Mr. BARNEY (SEATTLE) KOMT IN GOES ENGELSE LES GEVEN Raadsels in Innsbruck Met zijn vrouw een jaar gast in Ganzestad KABOUTERS RADIO EN TELEVISIE Off. publicatie Getuigen bewijzen in mosselkwestie In VHeer Arendskerke: NIEUWE UNIFORMEN VOOR EXCELSIOR Aardappel-record gebroken Kruiden kra cht! Zeeuwsch Dagblad Dinsdag 16 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 6 Met ingang van deze week zullen de leerlingen van het Goese lyceum en van het Christelijk lyceum voor Zeeland regelmatig les in Engels krijgen niet alleen van hun gewone leraren(essen), maar boven dien van een geboren Amerikaan, de heer Emil L. Barney, uit Seattle, een stad in de staat Washington. Hij is niet blijvend als leraar aan deze instellingen benoemd, doch zal voor een jaar op deze scholen als gast heer werkzaam zijn. Het optreden in deze functie is mogelijk gemaakt in het raam van uitwisselingsprogramma, waarin de rector van het Christelijk Lyceum, dr. D. Barends, vorig jaar en begin van dit jaar een studieverblijf in Amerika doorbracht. De heer Barney, die hier met zijn echtgenote vertoeft, is in augustus in Europa aangekomen. Zij hebben toen Nederland bezichtigd, een driedaags bezoek aan Goes ge bracht waarbij hij het verblijf hier practisch regelde en vervol gens met de „Volkswagen", waarover zij beschikten, een reis naar Noorwegen gemaakt (waar zij o.m. een paar leraren(essen) uit Goes ontmoetten), ze zullen nu tot eind juni volgend jaar in Goes verblijven, waarna zij nog tot midden-augustus in Europa rondreizen, om dan naar Seattle terug te keren. Wij hadden zaterdagavond in hotel steun zal kunnen zijn. Onze „G" en „De Korenbeurs", waar zij dit jaar hopen te wonen, een prettig gesprek met de heer Barney en zijn echtge note die van zichzelf de goed- Nederlandse naam Nieuwland bleek te dragen en vroegen hen naar hun eerste indrukken van Nederland en Goes. Feitelijk waren het voor mevrouw Barney niet de eerste impressies van ons land. Zij is geboren in het Frie se plaatsje Stiens. Maar in 1923, toen zij nog pas Z/2 jaar was, zijn haar ouders naar Amerika geëmigreerd; veel herinneringen aan die eerste levensjaren heeft zij niet. Slechts heeft zij van haar ouders geërfd, dat zij enigermate Fries spreekt en verstaat. Al kan zij met de Friese vraag „wit te jimme wol" (voor „weet je wel") in Zeeland niet direct terecht, er zit toch een basis in we hebben er enkele proeven van gehoord waar door ze vrij spoedig zoveel van onze taal zal kunnen leren, dat ze erin zal kunnen converseren en bij het ver der leren ook haar echtgenoot tot „K" liggen beiden moeilijk, maar er zijn ook Nederlanders, die daar mee worstelen, zodat het ons niet verwon deren zou, als ze desondanks beide het op dit punt een eind brengen. Natuurlijk hebben ze beide het voornemen gehad, onze taal te leren, voor ze hierheen gingen. Maar van onze emigranten kan men weten, hoe moeilijk het is, een taal te leren tus sen de voorbereidingen voor een reis door. En de gelegenheid, om Nederlands te leren, is in Amerika niet zo groot als die voor het „leren van Engels in ons land. Dat was trouwens één van de din gen, die hen trof: er zijn zoveel Ne derlanders, die Engels spreken. En ook andere talen. Wij verkleinden dat wat, denkend aan onszelf, en zeiden: maar ze maken vaak fouten daarin. „Ja, dat zegt u wel, maar ze kun nen zich toch redden, als ze daar komen. En er zijn er veel, die dat ook in Duitsland en in Frankrijk kun nen." En dat kun je maar van wei- Zondag nam God tot Zich (in het zieken huis te Middelburg) mijn geliefde vrouw, moeder en groot moeder Tannetje Riemens- Melse in de ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam: P. Riemens. Serooskerke (W.), 14 september 1958. V rouwenpolderse- weg 31. