r 1 OLLE, Het front KABOUTERS 0 i DDD KABOUTERS DOEN HET H. Midavaine De Werikraeht der Kerk Werkster een vloerenlegger Dagbladreclame het Eskimo- |onget|e SEPTEMBERMAAND VRIENDSCHAPSMAAND ging over hen heen I Artsencongres 1058 Dameshoeden Fa. A. L. Ie Cointre Qestendig en Juurzaam tot in de hoogste graad Becht en Dyserinck Geref. gemeente „BEATRIX" gesloten is niet te evenaren een kantoorbediende mnl. of vrl. een winkelbediende mnl. M. van Oosten 4 4 Dinsdag 30 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA God bedroefde ons met de geboorte van een levenloos kindje. J. C. Sturm A. L. Sturm- Louws Serooskerke (W.>,— 27 september 1958 God verblijdde ons op 27 september met de voorspoedi ge geboorte van ons dochtertje Lelntje Wilhelmina (Leny) maar nam het op 28 september weer tot Zich. „Zjjn wil geschiede" De bedroefde ouders C. Coppoolse N. J. Coppoolse- Suurmond Serooskerke (W.) Oostkapelseweg Salonwagen Hedenmorgen werd na een langdurig lijden van onze zij de weggenomen, on ze innig geliefde vrouw, moeder, be huwd- en groot moeder Mevrouw Sietske van Varik, geb. van Seijen op de leeftijd van 56 jaar. Zij, die haar ge kend hebben, zul len beseffen wat wij in haar verlie zen. Middelburg: M. A. van Varik Jz. Oost-Souburg: T. E. Brons- Van Varik J. A. C. Brons Arnold Middelburg, 29 september 1958 Poelendaelesingel 6 A Liever geen bezoek Geen bloemen De teraardebestel ling zal plaats heb ben donderdag 2 oktober a.s., des namiddags te 2.30 uur, op de algeme ne begraafplaats te Middelburg. Geen spreekuur en geen consultatiebureau van 2 tot en met 4 oktober: Dr. B. J. ter Bals Dr. W. A. Bax G. A. v. d. Berg B. J. Jongepier N. A. Henrard Dr. P. C. Kraan H. H. Merkelijn B. Pfaeltzer S. P. Rietema Dr. L. P. Roegholt Dr. M. Schreuder W. K. Schilling H. P. Veening M. J. v. d. Vooren r~ Geklede en eenvou dige in moderne mo dellen, kleuren en kwaliteiten, vindt U In grote sortering in de bekende Dameshoedenzaak Ook voor jeugdi ge leeftijd een leuke sortering sportieve hoe den, kapjes, mut sen en bij dit alles een passen de shawl en handschoen. Komt U eens kijken, onze kollektie brengt zeker iets voor U! St. Janstraat 68 Middelburg HUIS EN SCHUUR Biezelinge Notaris J. C. KRAM te Kapelle is voornemens op woensdag 8 oktober 1958, voorm. 11 uur, in het café „De Veiling" te Kapelle, t.v.v. de heer A. J. SLABBEKOORN, publiek te verkopen: I. Het Huis met schuur tje en tuin, aan de Klinker 26, groot ~fc 2 a. 42 ca. II. De Schuur met erf aan de Achterweg, groot 1 a. 60 ca. Te veilen afzonderlijk en in combinatie. Beh. toest. van B. en W. ontruimd te aanvaarden omstreeks 1 januari 1958. Bezichtiging donderdag 2 oktober a.s., van 35 en maandag 6 oktober van 78 uur n.m. Heden nam de Here tot Zich na een kort stondig lijden, onze lieve man, vader en opa de heer ABRAHAM DE JAGER op de leeftijd van ruim 68 jaar. Lukas 229 D. S. de Jager-Tolhoek J. H. Vleugel-De Jager G. Vleugel H. van Riet-De Jager W. F. van Riet En Kleinkinderen Goes, 29 september 1958 Frans den Hollanderlaan 12 De begrafenis zal D.V. plaats hebben op don derdag 2 oktober. Vertrek van het sterfhuis om één uur. Liever geen bezoek. Geen bloemen Wegens sterfgeval zijn onze bedrijven te Goes, Middelburg en Vlissingen op donderdag 2 oktober DE GEHELE DAG GESLOTEN A. DE JAGER-TOLHOEK N.V. Na een kortstondig lijden werd door de Here weggenomen onze hooggeachte oud-patroon, de heer A. DE JAGER Zijn nagedachtenis zal bij ons in dank bare herinnering blijven. Het Personeel A. de Jager- Tolhoek N.V. Goes, 29 sept. 1958 Heden overleed, zacht en kalm, mijn geliefde echtgenote Maatje Wouters in de ouderdom van ruim 80 jaar. C. Dingemanse Lz. Veere, 29 sept. 1958 TE KOOP Of in ruil beste kalf- vaarzen. A. de Pagter, Middelburg, tel. 2833 Bietenkoppen. J. Wisse, Schuitvlotstraat 15, Dom burg. Tel. 375 a. Huis Nwe. Poortstr. 