Grote belangstelling voor onderwïjsconferentie CBTB DRAMA OP VLIEGDEKSCHIP k a AL raoM? Tachtig pCt. bejaarden leven in „benarde toestand59 Esn STUURLOZE ENGELSE TRAWLER GERED GRAAFLAND GERIDDERD BIJ AFSCHEID VAN NCHV "AKKERTJES" De kerk en het dansvraagstuk Inleidders belichtten verschillende aspecten van het landbouwonderwijs VRAAGT U MAAR NOC verloot clubhuizen J. J. Schuman tot voorzitter gekozen Waait Uw haar altijd door de war? Gebruik dan -Isaarcrème Drie opvarenden waren sinds vorige week maandag vermist Italiaans dorp dreigt protestant te worden Villabewoners tegen autobuswute door hun wijk Dinsdag 30 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 5 v X)e maatschappijleer dient rich (Van één -onzer -verslaggeefsters.) BIJNA HONDERVIJFTIG leraren en bestuursleden van christelijke land- en tuinbouwscholen hebben vrijdag en zaterdag deelgenomen aan de jaarlijkse onderwïjsconferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, die deze keer in Apeldoorn werd gehouden. De heer W. P. Cnossen uit Woerden, die de conferentie leidde, deelde in zijn openingswoord met blijdschap mede, dat er reeds verschillende christelijke land- en tuinbouwscholen zijn, die gebruik maken van de mogelijkheden in het nieuwe leerplan, meer aandacht te besteden aan het Bijbelonderricht. v.pn belangrijk programmapunt -van de conferentie was een forumbespre king over de verschillende aspecten van het onderwijs. De heren B. Holwer- da te Zeist, J. Heij te A nrhem, L. Bul- tema te Uithuizermeeden an R. v. -d. Berg te Schoonrewoerd, leidden res- pektievelijk de volgende onderwerpen in: „Het belang van het Christelijk landbouwonderwijs voor de landarbei der", „Het verband tussen ouders en school", „School -en praktijk" en „De moeilijkheden verbonden aan het op stelten van een lesrooster bij het nieu we leerplan". De heer Holwerda wees erop, dat het ook voor de landarbeider noodzakelrjk ls dat hij na de lagere school voortge zet onderwijs ontvangt, bv. op een la gere landbouwschool. In de eerste plaats omdat de iandarbeiderszoons wat het onderwijs betreft, niet achter aan mogen komen bij andere Neder landse jongens, maar ook omdat In de landbouw steeds zwaardere eisen aan de vakkennis wordengesteld. „De landarbeider zal meer In aanzien ko men bij zijn medemensen door een goe de persoonlijkheidsvorming en beroeps opleiding en bij zal daardoor tevens zelf meer waardering krijgen voor zijn eigen beroep", aldus de heer Holwerda. Bij de discussie vroegen verschillen de aanwezigen, of "het 'beroep van de landarbeider niet aan het uitsterven is en of de meeste landarbeiders hun kin deren niet juist naar school sturen met de bedoeling dat deze later zelfstandig zullen worden. De 'heer Holwerda antwoordde hier op, dat er ondanks de mechanisatie steeds landarbeiders nodig zullen blij. ven. Br valt nog veel te doen aan de verheffing van de arbeid in de land bouw, maar juist daarom is een goede opleiding zeer belangrijk. De instelling der ouders t.a.v. het werk in de land en tuinbouw speelt in dit verband een grote toI en het is de taak van de school, ook hun een goede voorlichting te geven. PERSOONLIJKHEIDSVORMING De heer SL. v. ,d. .Zweep, oud-inspec teur bij het onderwijs te Amsterdam, sprak over: „Persoonlijkheidsvorming en beroepsonderwijs". Volgens spreker vormt de beroepsopleiding -een onder deel van de persoonlijkheidsvorming: wie Zijn beroep niet goed kent, kan zich ook als persoonlijkheid nooit vol ledig ontplooien. Hoe beter het beroep hij de persoon lijke geaardheid van een mens is aan gepast, -des te beter past het ook in zijn persoonlijk leven. He christelijke leraren aan de christelijke vakscholen hebben een zware taak. Zij moeten jongens, die nog in de puberteitsjaren