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde vader, be huwd-, groot- en overgrootvader de heer Adriaan van Strien Jz. in de ouderdom van 78 jaar. Heer Hugowaard: J. Schuurman van Strien N. Schuurman Wolphaartsdijk: G. van Strien W. A. van Strien- Kloet 's-Heerenhoek: S. Blok-van Strien A. Blok Rotterdam: P. van Strien Brussel: J. van Strien J. van Strien- Denivelle Wolphaartsdijk: J. van Strien J. van Strien- van Oeveren Oostkapelle: M. van Strien- de Voogd J. de Voogd Klein- en Achter kleinkinderen. Wolphaartsdijk, Molenweg, 15 september 1958. De begrafenis zal plaatshebben woens dag 17 september, vertrek sterfhuis .12 uur. Heden nam God plotseling tot Zich, mijn geliefde Man en onze geliefde Zoon, Broeder, Zwa ger, Oom en Neef, de heer Willem Pieter Gebraad in leven Ouderling Ned. Herv. Kerk in de ouderdom van 67 jaar en vier maanden. Psalm 23 1 en 4 Krabbendijke: A. Gebraad- De Looze Poortvliet: J. P. Gebraad Familie Gebraad Familie De Looze. Krabbendijke, 14 september 1958. Oostweg 74. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op woensdag 17 sep tember a.s. om 12.30 uur vanuit de kon- sistorie der Ned. Herv. Kerk. Geen bloemen Gemeente Goes Onteigening Het Hoofd van het ge meentebestuur van Goes brengt ingevolge het be paalde in artikel 34 der Woningwet juncto artikel 84 der onteigeningswet, ter openbare kennis, dat vanaf 17 september 1958 gedurende 21 dagen op de secretarie (afd. Alge mene Zaken) der ge meente Goes voor een ieder ter inzage is neder- gelegd het besluit van de raad dezer gemeente van 2 september 1958 nr. 15, tot onteigening ten name van de gemeente Goes van enige percelen gele gen ten Zuiden van de Kloetingseweg. Deze onteigening ge schiedt ten einde uitvoe ring te kunnen geven aan het „partieel uitbrei dingsplan 1956" der ge meente Goes. Goes, 15 september 1958. Met diepe ontroe ring geven wij ken nis van het plotse ling overlijden van onze ouderling Willem Pieter Gebraad in de ouderdom van 67 jaar. Dankbaar gedenken wij de grote trouw en toewijding waar mee hij onze ge meente vele jaren als ouderling en kerkvoogd heeft ge diend. De kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente, Ds. J. van Leeuwen, Praeses. H. M. de Looff, Scriba. Krabbendijke, 14 september 1958. Met leedwezen ge ven wij kennis van het plotseling over lijden van onze oud voorzitter, de heer W. P. Gebraad. Het vele werk dat hij voor onze ver eniging mocht doen zal als een voor beeld in onze her innering blijven voortleven. Bestuur en leden C.H. Kiesvereniging „Krabbendijke" Krabbendijke, 14 september 1958. TE KOOP: 1 Ransomes schijfegge 32 schijven; 1 A.C. 3-scha- rige tractorploeg; 2 wa genassen met wielen recht model; 1 Smijth zaaimachine 1.80 m. J. A. LEENHOUTS, Landbouwsmederij, Lewedorp - Tel. 317 De vergadering van 18 september der C.B.P.B. is niet in de consistorie van de Hofpleinkerk, maar in de BOGARDZAAL TE KOOP Jonge hennen. W. Min- derhoud, Prelaatweg E 8, Westkapelle. Tel. (01187) 254 Mooie biggen. „Poppens- burg", St. Laurens Te koop of in ruil beste kalfvaarzen, van abortus- vrije stallen. A. de Pagter, Middelburg, tel. 2833 Golfplaten. Wij hebben nog 800 stuks gebruikte in prima staat rode asbest folfplaten, lang 2,75 m, ,44 en 1,60 m. Zeer voor delig in prijs. F. Hoor- nick, Achtersingel 6, Mid delburg, Tel. 3904 v Afbraak. Balken, plan ken, ribben, stijllen, deuren en ramen met en zonder kozijn. Rode asbest golf platen. F. Hoornick, Ach- lersingel 6, Middelburg. Tel. 3904 •m Kippenhokje met loop. Wed. C. Wattel, Oostka pelle Middenstandswoning te Goes. Te bevragen: M. Boogaard, v. d. Spiegelstr. 