TERNEUZEN NIET BLIJ MET VERBETERING VAN KANAAL Bergse beiaardier trekt zich niets aan van mopperende standwerkers „Naturalistische" week in Middelburg (19 t/m 27 sept.) Vissers in conflict met gemeentebestuur van Veere Vaarweg Gent-Temeuzen wordt breder en dieper FRUITFEE SCHONK TONIDO II ZILVEREN APPEL „WIJ LEVEN VRIJ WIJ LEVEN BLIJ" U MAAR België heeft geen geld Ter neuzen blijft liever overladen N.S. laat het er bij zitten Wie helpt de haven Nieuwe weg Ovezande- 's-Heerenhoek TERNEUZEN Georganiseerd door C.J.N. en N.J.N. B. van Mourik (Bart van de Veluwe) overleden GOES ZIER1KZEE Molen van Colijnsplaat wordt gerestaureerd Met steun van gemeenterijk en provincie 0©@d@nnacht THOLEN Zevenhandhaltoernooi in Goes Vliegende stoelen in Oostburg VRAAGT VrQdag 19 september 1958 t11- ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 2 Het ziet er niet naar uit, dat met de verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen spoedig zal worden begonnen. De Belgische regering heeft wel een overeen komst over de kosten van het werk met de Nederlandse regering ge sloten, maar de nieuwe regering van ons buurland, die ongeveer twee maanden geleden het bewind heeft overgenomen, is niet buiten gewoon gelukkig met de regeling die haar voorgangster heeft geslo ten en die inhoudt dat slechts 20 procent van de kosten van het ge deelte van het kanaal dat door Ne derland loopt door ons land zullen worden betaald. De kosten van de verbeteringen bedragen ongeveer f 244 miljoen, die van het gedeelte dat door Ne derland loopt f 138 miljoen. Wel is door de regering van België een succes geboekt inzake de kosten verdeling, want eerst zou Nederland slechts 15 procent betalen, maar des ondanks voelt de Belgische regering zich niet of nauwelijks in staat de fi nanciën bijeen te garen. Hoewel de uitvoering van het werk nog wel op zich zal laten wachten zelfs al zouden de nodige financiën aanwezig zijn denkt men in Zeeuwsch Vlanaderen, met name in Terneuzen, over de gevolgen die de verbetering van het kanaal kan heb ben. VOORDEEL Op het ogenblik kunnen geen sche pen, groter dan 9 a 10 duizend ton via Terneuzen, Gent bereiken. Komt er dus een schip dat groter is, dan moet de lading in Terneuzen worden overge bracht in binnenvaartschepen. Dit brengt in Terneuzen uiteraard enige levendigheid, waaraan ook financieel voordeel niet vreemd is. Een gedeelte van de inwoners van deze plaats vin den him bestaan dus eigenlijk in het ontbreken van een goed kanaal naar In het herverkavelingsgebied in de Zak van Zuid-Beveland zijn de laatste jaren tal van nieuwe wegen aange legd. Bijna altijd was dat een grote ver betering voor de streek en de bevol king is dan ook in de regel dankbaar voor de grote verbeteringen. Op het ogenblik is rond Ovezande de wegenbouwfirma F. Duynhouwer en Zonen te Goes bezig met de aanleg van een nieuwe weg, welke loopt van Ovezande naar 's-Heerenhoek vanaf Plataandijk naar de Noldijk, door de Calangepolder en de Blaskopolder. Er worden goede vorderingen ge maakt met dit werk en daarom zal, als alles blijft lopen zoals op het ogenblik, ook weldra weer voor dit gebied een grote verbetering zijn bereikt. De draglines doen er thans hun werk. Deskundigen zijn druk in de weer en wat er tot stand komt is een nieuwe, rechte, moderne weg. Wij hebben de situatie eens beke ken met de heer M. C. Duynhouwer, lid van genoemde aannemersfirma, welke overal in Zeeland reeds vele wegen heeft aangelegd gedurende tien tallen jaren. Daarbij zijn we toch wel onder de indruk gekomen van de ver beteringen, welke hier ontstaan. De