zijn, leiden en voorlichting geven en het hangt volgens de heer Van der Zweep mede van hen af, of de jongens zullen slagen in het leven of af zullen zakken tot naamoze massamsen. Het boerenmilieu ls -niet meer zoals voorheen een traditionele geslotenheid. Het onderwijs dient zich te richten op de toekomst en niet pp de situatie van vandaag". Helaas wordt het onderwijs vaak nog -pp veel te korte termijn ,ge- Ben «Fransman naar men aanneemt een krijgsgevangene in Duitsland tijdens de eerste wereldoorlog heeft een brief gezonden aan de burgemeester van Gen- tingen, een dorp aan de Duits-Iiuxem- burgse grens, waarin -hij zijn excuus aanbiedt voor het feit, dat hij in 1915 uit haat tegenover Duitsland een boer derij in brand had gestoken. 0 De eerste Chinese proefreactor van 10.000 kilowatt en een cyclotron van 24.000.000 élektronvolt zijn zaterdag te Peking in gebruik genomen, aldus het persbureau Nieuw China, schappij zou brengen. De boeren waren MMMMM Er zijn natuurlijk wel mensen, die het beter weten. Iemand schreef ons „op te houden met de mensen wijs te maken, dat men verplicht as inwo ning te nemen, want -dat is al jaren afgelopen". Deze mening bestaat overigens in breder kring en de aanhangers hier van verspreiden natuurlijk hun leer. Jammer voor hen en vele anderen, dat de Overheid deze opvatting niet huldigt en maar rustig doorgaat met het vorderen voor inwoning. De zaak is namelijk, dat zij wel degelijk in woning kan vorderen en het ook regelmatig doet. Wij weten van ge vallen, dat bij -weigering soms de hele woning werd gevorderd en de bewoner van het te grote buis een kleine woning ter beschikking kreeg. Bedoelde briefschrijver voegde er nog deze zeer wijze raad aan toe: als een gemeente toch vordert, be hoeft -u maar even een briefje aan de minister te schrijven. Hij spreekt zich dus al tegen (toch vordert), maar geeft een raad, die geen effect zou sorteren, want de woonruimte verdeling is aan de gemeenten over gelaten. Wij gaven wat ruimte aan deze brief, om in het algemeen te waarschuwen tegen teleurstellende ideeën op dit punt. geven. „We moeten ons afvragen, hoe we het -evenwicht kunnen bereiken tus sen levens- en vakbekwaamheid", al dus spreker. Het algemeen vormend onderwijs moet helpen, de achterstand op cultu reel terrein die de boer aan het inha len is, geheel te overwinnen. Maar het bijbrengen van vakkennis blijft volgens de heer Van der Zweep een der be langrijkste taken der tuinbouw- en landbouwscholen. Naar aanleiding hiervan vroeg spr. zich af, .of er -bier ■en daar geen senm-blose van technische en landbouwscholen mogelijk zou zijn. PROF. W. RIP Prof. W. Rip uit Bennekom was de laatste referent op de conferentie. Hij behandelde het moeilijke maar interes sante onderwerp; „De betekenis van een normatieve maatschappijleer", een onderwerp dat bijzonder actueel was, aangezien het vak maatschappijleer on langs ook op de land- en tuinbouw scholen is ingevoerd. Ds. E, J. H. van Leeuwen overleden Te Putten (Gld.) is in de ouderdom van 75 jaar overleden ds. E. SS. H. van Leeuwen, emeritus-predikant van de Ned. Hervormde Kerk. Ds. Van Leeuwen is geboren te Zutphen, waar zijn vader, de latere hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht prof. dr. E. H. van Leeuwen, toen predikant was. Hij stu deerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, nadat hij in die stad het gym nasium had bezocht. In 1907 werd hij kandidaat in Zeeland, 1 december van dat jaar bevestigde zijn vader hem te 's-Gravenmoer in het predikambt. In 1914 vertrok hij naar Woudsend (Fr.) en in 1916 naar Arnhem. Ds. Van Leeuwen is te Arnhem werkzaam geweest van 22 oktober 1916 tot aan zijn emeritaat op 1 april 1946 waarna hij zich te Putten ves