Adresboek van katholiek Nederland V rraa g geen verf.... vraag RIPOLIN Tweehonderd nieuwe parochies binnen tien jaar VINGERHOEDSKRUID Landbouwspeurwerk wordt besproken in 9s-Gravenhage NEDERLANDSE INDUSTRIE MOET MEER PRODUCEREN Britse ouders over televisie Textielwinkels in Nederland SEPTEMBERMAAND VRIENDSCHAPSMAAND PIUS ALMANAK Militairen pleegden 23 inbraken Brits-Amerikaanse samenwerking Ned, Verbond van werkgevers bijeen Belastingdruk verhindert investering Democratisch Troonrede Nederlandse voorzitter Hervormde synode over kernwapens S 5 I 5 5 5 5 5 i' 5 S 5 Vrijdag 26 september 19S8 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 (Van onze kerknieuws-redactie) Dezer dagen verscheen de Pius Almanak, het „adresboek van katho liek Nederland", zoals de ondertitel aangeeft. Daarmee is niet teveel gezegd, want dit boek verstrekt een onnoemelijke hoeveelheid adre- sen. Er werd in r.k. kringen vroeger wel eens met enige glorie gespro ken over „het rijke roomse leven'' (het woord rooms is meer en meer vervangen door „katholiek"), maar van dit rijke leven geeft de Pius Almanak een voortreffelijk beeld. Wie hier een paar uur in bladert, komt onder de indruk van de prach tige organisatie, die de rooms-katho- lieke kerk toch feitelijk is. Maar ook wat een eenheid zij organisatorisch vormt en waardoor zij een geweldige kracht kan ontwikkelen. Er valt geen enkel terrein te noe men, waarop de r.k. kerk niet als kerk aanwezig is, tenminste op die terreinen, welke binnen de kerkelijke sector vallen. Bij de protestantse ker ken kan men dat beslist niet zeggen, want daar wordt op sommige gebie den allerlei werk door organisaties verricht, die niet van de kerk uitgaan en die ook geen rechtstreekse band aan de kerk hebben. Het is bepaald niet waar, dat per fecte orde een perfect geloofsleven garandeert. Daarom vallen wij ook niet ondersteboven van de organisato rische kracht der r.k. kerk. Maar het is bepaald wèl waar, dat voor het goed functioneren der kerk als predikster van het evangelie en als uitdeelster van de genademidde len, een goede organisatie van onnoe melijke waarde is. Met een „moderne kerkelijke bedrijfsvoering" zal men altijd verder komen dan met een or ganisatie, die hoe goed bedoeld misschien op zijn janboerenfluitjes werkt, hetgeen jammer genoeg in - verschillende protestantse kerken het geval is. Een klein voorbeeld is de Pius Al manak zelf. Wat zou het een gemak zijn als de hervormde kerk over een zelfde uitgave beschikte! Wel bevat Van Alphens Nieuw Kerkelijk Hand boek de namen en adressen van pre dikanten, classicale besturen e.d.,maar gegevens betreffende de gemeenten (b.v. de adressen van kerkelijke bu reaux, diaconieën, opgaven van jeugd werk, onderwijs, verenigingen, biblio theken, sociaal werk) zijn of niet voorhanden, öf verspreid over allerlei adresboekjes. Wel heeft men na de oorlog een poging gewaagd om een Hervormd Vademecum uit te geven, maar dit boekje, dat aan alle kantenrammel de van onvolledigheid en onjuiste op gaven, heeft het slechts enkele jaren uitgehouden. De Pius Almanak komt thans voor de 84ste maal uit en er wordt voortdurend aan gewerkt om het adres boek nog completer en over zichtelijker te maken. Het telt nu 1012 bladzijden. Belangrijk is allereerst de afdeling, die de plaatselijke parochies opnoemt. Wij hebben eens nagegaan hoeveel parochies er zijn. Daarbij is allereerst gerekend met de gewone parochie kerken, aan het hoofd waarvan een pastoor staat. Verder zijn meegeteld de kerken met een rector (in dat ge val is er nog geen officiële parochie gesticht), en voorts de bijkerken, die vanuit andere parochies bediend wor den (te Veere is b.v. een kerkje, waar geregeld de mis gelezen wordt door een kapelaan uit Middelburg, tot wel ke parochie Veere behoort). Wij telden toen 1691 parochies, die onderling zeer