Algemene verkiezingen in Indonesië uitgesteld geniet DUBBEL van uw DUBBELTJE Groeiend verzet in Little Rock tegen sluiting der scholen Zuid-Molukkers zullen meer moeten doen onder eigen leiding Ernstige slag voor partij van de communisten in bebouwde kom steeds te hoog Rijtempo is nog Ned. echtpaar slachtoffer van autobotsing in Spanje Ordeverstoringen waren aanleiding TV^onderwijs in staat New-York Vaste luchtbrug naar Quemoy het sigaartje van deze tijd! Gouverneur Maryland oneens met collega Faubus MINISTER ALGERA ZEGT: Bromfietsen nog [zamer lang: Souburg onder kampioenen Landelijke brandweer-wed strijd in Roosendaal Pantoffelparade lokt Duitsers Commissaris voor Ambonezenzorg Einde 1958 wordt met inschrijving in bevolkingsregisters begonnen I Bredase musicus kreeg drie jaar voor spionage Vrouw gedood; man ernstig gewond Dinsdag 23 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA I De Indonesische regering heeft maandag bekend gemaakt te heb ben besloten om de algemene verkiezingen welke volgend jaar sep tember voor de tweede maal zouden worden gehouden, uit te stellen. Premier Djuanda deelde aan het parlement mede, dat „ordeverstorin gen in uitgestrekte gebieden" en „onvoldoende communicatie- en transportmiddelen" aanleiding waren tot dit uitstel, dat op zijn hoogst een jaar zal duren. den jaar op Java werden gehouden, grote winsten boekte. Verwacht werd, dat deze partij bij de algemene verkie zingen van volgend jaar nog grotere winsten zou behalen. De leiders van de K.P.I. hadden verleden jaar ver klaard, dat hun partij de grootste op Java is en dat zij ervan overtuigd wa ren bij de tweede algemene verkiezin gen een kwart van het totaal aantal uit gebrachte stemmen in geheel In donesië te zullen krijgen. Het tegenwoordige parlement, dat in 1955 gekozen werd, zal in functie blij ven totdat het nieuwe parlement zal zijn geïnstalleerd, aldus de premier, die verder mededeelde dat de minis terraad in verschillende zittingen in moeilijkheden, verbonden aan uitvoe ring van de regeringsverordening tot het houden van de verkiezingen in september 1959, grondig had gespro ken. de raad was tot de slotsom geko men, dat als gevolg van de veiligheids situatie en onvoldoende verbindingen in de uitgestrekte archipel, niet op „het houden van eerlijke, vrije en ge heime algemene verkiezingen" kan worden gerekend. In politieke kringen beschouwt men het besluit der regering als een ern stige slag voor de communistische partij, die over 39 van de in totaal 254 zetels in het parlement beschikt en bij de regionale verkiezingen, die verle- Het departement van onderwijs van Yorks televisiestation een overeen de staat New York heeft met een New komst gesloten waarbij per week meer dan 28 uur onderwijs per televisie zal worden gegeven. De uitzendingen kun nen met elk televisietoestel binnen 160 km afstand van de zender op de Em pire State Building opgevangen wor den. Het departement wil de televisie cursussen in oktober tot ongeveer 35 uur per week uitbreiden. Marine en luchtmacht van Nationa listisch China zijn erin geslaagd een permanente bevoorradingsdienst op de Quemoy-eilanden te onderhouden, on danks de blokkade door de Chinese communisten, aldus is maandag van bevoegde militaire zijde te Taipeh ver nomen. Sedert vorige week zondag heeft el ke dag minstens één konvooi per dag Quemoy bereikt en zijn lading op het eiland kunnen lossen. De Amerikaanse en de nationalistische marine hebben een corridor kunnen vrijhouden tus sen de Pescadoren en Quemoy voor de kleine bevoorradingsvaartuigen. Verder is van genoemde zijde verno men, dat vliegtuigen met succes voor raden hebben geworpen boven de klei nere eilanden van de groep. Ingezonden mededeling (Adv.) PANTER Gouverneur Orval Faubus van Arkansas heeft zondag op een pers conferentie de regering te Washington en de nationale vereniging voor de vooruitgang van kleurlingen (NAACO) verantwoordelijk ge steld voor het toegenomen verzet tegen rassenintegratie te Little Koek. Hij zei dat deze integratie op vreedzame wijze en