„De zondag valt op zo'n ongelukkige dag" (€sso) Waarnaar luisteren in ons land? NEDERLAND - PARADIJSJE VOOR DE KINDERWAGENS 2kcmes.1ere huid? Senaat der V.U. schorst leiders van studentencorps HOE BRENGT MEN MUZIEK AAN DE MAN"? W I MS»5,8°/0 OPEN BRIEF „AAN GOD" waakt tegen slijtage NIEUWE ESSO BENZINE NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL praat Platen Bach en Mozart op de plaat je hebt er met één de smaak van te pakken! „HALLO, HIER HILVERSUM" wij Gelaakt wegens ontgroening Engelse model blijft nog steeds favoriet Nederlandse orde van advocaten vraagt gratie voor Wilson "Woeaauag 24 september 1958 ZEEUWSCH DAG BI AD PAGINA J (Van onze kerknieuwsredacteur) Het HERVORM WEEKBLAD van de ring Nijmegen publiceert een „open brief aan God". Daarin wordt op geestige manier meegedeeld waarom velen, die toch belijdenis hebben gedaan, er niet meer toe komen om naar de kerk te gaan. De brief „aan God" luidt: IK VIND HET JAMMER dat U de zon dag zette op de dag, waarop U dat deed. Ziet U, het is eigenlijk zó We zouden veel geregelder naar de kerk kunnen gaan, als Uw dag niet op zo'n ongelukkige tijd viel. U koos een dag aan het eind van een zware week, als we allen oververmoeid zijn. Maar niet alleen dat; het is de dag die volgt op de zaterdagavond. Zaterdagavond, U weet het, is een tijd om onszelf te ontspannen, dan gaan we naar de bios coop of naar een partijtje en pas na middernacht komen we thuis. Het is bijna onmogelijk om zondagsmorgens uit bed te komen. U koos de enige dag, waarop we nu eens uit kunnen slapen. EN HET IS OOK erg moeilijk om de kinderen naar de zondagsschool te stu ren, vooral wanneer die zo erg vroeg begint. Dan is er de vaat te wassen en soms zijn er nog wat kleren schoon te maken. Ik bedoel het niet oneerbiedig, Lieveheer, maar U moet zich bewust zijn dat U de dag uitkoos waarop we de grootste maaltijd hebben. Maar niet alleen dat: de kerk heeft het uur van de dienst vastgesteld juist op een tijd, dat wij die maaltijd moeten voorbe reiden. DAN MOET U ook eens aan Jan denken. De gehele week is hij in z'n kantoor opgesloten en zondagmorgen is de eni ge tijd dat hij eens kan prutsen aan z'n fiets en wat in z'n tuintje kan werken. Hij doet dit in z'n oude kle ren, waarbij z'n handen vuil worden. U kunt hem onmogelijk zó in staat achten om naar de kerk te gaan. IK VERTEL U deze dingen. Lieveheer, omdat ik wil dat U ons standpunt zult weten te billijken. Het is niet onze schuld dat we niet naar de kerk kun nen gaan. We zouden graag willen gaan en we zouden het zeker doen, maar het moet U duidelijk zijn, dat de echte reden, waarom we niet gaan, is, dat U de verkeerde dag hebt gekozen. ALS U een andere dag wilt kiezen dan zullen we blij zijn en graag naar de kerk gaan en we zullen zeker méér gelovig zijn. Uw toegenegen I. K. Bentedruk Handelt de kerkeraad juist? Een huisbezoekster van de evangeli satie klaagt in de gereformeerde kerk bode te Delft haar nood over de handel wijze van de kerkeraad, die bij het be noemen van nieuwe ambtsdragers tel kens evangelisatiewerkers op de nomi natie plaatst. Deze klacht wordt op tal van plaatsen gehoord. „Als je na veel moeite en ge duld eindelijk een vast contact hebt, wat zeggen wil, een gezin te hebben, waar je terug mag komen, en je net iets aan elkaar begint te wennen, wordt één van de huisbezoekers vervangen door een vreemde, wat inhoudt dat al je werk te vergeefs is geweest en je weer van voren af aan kunt beginnen. Erggr zelfs, want zo'n gezin voelt zich genomen en je langzaam en moeizaam verkregen ver