Z.L.M. ACHT VLASREGELING NIET GEHEEL JUIST Prins Hendrik weg wordt weer goed berijdbaar Mogelijkheden voor aardappel- export naar Zeeland Vier weken hechtenis voor inbraak te Middelburg Slechts één wandschildering in Sirjansland behouden AKKOORD OVER BR Provinciale ploegwedstrijd in de Wilhelminapolder Afzet vlasoogst gunstig Veroordeling van politierechter Man onder grond bedolven In Vlissingen: Noodweg zal tijdelijk vervanger zijn HISTORISCHE VONDSTEN VIELEN TEGEN Bijzonder gave St. Andreasfiguur Boerderij afgebrand te St. Kruis TERNEUZEN In Serooskerke (W) E.M.M. bestond 60 jaar MIDDELBURG GOES ^oensdag 24 september 1958 ZEEUWSCH DAGBI AD PAGINA 3 Tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, werd o.m. gesproken over de regeling die door de regering is getroffen om de werkgelegenheid in de vlasindus trie te bevorderen. Men acht het echter niet juist, dat de transacties die voor het ingaan van de regeling zijn getroffen, ook onder de ver ordening vallen. Vooral Belgische kopers die per hectare hebben ge kocht, zijn de dupe wanneer de opbrengst van het gekochte perceel meer dan 8.000 kg. per hectare bedraagt. die lopen van 17 tot 15 Deze zou den verhoogd dienen te worden, daar het gemiddelde vochtgehalte geduren de een reeks van jaren hoger ligt. Ten slotte meent de georganiseerde land bouw dat het billijk is, wanneer in de prijzen van die produkten, waarvoor de regering een minimum-garantie prijs vaststelt met een vrije uitloop naar boven, voortaan 10 winst be rekend wordt, aangezien er de laatste jaren van die vrije uitloop niets te recht is gekomen. Zoals bekend krijgt de teler na het ingaan der vlasregeling bonnen per hectare, die hij aan de koper moet af- feven. De gemiddelde opbrengst per eet are is geschat op 8000 kg. De bon nen verliezen hun waarde bij export van het vlas. De Z.L.M. heeft het de partement meer dan eens gewezen op het onrecht tegenover de Belgische kopers, doch het departement wilde niet van verandering horen, voorna melijk omdat de regeling zo eenvou dig is. Ondanks alle onenigheid van dege nen die er belang bij hebben, zijn de vooruitzichten voor de afzet van de Vlasoogst 1958 iets gunstiger gewor den. De prijs van het lijnzaad is ge stegen. Een vrij groot gedeelte van de Franse vlasoogst is verloren gegaan. In dit verband is het van belang te weten, dat de Belgische regering naast maatregelen om de teler te steunen p'2000 B. francs per ha.) thans ook een Steunmaatregel voor de vlasindustrie in het leven heeft geroepen (10.600 B. francs per arbeider). BROUWGERST Er is reeds een aantal weken geleden een bespreking geweest tussen verte genwoordigers van de landbouw, de coöperaties en de brouwerijen, over de aankoop en de prijs van de in het bin nenland geteelde brouwgerst. Zulks mede in verband met het feit dat de brouwers verleden jaar van de Over heid gedaan hebben gekregen dat brouwgerst tegen een sterk verlaagde monopolieheffing kon worden inge voerd. Het op deze bespreking gedane aanbod van de kant van de landbouw en de coöperaties is toen niet geaccep teerd. Inmiddels liep de prijs van de Europese brouwgerst op. Onder leiding van de directeur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft inmiddels een nieuwe bespreking plaats gevonden. Hier is na moeizaam onderhandelen uit de bus gekomen dat de prijs waarvoor de binnenlandse brouwgerst zal worden afgenomen, f 30,zou bedragen en f 1.50 premies. Tevens is overeengekomen dat ook over de afname van de oogst van het volgend jaar onderhandeld zal worden. Tenslotte is men akkoord gegaan met een eventuele vermindering van de exportrestituties, wanneer de prijs dat nodig maakt. Het bestuur achtte deze regeling vooral ook met het oog op de toekomst van groot belang, daar im- jners de teler van brouwgerst thans in ieder geval een