Raadsels in Innsbruck BEN IK MIJN BROEDERS HOEDER? foncje ocfcn^, NCR V zendt bekend jungle- drama uit in hoor spelvorm Axel herdacht zijn bevrijding Geldzaken niet aan één persoon overlaten! THOLEN Kransen op Poolse graven Maandag 22 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 5 Mijn beste nichtjes en neven, Nu moet ik eigenlijk beginnen met mijn nichten en neven hartelijk dank te zeggen voor hun goede les in aardrijks kunde, die ze mij gaven. Ja, dat meen ik hoor. Ik dacht altijd, dat ik aardig wat van de aardrijkskunde van ons land afwist, maar ik heb door deze wedstrijd geleerd, dat ik mijn goeie ouwe trouwe atlas nog maar eens goed bekijken moet. Er is kranig werk geleverd, dat kan ik jullie wel vertellen en ik heb de inzen dingen goed nagekeken en gezien dat er met grote preciesheid gewerkt is gewor den. Ook de inzendingen voor de kleur- wedstrijd zijn werkelijk heel mooi. Je zou er een lijstje voor maken om aan de muur te hangen. Maar dan was mijn kamermuur al gauw bedekt, daarom zal ik daar niet aan beginnen. Nu zal ik eens gauw gaan vertellen, waarheen de prijzen gaan reizen. Drie voor de aardrijkskundewedstrijd en ook weer drie voor de kleurwedstrijd. Daar komen ze: Blondje te Serooskerke. Kaaps Viooltje te Biezelinge. Leen B. te Kamperland. Bosviooltje te Oudeiande. Robbedoes te Kamperland. Zo, nu hebben we meteen met zoveel prijzen een goed begin gemaakt voor de Komende winter, want nu kan er weer gelezen worden als de boeken bij jullie thuisbezorgd zijn. Vanavond een echt fijn uit geweest en daarvan ga ik jullie nu ook wat ver tellen, in de hoop dat jullie vanmiddag nog gauw je kans zult waarnemen en net als ik nu gedaan heb, gaan genieten van die prachtige Bloemen- en Vogel tentoonstelling in Goes. Ik was er net op een best ogenblik, toen misschien nog de meesten aan het avondeten zaten. Zo had ik alle kans om de bloemen en vogels goed te bekijken. Eigenlijk nooit geweten, dat er zoveel buitengewoon mooie soorten dahlia's gijn. Ik ben eerst wel twee keer heel, heel langzaam langs de bloemen gegaan enook weer wat geleerd. Zo'n ten toonstelling wordt klaargemaakt door mensen, die heel knap zijn in dit werk en zo heb ik eens extra goed gelet, hoe ze zulke bloemen in de vazen en potten hebben geschikt, want ook dat is van belang om goed te laten uitkomen, hoe mooi de bloemen wel zijn. En dan zie je welke kleuren heel mooi bij elkaar pas sen, maar ook, dat een bos dahlia's in één kleur ook zeldzaam mooi kan zijn, vooral als de vaas er bij past met de RETRANCHEMENT Muziek en boter. Bijna was het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen", dat naar de wereldtentoonstelling was ge- weejt, in de omgeving van Gent getuige van een smokkelaffaire. De gendarmes hadden in verband hiermee de hoofdweg afgesloten, zodat het gezelschap, dwa lend langs onbekende wegen, met ver- traging de woonplaats bereikte. Collecte. De busjescollecte voor het Koningin Wilhelminafonds bracht f 59,05 óp. Collecten. De te Sint Annaland ge houden collecte ten bate van de Chris telijke kleuterschool heeft f 160.60 op gebracht; de maandelijkse collecte voor het ziekenfonds bracht f 172,25 op. Bloemenfeest. Zaterdag heeft de Re- tranchementse schooljeugd het jaarlijkse bloemenfeest gevierd met een tentoon stelling in de school, waar de destijds uitgereikte planten te bewonderen wa pen. Snijbloemen en sierstukjes gaven het geheel een vrolijk cachet. ZOUTELANDE Collecte. De Reclasseringscollecte bracht op ƒ35.56. OVEZANDE Collecte D.E.L. De collecte ten bate Van het tb.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft te Ovezande f 80,75 opge bracht. ARNEMUIDEN D.E.L. In Arnemuiden heeft de col- te voor het t.b.c.