Westduitse president ontdekte fout op postzegels Arabisch nationalisme groeit zeer snel Transportgeleider schuldig aan ontsnappin Ïba^melitatie Proeven voor nieuwe psalmberijming zijn nagenoeg gereed VERONGELUKTE MARINE-VLIEGTUIG WAS LUCHTWAARDIG Constructiefout of verkeerde persoonlijke handeling oorzaak Euratom bezoekt Petten Hond legde sorteerproef af in Haagse rechtszaal Minister Staf beantwoordt vragen Regelmatig inspectie Tunesische bladen over massamoord Sabotage bij Havilland President Nasser verklaart: Stabilisering van situatie gewenst De Gaulle weer naar Algerië Dienstplichtwet in Indonesië Boete van f 150.' opgelegd W oonwagenbewoner stak met mes Binnenkort bundel Twee Haarlemse jongens vermist doof de wereld Vrijdag 26 september 1958 ZEEUWSCH DAG BI AD PAGINA Minister Staf heeft, in antwoord op vragen van het kamerlid Rit meester medegedeeld dat het te Abadan verongelukte „Mariner"- amfibievliegtuig van de marineluchtvaartdienst het tweede was van dit type, dat de terugreis van Biak naar Nederland maakte. Het vlieg tuig zou, zoals bekend, voor een grondige herstelbeurt naar Nederland gaan, doch stortte kort na de start neer. Minister Staf heeft voorts mede gedeeld, dat de thans in Nederlands Nieuw-Guinea aanwezige „Mariner" vliegtuigen in goede staat verkeren. De minister merkte op dat de vliegtuigen zijn aangekocht in de V.S. De Ameri kaanse marine-luchtvaartdienst heeft de vliegtuigen voor de overname een groot onderhoud gegeven, waarbij technisch toezicht van de Koninklijke Marine aanwezig was. Overneming ge schiedde in Amerika na grondig onder zoek door een daartoe aangewezen commissie van Nederlandse deskundi gen. Sindsdien hebben de voorgeschre ven periodieke inspecties en onderhou den regelmatig plaats gehad. De minister deelt nog mede dat voor vertrek uit Biak de voorgeschreven in specties door de daarvoor aangewezen instanties zijn uitgevoerd en het vlieg tuig op 10 juni 1958 op de voorgeschre ven wijze schriftelijk vlieggereed is verklaard. De aanzienlijke vertraging, welke tijdens de reis is opgetreden, werd voornamelijk veroorzaakt door een onverwacht aantal bedrijfsstorin gen. Daarnaast heeft het slechte weer op sommige trajecten der route enige malen oponthoud tengevolge gehad. De bedrijfsstoringen waren op zichzelf niet van ernstige aard en konden veel al met eigen middelen door de vlieg tuigbemanning worden verholpen. In enkele gevallen moest echter repara tiemateriaal uit Biak en Nederland worden toegezonden, hetgeen veel tijd in beslag nam. Ikneinde een indruk van de aard der reparaties te geven, wordt medegedeeld, dat o.m. moest worden overgegaan tot vernieuwing van pakkingen van klepdeksels, ver wisselen van een cilinder, van een ben zinepomp, van bougies en van een magneet, het lassen en weer monteren van een uitlaatpijp e.d. ERVAREN VLIEGER Omdat te Karachi moest worden ge wacht op de aankomst per KLM van luitenant ter zee vlieger eerste klasse Hoebink, welke oudere en zeer ervaren officier door de bevelhebber der zee- strijdkrachten met het oog op de ge wijzigde internationale omstandighe- Van Nelle bestellen •ogea. uededeliog (edv. Het Tunesische blad „Al Amal" heeft het Franse leger er woendsag van be schuldigd de massamoord op vierhon derd Algerijnen in Kabylië, een deel van Algerië, te hebben gepleegd. „Een nieuwe misdaad, die opnieuw de han den van de Franse soldaten bezoedelt die in Algerië het fascisme als stelsel en wreedheid als beginsel hebben ge kozen", aldus het blad. Een ander Tunesisch blad „Osabah" schreef donderdagochtend in een com mentaar op het vinden van het massa graf met de vierhonderd lijken, dat de Fransen met deze slachting de openbare mening willen beinvloeden