6. Leeg te aanv. Adres: Pen- ninghoeksingel 29, Mid delburg En te huur: schrijfmach. ook kofferschrijfmachines en telmachines, v. d. Peijl, Tel. 632, Yerseke TE KOOP GEVRAAGD Best mak werkpaard. W. Minderhoud, Prelaat- weg E 8, Westkapelle, tel. (01187) 254 DIVERSEN DRIETEX in de was machine. Koken overbodig schone was minder slijtage M De Hollandse nuchterheid komt natuurlijk in opstand tegen de holle frazen waar mee tegenwoordig alferlei oliehaarden worden aange prezen. Deze nuchterheid maakt dat verstandig" blijft en een écht Holland se oliehaard neemt. Koop de béste van de betere. Wij hebben vertrouwen in Uw verstandig inzicht, stelt vertrouwen in een Bestendig en Duurzaam merk Deze en vele andere modellen verkrijgbaar bij v.h. Van Roon LANGEVIELE 62 MIDDELBURG ZOUTELANDE D.V. zal Ds. Hage niet donderdag-, maar woensdagavond prediken. Op 2. 3 en 4 oktober oefenen de huisartsen van Middelburg en Sint- Laurens geen praktijk uit. Hun werk wordt over genomen door vervan gersteam. Spreekuur van 810 uur in het gasthuis. Boodschappen voor 9 u. bij portier van het gast huis, onder vermelding van de naam van de huisarts; tel. 3543. Voor spoedgevallen tot 20 uur: gasthuis. Spoedgevallen na 20 uur: Groenmarkt 17. Tel. 2635. Zondagsdienst 5 oktober: Groenmarkt 17. 05e iets tegen die akelige „Jeugd puistjes" Neem het helder Vloeibare D.D.D. Geneesmiddel dat ln twee tellen doordringt tot diep in de. ihuld en een eind maakt aan die [zenuwslopende jeuk. Verrassend snel geneest uw huid. Uw teint 1 wordt gaaf en fris iD.D.D. doodt do ziektekiemen en bedwingt het gevaar van In fectie. Héérlijk om uw huid geregeld met D.D.D. Intens te zuiveren en op te frissen. Kleine flacon f. 1.20 I GENEESMIDDEL TEGEN I HUIDAANDOENINGEN I Verzorg uw overgevoelige huid 'met luchtige D.D.D. BALSEM en desinfecterende D.D.D. ZEEP. Notaris M. S. FRANTZEN te Goes, zal op woensdag 8 oktober 1958, n.m. 14 uur te Wolphaartsdijk, in café Ossewaarde, ten verzoeke van de heer D. REUNHOUT, aldaar publiek verkopen: HET WOONHUIS met erf te Oud-Sabbinge, Zandweg 27, groot 2.74 a. Vrij te aanvaarden, behoudens goedkeu ring B. en W. van Wol phaartsdijk. Bezichtiging op zaterdag 4 oktober, n.m. 24 uur. Nadere inlichtingen te bekomen bij de notaris. TE KOOP: DE TUINDERIJ aan de Gapingseweg 107 te Veere, bestaande uit huis, schuur en 2 waren huizen, samen 840 m2, ramen, groot 1.3140 ha., eigendom en 80 a. pacht. Telersvergunning kan overgaan. Dadelijk te aanvaarden. Nadere inlichtingen ver krijgbaar ten kantore van Notaris R. BATTEN te Middelburg, Pijpstr. 1. In verband met de overdracht van het voor zitterschap zal op woensdag 1 oktober a.s. het kantoor van de Raad van Arbeid te Middel burg zijn na 10.30 uur des morgens. Het bijkantoor te Vlis singen is die dag gesloten. door N. BAAS. Prijs f4.25 Een bundel meditaties van de bekende Amster damse straatprediker Boelend als een roman Het boek is fraai gebon den in sterke band. Verkrijgbaar bii de boek handel of rechtstreeks bij OOSTERBAAN LE COINTRE N.V GOES gevraagd voor het schoonhouden van de kantoren van het „Zeeuwsch Dagblad" Aanmeldingen kantoor Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Handel in Bouwmaterialen van