uiteenlopen in groot te, maar waarvoor gemiddeld geldt, dat er op elke twaalfhonderd paro chianen één priester wordt gevonden. In de grote steden komt men daar helaas niet aantoe, zoals te Eindhoven, waar de meeste geestelijken de zorg van tweeduizend zielen hebben. In de dorpen is daarentegen het getal parochianen doorgaans lager dan twaalfhonderd. Tien jaar geleden hebben wij ook eens in de Pius Almanak zitten tel len. Er waren toen 1500 parochies. Hieruit blijkt dat de groei van de rooms-katholieke kerk in Nederland gestadig aanhoudt. Tweehonderd nieu we parochies binnen tien jaar is on getwijfeld een prestatie van belang. Want het betekent in feite, dat er tevens tweehonderd nieuwe kerken gebouwd of hulpkerken ingericht zijn. HEILIGENLIJST Aangezien bij elke parochie ook de naam van het kerkgebouw wordt ge noemd, kan men duidelijk aflezen welke heiligen in Nederland bijzon dere verering genieten. De gemeentepolitie te Enschede heeft twee militairen gearresteerd, die juist een inbraak hadden gepleegd in een der woningen van het Walhofspark te Enschede. De jongelui vluchtten, toen zij een agent zagen en verborgen zich in de tuin van een der woningen. Na dat er assistentie was ingeroepen, slaagde men er in de twee jongelui te arresteren. Het waren de 22-jarige L. M. D., dienstplichtig militair van de vliegbasis Twenthe, uit Arnhem af komstig en de 19-jarige W. M. B., dienstplichtig militair van dezelfde ba sis, afkomstig uit Den Haag. Bij het verhoor is komen vast te staan, dat deze jongelui in totaal 23 inbraken hebben gepleegd, voornamelijk in het Walhofspark en de omgeving. Zij had den het in hoofdzaak op geld voorzien. De buit bedroeg bij al deze inbraken in totaal slechts f750,—. De militairen zijn overgeleverd aan de Koninklijke Marechaussee. Ongeveer honderd kerken hebben Jozef tot patroon, soms „St. Joseph de werkman" genoemd. Daarop volgen Martinus (82), Willibrordus (73), An- thonius van Padua (59) en Lamber- t/us (51). Er is dus een duidelijke voorkeur voor Nederlandse heiligen, waartoe immers Martinus, Willibrord en Lambertus behoren, terwijl Antho- nius van Padua vanouds een populaire volksheilige is. Van de apostelen staat Petrus uiter aard aan het hoofd, meestal samen met Paulus. Maar zij moeten samen toch onderdoen voor Johannes de Do per. Na Petrus en Paulus volgt Jaco bus. De evangelist Johannes komt maar tien keer voor; St. Nicolaas daarentegen „haalt" 31 kerken. Verhoudingsgewijs zijn er weinig kerken aan Christus zelf gewijd. Rechtstreeks wordt zijn naam nergens genoemd. Wel wordt Hij meermalen als „Christus Koning" of als „De Goede Herder" aangeduid, terwijl heel vaak kerken gewijd zijn aan het „Heilig Hart van Jesus". MARIA-KERKEN Verreweg de voorkeur geniet even wel Maria. Wij telden 290 kerken, die haar naam droegen. Daarvan zijn er zeventig gewijd aan de hemelvaart van Maria, veertig aan haar „onbe vlekte ontvangenis", dertig aan haar „■altijddurende bijstand", drieëntwin tig aan haar geboorte. Onder zevenendertig verschillende betitelingen komt Maria voor. Zoals Onze Lieve Vrouw van Lourdes, van Fatima, van Banneux (en zelfs van Binderen). Verder wordt zij genoemd Sterre der Zee, Hulp der Christenen, Maagd der armen, Moeder der hoop, Koningin des hemels, Middelares al ler genaden, Troosteres der bedruk ten, Moeder van God. Koningin des vredes. Ook zijn er kerken gewijd aan Onze Lieve Vrouw ter nood, ter sneeuw, ter zee, in 'tzand en van de berg Carmel. Er bestaan kerken van Maria zuivering, voor Maria eerher stel, voor Maria maagd en koningin enz. In tien jaar zijn er heel wat Maria- kerken bijgekomen. De „oude" heili gen raken hier en daar wat achterop, „nieuwe" heiligen worden niet zo spoedig als patroon verkozen, maar Maria zoveel vaker. Dit wijst er op, dat de Mariaverering sterk is toe genomen sedert de aanvaarding