nu er een Algerijnse regering is ge vormd en de Algerijnse kwestie in de Verenigde Naties zal worden bespro ken. De vleugel van een Comet-vier straalpassagiersvliegtuig de Britse rivaal van de Amerikaanse Boeing 707 blfjkt opzettelijk beschadigd te zijn in de fabriek van de Havilland te Hat field. Dit zou echter de aflevering van het toestel niet vertragen. Een week geleden heeft men ook reeds opzet telijke beschadiging van vleugels aan andere Comets geconstateerd. NAVO-taptoe te Arnhem Het ligt in de bedoeling in Arnhem volgend jaar voor de tweede maal een NAVO-taptoe te houden. Het evene ment trok dit jaar gedurende vier avonden ruim 22.000 bezoekers. Het voornemen is het volgend jaar de taptoe eind juni-begin juli te hou den gedurende tweemaal drie avonden met' een zondag er tussen, waarop geen uitvoering wordt gegeven. Het aantal tribuneplaatsen, dat de eerste keer ongeveer 6000 bedroeg, wil men uitbreiden met ongeveer 700. den in het Midden-Oosten was aange wezen om voor het traject Karachi— Nederland als vliegtuigcommandant op te treden. Minister Staf meent dat de tocht van Abadan naar Nederland volkomen ver antwoord was. Het wordt uitgesloten geacht dat luitenant-ter-zee vlieger eerste klasse Hoebink zou zijn opgeste gen met een machine, die niet vliegge reed zou zijn. Ook de technische ploeg, die mede is verongelukt en uit zes ervaren en be kwame technici bestond, zou het vlieg tuig niet aan de vliegtuigcommandant hebben overgedragen, indien zij dit niet luchtwaardig had geoordeeld. Het vliegtuig naderde normaal de landingsbaan. Op ongeveer 100 m van de landingsbaan, dus praktisch in de landing, zag men het vliegtuig met een plotselinge ruk een scherpe draai naar stuurboord maken en de rechtervleu gel naar beneden doorzakken. Het vliegtuig is onmiddellijk daarop als ge volg van de lage landingssnelheid en zeer geringe hoogte tegen de grond verongelukt en in brand gevlogen. De deskundigen zijn van mening dat het voortijdig in werking stellen van een stuurboordschroef, waardoor het toestel met grote kracht tegen de lan dingsbaan werd gedrukt, het ongeval heeft veroorzaakt. Of dit voortijdig in werking stellen van de schroef een persoonlijke handeling van de beman ning is geweest of gevolg van een con structiefout, is niet te zeggen. De Westduitse minister van posterij en, Stuecklen, heeft bondspresident Heuss donderdag een album met wel dadigheidspostzegels van de Westduitse posterijen overhandigd, die in de ko mende dagen zullen worden uitgege ven. Minister Stuecklen hoopt met de Van Nelle bestellen' 'agss. ■odmdellag (móv. President Nasser van de Ver. Arabi sche Republiek heeft in een vraagge sprek met een verslaggever van Blitz' een in Bombay verschijnend weekblad, verklaard dat het Arabische nationalis me sneller groeit dan verwacht werd. Wij zijn zelfs een beetje bezorgd ge weest over de manier waarop de ge beurtenissen zich hebben ontwikkeld, oldus Nasser. Men heeft mij beschul digd van ophitsing tot revolutie, maar de waarheid is dat het Arabische natio nalisme al voveel eeuwen onderdrukt is geworden, dat de sluizen nu zijn doorgebroken en de vloed voortraast, Wij kunnen hem niet meer tegenhou den, zo zei Nasser. Hij verklaarde oprecht te willen dat de situatie zich stabiliseert en de din gen weer hun normale beloop krijgen, zodat men aandacht kan schenken aan de zo noodzakelijke politieke consoli datie, de economische stabiliteit en de opvoering van de produktie. Maar dit zijn nu juist de dingen die de weste lijke mogendheden willen voorkomen. Zij willen het Midden-Oosten verdeeld houden, aldus Nasser. President Eisenhower heeft gesugge reerd, dat ik zowel een Hitier als een Stalin ben. De vergelijking met