D. M. BOONE Korendijk 18 Middelburg K 1180-2908 vraagt voor spoedige indiensttreding voor de afdeling Colovinyl-, plastic asbest vloeren In het bezit zijn van een rijbewijs strekt tot aanbeveling, doch is niet noodzakelijk Sollicitaties zowel schriftelijk als mondeling •m 10 rijlessen 60 min. voor f 47,50!! In nieuwe Opel door gediplomeerd instructeur. Theorie, halen en brengen gratis! Ook losse en avondlessen. Erkende B.E.A. Bonds- autorijschool F. Verdu, Nachtegaallaan 38, Goes. Telefoon tijdelijk (01100) 2760 FIRMA D. DE JAGER Jr»s IJZERHANDEL Lange Delft 5 Middelburg vraagt voor spoedige indiensttreding liefst in het bezit van M.U.L.O.-diploma Schriftelijke sollicitaties worden gaarne ingewacht Stichting Nederlandsche Middenstands Spaarbank Amsterdam Hiermede brengen wij ter algemene kennis, dat wij met ingang van 1 oktober 1958 een agentschap zullen vestigen te 's-Heer Arends- kerke. Als agent hebben wü aangesteld de heer Oude Rijksweg 99 - 's-Heer Arendskerke Elke werkdag bestaat er gelegenheid tot het inleggen en opnemen van spaargelden, bij voorkeur van 912 u. en van 18.3019.30 u. Wij nodigen u uit tot een bezoek aan ons agentschap, waarbij wij u gaarne als spaarder zullen inschrijven. Stichting Nederlandsche Middenstands Spaarbank 301. Al gauw heeft de kapitein Olie Ingehaald. „Zeg Olie hoor je dat? Die koning zegt, dat het een diamant is! Maar heb jij gezien dat hij mooi fonkel de, zoals een echte diamant?" „Ach wel nee!", zegt Olie. „Dat zegt hij alleen om dat hij anders die steen naar Uw hoofd had moeten gooien. Dat hoort zo in dit land, dat staat in de wet!" Ineens horen ze een vreselijk wild geschreeuw: „Jee- hoe Jeehoo!" „Wat zullen we nu weer hebben", zegt de kapitein verbaasd. „Moet je die lui eens raar wild zien springen!" „Ik denk dat ze één of ander goed nieuws hebben gekregen", zegt Olie. Dagelijks vervolgverhaal G. HAJEMA En het kwam in orde. Al hadden zij er aanvankelijk leed van, dat ze nog weer een kilometer of wat over een zandweg moesten strompelen. Maar het adres was dan ook je dat. Een boer, die van het fijnste Neder landse hout gesneden was. Die zelfs een paar gevluchte Russen ergens in een schuur op het land onderhield en zich in verband daarmee een boekje: „Hoe leer ik Russisch" had aangeschaft. De drie wandelaars werden er ver zorgd als vorsten. Het beste eten, dat denkbaar was, warme en koude wissel baden voor hun voeten, een bed voor de oudste, hooi voor de jongeren en in de morgen een goed ontbijt, uitnemende ad viezen over de te volgen route en nog teerkost voor de reis. Toen ze 's zaterdagsmorgens vertrok ken, waren ze in alle opzichten ver kwikt en bemoedigd. Ze gingen op Hilvarenbeek aan. „Denk erom vlak daarachter moeten de Duitsers liggen. Maar u zult er wel nie mand vinden, die u kan wijzen, wat u het best verder doet". Wat was ook nu beter adres dan dat van meneer pastoor? Doch dat kwam anders uit. Mijnheer pastoor was niet thuis. En hoewel ze hem met eigen ogen zagen thuiskomen, was hij een half uur later nég niet thuis. „Die doet het in zijn....", constateerde Chiel, die met pastoors beter op de hoogte was dan de beide anderen. Ze durfden niet verder informeren in dat dorp, schudden dus het stof ervan van him zwaar bestoven voeten en gin gen verder, door bos- en heidepaden, die schitterden in hun herfstpracht, waarvan ze echter niet het rechte genot hadden. „Hier fietsen, als we weer bevrijd zijn", was de enige roem, die ze konden op brengen. Ze kwamen niemand tegen. Was het wonder, dat ze dwaalden? Tot