sneller verlopen zou zijn als de federale regering het vorig jaar niet haar toevlucht had genomen tot geweld en bedreiging. Volgens hem is bovengenoemde ver eniging mede verantwoordelijk voor 't huidige conflict in Little Rock, omdat zij de hoofdstad van Arkansas met op zet zou hebben uitgekozen om als „proefkonijn" te dienen voor haar ex perimenten met betrekking tot de in tegratie. In zijn antwoord op een begin juni jl. aan hem gezonden protesttelegram betrefende de invoering van de ma ximumsnelheid van bromfietsen in de bebouwde kom door de Nederlandse Bromfietsbond, zegt de minister van verkeer en waterstaat, dat de bestaan de maximumsnelheid van 40 km per uur in stads- en dorpskernen in vele gevallen nog te hoog is, zodat het in het belang van de verkeersveiligheid gewenst is, deze te verlagen. De minister acht voorts het verschil in maximumsnelheid tussen motorrij der (50 km) en bromfiets (40 km) zo Zaterdag werd in Roosendaal de grote landelijke brandweerwedstrijd gehouden om het landskampioenschap. De wed strijden waren verdeeld over twee klas sen met ieder weer twee afdelingen, vrij willige korpsen en derijfsbrandweer. In totaal dongen er 55 korpsen uit het ge hele land aan mee. Er werd dan ook heel wat water ver spoten. De opdrachten die uit te voeren wa ren, waren heel realistisch uitgedacht. Zo werd verondersteld dat in het studen tencentrum Mil Hill op de tweede ver dieping een brand was uitgebroken. Een student moest in veiligheid worden ge bracht. Er werd ook verondersteld dat er een brand was in het oude slachthuis, boven in de toren, in de machinekamer en in het ketelhuis en daarbij moest een gas fles afgekoeld worden en uit het bran dende perceel verwijderd worden. De organisatie was in handen van de Roosendaalse brandweer. Na afloop van de wedstrijden, die een vlot verloop had den, volgde een défilé van alle motor spuiten en ander rollend materiaal. De uislagen zijn: In klasse I: vrijwilli ge brandweer, werd kampioen het corps van Deventer; klasse II: de vrijwillige brandweer van O. en W. Souburg. In klasse I, bedri' brandweer werd dit Int. Bouw Synd. at Best in in klasse II De Zwarte Kip uit Hattem. gering, dat dit menigmaal een aanlei ding tot verkeersmoeilijkheden vormt. Dat de verlaging voor bromfietsen enig technisch bezwaar zal opleve ren, is zeer goed mogelijk, doch dit zal naar de mening van de minister, vrijwel uitsluitend het geval zijn bij die typen, welke een aanmerkelijk hogere snelheid bereiken, doch met deze uitstervende groep kan zijns inziens geen rekening worden gehou den. Hoewel een lage maximum-snelheid ook voor sommige typen auto's en motorfietsen bezwaren oplevert, mag dit naar de overtuiging van de be windsman geen reden vormen voor het niet uitvoeren van maatregelen, wel ke een algemene verlangzaming van het rijtempo in de bebouwde kom be ogen. Het hoofdbestuur van de Nederland se Bromfietsbond verzocht de ter gis ter in Utrecht gehouden buitengewone vergadering aanwezigen de inhoud van dit schrijven met hun besturen te be spreken en op korte termijn hun ziens wijze dienaangaande te laten weten. Op deze vergadering is voorts nog opgericht de stichting „Bromfietswe reld", welke ten doel heeft voorlich ting te geven over het veilig gebruik van bromfietsen in verband met de verkeersvoorschriften, de technische behandeling en de toeristische moge lijkheden hiervan. Gouverneur McKeldin van Maryland heeft zich uitgesproken voor integratie en Faubus ervan beschuldigd dat hij het rassenvraagstuk voor politieke doeleinden misbruikt. Hij vroeg de gouverneurs van de zuidelijke staten zich uit te spreken voor een resolutie, waarin zij te kennen geven dat zij de rassenscheiding zullen opheffen over eenkomstig het bevel van het hoogge rechtshof. Faubus heeft hierop gereageerd met de verklaring dat hij niet zal toestaan dat een gouverneur van een andere staat zich mengt in de aangelegenhe den van Arkansas. De middelbare schooljeugd van Litt le Rock circa 4000 jongens en meis jes zijn maandag begonnen met het volgen van onderwijs