van het dogma harer hemelvaart. Dat Maria een steeds centraler plaats krijgt in de theologie en de volksvereniging, is bekend. Dat dit ook blijkt uit de ogenschijnlijk zo dorre opsommingen van de Pius Al manak, zegt genoeg over de waarde van dit boek als informatiebron be treffende de rooms-katholieke kerk. Ingezonden mededeling (Adv.) De Amerikaanse en Britse defensie leiders hebben in Washington drie da gen gesproken over maatregelen om te komen tot een doeltreffende sa menwerking op het gebied van kern wapens. Dit wordt in een gezamen lijk communique meegedeeld. Men heeft van gedachten gewisseld over de voorgestelde staking van de kernproeven en over een doeltreffend internationaal controlestelsel ter voor koming van onverhoeds aanvallen. De beide ministers van defensie, Duncan Sandys van Engeland en Neil Mcelroy van Amerika, waren het er over eens, dat het militaire apparaat in hoge staat van paraatheid moet blij ven. 9 De paus heeft mgr. Albert Gregory Meyer, de huidige aartsbisschop van Milwaukee, benoemd tot aartsbisschop van Chicago, als opvolger van kardinaal Stritch die in het voorjaar te Rome over leed nadat hij kort tevoren de functie van pro-prefect van de congregatie voor de verbreiding des geloofs' op zich had genomen. Op de straatweg van Oldenzaal naar Denekamp is de 68-jarige wielrijder J. Slot uit Oldenzaal aangereden door een hem achterop komende auto. In het zie kenhuis te Oldenzaal, waarheen hij was overgebracht, is hij overleden. Het Nederlands verbond van Werkgevers heeft gisteren in Zaandam zijn algemene vergadering gehouden. Tijdens deze vergadering sprak de voorzitter van het verbond, de heer T. J. Twijnstra, een rede uit waarin hij sprak over prijsstabilisatie, industrialisatie en belasting- politiek. De heer Twijnstra noemde het jaar dat voorbij is, een periode van kente ring en onzekerheid. Het gevoel van onzekerheid is ook voor het komende jaar nog niet geheel geweken, maar toch zijn er tekenen die er op wijzen dat men op een conjuncturele verbete ring mag hopen. De centrale overheid heeft, aldus de heer Twijnstra, niet het voorbeeld gegevens dat van haar verwacht mocht worden. De verklaring in de miljoe nennota, dat een ernstige bezuiniging op de rijksuitgaven dringend noodza kelijk blijft, kan, volgens de heer Twijnstra, nauwelijks meer hoopvol stemmen, gezien de ervaringen van 't verleden. Aangaande de werkloosheid zeide de heer Twijnstra, dat die in het wes ten van het land niet hoger is dan normaal, maar dat het noorden des lands slechts gered kan worden door de vestiging van nieuwe industrieën. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de mededeling van de Amerikaan se bedrijven binnen de eigen econo mische grenzen, ook de Nederlandse industrie zal noodzaken grote aandacht te besteden aan verdere mechanisering zodat een steeds groter deel der inves teringen de arbeidsproduktiviteit zal opvoeren. Overgaande op de belastingpolitiek zei de heer Twijnstra verheugd te zijn dat ons land binnen afzienbare tijd weer zal beschikken over een demo cratische belastigwetgeving. Het is evenwel de bedoeling van de minister van financiën, de tijdelijke belasting voor enkele sectoren te handhaven. Wat de vennootschapsbelasting aan gaat, betekent dit dat 47 procent van de winst zal worden geheven. De heer Twijnstra vreesde dat dit een zeer on gunstige invloed op de investeringen zal hebben. Ook de handhaving van de tijdelijke omzetbelasting kon de heer Twijnstra weinig waarderen. Hij was van oordeel, dat deze last zeer onrechtvaardig op een deel van het bedrijfsleven drukt. Aan het slot van zijn rede besprak de heer Twijnstra enige passages uit de troonrede. De regering heeft met voldoening geconstateerd, dat de kos ten van het levensonderhoud in het af gelopen jaar niet zijn gestegen. Dat was alleen mogelijk, doordat