Belgische regering: Europese landen politiek coördineren Sport en V oetbalprogramma Brussel besloot sector vlas- bereiding te hulp te komen TWEE TANKSCHEPEN BOTSTEN Meningsverschil onder Amer. democraten over Eisenhowers politiek in het Verre Oosten Lord Liverpool - verft kinderstoel - met gemak en CETALAC Geen wedstrijden op Zondag tijdens Olympische Spelen Sport- L Voorkoming verdwijning vlasnijverheid SCHNEIDER VOORGELEID Voormalig chef psych. dienst Westduitse leger Verzet Zuidafrikaanse vakbonden tegen regering van dè Unie VEROORDELING VAN DICTATORIALE HOUDING Weer koelhuisboter Verwoerd wil uitbreiding van 2ijn kabinet Truman dit keer achter president PLASTICVERF van Geia-Bever Programma werd WORDT ELLIOT PROFESSIONAL Juniorencompetitie n noten Donderdag 18 september fc%58 ZEEUWSCH DAG BI AD PAGINA DE BELGISCHE ministeries van economische zaken en van buiten landse handel hebben medegedeeld, dat de Belgische ministerraad in zijn zitting van 12 september j.l. de vlaspolitiek heeft goedgekeurd, die de ministers van economische zaken en van buitenlandse handel in de komende maanden voornemens zijn te volgen. Herinnerd wordt in deze mededeling aan de moeilijkheden, waarmede de Belgische nijverheid voor de vlasberei ding thans te kampen heeft, als de ex portvermindering door de kunstmatige bevordering van de vlasnijverheid in bepaalde omliggende landen en het ver lies van een groot deel van de buiten landse afzetmarkt door de massale ver kopen van Russisch vlas. Daarbij kwa men nog de conjunctuurmoeilijkheden in de linnensector en de gehele textiel sector. Verder wordt herinnerd aan de hulp welke Nederland enkele maanden geleden besloot aan zijn vlasnijverheid te verlenen. De Belgische regering besloot, om een bijna volledige verdwijning van de vlas nijverheid te voorkomen, een aantal maatregelen te treffen, die de vlasnijver heid in staat moeten stellen gebruik te maken van de kansen, die de gemeen schappelijke markt biedt en deze te ver groten. Het is dringend noodzakelijk, dat de vlaspolitiek van de verschillende landen der Europese economische gemeenschap onderwerp wordt van gecoördineerde maatregelen, in toepassing van het ver drag van Rome en met betrekking tot de landbouwpolitiek. Het vraagstuk der kunstmatige bevor deringsmaatregelen, die bepaalde landen troffen om hun eigen vlasnijverheid te steunen, zal binnenkort bij de instellin gen van de O.E.E.S. aanhangig gemaakt worden. Het werk van de O.E.E.S. om te komen tot gemeenschappelijke maat regelen die bestrijding van dumping mo gelijk maken, zal worden voortgezet. De Belgische regering zal zich inspan nen, in het kader van haar handelspo litiek, de exportmogelijkheden voor ge zwingeld vlas en linnenprodukten te vergroten. Anderzijds heeft de regering besloten, bij wijze van uitzondering en tijdelijk, meuwoyr yü In Nïeuw-Guinea zullen bijzondere postzegels worden uitgegeven met een toeslag ten bate van het Rode Kruis in Nieuw-Guinea. De zegels worden uitgegeven in 4 frankeerwaarden naar 2 verschillende ontwerpen. De ontwer pen zijn van A. v. d. Vossen uit Over- veen. De zegels van 5 ct (met een toe slag van 5 ct), en 25 ct (met een toe slag van 10 ct), dragen als afbeelding een voorouderbeeld van de noordkust van Nieuw-Guinea. De zegels van 10 ct (met toeslag van 5 ct) heeft als afbeel ding een bakje in de vorm van een mensenfigunr, evenaïs de zegel van 30 ct (met toeslag van 10 ct). De kleu ren van de zegel 5 ct zijn blauw, rood bruin, zwart en rood. De 10 ct is oud- rose, geel, zwart en rood. De 25 ct heeft als kleuren groen, roodbruin, zwart en