HET SPORTPROGRAMMA VOOR MORGEN V oetbalpr ogr amma UIT ZEELANDS STEDEN RADIO EN TELEVISIE Raadsels in Innsbruck walnoten Steenkool, gas en stroom TERNEUZEN Beperkt korfbal- programma WISSINGEN MIDDELBURG TERNEUZEN GOES ZIERIKZEE THOIEN EXCURSIE NAAR MOLENS OP THOLEN Minister Zijlstra voor CMB: „Christelijke politiek is beginsel' en structuurpolitiek" Eis van gerechtigheid Vragen over het landbouwbeleid Vrijdag 19 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 IN DE BOEZEM van vele Neder landse sportbonden heerst wrevel over het feit, dat de regering hoegenaamd niets voor de sport doet. Men verwijt de overheid een gebrek aan interesse voor alles, wat met de lichamelijke ontspanning te maken heeft en men tracht de aandacht van de regering te vragen voor al hetgeen de overheden van andere landen doen voor hun bereikt deze voortdurende wrevel hoogtepunten, vooral tijdens jaarver gaderingen en bondsdagen van de on derscheidene sportorganisaties. Woens dag werd in Amsterdam nog een bij eenkomst gehouden van de aandeel houders van de N.V. Het Nederlandse Sportpark Olympisch Stadion), tij dens welke scherpe woorden werden gericht aan het adres van de regering. Zelfs jhr. L. J. Quarles van Ufford, de secretaris-penningmeester van de Kon. Ned. Hockeybond, liet zich verleiden tot de volgende uitlating: „De regering doet niets. In de nieuwgebouwde Meer wijk in Den Haag met 40.000 inwo ners even groot als Alkmaar is geen enkele lokaliteit voor gymnastiekbe- oefening te vinden. Het is dan ook niet te verwachten, dat een goede jeugd op sportgebied hieruit naar voren komt". Deze woorden van jhr. Quarles van Ufford waren vele sportliefhebbers uit het hart gegrepen, temeer omdat de woorden kwamen uit de mond van een vertegenwoordiger van wat men noemt „een beter gesitueerde sportbond". De heer Quarles van Ufford zei er nog iets bij: „In het buitenland gaat men vooruit, omdat men daar de beschik king heeft over geld en goede trainers kan aantrekken. Die moeten bij ons uit het buitenland -komen; wij hebben er geen geld voor. Een sporttoto is de enige oplossing". En de heer Quarles van Ufford maakte zich hierbij niet alleen de tolk van de Kon. Ned. Hoc keybond, maar ook van tal van andere sportorganisaties. HIJ NOEMDE het woord sporttoto, dat wij eigenlijk liever gewijzigd wil len zien in sportfonds, waaruit de sportbonden zouden kunnen putten om de reeds zichtbare bodems van hun schatkisten te bedekken. De regering weet, dat het Nederlandse sportpu bliek reeds lang uitkijkt naar een sportnota, die door de overheid zal worden uitgebracht. Enkele Kamerle den hébben daar destijds nog op aan gedrongen, maar tot op heden is een dergelijke nota nog niet aan de Sta- ten-Generaal aangeboden. Wij kunnen ons voorstellen, dat de regering niet over één nacht ijs wil gaan en eerst grondig wil bestuderen tot hoever de overheid zal kunnen gaan en welke mogelijkheden er zoal op dit uiterst „kwetsbare" terrein liggen. In de jongste miljoenen nota heeft minister Hojstra met geen moord ouer deze poor de sportbonden zo belangrijke kwestie gerept. De regering houdt zich dus nog steeds bezig met bestudering van een eventueel ontwerp voor deze nota. Wij wachten dan ook maar rus tig af, al moeten we erbij vertéllen, dat de tijd toch wel dringt. VELE ANDERE Europese landen en hier laten we zelfs de communis tische landen buiten beschouwing, waar nu eenmaal staatssubsidie geldt, die niet weinig is zijn er reeds toe overgegaan de verschillende sportor ganisaties de helpende hand toe te ste ken. Het gevolg daarvan was, dat de sportbeoefenaren door betere moge lijkheden en betere training in staat waren tot grotere prestaties dan de onze. Natuurlijk moet men de minder goede verrichtingen van sommige