enkele prijsverhogende factoren door de daling van de industrieprijzen werden gecompenseerd. Spreker zei, gen van de prijzen, dezelfde zal moe gen van de prijzen, dezelfde zal moe ten blijven. Prijsstijging zal slechts dan geoorloofd zijn, wanneer de kos ten van de grondstoffen dit met zich mede brengen. Ten aanzien van de subsidie-politiek meende de heer Twijnstra dat het te rugkeren tot de kostprijzen van een aantal produkten een gezonde invloed op onze economie zal hebben, mits men er voor waakt, dat de concurren tiemogelijkheden met het buitenland niet al te zeer afnemen. President Worosjilof van de Sowjet- Unie wordt op 1 oktober te Kaboel ver wacht voor een bezoek van vijf dagen aan Afghanistan. Vorig jaar had koning Zahid hem voor dit bezoek uitgenodigd. Heinz Renner, voormalig leider van de Westduitse communistische partij, is dinsdagavond op het Berlijnse vliegveld Tempelhof gearresteerd toen hij zich per vliegtuig naar West-Duitsland wilde be geven. De arrestatie geschiedde op grond van het verbod van de communistische partij in West-Duitsland. v iug'er„oeusjri'uiu In het schaduwtuintje zit men wel eens met de moeilijkheid welke planten ge kozen moeten worden. Digitalis of vin gerhoedskruid is een plant die wel lichte schaduw kan hebben. De één meter lan ge bloesemstengels zitten vol prachtige bloemen; er zijn verschillende kleuren. Ze kunnen in eigen tuin gezaaid worden, doch daar is het nu een beetje te laat voor. De bloemist zal echter wel wat jonge planten in voorraad hebben en bij hem kunt u dus wel bestellen en volgen de maand kunnen ze dan gepoot worden. Naast digitalis kan men ook varens In verschillende soorten aanplanten; er zijn soorten die voor de bekende kas- of ka mervaren beslist niet onder doen. Die verlangen echter wel een speciale grond soort en het is goed wat turfmolm en bosgrond en oude koemest door schrale zandgrond heen te werken. Kleigronden zijn ook minder geschikt voor varens en die moet men dus ook mengen met het genoemde mengsel. Pachysandra terminalis is een heester achtig gewasje dat meer aan een vaste of overblijvende plant doet denken, doch het kan diepe schaduw verdragen en kan volgende maand ook gepoot worden. 9 Frankrijk zal naar verwacht wordt in 1961 zijn eerste met kernenergie voortbewogen tankschip te water la ten aldus Franse koopvaardijkringen te Parijs. 9 De Japanse kustvaarder „Tsoekoemi Maroe" is dinsdag bij het eiland Kioe- sjoe tijdens een proefvaart gekapseisd en gezonken. Van de 37 opvarenden konden er 25 worden gered. De overige twaalf zijn, naar men aanneemt, om het leven gekomen. Het merendeel van de Britse ouders acht televisie goed voor hun kinderen. De verhouding tussen degenen die van oordeel zijn dat t.v. het gezinsleven gelukkiger en interessanter maakt en hen die menen dat het gezinsleven be ter zou zijn zonder t.v., is acht op één blijkens een onderzoek dat de Britse commerciële televisiemaatschappij on der 1200 gezinnen heeft ingesteld. De ouders, die t.v. slecht voor hun kinderen vinden, maken zich meer zorgen om de huns inziens ongunstige invloed op de gezondheid van de kin deren dan om de morele gevolgen van uitzendingen, waarin 'gewelddaden voorkomen. Het merendeel van de ondervraag den acht het kijken naar televisie op voedend. Het verruimt de geest van de kinderen en het bevordert hun school prestaties, terwijl het ook hun ge meenschapszin zou ontwikkelen. Van 23 tot en met 27 september wordt in Kopenhagen onder voorzitterschap van onze directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, een bijeenkomst gehouden van de commissie voor het landbouwkundig onderzoek van de F.A.O., de voedsel en landbouworga nisatie van de Verenigde Naties. De commissie, samengesteld uit verte genwoordigers van 22 Europese landen, heeft met betrekking tot het landbouw kundig