„De Schelde" gaat nieuwe recreatiezaal /andaag openen mm IrovindwgBBHg Waar in 1942gewerkt werd aan fabricage van vliegtuigen Fokveetentoonstelling te Oostburg trok veel publiek Voorl. Ned. elftal speelde gelijk tegen Saarland (3*3) Vervolg uitslagen fokveedag in Goes X grijpen naar de pen BUNKER Wethouder Gebraad van van Krabbendijke teraarde besteld Vlissingse Adviesraad vergaderde Landbouwgasten uit V.S. nu in Zeeland MIDDELBURG Reinaert de Vos weer gestolen uit Hulst GOES Conceft R.Ph.O. op 7 oktober ezeró Begroeting fruitfee 18 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 1 De Vlissingse toneelzaal van |„De Schelde" is ongetwijfeld k de enige in Nederland, die een VANAVOND ZAL DE grootste zaal, die in Zeeland beschikbaar is 4 hunker heeft voor het geven van uitvoeringen, concerten en lezingen in gebruik e Onder het toneel bevindt zich r worden genomen. De N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis- een kolossale klomp beton en f singen heeft, door verbouwing van een loods een uitstekende zaal voor J ijzer, eertijds door de Duitsers toneel, muziek, zang enz. doen verrqzen en niet alleen deze zaal, doch 'f gebruikt om te schuilen bij l' daarenboven heeft men een complex van zalen en zaaltjes voor recre- aanvallen van geallieerde f atie, cursussen en vergaderingen doen verrijzen, waarop men in Vlis- 4 singen terecht trots mag zijn. „Het Scheldekwartier" staat in opvallen- e vliegtuigen. t de letters boven de ruime ingang van dit mooie gebouw aan de Van Deze schuilplaats bevond zich f Dishoekstraat. Vanavond zullen de vlaggen van dit gebouw wapperen 4 in de oude loods voor vlieg- en zal de eerste uitvoering geheel verzorgd door personeelsleden 4 tuigbouw. Toen besloten werd van „De Schelde" worden gegeven in de smaakvolle toneelzaal. 4 deze %e verbouwen tot toneeï. j. Hadden de Duitsers in de oorlogs jaren hun zin gekregen, dan zou van avond in Vlissingen geen prachtig re creatiegebouw in gebruik worden ge nomen, maar zou op dezelfde plaats door honderden meisjes gewerkt wor den aan de fabricage van vliegtuigen. In 1943 namelijk bouwden de toenma lige overheersers een loods voor vlieg tuigbouw in Vlissingen. Het lag in de bedoeling, dat in de fabriekshallen vele meisjes zouden worden tewerkgesteld. De voornemens zijn gelukkig niet tot uitvoering gebracht. Na de oorlog heeft „De Schelde" de loods wat opgeknapt en dr helft bestemd voor garage, het andere deel voor kantineruimte en to neelzaal. Vooral de laatste jaren kwam de di rectie van de Vlissingse scheepswerf steeds meer tot de overtuiging, dat de kantineruimte toch niet aan de eisen voldeed, die men daaraan wel wilde stellen. Overleg werd gepleegd met de vlissingse architect W. Messer, die daarna de opdracht kreeg de oude loods te verbouwen tot kantine, toneel zaal, garderobe, kortom tot alles, waar aan een florerend bedrijf met honder den werknemers en actieve personeels verenigingen behoefte heeft. De architect heeft zich voortreffelijk van zijn opdracht gekweten. De oude loods is omgetoverd in een „Schelde kwartier", dat men niet beter zou kun nen wensen. Toneelzaal Er is een prachtige toneelzaal ont staan, die plaats biedt aan meer dan zevenhonderd personen. Daarnaast heeft men thans de beschikking over een kantine, zoals men bij geen enkele bedrijf in Zeeland en men moet ook buiten de provincie wel zoeken naar een soortgelijk gebouw zal aantref fen. Het tekort aan schaftruimte is thans volledig opgeheven. Meer dan zevenhonderd werknemers kunnen hier, op comfortabele, stevige stoelen een plaats vinden. In de kantineruimte, die