Hond kreeg extra kop RIT ANDERE BLADEN Ernstige waarschuwing op schooldag te Kampen BüflUfl "■"lak HM Terugkerende emigrant procedeert tegen staat Hongaarse gravin trad in Limburg in het huwelijk Vindt U scheren een noot/zakeifjk kwaad? Geref. kerken( art» 31 k»o.) Geen groepsvorming Belasting ontdoken Nieuw-Guinea Dwangarbeid Ontgroenen Vrijdag 26 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) Eigenlijk kan men ieder jaar het zelfde meedelen over de Theologische Hogeschooldag van de gereformeerde kerken (ond. art. 31 k.o.) te Kampen, die daar sedert 1946 wordt gehouden. Want steeds stromen de duizenden toe in bus, auto en trein. Steeds zitten de kerken en zalen tot in de nok toe vol. Steeds blijkt er groot enthousiasme te zijn, zoals het gezang en de collecten uitwijzen. De „Schooldag" is een jaar lijkse reünie van vrijgemaakte gerefor meerden. In de Broederkerk, waar de presi dent-curator der Hogeschool, ds. D. van Dijk, de leiding had, zong men voor het begin der samenkomst psal men en geestelijke liederen, onderhand wuivend naar oude bekenden, die men er zag binnenkomen. Zodra ds. Van Dijk zijn weg gebaand had via ove-bezette trappen naar de kansel, klaterde een hartelijk applaus op. Want deze zeventigjarige dienst doende predikant is een van de figu ren, die men op de Hogeschooldag fei telijk nog minder kan missen dan de professoren zelf. Ds. Van Dijk gewaagde in zijn ope ningswoord dan ook van de jaarlijkse feestdag te Kampen, waar allen zich scharen rond.de Theologische Hoge school als het middelpunt van hun liefde. Dat de samenkomst daarom begon met een gedachteniswoord naar aanlei ding van het overlijden van prof. P. Deddens, in het begin van dit jaar, lag voor de hand. „Schoon is Sion". Zo was het ope ningswoord in de Broederkerk getiteld. Ds. Van Dijk zei, dat hij bij deze woor den aan pelgrims dacht, die Jeruzalem betraden. Als zij door de straten liepen dan jubelde het in hun hart over de schoonheid van de stad, waar God zelf wilde wonen. Toch zagen zij heus wel, dat er veel lelijks in die stad was: slecht geplaveide wegen, zonloze straatjes en kwalijk geurende stegen. Ook in het Sion der gemeente al dus ds. Van Dijk ziet men veel dat niet schoon is. Ook in de kerken, waar van wij lid zijn. Niet dat in die kerken geen verschil van mening mogelijk ware. Dat er over sommige dingen ver schillend gedacht en geschreven wordt, hindert niet. Maar het wordt tot zonde indien er groepsvorming ontstaat. Dat er plaatselijk moeilijkheden in de kerken zijn, daarvan getuigen de talrijke bezwaarschriften, die de syno de van Spakenburg te behandelen krijgt. Natuurlijk mogen we deze dingen niet overdrijven, vond ds. Van Dijk. Maar evenmin zullen we de ogen er voor kunnen sluiten. Ook mogen de onwelriekende sloppen en de steegjes zonder licht ons niet nopen tot moede loosheid en tot terugtrekken uit de stad, dat zou werk van de duivel zijn. Al deze ongerechtigheden nemen de schoonheid van Sion niet weg. De stad blijft gefundeerd op de rotssteen Chris tus. Al moet ik het ook doen met een stem zwaar van tranen aldus ds. Van Dijk ik blijf zingen, dat de Here zich in Sions heil verblijdt en dat Klj het meer bemint dan alle steden van Jacob. Waar hoor je bij? Ds. Van Dijk stelde de aanwezigen de vraag of hun blijdschap om naar Kampen te komen wel zo helder was als een jaar of tien geleden. In die tijd x jf. dr. S. Greydanus leefde nog ewjmen er geen mensen naar de flogeschooldag, die aan andere bezoe kers vroegen: waar hoor je bij? Geen groep-vorming vertroebelde de blijd schap. Vandaag zijn sommigen bedroefd, anderen bitter gestemd. De hartelijk heid ontbreekt. In somberheid vragen velen zich af of het nog wel goed komt. Zou de vrijmaking