via de televisie. De drie televisiestations van Little Rock zullen elk twee uur per dag wij den aan dit onderwijs. Men heeft de leerlingen die de scholen niet meer kunnen bezoeken omdat deze op last van gouverneur Faubus gesloten zijn laten weten, dat men erop vertrouwt, dat zij dit onderwijs via de televisie zullen vol gen. Intussen groeit het verzet tegen het sluiten der scholen. Een groep van 62 advocaten heeft een verklaring gete kend, waarin gezegd wordt dat Fau bus de scholen niet wettig kan her openen op particuliere basis. In de verklaring wordt er hij de inwoners van Little Rock op aangedrongen te stemmen voor heropening van de scho len op basis van integratie. Zoals bekend wil Faubus de scholen heropenen nadat deze van openbare staatsscholen tot particuliere scholen zijn omgeschakeld. De Amerikaanse vice-consul te Nicosia John 't Wentworth is, toen hij in zijn tuin liep te wandelen, neergeschoten door sluipschutters, die waarschijnlijk tot de Eoka be horen. De toestand van de Wen- worth is ernstig. Foto; Britse vei ligheidstroepen houden een scoo ter-rijder aan voor het huis van de vice-consul. da groena dooi „Was ons hart niet brandende in ons, als Hij tot ons sprak op de weg?" (Lukas 24 vers 82) DAT ZEIDEN de beide zgn. Emmaüsgangers tegen elkaar, toen de Heiland aan hen was verschenen en eensklaps weer was verdwenen. Toen Jezus tot hen sprak was hun hart al bran dende, maar toch niet zó vurig dat zij er over gesproken had den. Dat kwam pas later, toen de ontmoeting met de Opgestane al voorbij was. Hoe is het dikwijls met ons? Zijn wij ook zo menen wij dan soms heel erg brandend en vol van onze Heer in ons hart, terwijl de ander, onze naaste toch niets van die gloed voelt omdat wij dat vuur niet uitdragen? De Emmaüsgangers konden het nog goed maken. Zij vertelden het daarna in Jeruza lem. Laten wij toch niet tot de ont dekking komen, dat toen en toen ons hart brandde, maar la ten wij ervan getuigen op het moment. Nu. De gemeentepolitie van Enschedé heeft gistermorgen zes Duitse jongens, afkom stig uit Munster (Did.) over de grens gezet, die In de nacht van zaterdag op zondag slapend waren aangetroffen op d« tribunes van het voetbalterrein van het volkspark en banken aldaar. In de laatste tijd ziet men steeds meer het verschijnsel, dat Duitse jongelui uit verscheidene plaatsen in het grensgebied naar Enschedé komen, om deel te nemen aan de pantoffelparade op woensdag avond en zaterdag- en zondagavond. Sommigen arriveren reeds vrijdagavond en brengen dan hetzij in tenten of in de openlucht de nacht in Enschedé door, om het rumoer in de binnenstad mee te maken. Als reden geven zij op, dat in Duitsland weinig te beleven is en aan gezien zij weinig geld hebben, geven zij er de voorkeur aan naar Enschedé te komen, om daar deel te nemen aan de pantoffelparade. Nu en dan ontaardt dit in vechtpartijen. Zo is ook eergisteravond hier en daar in de binnenstad van En schedé gevochten tussen duitse en neder; landse jongelui. „Thans verblijven alle Ambonezen nog in kampen met een hek er omheen. Al hebben wij dit aanvaard, er moet geleidelijk een ver andering in komen. Het hek moet worden afgebroken en de Ambo nezen in ons land zullen meer en meer zelf moeten doen onder eigen leiding en hun zorgen niet meer moeten afwentelen op het commis sariaat voor Ambonezenzorg en de kampbeheerder''. Dit zeide drs. A. J. van Raalte, com missaris voor Ambonezenzorg, in een inleiding, die hij het afgelopen week einde heeft gehouden op een confe rentie van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw" over het onderwerp: „De positie van de Zuidmolukkers in Nederland". Drs. Van Raalte ging in zijn inlei ding uit van de belangrijke wijziging in het regeringsbeleid jegens de in ons land verblijvende Ambonezen, dat tot november 1957 was ingesteld op een tijdelijk en thans op een langdurig verblijf. „Maar eerst moet het oude zeer wor den geregeld", aldus drs. van Raalte. Er is een wond ontstaan in de ver houding tussen Nederland en de Am bonezen. Het is de taak, deze