in tweeën kan worden gedeeld, kunnen tevens recepties, huldigingen e.d. worden ge houden. Er is zelfs gedacht aan de mo gelijkheid hier een orkest te laten op treden. Een speciale ruimte hiervoor is gereserveerd. De kantine kan 's a- vonds worden gebruikt als foyer bij de toneelzaal. Op de verdieping bevinden zich ver gaderzaaltjes, vier kleine en een grote. In deze zaaltjes kunnen o.a. cursussen voor personeelsleden van „De Schelde" worden gegeven. Kleedkamers, garderobe, toiletten etc. completeren het geheel. Kleuren Opvallend is de uitstekende kleuren combinatie, die de architect heeft we ten te treffen, waardoor sfeer en har monie is geschapen.Niet onvermeld mo gen voorts blijven de fraaie versierin gen: sgraffito werk van ir. Hordijk in ae hal en smeedwerk, naar een ont werp van mevr. L. MesserHeybroek in de cantinezaal. Bij een bezoek, dat wij gisteren aan het „Scheldekwartier" brachten,viel ons vooral de soliede constructie en degelijkheid op. Desgevraagd deelde nme ons mede, dat aan de verbouwing is medegewerkt door personeel van de Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag het stoffelijk over schot van de heer W. P. Gebraad, in leven wethouder van Krabben- dijke, ter aarde besteld. Aan de groeve voerde burgemeester Cnossen het woord. Hij noemde de overledene een voorbeeld voor velen en iemand die geen onderscheid maak te tussen rijk en arm. Hierna sprak wethouder Van Velzen enige woorden, in verband met de jarenlange samen werking die hij in de raad heeft gehad met de heer Gebraad. Hij schetste de overledene als iemand die voor zijn ge loof en overtuiging durfde uitko men. De heer H. M. de Looff sprak namens de Kiesvereniging, het school bestuur en de kerkeraad der N.H. kerk. De heer Flipse voerde het woord na mens de afdeling Zeeland van de C.H.- Unie. Ds. J. van Leeuwen had zijn tekst gekozen uit Joh. 9. Hij zeide dat niets te veel was voor de heer Gebraad, in de dienst van Gods koninkrijk. De overledene heeft er altijd voor geij verd het evangelie te brengen. Namens de familie sprak een neef, die tevens een gedicht voorlas van de 96-jarige vader van de heer Gebraad. De oude vader was zelf aan de groeve óanwezig. scheepswerf. Dit personeel is gewend 4 zaal c.a. kon men deze bunker 1 ambachtswerk af te leveren, dat be- 4 stand is tegen de elementen van de niet opblazen, tenzij men een j. natuur. Vandaar dat in dit ge- 4 deel van Vlissingen tevens 2. bouw, waarin het in letterlijke zin ze- t f ker niet zal stormen, toch hout- e» 4 wilde ruineren- De architect ijzerwerk berekend is op sterke wind- 4 heeft de bunker daarom la- kracht. s TT 3 i ten staan. Het toneel is er L De drie personeelsverenigingen van 3 het bedrijf, die gratis van de lokaliteit héél gewoon ooven op gezet ten gebruik kunnen maken, zulle» c en fa hamers in de voorma- t stellig gestimuleerd worden tot het be*- stendigen en uitbreiden van activitei- ligc schuilplaats worden nu ten. Naar wij voorts nog vernemen be- s gebruikt door toneelspelers en 3, staat de mogelijkheid dat, met name voor humanitaire doeleinden, het ge- grimeurs. Een praktische op- 3 bouw beschikbaar zal worden gesteld 4 lossing 1 voor verenigingen en organisaties, die 4 in niet rechtstreeks verband met de Kon. Mij. „De Schelde" staan. taff-i COflO WflO O fjO c4<> ojo Nog nooit is er zoveel fokvee in Oostburg aangevoerd als op de woens dag gehouden 21ste Fokveetentoon stelling. En nog nimmer was de kwa liteit van een dermate hoog gehalte als thans het geval was. Ruim hon derdzestig stuks fokvee, honderd stuks vet- en handelsvee, een