op het moment, dat er plotseling in het reeds vallende duister, een uni form zichtbaar was. Een Duitser? „Rustig doorlopen", was het parool. „Waar moet dat heen?" klonk het plotseling in goed Hollands. „Wou unaar België?" De rijksveldwachter zette hun uiteen, dat ze vlak bij de grens waren en, als ze doorliepen, over een half uurtje in Poppel zouden zijn. En daar wemelde het van Duitsers, want daarachter, bi) het kanaal, werd gevochten. Ze begrepen, dat ze meer konden zeg gen. En de veldwachter wees hun een beter pad. „Als u nu daarheen gaat, vindt u vijf huisjes. Er is ermaar één van bewoond, want de andere bewoners zijn gevlucht. Probeert u het daar eens". De raad was goed. Al kostte het moei te, de kleine boer, die er woonde, ervan te overtuigen, dat hij van hen geen ge vaar behoefde te vrezen. Ze zaten even daarna in een verken nend gesprek. Maar ook hier gebeurde het wonder. Op dat ogenblik klonk het geluid van een motorfiets. „Dat is de motor van dokter Ausems", zei de boer geruststellend tot zijn vrouw. „Dokter Ausems", viel Hajema direct in. „Is dat de oude dokter Ausems uit Utrecht?" „Nee, die niet, dit is de zoon. De oude woont hier vlak achter". „Maar dan gaan we daarheen! Die heeft vast huisvesting voor ons. Het is de dokter van mijn vrouw en wij zijn heel goed met elkaar". „Dat kan niet, want hij is naar zijn zoon in Hilvarenbeek gegaan. Maar u zit hier toch goed? Als u bevriend bent met dokter Ausems, bent u ook hier wel kom". En de enige verontschuldiging was, dat hij niet anders kon aanbieden als nachtleger dan wat stro op de vloer van de niet-in-gebruik-zijnde varkensstal. Die nacht ervoeren ze voor het eerst, dat op en in stro slapen in een killige herfstnacht, heel koud slapen is. Ze hielden dan ook maar al hun kleren aan. Dat bleek ook een goede voorbeschik king, want in de vroege morgen werden ze gewekt met de roep: „Heren, er klop pen Duitsers aan de deur". In een wip waren ze reisvaardig. Slui pend uit de achterdeur en achter de tuinheg bereikten ze een pad, dat hen bij een aantal nieuwe boerderijen in een ontginning van een verzekeringsmaat schappij zou brengen. De boeren daar waren „gofed", was hun verteld. Dat merkten ze, toen ze al heel gauw aanschoven rond de koffiepot op één der boerderijen, waar alle boeren bijeen wa ren, en tezamen het gebeurde ln hun omgeving bespraken. Daar hoorden ze, dat ze het best deden, op Middelbeers aan te houden. Dat lag aan de andere zijde van de Beerze. Daar waren de Engelsen en aan deze kant lagen de Duitsers. Maar in Baarschot waren ze er vlak bij en daar konden ze misschien een pad vinden, dat hen aan de goede kan bracht, want de boeren daar kenden alle sluippaadjes Vol moed liepen ze nu de frontlijn aanHet doel was in zicht. Al gauw merkten ze die zaterdag middag, dat ze in de fronlinie waren. Ze hoorden iets, dat granaatinslagen moesten zijn. Al dichter kwamen ze erbij. Maar ze gingen door. Na kort beraad besloten ze, zich van de gevaarlijke papieren en cliché's te ontdoen. Want hier was verteld, dat de Duitsers niet bepaald vriendelijk waren voor burgers, die ze in het frontgebied troffen, terwijl ze er niet woonden. Als ze dan bovendien en visitatie was te verwachten zulke stukken zouden vinden, kon dat wel eens erg gevaarlijk zijn. Hajema voegde er uit zijn portefeuille de foto's van zijn vrouw en kinderen bij. Die zouden immers kunnen verraden, dat hij niet de vrijgezel N. van 't Hoog was, van wie zijn papieren spraken, maar een getrouwd man, die zijn ware identiteit