WAARDIGE VIERING VAN MIDDENSTANDSJUBILEUM Osborn grijpt naar een hedendaags paradijs blauw Chinese organisaties in Indonesië verboden Nieuwe tehuizen en nieuwe taken op de oude grondslag Drie excellenties aanwezig Oostenrijker pleit voor wereldorde voor vluchtelingen Eisenhower krijgt een lesje van democraten in Amerika Woorden van lof namens Convent van Chr- Sociale organisaties Wervelstorm teistert Japan „Thunderstreak" verongelukt in Zwitserland Vrije Algerijnse regering Ds. M. Holtrop voor Chr. Geref. mannen Ernstige beschuldigingen Kamernood in Delft iets minder Bedrijf voor f 24.000 opgelicht „Kuo Min Tang" illegale groepering Amerikaanse straaljager „voelt" onzichtbare tegenstander Algemene vergadering Pro Rege Tehuisleiders moeten achter buffet vandaan, zegt gen. Calmeijer Indonesische pers over troonrede Vrijdag 19 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 Mochten de jubileumvieringen van het Verbond van Chr. Werkge vers en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, eerder in het jaar gehouden, uitstekend geslaagd genoemd worden, de Christelijke Mid denstandsbond is in Hilversum bij de viering va nzijn veertig-jarig bestaan niet achtergebleven. In een voortreffelijke sfeer, bij een grote opkomst van de leden en in aanwezigheid van tientallen prominente gasten, onder wie drie excellenties, heeft de C.M.B. feest gevierd, de Christelijke middenstand waardig. worden. Hij keerde zich tegen een ver heffen van het winstmotief van middel tot doel, zoals in deze tijd maar al te veel gebeurd. VOORLICHTING De voozitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, de heer A. Borst Pzn, die namens het Convent van Chr. Sociale Organisaties het woord voerde, sprak zelfs van „Lest best". De aanwezige excellenties waren minister Zijlstra, en de staatssecreta rissen Veldkamp (voor de Midden stand) en Schmelzer (voor Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O.). Ook waren aanwezig de heer Chr. van den Heuvel, voorziter van de C.B.T.B., mr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.-partij, de heer H. W. Tila- nus voorzitter van de C.H.-Tweede Ka merfractie, de heer C. van Wingerden, voorzitter van het N.V.V., de heer B. Roolvink, secretaris van het C.N.V. en vele vertegenwoordigers van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen en de zusterorganisaties. Burgemeester Boot van Hilversum, verwelkomde het congres. De eerste genodigde die aan het woord kwam om de C.M.B. zijn gelukwensen aan te bieden was de heer A. Borst Pzn. Hij was vol lof over de vele goede woor den die hij op deze congresdag had ge hoord, met name van voorzitter D. de Mooij (zie ons nummer van gisteren) en van minister Zijlstra (zie elders in dit nummer). Hij wees op het grote belang van veertig jaar Christelijke middenstandsorganisatie. Alleen door aanvaarding van de Chris telijke verantwoordelijkheid, door ge loof, gebed en door de daad kunnen destructieve invloeden in de maat schappelijke ontwikkeling gekeerd Japan is gisternacht geteisterd door een wervélstorm, die overstromingen en grote schade heeft veroorzaakt. 18 mensen zijn omgekomen en 77 ernstig gewond. Er zijn 39 vermisten. Meer dan 200 bruggen zijn vernield. Grondverschuivingen en overstromin gen hebben verbindingen met de hoofdstad afgesneden. Patrouille boten van de Japanse kustwacht zoeken het zeegebied voor Tokio en Jokohama af naar overle venden van 75 vissersschepen die ge zonken zijn. Aangenomen wordt, dat nog 19 schepen met man en muis zijn vergaan. Meer dan 13.000 vissers zijn dakloos doordat hun huizen zijn ondergelopen of verwoest. Vlieger ongedeerd Een F-84-F „Thunderstreak" straal jager van de basis V'olkel van de Ko ninklijke Luchtmacht is, naar de lucht machtvoorlichtingsdienst ons mede deelt, gisteren in Zwitserland nabij Bazel neergestort, nadat het toestel een zogenaamde „flame-out" (afslaan van de motor) -had gekregen. De terreinomstandigheden lieten geen