vijftigtal schapen alsmede een 15-tal varkens werden aangevoerd. Ook dit jaar was er weer een belangrijk aantal geiten, die een speciaal onderdeel vormen van de Fokveetentoonstelling. Door de activiteiten, die Frans van Hulle uit Zuidzande, „Frans van de Geiten", tentoon spreidt voor de ver betering van het geitenras, wordt de deelname in niet onbelangrijke mate gestimuleerd. Een feit is, dat zonder Frans van de geiten, er geen enkele geit op de tentoonstelling in Oostburg aanwezig zou zijn. Voor deze Fokveetentoonstelling was een ruime belangstelling, zowel van de zijde van het publiek als van de veehouders en handelaren. Gelijk tijdig was het in Oostburg „markt", zodat het vele bezoek aan de fokvee tentoonstelling ook hierdoor werd be vorderd. De juryleden hadden een zware taak bij het beoordelen van het voor geleide vee. Dat de kwaliteit bijzon der goed was blijkt wel uit de vele eerste prijzen, die geplitst moesten worden in A-, B- en C-prijzen. UITSLAGEN Kampioen stieren, geb. voor 1956: Rotterda Smits, eig. K. I. Veren, te W.-Z.-Vlaanderen. Kampioen droogstaande koeien: Janke 32, eig. G. Tas, Waterland kerkje. Kampioen melkgevende koeien: Tini van 't Eikenbosch, eig. Gebr. Rijck- borst, St. Kruis. Reserve kampioen melkgevende koei en: Sonja, eig. A. Dierikx, Aarden burg. Koe met beste uier: Selma, eig. J. de Rijcke-Dé Deckere, Sluis. Beste stamboekkoe, 12 jaar: Corrie, eig. A. J. Verhage-Hoste, Schoondijke (in 10 perioden 63.365 liter. Eerste van ereproduktie-klasse). Reserve kampioen droogstaande koeien: Jans, eig. Iz. Cijsouw-Stolk, Cadzand. Kampioen Geiten: Greta, 4154 R.v. J.V., 3 jaar. Reserve kampioen: Marianne, 1450 S, eig. Frans van Hulle, Zuidzande. Fokschapen: kampioen ram: 2 jaar In Vlissingen kwam de adviesraad voor de sport in vergadering bijeen. De bestuurslid van de Stichting Sportbe- voordracht voor de benoeming van een langen in verband met het periodieke aftreden van de heer F. Naerebout, werd als volgt opgemaakt: 1. F. Naere bout; 2. P. Theune. Een voorstel van de heer Levering tot regeling van de subsidieverlening van het jeugdwerk wenste het bestuur nog niet te aanvaarden, omdat het lie ver in vrijheid de nodige ervaring wenste op te doen. De vergadering ging hiermede akkoord.' Wielerkoers Terneuzen De wielerkoers welke op Zaterdag 27 september te Terneuzen zal worden verreden en georganiseert is door de „Bond van oud Militairen" te Terneu zen, loopt door oud Terneuzen. Het parcours van 1500 meter dat in 70 ron den moet worden afgelegd, leidt van de markt, de Jongestraat, Heren gracht, Blokken, Scheldekade, Nieuw- straat, Burgemeester Geillstraat weer naar de markt. De koers is voor onaf- hankelijken en amateurs, circa 50 ren ners zullen van start gaan, onder wel ke bekende amateurs als K. Duinker- ke, Ab van Egmond, B. Koole, C. Nies ten, J. van Putten, C. Raas, M. Snij der en P. van Swaneveld. oude ras, eig. A. J. Temmerman, Hoofdplaat; kampioen ooi, 2 jaar oude ooi, eig. Jac. de Feijter, Schoondijke. Vetvee: kampioen dikbillen: aan gevoerd door C. van Ooren; kamuioen Ossen: aangevoerd door J. A. Bertou; reserve kampioen ossen: aangevoerd door J. van den Dries; kampioen vaarzen: aangevoerd door C. Pijffe- raen; reserve kampioen: aangevoerd door P. van Hij ff te. Van Gogh-tentoonstelling in Hulst „Wie was Vincent van Gogh?" On der dit motto wordt van 20 september tot 4 oktober in Hulst een tentoonstel ling over Vincent van Gogh gehouden in de burgerzaal van het stadhuis te Hulst. De tentoonstelling werd georga niseerd onder auspiciën van de kunst kring „Van den vos Reinaerde". GOED