Hitier is belachelijk, aldus Nasser. De Arabi sche landen zijn zwak en minder ont wikkeld. Over de Russen merkte Nasser op, dat hij zich geen enkel geval kon her inneren, waarin de Russen getracht hebben de moeilijkheden van de Ara bische wereld uit te buiten. Wat de beweegredenen bij de steun die zij ons geven ook mogen zijn, zij waarderen ons als een onafhankelijk volk. Zij lichten ons altijd in over elke actie die zij met betrekking tot pns gebied wil len ondernemen, terwijl het westen al tijd onafhankelijk is opgetreden en ons pas, na tot actie te zijn overgegaan, van een en ander in kennis heeft ge steld, aldus Nasser. Premier De Gaulle zal van twee tot en met vier oktober voor de vierde maal sinds zijn ambtsaanvaarding een bezoek aan Algerië brengen. Het zal het eerste bezoek na de volksstemming zijn. Op de terugweg zal de minister-pre sident Ajaccio op Corsica en Marseille aandoen. In de Indonesische staatscourant is de wet op de dienstplicht afgekondigd. Personen tussen 18 en 40 jaar kunnen op grond van deze dienstplichtwet worden opgeroepen voor een eerste, en een speciale opleiding bij de drie on derdelen der strijdkrachten. De legerwoordvoerder, majoor Har- sono, zeide niet te weten wanneer met het oproepen van dienstplichtigen zal worden begonnen. Dit zal nog later door de regering worden vastgesteld. Voorts zeide hij, dat de wet in geen enkel opzicht verband houdt met de onrust in Indonesië of met de aanspra ken op westelijk Nieuw-Guinea. Zij be oogt slechts de regering een grondslag te verschaffen, als deze voor de verde diging van het land behoefte aan man kracht heeft. Van Nelle bestellen lage* mededeling Van Nelle bestellen lng*£- made dehne adv. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 44-jarige transportgeleider der rijkspolitie J. van der K. uit Den Haag wegens zijn schuld aan de ontsnapping van een gedetineerde, een boete van f150.subsidiair dertig dagen hech tenis opgelegd. Deze straf had de Haarlemse recht bank hem eerde opgelegd en had de procureur-generaal ook geëist. Op 30 juli van het vorig jaar moest een gedetineerde W. V. van het Huis van Bewaring te Haarlem naar de gevangenis te Groningen worden overgebracht. Zowel de adjunct-direc teur, als een ambtenaar van de admi nistratie en de portier hadden de transportgeleider er voor gewaar schuwd, dat zijn mannetje vluchtge vaarlijk was. De transportgeleider had Van Nelle bestellen Ingas. mededeling tdv.) Laag water op de Wadden Door de stormachtige zuidwesten wind is de waterstand op de Wadden weer zeer laag. De postboot naar Schiermonnikoog kon gistermorgen nog wel de haven bereiken, maar niet op steiger komen. De passagiers moes ten door het water waden om aan land te komen. Wegens poging tot doodslag heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo, te gen de 56-jarige woonwagenbewoner R. ten V. uit Hoofddorp een gevange nisstraf van een jaar en drie maan den geëist. In juli bezocht verdachte in beschonken toestand een café, waar hij ruzie kreeg met een 51-jarige ver tegenwoordiger uit Utrecht. De woon wagenbewoner trok zijn mes en stak in de richting van het hoofd van de vertegenwoordiger. Het mes stootte af op een bot achter diens rechteroor. De Utrechtenaar werd niet ernstig ge wond. Mr. M. D. Proper pleitte cre- mentie, waarna de rechtbank de uit spraak bepaalde op 9 oktober. V. noch een handboei noch een zgn. broekstok aangedaan en bovendien zijn mèdebewakers vergeten te waar schuwen. Toen V. bij de geopende buitendeur kwam, wierp hij Van der K. een jas over Het hoofd eneerst enige maanden later werd hij in Den Haag weer gepakt. De commissie van de Europese Ge meenschap voor Kernenergie heeft een bezoek gebracht aan de inaanbouw zijnde kernreactor te Petten. Foto links: Na een kijkje genomen te hebben hij het inwendige van de kernreactor, moest ook de president van de Euratom-commissie, mr. L, Armand, gebruik maken van een lad der om weer op de begane grond te komen. Foto rechts: Een rondgang ove rhet terrein; op de achtergrond de in aan bouw zijnde reactor. In het midden: Mr. L. Armand, pre sident van de commissie. Tweede van rechts: Dr. Kramer, dir.