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten" f 714,50 opgebracht. kleur. Als ik morgen weer bloemen uit mijn tuin haal, maak ik beslist gebruik van de les die ik leerde op de tentoon stelling en verder heb ik zó'n lange tijd doorgebracht bi) al die vogeltjes. In een heel grote kooi zitten veel kleine vogeltjes in zulke mooie heldere kleuren, dat het wel lijkt of het alle maal vliegende bloemetjes zijn. Er wa ren er in een warm-rode kleur en één was in een blij-oranje tint. Veel van die kleine vliegende hummeltjes deden in htm helder geel verenpakje zo zonnig aan, dat je er zelf blij van werd, en een ander vogeltje had een blauwgekieurd buikje, wat ook prachtig was. Die grote, kloeke papegaaien zijn wel heel mooi om te zien, want die hebben een veelkleurig veren jasje aan, maar ik vind het jammer, dat die deftig geklede gevleugelde gasten zulke lelijke schreeu wends zijn. Die moesten hun mond maar een beetje houden hoor. En dan was er weer die ene vogel, die een snavel heeft, zo groot, dat ik niet graag mijn vinger daar te dicht in de buurt zou brengen, maar verder is het ook een mooi beest, maar die moet zeker die grote snavel stijf dicht houden, want als die opengaatdan lijkt het wel of er een schaap gaat blaten en dat klinkt vreemd uit zo'n vogelbek. Toch ben ik, een beetje ondeugend, een poosje voor die kooi blijven staan en heb een praatje aangeknoopt met dit wondere heerschap en ik kreeg heus antwoord, want telkens als ik wat tegen hem zei, dan blaatte hij terug. Wat is het toch wonderlijk in de na tuur, hé. Dan zijn er nog twee heel bij zondere hoekjes, die jullie zeker eens moeten zien. Een hoek, en een grote, lijkt wel een sprookjestuin. Daar staan mooie planten en er is een waterval, ter wijl de fel gekleurde papegaaien met hun kleuren voor een aparte afwisse ling zorgen. Maar op een ander plekje zag ik veel van die gewone planten staan, zoals we die in het wild kunnen plukken en daarbij stond geschreven, wat genees kracht er in die plant zit. Ja, op een tentoonstelling valt er heel wat te zien en te leren. Vandaag is er nog een kans om te gaan kijken, volg dus mijn raad op, vis een kwartje uit je spaarpot en ga kijken. Maar nu moet ik stoppen, want an ders kijken de heren van onze krant boos naar me, omdat ik veel te groot stuk van de krant heb opgeslokt. Dag hoor. Jullie Tante TRUUS. Onder de titel „Post Palm-Beach antwoord niet" zendt de N.C.R.V. op 6 en 13 oktober a.s. een hoorspel uit in twee del enmet als thema de ge schiedenis van de vijf jonge Ameri kaanse zendelingen, die werkten onaer indianenstammen in de Zuid-Ameri kaanse staat Ecuador en die hun le ven op het spel zetten bij een poging, in contact te komen met een zeer pri mitieve stam. Kranten en tijdschriften hebben er vol van gestaan hoe het deze zende lingen te vergaan en de titel van het onlangs in Nederland uitgekomen boëk „Vijf kruisen in de jungle", dat het zelfde onderwerp behandelt, spreekt in dit opzicht voor zichzelf. Het is de dramatische geschiedenis van vijf jong, sportieve kerels, die zich ontpop ten als geloofshelden in de ware zin van het woord bij hun poging de primitieve indianen te verlossen van de heidense angst, waaronder zij voortdurend leefden. De dramaturg van de N.C.R.V., Jan de Vries, die dit hoorspel van Henk van der Meiden heeft bewerkt, zei ervan: „Wij zijn ons ervan bewust, dat hetgeen in deze mannen is omgegaan en de geestelijke strijd, die zij gevoerd hebben, zich in een hoorspel niet geheel laat weerge ven en dat ons hoorspel slechts een wazige projectie kan zijn van hetgeen zich in werkelijkheid afgespeeld heeft. Maar wij hopen, dat voor velen de contouren toch nog zo duidelijk zullen zijn, dat zij iets zullen ervaren van de liefde, waardoor deze mannen gedre ven werden." „De wiskunstenaars" voor televisie De N.C. K.V .