van onze sportmensen in het buitenland niet alleen toeschrijven aan genoemde factoren, maar een feit blijft, dat wan neer wij betere trainers konden aan trekken, zouden beschikken over meer verdekte zwembaden, over modernere en meer gymnastieklokalen, over vol doende voetbalvelden, enz. wij zéker de naam van Nederland in het buiten land beter hoog zouden kunnen hou den, doch dat niet alleen, wij geven ook de jeugd meer gelegenheid zich te bekwamen in een tak van sport, want vooral de jeugd zal profijt trekken van de door de regering gesubsidieer de voorzieningen. En de jeugd heeft immers de toekomst. WEL PAST hier nog een waarschu wing, dat een dergelijke subsidiering van sportzalen, zwembaden, enz. niet mag leiden tot een inbeslagneming van de jeugd door de sport zelve. De gees telijke ontwikkeling van de jongeren zou hierdoor ernstig worden geschaad. Doch de regering moet ervan over tuigd geraken, dat de sport een van de belangrijkste pijlers van het onderwijs is, omdat de karaktervorming in niet onaanzienlijke hoeveelheden door de sport wordt bevorderd. Wanneer men ae kunst subsidieert, dient men even zeer de sportorganisaties van verant woorde geldmiddelen te voorzien. STUURMAN AAN WAL. OUD-VOSSEMEER Duivensport. Wedvlucht van Neuf- villes. J. Tholenaar X, 2, 3 en 11; J. v. d. Zande 4 en 6; C. Boogaard 5; H. Quaak 7 en 13; W. Burgers 8; C. Aarden 9; Joh. Nuts 10. Wedvlucht van Vilvoorde; A. van Daalen 1 en 2, Joh. Nuts 3, 4 en 5. BERGEN OP ZOOM Collecte De inzameling ter gelegenheid van het 00-jarig bestaan van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk heeft in Bergen op Zoom en omstreken tot heden toe een bedrag van f 603,75 opgebracht. RJTTHEM Collecte. De collecte ten bate van „Draagt Elkanders Lasten" heeft opge bracht f 71,58. (Van onze sportredacteur) GOES. —VOOR DE DERDE keer deze maand trekken zaterdag de Zeeuwse voetballers de voetbalschoenen aan om in competitieverband tegen hun Bra bantse collega's „van leer te trekken". In de vierde klasse Zuid krijgt Nieuw- dorp het thuis op te nemen tegen Sprang dat reeds twee nederlagen leed, maar desondanks niet tot de zwakste ploegen van de afdeling mag worden gerekend. De Nieuwdorpers zijn zaterdag jl. niet best van strut gegaan. Een 21 neder laag tegen Zwaluwse Boys lag wel al lerminst in de lijn der verwachtingen. Tegen Sprang krijgen de Nieuwdorpers gelegenheid zich te herstellen, maar of Sprang het zover zal laten komen. De Brabanders zijn gesterkt door de pres tatie van Zwaluwse Boys cn Nieuwdorp zal dan ook uit een heel ander voetbal- vat moeten tappen wil het zegevierend uit de strijd komen. Arnemuiden laat Good Luck bij zich komen. Een derde overwinning voor de Zeeuwen ligt in het verschiet, waardoor de topplaats behouden kan blijven. De Raamsdonkenaren staan met Vrederust en Sprang nog puntloos onderaan, maar Arnemuiden doet er goed aan de tegen stander niet te onderschatten. A.Z.V.V. kan eveneens een derde zege behalen, maar Dinteloord beschikt over een elf tal van formaat, dat niet met zich zal laten spotten. In elk geval zit er voor de Axelaren wel een gelijkspel in. Col. Boys ontvangt The Gunners, tegen wie het zeker een eervol resultaat kan be reiken. Aan een overwinning van de Zeeuwse club geloven we niet direct. Voor Vrederust zijn de perspectieven somber. Het krijgt het sterke en nog De netto produktie van steenkolen wordt voor het jaar 1959 gelet op het toenemende aanbod van arbeids krachten geraamd op 7.500.000 ton. De raming voor 1958 is gesteld op 7.400.000 ton. In 1957 werd een pro duktie van 7.232.000 ton behaald. In verband met de algemene markt situatie is de produktie van cokes voor het begrotingsjaar iets lager gesteld en zal deze naar verwachting 2.800.000 ton