OESTERSEIZOEN De kwaliteit der Zeeuwse oesters be looft zeer goed te worden. Sedert de oester- en mosselfeesten is het produkt zeer vooruit gegaan, en kenners bewe ren dat we voor een goed seizoen staan. Ook de groei van de oesters, vooral van de kleine zaaiers, Is te loven. De oorzaak hiervan is voornamelijk te zoeken in de prachtige nazomer. Oesterexport Door de Produktschap voor Visse- rijprodukten is, gehord de adviescom missie, het percentage in de quotering voor iedere exporteur vastgesteld. Het gemiddelde uit de seizoenen 1954, 1955, 1956 en 1957 is als basis ge nomen. Een ieder die zijn quotum overschrijdt, verliest zijn stortingsgel- den. Naar we vernemen is de strijd om oesters te verkopen in België weer ontbrand en worden voor de kleinere soorten weer hoge retourpremies be taald. Dit is jammer voor de oestercultuur daar dit bedrag juist genoeg zou zijn voor de winst. Men schat de retourpremies die verladen jaar zijn teruggegeven op f 400.000, een niet onaanzienlijk be drag. Ingezonden mededeling (Adv.) BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING Een grandioze beurs met vele nieutce snufjes. ATTRACTIES o.a. Het Kogelhuls Historische Interieurs Dce-het-zelf sectie Wedstrijden „huishoudelijke bedrevenheid" MODESHOW Elke dag uitreiking van een aantal waardevolle cadeaux J AHOY' GEBOUW ROTTERDAM t/m 24 SEPT. De kandidaten voor het Ned. elftal hebben gisteravond in het Olympisch stadion te Amsterdam voor 25.000 toeschouwers hun eerste test in het nieuwe seizoen afgelegd. Een test, waaraan bondcoach Elek Schwartz ongetwijfeld met een lichte wrevel zal terugdenken, al heeft het oefen duel tegen Saarland (uitslag 33) hem beslist wel enkele belangrijke aanwijzingen gegeven. Voor alles de wetenschap, dat hij bij de samenstel ling van de nationale formatie nog wel op geroutineerde krachten als de Munck, Klaassens, Van der Kuil en... Lenstra zal moeten blijven steunen. De „voorlopigen" bereikten dank zü een doelpunt van Lenstra, na een om- maal van Hans Kraay vanaf de Ne derlandse doellijn, in de voorlaatste SEROOSKERKE (W.) Rangorde wethouders. In de deze week gehouden wethouders vergade ring is de heer G. Christiaanse (a.r.) benoemd tot eerste wethouder en de heer J. Lauwerse (c.h.u.) tot tweede. Boerenkapel. De boerenkapel een onderdeel van de muziekvereniging EMM heeft gisteravond aan de ver schillende winkelbedrijven in Seroos- kerke een bezoek gebracht. Dit gebeur de ter gelegenheid van de winkelweek. ST. ANNALAND Voetbal. Het tweede elftal van de voetbalvereniging W.H.S. speelde de eerste competitiewedstrijd tegen Chris- landia II uit Heiningen. De uitslag was 43 in het voordeel van de thuisclub. ST. MAARTENSDIJK GROENE KRUIS VERHOOGT CONTRIBUTIE In het café van de heer Meulstee vond maandagavond een buitengewone alge mene ledenvergadering plaats van de plaatselijke Groene Kruisvereniging. Na opening door de voorzitter, burge meester Bouwense, bracht deze het enige agendapunt ter sprake, namelijk ver hoging der contributie tot f 7,50 per lid. Na toelichting door de penningmeester, de heer Blindenbach, waarbij werd uit eengezet dat zonder die verhoging voor het normale Groene Kruiswerk geen sluitende rekening zou zijn te krijgen, werd na enige discussie, het voorstel met algemene stemmen aangenomen. PROVINCIEFONDS Zeeland krijgt in 1959 uit het provin ciefonds een bedrag van f3.794.195, Tweede aardbeienoogst Op verschillende plaatsen in Brui- nisse worden rijpe aardbeien geplukt, voornamelijk van een zeer vroeg soort, dat thans voor de tweede keer vruch ten draagt. Natuurlijk