33, Goes. Tel. 2448 Zakenpand te Goes. Te bevragen: M. Boogaard, v. d. Spiegelstr. 33, Goes. Tel. 2448 Magazijn met kantoor en garage te Goes. Terst. te aanvaarden. Te bevra gen: M. Boogaard, van de Spiegelstr. 33, Goes. Telef. 2448 Wegens plaatsgebrek: i.g.st. zijnde kinderwagen. Brieven onder No. A 5335 Bur. van dit bl. te Goes Fabriekspand te Goes. Spoedig te aanvaarden. Te bevragen: M. Boogaard, v. d Spiegelstr. 33, Goes. Tel.'2448 PERSONEEL GEVRAAGD Nette huishoudster (P.G.) bij alleenw. dame. Enigszins hulpbehoevend. Br. no. 822 Bur. P. Z. C„ M'burg DIVERSEN Tien rijlessen 60 min. voor 47.50 in nieuwe Opel door gediplomeerd instructeur. Theorie, halen en brengen gratis. Ook losse en avondlessen. Er kende B.E.A. Bondsauto- rijschool F. Verdu, Nach tegaallaan 38, Goes, Telef. tijdelijk (01100) 2760 nig Amerikanen zeggen. „Wat konden we anders, dan dit compliment voor ons volk en voor onze scholen toch ook, accepteren, erop wijzend, dat de ligging en de situatie van Nederland de noodzaak in deee richting mee brengen. Nog iets anders viel hen op: onze huizen. „Wat zijn die schoon! En de ramen allemaal gezeemd met bloe men erachter." Heel veel vreemdelin gen valt dit op bij een bezoek aan ons land, terwijl wij dit „gewoon" vinden. We moesten hun de illusie ontnemen, dat er in Nederland geen „verwaarloosde huizen" zijn, al had den zij die bij hun eerste wandelin gen door Goes nog niet gezien. En we wezen er verder maar op, dat de Nederlanders huiselijk zijn en daar om hun huis graag goed verzorgen. Maar buiten klonk juist het vrolijk gedruis van het fruitfeest op de Goese markt. Dat was voor hen een nieuw object, om hun bewondering te be tuigen, dat een voor Amerikaanse be grippen heel kleine stad als Goes zulk een feest organiseert. Ze hadden er al van genoten en ze verheugden zich er dubbel op, in de komende dagen de beide centrale gebouwen (uit 1400!) en de oude wallen (hoe ro mantisch voor mensen, die alleen ste den kennen, die op zijn hoogst een paar honderd jaar, maar meest jon ger zijn en nooit wallen gekend heb ben) in het licht van schijnwerpers te kunnen zien. Ze waren er ook blij mee, bijna een jaar in zulk een oude stad te mogen verblijven. Het trok hen trouwens aan, dat het geen grote stad is met allerlei ontspanningsmogelijkheden. Zij willen graag een jaar van het huise lijk leven hier mee genieten en ver der rustig studeren. Zij willen hier dus verblijven als „onzer één" (hoe wel het dan twee personen zijn). Het onderwijs is hun' niet vreemd. Beide zijn daarin werkzaam. Mr. Barnley, een stevige midden dertiger, is een boerenzoon. Hij is ge boren en getogen Amerikaan. Zijn naam was oorspronkelijk van Ierse af komst, maar is „veramerikaanst". Ver der vloeit er Zweeds en Duits bloed in zijn aderen. Het boerenwerk is hem niet vreemd, want zijn vader had een boerderij in Nebraska. „Zulk mooi-bewerkt land als hier, zie je daar niet", oordeelde hij. In zijn jonge jaren hielp hij op de boerderij en ook in zijn vakanties. Maar hij ging studeren: aardrijkskun de, geschiedenis en politieke weten wetenschappen. Later ging hij naar de universiteit van Washington voor stu die in de paedagogiek. In 1952 was hij afgestudeerd en ging als leraad in aardrijkskunde en geschiedenis naar Seatle. Daar leerde hij miss Nieuwland ken nen, die er reeds een viertal jaren on derwijzeres was. Na een jaar trouw den zij. En nu, in het vijfde jaar van hun huwelijk zijn ze dan beide want ook mrs. Barnley