rood. De 30 ct bevat de kleu ren sepia, geel, zwart en rood. Deze vier zegels zullen van 1 oktober t.m. 1 december 1958 worden verkocht. Watersnood en zoutschade Per 1 januari 1958 bedroegen de ge schatte resterende verplichtingen van het rijk voor oorlogs- en watersnood- schade (exclusief die wegens zout schade): voor oorlogsschade in de pri vaatrechtelijke sector 162 milj. (waar van voor oorlogsschade onroerende gederen 113 miljoen) voor oorlogs schade publiekrechtelijke lichamen 350 miljoen, voor watersnoodschade 20 miljoen. De liquidatie van de oorlogsschade verplichtingen in de privaatrechtelijke sector vindt gestadig voortgang. In het huidige stadium kan alleen nog wor den gesproken van de opruiming van restanten waarvan de afwikkeling door allerlei omstandigheden is belemmerd of waarvan de afwikkeling heeft ge leid tot geschillen of beroepsproce dures. Terzake van het herstel van de z.g. zoutschade, welke deels een gevolg is van de oorlogshandelingen, deels van de watersnood, is een regeling in voor bereiding. Zuidslavische bladen hebben met grote bewondering melding gemaakt van het feit, dat een 88-jarige Schot se een gepensioneerde onderwijze res die sinds 1921 in Zuid-Slavië woont er in geslaagd is de hoogste berg van Zuid-Slavië, de 3200 meter hoge Triglaf, te beklimmen. de sector van de vlasbereiding te hulp te komen. Er zal namelijk een premie aan de vlasbereiding toegekend worden, die 10.600 fr. zal bedragen per tewerk gesteld persoon, zonder onderscheid tussen de zelfstandige of de gesalarieer de arbeiders. De uitkering van deze premie zal in twee delen geschieden, het eerste aan het einde van het jaar. Het tweede deel dat ten laste komt van de begroting van 1959, zal enkel uitgekeerd worden inge val een reorganisatieplan aangenomen wordt, dat de vlassector uiterlijk In het begin van he volgende jaar bij de mi suser van economische zaken moet in dienen. Dit plan moet maatregelen omvatten, die de drie volgende terreinen bestrij ken: rationalisatie van de produktie, commerciële organisatie en sanering van de markt, bijdrage tot de propaganda voor de bevordering van het gebruik van lin nenprodukten. De minister van economische zaken zal de bedrijfsraad voor textiel en kle ding verzoeken dit programma voor de vlaspolitiek voor te bereiden. Hij zal twee deskundigen aanwijzen, die bij dit werk behulpzaam zullen zijn. In Bonn is woensdagmorgen het proces begonnen tegen de voormalige chef van de psychologische dienst van de Westduitse strijdkrachten, Robert Schneider. Schneider, die zich sinds einde 1956 in voorarrest bevindt, wordt om. beschuldigd van bedrog, valsheid in geschrifte en het onbevoegd voeren van een academische titel. Er zullen meer dan 150 getuigen worden, gehoord, onder wie verschil lende hoge officieren en hoogleraren. Schneider werd, mede op grond van valse diploma's getuigschriften, in '55 benoemd tot militair arts. Later bleek dat hij nooit examens had gedaan in de medische faculteit van een erkende hogeschool. Hij bracht het in korte tijd tot hoofd van de psychologische dienst van de Westduitse strijdkrach ten. Onder zijn leiding werden circa 500 stafofficieren geschool tot psycho, logische onderzoekers. Volgens door hem opgestelde richtlijnen werden on geveer 80.000 soldaten en adspirant- officieren psychologisch gekeurd. Het is eveneens gebleken dat Schnei der, vóór zijn carrière bij het West duitse leger, al met de justitie in aan raking is geweest. Hij heeft nl. in zijn geboorteland Oostenrijk in de gevan genis gezeten wegens bedrog. Op een spoedzitting van de raad van Zuidafrikaanse