„ROTTERDAM" TE WATER Sport en wedstrijden Sowjet-Unie wil handel drijven met Ver. Staten Drie gezinnen uit bouw vallige woning gezet Op 25 Oktober: jjgslagen zwemdrie- Dammen van wereldkamp Middelburg Uitstekende start van Swift (11-2) BABY MAAKTE AVONTUURLIJKE LUCHTREIS Na onderhoud Adenauer-De Gaulle Geen wedijver of rivaliteit meer tussen Frankrijk en Duitsland klasse in Goes Mikojan voor de Televisie: Ford roept ontslagen arbeiders terug Parlementaire jaar uitgeluid Operatie „Kruis* nog niet geslaagd Schrauwen won ronde van Zuidzande Velox technischen voor de korf de mindere Nederlands bondselftal samengesteld -k—~-k-^-k Makarios waarschuwt Amerika en Engeland Aartsbisschop Makarios heeft Enge land en de Verenigde Staten gewaar schuwd, dat de aankomst van een Turkse vertegenwoordiger in de raad van de gouverneur van Cyprus te Ni cosia alle hoop op een regeling in Cy prus teniet zal doen en ook de ern stigste gevolgen zal hebben, aldus is jan welingelichte zijde in Athene ge zegd. Een Griekse baby van 4 maanden, die door de Amerikaanse familie Brennet was geadopteerd, is na een avontuurlijke luchtreis van Grieken land via tonden m New York jui chend binnen gehaald. IN DE STEEK GELATEN De baby werd door een daarvoor aangewezen Griekse studente in het vliegtuig begeleid, maar in de wacht kamer van het vliegveld bij Londen zonder meer in de steek gelaten. Het personeel vond het kind, dat ziek was geworden, met alle papieren, voor de reis naast zich, NAAR ZIEKENHUIS De kleine werd naar een zieken huis gebracht en al spoedig kwam er bericht uit New York van de pleeg ouders die vergeefs op de aankomst van „Wendie", zoals zij de baby noe men, hadden staan wachten. Besloten werd het kindje, thans onder de hoede van een stewardess, in het eerstvolgende lijntoestel van deze Israëlische maatschappij van Londen naar New York te laten brengen. Intussen is datt geschied. Het werd een grootse aankomst van de I thans weer opgeknapte Wendie, die door de stewardess met grote zorg I tijdens de vlucht bemoederd is. Het nieuwe „paleis" van Efe Unes co in Parijs is aan de pers voor gesteld. foto: een kijlêje In Se ere-zaaT waar het werk ,good jighting evil' van Pablo Picasso dadelijk opviel. Voor de tweekamp om het wereld kampioenschap dammen tussen de titelhouder, de Canadees Beslauriers en de Russische grootmeester Koeper- man, die in Nederland wordt gehou den, is thans het wedstrijdschema vastgesteld. Ook in Goes zal een wed strijd worden gespeeld en wel op za terdag 25 oktober. Dan zal de vijftien de partij worden gehouden. Voorl. Ncd. jeugdelftal tegen DOS Voor de oefenwedstrijd tussen het voorlopig Nederlands jeugdelftal (18 20 jaar) en D.O.S., welke woensdag 17 september te Utrecht wordt gespeeld, is het voorlopig Nederlands jeugdteam als volgt samengesteld: Doel: Van Pelt (Feyenoord). Achter: Ter Horst (Enschedese Boys) en Veldhoen (Feyenoord). Midden: Borghuis (GVAV), Viile- rius (Sparta), Looyen (Volewijckers). Voor: Lazeroms (NAC), Theunissen (Vitesse), Bergholtz (MVV), Marcus (HVO) en Bouwmeester (UAC). Om de Kolonel v. d. Kroon beker Nog twee onderdelen moeten er door - - - - - - de districten van de Kon. Marechaussee hond 1.49.6; 2 W. Verkerk Zeehond 1.41.7 Dames: 100 meter rugslag: 1 A. Camper, Luc- tor 1.40.2 F. F. Calliber, Luctor, 1.45.9; 3 J. Meerman—Van Eenennaam, SZV 147.1; 4 H. Krijger, SZV 1.53.4; 5 R. Visser, Zeehond 1.55.7; 6 T. Huffenreuter, Zeehond 2.27.