pand in de binnenstad te klein is geworden. Uitvoerig hebben de raadsleden ge sproken over een subsidie-aanvraag van het Zeeuws Bureau voor Alcoholisme. Verscheidene leden wensten het gehele subsidiebeleid van de gemeente op de helling te brengen, maar anderen voel den meer voor behandeling van deze zaak in de begrotingszitting. De discus sie resulteerde in het besluit om een symbolische subsidie van 25.te ver strekken. Na een uiteenzetting van wethouder M. C. Verheyen (arb.) ging de raad verder akkoord met een verhoging van de normen tot ondersteuning van min der draagkrachtigen. De raad gaf een noodzakelijkheids verklaring af voor de instelling van een vormingsklasse aan de landbouwhuis- houdschool. Het ging echter niet van harte omdat het bestuur van de school reeds begonnen is met deze lessen en de raad dus voor een voldongen feit werd geplaatst. Ten slotte werd een verordening op de heffing van begrafenisrechten en een verordening op het gebruik en beheer van de algemene begraafplaats vastge steld. In de rondvraag werden vragen ge steld over de uurwerken op de torens, die vrijwel nooit op tijd lopen en over de mogelijkheid tot plaatsing van een telefooncel en een brievenbus in de nieuwe wijken. B. en W. zegden toe deze pupten nader te zullen bekijken. MIDDELBURG Op uitnodiging van het Bazar Comité, dat op 2, 3 en 4 oktober a.s. een bazar houdt ten bate van het Dierenasyl aan de Industrieweg zal het tamboer- en pijperkorps „Juliana" donderdagavond acht uur op de Markt voor het Stadhuis de bazar openen. Het korps vertrekt om half acht uit de Singelstraat. De route is als volgt: Singelstraat, Koepoortstraat, Zuidsingel, Bleek, Balans, Korte Burg, Bachten Stenen, Lange Noordstraat, Markt rond, Vlasmarkt, Beddewijkstraat, Lange Viele, Plein 1940, Gortstraat, Var- kensmarkt, Gravenstraat, Zusterstraat, 'St. Janstraat, Lange Delft, Koorkerk straat, Onder de Toren, Burg, Markt, Lange Noordstraat, Wagenaarstraat, Ba lans. St. Pieterstraat, Korte Delft, Dam, Schuitvlotstraat, Singelstraat. Houben, mejuffrouw Lhouet uit Maas- aftre- tricht en twee andere kinderen Van Lanschot werden gewond. iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiMiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiifiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiin SAN FRANCISCO (Reuter) Een straatarme uitvinder, wiens uit vinding tot het voorkomen van vlieg tuigbotsingen in de lucht eindelijk verkocht schijnt te zyn, is verdwe nen. De uitvinder, de 4I-jarige Elmer Meukel, werkte eerst jaren lang aan rijn uitvinding en bood haar toen bij talrijke Amerikaanse fabrieken te koop aan. Het laatste bedrijf, waar hij aanklopte was de Polaris engi neering company, waarvan de direc teur Fred Ilaglestein, een dezer Jagen bekend maakte, dat de proef nemingen succesvol waren. De uitvinding maakt daarom grote kans te worden toegepast en de Amerikaanse regering wil voor de verdere ontwikkeling ervan vijf miljoen dollar beschikbaar stellen. Van dat bedrag zou de uitvinder er 150.000 dollar krijgen. Toen men Meukel het goede nieuws wilde gaan vertellen, bleek hij te zijn verdwenen. Zijn vrouw, die met haar drie kinderen in Holly wood woont, zei dat haar man reeds op 11 juni van huis was gegaan. Omdat hij erg moedeloos was en na alle teleurstellingen niet meer ge loofde, dat zijn uitvindingergens geaccepteerd zou worden, vreest mevrouw Meukel dat haar man een ongeluk is overkomen. luiiniiiimiiiiimiiiniMmiminiuimiiimiiiiiitmimmriiimmiiiifiimiiiiiMiiiiiiimiifiimiiiiiminiifiitmmiiiiiiiiimimmiiiimiiimifmiimiiuimimimifiiiiiiiimiiiiiiiiimiiir TAFELTENNIS Na jaren van snelle groei en grote bloei maakt de tafeltennissport in ons land op het ogenblik een inzinking door. Ook de provincie Zeeland ontkomt