tigde. De maatschappijleer dient .zich vol gens prof. Rip hoofdzakelijk bezig te houden met de sociaal-economlshhe ge dragingen van .de mensen. Een maat schappijleer zonder normen is volgens spr. volkomen onmigelijk, omdat ieder mens hij het maatschappelijk handelen geleid wordt door een levensovertuiging die achter de feiten -staat. Er zijn absolute en relatieve normen. Voor de Christen liggen de absolute normen in de centrale geloofswaarhe den van de «Bijbel. Het alles beheersen-: de gebod der lefde, de earkaiimng, dat de overheid Gods dienaresse is, dat de mens slechts rentmeester is over zijn .stoffelijke .goederen .en -de .belijdenis dat de mens als beelddrager Gods een sfeer van vrijheid en éigen verantwoordelijk heid hehoeft, zijn volgens prof. Rip de normen die wij bij alles in acht moe ten nemen. Op de examens van de „Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven" zijn ele menten vervaardigd, waaruit 11 club huizen-kleedlokalen kunnen worden samengesteld ten behoeve van sport verenigingen, welke niet in staat zijn de financiële middelen hiervoor bijeen te brengen. Genoemde stichting zal bedoelde ele menten beschikbaar stellen aan het Nederlands Olympisch Comité. Het N.O.C. is voornemens de club huizen als prijs te verloten en onder de sportverenigingen, die hebben mee- gedaan aan de N.Q.C.-loterij, waarvan! de trekking zal plaats vinden op 31 oktober a.s. Op 8 oktober a.s. zal de symbolische j overdracht plaats vinden door de stich ting vakopleiding bouwbedrijf aan het N.O.C. 9 Een 25-jarige matroos te Rotterdam heeft rijn ,20-jarige vrouw in -een café met een mes neergestoken. De vrouw is in een ziekenhuis -overleden. Nederland iieeft op liet ogenblik on gey eer een miljoen inwoners van 65 jaar en ouder en nog vóór 1889 zullen het er volgens de berekeningen ander half miljoen zijn. Door de woningnood en de steeds stijgende kosten van le vensonderhoud zijn veel bejaarden in zorgelijke komen te verkeren. Dit is voor de heer JE. Brede- wout te Zwolle, oud-wethouder van deze stad, aanleiding geweest zich in een uitvoerige brief tot minister-pre sident dr. W- Drees te wenden, „om de benarde toestand waarin tachtig procent ran de bejaarden verkeert' onder zijn aandacht te brengen. „Teshuiaeo. voor bejaarden rijzen als paddestoelen uit de grond, maar de pensiomprijzen zijn zo hoog dat onge veer tachtig procent ze volgens de commissie-Homstra niet kan betalen", aldus de heer Bredewout. Hij betoogt dat er een noodregeling moet komen als bedoeld door de commissie-Hom- ((Wan één onzer redacteuren) In een buitengewone algemene vergadering van de Ned. Vereniging van Chr. Handelsreizigers en -agenten heeft de heer A. Graafland uit Apeldoorn zaterdag het voorzitterschap van deze organisatie neerge legd. De heer J. J. Schuman un!t Den Haag werd «tót -voorzitter gekozen. Op -voorstel van de nieuwe voorzitter werd de heer -Graafland bij acclamatie benoemd tot ere-voorzitter van de C.C.H.V. De staatssecre taris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn kwam de scheidende functionaris meedelen, dat hiij was benoemd tctt ridder in de orde van Oranje-Nassau. had moeten Ingaan. De alg. vergade ring heeft echter anders besloten. De aoheidende voorzitter voelde zich Se1 laat-ste jaren vaak het hoofd van Jut, waarop de klappen van beide kanten neerkwamen. Niettemin houdt hy de beste herinneringen aan zijn 30-jarlge werkzaamheid in de N..CH.V. die hij liefheeft. Namens het CJST.V.. sprak de heer C. J. van Mastrigt de .scheidende voor zitter toe. „U ziet mij hier misschien: met gemengde gevoelens staan", zo zei; hij tot de vergadering, daarbij doelende op de moeilijkheden die er rond die federatieve samenwerking zijn geweest. Hij verklaarde