bedragen. Voor 1958 werd een co- kesproduktie begroot van 2.900.000 ton, terwijl in 1957 2.955.000 ton werd ge produceerd. Voor 1959 is de produktie van bri ketten geraamd op 355.000 ton; in 1957 werd 353.000 ton geproduceerd, terwijl de raming voor 1358 .369.000 ton be draagt De gasaflevering voor industriële en huishoudelijke doeleinden is te stellen op 400 milojen kub. m. in 1957 beliep deze afzet 376 miljoen kub. m., voor 1953 is een gasgifte van 405 miljoen kub. m. geraamd. De opwekking van stroom is voor 1959 begroot op 1050 miljoen kWh, het geen overeenkomt met de raming voor 1958. In 1957 beliep de stroomproduk- tie 988 milojen kWh. BEGROTING GEMEENTEFONDS Aangezien in de vigerende wet be treffende de financiële verhouding tus sen het rijk en de gemeenten de uit keringen uit het gemeentefonds slechts tot en met het jaar 1958 zijn geregeld en een voorziening voor 1959 en volgende jaren nog niet is tot stand gekomen, is de onderhavige begroting zoveel mogelijk samengesteld op basis van de voor 1958 geldende regeling. De middelen van het gemeentefonds voor 1959 kunnen op die basis worden gesteld op f 1.147.984.200. Voor het doen van de belastinguit- kering is op deze basis beschikbaar f318.844.500, welk bedrag op het voet spoor van de voor 1958 geldende rege ling voor volledige opdeling onder de gemeenten in aanmerking komt. De per 1 januari 1959 over afgeslo ten dienstjaren gevormde reserve van het gemeentefonds wordt geraamd op rond f 420 miljoen. BIGGEKERKE Collecte. De collecte voor het Alge meen Sociaal Fonds ter Bevordering van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" bracht f 48,80 op. ongeslagen S.S.C. '55 op bezoek, dat de Bergenaren wel weinig kans zal geven de eerste zege te behalen. In de eerste klasse afdeling Zeeland komen de topploegen tegen elkaar uit. Krabbendijke is gastheer van Hoek en zal er zeker een schepje bovenop gooien om zaterdagavond met drie overwinnin gen aan de kop van de ranglijst te staan. Wemeldinge geeft o.i. de jongskes van Spui weinig gelegenheid hun schotvaar digheid te tonen. V.C.K. en Yerseke Hl, de beide nog puntloze clubs, ontmoeten elkaar in Koudekerke. We verwachten een kleine zege voor de Koudekerkers. Serooskerke en Rillandia houden het misschien op een puntenverdeling; Ter- neuzense Boys en Kapelle ontlopen el kaar niet veel in kracht. Misschien ko men de Terneuzenaren tot een beschei den overwinning. Schieting De handboogmaatsehappij Wester- schelde te Terneuzen hield gisteren op het westelijk bolwerk haar jaarlijkse schieting op de staande wip. 51 schutters namen deel onder wie velen uit België en Zuid-Beveland. Uitslag; hoofdvogel: H. Meert, Sluiskil; zij vogel; J. van Esbroek, Sluiskil; A. Westveer, Oudelande, kallen: M. Goed hals, Zandstraat en M. Almekinders, Kwadendamme. Het fruitcorso te Goes is er de oor zaak van, dat zaterdag sléchts een be perkt korfbalprogramma zal worden afgewerkt. Een programma echter met twee bijzonder belangrijke ontmoetin gen. In 2a gaat leider Zuidwesters 1 op bezoek bij nummer twee van de lijst, Swift 3. Indien de Souburgers deze match winnen zijn ze kampioen. In 3c staat nu KatsVopo 2 op het programma. Wint Kats dan is het ze ker van het kampioenschap of van 'n beslissingswedstrijd tegen SSS. Dit al naar gelang de uitslag van SSSVopo 2, welke ontmoeting nog gespeeld moet worden. 2e klasse KNKB: OSCR—Swift 1 2. Ie klasse: Scampolo 1Animo 1 2. 2e klasse a: Swift 3Zuidwesters 3. 3e klasse a: Swift 6Stormvogels 2; Top 2Animo 2 2. 3e klasse b: Luctor 2Scampolo 2 2. 3e klasse c: KatsVopo 2 1. 