nutteloos en vruchteloos zijn geweest? Spr. wekte op tot gebed om de frisse wind des Geestes door de vrijgemaakte kerken. Geen smid Ds. Van Dijk was niet de enige, die in deze geest sprak. In de chr. gerefor meerde kerk ook één van de zeven vergaderplaatsen hoorden wij drs. R. H. Bremmer van Enschede over het onderwerp „Geen smid in Israël". Hij herinnerde aan de stichting van de scholen en de V.U. Het is zei ds. Bremmer aangrij pend om te zien, hoe deze vruchten van de geloofsstrijd voor een groot deel verloren zijn gegaan. Jazeker, de in stellingen bestaan nog wel, maar de geest van vroeger is er uit verdwenen. Men doet mee met het machtige een- heidsstreven, dat deze tijd beheerst. Toen gaf God reformatie, zo ging ds. Bremmer voort. Eerst in zijn kerk, daarna in heel het leven. De Theologi sche Hogeschool is de krachtcentrale geworden voor de vrijgemaakte kerken De vrijgemaakte kerken zijn geen Schilderkerk, geen Greydanuskerk, geen Veenhofkerk. De vrijmaking dient niet tot bewaring van een be paalde theologie, maar tot bewaring van het Woord van God. Wij zijn er voor elkander, besloot ds. Bremmer. Wanneer wij tegenover elkaar gaan staan, wordt het leven van kerk en hogeschool bedreigd. Andere sprekers Verdere sprekers op de Hogeschool dag waren de hoogleraren L. Doekes, dr. H. J. Jager, H. J. Schilder en C. Veenhof en de predikanten E. R. Post- ma te Breukelen, J. P. van der Stoel te Amsterdam-C en C. Trimp te Mid delburg. Zij spraken elk in drie ver schillende gebouwen. Gevechten in Little Rock In en bij Little Rock zijn vechtpartijen uitgebroken tussen jeugdige negers en blanken. Bij een gevecht in de buurt van een school voor blanken werden drie blanke jongens gewond. De politie tracht een gewapende neger op te sporen, die hebben aangevallen. De „Firato" tentoonstelling die in het RAI-gebouw te Amsterdam wordt ge houden, is op de derde dag door ruim 23.000 personen bezocht. Het bezoekers aantal is hierdoor in totaal op 53.000 ge komen. Daarmee zijn de cijfers van 1957 op de eerste drie dagen al ver over troffen. België heeft 45 fouga „Magister" lesvliegtuigen met sraalaandrijving besteld. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 3 Fries vaartuig, 0 kleur, 7 knol, 8 raam, 11 sterk verlangend, 12 leder, 13 hoofddeksel, 14 uitheemse win kel. Vertikaal: 1 Smartelijke ervaring, 2 vreemde munt, 4 akelig, 5 hoofddeksel, 7 billijk, 9 Insekt, 10 vissoort, 11 boom. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: Strubbel, 8 tuil, 9 vak, 12 St, 13 pa, 14 cL„ 16 hol, 17 er, 18 hobo, 19 amen, 20 ut, 21 ent, 22 re, 23 P.K., 24 Aa, 26 tee, 28 paar, 30 beminnen. Vertikaal: 2 t.t., 3 Rus, 4 uithoek, 5 B.L., 8 Eva, 7 la, 10 kornet, 11 schuit, 13 pla taan, 15 lot, 17 eer, 23 pee, 25 aan, 27 eb, li pi, 29 re. Ingezonden mededeling (Adv.) Vele mannen wel. Omdat ze het gedoe met zeep en kwast tijdro vend en feitelijk uit de tijd vinden. Of omdat ze zich reeds modern, electrisch scheren zonder zich ooit werkelijk goed „uitgeschoren" te voelen. Met de nieuwe Braun Combi wordt Uw dagelijkse scheerbeurt een genoegen. Daarmee scheert U zich beslist mesglad belangrijk sneller en comfortabeler. Neem de vergelijkende scheer- proef. Overtuigender dan alle be weringen. met tondeuse met schakelaar In luxe etui f 59.75 zonder tondeuse v.a. f44.75 Uitvoerige folder Nr. 1088 en scheerproef bl] Uw handelaar, imp N.V Hapé, Amster dam-C Tel. 63957 (4 lijnen) Gev 1913 EIGENDOM In deze tijd komen velen nog al eens in opstand omdat hun „eigendomsrecht'" wordt aangetast Een lezer bijvoor beeld, in verband met een gevorderde woning, een ander omdat hij niet in eigen huis mag. Men beschouwt dit aantasten van eigendomsrecht als on christelijk. Veel kunnen we daar