vakbonden, die circa 150.000 arbeiders vertegenwoordigt, hebben ongeveer 100 afge vaardigden van alle in Zuid-Afrika levende rassen en gemeenschappen de „dictatoriale houding" van de Zuidafrikaanse regering tegenover de vakbeweging veroordeeld. Enkele sprekers stelden dat de na tionale partij, die aan het bewind is, een groot doel op industrieel gebied, heeft, nl. de ondergang van alle ar beidersorganisaties, die verzet aante kenen tegen de apartheidspolitiek. Men nam op de vergadering een mo tie aan, waarin gezegd wordt dat de voorgestelde amendementen op het wetsontwerp voor industriële bemid deling, de rechten van de Zuidafri kaanse vakbonden en hun leden nog verder zullen beperken en zullen lei den tot opheffing van het huidige systeem van overleg tussen werkge vers en werknemers. In de motie wordt de regering er voorts voor gewaarschuwd, dat haar plan om de minister van arbeid te la ten uitmaken, welke groepen van de bevolking voor bepaalde functies in de industrie in aanmerking kunnen komen, onuitvoerbaar is en tot een chaos in de industrie zal lelden. Bij een ontploffing in een munitie fabriek in de Turkse stad Kirkale zijn dinsdag vijf arbeiders omgekomen en zeven gewond. Het Liberiaanse tankschip „Melika" (20.551 ton) is in aanvaring geweest met liet Franse tankschip „Fernand Gilabert" <10.715 ton). De aanvaring vond plaats bij de „ingang" van de Perzische Golf. Volgens de Britse ad miraliteit heeft de „Melika", welke door de bemanning was verlaten, over een afstand van ongeveer 25 mijl bran dend in de Golf van Aman gevaren met de machines op volle kracht. Ook de „Fernand Gilabert" was in brand geraakt. De „Melika" werd ontdekt door een vliegtuig van het Britse vliegkampschip „Bnlwark". X)0or een helikopter en een fregat werden later Britse militairen aan boord gebracht om de brand te blossen. In totaal schij nen er bij de ramp 22 doden en ver misten en 8 zwaargewonden te zjjn. Foto: een Engelse helikopter nadert, de brandende Melika". Tegen het einde van de maand zal voor de binnenlandse markt wederom koelhuisboter beschikbaar komen. Hiervoor zal een eerste inschrijving voor 300 ton worden gehouden. De prijs van de koelhuisboter zal afhan gen van de resultaten van deze in schrijving. Waarschijnlijk zal zij wat lager zijn dan de prijs van verse bo ter. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gisteren in het Huis van Afge vaardigden een wetsontwerp ingediend waarbij zijn kabinet van 14 tot 16 le den kan worden uitgebreid. De oppo sitie zei zich er niet tegen te zullen verzetten, als de wet van kracht wordt zal dit ook verschuivingen in. het ka binet ten gevolge hebben. Het Lagerhuis aanvaardde dinsdag tweede lezing een wetsontwerp Er is in de Amerikaanse democrati sche partij een groot meningsverschil aan de dag getreden over president "Eisenhowers politiek in het Verre Oosten. Veie invloedrijke democraten hebben zich met bezorgdheid en zelfs inet vijandigheid uitgelaten over Eisen howers waarschuwing aan de Chinese communisten, dat er geen sprake kan zijn van een Mfinchen in het Verre Oosten. Ond-presldent Truman daar entegen, doorgaans één van de felste bestrijders van Eisenhower, heeft zich onvoorwaardelijk achter de waarschu wing aan de Chinese communisten ge plaatst. In tegenstelling tot de beschuldigin gen van democratisch zijde, dat de president de Verenigde Staten aan de rand van een oorlog met Communis tisch China brengt, schrijft Truman in een artikel voor de „North American News Alliance", dat Eisenhower geen andere keuze heeft dan aan de rege ring te Peking op elk mogelijk