redelijke prijs voor zijn produkt kan maken, terwijl toch een kwantum voor de export beschikbaar blijft zodat dus de opgebouwde positie op de buitenlandse markt behouden kan blijven. AARDAPPELEN Zoals reeds is bekend gemaakt heeft de minister opnieuw een minimum prijsregeling voor consumptieaardappe len ingesteld. Hoewel het Landbouw schap verzocht had de prijs vast te stellen op drievierde van de kostprijs heeft de minister dit op tweederde ge daan. Inmiddels is de termijnmarkt voor het voorjaar opgelopen. Er schijnen exportmogelijkheden te komen, waar bij vooral aan Engeland gedacht wordt. In West-Europa zijn bepaald minder aardappelen dan verleden jaar, maar men dient steeds te bedenken dat er altijd een behoorlijke bumpervoorraad aanwezig is. De instelling van de ter mijnmarkt blijkt voorlopig 'n goed iets geweest te zijn. Opgemerkt wordt nog dat de opbrengst van het ras Bintje in het zuidwesten van het land hoger ligt dan in andere delen. De opbrengst van de peulvruchten is in Nederland goed, behalve in Gro ningen. De voor export vereiste kwa liteit is echter dikwijls niet aanwezig. Bekend is dat de oogstverwachting in Engeland ongunstig is. PRIJZEN De minister heeft in zijn Memorie van Toelichting medegedeeld dat hij van plan is de prijzen voor oogst 1959 voor 15 oktober bekend te zullen ma- hen. Er zijn nog besprekingen tussen de georganiseerde landbouw en de be windsman gaande. Verschil van me ning heerst er over enkele uitgangs punten voor de kostprijsberekening. Een eerste belangrijk verschilpunt zit in de renteberekening van het eigen kapitaal dat de boer in zijn bedrijf heeft. De minister wil het rentepercen tage naar het oordeel van de georga niseerde landbouw te laag vaststellen. Een tweede verschilpunt is te vinden in het .oorstel van de minister om de kostprijzen te berekenen naar de uit komsten van gespecialiseerde bedrij ven. Voor een dergelijk voorstel voelt de georganiseerde landbouw niets, daar een juist beeld van de werkelijke kos ten dan zeker niet verkregen kan wor den. De prijzen van de granen zijn tot nog toe gebaseerd op vochtgehaltes, SUIKERBIETEN De voorcalculaties van de kostprij zen voor de suikerbieten vertonen op nieuw grote verschillen in kostprijs, die lopen van f 44.80 voor het zuid westelijk zeekleigebied tot f 66.70 voor het Oldambt. De Hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap wil dus opnieuw de vraag onder het oog zien of een prijsdifferentiatie «voor oogst 1959 nodig is. Gezien echter de totale uitkomsten van de bedrijven in het zuidwesten, welke aanzienlijk lager liggen dan elders, zal, volgens de me ning van het bestuur, iedere poging tot het wederinvoeren van een twee-prij- zenestelsel, fel bestreden dienen te worden. De Z.L.M. besloot om in het bestuur van de Stichting Provinciaal Vee voederbureau als lid aan te wijzen de heren Joh. van der Bijl te Zonnemaire en de heer W. Winnaard te 's Heer Abtskerke. Ten aanzien van de financiering van de Veevoedingsvoorlichting door mid del van de veevoederkernen besloot het bestuur voorlopig geen beslissing te nemen over een eventueel te ver strekken subsidie. Mede in verband met het feit dat de minister plannen heeft om een zeker deel van de land bouwvoorlichting te laten financieren door het landbouwbedrijfsleven acht de vergadering het wenselijk dat over dit punt eerst landelijk en gewestelijk overleg wordt gepleegd, o. a. met de zusterorganisaties. Wel wil het bestuur uitdrukkelijk vaststellen dat het het grote nut van een goede voorlichting op het gebied van de rationele vee voeding ten volle inziet. sc Besloten werd dit moeilijke vraag stuk ter sprake te brengen in een ver gadering met de andere in Zeeland werkende organisaties. Hiertoe zullen vertegenwoordigers van de Kringen der Z.L.M. in Zeeuwsch-Vlaanderen deze