niet over in onze rubriek zeggen. Maar wel dit: Men kan bij de menselijke eigendom in eigenlijke zin niet van een absolute, volstrekte en vrijmachtige beschikking spreken. Alle eigendom is van God af te leiden. Waar rechten zijn, zijn plich ten en het eigendomsrecht kreeg de mens van God als middel tot vervul ling van plichten. De Schrift geeft op vele plaatsen aan, met welk doel God iemand bezit gaf, de een meer, de ander minder. Zeker niet, om dit alleen tot eigen gemak een voordeel aan te wenden. Dit ware on christelijk. Hiermee willen wij niet be weren, dat in gevallen als aanleiding tot dit stukje gaven, niet eens onjuist wordt gehandeld. Iedereen zal wel eens onrechtvaardig worden behandeld. Maar wij wilden alleen aantonen, dat het blote beroep op eigendom niet op gaat om het goed zelf te mogen ge bruiken. De gaven zijn aan de Gever gebonden. En die Gever gaf een wet: gij zult uw naaste liefhebben als u- zelve. Een van onze vragers bewoont een huurhuis, een goed huis. Zijn eigen huis wordt bewoond door een gezin, dat het huurhuis niet kan betalen, ruil gaat dus niet. Wil de lezer op grond van zijn eigendomsrecht nu dat gezin op straat zetten, omdat hij dat eigen huis wil verhouwen en bewonen, om dat het op een mooi punt ligt? Zie nu het bovenstaande. Zie, lezer, het is in het verleden zo geweest, dat de Kerk onnoemelijk schade heeft geleden, om dat men een fout idee had over eigen dom. In de eerste Christen-gemeenten wist men dat beter. ROEKEN-ABONNEMENT Mag een vrouw tekenen voor een boe- ken-abonnement? Het gaat dus over de bekende series, waarben men Intekent voor toezending van 6 of 12 boeken per jaar. De uitgever bepaalt zijn pp- lage naar het aantal „leden". Een le zeres tekende in en kreeg enkele maanden de boeken. Haar gemaal schreef, toen hij dit abonnement „o'nt- Drie maanden gevangenisstraf is voor de rechtbank te Rotterdam we gens belastingontduiking geëist tegen de 49-jarige aannemer T. B. te Har- dlnxveld en de 48-jarige uitvoerder J. P. K. te Rotterdam. Zij zouden van 1952 af, over enkele jaren, hun belastingbiljetten te laag ingevuld hebben. Daardoor werd de fiscus wat B. betreft voor f20.000 be nadeeld, en door K. voor f 885,Dit laatste bedrag was echter alleen „zwart loon", maar omdat K. voor B. de boekhouding verzorgde en toegaf, dat hij wel wist dat de ingevulde be dragen vaak te laag waren geweest, wilde de officier van justitie, mr. A. Klein, beide over één kam scheren. B. was niet verschenen. Hij was „on der water", naar K. vertelde. De raadsman, mr. M. J. Pool, wees op de ondergeschikte positie die K. ten aanzien van B. innam, en meende dat de laatste er meer voordeel van had dan de eerste. Uitspraak over veertien dagen. Smokkelhond trapte op landmijn Het Oostenrijkse blad „Expres" heeft de dood gemeld van een hond, die etens waren over de Oostenrijks-Hongaarse grens smokkelde. Deze hond, eigendom van een Hon gaar, placht voortdurend de grens te overschrijden. Een Oostenrijkse caféhou der kwam op het idee een brief voor de Hongaarse eigenaar van het dier aan de halsband te bevestigen. Deze zond met de hond worst terug en verzocht om thee en chocolade. Dit smokkelverkeer duur de enige tijd, totdat de Hongaarse hond op weg naar Oostenrijk op een landmijn trapte die ontplofte. Een van zijn poten werd afgerukt. Hij strompelde door, maar i moest in Oostenrijk worden afgemaakt. Een. uit Canada naar Nederland terug gekeerde emigrant heeft een kort geding bij de rechtbank in Den Haag tegen de Staat der Nederlanden aanhangig ge maakt omdat hij er bezwaren tegen heeft zijn militaire dienst uit te dienen. In September 1955 moest hij onder de wa penen komen, In juli 1956 emigreerde bij naar Canada en daarom kreeg hij vrij