is nog bij het onderwijs werkzaam voor een jaar met verlof in Europa en speciaal Ne derland, om volgend najaar hun werk in Seattle weer op te nemen. Mr. Barnley heeft ook veel gedaan aan het jeugdwerk, dat rondom zijn school in Seattle is gegroeid. Misschien kan hij er hier ook contact mee krij gen? Hij heeft een heel aantal kleu rendia's bij zich. Op de middelbare scholen kan hij wellicht wat vertellen over de historie en de aardrijkskunde van Amerika. Ook acht hij het moge lijk, tezamen bijv. met de heer Ba rends lezingen te houden. Maar in de eerste plaats verheugt hij zich er op, de Zeeuwse lyceïsten les te gaan geven in zijn taal. En het gebouw van het Christelijk lyceum, dat hij reeds bezichtigd had, had eijn enthousiasme voor dit werk nog aan gemoedigd. Boerderij afgebrand Omstreeks half vier in de nacht van zaterdag op zondag is er brand uit gebroken in een woonhuis-boerderij bewoond door de familie Wilmen in Grubbenvorst bij Venlo. De boerderij, die in 1701 gebouwd was, is uitge brand. Het meubilair van het bene denhuis en tien varkens konden wor den gered. De schade beloopt ongeveer een half miljoen. De eigenaar was ver zekerd. Op Highbury In Londen is zaterdag In de eerste divisie van het Engelse voetbal de wedstrijd ArsenalTottenham Hotspur gespeeld. Deze foto laat zien hoe midvoor Bobby Smith van de „Spurs" in deze wedstrijd zijn kans op het scoren van een doelpunt zag vervliegen door het ingrijpen van de hoogopspringende Arsenal-doelman Kelsey. De kantonrechter van Zierikzee, mr. W. E. van Vloten, heeft vrijdag en zaterdag een begin gemaakt met het verzamelen van veertig getuigen- bewijzen, die de Haagse rechtbank geëist heeft in de procedure tussen een twaalftal mosselkwekers op het eiland Schouwen en Duiveland tegen de Nederlandse Staat. De eisers zijn namelijk van oordeel, dat na de Watersnoodramp in 1953 aan verscheidene mosselpercelen, die zijn verdeeld over Grevelingen, Een dracht, Oosterschelde en de Oude Tongerse bank grote, schade is aan gericht tijdens de herstelwerkzaam heden aan de verschillende dijken. Zo zouden onder meer grote uitscheu- ringen en sleuven zijn ontstaan door het baggeren, terwijl het invaren van caissons grote schade aangebracht zou hebben. In deze zaak, die reeds in 1954 aan hangig is gemaakt, heeft de Haagse rechtbanka onlangs een tussenvonnis gewezen, waarbij bepaald werd dat de kantonrechter te Zierikzee de ge- tuigenbewijzen van niet minder dan 40 getuigen zou moeten verzamelen. In deze procedure treedt als raads man voor de eisers op mr. J. W. W. van der Hoeven uit Rotterdam, de Staat wordt verdedigd door mr. E. Drooglever Fortuin uit 's-Gravenhage. Beide rechtsgeleerden zullen bij alle getuigenverhoren aanwezig zijn. Een milde najaarszon gaf aan de ge beurtenissen van afgelopen zaterdag nog meer schittering in 's-Heer Arendskerke, toen omstreeks half zes het muziekgezelschap „Excelsior", ge stoken in gloednieuwe uniformen een mars door het dorp maakte. Tegen het diepblauw van de uniformen staken de blinkende instrumenten fraai af en de vrolijke marsklanken zetten aan dit ogenblik de nodige luister bij. Voordat dit moment aangebroken was, had zich echter al een en ander afgespeeld. In de eerste plaats op het gemeentelijk sportterrein waar een elf tal van „Excelsior" een voetbalmatch speelde tegen een gemeentelijke com binatie. Geheel tegen de verwachting in gaven de muzikanten hierbij niet de toon aan. Integendeel, de goede har monie werd gedemonstreerd door hun tegenstanders, waarbij vooral het sa menspel van de raadsleden-voetballers van een opvallend goed gehalte