trouwen is verwoest. Door het steeds weghalen van huisbezoekers (voor het ambt) breekt men het werk af. De vraag komt bij mij op, of men wel voelt hoe Ingezonden mededeling (Adv.) Gebruik daarom uitsluitend verrijkt met alle eigenschappen van bovensmering ZEUG WIERP 21 BIGGEN Een zeug van de heer P. Ruigrok in De Lier heeft 21 biggen geworpen. Alle diertjes zijn in leven en de hulp van een andere zeug moest worden inge roepen om alle biggetjes te kunnen zo gen. O DE REGERING van Panama heeft bekend gemaakt dat er een samenzwe ring tegen haar is ontdekt in de pro vincie Chriqui. Zeven personen zijn gearresteerd. C ALS GEVOLG van de relletjes tus sen voor- en tegenstanders van De Gaulles nieuwe grondwet, die zich zondag in Dakar afspeelden, hebben dr.a ministers van de Senegalese rege ling hun ontslag aangeboden. Zij ver klaarden het niet eens te zijn met de politiek van de regering. Oost-Duitsland heeft zich bereid v-rklaard van West-Duitsland vier miljoen ton steenkool af te nemen. Op 13 september was de Westduitse kolen- '"oorraad bijna tien miljoen ton. belangrijk het werk is. Het evangelisatie werk heeft altijd al in een verdrukt hoekje gezeten en als de kerkeraad zijn gemeente niet voorgaat, hoe zal die er dan ooit warm voor lopen?" Aldus de huisbezoekster. Ras! Oghe. Dr L. D. Terlaak Poot, predikant van de hervormde gemeente te Callantsoog en Groote Keeten, vermeldt in zijn ge- meentenieuws, dat er twee weken ach tereen predikanten van elders zullen voorgaan. Hij Iaat er een Oudhollands liedje in variant op volgen: Ras! Oghe en Groote Keeten! Stelt u nu op den voet, Treckt de coemste dezer predikheeren Zeer vriendelicke teghemoet! Telefonische zielszorg Dr. C. Gilhuis, gereformeerd predi kant te 's Gravenhage-Oost, schrijft iets over het telefonisch pastoraat, dat voor al in het buitenland, maar de laatste tijd ook in Nederland (Rotterdam-Zuid) op gang maakt. Overigens kent elke dominee het tele foonpastoraat, zegt hij. „Naar aanleiding van een radiopreek, die ik laatst hield, heb ik het zelf ook een paar dagen be oefend. Ik had in die dienst gezegd, dat ieder die geestelijke moeilijkheden had, mij kon bellen. Ik heb daarna drie dagen lang de telefoon haast niet meer kunnen verlaten. Uit alle oorden van ons land, ja uit België, werd ik opgebeld.". (Van een onzer muziekmedewerkers) Het door de Z.V.U. georganiseerde concert van het Rotterdams Ph.il- harmonisch Orkest heeft weer eens duidelijk getoond, hoe iemand, die muziek „aan de man brengt", nit moet kijken en met hoeveel factoren hij rekening moet houden. Een paar afwijkingen in het traditionele programma en er blijkt bijna geen belangstelling voor te zijn! We willen hier geen mening over deze kwestie uitspreken maar alleen het feit constateren en tevens hopen, dat het concert van 7 oktober a.s. in ieder geval een succes wordt, zodat „Flipse en zijn mannen" niet de schrik te pakken hebben gekregen! Ook de grammofoonmaatsciiappijen moeten terdege rekening houden met de smaak van het grote pnbliek en men moet zijn waardering often aan het adres van verschillende maatschap pijen, die naast de geijkte werken ook onbekende oudere of nieuwe werken op de ebonieten of plastic schijf (of waar die tegenwoordig van gemaakt mag zijn) vastleggen. Om het gros van onze lezers echter gerust te steilen: in dit platenpraatje zullen we slechts werken van Bach en Mozart bespre ken. Joh. Seb. Bach In de achtgulden-serie „Philips Meesterwerken" verscheen op A E 400.039 (45) het concert voor klave cimbel en strijkorkest in D gr. t. van