stelling van zijn dienstplicht voor de tijd van zijn verblijf in dat land. In december 1957 kwam hij in ons land terug en nu is hij opgeroepen om op 2 oktober a.s. de rest van zijn diensttijd uit te dienen. Daartegen verzet hij zich. Voor hem trad op mr. B. Greven, die in zijn toelichting twee mogelijkheden kent namelijk of uitstel of vrijstelling van de dienstplicht. Bij vrijstelling, bij voorbeeld voor een jaar wordt dit jaar van de uit te dienen tijd afgetrokken. In dit geval, zo stelde de advocaat is dus de diensttijd voorbij en is de eiser met groot verlof. Als dit niet zo was dan zou eiser geen vrijstelling hebben gehad maar uitstel. De oproep voor militaire dienst kan in dit geval geen effect sor teren. Mr. E. Droogleever Fortuyn, die na mens de staat optrad, zei o.m.dat een BENOEMINGEN Bij K.B. is benoemd tot eerste lid van de pachtkamer van het kantongerecht te Middelburg A. Bosselaar te Aagtekerke. Tot lid van de commissies voor het afnemen van de examens Kleuterleidster en Hoofdkleuterleidster in 1958 te Dor drecht zijn bij ministeriële beschikking benoemd o.a.: de dames H. W. Dorleyn en M. Minderhoud uit Middelburg, E. Th. Witkam te Goes, P. Wisse te Sou burg en A. C. A. van Zuylekom te Vlis- singen, en de heren A. de Jonge, H. G. J. de Mey, L. H. Postma, J. Rijn, N. Ver- boon en K. de Vries te Middelburg. dienstplichtige, die tijdens zijn werkelij ke dienst vrijstelling krijgt, volgens de wet zijn dienst moet afmaken als de vrij stelling voorbij is. De eiser denkt dat hij door het verlopen van zijn diensttijd niet meer moet opkomen maar dit is niet waar. Hij zal zijn eerste oefening moeten afmaken en als gewoon dienstplichtige op 2 oktober a.s. moeten opkomen. De president van de rechtbank jhr. mr. G. Witsen Elias besloot tenslotte om op 1 oktober uitspraak te doen. Ryshyi, een Duitse herdershond van de politie, drinkt hier uit een kommetje water op de tweede dag nadat de Rus sische chirurch professor V. P. De- mikhof er in het medische instituut van Moskou in was geslaagd de kop en de twee voorpoten van een straat hondje in leven te honden en op de nek van de herder over te planten. De operatie werd bijgewoond door dr. David Gurewitsch een neuroloog van de Amerikaanse Clumbia-universiteit en een Noorse chirurch, Christian Kap- pelen. Dr. Gurewitsch verklaarde, dat de nieuwe kop van Ryzhyi speels rea geerde, terwijl de oude kop een beetje slaperig scheen. De hond is niettemin gezond en eet en blaft met beide kop pen. Hij leeft op één hart en heeft dus zes poten. Volgens Gurewisch is De- mikhof er ook in geslaagd een hond op twee harten te laten leven, een kat op een hond en een geit op een kalf over te plaatsen. Kasteel Neuborg te Gulpen, bet voor malige stamslot van de grafelijke familie De Marchant et d' Ansembourg, was gis teren de entourage voor een huwelijk. De huwelijksplechtigheid betrof Alex andra Szehenyi von Carvar und Felso- videk en Diethard baron von Wrede- Melschede uit Willebadessen in West- falen (Duitsland). De bruid is de doch ter van de Hongaarse prinses Galatzine, die hofdame aan het Russische tsarenhof is geweest. Gravin Alexandra vluchtte na de oorlog naar Nederland. Zij ver blijft sedert negen jaar in het kasteel te Gulpen. Bij afwezigheid van haar ouders was het haar beschermmoeder, gravin R. de Marchant et d'Ansembourg, die de bruid aan de bruidegom wegschonk. Als symbool van het feit, dat dit huwelijk eigenlijk in Hongarije had moeten ge schieden, wapperde aan de voorgevel van het kasteel de Hongaarse vlag, daar onder de Nederlandse driekleur, geflan keerd door de wapenkleuren der families. dekte", aan de uitgever, dat de zaak niet doorging. Toch spreekt de uitge ver hem aan. Moet hij nu, vraagt lezer, toch