daar niet aan en het komende seizoen zullen er slechts 22 teams aan de com petitie deelnemen. De vierde klasse is in, zijn geheel ko men te vervallen. Er is een derde klasse gevormd van acht teams, terwijl de eerste en de tweede klasse elk uit zeven teams zullen bestaan. Het Vlissingse Sorry zal als enige Zeeland vertegen woordigen in de landelijke overgangs klasse. Nu Luctor uit Heinkenszand niet aan de competitie zal deelnemen, is het vrij wel een Walcherse aangelegenheid ge worden, want Goes is de enige Zuid- Bevelandse club, welke voor de compe titie heeft ingeschreven. De nieuwe competitie begint op maan dag 13 oktober en de indeling luidt als volgt: lste klasse: Will van Zoelen 1. Will van Zoelen 2, Wilno 1. Wilno 2. Sorry 2, Sla Raak en Spirit; 2de klasse: Will van Zoelen 3, Sorry 3. Sla Raak 2. Spirit 2, VSV, Goes en PZEM; 3de klasse: Will van Zoelen 4, Will van Zoelen 5, Will van Zoelen 4, Will van Zoelen 5. Will van Zoelen 6, Sorry 4. Wilno 3, Wilno 4 en PTT. BAPTISTEN STICHTEN BIJBELSC'HOOL De babtistengemeenten in Rot terdam hebben gezamenlijk een Bijbelschool gesticht. Deze instel ling bedoelt mensen te bekwamen, die in een bepaalde tak van arbeid in de gemeente staan, en hen die een werkzaam aandeel hebben in de evangelisatiearbeid. Voor de eerste cursus van de Bijbelschool meldden zich vijftig personen aan. Het bleken ouderlingen, diakenen, ieugd- en zondagsschoolleiders en svangelisatiewerkers te zijn. De leiding berust bij ds. G. Veg- ter te Rotterdam-Centrum. Andere docenten zijn ds. B. Posthumus te Rotterdam-Zuid en ds. H. Sikke- ma te Pernis. ARCHIEF STAAT OPEN Zowel de kerkeraad als de kerk voogdij van de Hervormde ge meente te Varsseveld beschikken over prachtige oude archiefstuk ken. Zij waren echter moeilijk be reikbaar wegens gebrek aan ruim te. Door de welwillendheid van gemeentebestur en -archivaris worden deze stukken en boeken voortaan bewaard in de archief ruimte van het gemeentehuis, brandvrij en droog. Elke donder dagavond kunnen gemeenteleden en andere belangstellenden deze archiefstukken komen bekijken. Varsseveld maakt hierdoor in ker kelijk Nederland een goede beurt, want op verreweg de meeste plaatsen is het met de archieven maar zo-zo gesteld. ONVERGETELIJKE KANSEL Voor alle predikanten is de kerk waarin zij hun eerste preek heb ben gehouden als kandidaat, on vergetelijk. Blijkens mededeling van de scriba der vacante Gere formeerde kerk te Harmeien, zal deze kerk en haar kansel bij di verse dominees in heugenis blij ven. Dit jaar hielden reeds drie kandidaten, die zojuist beroepbaar waren gesteld, hun eerste preek in het kerkje te Harmeien. Boven dien heeft vorige week een ouder ling uit Utrecht, die via de weg der singuliere gaven tot het ambt zal worden toegelaten, zijn" eerste preek in Harmelens bedehuis' ge houden. MAAK HET KORT De oud-hoogleraar der doopsge zinden, prof. dr. W. Leendertz, verbaast zich er in liet Doopsge zind Weekblad over, dat kort spreken en schrijven voor vele predikanten blijkbaar nog een moeilijke kunst is. „Het is opvallend", zegt hij, „dat onze hedendaagse dogmatici in dit opzicht heel weinig zelfbeheersing tonen, veel te langademig erg dik ke boeken schrijven, die tot een derde teruggebracht aan leesbaar heid zouden winnen en nu door de lengte aan helderheid inboeten." Prof. Leendertz vraagt zich af of men in de belangrijkste ogen blikken van het leven veel woor den nodig heeft. „Wie houdt er, als hij zijn liefde betuigt een lang verhaal? Dat hoort alleen maar in de opera thuis. Neen, in de diep ste momenten, als het om leven en dood gaat, worden we wel erg so ber. Ik herinner me, dat ik een ge reformeerd theoloog, die schip breuk had geleden, vroeg wat er in dat hachelijk uur in hem was omgegaan, en