echter, dat Christenen alkaar altijd moeten kunnen vinden. Overleg en samenwerking ls de basis, waarop de Chr. vakbeweging rust. Voor ons is een Chr. vereniging nooit doel, maar alleen middel. Een middel om gezamenlijk beter onze per soonlijke opdracht In de wereld te kun nen vervullen. Op de Chr. vakbeweging rust de moeilijke taak om de gedachte van mede-verantwoordelijkheid, samen werking en overleg nu ook -uit te gaan dragen «in de landen die bjj de Europese economische Integratie betrokken zijn. Zfj heeft een grote opdracht, die haar tjjd noch ruimte laat voor kleine vorm- twlsten, aldus de heer Van Mastrigt. Be Keer Graafland droeg de hamer over aan de heer Schuman, die al 20 jaar lang lid van het hoofdbestuur ds geweest. Deze kondigde een kort en krachtig program aan: handhaving van het besluit der alg. vergadering, die geen fusie en geen federatie die uit. eindelijk tot liquidatie leidt, wenst. De heer K. de Jong ite Zwolle werd tot -be stuurslid gekozen in de vacature, (uit staan door het overlijden van de heer H. Bontkes. 's Middags werd een drukbezoohte, receptie gehouden, waarop vertegen woordigers van tal van bevriende orga nisaties en instanties afscheid namenj van de heer Graafland. Dezer dagen is een straaljager van de Engelse luchtmacht bij een landing op het vliegdekschip „Victorious" veron gelukt, doordat de kabel, die het toe stel op het dek moest afremmen, los raakte. Op deze foto „film" zien we het ge beurde op het vliegdekschip: rechtsho. ven heeft de landingshaak van het -vliegtuig de rem kabel te pakken; lïnks- De Staatssecretaris herinnerde er aan, dat de heer Graafland van de op. richting van de N.C.H.V. af, dus 30 jaar lang, het presidium 'heeft bekleed. Bovendien speelde hij een actieve rol in de Chr. jeugdbeweging, als bestuurs lid van een Chr. school, en als voorzit ter van de A.R.-kiesvereniging in zjjn woonplaats. In zijn afscheidswoord gaf de heer Graafland een overzicht van de histo rie van zijn bond. In 1928 scheidde de N.C.H.-V. zich af van de toenmalige Ned. Vereniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienen. Als men toen als zelfstandige groep handelsreizigers ïn federateif verband met de kantoorhe- dlenderibond had kunnen samenwerken, dan had men zich niet afgescheiden. Nu heeft het CN.V. alsnog de mo gelijkheid tot federatieve samenwer king met de huidige Ned. Chr. Beamb. tenbond geopend. Daarom meende de heer «Graafland dat men op dit aanbod Ingezonden mededeling (Adv.) Hebt U nog Akkertjesin huis? Zorg.dat U altijd "Akkertjes" bij dc hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige griepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden - doorslikken - het ge neeskrachtige micro-poeder lost snél en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren/Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flitsen niv klachten weg O ïn Bttssum Is :in de nadht -van zater dag op zondag de ('82-^arïge 3". Koster *ten- -gevcüge van kolendampvergiftiging over leden. Zijn '72-jarige echtgenote verkeert m levensgevaar. De "kachelpijp was ver keerd geplaatst, zodat de 'haard niet 'kon strekken. 0 De secretaris^generaal der Navo, Spaak, heeft een rondetafelconferentie over Cyprus voorgesteld. Engeland, Tur kije, Griekenland en afgevaardigden van Turkse en Griekse Cyprioten zouden aan de conferentie moeten deelnemen. hoven stuift het toestel nog door over de baan; rechtsonder blijkt de haak losgelaten te hebben en valt naar be neden; linksonder hangt de haak doel loos aan de staart van het vliegtuig. De machine viel in zee en ondanks de vertwyfelde pogingen van de ber- gingshelicopter zonk het met de pitoot, commander J. D. Hussel, in de diepte. Ingezonden mededeling {Adv.) VERMOEID maar dankbaar