bedraagt deze oo gst geen kilo's maar enkele tiental len per dag worden toch wel geplukt. Belgen op Zeeuwse stromen Het was een goede gedachte van de heer J. H. Bal, directeur van de oes termaatschappij Bona Fides om met zijn Belgische gasten per motorschip een trip te maken over de Zeeuwse Stromen. De gasten kregen zodoende een indruk van de wijze waarop het zeebanket, de oester, wordt gekweekt en gevist. Zij werden tevens in de ge legenheid gesteld, een en ander te proeven. Omdat de Deltawerken ook in Bel gië veel belangstelling trekken werd naar Bruinisse gevaren, om hetgeen daar op dith gebied gebeurt In ogen schouw te nemen. De Gemeentesecre taris van Bruinisse, de heer C. H. van der Linde toonde zich hierbij een kun dig explicateur. De Belgen toonden zich zeer belangstellend. REINIGINGSDIENST DUIVELAND In de dinsdagmiddag te Nieuwer- kerk gehouden vergadering van de Raad van Bestuur van de Reinlgings- Droogstaande en melkgevende koei en: la. Gebr. Rouw, Goes; lb. Wed. J. op 'tHof, Wolphaartsdijk; lc H. C. Poleij, Kruiningen. Melkg. koeien: 1. W. Blanker, Goes. Dr. st. koeien, 1 d. 6 mnd gek., geb. in '54: Gebr. Rouw, Goes. Melkg. koeien: W. Minnaard, 's-Heer Abtskerke. Droogst, koeien: la. C. J. v. d. Velde, Yerseke; lb. mevr. de Wed. J. op 'tHof, Wol phaartsdijk. Dr. st. k.: la. W. Min naard, 's-Heer Abtskerke; lb. H. C. Poleij, Kruiningen; lc. Gebr. Rouw, Goes. Dr. st. k.: la. C. M. Kole, Vlake. Produktieklasse: 1. J. v. Overbeeke, Kapelle. Groepen van minstens 5 st. vrouwelijk rundvee, ouder dan één jaar: Gebr. Rouw, Goes. Koeien met minstens 2 directe 2afstammelingen: la. W. Minnaard, 's-Heer Abtskerke; lb. Gebr. Rouw, Goes. Schapen Tweejarige en oudere rammen; 1. C. J. v. d. Velde, Kamperland. Ram men, geb. in '57: la. C. J. Zoeter, Ouwerkerk; lb. J. Nieuwenhuyse, Lewedorp; lc. J. A. Provoost, Cad zand. Ramlammeren: la. Jac. de Fey- ter, Schoondijke; lb. J. A. Provoost, Cadzand. Ooien met lammeren: 1. F. Kwekkeboom, St. Laurens; la. A. E. de Millians, Oostburg; lb. B. A. v. d. Slikke, Sluis. Groepen ooien: 1. L. Huysen-De Feyter te Terneuzen en Jac. de Feyter, Schoondijke. Groepen ooien: 1. Gebr. Rottier, Vlissingen. Gr. ooien: 1. C. J. v. d. Velde, Kamper land; C. J. Kuyper, Ouwerkerk; A. Temmerman, Hoofdplaat. Enkeling ooien: la. B. v. d. Slikke, Sluis; lb. R. C. Jansen, Oostburg. Enkeling ooien: 1. J. Nieuwenhuyse, Lewe dorp. Ooilammeren: 1. Iz. de Buck (viertallen); 1. C. J. v. d. Velde, Kam perland (drietallen). Groepen af stammelingen: M. A. Geuze, Oud- Vossemeer. De jury bij de schapenkeuring be stond uit de heren C. Roeper, T. Ver steeg, M. Nieuwenhuijse, W. J. G. Roeper. Geiten Boklammeren: 1. A. W. Bakker, Souburg. Geitlammeren: la. K. Kleine- pier, Zoutelande; lb. M. Steenblok, Nieuwdorp. Geitlammeren: la. D. Sandee, Nieuwdorp; lb. J. v. Oosten, Wemeldinge. Eenjarige geiten: J. M. v. Weele, Duivendijke. Tweejarige geiten: 1. J. v. Dienst, Brouwers haven; lb. D. Sandee, Nieuwdorp. Driejarige geiten: la. A. Domisse; lb. W. Gijssel, Wemeldinge; lc. J. v. Oos ten, Nieuwdorp. Vierjarige geiten: la. A. Corstanje, Borssele; lb. A_ van Eenennaam, Souburg. Vijfjarige gei ten: la. A. v. Eenennaam, Souburg; lb. C. J. Gabriëise, Middelburg. Zes jarige geiten: la. A. W. Bakker, Sou burg; lb. N. Moes, Middelburg. Geiten met tenminste 1 afst.: la. D. Sandee, Nieuwdorp; lb. P. J. Kleinepier, Zou telande. Verenigingsgroepen: la. We meldinge; lb. Nieuwdorp; lc. Koude- kerke. Geiten per kring: la. Walche ren; lb. Zuid-Beveland. dienst Duiveland was het eerste punt van de agenda de verkiezing van nieu