-televisie zendt op woensdag 1 oktober a.s. een spel uit van Pieter Langendijk, dat geschre ven werd in 1705 en tot titel draagt „De Wiskunstenaars" Het spel behandelt op speelse, hu moristische wijze de sfeer in het gil de van landmeters en cijferaars, onder wie zich in schrijvers tijd vele schijn geleerden en blaaskaken bevonden. De kiskunstenaar daagden elkaar uit tot het oplossen van vraagstukken; zij krakeelden eindeloos over bolle drie hoeken en de juiste plaatsbepaling van Oost en West. Zachtzinnig ging het in dergelijke hooggeleerde discussies niet toe. Wanneer er geen overeenstem ming in de debatten was te vinden, liepen de ontmoetingen tussen de „liefhebbers der mathematische kon sten" uit op volkse scheldpartijen, waarin da waardering van de ene meester voor de ander werd gekwali ficeerd met uitdrukkingen als: „bot- fuil", „windbuil" en „schurfter lief hebber". Het spel van Pieter Langen dijk geeft er blijk van, dat de auteur dergelijke geleerden uit en te na heeft kunnen bestuderen. Nu, na 2'A eeuw, is het nóg vermakelijk te zien hoe Langendijk hen de lachspiegel voor hield AANBESTEDING Zes middenstandswoningen te Kruiningen Namens het gemeentebestuur van Kruiningen werd vrijdagmorgen ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen van 6 middenstandswoningen te Krui ningen. Architect de heer M. J. Ie Clercq aldaar. Ingeschreven werd als volgt: M. Verburg, Wolphaartsdijk f 105.240; J. van Strien, Krabbendijke f104.000; C. Priem, Lewedorp f103.170; D. van de Poel, Oudeiande f 102.846; J. van Koeveringe, Schore f 101.992; Gebr. Mollet, Hansweert f 101.700; J. van de Linde, Kloetinge f 100.934; Jac. de Jnge, Biezelinge f 100.880; Fac. Dek, Kruiningen f 99.718; J. A. Poleij, Krui ningen f 97.125. GEREF. GEMEENTE Ds. A. Honkoop uit «Goes spreekt woensdag 24 september voor de Gere formeerde Gemeenten in Pro Rege te Terneuzen. BORSSELE Collecte. De t.b.c.-collecte heeft f 311,49 opgebracht. 0 Ongeveer tweehonderdduizend voorstanders van staatsonderwijs heb- bij vrijdagavond in Buenos Aires ge demonstreerd tegen het wetsontwerp waarbij particuliere hogescholen het recht krijgen graden toe te kennen. De Italiaanse minister-president, Fanfani, zal half oktober een bezoek aan Cairo brengen voor besprekingen met president Nasser van de Verenig de Arabische Republiek. Dagelijks vervolgverhaal 80) „Ik heb erg weinig tijd, Marianne. Ik ben „sehr beschaftigt". De inspec teur was verlegen en dat vond het hieisje een vreemd verschijnsel. „Hebben wij niet in onze vakantie steeds tijd gehad voor u, Herr Gus tav Zuckwaller?" De inspecteur lachte. Aan de char mes van dit meisje kon hij geen weer stand bieden. Hij begreep heel goed, Waarom het hier ging. Hij had immers Zelf Herr Richter naar André en Ma rianne verwezen. Zuckwaller probeerde, zich in te beelden, dat het hem niets deed, als Rij geen deel van de beloning zou Ontvangen. Het bleef bij een poging. Hij kon het geld uitstekend gebrui ken. Want ofschoon z'-jn salaris niet klein was, kon hij toch met zijn ge tto geen al te grote sprongen doen. Zo'n dikke drieduizend Mark zou wel kom geweest zijn. De stemming bleef gedwongen. Hoe wel de directeur joviaal deed en in al lerlei loffelijke bewoordingen sprak Over het nuttige werk, dat zij voor zijn fpbriek hadden gedaan, bleef de ban van het geld bovfen de tafel in Hotel Neu Tirol hangen. André en Marianne voelden dit pre cies, zoals Gustav Zuckwaller het voel de. De zaak was tot een goed einde ge bracht. De politieman had zijn plicht gedaan en hij kon afmarcheren naar de volgende zaak. Iedereen was blij, toen Herr Richter na een klein uur afscheid nam. Er was