bespreking bijwonen. C.A.O. De vergadering besloot dat de com missie Werkgeversbelangen der Z.L.M. zich zal dienen uit te spreken over de ervaringen met de toepassing van de werkclassifieatie, zoals die tot nog toe in onze provincie zijn opgedaan. Te vens kan de commissie dan het rap port „De landarbeider in de nieuwe tijd", uitgebracht door de Wiardi Beek man Stichting, behandelen. De verga dering was overigens van mening dat de bepalingen van de C.A.O. in vele delen van Zeeland worden nageleefd. Toen een employé van een petrole- ummaatschappij op de avond van de 22e augustus het bedrijfskantoor aan de Kanaalweg te Middelburg binnen kwam, ontwaarde hij daar in het duis ter een bezoeker, die niet erg met zijn komst ingenomen was. Er ontstond een schijngevecht, waarbij overigens geen doelen geraakt werden en de „gast" nam de benen. De hoofdstede lijke gemeentepolitie vond hem later op het spoorwegemplacement. Giste ren verscheen deze 29-jarige inbreker, de Vlissingse los-werkman J. T., voor de Middelburgse politierechter, die hem tot 12 weken hechtenis, waarvan acht weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, veroordeelde. Vier weken kreeg T. onvoorwaarde lijk opgelegd, maar met aftrek van voor-arrest. En aangezien hij deze tijd al in het Huis van Bewaring te Mid delburg had doorgebracht, kwam hij onmiddellijk op vrije voeten. De politierechter, mr. P. van Empel, herkende T. als een oude bekende van de kinderrechter. Het bleek, dat de jongeman vorige maand zonder werk was. Zodoende had hij geen geld, maar hij wilde toch graag naar zijn meisje in Amsterdam. Op zijn zwerftochten kwam hij langs het depot van de pe- troleummaatschappij, waar hij met een steen een ruit verbrijzelde en naar binnen klom. Alvorens aan de slag te gaan, wond hij een oude sok omeen hand, waarna het werk kon be ginnen. „Maar de brandkast liet zich door ondeskundige handen zijn geheim niet ontfutselen," concludeerde mr. Van Empel. BRUTAAL De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, sprak van een brutale inbraak. „T. heeft hier ruzie gemaakt, daar is hij weg gelopen en hij is met een inbraak geëindigd. Hij eiste de straf, waar toe de jongeman conform werd ver oordeeld. „Joy-riding met een motorvoertuig van de Staat der Nederlanden" was de 19-jarige Middelburgse garageknecht W. van der W. ten laste gelegd. Deze was ook al meermalen met de kinder- Tijdens werkzaamheden bij het ver zwaren van de transportleiding van de waterleiding tussen Absdale en Drie- schouwen is de 45-jarige heer C. Ha melink, uit Zaamslag, die in de sleuf fitterwerkzaamheden verrichtte, om het leven gekomen. Doordat de grond ging werken werd H. onder de losko mende grond bedolven en raakte be klemd tussen de buis en de grond. Dr. K. Boor uit Axel was spoedig ter plaat se, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Hij was zo ernstig aan het hoofd verwond, dat het de dood tengevolge had. Het stoffelijk over schot is naar het Juliana ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. Het slacht offer was gehuwd en vader van zes kinderen, waarvan de jongste drie jaar Brommer contra motorfiets De bromfietser J. de B. uit Terneuzen kwam op de rijksweg nabij Sassing, die hij overstak, in botsing met de motor rijder J. J. de K. uit Axel. De brom fietser viel en liep lichte verwondingen op. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. rechter in aanraking geweest. Op za terdag 26 juli nam hij in Goes een mo tor weg van het Ministerie van Land bouw. Hij gebruikte de machine tot maandagavond, waarbij hij de aandui ding ML achter een stukje papier ver borg. Op dit papiertje stond echter iets geschreven en hieraan klampte de po litie zich vast, toen de motor weer te recht was. Het spoor leidde naar Van der W., die vervolgens mr. Schenkenberg een „nette" joy-rider is. Want hij had de benzinetank gevuld en een lekke band gelapt. Bovendien was de garage knecht in het bezit van alle rijbewij zen op één na: dat voor het besturen van een motorDe officier vroeg een boete van f 15 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken met twee jaar proeftijd. Het vonnis van mr. Van Empel luidde conform. Sterrit CJMV jongensclubs Op zaterdag 11 oktober zal er een sterrit zijn voor de leden van de CJMV jongensclubs op de Bevelanden en Tholen. Deze rit wordt georganiseerd door het ringbestuur. De bedoëling is dat de jongens, die aan deze rit deelnemen op verschillen de plaatsen starten en het einddoel van de rit ligt op een terrein waar dan voetbalwedstrijden gespeeld zullen worden om het ringkampioenschap. Deze wedstrijden gaan tussen de win naars van de verschillende afdelingen waarin deze zomer is gevoetbald. Vrachtauto reed fietser aan Dinsdagmiddag had een botsing plaats op de hoek Wouwsestraatweg- Paralelweg te Bergen op Zoom tussen een vrachtauto met aanhangwagen be stuurd door A. G. uit 's-Heer Arends- kerke en de wielrijder P. R. uit Ber gen op Zoom. De aanrijding ontstond doordat G. bij het naar links van richting veran deren het hem tegemoetkomend ver keer geen voorrang verleende. R. kwam te vallen waarbij zijn rijwiel werd vernield en hij zelf verwondin gen aan de benen op liep. Tegen G. werd proces verbaal opgemaakt. Het belooft zaterdag druk te worden in de Wilhelminapolder. Waar anders na gedane arbeid de rust weer keert over de uitgestrekte lan derijen zullen om één uur dertig deelnemers van start gaan om hun ploegcapaciteiten te tonen. Want deze deelnemers bezitten op dit ter rein bijzondere capaciteiten. In de afgelopen weken zijn in alle Zeeuwse gewesten selectie-ploeg- wedstrijden gehouden. De drie best geplaatste ploegers uit elk gewest komen nu naar de Wilhelminapolder. Bovendien zal de kampioen ploeger 1957, de heer C. de Jager te Wolfaartsdijk meerijden, teneinde zijn titel te verdedigen. De provinciale regelingscommissie heeft gemeend de jury te mogten sa menstellen uit ter zake deskundige personen, waarvan het merendeel in voorgaande jaren dezelfde functie be kleedde. Deze jury bestaat uit de he ren: J. G. van Liere, Goes (voorzitter), F. Bom, Wilhelminadorp, J. J. de Fey- ter, Schoondijke, H. C. de Kater, Wis- sekerke, J. de Kok, Nieuwdorp, A. Ra- mondt, Sluiskil, J. Scheele, Terneuzen en C. J. Verhulst te Axel. De jury zal in twee groepen gesplitst worden. El- De onhoudbare toestand, waarin de Prins Ilendrikweg te Vlissingen ver keert en de gevaarlijke donkerte op het Stationsplein zullen binnenkort tot het verleden behoren. In het Viissings stratenplan neemt de Prins Hendrik- weg een rijksweg een belangrijke plaats in, want het is de aan- en af- voerweg naar de veerdiensten, het sta tion en de havens. De weg kwam voor- ai door oorlogshandelingen in erbar melijke toestand en was reeds lang niet meer geschikt voor het huidige verkeer. De putten, die er in zaten wa ren niet meer te tellen en bij een regenbui werd de weg herschapen in een vijver. Enkele weken geleden werd op het kantoor van de Rijks Waterstaat te Middelburg de aanbesteding gehouden voor verbetering van deze vitale weg en het werk werd gegund aan de fir ma Geldof uit Serooskerke. De Prins Hendrikweg is thans een éénbaansweg met aan weerszijden een rijwielpad. Aan de Zuid-westelijke zij de bevindt zich een wandelpad. De verbeteringen, tlie aangebracht zullen worden, zijn aanzienlijk. Vanaf dè Keersluis tot aan het nieuwe Veerplein krijgt de Prins Hendrikweg een dub bele rijbaan 2x7 meter ge scheiden door een berm. Aan weers zijden komt een breed rijwielpad; bij de op de Prins Hendrikweg uitkomen de zijwegen, voornamelijk bij het ter rein der binnenhavens, komt een pa rallelweg. Het