was. Niet in de laatste plaats is de gemeen telijke zege te danken aan burgemees ter Vermet, die bijna niet te passeren was; de muzikanten werden met 72 ingemaakt! In het verenigingsgebouw vond daarna een bijeenkomst plaats waar voor o.m. uitgenodigd waren het uni form-comité, het damescomité en de gemeenteraad. Burgemeester Vermet gaf een kort overzicht van de groei van het uniformfonds. Nadat dokter A. J. Zonnevijlle de eerste stoot gege ven had kwam de actie tot leven en dank zij de medewerking van de win keliersvereniging, het damescomité, de leden en vooral van de bevolking kon in korte tijd een bedrag vergaard wor den, dat voldoende was om de unifor men aan te kopen. Met de overhandiging van een pet aan de voorzitter van de vereniging droeg de burgemeester op symboli sche wijze het geschenk van de be volking over aan „Excelsior". Intus sen was „Excelsior" in vol ornaat aangetreden en bracht op muzikale wijze een hulde aan het damesco mité. Voorzitter G. I. Almekinders toonde zich uitermate dankbaar voor dit grote geschenk en gaf blijk van de erkentelijkheid van „Excelsior" ten opzichte van allen die aan de verwerving van het fonds hadden bijgedragen. Vanzelfsprekend ontbrak het niet aan felicitaties bij deze gelegenheid. Oud-voorzitter M. A. Nijsse prees de actie en de meedwerkers op rijm. De heer J. Dekker, secretaris van de ver eniging „Euterpe" (Heinkenszand) bracht de gelukwensen vap deze zus tervereniging over. Raadslid C. P. Meijaard wekte de vereniging op om weer eens op Lewe dorp te concerteren; zeer zeker zal men ook daar dan de vereniging weer met donaties steunen. Wethouder M. Schip- WOENSDAG 17 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Hammond orgel en zang. 13.45 De vermetele ont dekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.30 V. d. jeugd. 16.30 V. d. zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksde len Overzee: Jeugduitz. Wonderlijke die ren uit Suriname's oerwoud, door C. Butner. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Hammondorgel. 18.40 Act. 18.50 Onze vriend en vijand, klankb. VPRO: 19.30 Herdenking 10-jarig bestaan v. d. Prix Italia. VARA: 20.00 Nws. 20.05 De Mil joenennota, caus. 20.15 Maigret leert 'n dode kennen, hoorsp. 22.00 Metropole ork. 22.20 Sport. 22.30 Joods progr. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50'24.00 Socialistisch nws. in Espe ranto. HILVERSUM II (298 m.). NCRV: 7.00 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Politie- kapel. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Vernuft en techniek, caus. 9.40 Gr. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Philh. ork. en solist. 12.05 Clavecimbel en viool. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Amus.muz. 13.50 Gram. 14.00 Gedeeltelijke uitz. v. d. bijeenkomst v. d. Chr. Middenstandsbond 14.45 Kamerork., groot koor en sol. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.30 Koorzang. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Evangelisatiesamenkomst. 21.30 Omroep- ork. en solist. 22.00 Over merkwaardige documenten en hun bezitters, causerie. 22.15 Muz. luisterwedstrijd. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.30 Ge sprekken voor de camera. 21.00 Spreek uur, TV-spel. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Concert. 17.40 Gram. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gram. 21.00 Omr.ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Zang en piano. 22.55 Nieuws. 