opluchting. „Geld brengt toch niet altijd geluk", merkte Marianne op. „Geld kan een bende narigheid veroorzaken". „Fraulein Marianne, ik wil eerlijk met u zijn, met André en met me zelf" Zuckwaller was weer in zijn overbeleefde toon vervallen. Het was, alsof de vaak zo moeilijke ogenblik ken, die ze tezamen hadden meege maakt, waren vergeten. „Ik zou graag mijn deel hebben, maar ik mag het niet aannemen." Voor het ogenblik zag Marianne geen oplossing. André was evenmin de man, om met een goedgeplaatste opmerking de vertrouwde sfeer terug te brengen. Het afscheid was die dag moeilijker dan bet tijdens de samenwerking ge weest was. Abrupt draaide Gustav Zuckwaller zich om en liep de zaal door naar de draaideur. Tienduizend mark had de bediende achter het getraliede loket aan André Rost uitbetaald. Tienduizend Mark: een kapitaal voor de jonge man en het meisje naast hem. En toch waren ze niet blij, want ze wisten, dat die be loning een wig had gedreven tussen hen en inspecteur Zuckwaller. En ze wisten nog niet, hoe ze het probleem zouden oplossen. Ze konden het beiden volkomen be grijpen. Gustav Zuckwaller voelde zich verongelijkt, want ook hü had dezelf de feilen, die ieder mens aankleven. Het is moeilijk, het royale gebaar te maken van: „Laat maar zitten, ik heb alleen al plezier gehad aan de uit voering van. het werk". Zuckwaller had dat gebaar gemaakt, maar niet van harte en de vriendschap die ontstaan was, werd door de scha duw van het geld bedreigd. Met de misdaad was schoon schip gemaakt, maar bij de drie mensen die dat gedaan hadden, was de stemming „bewolkt tot zwaar bewolkt". „Weet je, wat ik wou, André?" vroeg Marianne. „Ja, ik weet het. Je wilde hetzelfde als ik. Je wilde, dat we dat geld niet behoefden aan te nemen. We hebhen een kater, een morele kater, na al die enerverende dagen. Van tienduizend Mark kunnen we heel wat doen. We kunnen er een huis, als we het zouden hebben, van inrichten. Maar. „Maardat kunnen we van 6666 Mark ook". „Dat kun" en we van 6666 Mark ook". Op het station van Innsbruck was het druk. Honderden toeristen zochten hun weg naar de treinen. Ze wachtten bij koffers. Ergens siste een locomo tief wolken stoom weg. Het maakte onder de overkapping te veel herrie en veroorzaakte een stinkende walm. Vaders riepen hun kinderen tot de orde, die zich té dicht hij de perron- rand waagden. (Wordt vervolgd) Ongeluk Donderdagmorgen was de heer A. J. J. van E. per bromfiets op weg naar zijn werk, toen hij op een grintweg plotseling de macht over het stuur verloor. Met een hoofdwond en een lichte hersenschudding werd hij per auto naar huis vervoerd. De rioleringswerkzaamheden Aan de Ten Ankerweg is een aan vang gemaakt met het dempen van sloten en aanleg van riolering. Waar nodig, wordt ook het naastliggend ter rein geëgaliseerd, dit ten behoeve van in de toekomst te bouwen woningen. Op de te Breda gehouden toelatings examens tot de middelbare tuinbouw school slaagde de heer H. K. Laban. Contactavond o.l. school Op de eontactavond met de ouders der leerlingen van de zesde en zevende klas van de O.L. school, hield de heer De Bruin, beroepskeuze-adviseur te Middelburg, een interessant referaat ter voorlichting van ouders van de kinderen, die de school verlaten, ge geven kan worden bij verdere studie, resp. beroepskeuze. Het referaat werd door de aanwezi gen met de grootste aandacht gevolgd. Er werden na afloop diverse vragen gesteld, die door de heer De Bruin vlot en duidelijk werden beantwoord. Al met al was het een leerzame avond. Er gingen stemmen bij de ouders op, zulke avonden meer te organiseren. Akte onderwijzer Aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers (essen) te Middelburg slaagden voor de akte volledig