oude weg slingerde zich met vele bochten en kronkels vanaf Plataandijk naar Noldijk te Ovezande. Nu komt er een rechte weg, zonder bochten of an der gevaar verhogende omstandighe den. Dat is reeds zeer belangrijk. Min stens even belangrijk is dat de afstand met meer dan een vierde gedeelte in gekort wordt. Binnen de bebouwing te Ovezande krijgt de nieuwe weg een bestrating van klinkers. Verderop wordt het asfalt. De breedte van de nieuwe weg is zeven meter. V oordrachtavond Op woensdag 24 september zal in „La Bellevue" te Terneuzen voor de Nederlandse vereniging van Huisvrou wen mej Aafje Top een voordrachts avond komen geven. Fiets tegen auto De 14-jarige scholier Leo Simons reed in de burgemeester Geillstraat te Terneuzen met zijn fiets tegen een al daar geparkeerde Volkswagen. De fiets werd niet, de auto wel beschadigd. „In pyama" In het Concertgebouw gaf het Ter- neuzense Dilettanten-toneel een op voering van het blijspel, in drie be drijven „In Pyama" van Arnold en Bach, waarvoor veel belangstelling bestond. De regie had de heer Wim Blok. Gent, terwijl ook een aantal binnen vaartschippers er welvaart aan te danken heeft. Wat gebeurd er, wanneer het ka naal schepen van veel meer ton laat passeren? In Terneuzen zal niet meer worden overgeladen, dus zal op dit punt geen winst meer worden gemaakt. De Kamer van Koophandel te Terneu zen ziet nog geen voordelen aan ver betering van het kanaal die opwegen tegen het wegvallen van het overladen. Vandaar dat men in Terneuzen niet zo erg blij is met het plan! Voor de eerste wereldoorlog was het kanaal TerneuzenGent groot genoeg voor de toenmalige schepen. Een situ atie die niet ongelijk is aan die, waar in Terneuzen komt als het kanaal wéér groot genoeg zal zijn, zou men zeggen. Er is echter één belangrijk verschil punt, de spoorweg. Is thans de spoor weg van Terneuzen naar Axel normaal in beheer van de Nederlandse spoor wegen, voor de eerste wereldoorlog was deze in beheer van een Belgische maatschappij. SCHEEPSLADINGEN Dat bracht met zich mee, dat voor Terneuzen dezelfde tarieven golden als voor de Belgische havensteden. Soms gingen hele scheepsladingen per trein naar de plaats van bestemming, zodat het schip dat ze had aangevoerd, di rect van Terneuzen weer naar zee kon gaan. En ook dat bracht veel drukte en geld in Terneuzen binnen. Na de oorlog '14'18 is deze spoor wegregeling, die op zich zelf gezien wel wat vreemd was, maar voor Zeeuwsch Vlaanderen grote voordelen had, niet meer teruggekomen. Nu loopt er van Terneuzen naar Hulst al leen nog een goederen treintje, dat van belang is voor binnenlands verkeer De personenvervoersdienst is al een tiental jaren opgeheven, hoewel men in Terneuzen graag van een personen trein met aansluiting op België gebruik zou willen maken. „VOORSTAD" Maar al is dan de gunstige spoorweg regeling van de baan, toch zou er voor Terneuzen nog wel meer kunnen zitten in het feit dat het een soort voorstad van Gent is. Als er een goede haven- outülïge zou zijn, zouden de Tèrneu- zenaren winst kunnen slaan uit ligging van hun plaats. Er zouden zich meer grotere in dustrieën kunnen vestigen, wat Ter neuzen tot een havenplaats van groter betekenis zou maken, waarna zich gro ter industrieën zouden vestigenhet is een gesloten cirkel, waar maar op één wijze een inbreuk op gemaakt kan worden: door steun van het Rijk der Nederlanden aan de uitbreiding van de havenoutillage. Op het ogenblik staat het er met die outillage zo slecht voor, dat in normale omstandigheden de kranen de drukte niet of nauwelijks kunnen verwerken. „Zet de