we c.q. herkiezing van de leden van het Dagelijks bestuur. Als voorzitter werd met algemene stemmen herkozen burgemeester A. A. van Eeten te Nieuwerkerk, als vice- voorzitter burgemeester A. H. Ver meulen te Dreischor, als secretaris burgemeester H. K. Michaelis te Brui nisse, als penningmeester burgemees ter S. Laurense te Oosterland, als waarnemend penningmeester de beer C. Kuiper te Ouwerkerk. Als waarnemend secretaris werd ge kozen burgemeester van Wijck te Noordgouwe, als vertegenwoordiger van de gemeente Zonnemaire werd benoemd burgemeester J. van Leeu wen te Brouwershaven en als verte genwoordiger van Renesse burge meester Lunsingh Tonckins. TELEURSTELLING VOOR MOSSELVISSERS De eerste dag van de openstelling der zaadbanken op de Zeeuwse Stro men is een teleurstelling geworden. - Daar er op verpachte percelen hier en daar nogal wat zaad gevallen is, werd vermoed, dat ook op de daartoe geëigende banken ook wel zaadval zou zijn en zij die daartoe in de gelegen heid waren en interesse hadden, ver zamelden zich dinsdagmorgen in de Laagte van Renesse of nabij Scharen- dijke om te proberen mosselzaad te vinden. Dit is niet gelukt, nieuw zaad werd zo goed als niet gevonden en daarom begon men maar te vissen, op de bank, die enige maanden geleden voor het vissen van mosselzaad was open ge steld. Doch ook hier was niet bijzonder veel te vangen, daar dit natuurlijk en kele maanden geleden al was gedaan. Of ook op de Westerschelde geen zaad gevallen is, is nog niet bekend. Vier Amerikaanse plattelands jongeren zijn gisteren in Zeeland aangekomen, waar zij de komende weken zullen verblijven bij CHTB- families in Kapelle, Zuidzande, Terneuzen en IJzendijke. Op deze foto ziet men de 25-ja- rige Jack Huff uit Ava (Missouri) die te gast is bij de fam. J. de Ja ger te Kapelle (Goessestraat 3) en die thans al druk meehelpt in de perenpluk. (Voor nadere gegevens over het vier tal Amerikaanse gasten, verwijzen wij naar een apart artikeltje op pag. 10.) Concert in de Graanbeurs Het Middelburgs muziekkorps zal a.s. vrijdagavond om 8 uur een concert in de Graanbeurs geven onder leiding van de heer Piet de Rooij. Het programma luidt: 1. „Marche des petits tamboers", Jan Morks; 2. „Souvenir" ouverture H. Dreissen; 3. „The return", tuba-solo door de heer M. de Leeuw, J. Hartman, bew. G. Moll 4. „Finlandia" (symphonisch gedicht) J. Sibelius, bew. A. Dreissen; 5. „De Fremersberg" (scène instrumentale) M. Koenemann, bew. Wittman. 6. „Sin- fonia" Joh. Chr. Bach; 7. Fragmenten uit de opera „Tanhauser", R. Wagner, bew. L. Blémant. 8. „La Husarde", val se militaire, L. Ganne, bew. F. Jakma; 9. „Viscount Nelson", marche, W. Zehle. minuut een 33 score, nadat zij in de eerste fase van de strijd reeds na een kwartier een deprimerende 30 achterstand hadden opgelopen. Twee treffers van de voortreffelijk spelende Pietje van der Kuil en het verrassende doelpunt van Lenstra zorgden voor het evenwicht. Na de rust werden Pieters Graaf land, Wiersma, Van Wissen, Kruive* en Van der Linden resp. vervangen door De Munck, Kraay, Notermans, Schuurman en Rijvers. Bouwmeester van NAC speelde in de plaats van Moulijn, die door militaire verplich tingen afwezig was. Het beeld van Reinaert de Vos in Hulst oefent nog steeds te veel aan- trekkingskracht uit op lieden uit ande re plaatsen. In de nacht van maandag op dinsdag werd het beeld weer ont voerd. De burgemeester van Zaamslag vond de Vos voor zijn huis. Het beeld was ernstig beschadigd, een arm wat zelfs afgebroken. De politie vindt dit geen grap meer en is op het ogenblik serieus op zoek naar