—; 100 meter schoolslag: 1 P. de Wispelaere, Zeehond 1.34.1; 2 A. Cornelisse, Luctor 1.34.6; 3 H. Krijger, SZV 1.42.9; 4 F. Joosse, Luctor 1.45.4; 5 J. Jongman, Zeehond 1.47.4; 6 M. van Til, Luctor 1.48.—; 100 meter vrije slag: 1 T. Daalhuizen, SZV 1.19.—; 2 C. Voogd, Luctor 1.28.—; 3 M. Kingmans, Luctor; J. van Gendt, Luctor en E. de Visser, Luctor 1.30.6 J. Jasperse, SZV 1.35.4; 50 meter vlinderslag: 1 T. Daalhuizen, SZV 44.—; 2 W. van Halen, Luctor 47.6; 3 C. Voogd, Luctor 49.5; 4 W. Krijger, SZV 1.06.2; 3 X 50 meter wisselslag per soonlijk: 1 T. Daalhuizen, SZV 2.28.8; 2 A, Cornelisse, Luctor 2.38.5; 3 F. Calli ber, Luctor 2.40.3; 4 J. Jasperse, SZV 2.41.5; 5 P. de Wispelaere, Zeehond, 2.42.1 6 A. Camper, Luctor 2.47.7; 400 meter vrije slag: 1 T. Daalhuizen, SZV 6.47.7; 2 P. de Wispelaere, Zeehond 7.19.1; 3 C. Voogd, Luctor 7.24.5; 4 F. Calliber, Luctor 7.30.5 J. Jasperse, SZV 8.02.2; 6 J. Jongman, Zeehond 8.15.10 X 50 meter vrije slag ertafette dames en he ren: 1 Luctor 6.08.4; 2 Zeehond 6.33. 3 SZV 6.48.7. Heren: 100 meter rugslag: 1 P. Bosselaar, Zee- Van. een van de hellingen van de werj van de R.D.M. in Rotterdam heeft H.M. Koningin Juliana zaterdagmiddag te water gelaten het m.s. „Rotterdam", het nieuwe vlaggeschip van de Hoïiand-Ame- rïka-ltjn. Deze luchtfoto laat zien hoe het fraaie zeekasteel in zijn element gleed (luchtopname ANP). uit Terneuzen, Bergen op Zoom en Bre da worden afgewerkt om de kolonel v. de Kroon beker. Op 8 oktober a.s. zijn de voetbalwed strijden en op 15 oktober wordt de oriën- tatierit verreden. Terneuzen maakt een mooie kans om dit jaar de beker te winnen. e De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, is in New York teruggekeerd van zijn reis naar het midden-Oosten. Anasus Mikojan, een der eerste vice- premiers van de Sowjet-Unie, heeft in een te Moskou gefilmd televisie-vraag gesprek verklaard, dat de S.U. wil on derkandelen over een handelsovereen komst met de V.S., indien Amerika de bestaande belemmeringen uit de weg wil ruimen. Het vraaggesprek, uitgezonden door de „National Broadcasting Company", is het eerste van vijf dergelijke interviews met Sowjet-leiders. Als belemmeringen noemde Mikojan: 1) wetten en decreten, gericht tegen de handel met de Sowjet- Unie en 21 hoge tarieven die de ver koop van Sowjet-goederen in de V. S. Op de werf van de R.D.M. te Rot terdam heeft HM. Koningin Juli ana zaterdagmiddag de naamge ving en tewaterlating verricht van het m.s. Rotterdamhet nieuwe vlaggeschip voor dg Holland- Amerika-lijn, dat daar in aanbouw is. Deze foto laat zien hoe de Ko ningin na de naamgeving door het hakken met een bijltje de fles champagne tegen de boeg liet val len en de laatste beletselen van het schip wegnam. De heer Ritmeester, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van marine elf schriftelijke vragen ge steld over de ramp met de Martin- Mariner te Babadan. Het Franse rechtse dagblad L'Aurore schrijft maandagochtend na te hebben vastgesteld dat bondskanselier Adenauer en generaal De Gauile dezelfde denk beelden t.a.v. de toekomst hebben, dat er geen economische of militaire wed ijver of rivaliteit In de ideeënwereld meer tussen Frankrijk en West-Duits- land bestaat en dat de twee landen sa menwerken in hun heider streven om Europa sterker te maken en het te ver- Drie gezinnen met in totaal tien kinderen zijn gisternacht omstreeks één uur ijlings verwijderd uit twee percelen van vier verdiepingen in de Jac. van Lennepstraat te Am sterdam, nadat omstreeks middernacht van het reeds twee en een half jaar ge leden ontruimde belenden de perceel met een dave rende