bevoegd onderwijzer(es) aan het eind van de derde leerkring: G. de Beer te Vlissingen, D. van Bevelen te Haamstede, mej. E. Claris- se te Vlissingen, J. G. Keukelaar te Kloetinge, P. J. H. C. Knuyt te Vlis singen, P. J. Lako te Aardenburg, A A. van Lare te Groede, mej. V. G. van Leverink te Middelburg, A. Luwema te Vlissingen, J. A. van de Plassche te Goes, mej. W. S. Taal te Middelburg, P. J. P. Vink te Terneuzen, mej. M. N. Visser te Vlissingen, mej. A. Janse te Kloetinge, J. U. de Looze te Middel burg, N. L. den Boef te Krabbendijke. Op 19 september 1944 werd Axel door Poolse troepen bevrijd, die tijdens de belegering en ver overing van de stad de burgerbe volking zo veel dit mogelijk was hebben gespaard, zelfs toen dit grote eigen verliezen kostte. De Poolse soldaten konden kiezen tus sen Axel platschieten en zelf geen risico nemen, en man-tegen-man gevechten voeren, zodat Axel ge spaard bleef. Zij hebben dit laatste gekozen, en voor die keuze zijn de Axelaren de Polen innig dankbaar. Dit kwam o.a. tot uiting in het stich ten van het prachtige bevrijdingsmo nument, Bet verlenen van het ere-bur- gerschap aan de Poolse commandant, kolonel dr. Z. M. Szydlowski en dit komt ook elk jaar weer opnieuw tot uiting bij de bevrijdingsherdenking op 19 september. De banden die Axel met Polen verbindwen, zijn innig en sterk. Evenals vorige jaren werd de be vrijdingsherdenking bijgewoond door een delegatie van de Vereniging van Poolse Oudstrijders uit Vlissingen. De Poolse gasten werden op het gemeen tehuis ontvangen en welkom geheten door de burgemeester P. L. D. J. van Oeveren en door de voorzitter van de Vereniging „Axel-Polen", de heer A. Scheele. De voorzitter van de vereniging van Poolse Oudstrijders, ir. J. Minkiewicz beantwoorde deze toespraken en wees erop, dat de Polen bij deze herdenking vooral ook het oog gericht houden op de toekomstige bevrijding van hun land. Na de lunch, die door de gemeente werd aangeboden, begaf men zich naar de algemene begraafplaats, waar op de graven van de gevallen Poolse sol daten kransen werden gelegd door de burgemeester P. L. D. J. van Oeveren en door de secretaris van het hoofd bestuur van de Ver. van Poolse Oud strijders, de heer B. Strenk, waarna de burgemeester het bevrijdingsvuur ontstak. Het gezelschap reed met auto's naar het Poolse kruis aan het kanaal Axel- Hulst, waar zoals op de plaat staat vermeld: „Op den 17 september 1944 stierven op deze plaats den helden dood, bij het forceren van het kanaal Axel-Hulst, 25 Poolse soldaten van het 10de Regiment Dragonders brengende zoo de vrijheid voor Holland op hunne terugtocht naar Polen". Aan de voet van het kruis werden bloemen gelegd, waarna een koor o. I. v. de heer J. Smies het Poolse en het Nederlandse volkslied zong. Ook kinderen legden bloemen neer. 's Avonds werden de Poolse gasten ontvangen op het gemeentehuis. De plaatselijke muziekcorpsen concerteer den op de markt, waarna de herden king van de bevrijding van Axel op waardige wijze werd besloten met een staande taptoe van de Rijpspolitie Ka pel o.l.v. de heer M. M. C. Offermans. KRUININGEN N.C.V.B. De N.C.VB., afdeling Krui ningen opende het seizoen met een ver gadering in het Dorpshuis onder leiding van de presidente mevr. A. Ligthart Schenkvan Zijtveld. Ds. J. van der Klaauw, Geref. predikant te Krabben dijke sprak over: „Het dagelijks leven in het Oude Testament'. OTJDELANDE J. u Opbrengst bazar. De bazar, die gehou den werd om een televisietoestel voor een zieke inwoonster te kunnen kopen, heeft netto f 1384,— opgebracht. NAAR AANLEIDING van de inbraak in de St. Janskerk te Gouda, wijst dr. P. J. van Leeuwen te Eelde in Het Maandblad van de Ver. van Kerkvoogdijen op de krantenmededeling, dat de