3e klasse d: Vedo 3AKC 2; BKC 2Atles 2. ADSPIRANTEN. A: Swift aZuidwesters a. B: Animo bSwift snel. D; NOADAnimo d; Zuidwesters b Swift lenig. E: Swift rapAnimo e; Swift vlot Stormvogels. F: Luctor bScampolo b. PUPILLEN. Animo 1Swift nik. Gevonden voorwerpen De Commissaris van Politie te Vlis- singen maakt bekend, dat in het tijd vak van 10 september 1958 tot en met 16 september 1958, de navolgende ge vonden voorwerpen aan zijn bureau zijn gedeponeerd. Bruine kinderschoen, hoed, lipssleutel, stalen duimstok, vul pen in etui, zonnebril, verbindings stuk van laadbak vrachtauto, wit kin derschoentje en diverse steps en rij wielen. Tevens zijn aan zijn bureau de adressen te bekomen alwaar de na volgende gevonden voorwerpen zich bevinden: kinderportemonnee, hand doek en onderbroekje, speelgoed pis tool, grijs rokje, schildpad, zilver wa pen, diadeem, passer, fototoestel, gou den kettinkje, zegelring, zwarte regen jas, actetas met inhoud, bescheiden voor motorrijwiel, handdoek en zwem broek, turnschoen, overhemd en slip over, damespolshorloge, hoofddoek, nijlon handschoen, kettinkje met han gertje, gabardine regenjas en diverse sleutels. Gevonden voorwerpen Parkiet, huissleutel, zilveren ringe tje, vulpen, regenkapje, polshorloge met armband, handpompje voor mo torrijwiel, kinderschoentje, kinderrin getje, jongensjasje, parkiet, regenzeil tje van een kinderwagen, ring met sleutels, kindervestje, zonnebril, bank biljet, meisjesmantel, recapitulatie- staat 1958, dameshandschoen, nijlon- net inhoud appelen, rijwielsleuteltje, insigne Rode Kruis, kinderschoentje, sleutel van een kast, fietspompje, bril in étui, zilveren speld, portemonnaie inhoud plaatjes, vulpen, muntbiljet, ballpoint, zilveren armband, gouden ring, kindersokken, kinderhemdje, portemonnaie met inhoud, slipper, da mespolshorloge, dop van benzinetank, dames regenjas, dameshoed, schroe vendraaier, ballpoint in étui, hoofd doek zwemabonnement, drie rijwiel sleuteltjes, rode reflector met plastic omhulsel, monsterboekje en pas, kin- derportemonnaie, vulpen, boek, kleine portefeuille inhoud foto's en geld. Ongeval De 12-jarige A. H. liep op de rijweg in de Walstraat, toen van achter de al daar geparkeerd staande woonwagen een hond kwam. Uit schrik liep het meisje tegen de haar achteropkomende perso nenauto. Zij klaagde over pijn in haar rechtervoet en moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Prov. dag van Geref. vrouwenver. De Gereformeerde Vrouwenvereni gingen in Zeeland houden op dinsdag 30 september een provinciale dag in „De Prins van Oranje" te Goes. In de morgenvergadering, die om 10 uur be gint, spreekt ds. Y. Tiemersma van Zierikzee over „Leven of geleefd wor den". In deze zelfde vergadering brengt de vereniging „Ora et Labora" uit Haamstede „Het verloren akkoord". „De sfeer in ons gezin" is het on derwerp van een lezing die mevr. A. Heersink-Beekman uit Vroomshoop houdt in de middagvergadering (aan vang 2 uur). In dit gedeelte van de provinciale dag levert de vereniging „Johanna" uit Brouwershaven een bij drage. RAADSAGENDA In de raadsvergadering van Zierik zee, die vrijdag 26 september zal wor den gehouden, aanvangende 8 uur, wordt gesproken over een voorstel van b. en w., om een stuk grond van het gemeentelijk industrieterrein te ver kopen aan de confectiefabriek v.h. G. S. van Dam Co., gevestigd te Den Haag. Het stuk grond is groot onge veer 2200 ca. De gemeente Zierikzee heeft van de N.V. Bank van Nederlandse Gemeen ten een aanbieding voor een lening van f86.000 gekregen. B. en w. stel len voor hierop in te gaan. De raad zal verder over de werkelijke kosten van het onderwijs in de jaren 1953 tot 1957 spreken. Leden van de vereniging „De Hol landse molen" zullen op zaterdag 27 september een excursie maken naar 't eiland Tholen. In Tholen wordt de molen De Hoop bezichtigd, waarna het gezelschap een bezoek brengt aan Poortvliet, met de stellinmolen van de heer