kruispunt Prins Hen- drikweg-Edisonweg wordt belangrijk verbeterd doordat er vluchtheuvels worden aangebracht. Bij het station (Van onze correspondent) SIRJANSLAND. De kerk van de Ned. Herv. gemeente te Sirjansland heeft de laatste weken wel in het mid delpunt van de belangstelling gestaan. Toen men onlangs met het slopen van de oude kerk begon omdat er een nieu we kerk wordt gebouwd, kwam zo als gemeld aan het licht, dat onder kalklagen muurschilderingen van vóór de reformatie waren aangebracht. Di rect werd monumentenzorg op de hoogte gesteld die de nodige maatrege len nam. Het slopen werd stilgelegd en de bekende Amsterdamse restaurateur van kunstwerken F. A. J. Smorenburg geassisteerd door de heer J. W. Hes van het bureau van de Rijksinspec teur voor roerende monumenten to gen aan het werk. Nadat de muren aan een vooronder zoek waren onderworpen, bleek al spoedig dat vrijwel de gehele binnen muur beschilderd was. Stellingen werden geplaatst waarop het werk kon beginnen. Al heel spoedig kwam een schilderstuk te voorschijn voor stellende „Andreas met een kruis". Be grijpelijk, dat men met volle belang stelling het resterende tegemoet zag, temeer omdat dergelijke vondsten in deze omgeving nog weinig zijn gedaan. Thans is na enkele werken wel ge bleken dat het succes niet aan de ver wachtingen zal beantwoorden. De mu ren zijn dusdanig gescheurd en ver zakt dat behalve de St. Andreas-figuur er weinig belangrijks te voorschijn zal komen. Volgens de heer Smorenburg zal het werk waarschijnlijk deze week klaar komen en alleen de St. Andreasfiguur behouden blijven. Deze figuur, is dan ook bijzonder gaaf te voorschijn geko men. De heer Smorenburg heeft het geheel bijgewerkt en men mag gerust van een aanwinst spreken. De schilde rij zal er deskundig worden afgeno men. Wanneer dit gebeurd is wordt de schildering overgebracht op een plaat en getransporteerd naar het at- telier van de heer Smorenburg te Am sterdam. Daar zal het verder worden behandeld. De westmuur verborg ook nog schil deringen doch deze konden niet meer worden blootgelegd. Ook de madonna figuur in het koor zal zeer waarschijn lijk niets opleveren. Verder werd op de westmuur nog een tekst gevonden n.l. 1 Petrus 5 vers 8. Groot was de verwachting, doch het resultaat valt over het geheel genomen toch wel te gen. Wel zal de St. Andreasfiguur de moeite belonen. Voor de aannemers Joh. Boogert te Oosterland betekent de stopzetting van de sloop niet alleen een teleurstelling maar ongetwijfeld heeft dit ook een financiële schaduwzijde. Tijdens een kort, doch vrij hevig on weer, dat eergisteravond omstreeks half elf rond Aardenburg en omgeving woedde, is de boerderij van de land bouwer E. Bonte in het dorp St. Kruis door de bliksem getroffen. De land- bouwschuur brandde tot de grond toe af. In alle haast konden een landbouw- tractor en enkele kalveren worden ge red. De oogst, bestaande uit partijen tarwe, vlas, gerst en bruine bonen ging geheel verloren. De Aardenburgse brandweer, die spoedig ter plaatse was, stond machteloos. Het woonhuis kon worden behouden. Toen de brand op zijn hevigst was volgde een ontploffing, die blijkbaar afkomstig was van een kleine granaat, die in het gebouw dat vroeger oorlogs schade had opgelopen was blijven ste ken. Gelukkig werd niemand der brandweerlieden gewond. Kerkdienst. Woensdagavond om half acht hoopt in de kerk van de Gere formeerde Gemeente voor te gaan ds. P. Honkoop uit Yerseke. komt een „perron", waar toeringcars e.d. die per veerboot over komen en op hun passagiers moeten wachten, een standplaats kunnen vinden zonder het overige verkeer te hinderen. De nieu we weg wordt uitgevoerd in schraal beton, afgedekt met een asfaltlaag. Voor het begin van de volgende zomer moet zij gereed zijn. Om het werk zo snel mogelijk te kunnen uitvoeren