punt het hoofd te bieden. De ernst van het meningsverschil onder de demoeraten blijkt uit het feit, dat thans voor de eerste keer Truman De Siciliaanse politie heeft vijftien maffialeden gearresteerd, die de hand hebben gehad in een twaalftal moor den, welke sedert februari van dit jaar in het gebied van Corleone nabij Pa- waarbij de naturellen meer belasting lermo zijn gepleegd. Rivaliteit tussen zullen moeten betalen. maffialeiders was de drijfveer. Ingezonden mededeling (Adv.) Het organisatie-comité van de Olym pische Spelen van 1980 te Rome heeft het volledige programma bekend ge maakt. De opening zal op 25 augustus plaatsvinden en op deze dag begint o.m. het waterpolotoernooi. Tijdens de spelen zullen geen wedstrijden op zondag wor den gehouden. Het programma voor de verschillende takken van sport ziet er als volgt uit: Basketball (6 dagen) 26, 27 en 29 au gustus, 3, 7 en 8 september; boksen (10 dagen) 25, 26, 27, 29, 30 en 31 augustus en 1, 2, 3 en 5 september; schermen (12 dagen) 29, 30 en 31 augustus, 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 eu 10 september; voetbal (10 dagen) 26, 27, 29, 30 en 31 augustus, 1, 5, 7, 9 en 10 september; gewichtheffen (4 dagen) 7, 8, 9 en 10 september; hockey (11 dagen) 26, 27, 29, 30 en 31 augustus, 1, 2, 3, 5, 7 en 9 september; kano (3 dagen) 26, 27 en 29 augustus; atletiek (9 dagen) 31 augustus, 2, 2, 3, 5, 6, 7, 8 en 10 september; moderne vijfkamp (5 dagen) 26, 27, 29, 30 en 31 augustus; wiel rennen (4 dagen) 26, 27, 29 en 31 au gustus; paardesport (7 dagen) 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11 september; worstelen (10 dagen) 26, 27, 29, 30 en 31 augustus, 1, 2, 3, 5 en 6 september; roeien (5 dagen) 30 en 31 augustus, 1, 2 en 3 september; schieten (6 dagen) 5, 6, 7, 8, 9 en 10 september; zwemmen (8 dagen) 26, 27, 29, 30 en 31 augustus, 1, 2 en 3 septem ber; zeilen (7 dagen) 29, 30 en 31 augus tus, 1, 5, 6 en 7 september; gymnastiek (6 dagen) 5, 6, 7, 8, 9 en 10 september; waterpolo (9 dagen) 25, 26, 27, 29, 30 en 31 augustus, 1, 2 en 3 september. Herb Elliott, de Australische wereld recordhouder op de mjjl en de 1500 m staat op het ogenblik voor een van de gewichtigste ogenblikken van zijn at- letiekcarrière, namelijk of amateur blijven en deel te nemen aan de Olympische Spelen 1960 te Rome, of als het ware een levensverzekering te sluiten door een aanbod van 880.000 galden van de Amerikaanse promotor Leo Lavitt te accepteren en professio nal te worden. Hoe moeilijk het hem valt een be sluit te nemen blijkt uit het feit dat hij twee vroegere Australische sport sterren, de testcricketer Donald Brad- man en de wielrenner Hubert Opper man wil raadplegen. Opperman een bekend wielrenner in de dertiger ja ren, nu lid van het Australische par lement, heeft Elliot geadviseerd het aanbod te accepteren. Maar de wereld recordhouder wil eerst nog met Brad- man praten. De ouders van Elliot zeiden, dat hun zoon zich een stuk prettiger zou voe len wanneer hij amateur bleef. Ploegwedstrijd te Schoondijke Te Schoondijke werden zaterdag ploegwedstrijden gehouden om het kamipoenschap van West-Zeeuwseh- Vlaanderen, die tevens selectiewed strijden waren voor het provinciaal kampioenschap van West-Zeeuwsch- M. Quaak, IJzendijke, 2. H. Goethals, Waterlandkerkje, 3. J. Cappon, Nïeuw- vliet, 4. E. Buijck, Waterlandkerkje, 5. A. Verkruijse, Schoondijke, 6. J. Haak, Biervliet, 7. W. Cappon, Cad- zand, 8. W. den Hamer, Schoondijke. le klas; Serooskerke IRUlandia I; Tern. Boys I—Kapelle I; VCK I—Yer- seke III; Weméldinge I—Spui I; Krab- bendijke IHoek L 2e klas A: Veere I Middelburg IV; Oostkapelle IMeeu wen I; Zeeland Sport VIRCS IV; Bevelanders IArnemuiden n. 2e klas B: Mevo IZaamslag I; Wolfaartsdijk IDriewegen I; Kloetinge IKats I; Wissenkerke I's-Heer Hendrikskin deren I. 2e klas C: Brouwershaven Hl Mevo II; Bruse Boys IBurgh IH; Duiveland ISinoto L 3e klas A: Be ren IVeere n; Borssele IVCK IH; Heinkenszand IVCK II; Nieuwland ISerooskerke II. 3e klas B: Rillandia IIColijnsplaatse Boys II; Kapelle II Wolfaartsdijk II; SVD IIKrabben- dijke II; Kloetinge IIWemeldinge II. 3e klas C: Zeemeeuwen IWIK I; Si noto IIBruse Boys II. 3e klas D: Driewegen IIAZVV III; Hoek n Zaamslag II; Spui IITern. Boys H. Groep A 1: Middelburg A HVlis- singen A I; RCS A IArnemuiden A I; Vlissingen A HMiddelburg A I; Zee land Sport A IZeelandia A I. Groep A II: Luctor A IKapelle A I; Lewed. Boys A IKrabbendijke A I. Groep A ill; Hontenisse A ITern. Boys A I; Steen A I—AZVV A I; Hulst A I— Graauw A I; Clinge A IHulst A II. Groep B I: Middelburg B IVlissingen B II: Zeelandia B I—VCK B I; Walche ren B IVlissingen B I; RCS B I Zeeland Sport B I. Groep B II: Mid delburg B IIVlissingen B III; Arne muiden B INieuwdorp B I; Hein kenszand B IBorssele B I. Groep B IH: Vlissingen B VDomburg B I; Oostkapelle B IMeeuwen B I; RCS B IIMiddelburg B III; Vlissingen B VIVlissingen B IV. Groep B IV: Zeelandia B IIMiddelburg B V; Mid delburg B IV—RCS B III: Zeeland Sport B IIWalcheren B II; Vlissingen B VH—Vlissingen B VIII. Groep B V: Yerseke B IHansw. Boys B I; Krui- ningen B IRillandia B I; Wemeldin ge B I—Hansw. Boys B II; Kapelle B IKloetinge B I. Groep B VI: Kwa- dendamme B ISVD B I; Patrijzen B HLuetor B I. Groep B VH: Beve landers B IWissenkerke B I. Groep B HI: Burgh B IDuiveland B I; Drei- schor B ISinoto B I; Zierikzee B I Brouwershaven B I. Groep B IX: Re- nesse B IWIK B I; Bruse Boys B I Zonnemaire B I; Zierikzee B II SVOWK B I. Groep X: Oostburg B I Aardenburg B I; Oostburg B IIAar denburg B II; Breskens B IGroede B I; Schoondijke B IBreskens B H; IJzendijke B IBiervliet B I. Groep B XI: Sluiskil B I—Hoek B I; Spui B I Corn. Boys B I; Corn. Boys B I Philippine B I; Terneuzen B IITer- neuzen B III. Groep B XII: Hulsu B I Zaamslag B I; AZVV B IHonte nisse B I; Terneuzen B IKoewacht B I; Axel B IVogelwaarde B I. Groep B XIII: Hulst B IIHontenisse B II; Steen B I—Steen, B H; Vogel waarde B IIGraauw B I; Clinge B I —Hulst B III. Geen fusie tussen E.V.V.C. en Marathon Tijdens de jaarvergadering van dè Eerste Vlissingse Volleybalclub werd met algemene stemmen besloten om geen fusie aan te gaan met de volley balafdeling van de V.S.V. Marathon. Voorts besloot de vergadering met al gemene stemmen om, ondanks de zor gelijke begroting, geen verhoging van de contributie in te voeren. Wel zul len de spelers en speelsters van het eerste team voor iedere competitie wedstrijd in de hoofdklasse een gul den bijdragen in de reiskosten. Ter verdere dekking van de hoge reis kosten zal men trachten donateurs aan te werven. Voorzitter F. Swiers, secretaris J. de Roos en penningmeester J. Jilleba zagen zich herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met de dames A. Knoop en S. Mets. In de technische commissie benoemde men H. Luitwie- ler, C. van Loenen en B. ten Brug- gencate. De kascommissie zal dit jaar bestaan uit T. Sturm en I. Willemse. en zijn vroegere minister van buiten landse zaken Acheson voor het eerst een tegengesteld standpunt hebben over een belangrijke kwestie op het ge bied van de buitenlandse politiek. Voor de uitspraak van Truman had het er de schijn van, dat de democra tische kandidaten de