J. S. Bach. Een interessante en prach tig gespeelde plaat. De bekende Weense klaveciniste Isolde Ahlgrimm, bespeelt het klavecimbel, haar man Erich Tiala dirigeert het Amati-Or- kest, een orkest met een kleine bezet ting. Het op deze plaat opgenomen con cert is een door Bach gemaakte bewer king van zijn eigen, meer bekende, concert voor viool in E gr. t. (ver krijgbaar op Philips A 00782 R ge speeld door Arthur Grumiaux). Isol de Ahlgrimm spealt deze muziek, zoals we dat van haar gewend zijn en het orkest begeleidt haar op een even hoogstaande wijze. Het eerste en derde deel „doen stellig niet onder" voor de overeenkomstige delen van het viool concert; het gedragen middendeel (Adagio) doet het wat beter op de viool. Op Philips G 05322 R (33) speelt het Concertgebouw-Orkest uit Amsterdam o.l.v. Eduard van Beinum de suite nr. 3 in D van Baeh. Van Beinum speelt in een wat minder strenge Bach-stijl dan Tidla: o.a. past hij een heel enkele maal een licht diminuendo of crescen do toe en ook heeft zijn orkest een wat groter bezetting. Alle stemmen van het prachtige stemmensnel komen echter goed uit en het Residentie- Orkest handhaaft zijn oude reputatie op deze plaat. Twee platen, die hun weg zeker zul len vinden! Mozart Op Fontava 699012 CL (33) speelt Isaac Stern het vioolconcert nr. 3 in G gr. t. (K.V. 216) en, samen met Wil liam Primrose (altviool), de sympho- nie concertante in e kL t. (K.V. 364), beide werken met begeleiding van het Perpignan Festival Orkest o.l.v. Pablo Casals (deze plaat werd opgenomen op het Casalsfeest te Perpignan in '51). De naam Pablo Casals is wel zo be kend, dat hij een begrip geworden is. Isaac Stern is een violist met een we reldbekende naam en William Prim rose is één van de grootste, zo niet de grootste altviolist van deze tijd. Op de ze plaat geven beide solisten weer ver rukkelijke blijken van hun muzikali teit. Luistert u eens, hoe ze in de sym- phonie concertante de thema's van el kaar overnemen met hun uit de aard van hun instrumenten voortvloeiend verschillend timbre. We hebben slechts één advies betreffende deze plaat: koopt u hem zo spoedig mogelijk als u een Mozart-Iiefhebber bent en als u hem enkele malen gedraaid hebt, zult u spijt hebben hem niet eerder gekocht te hebben! Een Querschnitt (een soort dwars doorsnede dus) door Mozarts opera „De Zauberflöte" biedt u Decca LW 50002 (33). Wie eenmaal epn goede op voering van een Mozartopname bijge woond heeft en ontvankelijk is voor dit soort muziek, zal niet meer onder haar bekoring vandaan komen. Op de ze plaat zingen enkele uitstekende zangeressen met begeleiding van de Wiener Philharmonika en met mede werking van het Koor van de Weense Staatsopera o.l.v. Karl Böhm enkele békende gedeelten uit de opera: „Der Vogelfanger bin ich ja", „O Isis und Osiris", „In diesen heiligen Hallen" e.a. Men kan tegen deze plaat enkele bezwaren inbrengen: af en toe doet hij wat potpourri-achtig aan, doordat soms het éne gedeelte van een aria bijna zonder overgang wordt afgewis seld door een gedeelte van een an dere. En verder: deze plaat duurt veel te kort; men zou wel uren lang wil len luisteren naar deze ras-artisten, die zulk een prachtige muziek ten ge hore brengen! Ingezonden mededeling (Adv.) w In de toasted Princeton komen de aromavolle Burley- tabakken geheel tot hun recht DE STEM VAN NEDERLAND zo mogen wij de radio wel noemen want in bijna elk gezin van ons land is wel een radio aanwezig en dat onderstreept reeds voldoende de belangrijke plaats die de radio in ons gezinsleven inneemt. Maar de radio