over hun Bedding zijn de drie opvamen- d.en van het ontredderde Engelse vissersseheepjes Grknsbey 486 „Mas ter John" dat .sinds vorige week maandag werd vermist, Zondagmor gen in IJmuiden .aan land gestapt. Zes dagen lang zwierven zij ©p de Noordzee op hun kleine grijze krotter (terwijl de motor het had opge geven en geen radioverbinding meer mogelijk was door het uitgeput raken van de accu. Engelse radiokuiststations hadden de opsporing van het scheepje verzocht, toen het niet zoals gebruikelijk na drie weken op de visgronden hij de Doggersban-k te hebben vertoefd aan de vis- «maiM in Grimdby verscheen. ZES DAGEN had men -taal «noch te ken «van -de bemanning vernomen -en an •de Engelse haven Grimsby en -door de familieleden van -de bemanning werd 't ergste reeds gevreesd. Het hevige stormweer van -de vorige week dat •drie dagen lang aarfhieW, deed ieder een veronderstellen dat de „Master1 John" was «vergaan. In werkelijkheid werd 'het 15 -meter lange scheepje door' de zware westerstorm stu-trrloos over de Noordzee gejaagd. Schipper Hans Tress (35 jaar en' Heen van -geboorte) had op zondag avond 21 september na drie wdken vis- sen op schol aan de -noordkant van de DoggerSbank -besloten om de thuisha ven op te zoeken. Men was nog 70 mijl ten noordoosten van GrimSby toen' zich een ernstig defect aan de motor voordeed. Het was niet -m-ogeïijk het Euvel te verhelpen waarop getracht met vuurpijlen de aandacht van andere- visserschepen te trekken. Achttien pij len werden afgevuurd maar het pis tool moet defect rijn geweest want de vuurpijlen doofden Teeds op geringe! hoogte. De „Master John" werd niet opge merkt en begon die «zondagnacht aan een zwerftocht waarop de -wind die la ter in storm overging de Toevganger was. Met behulp van vlaggen werd nog geprobeerd de aandacht te trekken van twee grote vraehtsekepenEen ervan draaide bij maar kon niet langszij de kotter komen door de hoge zeegang, ©e -bemanning van bet Nocrse vracht schip begreep ook niet wat er aan de hand was en moest besluiten de reis te vervolgen. Met '90 kisten schol in het Visnmm, waar-van in het laatst van de week ten slotte de helft w-egens hederf erver boord moest wnrd-en -gezet -werd de „Master John" in de richting van de Nederlandse kust gestuwd. Daar het einde van de reis in feite al was aan gebroken was er geen voeding en drinkwater meer aan boord. De vis was ■niet meer te hakken -omdat er geen vet en boter -was en de paar aardappelen die nog in de proviandkist «waren, moesten tenslotte in zeewater -worden .-gekookt. „■De drie dagen van het -stormweer waren een hel", vertelde matroos John1 Gibson (32 jaar, gehuwd en drie -kin-' deren) -uit Hartlepool. De „Master John" werd al die dagen heem en «weer gesmeten en belandde tenslotte zater dag op 90 -mijl ten noord-westen van IJmuiden. In zes da-gen tijd was de houten kotter over een afstand van stra. Een minimale pensionprijs zou zijns inziens gebaseerd moeten zijn op de AOW-uitkering. Wanneer nu in de naaste toekomst aan tachtig procent van onze bejaar den een gezellig tehuis en goede ver zorging kunnen worden aangeboden, mogen we dan niet verwachten dat er op ongeveer 800.0ÖD gegadigden 300 a 350.000 woningen beschikbaar komen?" aldus de heer Bredewout. Hij verzoekt dr. Drees dringend maatregelen te ne men opdat aan de huidige toestand zo spoedig mogelijk een einde komt. De 650 inwoners van het Italiaanse dorp Boseo nabij Salerno hebben ge dreigd protestant te worden tenzij zij hun vroegere pastoor, Don Francesco Saverio lo Sardo, terugkrijgen, aldus heeft een grondbezitster te Bosco een journalist meegedeeld in verband met een boycot van de parochiekerk. Deze boycot begon toen de pastoor in april van dit jaar naar de stad