buit "hihil was daar de inbreker de offerbussen met had kunnen openkrijgen en de zendingsbusjes juist de dag tevoren door de koster waren geleegd. Het gaat ds. Van Leeuwen niet om het speciale goudse geval, maar wel om dit: „Wij schieten tekort in onze verantwoordelijk heid, wanneer wij mensen alléén, ongecontroleerd en ongedekt, laten manipuleren met busjes, collecten, giften. Het komt nog veel te vaak voor, dat men het ledigen van busjes, het tellen van collecten, het inzamelen van giften aan één persoon, een predikant, een diaken, een kerkvoogd of een koster overlaat. En dit is niet in overeenstemming met onze verantwoordelijkheid, noch met betrekking tot de gelden, noch met betrekking tot de mensen." Dr. Van Leeuwen vindt, dat b.v. het legen van zendingsbusjes niet door één persoon mag geschieden. Dit is niet verantwoord tegenover hen, die het geld gegeven hebben. Daarom mag dit ledigen niet door één man gebeuren. Er moet aanstonds con trole zijn. DE ZAAK is ernstig. Kerkeraad en kerkvoogdij moeten ervoor zor gen, dat het legen van busjes e.d. steeds door minstens twee personen gebeurt, die van hun uitkomsten bf een door beide getekend proces verbaal opmaken, bf aantekening doen in een collecteboekje, voorzien van hun handtekening of paraaf, bf een andere controlemethode toe passen, die de zekerheid biedt, dat de gelden, die geofferd worden, ook werkelijk ontvangen, geboekt en verzonden zijn. Nog belangrijker is de verant woordelijkheid ten opzichte van de mensen, die deze karweitjes ver richten. „Wij schieten in broeder liefde en solidariteit tekort, wan neer wij hen ongecontroleerd en on gedekt dit werk laten doen" Het uitoefenen van controle is geen teken van wantrouwen. Merk waardig genoeg zijn degenen, die veel met financiën moeten omgaan, juist erg op controle gesteld. Zij vragen om toezicht. Aan mensen, die wij alleen hun gang laten gaan, onthouden wij een belangrijke steun, ja wij brengen hen zelfs in gevaar. In gevaar van verleiding of van achterklap. Wat het laatste aangaat, zegt dr. Van Leeuwen „Daar hebt ge nu zo'n koster, van wie men algemeen weet, dat hij bussen of offerblokken le digt, telt en doorgeeft. Hij behoeft maar één persoonlijke vijand te hebben, die daar zo langs zijn neus weg vraagt: waar betaalt de man het wel van, dat televisietoestel, dat buitenlandse reisje. En de bal is aan het rollen op de bekende wijze van de sneeuwbal. Is het dan niet onze eigen schuld, dat wij de man in een positie hebben gebracht, waarin hij zichzelf onmogelijk kan verdedigen? Wie is er, die hem kan dekken?" Het elkaar geregeld en nauwkeu rig controleren en dekken aldus dr. Van Leeuwen acht ik een stukje christelijke solidariteit, dat in kerkelijke colleges niet vergeten mag worden. Ook hierin zijn wij el kanders hoeders. In Den Haag heeft men thans de eerste periode van vijf jaar oecu menische jeugddiensten afgesloten. Deze diensten, die allereerst be stemd zijn voor de leerlingen van middelbare scholen, worden elke maand op zondagavond 8 u. gehou den, achtereenvolgens in de Duit se, Engelse en Franse kerk. Litur gie en zingen geschiedt in de taal der ontvangende kerk; preek en slotliturgie in die van de andere in afwisseling. Steeds werden de dien sten geleid door de predikantenvan de drie kerken. Omdat de Engelse kerk maar klein is, wordt daarin tweemaal dienst gehuden. De be langstelling is na vijf jaar niet ver minderd, de kerken zitten altijd vol met jongelui, velen van hen komen anders nooit in de kerk. Door deze diensten is er niet al- Leen een goed contact ontstaan met leerlingen en docenten van diverse scholen, maar zijn ook de drie bui tenlandse gemeenten in Den Haag nader tot elkaar gekomen, inzon derheid de predikanten. Toen