-gen. voor de industrialisatie. Vierde van rechts: Ir. A. Slothouwer, een van de R.C.N.- medewerkers. verkoop van deze zegels twee miljoen mark ter beschikking te krijgen voor weldadigheidsverenigingen. President Heuss ontdekte toen hij de postzegels bekeek, een fout in de voor stelling van een meisje, dat druiven oogst. Volgens de afbeelding plukt het meisje de druiven, maar de president maakte de minister er op attent, dat druiven niet geplukt, maar met een schaar van de plant moet worden ge knipt, daar anders de wijnstok wordt beschadigd. Een deskundige die bij de overhan diging aanwezig was, beaamde de op merking van de president. Als jongeman heeft Heuss een boek over de wijnbouw in Duitsland ge schreven. Moeder van Friese vierling naar huis Na een hartelijk afscheid in het dia- konessenhuis te Leeuwarden is de moeder van de Friese vierling, de 21- jarige mevrouw J. Lautenbach-Spoel- man, gistermiddag in haar woonplaats Deinum teruggekeerd. Op één dag na is zij drie weken in het ziekenhuis verpleegd. De dokters zijn best tevre den over haar gezondheid, evenals die van haar vier kinderen. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat ook de vierling in Deinum kan worden verwelkomd. „En het Woord is vlees ge worden en heeft onder ons gewoond". (Johs. 1 vers 14). WIE OM twaalf uur 's middags wel eens het KRO-programma beluistert, zullen bovenstaande woorden erg bekend voorkomen. Het zijn Bijbelwoorden, die in het Angelusgebed voorkomen en voortdurend worden herhaald. Wij mogen dan wel geen kin deren van Rome zijn, toch is deze tekst ook voor ons er een, die wij dagelijks vele malen mogen her halen. Het betekent de tekst van onze verlossing. Het Woord, Gods oude wetten, betekende onze ver doemenis, zoals geschreven staat: „Vervloekt een ieder, die niet blijft in al hetgeen geschreven staat in het boek der wet". Maar het Woord is vlees ge worden. Jezus kwam de wet ver vullen. Met Zijn bloed kwam hij ons redden, als Middelaar. Allen die Hem willen aanvaarden mo gen het dagelijks honderden ma len jubelend uitroepen: „En het Woord is vlees geworden". Onze redding door Gods genade. Bromfietsrijder na ongeluk overleden In een ziekenhuis te 's-Gravenhage is overleden de 28-jarige F. Abels uit Den Haag, die op de hoek Moerweg- Troelstrakade in aanrijding was geko men met een motorrijwiel. Hij kreeg een hersenschudding en vermoedelijk een linkerbovenbeenfractuur. Een rijksspeurhond, de herder „Bas" heeft gistermorgen onder leiding van wachtmeester Van Houten uit Wad- dinxveen voor de rechtbank in Den Haag sorteerproeven afgelegd. De pre sident van de rechtbank, mr. H. Stof fels, de beide rechters en de officier van justitie, mr. E. Hillen, waren de proefkonijnen en de hond „Bas" moest het staafje dat de president had vast gehouden uit de vele staafjes zoeken. Deze demonstratie geschiedde in een zaak tegen de 34-jarige chauffeur Jo seph van V. uit Den Haag, die ervan werd beschuldigd op acht februari jl. in een winkel in Delft te hebben inge broken en twee sloffen sigaretten te hebben gestolen. De man, die dit ontkent was door een speurhond aangewezen bij proeven op negen februari j.l. In het huis bo ven de winkel waren negen afgebrande lucifers gevonden, die van de inbreker afkomstig moesten