klap, die tot ver in de omtrek te horen was alle plafon 's waren inge stort. Reeds jaar geleden was dit huis op de hoek van de Jac. van I -nnen- straat en de Nic. Beets- straat zo bouwvallig ge worden, dat bouw- en woningtoezicht het ge vaar van instorting duch tend de betrokken kruising van straten voor alle verkeer liet afsluiten. Eerst nadat het boek huis met stalen balken was gestut werd de krui sing weer voor verkeer opengesteld. Nadien werd aan het perceel (no. 200 in de Jac. van Lennep straat) niets meer gedaan, hoewel de gevel steeds meer naar voren begon over te hellen. Intussen begonnen ook de percelen 198 en 196 bouwvalliger te worden, hetgeen tot resultaat had, dat drie van de zes aldaar woonachtige families ver huisden Voor de vierde familie, de beer en mevr. Ebbe met zes kleine kin deren, was voor de vol gende week een nieuwe woning gevonden. De twee laatste gezinnen, de familie Lehman en de fa milie Storm, die gisteren nacht op straat kwamen te staan klaagden steen en been dat ze van het cen traal bureau huisvesting geen andere woning kre gen toegewezen. De tien kinderen werden bij buurtgenoten onderge bracht. Op verzoek van ambte naren van bouw. en wo ningtoezicht zette de poli tie om twee uur opnieuw de kruising en het betrok ken deel van de Jac. van Lennepstraat voor ieder verkeer af. dedigen tegen het gevaar der communis tische ondergraving, dat voor beide sta ten even groot ts. „De bijeenkomst te Kolombey-les-deux -eglises zal van het Europese vasteland een levende macht maken, die zal bij dragen tot stabilisering van de politiek van het westen en zal leiden tot het ont staan van een derde blok welks macht en samenhang met oost en west een blijvende vrede mogelijk zullen maken", aldus L'Aurore. In antwoord óp een vraag verklaarde de Franse minister van buitenlandse za ken nog dat Frankrijk en West-Duits- land bij het uitspreken van de hoop op uitbreiding der Europese samenwerking, niet slechts aan West-Europa doch ook aan de Oosteuropese landen hadden ge dacht. De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt, dat zij gisteren 22.000 ontslagen arbeiders weer in dienst heeft genomen en dat aan het einde van september weer 5.000 ontslagen arbeiders terug zullen worden geroepen. De onderhandelingen in het arbeids conflict bij de Ford Motor' Company duren nog voort. Zaterdag is gedurende vijf uur onderhandeld en na afloop werd van de zijde der maatschappij medege deeld, dat de besprekingen produktief waren, maar dat er nog steeds vele vraagstukken moeten worden opgelost, alvorens een contractaanbod kan worden gedaan. Woensdag zullen de arbeiders het werk neerleggen tenzij voordien een nieuwe arbeidsovereenkomst tot stand is gekomen. onmogelijk maken. De dingen die wij willen kopen zijn I niet van militaire betekenis. Wat wa- pens betreft wjj hebben er genoeg, wjj kunnen de Amerikanen nog enige verkopen indien zij ze willen hebben, aldus Mikojan, die eraan toevoegde, dat de Sowjet-Unie uitrusting en gehele fa brieken voor de produktie van consump-1 tiegoederen wil kopen. (Van onze parlementsredactie) Met ongewoon veel zon is zaterdag op het Binnenhof het parlementaire jaar uitgeluid. Traditiegetrouw deed dat in opdracht van de Koningin de minister van binnenlandse za ken, p.b.o. en bezitsvorming. Om even over tweeën arriveerde minister Struyeken, zittend in een ga- la-Berliner en voorafgegaan en ge volgd door een escorte van een in ce- remoneel tunue geklede rijkspolitie te paard, bij bet gebouw van de Eerste Kamer, waar hij