L. A. Verhage. In Scherpenisse wordt de grondzeiler van de heer Rijs- tenbil bekeken. Twee stenen stelling- molens te St. Maartensdijk, „De Hoop" en „De Nijverheid", de grondzeiler van de heer J. W. v. d. Slikke te Stave- nisse, een ronde stenen stellingmolen (die zijn stelling mist) en de stan daardmolen van Gebr. Kodde te St. Annaland worden bezocht. Het slot van de excursie bestaat uit een be zoek aan de witte stellingmolen van de heer P. Vogel te Oud-Vossemeer. Prof. dr. J. Zijlstra, minister van economische zaken, heeft gisteren op de jubileumbijeenkomst van de Christelijke Middenstandsbond in theater „Gooiland" in Hilversum, naar aanleiding van het veertigjarig bestaan van de bond een rede uitgesproken onder de titel: „Christelijke Middenstandspolitiek". De minister wilde hierin een verklaring geven van wat men heeft te verstaan onder Christelijke politiek in het alge» meen, onder Christelijke economische politiek en onder Christelijke middenstandspolitiek. stand van overspannenheid. Immers, de overheid kan het nu eenmaal niet billijk oordelen. De over heid zou noodzakelijk onrechtvaardig te werk moeten gaan en een stukje vrijheid kapot maken. Zo ook, aldus minister Zijlstra, bij de kwestie van de parallelisatie. Is deze ontwikkeling daarvan ten goede of ten kwade? Ook deze vraag is belangrijker dan elke mogelijke detailkwestie. Wanneer wij denken, aldus minister Zijlstra, aan het begrip politiek, dan heeft dat niet alleen en uitsluitend be trekking op de overheid. Christelijke politiek wil ook zeggen ons gedrag in het gehele maatschappelijke leven met betrekking tot hetgeen God van ons vraagt. Dit geldt zowel voor de over heid als voor ieder van ons persoon lijk. Christelijke politiek steunt op de belijdenis, dat God richting geeft aan het gebeuren in staat en maatschappij. Christelijke politiek is derhalve een structuur-, een beginselpolitiek. Wij dienen, zo vervolgde de minister, ons doel te kennen en de plaats waar wij in het maatschappelijk leven staan. Want doel en plaats bepalen de rich ting. De doelstelling van de Christe lijke politiek in het algemeen is de op dracht aan de Christen, zich te richten naar Gods geboden en de evennaaste lief te hebben. Daarvoor is ruimte no dig, of liever gezegd, vrijheid om dat doel te kunnen nastreven. Er bestaan economische problemen; deze zijn met de zonde in de wereld gebracht. Ook bij de geantwoording van de vraag: „Wat is Christelijke economische politiek?" moeten wij ons afvragen: „Wat is de richting?". Wij kunnen in economisch opzicht samen werken ten goede of ten kwade. In de vorige eeuw stonden staat en maat schappij niet in het teken van de Christelijke opvatting. Minister Zijl stra herinnerde daarbij aan de kinder arbeid. Er bestond geen ruimte om het anders te doen. Wij dienen te begrij pen, dat de eis van gerechtigheid in de Christelijke economische politiek, maar ook in de Christelijke politiek in het algemeen ligt opgesloten. „MIDDENSTAND" Het is, aldus de minister, uitermate moeilijk een afgeronde definitie te ge ven van het begrip „middenstand". In economisch opzicht kunnen we de be schrijving aanvaarden, dat in het mid- denstandsbedrjjf de leiding, het kapi taal en de arbeid in één hand liggen; het is het gezinsbedrijf, een onmisbaar element dat waakt tegen de bedrei ging van een totalitaire staat. Wanneer we spreken over Christe lijke middenstandspolitiek, dan moeten we de problemen zien als onderdelen van het geheel. Er dient bijvoorbeeld bij de vestiging niet alleen gezien te worden naar de eisen van kredietwaar digheid, maar ook naar het behoefte element als zodanig. De vraag is dan principieel: in welke richting beweegt zich het maatschappelijk leven, wan neer het behoefte-element wordt op