betalen of niet, nu hij dit abon nement aan zijn vrouw „verbood". Dus weer een echtgenoot, die maar niet kan inzien dat man en vrouw elkaar gelijkwaardig .zijn. Hij zal dit abonne ment mpeten betalen, want een aantal boeken per jaar kan zeker tot normale huishoudelijke uitgaven worden gere kend in dit culturele tijdperk. Van af betaling is hier geen sprake, want ieder boek wordt tegen contante betaling geleverd. Men verplicht zich alleen tot afname van de boeken. Nog even dit: indien de echtgenoot geen behoefte aan lezen heeft, kan zijn vrouw die be hoefte wel hebben. Het is haar goed recht, die behoefte te vervullen; ze be hoeft daarvoor geen „toestemming". schade aan huis In een tuin staat een hele hoge berk. Een lezer woont naast die berk en heeft kunnen constateren, dat deze boom zwaar ziek is, .Ingevreten". Er is, naar zijn mening, alle kans op dat bij een storm de boom afknapt en op lezers huis terecht komt, waarbij dan de no dige schade zal worden veroorzaakt. De eigenaar van de berk, wil deze niet kappen. Vraag: als er schade door de boom komt, wie is dan aansprakelijk? De eigenaar van de boom. En wat nu door de bladen van die boom (eigenlijk afvallende bladeren) verstopt rakende dakgoot? Want de takken van de boom hangen over het dak van lezer. De eigenaar van de boom kan worden aangesproken voor de kosten van het reinigen van de goten. ZENDING IN SAOEDIE-ARABIE. Een lezer wil graag weten of er in het Mohammedaanse land van koning Ibn Saoed ook zending wordt gedre ven. Dit is inderdaad het geval en speciaal de Amerikaanse medische zending heeft hier veel terrein. Dat is gekomen door de vriendschap, die ontstond tussen de Amerikaanse dokter Paul Harrison en de koning. Deze dokter slaagde er in, om de koning in diens paleis te Ar-Rijaadh voorspoedig te opereren van een ge zwel aan de hals. Hij kreeg toen toestemming tot verder werk. Door dat vrouwelijk medisch-zendingsper- soneel werd toegelaten in de harem gebouwen, kreeg de zending ook daar haar kans. Meer kunnen wij er zo in het kort niet van zeggen. DE ZONNEGOD OP HET ZONNESCHIP. De oude Egyptenaren, die de zon ver eerden, dachten zich de aarde plat, zoals ook in de Schrift te vinden is (de Israëliëërs wisten ook niet be ter, denkt u maar aan „de einden der aarde"). Ze dachten nu dat de zon op een schip onder de aarde doorvoer en des morgens weer aan de andere kant tevoorschijn kwam. Op dit idee vormde zich een hele cultus, waarop wij nu niet in kun nen gaan. U weet nu, lezer, wat de betekenis is van dat zonneschip, waarvan u een oude afbeelding in steen zag gebeiteld. OUDERDOM DER AARDE Wij zijn bang een heftige reactie te ontketenen, wanneer wij hier ant woord geven op de vraag hoe oud de aarde is. Want velen onder ons denken dan aan zo'n 5000 jaar en menen dit aan de hand van de Schrift te kunnen aantonen. De ouderdom van de aarde zullen we echter in miljoenen jaren moeten denken. Liever dan hier, waar er de plaats niet voor is, over te schrijven verwijzen wij lezers, die hiervoor „De Rotterdammer schrijft: Ons respect voor de persoon van de spreker mag ons niet weerhouden om vast te stellen dat in het betoog van enkele dagen geleden, waarin prof. Verkuyl de overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië bepleitte, de ver gissing voorkwam alsof Indonesië op Nieuw-Guinea aanspraak kan maken. Wij moeten vrezen dat in het milieu van de bijeenkomst waarin het betoog is gehouden de algemene vergade ring van „Kerk en Vrede" er nie mand is geweest die de spreker op dit manco in het betoog opmerkzaam heefl gemaakt. Voor de beantwoordingvan de vraag of Nederland Nieuw-Guinea aan Indo nesië zou dienen over te dragen, moet van wezenlijk belang zijn, of Nieuw- Guinea naar