noodlanding toe, zodat de vlie ger zich genoodzaakt zag, van de schietstoel gebruik te maken. Hij landde veilig met zijn parachute nabij het dorp Freiburg Volgens het semi-officiële Egypti sche dagblad Al Sjaab zal vrijdag na het uitspreken van de gebeden in alle Arabische hoofdsteden de vorming van een vrije Algerijnse regering on der premierschap van Ferhat Abbas worden aangekondigd. Eerste vice- premier zou Ben Bella zijn (thans in Franse gevangenschap), buitenlandse zaken zou ressorteren onder Lamine Debaghine, en defensie onder Kerim Bel Kassem. Ferhat Abbas is voorzitter van de Algerijnse nationale^ bevrijdingsraad en lid van het comité voor samenwer king en actie van de F.L.N., het Al gerijns nationaal bevrijdingsfront. De heer Tilanus sprak zijn erkente lijkheid uit voor de voorlichting die de A.R.- en C.H.-Kamerfracties steeds van de middenstandscentrales mogen ont- matie. vangen en noemde de ophouw van or ganisaties op basis van het geloofsle ven een grote zegen voor het Neder landse volk. Namens de Kon. Ned. Middenstands bond sprak de ere-voorzitter, de heer L. de Groot en namens de r.k. midden standsbond de heer J. Nettesheim. Ver scheidene geschenken werden aan de jubilerende organisatie overhandigd. In de middagvergadering sprak prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst een zowel door stijl als inhoud boeiende rede uit, die een waardig slot vormde van dit in elk opzicht alleszins geslaagd feestelijk middenstandscongres. In zijn rede „Om de toekomst van de maatschappij" plaatste prof. Diepen horst heden tegenover verleden en constateerde daarbij in vele gevallen grote vooruitgang, technisch, sociaal, economisch, maar geestelijk, cultureel en kerkelijk plaatste hij grote vraagte kens. Juist voor wat deze laatste as pecten betreft riep hij op voor de toe komst trouw te blijven aan de Refor- (Van één onzer verslaggevers) Te Hilversum is de bondsdag gehou den van de Bond van Chr. Geref. mannenverenigingen. De opkomst was groter dan vorige jaren. Er zit dus groei in de bond, aldus de heer D. Kil- jan te Haarlem, die ditmaal bij afwe zigheid van de bondsvoorzitter Ds. C. v. d. Zaal te Harlingen, de leiding had. Ook de secretaris, de heer D. W. Brunsveld te Enschedé kon van groei gewagen. Het aantal aangesloten ver enigingen vermeerderde met één tot 59. Op de avond voor de eigenlijke bondsdag werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. De verenigingen beloofden te proberen de verenigin gen, die nog los van de bond staan, tot aansluiting te bewegen. Gebedsgenezing Over het actuele onderwerp „Ge bedsgenezing" sprak ds. M. Holtrop te Bussum. Osborn is geen nieuwe beweging. De gebedsgenezing was eeuwen geleden al meer dan eens aan de orde. En denk ook maar aan Hoekendijk. Spreker moet niets van deze beweging hebben. Of hij dan niet in gebedsgenezing ge looft? Zeer zeker. Tweemaal heb ik in mijn ambtsperiode een geval mee gemaakt: in Franeker waar een jon getje en in Hilversum waar een meis je ten dode waren opgeschreven en die op het gebed genezen werden, al dus ds. Holtrop. Maar Osborn had hem niet in be roering gebracht. De oorzaak was, dat spreker enkele jaren geleden in Leeu warden iets dergelijks had meege maakt met Hermann Zais. Het comité van voorbereiding had voor de grote samenkomst om een tafel liggen bid den. Spreker bleef evenwel staan en zei later: jullie plegen afgoderij, jul lie menen dat Christus morgen komt. De volgende avond kwamen tien tallen zieken naar de grootste zaal in Leeuwarden. Niet één werd genezen en de daarop volgende dag had de leider van het Leger des Heils hem opgebeld en gezegd: we zijn bij de neus genomen! Dit ervaren hebbende, sta ik tegen over Osborn onberoerd, zo herhaalde ds. Holtrop. Daarop zette hij zijn be zwaren tegen Osborn uiteen. Deze neemt de Schrift niet als geheel, maar rukt teksten uit hun verband en maakt ze pasklaar voor zijn eigen zienswijze. De kern van Osborns beweging is, dat