23.00 V. d. zeelieden. per was dankbaar dat ook 's-Heer Hendrikskinderen van „Excelsior" mocht genieten als de vereniging daar een concert gaf. Voordat de samenkomst in het ver enigingsgebouw een aanvang nam had den de muzikanten in hun oude plunje nog een kleine mars door het dorp ge maakt. Nu konden zij zich eindelijk aan de nieuwsgierige blikken van de buitenstaanders in vol ornaat verto nen. In de avonduren volgden nog con certen door de vereniging „Ons Genoe gen" uit Kapelle onder directe leiding van de heer D. Burger, de vereniging „Euterpe" onder leiding van Jac. den Toonder en tenslotte door „Excelsior" onder leiding van de heer D. Burger. Voor deze muzikale gebeurtenissen bestond een grote belangstelling. Eerlijk gezegd, we hadden het wel gedacht, dat de andere aard appels het er niet bij zouden laten zitten, toen bekend werd dat er een aardappel van het soort Furore een gewicht van 8 ons had gehaald. Bij de heer J. Bruinooge Azn. te Borssele is een aardappel ge rooid die het record met 180 gr heeft gebroken. Voor wie het niet geloofd: „De aardappel is door mijzelf gewogen op een zuivere winkelweegschaal. Het gewicht -kon 9.81 gram niet precies halen", aldus onze correspondent te Bors sele. Het soort is bintje, en, naar wij aannemen, bonken NISSE Winkelweken waren feestweken. De twee winkelweken die in Nisse zijn ge houden, hebben voor het dorp twee we ken feest en gezelligheid betekend. De buurtverenigingen hebben door het aan leggen van feestverlichting daar het hunne toe bijgedragen, evenals de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" dat door het geven van vier concerten deed. De jeugd en de burgerij van alle gezindten hebben zich ingespannen voor de etala gewedstrijden, en ook de neringdoenden hebben in de twe.e weken geen klagen gehad: er werden 33000 winkelweekbon nen van een gulden uitgegeven. De voorzitter van de middenstands vereniging, de heer A. M. Jansen, heeft aan het einde van de weken, zaterdag avond, vanaf de muziektent de mede werkenden en de burgerij hartelijk be dankt v'oor het welslagen van de winkel weken. ZOUTELANDE Collecten. De collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" bracht op ƒ249,60; die voor de kankerbestrijding 66, Botsing. Het 9-jarig zoontje van de heer C. de V. kwam op de Noorddfjk met zijn fiets zodanig in aanraking met een Duitse auto dat de fiets ernstig be schadigd werd en de auto enige deuken opliep. Zelf kwam hij met de schrik vrij. KRABBENDIJKE Bazar. Ten bate van de uniform- en instrumentenfondsen van de muziekver. „Concordia" werd een bazar gehouden. De opbrengst was goed, beide fondsen werden versterkt. Ingezonden mededeling (Adv.) Natuurvolken en dieren geven oni «en wijze lest de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend levenl) HERBESAN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist h 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. DRIETEX in de was machine. Koken overbodig schone was minder slijtage Hypotheek beschikbaar vanaf iVz Te bevragen: M. Boogaard, v. d. Spiegel str. 33, Goes. Tel. 2448 78) „Herr Anton", zei Zuckwaller, „hebt u precies begrepen, wat de bedoeling is?" „Ja, doch, natuurlijk Her Inspek- tor, ik zal zorgen, dat alle3 gebeurt, zoals u gezegd hebt", antwoordde de oude man, die zichzelf bewust was van de belangrijke rol, die hij binnen enkele minuten te spelen zou krijgen. Inspecteur Zuckwaller haalde een dolkmes uit zijn bureaulade tevoor schijn. Het was het wapen, waarmee Fritz Müller van het'leven werd beroofd. De politieman legde het mes op het bureaublad, op iets meer dan een armlengte van een lege stoel. Naast die lege stoel zat André Rost en tegen de andere muur stonden nog drie stoelen, waarvan er twee door Mari anne