genomen als een werkelijk deel van het vestigingsbeleid? Als de overheid dit zou regelen, dan ontstaat een toe- O Er is dinsdag in Rio de Janeiro een tentoonstelling van zestig tekeningen en aquarellen van Nederlandse kinde ren geopend. Het Tweede Kamerlid de heer Vr-e- deling heeft aan de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de passage in de redevoering, die de heer dr. S. L. Mansholt, vice- voorzitter van de Europese com missie, gehouden heeft op de laat ste jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond, waarin deze als zijn mening uit sprak, dat, alvorens Nederland tot maatregelen ter beperking van ae melkproduktie zou overgaan, deze kwestie van tevoren aanhangig ge maakt dient te worden bij de Euro pese commissie? 2. Op welke wijze denkt de regering een op nationale overwegingen be rustend nationaal landbouwbeleid, gericht op het beperken van de huidige omvang der Nederlandse melkproduktie, in te passen in het landbouwbeleid, waartoe zij zich krachtens artikel 40, eerste lid, van het verdrag tot oprichting van de Europese economische gemeenschap verplicht, welk artikel luidt: „De lid-staten ontwikkelen tijdens de overgangsperiode geleidelijk het gemeenschappelijk landbouwbeleid en brengen het uiterlijk aan het einde van die periode tot stand"? 3. Acht de minister een landbouwbe leid, gericht op de beperking van de Nederlandse melkproduktie, in het algemeen in overeenstemming met de resolutie, aangenomen op le landbouwconferentie der lid staten van de Europese economi sche gemeenschap, en meer in het bijzonder met paragraaf Hl, 4e punt, van deze resolutie, luidende: „Er dient naar evenwicht tussen de produktie en de afzetmogelijkhe den te worden gestreefd, waarbij rekening dient te worden gehouden met de mogelijke in- en uitvoer, alsmede met een specialisatie, wel ke met de binnen de gemeenschap bestaande economische structuur en natuurlijke omstandigheden en in overeenstemming is"? 4. Is de minister bereid gevolg te ge ven aan de in vraag 1 bedoelde suggestie van de heer Mansholt? ZATERDAG 20 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gym. v. d. vr. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vr. 11.00 Cabaret. 11.30 Buitenl. weekoverz. 11.45 Omr.koor. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelsp. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lich te muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazz- muz. 14.25 V. d. jeugd. 15.00 Gem. koor. 79) Laatste tussenspel: In het luxueus ingerichte kantoor te Osaka stond een goedgeklede Japanner voor het raam van zijn privé-werkkamer. Hij keek naar het verkeer in de straat, drie ver diepingen lager. „Mislukt, dus mis lukt", mompelde hij, „Kawayoto is een dwaas, een man van geen enkele waarde". Hij draaietzich om en keek naar de secretaresse'achter de schrijf machine in de hoek van de kamer. Hij snauwde, toen hij het fragiele meisje toesprak: „Roep de chefs van alle af delingen onmiddellijk in mijn kamer en verdwijn, zo lang de conferentie duurt. Onmiddellijk!" Het meisje draaide nummers, sprak vlug enkele woorden en even later dromden man nen, een tiental, bijeen in de kamer, waar de goedgeklede man achter een monumentaal bureau zetelde. „Mijne Heren", begon hij, „het plan voor de nieuwe camera is van de baan. Voor goed." En in de conferentie, die volg de, werd besproken, wat er nu met de produktie voor de komende weken moest gebeuren. Doorgaan met de kleinbeeldcamera, die een succes was, of niet? De Japanner stuurde met een. handbeweging zijn chefs weg en het meisje, dat de accuratesse van een re kenmachine aan de charmes van een geisha paarde, kwam binnen. Zonder geluid te maken. André Rost en Marianne van der Bij hadden genoten van de laatste