van hem ten ant woord kreeg; ik kon toen mijn hele geloofsbelijdenis wel op de nagel van mijn pink schrijven. Prof. dr. L. J. van Holk. te Lei den roert hetzelfde onderwérp aan tijdens een Interview, gepubli ceerd in het N.S. maandblad Tus sen de Rails. Hij spreekt geregeld voor de televisie vanachter zijn schrijftafel over vragen van het geloof. En nu het vreemde: voor de bespreking van dergelijke vra gen heeft hij op college 45 minu ten nodig, tijdens een preek 30 minuten, maar voor de televisie lukt het al in acht minuten! Zon der dat hij daarbij oppervlakkig wordt. DE GROTE VERGISSING IN 't HARNAS GESTORVEN De anglicaanse bisschop K. M. Block te San Francisco is aan een hartaanval overleden. De 71-jarige kerkvorst leidde een feestelijke dienst in de Gracecathedral, waar drie jonge predikanten in het ambt werden bevestigd. Op een gegeven moment boog de bisschop zich voorover in zijn bisschops zetel en vroeg aan een naast hem zittende bisschop: „Ambtsbroeder wilt u hiermee verdergaan9" Daarna schoof hij wat dieper in zijn stoel. De andere bisschop zet te de bevestiging voort. Pas na be ëindiging van de dienst merkte men, dat bisschop Block dood in zijn stoel zat. HOE ENGELAND NAAR DE KERK GAAT Blijkens een recente Gallup- onderzoek gaat 28 procent van de Engelse bevolking minstens een- maal per maand naar de kerk' 12 procent gaat elke week; 32 pro cent komt nooit in de kerk, maar wil toch niet bedanken voor het lidmaatschap; 9 procent gaat nooit en heeft ook alle banden met de kerk doorgesneden; de overige 19 procent komt alleen op hoogtijda gen in de kerk. DIAKONAAT ALS BOETE HET SEPTEMBERNUMMER van „Diakinia", maandblad ten dienste van het diakonaat in de Hervormde Kerk, is ge heel gewijd aan vragen van kinderbescherming en reclas sering. Eén van de artikelen, geschreven door ds. Ph. J. Greeven, predikant van de gestichtsgemeente Veenhui- zen, schrijft over het pro bleem van de gevangenis straf. De vraag rijst namelijk telkens wat voor nut deze straf vrijheidsberoving immers heeft. Maar hoe dan ook, zolang de gevangenis in de tegen woordige vorm bestaat (en dat zal volgens ds. Greeven nog wel heel lang duren) moet de kerk haar werk doen in de gevangenis. Dat gebeurt door middel van de gevange nispredikant, die tussen ge meente en gevangenen in staat. Het werk der gemeente in de gevangenis moet gezien worden als een uitvloeisel van haar diakonia. Maar dat niet alleen, want het volgt ook uit haar opdracht om het pastoraat en het apostolaat te beoefenen (de kerkorde spreekt van pastoraat, diako naat en apostolaat). In een der dekenaten van de Evangelische kerk van Hessen-Nassail werd binnen enkele weken in vier ver schillende pastorieën inge broken. Kennelijk behoorden de dieven niet bij de kerke- lijk-meelev enden, anders hadden ze kunnen weten, dat in protestantse pastorieën te genwoordig niets meer te ha len is! Het zou alleen kunnen zijn, dat sommige predikan ten in strijd met de voor schriften kerkegeld in de pastorie bewaren. Met het oog daarop heeft de leiding der kerk er op gewezen, dat grotere geldbedragen niet in de pastorie mogen liggen en ook niet in de kerk, maar bij een bank in bewaring gege ven dienen te worden. DIAKONAAT ALS BOETE Een gevangenispredikant kan zun werk niet doen zonder dat hij geruggesteund wordt door een le vende gemeente. Hij moet een man z(jn met opdracht. En die op dracht is niet zijn 'formele beroe ping en zijn formele gebondenheid aan de kerk. zoals die uitgedrukt wordt m de voor gestichtspredi kanten bekende formule „zijn standplaats is gebonden aan de kerk m haar geheel". Daarmee is de gemeente niet van de zaak af. Maar zonder de stuwing uit de gemeente behoort de gevangemspredikant zijn werk niet te doen. Niet het