en het verkeer wei nig hinder te doen ondervinden, is men thans bezig met de aanleg van een noodweg, die loopt vanaf het gebouw der P.S.D., langs het haventerrein tot aan het opstelplein. Driekwart van de oude Prins Hendrikweg kan dus voor het verkeer worden gesloten zodat de werkzaamheden ongestoord doorgang kunnen vinden. De tijdelijke noodweg komt volgende week klaar en zal dan worden opengesteld. De verlichting van de Prins Hendrik weg, die thans nog veel te wensen overlaat, zal aan de huidige eisen wor den aangepast. Betonnen lichtmasten voorzien van natriumbuizen worden in de vereiste aantallen geplaatst. Van daag is men begonnen met de verbete ring van de verlichting van het Sta tionsplein en het bussen-plein bij de nieuwe aanleginrichting. Een tiental lichtmasten worden hier opgericht. „De muziek is van groot belang voor het dorpsleven. Ik ben blij. dat Serooskerke een bloeiende ver eniging heeft", zei burgemeester A. de Kam van Serooskerke (W.) tijdens de officiële ontvangst van de muziekkorpsen die deelnamen aan het festival, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van EMM. De heer F. Steur, voorzitter van E. M.M., dankte de burgemeester voor zijn woorden. Hij zeide verder dank baar te zijn dat, ondanks de vele moeilijkheden die E.M.M. heeft ge kend, deze vereniging nu het 60-jarig bestaan mag vieren. Tot de korpsen die aan het festival deelnamen zei hij: „We zijn hier niet gekomen om de krachten te meten, maar om er een ge zellig feest van te maken." De heer Steur dankte de voorzitter van het actiecomité, de heer J. Cevaal, die zijn beste krachten heeft gegeven. Verschillende sprekers richtten het woord tot de jubilerende vereniging, waarbij zij wezen op het belang van een muziekvereniging voor het cultu rele leven in een dorp en op de sa menwerking die er tussen E.M.M. en de muziekvereniging die zij vertegen woordigden, bestaat. Na de officiële ontvangst maakten de muziekkorpsen een rondgang door Serooskerke. Tot zes uur werd op de muziektent een concert gegeven. Een gezamenlijke maaltijd in het vereni gingsgebouw, die aangeboden werd door E.M.M. werd gevolgd door een tweede rondgang door het dorp. E.M. M. besloot het festival met het spelen van het Zeeuwse volkslied. De gast- korpsen kregen een herinneringsme dalje. KNMV over nieuwe keuringseisen bromfietsen De Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging heeft zich tot de minister van verkeer en waterstaat gewend met het verzoek zo snel mo gelijk een inventarisatie van het Ne derlandse bromfietsenpark te doen maken. De nu bij particulieren en handelaren voorhanden bromfietsen zouden dan van een keur moeten wor den voorzien, waardoor zij op de weg kunnen blijven, nadat de door de mi nister voorgestelde maximum-snelheid van 30 km en het daaraan verbonden nieuwe keur voor bromfietsen zijn in gevoerd. De KNMV acht het namelijk onbillijk, dat bij invoering van nieuwe voorschriften de volgens de oude voorschriften goedgekeurde voer tuigen reeds na 4% jaar van de weg moeten zijn verdwenen. De KNMV meent, dat zeer veel van de nu in ge> bruik zijnde bromfietsen veel langer dan 4% jaar zullen meegaan. ke groep zal een gedeelte van het ploegwerk beoordelen. Daardoor is het mogelijk, voldoende aandacht aan het werk van elke ploeger individueel te besteden. Gezien de grote belangstelling die jaarlijks voor dit ploegfestijn aan de dag gelegd wordt, is ook dit jaar weer een 'wedstrijdcommissie samengesteld. Deze commissie heeft o.a. tot taak toe zicht te houden op de naleving van de voorschriften en te vooijromen dat het publiek zich op de te ploegen of de geploegde veldjes begeeft. De wed- strijdcommissie is samengesteld uit de heren: C. J. Bal, Wilhelminadorp, N. Filius, Kortgene, J. C. Brand, Wilhel minadorp, D. den