Ca- merota «werd overgeplaatst. De dorps bewoners barricadeerden de kerk, zo dat de nieuwe dorpsgeestelijke zich door een raam toegane tot het gebouw moest verschaffen. Sedert zij niet meer in hun eigen kerk komen, trekken de inwoners van Bosco kilometers ver door de bergen om in andere dorpen te trouwen of hun kinderen te laten dopen. De grondbezitster, mevrouw Nicolet- ta Deniarco, zgi: ,,De bisschop van ons bisdom moet beslissen. Als Don Fran cesco terugkeert, blijven «wij katholiek. Als dat niet gebeurt, worden wij pro testant." Schrijven van Geref. herberaad Arnhem aan gemeente De kerkeraad van de Gereformeerde kerk van Arnhem heeft een schrijven doen uitgaan tot de gemeente, naar aanleiding van de groeiende belang stelling voor het dansen, hoewel dat niet het enige of voornaamste ver schijnsel is, dat hem verontrust. Daar is ook het verschijnsel van de weinige animo ïn de gemeente, de schouders mede onder het kerkewerk te zetten, alsook het zonder wettige reden ver- znimen van de kerkdienst. Nu zowel op -catechisatie als bij huis bezoek aan de ambtsdragers wordt ge vraagd of dansen geoorloofd is, heeft de kerkeraad zich in het bijzonder met dezie vraag beziggehouden. Naar zijn diepe overtuiging kan bier niet met 'n eenvoudig ja of neen worden volstaan, want men kan niet op grond van Gods Woord -en de belijdenis der kerken zeg gen, dat hest dansen onder alle omstan digheden en voor iedereen zonde is. Maar de kerkeraad is weu overtuigd, dat er allerlei dansvormen en -gele genheden zijn, die amen tot elke prijs mijden moet. Daarom moet er voort durend ernstige zelfbeproeving zijn in het leven der gelovigen, wat niet be tekent, dat er geen plaats zou zijn voor ontspanning en vermaak, bijv. in sport -en spel De bewoners van een villawijk in Santpoort zijn een actie begonnen te gen een door -de Noord-Zuïdhollandse Vervoer Maatschappij genomen besluit, om de autobusïijn Heemstede-Bloe- mendaal naar deze «villawijk door ta trekken. Zij hebben «uit hun midden een comité van actie gevormd, een van 1-50 handtekeningen voorziene brief is aan d -edirectie v.an de N.Z.H. gericht met het verzoek de autobuslij n niet door te trekken. De bewoners ver wachten namelijk dat de rust in de •wijk hierdoor zal worden verstoord. Zondag reed de bus voor het eerst de nieuwe route. De halteborden daar langs bleken al spoedig -uit de grond getrokken en in een bosje neergelegd. 9 Canada zal trachten de afzet van «graan te verbogen. De Indonesische regering heeft be sloten de voorlopige regering yam de Al gerijnse republiek -te -erkennen. Bij een ongeluk met een jeep is in Duitsland de Nederlandse militair. H. A. Garrelts uit BeHimgwolde om het leven gekomen. ruib 120 mijl weggedreven. Zaterdag avond onlddkte majoor Albert Pratt «(21 jaar) eveneens tri Hartlepool ein delijk een schip in de nabijheid. Het -was de Umnidense kotter Wiron 4 IJmuiden 200 met schipper J. van Buij-n uit Katwijk aan Zee op de brug. M-et de «twee vuurpijlen die men nog aan boord had -werd de aandacht van de bemanning van de Wiron 4 getrok ken. Schipper Van Duijn was onmid dellijk bereid te helpen. ,A very nice gentleman", zeiden de bemanningsleden van -de Engelse kot ter over schipper Van Duijn. „We kre gen sigaretten, brood en drinkwater en alles wat «we maar verder wensten. We werden a-ls kinderen verzorgd". De Wiron 4 nam de „Master Joliri" op sleeptouw en zondagmorgen om half tien liep de sleep te IJmuiden binnen. Er wordt thans nog overleg gepleegd tussen de -rederij van de „Master John" in Grimsby en de schipper over het Tepareren van de motor. Waarschijnlijk wordt het -scheepje door een andere Engelse kotter van IJmuiden naar Grimsby gesleept.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5