aard en wezen van land en bevolking tot Indonesië behoort. Dit laatste is niet het geval. Nu het niet het geval is, moeten wij wel des te argwanender staan tegen over de Indonesische verlangens in dit opzicht. Waarom wil Indonesië dit ge bied dat niettemin niet tot zijn aard en wezen behoort? Waarom anders dan om het in te lijven en om het te kolo nialiseren"? Wij hebben uit Indonesische mond nog nimmer de verzekering gehoord, die van zijn kant Nederland steed» heeft afgelegd, dat de bedoeling jegens Nieuw-Guinea alleen kan en mag zijn. dat dit gebied over eigen toekomst zal hebben te beslissen. Eens heeft Indonesië voor de volken die wél tot zijn gebied behoren moge lijkheid van verscheidenheid in be- windsvorm toegezegd; er is helaas van deze belofte weinig terecht gekomen} hoe zou het dan moeten met Nieuw- Guinea, waarvan thans reeds vaststaat dat het evenmin tot Indonesië behoort als bij voorbeeld tot Eskimoland? Ook wij menen dat er alle aanleiding is om de steeds stugger geworden ver starring in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te betreuren. Wij vrezen evenwel dat het uitdragen van onjuiste meningen slechts tot ge volg zal hebben, dat de verstarring nog groter wordt. Elk pleidooi van Neder landse kant tot overdracht van Nieuw- Guinea aan Indonesië zal voor Indone sië een motief zijn om zich des te vas ter te bijten op zijn onjuiste en niet in te willigen verlangens. De huwelijksinzegening geschiedde in de dekenale kerk te Gulpen door deken L. Dols, die het bruidspaar in het Duits toesprak. Aan het bruidsmaal zaten 's middags 48 personen, voornamelijk familieleden uit Nederland, Duitsland, België en Frankrijk, aan. Dit diner werd opgediend in de grote eetzaal van het slot. Het 400 jaar oude tafelzilver van de familie werd voor deze gelegenheid weer eens ge bruikt. De minister van verkeer en water staat heeft ingesteld een commissie tot onderzoek van de mogelijkheid van uitvoering van het rapport van de commissie veiligheid wegverkeer. De commissie heeft tot taak na te gaan of en, zo ja, op welke wijze uitvoering kan worden gegeven aan een rapport van de commissie veiligheid wegver keer betreffende de vermoeidheid van autobestuurders en welke in dit rap port genoemde onderwerpen nog na dere studie vereisen. belangstelling hebben naar het boek je „De Ouderdom der Aarde", uit gave Kok in Kampen, geschreven door verschillende van onze profes soren, onder meer: Prof. Dr. Sizoo, Prof. Dr. Woltjer en anderen. Het boekje is niet erg duur. Wij vertrouwen, dat onze lezers zul len begrijpen dat onze vragenrubriek zich niet leent voor discussie. Zeker niet over een zaak als deze, waarbij wij altijd grote menigsversehillen zullen houden. EN DE A.O.W. Aan een lezer, die 65 jaar is en bin nenkort hoopt te trouwen met een vrouw van 48 jaar, is verteld, dat hij gezien dit leeftijdsverschil, geen gehuwden uitkering zou krijgen. Dit is de hjer niet verteld door iemand die het weten kan, want het is niet juist. Hij krijgt wel degelijk de ge huwden-uitkering. Hij is dan im mers gehuwd? SCHRIJF EERLIJK. Met dit opschrift bedoelen wij: schrijf eerliik aan ons. Geef ons geen voor stelling van zaken, die er op gericht is, geliik te krijgen. Onlangs gaven wij een lezer een advies, dat van onze zijde gezien juist was. Wij gin gen daarbij natuurlijk uit van de voorstelling van zaken, die lezer ons in zijn brief gaf. Lezer ging hier mee naar ziin werkgever on de ma- uier van „ziet u nu wel"De werkgever schreef ons toen ook een brief, waaruit ons bleek, dat de din gen geheel anders lagen, dan onze lezer ons liet voorkomen. Prompt hebben wij toen de werkgever terug geschreven, hoe de toedracht was en hoe wij tot dit „foute" antwoord zijn gekomen. Onze