ze een droefheid naar de wereld koestert in plaats van naar God. Ze grijpt naar een hedendaags paradijs: geen ellende meer in onze lichamen. Ze grijpt naar het stof. Hoe vroom ook bedoeld, het is een droefheid naar de wereld, die de dood werkt. Sekten, aldus ds. Holtrop, komen alleen maar met teksten aandragen. Christus liet de Schrift spreken. We moeten de gehele bijbel nemen. Ver volgens behandelde ds. Holtrop een aantal teksten, waarop Osborn zich beroept. De wonderen van genezing bijvoor beeld, die de apostelen verrichtten, behoorden tot him ambt. Het waren hun legitimatiebewijzen van het ge zonden zijn door Christus. Na hen kwam zulks niet meer voor. Alleen de apostelen hebben al de tekenen die Markus 1617 en 18 ons noemt ge daan, behalve het drinken van iets schadelijks, tenminste dat wordt ons in de Bijbel niet vermeld. Neemt Os born vergiftige slangen op? Neen, hij Helmer, de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, heeft gisteren ge pleit voor een „wereldorde, die vluchte lingen in staat zal stellen naar hun va derland terug te keren". In een toespraak tot ongeveer 130 af gevaardigden uit dertien landen naar de achtste algemene vergadering van de Europese vereniging ter bestudering van vluchtelingenkwesties, gewaagde de mi nister van „het onrecht, dat miljoenen vluchtelingen hebben geleden, of het nu Duitsers zijn of Hongaren of Afrikanen, vluchtelingen in het nabije of het Verre Oosten". Het hoofddoel van de conferentie is, bespreking van maatregelen die genomen zijn om de vele vraagstukken op te los sen die gerezen zijn door de aanwezig heid van de 180.000 vluchtelingen die tijdens en na de Hongaarse opstand van 1956 Oostenrijk binnenstroomden. gaat daarvoor op de loop, en dat is maar verstandig ook! Dc theodicé Ds. K. G. van Smeden te Utrecht- Noord was de referent op de bonds dag. Hij sprak over de theodicé, de rechtvaardigheid Gods. Dat God recht vaardig is heeft Hij in Zijn Woord ge openbaard. God regeert de wereld. Er bestaat geen toeval. Hoewel de Bijbel ons dit alles leert, krijgen we het er moeilijk mee, als we om ons heen zien: wat is er toch een ellende in de wereld. Het leven is vol problemen. Ook op de mannenvereniging komen we er mee in aanraking. Men kan ze niet zo maar oplossen. Ze moeten in hun verband worden gezet en door bestudering van Zijn Woord geeft God ons vaak de oplossing. Hoe moeten we bij voorbeeld het probleem van oorlog en ziekte rijmen met Gods barmhartigheid? Bijzónder moeilijk wordt de beantwoording van deze vraag, als we weten dat alles reeds door Gen. 1 :1 in Gods raads- plan was opgenomen. Heeft God dan de zonde gewild? Met ons verstand kunnen we dit niet bevatten. Daar om moeten we luisteren naar wat God zelf zegt. En dan leert de Bijbel, dat God de mens geschapen heeft met een eigen verantwoordelijkheid, een eigen wilsbepaling. Dit meten we steeds voor ogen houden als we spreken over de rechtvaardigheid Gods. De mens heeft zelf de zonde en daarmee de vloek in de wereld gebracht. De Comet-4, een passagiersvlieg tuig met straalmotoren van de Britse de Havilland-fabriek, heeft een proef vlucht van Hatfield (Engeland) naar Gander (Newfoundland) in vijf uur en 47 minuten volbracht. Met dit toe stel hopen de Britten de Amerikanen de loef af te steken wat betreft het transatlantisch passagiersvervoer met straalvliegtuigen. De Amerikaanse te genhanger is de Boeing. De Amerikaanse democratische partij heeft woensdag de republi keinse regering onder leiding van president Eisenhower ervan be schuldigd het land de ergste eco nomische achteruitgang sedert de tweede wereldoorlog, een dodelijk oorlogsgevaar en overal in de we reld nederlagen te hebben ge bracht. Volgens de partij zal het bij de aan staande verkiezingen in november gaan om de buitenlandse politiek, „het gebrek aan leiding van de president", de corruptie en de economische ach teruitgang. In de „democratie digest" van woens dag wordt gezegd, dat