verborgen wilde houden, dus een voor de Duitsers verdacht persoon.... In het frontgebied zaten de kogels los in de geweerlopen. Ze zochten een plaats, die gemakkelijk terug te vinden zou zijn, maakten een gat in de grond en camoufleerden dat zo goed als ze konden. Toen trokken ze verder. Daar, pal op zij, hoorden ze een gierend geluid. Ze wierpen zich op de grond. Een eindje terzij van het pad hoorden ze de bomen kraken onder het geweld van de uit barsting. Weer verder. En ze merkten: nu gin gen de granaten, niet veel in aantal, maar met een zekere regelmaat, óver hen heen. Zo kwamen ze in Baarschot. In een café informeerden ze, waar een mogelijkheid zou zijn voor logies. Die was er daar niet. „Maar als u nu dat pad daar volgt, komt u aan de Hei kant. Daar woont een boer, die zestien kinderen heeft. Die zal u stellig helpen". Het bleek juist. En een kwartiertje later schoven ze, alsof het de gewoonste zaak ter wereld was, aan in een kring van kinderen en jonge mannen, die met de boer en zijn vrouw, in de ruime ka mer-keuken zaten. Het onderwerp van gesprek was niet de oorlog, maarhazen. Want twee van de jonge mannen bleken Tilburgers te zijn, die kwamen vragen, of er niet een paar hazen in de strikken gevangen waren, die ze zouden kunnen kopen. Met langzame regelmaat klonk het ge gier. „Die gaan over ons heen", zei de boer rustig. „Er is er hier nog geen ge vallen". En het gesprek over allerlei, behalve over de oorlog, ging weer verder. Tot, plotseling, de deur open werd gegooid en er een paar Duitsers stonden, in vol oorlogstenue, het machinepistool schietklaar voor zich uit. 0 Zaterdag is een Amerikaans lesvlieg- tuig tijdens de start verongelukt op Soesterberg. De beide inzittenden wisten bijtijds uit het in brand geraakte toestel te komen. Zij liepen slechts lichte ver wondingen op. Ja, dat Is echt waar, wat hierboven staat met vette letters. Immers reeds sinds jaren is de septembermaand de vriendschapsmaand voor het „Zeeuwsch Dagblad". In die maand gaan onze abonné's er weer voor zorgen, dat het schouderklopje wordt gegeven aan alle werkers en werksters bij het „Zeeuwsch Dagblad" in de vorm van een nieuwe abonné. Evenals andere jaren gaan wij het onze abonné's weer erg makkelijk maken. Hieronder treft U de bekende „vriendschapsbon" aan. Die behoeft U alleen maar in te vullen (graag duidelijk met blokletters) en in te zenden aan ons kantoor te Goes, Middelburg of Vlissingen. Dat is wel erg eenvoudig, vindt U niet? Nog eenvoudiger is het om die nieuwe abonné. te vinden. In de meeste ge vallen zal dat wel Uw naaste buurman, Uw naaste kennis, Uw naaste mede-arbeider zijn. Geef hen eens een paar dagen het Zeeuwsch Dagblad ter inzage en U zult zien, dat die nieuwe abonné gemakkelijk is te vinden. Drie dingen kunt U doen: a. zo spoedig mogelijk Uw nieuwe abonné opgeven; (zie onderstaande „vriendschapsbon"); b. het goede woord spreken voor ons aller „Zeeuwsch Dagblad"; c. een lijstje met namen en adressen zenden van hen, die U meent voor een abonnement in aanmerking te komen. Reeds vooruit voor al Uw medewerking héél hartelijk dank. 5 5 4 i 4 3 0|0 K s wT* v. Hieronder geef ik U een nieuwe abonné op voor het „Zeeuwsch Dagblad", uit pure vriendschap. Naam Adres Woonplaats week Deze nieuwe abonné wil betalen per kwartaal Opgegeven door Uw abonné te Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon zo vlug mogelijk zenden aan het kantoor van „Zeeuwsch Dagblad" te Goes. Middelburg of Vlissingen

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 8