lezer kwam hierdoor, door eigen schuld overi gens, lichtelijk in „zijn hemd" te staan. Omdat deze gang van zaken zich wel vaker voordoet, hebben wij het verhaal maar eens in de rubriek ge daan. Wat hebt u er aan, van ons een antwoord te krijgen op onware of althans scheve voorstelling van zaken? Dan is dat astwoord immers waardeloos? Geef ons een juiste in druk, dan krijgt u ook een juist antwoord en zullen wij heus wel on ze best doen, u een w«g te wijzen, om uit de werkelijke moeilijkheden to komen. De Gids (C.N.V.) schrijft: In Oost-Duitsland moeten schoolkin deren boven 11 jaar voortaan één dag per week op een fabriek of boerderij gaan werken! Deze ergerlijke kinder arbeid stuit vanzelfsprekend op feil» protesten van de zijde van ouders, on derwijzers en ook van fabrieksdirectiei De protesten zijn echter tevergeefs. D» Oostduitse autoriteiten hebben er op gewezen, dat de maatregel is getroffen om de kinderen liefde voor de arbeid en de arbeiders' bij te brengen. Een dergelijke hardhandige liefde betekent, ondanks de mooie woorden, die d» communisten voor deze dwangarbeid hebben uitgedacht, een teruggang naar arbeidstoestanden, die wij aan het be gin van deze eeuw nauwelijks meer kenden. De communistische regeringen spre ken vol trots over de economisch» vooruitgang in hun landen. Als inder daad van vooruitgang sprake is, ligt d» vraag voor de hand op welke wijze zij dan aan de arbeiders ten goede komt! In „Friesch Dagblad" troffen wij een artikel aan over het ontgroenen van studenten. Wij knippen er de volgende passage uit: Maar het kan u gebeuren, dat u in deze maand ergens in een stadspark komt in een universiteitsstad, en daar een vreemd tafereel gadeslaat. Op een bank zitten enkele studenten. Zij zien er een beetje nozemachtig uit. Zij ro ken sigaretten en proberen elkaar ta overtreffen in nonchalance, wat hou ding en manieren betreft. En voor hen staan zes of acht „groenen", met kaal geknipte koppen, stram in de houding. Twee uur later passeert ge nog eens en het tafereel is onveranderd. Zij, die op de bank „zitten" tonen hun macht. De onderworpenen hebben net zo lang in de houding te staan, als de heren het wensen. Men noemt dat ontgroenen. Maar met geest of met geestigheid heeft het volstrekt niets te maken. Het is een uiting van geestelijke armoede, van collectieve domheid en machtswel lust. Er zijn afgestudeerden, die zich nog met een zekere trots herinneren, hoe zij in hun groentijd onder handen wer den genomen door een oudere student, die zo spits was en zo geestig en in de beste zin zulk een mentor, dat zü hem het méést om die ontmoeting prijzen als iemand van karakter, beschaving en fijnheid van geest. Maar als er een kuddegeest gaat heersen, dan ontaardt het ontgroenen in ruwheid en botte plagerij. En dan is het een blamage voor de gehele universiteit, als zij die het niet kunnen, het toch blijven doen. EIS VAN EIGENAAR ONBILLIJK Een huiseigenaar kwam tot de ontdek king, dat bepaalde herstellingen kun nen worden verricht door de huur der, de kleine en dagelijkse repara ties. Hij is nu eens gaan uitrekenen, wat hij zelf alzo de laatste drie jaar heeft laten herstellen en is gaan in delen: dit voor mij en dat voor huurder, „want dat is een dagelijkse kerstelling". En nu biedt hij die huurder een rekening aan van een dikke f300 over ongeveer drie jaar, compleet met dreigement: bij niet betaling er uit. Deze rekening niet voldoen, lezer. Hij, de eigenaar, heeft deze herstel lingen doen verrichten. Voor zover wij kunnen nagaan, vallen die bui tendien niet meer onder het begrip „kleine", zodat wij vaststellen: het is voor zijn rekening. Dat „er uit" kunt u gewoon vergeten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7