is méér, zij is ook nog een grote „club" en wel een „club" met totaal ca. 1,9 miljoen leden zijnde het aantal Nederlanders dat lid is van een van onze omroepver enigingen. In feite vormen onze radio-omroepverenigingen de grootste organisatie van Nederland en wat nog meer zegt het is een vereniging waar een ieder naar luistert. Zo mag men aannemen dat meer dan 30 "la van de mensen die thuis zijn, in de avonduren, re- WAI KOMT ER DIT DE RADIO? DE VERDELING VAN DE ZENDT'JD >5>!. lichte muziek ernstige muziek Jo gesproken woord HR325,47o |20,5<?b AmOKANft W jeugd,-vrouw-enziekenuitz. if xiiiii i 1 re|'9|e cabaret-etc. )^^|5,20/o BPJBI gelmatig met volle aandacht naar de radio luistert. Luistert naar wat? Hierop geeft nu onze grafiek een duidelijk antwoord want hierin ge ven wij een verdeling van de zend tijd van de vier grote omroepvereni gingen. De hoorspelen en reportages etc. zijn ondergebracht in de rubriek „gesproken woord". De Senaat der Vrije Universiteit te Amsterdam heeft alle leden van de „Civitas Academica" met een schrijven in kennis gesteld van zijn besluit, de senaat en de novitiaatscommissie van het studentencorps te berispen en te schorsen in alle recht en als stndent wegens „verschillende niet te loochenen laakbare handelingen in de groentijd", waarover de Senaat diep geschokt is. De rector corporis en de praesis van de novitiaatscommissie worden geschorst voor de duur van vier weken; de overige senaatsleden en leden van de noviti aatscommissie voor twee weken. De Senaat zal zich bovendien tot 1 november a.s. niet doen vertegenwoor digen bij officiële ontvangsten van het corps en de Senaat zal bij zijn officiële plechtigheden geen afvaardiging van Het is geen wonder, dat in een land als Nederland met zijn hoge geboortecijfer een bloeiende kinderwagenindustrie kon ont staan. Iedere 2 a 2V2 minuut komt er een nieuwe Nederlander bij, die van tijd tot tijd naar bui ten moet om op te groeien tot een gezonde staatsburger. Bij dat naar-buiten-gaan is de kinderwa gen nu eenmaal onontbeerlijk. In het be,gin van deze eeuw kon al enigermate van een kinderwagen- industrie worden gesproken, al ver schillen de produkten - zonder rub berbanden, met zgn. rijtuigveringen en vaste, stevige kappen - nog veel van de tegenwoordige modellen. De vormgeving dateert - naar men ons meedeelde - van de laatste 30 35 jaar. Model 1958 Het doet misschien vreemd aan, maar het is alleszins verklaarbaar: de modellen van de kinderwagens passen zich aan bij de modellen van de auto's, de modellen van de poppe- wagens bij die van de kinderwagens en zo kunnen de auto van vader, de kinderwagen van moeder en de poppewagen van de jongste, hetzelf- zomers koeler en 's winters wanner is dan staal. Het is dus niet vreemd dat de Engelse kinderwagens steeds dezelfde vorm blijft behouden: hier voor is staal gebruikt en het veran deren van model brengt dure ge- reedsehapskosten met zich mee. de model carrosserie hebben in de zelfde tinten geschilder. Met dit ver schil echter dat de eigenlijke kinder wagens in Nederland altijd van tri plex is gemaakt, dat men elke ge wenste vorm kan geven en dat des het corps ontvangen. De nieuw aangekomen studenten kunnen een beroep doen op de rector- magnificus wanneer zich de verboden handelingen voordoen, zoals elke vorm van het ontgroenen waarin lichame lijke of geestelijke afmatting of verne dering een rol speelt, alsmede het scheppen van situaties die gevaar voor lichamelijk en geestelijk letsel mee brengen. De senaat spreekt in zijn schrijven aan de studenten de verwachting