de daders. Daar bij hoopt zij meer succes te hebben dan een vorige maal, toe nde daders niet werden gevonden. In de loop van de dinsdagnamiddag hebben leden van het personeel van gemeentewerken het beeld uit Zaam slag terug gehaald. Het Rotterdams Philharm. Orkest geeft op dinsdag 7 oktober een concert in de Maria Magdalenakerk te Goes. Op het programma staan: Symphonie no. 8 („Die Unvollendete") van Franx Schubert, het derde pianoconcert in c. van L. van Beethoven (soliste An nie d'Arco) en na de pauze de zesde symphonie in b (Pathetique) van P. I. Tschaikofski. De kaarten die waren verkocht voor het concert dat gegeven zou worden op woensdag 17 september zijn voor het concert in oktober geldig. Vandaag las ik in het „Zeeuwsch Dagblad" een verslag over de aanwe zigheid van de fruitfee in de Veiling hallen te Goes. Op een prettige wijze is m.i. de fruitfee daar ontvangen en toe gesproken. Toevallig echter las ik in een andere Zeeuwse courant ook een verslag van die ontvangst. En bij de lezing daarvan ben ik echt geschrok ken. De voorzitter, aldus dat verslag, sprak de fruitfee toe, in welk toe spraakje zo zonder meer dank werd gebracht aan de fee, dat zij er voor zorg droeg, dat dit jaar het fruit van bijzondere kwaliteit en grootte is. Een dergelijk bedankje acht ik be slist niet op zijn plaats. Het wil mij voorkomen dat de fee daaraan echt niets heeft kunen doen en dat zulk een bedankje aan het verkeerde adres is gericht. Een fruithandelaar vertelde mij onlangs, dat vorig jaar de fee werd bedankt omdat zij er voor heeft ge zorgd, dat de nachtvorst geen schade aan het Zeeuwse fruit toebracht. Het wil mij voorkomen, dat de fruit fee toch niet in dit licht beschouwd kan worden. Dat de fee mee helpt om het Zeeuwse fruit alom in den lande bekendheid te geven, vind ik prima. Ik dacht zo, dat dit haar eerste en groot se taak wel was. Maar dat we haar gaan bedanken voor dingen, die zij be slist niet in haar macht kan hebben, vind ik verre van juist en vele fruit kwekers in Zeeland zullen daaraan aanstoot nemen. Nu hoop is maar, dat het al met al niet zo erg is geweest als dat kranten verslag doet vermoeden. Toch vrees ik een beetje, vandaar deze brief aan uw redactie. Mogelijk, dat die brief een kleine bijdrage kan geven om de fruit fee op haar waardige plaats te houden. Dan kunnen we allen enthousiast zijn voor deze Zeeuwse figuur. Een abonné. NASCHRIFT EDACTIE. Van de zijde van het corsocomité deelde men ons mede dat het natuurlijk, aldus dit comité niet in de bedoeling van da voorzitter der veiling heeft gelegen in reële zin de fee te bedanken voor het goede fruit. Men moet deze woorden heus, volgens het comité, als scherts opvatten. De heer Lenshoek, die de be wuste woorden sprak hij hield voor de vuist weg en niet van papier af zijn speech is er wei degelijk van over tuigd, dat alle goede gaven afkomstig zijn van de Schepper aller dingen. Men zegt echter in scherts wel eens iets, waarvan, aldus een der corsobestuurs leden, moeilijk aan te 'nemen valt, dat zij in ernst moeten worden opgevat. Zeeuwsch Dagblad heeft met opzet de ze woorden niet vermeld. Dat een an der Zeeuwsch blad dit wel doet, is voor rekening van deze courant. Het verheugt de redactie, dat van de zijde van het corsobestuur deze re actie is gegeven. Wij zijn echter wel van mening, dat er tegen gewaakt moet worden, dat in het spraakgebruik ook van Christenen onbedoeld uitingen naar voren komen, die, con creet opgevat, heidens zijn. Wij moeten aan de mythologie niet te veel ontle nen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2