de republikeinse partij het land geen leiding heeft ge geven met als gevolg een conservatie ve binnenlandse politiek en een ver ouderd, niet realistisch buitenlands beleid. LAAG NIVEAU De Amerikaanse buitenlandse poli- De Delftse-studentenkamercommis- sie heeft geconstateerd dat de kamer- nood in Delft geringer is dan vorig jaar. De commissie heeft thans een wachtlijst van ongeveer zestig studen ten, terwijl er vorig jaar op hetzelfde tijdstip een tekort van drie honderd studentenkamers was. Deze sterke da ling vindt haar oorzaak in het gereed komen van de vier studentenflats en het vertrek van ongeveer honderd In donesische studenten. Ingezonden mededeling (Adv.) Het teerste... blauw of het meest gloedvolleblauw met Flexa gaat het gauwl En Flexa blijft trouw: na jaren nog mooi en gaaf... op houtwerk en muren. de verf voor het schilderfeest Vraag het gratie boekje 'Knap het op met Kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden tiek is tot zo'n laag niveau gezakt, dat de Ver. Staten hun toevlucht moeten nemen tot brute kracht, zoals het zen den van troepen naar Libanon, om de wereld bijeen te houden, aldus de „Democratie digest". De Verenigde Staten hebhen in het buitenland vrienden verloren doordat zij zich achter achterlijke en in dis krediet geraakte heersers in het Mid den-Oosten en Azië hebben geplaatst, terwijl de Russen zich voordoen als vrienden van de Arabische en Aziati sche volkeren, de problemen van de Zuidamerikaanse landen verwaarlozen, zodat Amerikaanse vertegenwoordigers in die landen met stenen worden be kogeld en worden uitgejouwd en zijn doorgegaan met proeven met grote waterstofbommen, aldus de democrati sche partij. De politie te Rotterdam heeft aan gehouden de 28-jarige afdelingschef C. D. uit Rotterdam. Het is gebleken dat de man, die een vertrouwenspositie bekleedde, bij het scheepsreparatiebe- drijf de N.V. J. H. K. aan de Schaar- dijk, zijn werkgever in de laatste vier jaren voor een bedrag van 24.000, heeft opgelicht. Van het geld is niets meer over. Het werd opgemaakt aan cafébezoek enz. Verdachte mocht zelfstandig voor de N.V. inkopen doen en dit leidde tot allerlei boekhoudkundige manipulaties. Drie jaar geleden begon hij met op lichtingen voor kleine bedragen, maar toen alles goed ging werd hij steeds driester. Toen deze manipulaties veel- vuldiger voorkwamen kwam het be drog uit. „Mij is gegeven alle macht In hemel op op aarde." (Mattheus 28 vers 18) 't WORDT ons soms wel eens wat bang om het hart. Spannin gen in het Midden-Oosten, dan weer in het Verre Oosten, oor logsdreiging, ellende en jammer. Dan denken we aan allerlei nare dingen en raken er soms door in de put. Gelooft ge in God? Vertrouwt ge ook op Zijn Woord? Maar dan kunt en moogt ge niet in de put zitten. Want zo zei Jezus, onze Verlosser, het immers „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Daar kunnen we op bouwen. Veroordeeld wegens verduistering Twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaal proeftijd, eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. A. W. Rosingh, gisteren tegen de 49jarige magazijnchef R. de V. te Heerlen, die ten nadele van de N.V. Textielindu strie Mijnstreek in dienstbetrekking een aantal goederen had verduisterd. Het betrof hier niet gefactureerde goederen, welke hij verkocht aan per sonen, die op deze wijze tevens tracht ten de belasting te ontduiken. Ver dachte ontkende het geld, dat hij voor de klandestien verkochte goederen in de, zelf te hebben willen houden. Slechts enkele duizenden guldens zijn bij verdachte thuis in beslag genomen. De officier van justitie, die aan da verklaring van verdachte weinig gelooi hechtte, meende dat verdachte zeker wel f 7000,had ontvangen en achter gehouden. De rechtbank zal op 1 oktober uify- spraak doen. Meer dan 50 Chinese organisaties, die geacht worden in verbinding te staan met de nationalistisch-Chinese „Kuo Min Tang"-organisatie, zijn donderdag door de