Herder, Lewedorp, C. Burger, Wilhelminadorp, D. Kats- man, Wolfaartsdijk, A. A. Quist, Nieuwdorp, en A. v. d. Walle, Kloe- tinge. Jaarlijks wordt de provinciale ploeg wedstrijd georganiseerd door de ge zamenlijke Zeeuwse agrarische orga nisaties. Helaas vormt 1958 hierop een uitzondering, daar de R.K.J.B. en de N.K.L.B. meenden zicli te moeten te rugtrekken. Dit is bijzonder teleurstel lend voor die leden van deze organi saties, die gezien hun prestaties bij de gewestelijke selectie ploegwedstrijden, voor afvaardiging naar de provinciale ploegwedstrijd in aanmerking kwa men, maar door de genomen beslissing van hun organisaties, hiervoor geen gelegenheid krijgen. DEMONSTRATIES Nadat de ploegers hun opdracht uit gevoerd hebben zal door N.V. H. Englebert te Voorschoten een de monstratie verzorgd worden met de Stokland Centrifugaal zaaimachine. Het betreft hier een geheel nieuw systeem van zaadverdeling, dat vele perspectieven opent, uitmunt in een grote regelmatigheid en het zaaien van kleine hoeveelheden. Daarnaast zal een demonstratie wor den gegeven met de nieuwste uitvoe ring van de I.H.C. trekkers, die zijn uitgerust met het zgn. „Fast Hitch Systeem". Het grote voordeel van die systeem is, dat de bestuurder niet meer van de trekker behoeft af te komen om het werktuig aan te koppelen. Het programma voor de wedstrijd bevat naast het beoordelingsschema van de jury de richtlijnen voor de deelnemers aan de wedstrijd. Een vol ledige deelnemerslijst geeft aan met welk soort ploeg er gewerkt zal wor den, terwijl een overzicht verkregen wordt van de prijzen die zowel in de paarden- als in de tractorcategorie be schikbaar gesteld zijn door fabrikan ten, instellingen, enz. De provinciale regelingscommissie stelt bovendien aan de kampioenploe ger 1958 in het algemeen klassement een zeer fraaie zuil met een inscriptie beschikbaar. In de categorie paardenploegen ko men drie deelnemers uit en in de cate gorie tractorploegen zeven en twintig deelnemers. C.JJB.T.B. De afdeling Middelburg van de C.J. B.T.B. vergaderde dezer dagen onder leiding van de 2de voorzitter, de heer L. Ton. De heer M. Wattel sprak over het onderwerp „Perspectieven in de tuinbouw". De heer Wattel lichtte zijn lezing met lichtbeelden toe. Er zal getracht worden in de ko mende wintermaanden een cursus snoei- en veeverloskunde te houden. Opbrengst collecte De op 20 september gehouden blin- dencollecte „De fakkels bijeen" heeft opgebracht de som van f736.52 netto Het bedx-ag is groter dan ooit tevoren bij deze blindencollecte. Jeugddienst Op zondagavond 28 september a.s. 1 uur wordt in de Grote Kerk te Goei een jeugddienst gehouden, waarin ds. H. Aalbers uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp „Leven op da drempel". KRABBEN Dl J KE Plattelandsvrouwen. De bond van Plat telandsvrouwen afd. Krabbendijke hield haar najaarsvergadering onder voorzit terschap van mevr. I. Woutersenten Have. Mevr. Zandweg—Burger gaf een verslag van de prov. voorjaarsvei-gade- ring in Renesse. Het winterprogramma werd besproken, evenals vorige jaartal len, de leden weer een toneelstuk op voeren. Veel belangstelling bestond er voor de kookcursus „fijne keuken" wel ke in februari gehouden zal worden. Dr, J. P. Roos hield na de pauze een interes sante lezing met als onderwerp „de le vensstrijdperken van de vrouw". Mevr. Zandeede Jonge werd namens het prov. bestuur nog een oorkonde overhan digd als aandenken van de le prijs afd. smockwerk van de prov. handwerkwed- strijd. YERSEKE Geboren: Maatje G., dv L. P. Duin- kerke en P. M. van Houte; Francina J, dv J. J. van Oeveren en H. L. A. Houte kamer; Frangois, zv F. Hoogstrate en M. J. Cornelisse. Ondertrouwd: H. Mol, 22 j. te 'sGra- venpolder en M. Koster, 22 j.; A. A. F. Stobbelaar, 29 j. en M. J. Nolet, 21 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2