grenspaal maar in de Schelde" zegt men in Zeeuwsch Vlaanderen weieens De week van 19 tot en met 27 sep tember a.s. zal voor leden van jeugd organisaties, aangesloten bij de Mid delburgse Jeugdraad, een „naturalis tisch" tintje krijgen. De C.J.N. en de N.J.N., twee ver enigingen op het gebied van de na tuurstudie, zullen deze jongeren dan namelijk een programma aanbieden, dat naast een ontdekken van ons na tuurschoon, de aandacht vestigt op het probleem van de natuurbescherming. Vanavond, 19 september, zal deze jeugd-natuurweek worden geopend met de vertoning van de kleurenfilm „Door het Rietland", in de aula van de Chr. Mulo (Olmenlaan), aanvang 7.45 uur. Op de drie daaropvolgende zaterdagmiddagen kan men de theorie, opgedaan uit deze film, in praktijk brengen door een deelname aan de excursies naar het gebied, rondom kasteel „Westhove" te Oostkapelle. JEUGDRALLY Voor kinderen van 8 tot 12 jaar hebben de organisatoren wel een bij zonder aardig idee in petto. Zij kun nen deelnemen aan een jeugdrally, die gehouden wordt in de omgeving van Valkenisse. In dit spel van vragen en opdrach ten zal vooral aandacht besteed wor den aan het „bosvarken". Zo worden deze rally-deelnemers geconfronteerd Oriëntatierit M.A.C. „De Zeeuwen" De motor- en autoclub „De Zeeu wen" organiseert op zaterdag 20 sep tember a.s. een oriëntatierit over Walcheren voor motorrijders. Het parcours is uitgezet over verharde, goed berijdbare wegen. De organisa toren hebben gemakkelijke en goed zichtbare oriëntatiepunten uitgezocht, dit in verband met de duisternis, tij dens welke de rit verreden wordt. De gemiddelde snelheid bedraagt 36 km/uur; niet licht zullen de rijders in tijdnood geraken. De lengte van het parcours is 70 km. De wedstrijd telt mee voor het persoonlijk kam pioenschap van de MAC „De Zeeu wen", en staat open voor auto's, mo toren en scooters. De start en finish zijn op de Markt te Middelburg. De prijzen zullen worden uitgereikt in „De Eendracht". Er zijn fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Ten huize van een zijner zoons te Vlissingen is gisteren op 85-jarige leeftijd overleden de heer B. van Mourik, die naast zijn functie bij het onderwijs indertijd bekendheid ge noot als auteur en publicist in ver schillende dag- en weekbladen. Onder de schuilnaam „Bart van de Veluwe" verschenen van zijn hand enkele bundels schetsen en voor drachten, benevens een aantal jeugd boeken. Voorts was hij de oprichter van de eerste kinderkrant: „Courant voor de Jeugd". Wat zijn journalistieke arbeid be treft: hij was medewerker aan „De Standaard", het weekblad „De Stuw dam", het politiek-caricaturistisch tijdschrift „De Houten Pomp", het onderwijsblad „Een School met de Bijbel" en het Landstormblad. met us houding van te vele ouderen, die het bos „omtoveren" in een vuil nisbelt Door hun etalages met toepasselijke literatuur in te richten, zullen enige Middelburgse boekhandelaren mee werken aan deze natuurweek, die ook door ons heel warm wordt aan bevolen. Fraai aardewerk op bloemen en vogeltentoonstelling - Zowel ouderen als jongeren stonden zich te verbazen over de pottenbakker, die schijnbaar moeiteloos met een paar bewegingen van zijn hand een prachtig gevormd vaasje deed ontstaan. Het was een echt trekpleister, die pottenbakker, voor de vogel- en bloemententoonstel ling in Goes. Hij demonstreerde hoe de grondvor men van het aardewerk dat in de buurt van zijn domein op de tentoon stelling staat opgesteld, worden ge maakt. De firma Jonkers uit Gouda stelde een prachtige collectie aarde werk op, waarvan veel exemplaren