en Anton bezet waren. Ook daar was de lege zetel onmiddellijk bij het bureau. „Het spel gaat beginnen", zei Zuck waller. „Doek op voor het laatste be drijf". Hij drukte op een bel en en kele ogenblikken daarna kwamen twee agenten binnen, voorafgegaan door Frau Emmy Rutz en Harold von Emsighofer. Het was plotseling vol in de ka mer. De inspecteur liet de vrouw naast André zitten en Von Emsighofer aan de andere kant van het bureau. De beide agenten gingen breed ach ter de gevangenen staan. Gustav Zuckwaller keek de mensen in zijn kamer stuk voor stuk aan. „We bevinden ons hier in een gevaarlijk gezelschap", zei hij droog. Hij speelde achteloos met een zware metalen briefopener, die op het bureaublad lag. Hij zocht kennelijk naar de juiste woorden. Het kon ook zijn, dat de stilte, die voor al uw familieberichten hij -enkele seconden lang aan zijn king blijk. Dagelijks vervolgverhaal toespraak liet voorafgaan, ook een onderdeel was van het „subtiele" spel. Frau Emmy Rutz keek de kring rond. Ze was nog niet tot overgave bereid. Dat was aan haar houding dui delijk te zien. Ze zat rechtop en mon sterde brutaal Marianne van der Bij en André Rost en hield daarna een nieuwsgierige blik gevestigd op de oude Anton. Ze keek niet naar Harold von Emsighofer, die met zijn rechter arm in het gips nors voor zich uit zat te staren en wiens ijdelheid in de en kele dagen voorarrest een geduchte knauw moest hebben gekregen, want van de uiterst verzorgde dandy was weinig meer over. Als hij verwonderd was, dat hij als deze mensen hier in de kamer trof, dan gaf hij daarvan toch door geen enkele gelaatsuitdruk- Seconden lang duurde de stilte en in de kamer kwam een geladenheid, die tastbaar was. André Rost had het warm en Marianne kneep haar hand palmen. Langzaam monsterde Zuckwaller nog eens de aanwezigen. „Anton Worczik, bent u bereid, enkele vragen te beantwoorden?" De oude Anton knikte. „U werkt in Gasthof Bayer, niet waar?" „Jawohl, al meer dan vijfendertig jaar, Herr Inspektor." „Uw werk bestaat uit het verlenen van diensten aan de gasten. Als er een gast in Gasthof Bayer komt, dan bent u de aangewezen man, om die gast naar zijn of haar kamer te bren gen. Is dat juist?" „Dat is precies mijn werk", zei An ton. „Nu, tien dagen geleden bracht u de heer Fritz Müller naar Kamer 15. Hij had zich in de namiddag laten inschrijven als gast, en u bracht hem boven. Klopt dat?" „Stimmt genau", gaf Anton toe. „Merkte u iets bijzonders aan Fritz Müller?" „Hij was dik, een sterke man om zo te zien. Ik begrijp ook niet, hoe hij even later vermoord werd. Hij vroeg naar Herr André Rost. Dat deed hij aan Mizzy, onze receptioniste." „Wat zei hij?" „Hij zei, dat hij een vriend van Herr Rost was. Maar Herr Rost had hem nooit eerder gezien." „Goed, op het ogenblik dat de moord op kamer 15 gebeurde, wat deed u toen, Herr Worczik?" vroeg Gustav Zuckwaller. De oude man dacht even na. „Ik was toen in de tuin bezig". „Die tuin is aan de achterzijde van het hotel, nietwaar? Gaan er wel eens gasten door die achterdeur?" „Nooit, tenminste vrijwel nooit." „Die middag ook niet?" Anton Worczik keek de inspecteur nadenkend aan. „Ja", zei hij, „ja, die middag ver trok er iemand door de achterdeur. Maar het was geen een van onze gasten." „Als u die persoon zag, zou u hem dan herkennen?" „Ik zou het wel denken, Herr in spektor", zei Anton. „Danke Herr Worczik", onderbrak de inspecteur. „Dat is voor het ogen blik genoeg". (Wordt vervolgd) Volgens persberichten zijn in Me xico een miljoen mensen door water snood dakloos geworden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6