dagen van hun vakantie in Innsbruck. Ze hadden zich gedragen als verliefde mensen en als toeristen, die werkelijk Dagelijks vervolgverhaal „uit" zijn. Die morgen kwam er een heer in Gasthof Bayer. Hij vervoegde zich bij Mizzy, de receptioniste en vroeg naar Herr André Rost. De oude Anton werkte zich voor de zoveelste keer in zijn langdurige loop baan de trap op en klopte op de deur van kamer 14. „Er is een heer, die u wil spreken", zei de oude man. André was verwonderd: „Wat voor een heer? Wat nu weer, Anton? We beginnen toch niet weer opnieuw?" Hij grinnikte en volgde Anton de trap af. „Herr Rost?" vroeg de heer. „Ja", antwoordde de Nederlander. „Herr Rost, ik ben Klaus Richter, directeur van de Kamerawerke A.G. bij Keulen. Begrijpt u waarvoor ik ge komen ben?" André begreep het. Hij vroeg de heer Richter, of hij bereid was, mee te gaan naar Hotel Tirol en daar ont moette de Duitse fabrieksdirecteur ook Marianne van der Bij. „Het is me een genoegen, u deze cheque, ter waarde van tienduizend Mark te kunnen overhandigen", zei de man, na de kennismaking, die stroef begon, maar langzamerhand losser werd. André keek naar Marianne en Ma rianne naar André. Ze dachten aan hetzelfde probleem. „Herr Richter, hebt u al kennis ge maakt met Gustav Zuckwaller, de in specteur, die het eigenlijke werk deed?" vroeg Marianne plotseling. „Ik ben op het bureau geweest. Ik heb daar een politieman gesproken. Ik geloof wel, dat hij Zuckwaller heette, maar hij wimpelde alle lof op u beiden af. Hij wilde er niet van ho ren. Kan het zijn, dat hij ergens te leurgesteld over was?" „Dat is wel zeker, Herr Richter. Dat zou ieder mens zijn, als hem een be loning ontging, die hem het meest toekwam". In het kort vertelde ze, hoe de zaak zich had toegedragen en ze vertelde ook, dat de hoofdcommissaris van Innsbruck onder geen voorwaarde wilde, dat zijn ondergeschikten een beloning aanvaardden. Het onderwerp werd daarna geme den, maar Marianne telefoneerde in specteur Gustav Zuckwaller, die een kwartier later in de ontvangzaal van Hoteil Neu Tirol verscheen: een ge zette, gemoedelijke burgerman net een hangsnor. „Wij willen dit samenzijn niet zon der uw gewaardeerde aanwezigheid doen plaats hebben, Herr Inspektor", zei Marianne. „U kent Herr Richter al, hoorde ik." (Wordt vervolgd) 15.15 Boekbespr. 15.35 Radio Filh. ork. en solist. 16.25 Gaat u geregeld kampe ren?, caus. 16.40 Gram. 17.00 Wereldmuz- concours te Kerkrade. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Machten en mensen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gev. muz. 20.35 Gram. 20.55 Symf.ork. 22.05 Socialistisch comm. 22.20 Cabaret. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Gr. 14.40 Kron. v. letteren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Amateursork. 15.30 Gemengd koor. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek week overz. 18.10 Gram. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Radio Filh. ork. en sol. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 Intern, vocalisten- conc. 1958: Brabants ork. en solist. 21.20 Gram. 21.55 De Knipperbol, caus. 22.05 Amus.muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS' EUROVISIE 14.00—15.30 Tennis- wedstr. te Parijs. AVRO: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Mag ik even?, cabaret. 20.55 Hobby-rubr. 21.10 Gevar. progr. 21.55 Dagsluiting. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gr. 15.00 Gram. 15.15 Idem. 15.45 Idem. 16.00 Ork.conc. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gram. 18.00 Gev. muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonst. 20.00 Ork.conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Dans muziek.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4