werd ontvangen door de commissie van in- en uitgeleide, die voorgezeten werd door de oudste Nederlandse parlementariërs, de 86- jarige senator prof. mr. A, Anema (A. R.). Minister Struyeken, die gekleed was in gala-uniform, legde de gebruikelijke korte verklaring af. De minister ge waagde ditmaal in het bijzonder van de toenemende arbeid op internatio naal gebied, die van vele parlements leden het uiterste heeft gevergd. „Het stemt", aldus de minister, „tot voldoe ning, dat de werkzaamheden van de Nederlandse Kamerleden in de in- perlementaire organen 'n bijdrage hebben geleverd tot een betere samenwerking tussen westelijke democratieën". Helicoptervlieger Eelco Schuller is er I zaterdagmiddag niet in geslaagd het kruis voor de gerestaureerde kerk van Nispen met een helikopter op de toren spits te plaatsen. Na vier vergeefse pogingen, waarbij I het 300 kilo wegende kruis slechts en kele meters van de grond kwam, werd de toeschouwers, die in groten getale I van Roosendaal en het Belgische Essen naar het dorpje waren gestroomd, te verstaan gegeven, dat zij er heter aan deden naar huis te gaan. In de avond uren werd nog een keer geprobeerd, maar eveneens tevergeefs. 3 F. Tamboer, SZV 1.31.6; 4 C. Wage naar, SZV 1.33.8; 5 F. van Giezen, Luc tor 1.35.2; 6 A. Booy, Luctor 1.36.1; 100 meter schoolslag: 1 J. Sinke, Zeehond 1.28.7; 2 M. Caljouw, SZV 1.30.6; 3 H, Bruining, Luctor 1.34.7; 4 P. Bosselaar, Zeehond 1.50.3; 5 D. Bruining, Luctor 1.35.3; 6 A. C. Wieland, Luctor 1.36.3; 100 meter vrije slag: 1 J. Dirkse, Luctor 1.05.7; 2 P. Rotte, Luctor 1.10.7; 3 S. Ventevogel, Zeehond 1.11.7; 4 C. Wage naar, SZV 1.14.—; 5 J. Sinke, Zeehond 1.15.7; 6 C. V. d. Male, SZV 1.17.—; 50 meter vlinderslag: 1 S. Ventevogel, Zee hond 38.2; 2 Th. Vervoorn, Luctor 39.1; 3 A. Booy, Luctor 40.5; 4 P. Bosselaar, Zeehond 42.3; 5 W. v. d. Steen, SZV 42.6; 6 J. Sinke, Zeehond 45.4; 3 X 50 meter wisselslag persoonlijk; 1 J. Dirkse, Luc tor 2.14.7; 2 J. Sinke, Zeehond 2.17.6; 3 ,W. v. d. Steen, SZV 2.18.7; 4 A. Booy, Luctor 2.21.5 P. Rotte, Luctor 2.21.7; 6 N. van Giezen, Luctor 2.25.400 me ter vrije slag: 1 J. Dirkse, Luctor 5.41.3; 2 S. Ventevogel, Zeehond 5.57.3 C. Wagenaar, SZV 6.08.2; 4 P. Rotte, Luctor 6.25.4; 5 Th. Vervoorn, Luctor 6.30.3; B. Volwerk, Luctor 6.55.3. Slecht parcours De 37 renners die zaterdag in Zuid zande aan de start verschenen hebben niet al te veel vuurwerk afgestoken. Het bleef in deze nieuwelingen-course bij enkele uitiooppogingen die alle in de kiem werden gesmoord. Het parcours was vrij lastig vooral door het slechte wegdek waardoor weer vele bandjes sneuvelden. O.i. dient de aandacht gevestigd te worden op het feit dat vooral nieuwelingen niet mogen worden losgelaten op een parcours waarvan het wegdek in een zo uitermate slechte staat verkeert, dat er weer talloze tubes aan flarden wor den gereden. Dit betekent voor de be trokken renners hoge onkosten, terwijl hun prijsjes toch al niet te vet zijn. De Zeeuwen zijn bijna allen de dupe ge worden van lekke banden. De Schip per, Toehoek, Wieles, Boonman, Drie- dijk, Overbeeke e.a. verdwenen om de ze reden van het toneel terwijl zij de indruk hadden gegeven deze middag goed te marcheren. Verheugend was het goede rijden van de jonge Tolhoek uit Yerseke. Uit eindelijk werden de bloemen betwist in een massa-eindsprint waaruit Fons Schrauwen als de sterkste naar voren kwam. De uitslag luidt; 1. F. Schrauwen (Ossendrecht) 65 km in 1 u. 57 min. 2. C. Aarts (Roosendaal); 3. P. Stoop (Made); 4. J. Anderweg (Barendrecht) 