wond te helen. Wij weten niet, of dit geheel mogelijk zal zijn en of er geen litteken zal achterblijven. De commissaris voor Ambonezenzorg die de positie van de Zuid-Molukkers een moeilijk vraagstuk noemde, waar van de oplossing niet bekend is, maar waarover kan worden gesproken in gezamenlijk overleg wees op de recht tegenover elkaar staande standpunten, die de Nederlandse regering en de Ambonezenleiders innemen. Eigen huis De regering streeft ernaar de Ambo nezen een eigen huis te bezorgen, doch de Ambonezen wensen in kampver- band te blijven wonen om gereed te zijn elk moment te kunnen vertrek ken, wanneer de gelegenheid zich zou voordoen naar een vrij Ambon terug te keren. Drs. v. Raalte zei dat dit als gevolg van het gewijzigde regerings beleid en door het feit, dat geen en kele gemeente meer de bouw van nieuwe kampen toestaat, niet mogelijk is. Het aantal Ambonezen in ons land vermeerdert met gemiddeld duizend zielen per jaar. Er zal naar worden gestreefd de oudere Ambonezen in de kampen te laten en de jeugd, die gaat trouwen, in eigen huizen onder te brengen, des gewenst in eigen woonwijken, die de gemeenten bereid zijn voor dat doel af te staan, hoewel het creëren van woon wijken voor aparte groepen on-Neder- lands is", voegte hij hieraan toe. Inschrijving Drs. Van Raalte deelde mede, dat aan het eind van dit jaar zal worden begonnen met de inschrijving van de Ambonezen in de gemeentelijke bevol kingsregisters, waarschijnlijk met als nationaliteit „Ambonees", zoals hij op vragen daarover antwoordde. Dit zal inhouden, dat bij de uitkering uit het gemeentefonds van de gemeenten ook rekening zal worden gehouden met het aantal Ambonezen, dat in de betref fende gemeenten woont en dat zij aan spraken kunnen maken op de diensten van de gemeentelijke instellingen. „De band met de gemeente moet in de toe komst dikker en die met de staat dun ner worden", zei hij. „Als inderdaad het verblijf van de Ambonezen in ons land van langdurige aard zal zijn, dan zullen de Ambonezen zich steeds meer tot de normale Nederlandse instanties moeten gaan richten." Over het vraagstuk van de zelfver- zorging zeide drs. Van Raalte voorts nog, dat getracht wordt de oude grie ven onder de Ambonezen weg te ne men door het zoeken naar een nieuwe financiële regering. Gedacht wordt aan het toekennen van pensioenrechten, waarvan 900 van de 3000 Ambonese gezinshoofden in aanmerking zouden komen. Besprekingen hierover zjin met de Ambonese organisaties gaande. De totale consequenties van het ge wijzigde beleid van de regering jegens de Ambonezen in ons land samenvat tend, zei drs. Van Raalte, dat er een soort gewoonterecht is ontstaan dat niet langer zal kunnen voortduren. „Het zou wel mogelijk zijn geweest als wij zeker wisten, dat de Ambonezen op zeer korte termijn zouden vertrek ken. Wij zullen ons echter moeten in stellen op een langdurig verblijf". Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisterochtend in hoger beroep de musicusvertegenwoordiger S. D. van E. uit Tilburg wegens spionage ver oordeeld had tot drie jaar gevangenis straf met aftrek. De rechtbank te Bre da had hem veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier jaar. Een ernstige autobotsing in de Spaanse plaats Casteldefells nabij Bar celona heeft vandaag het leven gekost aan mevrouw M. Brackel-de Bont uit Amsterdam. Zij was in Spanje op va kantie met haar echtgenoot de 65-ja- rige dr. G. Brackel, die bij het onge val zeer ernstig werd gewond. Een zware vrachtauto hotste met grote kracht tegen een andere wagen, juist op het moment dat de Nederland se auto met het echtpaar Brackel na derde. De vrachtauto schoof door de kracht van de botsing over de weg en duwde de Nederlandse wagen van de rijbaan op een lager gelegen kade. De vrachtwagen stortte eveneens van de weg, juist boven op de personenauto, die totaal werd vernield. Uit Barce lona ontboden brandweerlieden heb ben het echtpaar met snijbranders uit de verwrongen delen van de auto moeten halen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3