met een eenvoudige, fraaie vorm. De heer K. Goudzwaard, voorzitter van de Goe- se maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, stelde daarnaast een col lectie zeer oud aardewerk op, uit zijn eigen verzameling. Men vindt er aarde werk van de Romeinen, maar ook vaat werk uit de gouden eeuw en als U het treft, dat de heer Goudzwaard bij „zijn stand" staat, zal hij U een schat van waardevolle en interessante inlichtin gen geven. N.C.V.B. Woensdagavond hield de afd. Zierik- zée der N.C.V.B. haar eerste seizoen vergadering, welke onder leiding stond van de vice-pres.te, mevrouw M. C. v. d. Veende Vries. Ds. C. Bezemer, Ned. Herv. Predi kant te Zierikzee, sprak over „Het Evangelie en de moderne mens". Spre ker behandelde 3 hoofdpunten: 1. Wat verstaan we onder Evangelie? 2. Wat bedoelen we met moderne mens? 3. Welke is de verhouding tussen het Evangelie en die moderne mens? Hierna werd dit onderwerp in be spreking gegeven, waarbij een uit voerige discussie ontstond. In de volgende vergadering zal me vrouw MarijsVisser uit Den Haag het boek „Tranen over Johannesburg" be spreken. Binnenkort zal worden begon nen met de restauratie van de ko renmolen van de heer P. Bak te Colijnsplaat. Er is met het herstel van de molen een bedrag gemoeid van f 16.815,waarvan 20 procent door de gemeente Kortgene, 40 procent door het rijk en 20 procent door de provincie zal worden be taald. Het belangrijkste herstel zal worden aangebracht aan het met selwerk van de romp. De besprekingen over de restauratie van de molen zijn al vanaf begin 1956 gaande tussen de heer P. Bak, die zich in verbinding had gesteld met de ver eniging „De Hollandse molen" en de gemeente. De technische adviseur van de vereniging „De Hollandse molen", oordeelde de restauratie zeer noodza kelijk. Maar omdat de molenvereniging zelf over weinig geld beschikt, en de eigenaar de volledige kosten niet kon dragen, besloot men zich tot de ge meente te wenden. Deze instantie wil de steun verlenen, als het rijk zou bij dragen en ook de provincie. „De Hol landse molen" zegde toe maximaal f 100,te zullen geven en de A.N.W.B. steunt de restauratie met 75 gulden. Het resultaat van de besprekingen is dus, dat Colijnsplaat zijn molen be houdt. Een molen, die omstreeks 1600 reeds is gebouwd, in het bezit is ge weest van de Prinsen van Oranje-Nas- san en een dominerende plaats in het landschap heeft. Ingezonden mededeling (Adv.) SLAAPT U SLECHT door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt U heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0,95, 2,40, f 8,88. Collecte. De collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft f 247,27 opgebracht. VEERE Serenade Woensdag was het echtpaar C. Gel dof te Veere 45 jaar getrouwd, ter ge legenheid waarvan het muziekgezel schap "Veere's Genoegen" een serena de bracht. 'Voorzitter H. A. van Cra- nenburgh bracht de felicitaties van het korps over, waarna de muzikanten van een rondje in de Campveersche Tooren konden genieten. (Vervolg van pag. 1) Ik roep dringend de hulp in van de hogere instanties", aldus de voor zitter, die er op wees, dat alle vissers voor een heel jaar havengeld betaald hebben en dat diezelfde vissers reeds zo door het Drie-Eilandenplan gedu peerd zullen worden. „Wij weten straks niet eens, waar wij heen moe ten en voor het zover is, wordt ons nog eens een strop om onze nek ge legd", zei de heer Siereveld verder. Hij vroeg zich af, waarom het werk niet een half jaar eerder had kunnen gebeuren, want nu is het de drukste tijd. Eensgezind oplossen Later op de avond, toen