5. L. van Dongen (Made); 6. G. de Wit (Dubbeldam); 7. D. Heeren (St. Wille- brord); 8. A Heijen (De Heen); 9. J. Jochems (Rijnsbergen); 10. H. de Wae- le (Axel). (Van onze sportredacteur.) MIDDELBURG. Swift 1 is zater dag de competitie goed begonnen. Het Rotterdamse Velox, dat dit jaar pro moveerde naar de tweede klasse, werd met 112 vesloeg nadat de rust met 40 was ingegaan. Swift was tech nisch beter speelde in een hoger tem po en toonde zich voor de korf schot- vaardiger. Aanvankelijk liep de zaak was stroef in de Middelburgse gele deren. Vooral in de eerste aanval, be staande uit Mop de Voog, Chien van Reenen, Piet Eiff en Adri van Moo- lenbroek. Er werd wel veel gescho ten, maar de zuiverheid ontbrak. Bovendien leden enkele Swift-spelers en -speelsters aan nervositeit, welke haar neerslag vond in een gebrek aan balvastheid. Het eerste Middelburgse doelpunt kwam pas na 17 minuten door een treffer van Mop de Voogd. Velox pro beerde daarna door veelvuldig schie ten de balans in evenwicht te trek ken, doch zonder succes. Swift verhoogde pas zijn voorsprong na een half uur door Piet Eiff, na dat Van Moolenbroek een strafworp had gemist (2—0), en nog geen twee minuten later had Suus d'Hondt de stand al op 30 gebracht, een direct succesje dus voor de tweede aanval, die vloeiender combinaties op de grasmat bracht dan de eerste. Bert de Vries scoorde na 37 minutx 40, met welke stand de rust inging. De pauze had de Rotterdammers blijkbaar goed gedaan, want nauwe lijks waren er 3 minuten van de tweede helft gespeeld of zij doorboor den de korf (41). Doch aan de an dere kant had de derde aanval met Anneke Steijn, Lien Meliefste, Jan Mondeel en Leo Geldof onmiddellijk het antwoord klaar. Met een ver schot liet Mandeel 51 noteren, maar ook Velox bleef gevaarlijk en 2 minuten later was het ai 52, waarmee de gasten evenwel hun kruit hadden verschoten. Swift liep daarna scoringsgewijs ge zien steeds verder van zijn tegenstan der weg. In alle drie Middelburgse vakken ging de combinatie- en tempo- machine steeds sneller lopen. Uit een strafworp scoorde Piet Eiff na 10 minuten 62. Vijf minuten later kwam Gré Gast, die met Suus d'Hondt, Jan Maljers en Bert de Vries een uitstekend spelend team vormde, waaruit trouwens ook de tweede aan val bestond, tot 72. Tenslotte voer den De Vries (30), Anneke Steijn (35) en (42) en Van Moolenbroek (44) de stand op tot 112. Overige uitslagen: Ons HuisHou Stand 4—10; Quick—OSCR 11—6; MerwedeRozenburg 58. Programma volgende, week: Gym nasiasten Merwede; Rozenburg Quick; VaioxOns Huis; OSCR Swift. Het Nederlands bondselftal, dat woensdag 17 september in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen Saarland zal spelen, is als volgt sa mengesteld; Doel: Pieters Graafland (Feyenoord); na de rust; De Munck (D.O.S.); ach ter; Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Van Wissen (PSV), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VW); voor; Van der Kuil (Ajax), Lenstra (Sc. Enschede), Kruiver (PSV), Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feyenoord). Reserves zijn; Kraay (DOS), Noter- mans (Fortuna '54), Angenent (For tuna '54), Schuurman (ADO), Rijvers (Feyenoord) en Rutten (MVV). Atoomconferentie te Genéve geëindigd De tweede internationale conferentie over het vreedzame gebruik van atoomenergie te Genève is zaterdag ge ëindigd. De voorziter van de confe rentie, Francis Perrin, stelde in zijn slotrede voor de derde conferentie in 1962 te houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5