on langs de Engelse dominee ons land ging verlaten, werd hij in een oecu menische jeugddienst toegesproken door zijn Franse en Duitse colle ga's. De Duitse predikant, ds. P. Kaetzke, zei:„Ofschoon ik u nooit heb kunnen verstaan, heb ik de woorden van uw preek toch voor honderd procent begrepen". Uitsluitend met de bedoeling om Met te gebruiken voor het pastoraat onder fabrieksarbeiders, laat de Anglicaanse kerk te Londen een ge bouw zetten, waarin men aan de arbeiders een tehuis biedt. Het be vat lokaliteiten voor allerlei ver enigingswerk, een kapel voor wij dingssamenkomsten en kerkdien sten, een zaal voor opvoering van lekespelen en muziekavonden eil eensporthal. Ds. K. H. Kroon, predikant voor Kerk en Israël, heeft zondag in de Amstelkerk te Amsterdam de eer ste dienst geleid, die geheel gewijd is aan de solidariteit van de ge meente met Israël. Voortaan zal er elke maand zo'n dienst zijn. Ge preekt wordt er niet (hoogstens vijf minuten toelichting). Er wordt al leen voorgelezen uit de bijbel, psalmgezongen en gebeden; alles uit het boek, de liederen en de gebe den van Israël. Deze eerste dienst stond in het teken van de periode der „tien ont zagwekkende dagen", de boetetijd voor Israël van nieuwjaar tot grote verzoendag. „Wij willen niet Israël imiteren, ook niet tot Israël diceren, ook niet met Israël concurreren zegt ds. Kroon maar als christenen, die helaas nog altijd van Israël zijn gescheiden, naast, met en voor Is raël bijbellezen, zingen en bidden". De Hervormde gemeenten van Feyenoord en Rotterdam-Vreewijk en de Geroformeerde kerk van Rot terdam-Zuid en Feyenoord zullen dit jaar samen de verspreiding van evangelisatiekalenders ter hand ne men. Totnogtoe vond steeds een evangelisatiewerk. Het Sealantic Fund, een stichting van John D. Rockefeller jr, heeft indertijd aan de Internationale Zen dingsraad een gift van twee miljoen dollar geschonken, onder voorwaar de, dat enkele Amerikaanse zen dingsinstanties er binnen vijf jaar twee miljoen dollar naast zou leg gen. Aan deze voorwaarde is voldaan, zodat de Internationale Zendings raad momenteel beschikt over vier miljoen dollar, welke gebruikt mo gen worden ter versterking van de theologische opleiding in de lan den, waar jonge kerken zijn. Om de spoeling niet te dun te maken, is bepaald, dat slechts twin tig van deze scholen van dit fonds mogen profiteren. Het ligt in de bedoeling het geld in vijf jaar uit te geven. Een miljoen dollar wordt gereserveerd voor de verbetering van de bibliotheken der opleidings scholen. Voor het beoordelen van de vraag welke scholen in aanmer king komen voor steun, is een com missie van twintig leden uit ver schillende landen benoemd. Te Heiloo worden de kerkdien sten der Hervormde gemeente ook geregeld bezocht door doopsgezin den, die behoren tot de gemeente van Alkmaar. Daarom zijn de pre dikanten van Heiloo en de doops gezinde leraar van Alkmaar over eengekomen, na accoordbevinding van hun kerkeraden, om enkele keren per jaar van kansel te rui len. Voor de eerste maal heeft dit inmiddels plaats gehad. In deze maand start allerlei ker- kewerk officieel met een aanvangs- dienst in de kerk, zoals zondags school, catechisatie, jeugdwerk. Te Amsterdam kwamen de Her vormde predikanten ovefeen om him werkzaamheden ook te begin nen met een kerkdienst. Daartoe kwamen zij bijeen in de Nieuwe- zijdskapel op een maandagmiddag. Ds. J. R. Wolfensberger, praeses van de centrale kerkeraad, leidde deze dienst, die besloten werd met de viering van het avondmaal. Het was uiteraard geen besloten samen komst. De kapel stond voor leder open en belijdende lidmaten kon den ook deelnemen aan de avond maalsviering.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5