departement van justitie moet om geestelijke verzorgers te vragen, maar de kerk moet er om roepen. Want de gevangenen zijn haar leden, haar broeders en zusters. Er is natuurlijk verschil van ac cent Bij de gevangenispredikant gaat het via het pastoraat naar het diakonaat; bij de gemeente gaat het door het diakonaat naar het pastoraat. Het diaconaat, dat in de gevan genis wordt beoefend, moet niet alleen gezien worden als hulp aan gevallen mensen. „We moeten ons werk zien als een stuk boete", zegt ds. Greeven. „Eigen boete voor eigen tekortko mingen en schuld ten opzichte van onze medemens en niet min der tegenover God." Want dat er gevangenen zijn, is ook de schuld van de gemeente, YaU.,Uaar gebrek aan verantwoor delijkheid tegenover de medemens vooral in de stad, voedingsbo dem voor de criminaliteit van haar tekort aan gemeenschapszin, waardoor mensen de verkeerde weg opgaan. „De gevangenis" aldus ds. Greeven „is één roep om akti- vering, altijd méér aktiviteit en steeds meer echt warme, echt christelijke bezieling". Ds. Jac. Verboom, predikant bij de Vrije Evangelische Gemeente te Dor drecht vierde gisteren zjjn zilveren ambtsjubileum. Ds. Verboom werd in 1908 te Goes ge boren en was aanvankelijk in de handel werkzaam bij een handelskantoor te Ant werpen. In 1929 nam hij het besluit pre dikant te worden.'Hij bezocht de theolo gische school van de Vrije Evangelische Gemeenten te Apeldoorn en werd in juli 1933 kandidaat. 1 oktober van dat jaar werd hij te Franeker in het predikambt bevestigd. In 1940 werd ds. Verboom pre dikant te Utrecht en in 1948 te 's-Graven- hage, waarna hij in 1954 in zijn tegen woordige gemeente intrede deed. Van 19471957 was hij lid van het co mité van de bond van Vrije Evangelische Gemeenten, tevens is hij sedert tien jaar secretaris van de commissie voor de bin nenlandse zending en sedert 1946 voor zitter van de jeugdorganisatie van de Vrije Evangelisch Gemeenten en hoofd redacteur van haar orgaan. Ds. Verboom is docent aan de theologische schooi te Utrecht. Te 's-Gravenhage was hij ook gevangenispredikant en nam hij een ac tief deel aan de reclassering; in Dor drecht is hij diaconessenhuispredikant. Bij K.B. is op zijn verzoek, met ingang van 1 november 1958, eervol ontslag ver leend aan mr. J. A. E. Rink, uit zijn ambt van rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Middelburg, on der dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. Dr. B A. Knoppers te Soest, emeri tus-predikant van de Gereformeerde kerken, viert 6 oktober zijn 75ste ver jaardag. Jarenlang was hij redacteur van het Geref. Jongelingsblad. Hij pro moveerde magna cum laude aan de universiteit te Munster tot doctor in de philosophie op een proefschrift met een vergelijking tussen de Nederlandse en de Duitse jeugdbeweging. Het nroef- in Duitsland een tweede druk. Dr. Knoppers heeft zich ook aan net evangelisatiewerk gegeven "ffii stichtte de contactcommissie voor het AWgTatlewerk in Tas in Amsterdam voorzitter van de evangeli- il i™0?"111.?816, vics-voorzitter van de Sk? en vo°rzitter van de stichting „Licht en Leven". Tal van ia- ren was hij archivaris en actuarius van de Classis Amsterdam. ^Jfi)ildagJ2? sePtember was het 25 jaar vestfedKi. a iJ' M' MuIder werd be vestigd als predikant in de Gereformeer- T-jerken van Nederland. De jubilaris - TUTren op 7 februari 1907. én werd 'JLj,U „kandidaat Op 24 september 1933 Vort intrede bij de Gereformeerde uan haamstede. Op 18 juni 1939 ver bond hij zich aan de Gereformeerde kerk van Giessendam. Hierna diende hij nog de kerken van Rotterdam en Amsterdam- werkzaam.6 $te PlaatS iS hij thans n°8 stShneT^t w °e Kokoschka*tentoon- museum zijn verlengd tot s „ovemben

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 11