stadscommandant van Djakarta verboden. In een bekendmaking van de lijst der verboden organisaties zei de chef staf van het stadsgarnizoen, majoor Subroto, dat deze op politiek, econo misch, sociaal en cultureel terrein acti viteiten voeren volgens dezelfde lijnen als de „Kuo Min Tang", die eerder ver boden werd. Hij voegde er aan toe, dat de activiteiten van de organisaties „de nationale belangen van het Indonesi sche volk schaden". Een bommenwerper die, profiteren de van het nachtelijk duister of van slechte weersomstandigheden, zich met kwalijke bedoelingen boven de Ver. Staten waagt, kan thans volgens de Lockheedfabrieken met onfeilbare ze kerheid' worden opgespoord. De Lockheed Starfighter twee maal zo snel als het geluid en houder van het wereldsnelheidsrecord is sinds kort uitgerust met een nieuw elektronisch apparaat, dat gevoelig is voor infra-rode stralen. Deze worden door elke warmtebron uitgezonden en bij een vliegtuig zijn het vooral de uit laatpijpen der motoren die een bron van dergelijke stralen vormen. Het nieuwe apparaat in de star fighter ontdekt deze stralen en stelt de vlieger in staat de positie van zijn tegenstander te bepalen zelfs als deze onzichtbaar is. Hü kan dan met succes tot de aanval overgaan. Het nieuwe apparaat, dat de Star fighter als het ware nachtogen geeft, is in nauwe samenwerking met Lock heed ontwikkeld door de „avionics di vision" van „aero-jet-general". Het zelfde systeem wordt toegepast bij eni ge typen geleide projectielen. (Van een onzer verslaggevers) De Kon. Nederlandse Militaire Bond Pro Rege hield woensdag te Utrecht zijn drukbezochste jaarvergadering sedert de bevrijding. De zo goed geslaagde Vier Ton Actie, die bijna een half miljoen gulden opleverde, heeft de bestaande banden blijkbaar nog versterkt. Pro Rege heeft thans 53 prot. militaire tehuizen in exploitatie en de bond wordt gesteund door 60.000 leden en begunstigers. De voorzitter, kolo nel b.d. G. Wielenga, zette in zijn openingswoord uiteen, wat thans met het verzamelde geld voor nieuwbouw wordt gedaan. In Tilburg komt dit jaar nog een van de bond in 1874 werd nu de contri- nieuw tehuis gereed. Bouwgrond werd reeds aangekocht of beschikbaar ge steld in Bussum, Schalkhaar, Grave, Wezep en Ede. In Enschede zal weldra grond worden aangekocht. In Den Haag en Hilversum blijkt het vinden van een geschikt bouwterrein vlak bij de kazernes een moeilijke taak te zijn. Het bestuur overweegt thans, hoe men de afdelingen zonder tehuis ook iets kan laten doen voor de jongens uit eigen omgeving, die in dienst zijn. Ge dacht wordt aan het zenden van een kleine attentie op hun verjaardag en aan het openen van de mogelijkheid om een studie-toelage te verstrekken aan hen die in dienst een cursus 'vol gen. Voor het eerst sedert de oprichting butie verhoogd en wel van f 2 tot f 2,50 per jaar. De aflossing van de renteloze lening van vier ton stelt nieuwe finan ciële eisen aan de bond. Om hieraan te kunnen voldoen, zal de ledenwerving krachtig ter hand genomen worden. Staatsraad mr. W. F. Schokking, die als voorzitter van het Prot. Interkerke lijk Thuisfront het woord voerde, deed een voorstel dat het bestuur zelf be slist niet wilde doen. Hij vroeg n.l. aan de houders van renteloze Pro Rege- obligaties om deze stukken zo veel mo gelijk aan de bond cadeau te doen. De voorzitter die bij acclamatie herkozen werd vroeg zich in zijn openingswoord ook af, of men met het tehuizenwerk nog op de goede weg is. Er gaan enkele stemmen op, die het zwaartepunt van dat werk willen leg gen hij de vrije-tijdsbesteding. Kolonel Wielenga stelde echter nadrukkelijk, dat het accent moet blijven vallen op het evangelisch karakter van de bonds- arbeld. Iedereen is welkom in de te huizen, doch dit zijn geen goedaardige café's, maar Christelijke centra waar de jongens in een Christelijke sfeer worden opgevangen. Dit houdt b.v. in, dat de dagsluiting een essentieel on derdeel van het werk is