wethouder Kodde het woord kreeg, bleek, dat rijkswaterstaat reeds aan het begin van dit jaar over het bewuste havenwerk met het gemeentebestuur had gepraat. „Toen is ons beloofd," aldus de heer Kodde, „dat het werk in juli klaar zou zijn en de vissers er zodoende geen schade van zouden ondervinden." Dit is dus niet gebeurd. En de wethouder vestigde er de aandacht op, dat het hier weliswaar om een gemeentelijke haven gaat, maar dat rijkswaterstaat over alle zaken aangaande die haven beslist. „Jullie moeten proberen deze kwestie eensgezind op te lossen," be sloot wethouder Kodde. Parallel-belangen Het werd weer rustig ,toen burge meester Van der Heide van Arnemui- den, die ere-voorzitter van „Draagt El kanders Lasten" is, het woord vroeg. Hij zei een ogenblik het idee te hebben gehad, dat rijkswaterstaat in de haven een werk aan het uitvoeren is, dat be trekking heeft op de toekomst van Veere: jachthaven. „Maar dit is niet juist gebleken," betoogde de heer Van der Heide, die tot de conclusie kwam, dat de belangen van Veere en Arne- muiden in deze zaak van de vissers parallel lopen. „Is het daarom niet mogelijk, dat de colleges van Veere en Arnemuiden de ze kwestie gezamenlijk in Den Haag gaan bespreken?" Burgemeester Van derder Heide vond, dat de vissers op het ogenblik door rijkswaterstaat ge treiterd worden. „Ik zou haast zeggen „Laten wij nu maar meteen naar Co lijnsplaat gaan." Geen bespreking Terwijl burgemeester Den Beer tele fonisch contact opnam met een hoofd ambtenaar van rijkswaterstaat, hielden de vissers een rumoerige hoofdelijke stemming over wat er gedaan moest worden. En iedereen zei „Blijven lig gen." Met luider stem deelde Veere's burgemeester vervolgens mee, dat b. en w. van Veere vrijdagmiddag met vertegenwoordigers van rijkswater staat een bespreking zouden hebben. „En de voorzitter van de vissersvereni ging moet daar bij zijn", meende jhr. Den Beer Poortugael. De heer Siere veld wilde dit graag doen, maar slechts onder voorwaarde, dat burgemeester Van der Heide van Arnemuiden erbij mocht zijn. „Niet nodig", sprak jhr. Den Beer, „dit is een Veerse aangelegenheid". „Nee burgemeester, die is een zaak van de vissers van Arnemuiden en onze burgemeester is ere-voorzitter van de vereniging. Daarom moet hij er bij zijn", repliceerde voorzitter Siereveld. ,,'t Gebeurt niet", riep jhr. Den Beer verholgen uit. „Dan ben ik ook niet bij die bespre king aanwezig", antwoordde de voor- (Van onze sportredacteur) De Goese fruitfee en haar hofdames hebben gisteravond op de markt van Goes de fruitweek eens van de spor tieve kant bekeken. Gezeten in de muziektent blikten de drie in smet teloos wit geklede jongedochteren naar het zevenhandbaltoernooi, dat op het midden van de Markt gehou den werd. Toen het toernooi was af gelopen stond de fruitfee op, plaat ste zich voor de microfoon en sprak de winnende ploeg in hartelijke be woordingen toe. Uit haar handen mocht de aanvoerder van Tonido II, dat in de finale Neptunus uit Yerseke met 114 had verslagen, een fraaie zilveren appel ontvangen. De aanvoer der van Neptunus ontving van haar een lauwertak. De finale was aanvankelijk een zêer spannende partij. Neptunus nam de leiding, maar onmiddellijk daar na scoorde Tonido de gelijkmaker. Opnieuw kwam Yerseke voor, maar weer werd het gelijk (22). Neptu nus, dat in het begin zeer agressief speelde, trof daarna weer het net, maar evenzo werd het gelijk (33). Toen was het echter afgelopen met het doelen door Neptunus, want To nido nam het heft in handen, sneed met betere combinaties door de Yer- sekse gelederen