speurwerk in Europa zaken aan de orde gesteld als het gebruik van ra dioactive „tracers" en van andere stra lingsobjecten, bevordering van interna tionale uitwisselingsmogelijkheden voor (jonge) onderzoekers en het gezamenlijk Op 1 januari 1958 waren er in Ne derland 22.782 textiel-verkoopplaatsen, waaronder begrepen winkelzaken en markt- en straathandel. Van de 17.913 textieldetailzaken zijn er slechts 2822 aangesloten bij de textielinkoopcombi- naties, dus 16 procent van het totaal. Er zouden nog ongeveer 3500 zelfstan dige detailhandelaren voor deelneming in aanmerking komen. Dit deelde de heer H. G. v. Hoef sloot mede op het gisteren te Amster dam gehouden vierde congres van de internationale vereniging van textiel- inkoopcombinaties. Hij zei voorts dat er in Nederland 56 textielinkoopcom- binatles zijn. Europees gebruik van een in Engeland gestationeerd elektronisch rekenappa- raat voor de bewerking van uitkomsten van onderzoek. De commissie zal voorts onder meer een programma van onder zoekingen van korte duur en op lange termijn opstellen voor het zo goed mo gelijk Internationaal gebruik van het nationaal beschikbare onderzoekpoten tieel. Ir. A. W. van de Plassche is vergezeld van zijn coördinator voor ons tuinbouw kundig onderzoek, dr. ir. G. de Bakker en door de secretaris van de nationale raad voor het landbouwkundig onder zoek T.N.O., ir. G. Wansink. De Generale Synode der Ned. Herv. kerk zal op 10 en 11 oktober op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuurse bij eenkomen ter bespreking van het rap port over het vraagstuk der kernwa penen, dat door een speciaal daarvoor benoemde commissie is samengesteld. Deze commissie bestaat uit de volgen de leden, prof. dr. G. C. van Niftrik, voorzitter, ds. N. O. Steenbeëk, secre taris, dr. Th. C. Frederikse, mr. dr. W. Verkade, mejuffrouw M. C. Barbas, luit.-generaal M. R. H. Calmeijer, dr. J. C. de Vos, dr. H. J. Vink, prof. dr. J. de Graaf en prof. dr. A. L. Smelik. Als adviseur is aan de commissie toe gevoegd jonkvrouwe di\ E. de Marees van Swinderen. c*Q*> ro&o rvjo t 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 Ja, dat is echt waar, wat hierboven staat met vette letters. Immers reeds sinds jaren is de septembermaand de vriendschapsmaand voor het „Zeeuwsch Dagblad". In die maand gaan onze abonné's er weer voor zorgen, dat het schouderklopje wordt gegeven aan alle werkers en werksters bij het „Zeeuwsch Dagblad" in de vorm van een nieuwe abonné. Evenals andere jaren gaan wij het onze abonné's weer erg makkelijk maken. Hieronder treft U de bekende „vriendschapsbon" aan. Die behoeft U alleen maar in te vullen (graag duidelijk met blokletters) en in te zenden aan ons kantoor te Goes, Middelburg of Vlissingen. Dat is wel erg eenvoudig, vindt U niet? Nog eenvoudiger is het om die nieuwe abonné te vinden. In de meeste ge vallen zal dat wel Uw naaste buurman, Uw naaste kennis, Uw naaste mede-arbeider zijn. Geef hen eens een paar dagen het Zeeuwsch Dagblad ter inzage en U zult zien, dat die nieuwe abonné gemakkelijk is te vinden. Drie dingen kunt U doen: 4 t f f S a. b. 1 f ttfrs OJO zo spoedig mogelijk Uw nieuwe abonné opgeven; (zie onderstaande „vriendschapsbon"); het goede woord spreken voor ons aller „Zeeuwsch Dagblad"; een lijstje met namen en adressen zenden van hen, die U meent voor een abonnement in aanmerking te komen. Reeds vooruit voor al Uw medewerking héél hartelijk dank. Hieronder geef ik U een nieuwe abonné op voor het „Zeeuwsch Dagblad", uit pure vriendschap. Naam Adres Woonplaats week Deze nieuwe abonné wil betalen per m»nd kwartaal Opgegeven door Uw abonné te Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon zo vlug mogelijk zenden aan het kantoor van „Zeeuwsch-Dagblad" te Goes, Middelburg of Vlissingen

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4