politiek in het Verre Oosten tot één van de grote punten in de huidige campagne voor de verkiezingen voor het congres zou den maken. Het nu gebleken menings verschil maakt de positie van de partij echter in hoge mate onzeker en kwets baar, aldus tekent Reuter hierbij aan. VAN VERSCHILLENDE zijden be reikte ons de vraag waarom Nederland heeft deelgenomen aan de Europese zwemkampioenschappen te Boedapest terwijl het twee jaar geleden pertinent weigerde naar Melbourne te gaan in verband met recente gebeurtenissen in Hongarije. Wij willen trachten op deze vraag een antwoord te geven. Een on zer vrouwelijke collega's heeft-het vo rige week in ons blad al van feministi sche zijde bekeken, wij willen probe ren het vraagstuk van de sportieve zij de te bezien. Hoezeer men ook het destijds door het NOC ingenomen standpunt kan huldigen, men moet niet uit het oog verliezen, dat de tijden veranderen en daardoor ook de meningen ten opzich te van bepaalde besluiten. Het NOC nam het besluit om niet naar Melbour ne te gaan spontaan 'en volkomen in de lijn met de gevoelens van het Neder landse publiek, dat met alle andere volkeren van de vrije wereld veront waardigd was over de wijze, waarop de Russen op verraderlijke wijze Hon garije terroriseerden. En daarom wilde het NOC onder geen beding in Mel bourne Hongaren of Russen ontmoe ten. Goed, er waren stemmen in Ne derland die zeiden, 'dat men de lijn niet zover moest trekken, dat ook de sport in het konflïkt betrokken zou worden, omdat de sport immers moet kunnen leiden tot verbroedering, maar de overgrote meerderheid van het Neder landse volk setond toch volledig achter het bestuur van het NOC. MAAR DE TIJD schreed voort en thans zijn we twee jaar na de opzien barende gebeurtenissen in Boedapest. In die afgelopen twee jaar is het meer malen voorgekomen, dat Nederlandse schakers naar Moskou reisden om daar de.el te nemen aan een schaaktournooi, zijn er verscheidene keren vaderlandse atleten geweest, die op wedstrijden in Praag, Warschau of Boekarest uitkwa men, waren er Nederlandse schaatsen rijders, die het in Zweden en Finland opnamen tegen rijders uit de Sowjet- Unie. Geen mens heeft daar iets van gezegd. Men vond dat heel gewoon. Klaarblijkelijk had de publieke opinie zich in deze dus gewijzigd. Nu twee jaar de na de Boedapest-affaire trekt een groep Nederlandse zwemsters naar de Hongaarse hoofdstad om daar titels te veroveren. En nu plotseling zijn er weer men sen, die ageren. Wij begrijpen dat niet goed. Waarom neemt men het de on zen wel kwalijk als zij naar Boedapest, de stad die door de Russen fel werd belaagd, gaan en niet wanneer zij Mos kou bezoeken, dat immers de schuld is van de Hongaarse opstand. Men ver liest bovendien uit het oog, dat de or ganisatie van de Europese zwemkam pioenschappen reeds vier jaar geleden aan Hongarije werd toegewezen, toen nog niemand vermoedde, welke ge beurtenissen zich in dit land zouden voordoen. BIJ AL DIT ageren verliest men uit het oog, dat men de Hongaren wan neer toij zouden behben geweigerd naar Boedapest te gaan een kans ont neemt om kennis te maken met wes terse mensen en daardoor de sport mensen uit Hongarije berooft van de mogelijkheid om in te zien, wat zij eigenlijk missen. De ijzeren discipline, waaronder de oosteuropese sportmensen gebukt gaan, wanneer zij zich naar het buitenland begeven, is de westerling volkomen vreemd. Juist door onze sportambassa- deurs en -ambassadrices helpen wij mee om de mensen in het oosten meer en meer de ogen open doen gaan. STUURMAN AAN WAL.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5