zijn. Een speurhond werd lucht van deze lucifers gegeven en bij de sorteerproef wees het dier de chauffeur aan. Maar er waren gisteren enige getuigen, o.m. de vroegere echt genote en een vriendin van de chauf feur, die verklaringen aflegden waar uit bleek dat de man die avond geen tijd gehad kon hebben om de inbraak te plegen. De president stak gistermorgen ook negen lucifers aan. De wachtmeester deed de stokjes in een plastic zakje en daarna zat de rechtbank een minuut of tien kleine metalen staafjes vast te houden. In de gang van de rechtbank Stoomschip kreeg machineschade bij Schouwen Het s.s. „Janmada" uit India, dat on derweg is van Rotterdam naar Ant werpen, heeft gisteren ter hoogte van het eiland Schouwen (18 mijl uit de kust) machineschade gekregen. De sleepboot „Schelde" welke ter assis tentie was uitgevaren, behoefde geen hulp te verlenen. De „Janmada" zette op eigen kracht koers naar de Schelde. Van Nelle bestellen. inges. mededeling (adv.- moest hond „Bas" sorteren. De eerste maal pakte hij niet het staafje van de president, de daarop volgende vier keer nam hij zonder aarzeling het staafje van mr. Stoffels in zijn bek. Na de proef nam de officier van justitie requisitoir. Hij vond het resul taat van de proef wel merkwaardig, maar hij had toch niet de overtuiging gekregen dat de chauffeur de inbraak had gepleegd. Hij vroeg daarom vrij spraak. De rechtbank zal over veertien da gen vonnis wijzen. Van Nelle bestellen Ingez. mededeling (adv.) De ouderlingen van de Gereformeer de Kerken in Noord-Holland hebben gisteren in de Hervormde kapel te Zaandijk een provinciale ouderlingen conferentie gehouden. In de middag vergadering heeft de bekende blinde dichter en predikant, ds. J. Wit, voor ganger van de Waalse Gemeente te Nijmegen, gesproken over „De psalm berijming, die in de maak is." Hij betoogde, dat een gedicht we zenlijk iets anders is dan een stuk proza. Naar de literaire maatstaven van de 18e eeuw waren de psalmbe- rijmers van toen ongetwijfeld dichters. Maar die maatstaven waren er dan ook naar. De moeilijkheden voor een huidige berijming zijn o.a. dat men Hebreeuwse poëzie uit de grijze oud heid in modern Nederlands moet ver talen op melodieën en in strofevormen uit de renaissance-tijd, en dan toch nog poëtisch en theologisch verant woord moet zijn. Hiervoor is een dich terlijk elan en ambachtelijk kunnen en gelovige gehoorzaamheid noodzake lijk. Lange tijd kwamen deze gegevens in ons vaderland zo gescheiden voor, dat aan een verantwoorde psalmberij- Van Nelle bestellen- fagex. mededeling (adv.) ming niet te denken viel. De moeilijk heden en mogelijkheden, die zich voordoen, illustreren spr. met verschil lende voorbeelden. PROEVEN Van nagenoeg alle psalmen zijn proeven van berijming bij de commis sie voor een nieuwe psalmberijming aanwezig. De Hervormde commissie heeft bijna al deze proeven getoetst en na wijzigingen of verstrekken van een nieuwe opdracht aanvaard. In de interkerkelijke commissie zijn tot op heden een honderdtal psalmen aange nomen. Een proefbundel met minstens een zeventig psalmen gaat binnenkort ter perse. Deze proefbundel wordt door de commissie en ook uitsluitend onder haar verantwoording, zij het met me deweten en goedkeuring van de syno- NEDERLANDER OMGEKOMEN IN ITALIË Bij een auto-ongeluk in Italië, op de weg van Milaan naar Bologna, is de 45-jarige heer J. Kleibergen uit 's- Gravenhage om het leven gekomen. Zijn 40-jarige echtgenote werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde door dat de wagen van het echtpaar in een bocht werd aangereden door een be stelwagen, die uit de tegengestelde richting aankwam. De heer en mevr. K. werden beiden in het ziekenhuis in Casalpusterlengo opgenomen, waar de heer K. spoedig overleed. den, aan het kerkvolk oorgelegd. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat het gebruik in de praktijk de dichters en de commissie er toe zou kunnen bren gen bij de definitieve uitgave toch nog enkele wijzigingen aan te brengen. De Haarlemse politie zoekt sedert woensdagmiddag zes uur naar twee broertjes, de 7-jarige Thomas Wilhel mus en de 5-jarige Hheodoor Jacobus Verzijlbergh, wonende aan het Donke re Spaarne te Haarlem. Een van hen kreeg woensdagmiddag in een speel tuin niet ver van hun huis ruzie met een vriendje, waarna beide kinderen de speeltuin verlieten. De politie heeft met politiehonden gezocht, echter zon der resultaat. Tot in de nacht en gis terochtend opnieuw hebben de Haar lemse en de rijkspolitie uit Zaandam een groot gedeelte van het Spaarne afgedregd. Tot nu toe vergeefs. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestelde gegevens betreffende de opgelegde scheepstonnage in Nederland, waren op 1 september jl. 59 schepen met een gezamenlijke inhoud van 336.100 brt opgelegd. Dit betekende een lichte stij ging van de opgelegde tonnage t.o.v. de stand op 1 augustus 1958, nl. 56 schepen met 317.000 brt. Meer subsidie voor kerken in Hongarije De Hongaarse communistische rege ring heeft erin toegestemd een nieu we staatssubsidie voor volgend jaar toe te kennen aan de drie grote ker ken van het land: de rooms-katholieke, de calvinistische en de Lutherse, zo meldt het communistisch partijblad Napszabadsag. 0 In verband met het feit, dat Neder land en Honduras hebben besloten hun diplomatieke missies te 's Gravenhage en Tegucigalpa te verheffen tot ambas sade, is binnenkort de benoeming te verwachten van jhr. mr. E. V. E. Teix- eira de Mattos, tot dusverre gezant tot buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur in Honduras met standplaats Guatemala. 0 Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten tot Nederlands ambassadeur in Monrovia (Liberia) van drs. L. Noe, thans chef der directie Afri ka en midden oosten ten departemente van buitenlandse zaken. De Amerikaanse natuurkundige dr. Edward Teller, die de „vader van de waterstofbom" wordt genoemd, heeft in de „California Monthly" een tijdschrift van de universiteit van Californië, ge schreven, dat er in zijn laboratorium wordt gewerkt aan een klein thermonu- cleair wapen voor gebruik op het slag veld. Er is woensdagavond een aanslag ge pleegd op het gebouw van de communis tische partij te Rouaan, waarbij twee personen, die zich in het gebouw bevon den, verwondingen hebben opgelopen. Er deed zich een ontploffing voor die waarschijnlijk werd veroorzaakt dooi een tijdbom. Op het ogenblik van de ont ploffing werd er een vergadering ge houden. De Britse politie stelt op 't ogenblik een onderzoek in naar een brief, die on dertekend is door een groep „vroegere commando's" en waarin de rechten Sal mon met de dood wordt bedreigd, omdat deze negen jongelingen tot vier jaar ge vangenisstraf heeft veroordeeld wegens aanvallen op kleurlingen. Opravingen in de Sovjet-Republiek Moldavië hebben nieuw licht geworpen op cultuurvormen in het stenen tijdperk, ongeveer 5.000 jaar geleden, aldus heeft het Russische persbureau Tass donder dag gemeld. De politieke partijen van de Faroer hebben verklaard, dat zij een Brits com promisvoorstel voor de visserijgrens van de Faroer niet kunnen aanvaarden. De leiding over Hotel des Indes in Djakarta, het grootste hotel van Indo nesië, is donderdag door. de militaire autoriteiten van Djakarta overgedra gen aan de raad van toerisme. Dit Ne derlandse hotel werd tijdens de anti- Nederlandse campagne overgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3