en liep daarna uit tot 93. Pas daarna kon Neptunus opnieuw een tegenpunt scoren. To nido maakte er tenslotte nog 11-4 van. De overige uitslagen waren: Vol hardingHellas II 76; ONODe Meeuwen 23; Tonido IIVolharding 53; De MeeuwenNeptunus 22; Hellas II—Tonido II 0—13; ONO— Neptunus 37. Eindstand: 1. Tonido II; 2. Neptu nus; 3. De Meeuwen; 4. Volharding; 5. ONO; 6. Hellas II. „Wij leven vrij, wij leven blij", speelde gisteren het klokkenspel van de Bergse Toren, terwijl er be neden, op de wekelijkse markt, de standwerkers uit protest hun stal letjes afdekten en in een hotel een kop koffie gingen drinken, zolang de beiaardier daar boven zijn klan ken over het marktplein strooide. Gistermorgen om tien uur klau terde de stadsbeiaardier, de heer A. J. de Groot naar boven om zijn donderdags repertoire te gaan spe len. hoofdbestuursleden van de centrale vastgesteld, waarop de beiaardier vereniging van de markt-, straat- en rivierhandel en enkele hoofdbestuurs leden van de standwerkers, om eens te zien en te horen of er tijdens het spel nu werkelijk zoveel last wordt veroor zaakt voor de markthandelaren. Inderdaad is, deelde men ons mede, het spel hinderlijk. De standwerkers kunnen zich niet concentreren, worden afgeleid door het spel en de mensen lopen gemakkelijk door. Ook de verkopers aan de verschil lende kramen waren van oordeel dat het spel rond deze tijd irriterend is, doch bij hen lag het wel iets anders dan bij de standwerkers. Op het gemeentehuis hebben wij ge- Op de begane grond stonden enkele informeerd of er een bepaald uur is speelt, doch dit bleek niet het geval te zijn. Alleen op donderdag en zaterdag wordt gespeeld evenals op de verjaar dagen van leden van het Kon. Huis en op enkele andere hoogdagen. Het donderdagse spel moet men zien deelde men ons mede, als illustrattie. Er wordt een populair repertoire ge speeld, zoals dat ook in andere steden het geval is. Men was echter wel ver baasd, dat de standwerkers van dit spel hinder hebben, doch zelf toch ook hun waren niet fluisterend prijzen. De afdeling Bergen op Zoom van de Centrale Vereniging va nde markt-, straat- en rivierhandel zal deze mate rie op de volgende vergadering aan de orde stellen. zitter onder applaus. Burgemeester Den Beer verklaarde vervolgens, dat de bespreking niet doorging. Nog eenmaal werd het stil in de gelagkamer, toen een lange, schrale visser opstond en al zijn ellende mee gaf in één zin: „De burgemeester van Veere werkt ons nu ook tegen en het is dus hopeloos geworden". Stoere vissersknuisten beukten daarna de tafels en gebalde vuisten werden geheven in de richting van jhr. Den Beer. „Er valt hier niets meer te doen", sprak deze en hij liep naar buiten, de frisse herfstlucht in. De vergadering heeft niet lang meer geduurd. De vissers zuilen vandaag trachten een onderhoud te krijgen met hoge functionarissen van rijks waterstraat. Voorlopig zijn zij eens gezind in hun oordeel: wij blijven in de haven liggen, wat er ook gebeurt. Politierechter Middelburg Er zijn vele wegen, die naar het dievenad leiden. Eén daarvan bewan delde onlangs de 34-jarige fabrieks- beider P. I. uit Terneuzen en hij deed dat op een zeer bijzondere manier. De man nam namelijk een pakje met textielgoed weg uit een café in zijn woonplaats, omdathij bang was, dat het gestolen zou worden. Dit ver telde hij tenminste donderdagmiddag de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda. Maar de politierechter geloofdeniet zo bar veel van dit verhaal, temeer daar L betoogde de eigenares van da washandjes, handdoeken e.d. te ken nen. Hij had de spullen derhalve ge makkelijk even thuis kunnen bezor gen, hetgeen niet gebeurde. Toen de politie bij I. thuis kwam, kostte het zelfs veel moeite de goederen terug te vinden. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, meende, dat hier spra ke was van een kwajongensstreek en vroeg f 25 boete. De politierechter vonniste conform. Vechtjassen In het café van B. te Oostburg vlogen op de avond van de 21e juni de stoelen door de lucht. Als schut ters fungeerden de 48-jarige A. J. S. en de 23-jarige E. J. S., heiden land arbeiders en bij de burgerlijke stand in Oostburg bekend als vader en zoon. Deze lieden wilden zich in de herberg neervlijen op zetels, die C. F. S. en J. P. voor hun egaas bestemd hadden. Toen de bloedverwanten hier opmerkzaam op gemaakt werden, be gonnen zij er meteen maar op los te slaan. „Als er ruzie in Oostburg is, is er altijr wel een S. bij", betoogde de officier, die er op wees, dat de vader al 7 maal voor soortgelijke ge vallen terecht heeft gestaan. Mr. An- drae meende, dat f 50 boete een juis te beloning zou zijn en de politie rechter stemde hiermee in. Natuurlijk kunnen er gevallen zijn, dat een schriftelijke cursus met een staatsexamen inderdaad een uitkomst is. Een seminarist, die na vijf jaar se minarie weer thuis komt, vindt zo een redelijke en verantwoorde overstap- mogelijkheid. Het staatsexamen eerste leerkring zal hem allicht gemakkelij ker vallen dan het staatsexamen gym nasiumMaar anderen dienen toch te bedenken, dat normaal onderwijs, óók op vele avondscholen en akteoplei dingen, voor het overgrote deel door de staat wordt betaald, en dus goedko per is dan schriftelijk onderwijs, waar men alles moet betalen. Bovendien zijn ook dit jaar nog in ruime mate royale beurzen verstrekt, en daarbij: een schoolopleiding geeft een rijkdom, die een schriftelijke cursus nooit geven kan. En toch: wie beslist niet anders kan: hij studere schriftelijk! RAFFIASCHOENEN Binnenkort kunt u de raffiaschoentjes weer voor een aardig poosje opber gen. Maar maakt u ze wel voordien even schoon. Het is zo gebeurd: u borstelt ze eerst droog uit en behan delt ze zo nodig met een beetje zeep sop. Om te voorkomen, dat de zool te nat wordt en dat het leer afgeeft, vult u de schoen met oude lappen. De zeepsop voorzichtig afspoelen, de schoen droog betten en zo gauw mogelijk laten drogen. Vervolgens worden ze in een oude krant gepakt en op een donkere plaats weggelegd tot het volgende seizoen. AAN WELKE KANT? De heer M. weet, dat wanneer hij een dame begeleidt, deze aan zijn rech terzijde moet lopen. Maar wanneer ik nu met mijn moeder en mijn verloofde loop, hoe moet het dan, vraagt hij. Wanneer uw moeder het op 'prijs stelt, dan is eigenlijk haar plaats in het midden. Maar wij ne men aan, dat u in het midden loopt. In dat geval moet uw verloofde aan de linkerkant lopen en uw moeder aan de rechterkant. Want een jon gere dame zal een oudere altijd de voorrang moeten geven. Overigens wordt het ook dikwijls zo gedaan, dat de heer, die een dame begeleidt, aan de kant van de rijweg loopt, onverschillig of dit links of rechts van de dame is. Dit geldt weer niet, wanneerf het trottoir breed is en ver van de rijweg verwijderd. Kunstwolfabriek sluit De directie van de N.V. „Timex", een kunstwolfabriek te Hengelo, heeft bekend gemaakt, dat wegens vermin derde toekomstmogelijkheden voor haar produkt, onder andere door de sterk toegenomen toepassing van syn thetisch vezelmateriaal, voortzetting van haar bedrijf niet langer verant woord is.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2