en niet mag worden weggelaten. NIEUWE TAKEN Het Tweede Kamerlid luit. generaal b.d. M. R. H. Calmeyer betoogde in een referaat, dat de taak van het prot. militair tehuis thans belangrijker is dan ooit. De jeugd van thans is critisch heeft weinig verwachting van de toe komst en is vereenzaamd. Deze jeugd kan hier worden opgevangen, mits de sfeer in de tehuizen blijft, zoals de voorzitter het schetste: positief getui gend. De geestelijke verzorging heeft hier een werkplaats, waarin zij onge dwongen met de militairen in contact kan komen. Hoge eisen worden thans gesteld aan de tehuisleiders, aldus gen. Calmeyer. Bij hun selectie moet hiermee worden gerekend. Ze moeten ook de gelegen heid hebben om achter het buffet van daan te komen en met de jongens te praten. Zodra dit financieel mogelijk is, moeten ze van hun bedienende functie worden vrijgemaakt. Ds. W. M. Ie Cointre, geref. predi kant in alg. dienst voor de geestelijke verzorging, sprak een opwekkend slot woord. Het verbod treft handels-, sport- ea jeugdorganisaties zowel als de bankin» stelling ,Tai Tong-Great Eastern bank*, ca. 12 scholen en een geheel ontspan# ningscentrum waarbij vijf bioscopen en dansgelegenheden. Drie bladen, de „Free Press", de „Ti- ong Hia Siang Poa" en de „Thien Sung Jit Po" werden eveneens verboden. Majoor Subroto maakte verder be kend, dat alle personen, die eens sedert 1950 lid waren geweest van de KuO Min Tang, zich bij de veiligheidsauto riteiten moesten melden. Hun werd verzocht gegevens te verstrekken over hun persoonlijk, zowel roerend als on roerend, eigendom. Het verbod volgde na een aantal maatregelen tegen de nationalistisch- Chinezen in Indonesië, beginnend met de arrestatie van een aantal in mei, n& de bekendmaking door de regering dat nationalistisch-Chinezen de opstande lingen in Noord-Celebes steunden. De Chinese bevolking In Indonesië wordt geschat op drie miljoen perso nen, die voornamelijk in dé grote ste den van Java en Sumatra zijn geves tigd, waar zij een groot deel van de handel beheersen. De minister van justitie, Maengkom. verklaarde kortgeleden dat het op de weg der militaire autoriteiten zou lij^ gen om de Kuo Min Tang tot een ille gale organisatie te verklaren. De linie- se pers reageerde hierop onmiddellijk, door te schrijven dat de verklaring vaii Meengkom een wenk moest zijn voor de plaatselijke militaire commandanten, om de Kuo Min Tang te verbieden. Tmieiotiden mededeling (Adv.) De Jaren drukken minder dan die Rheumatische Pijnen Drjjf toch tenminste die pijnenuit. Doe een bloedzuiverende kuur I Iedere morgen de kleine dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. 't Is of mét de pijn ook de jaren van U afvallen, naarmate Kruschen'g heilzame werking zich aan Uw or ganen mededeelt. Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed 't U doet. De in de troonrede aan Indonesië ge. wijde passages hebben tot scherpe crl- tiek van de Indonesische linkse en na tionalistische partij-orgaan „Suluh In donesia" schreef in een hoofdartikel, dat de „beschuldiging dat Indonesië Nederlandse eigendommen heeft ge roofd, ertoe zal leiden, dat de anti- Nederlandse gevoelens weer hoog zul len oplaaien". De communistische „Harian Rakjat" verwierp de beschuldiging, dat Indo nesië zijn verplichtingen niet zou na komen, en stelde de vraag of Neder land zijn morele schuld van de 40.000 mensen, die volgens het blad door de Nederlanders in Zuid-Celebes zouden zijn gedood, heeft voldaan. De linkse „Bintang Timur" schreef, dat, gezien de halsstarrige houding van Nederland, „voor de regering thans het ogenblik is aangebroken om alle Nederlandse bedrijven tot Indo nesisch bezit te verklaren". De uitge ver van dit blad is tevens lid van de nationale raad, die op het ogenblik de positie van de Nederlandse bedrij ven bespreekt. Het van Nederlands Nieuw-Guinea afkomstige Silas Papare noemde da troonrede „arrogant".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3