uit, dat „de ernstige overweging van zijn besluit de weg zal banen tot het weg nemen van wat aan de waarachtige christelijke geest in het studentenleven in het algemeen en in het studenten corps in het bijzonder in de weg staat". Ingezonden mededeling (Adv.) Lichte muziek In de klankenstroom die Hilversum heet voert de lichte muziek de bo ventoon want ca. 31 pCt van de to tale zendtijd brengt men dergelijke muziek. Elke omroepvereniging heeft echter zo zijn eigen opvatting en het is de AVRO die de meeste lichte muziek brengt rul. ca. 42 pCt van zijn eigen zendtijd. De VARA brengt ca. 34 pCt van zijn zendtijd met lichte mu ziek door, de KRO ca. 27 pCt en de NCRV 20 pCt. Gesproken woord De VARA is het spraakzaamst want ca. 32 pCt van de zendtijd van deze omroepvereniging kunnen wij on derbrengen in de rubriek „gespro ken woord". De KRO is heel wat minder spraazaam want het percen tage voor „gesproken woord" komt ihre op ca. 14 te staan. Bezien wij nu eens de lichte en de ern- Ingezonden mededeling (Adv.) Babyderm-zeep stige muziek als totaal, dan blijkt het dat de AVRO de meeste muziek de eter instuurt want ca. 63 pCt van de zendtijd van deze omroep bestaat uit muziek. Na de AVRO komt de NC RV met ca. 60 pCt muziek, de KRO met ca. 52 pCt en de VARA met ca. 50 pCt. Als gemiddelde van alle om roepvereniging envinden wij dan een percentage van 56 pCt aan muziek. Buitenland De radowereld is echter groter dan Nederland en zo luistert de Neder lander ook wel naar buitenlandse stations. Uit onderzoekingen kan men opmaken dat ongeveer de helft van de radioluisteraars op gezette tijden een buitenlandse station aan zet, van deze „buitenlandse luiste raars" luistert dan weer ca. 65 pCt bij voorkeur naar Brussel-Vlaams. In een bandenfabriek te Colombes, een Parijse voorstad, heeft zich een zware ontploffing voorgedaan die aan één persoon het leven heeft gekost, terwijl er 21 gewonden waren. VOOR DE TWEEDE maal in twee maanden tijds heeft zware regenval in de Oostenrijkse provincie Stiermarken overstromingen veroorzaakt. Er zijn in het gebied van Breitnau, dat ook nu weer het zwaarst werd getroffen, noodbruggen weggespoeld, die waren gebouwd ter vervanging van de brug gen, die bij de vorige overstromingen werden vernield. Mode 1958 Momenteel is het hoge model favo riet, dat ook voor de jonge moeder vele voordelen biedt. Zij kan de ba by immers veel gemakkelijker berei ken. De wielen staan zo kort moge lijk bij elkaar opdat zonder moeite door een deur kan worden binnenge reden. De vering is geheel uitgeba lanceerd. De eigenlijke wagen kan van het frame worden afgenomen en dan desgewenst als Teiswieg worden gebruikt. Er zijn modellen met een opvouwbare standaard, die dus als wieg kunnen dienst doen. Elke wa gen kan in ruststand op een rem wor den gezet. Voor de wat klein-behuis- den is er het opvouwbare type, een comfortabele en gemakkelijk han teerbare wagen, die in de lengte kan worden opgevouwen. Wordt de baby wat groter, dan zijn er allerlei soorten Nederlandse wan delwagens verkrijgbaar, waarbij er lnnmetV-nwrtn?euwrïf- eralfdm™ I afdreiging "van 1.95 dollar ter dood isyeroordeeld.Aan de gouverneur baar kapje. Ter vergadering van de Nederlandse orde van advocaten, dezer da gen gehouden te Rotterdam, is besloten de gouverneur van de staat Alabama om gratie te verzoeken voor de neger Wilson, die wegens afdreiging van 1.95 dollar ter dood is veroordeeld. Aan de gouv is nu een telegram gezonden waarin dit gratieverzoek is vervat.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5