HET OVERGESLAGEN COUPLET Drowinri§ KERKEDAG IN „TOORENVLIEDT" Roofoverval door vrouw zelf bedacht Gratie voor Wilson? Recruut en 2Ïels2orgen tegelijk Geen rassenscheiding in de kerk DE KERK VANDAAG Wel in Rusland, niet in Oost-Duitsland EEN HUIS IN DE Rif Ofienteringsrit voor bromfietsers P. Temmerman uit Goes prolongeert titel MIDDELBURG V.G.L.O.-school opgeheven TERNEUZEN Openstaan voor het werk van de Heilige Geest Negatieve houding bij veel jongeren Aanhanger achter motor of scooter Hongarije beschuldigt de Ver. Staten Kijk rustig rond Dinsdag 16 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 De roofoverval, die vrijdagavond in Almelo zou zijn gepleegd op de 39- jarige mevrouw H. T. B., blijkt door haar zelf in scène te zijn gezet. Zij zou, zoals egmeld, zijn overvallen door een insluiper, die een bedrag van ruim 1.000,zou hebben meegenomen. Thans blijkt, dat zij de gehele roof overval gefingeerd heeft. Als reden gaf zij op met financiële moeilijkheden te kampen te hebben. De 1.000,spaar geld waren geheel in het huishouden opgegaan. Haar echtgenoot wist hier niets van. Gouverneur James Folsom van de Amerikaanse staat Alabama heeft zich bereid verklaard, desgevraagd een da tum vast te stellen voor de behandeling van een verzoek om gratie voor de ne ger Jimmy Wilson, die wegens het beroven van een oude vrouw van een bedrag van één dollar 95 ter dood is veroordeeld. Folsom zei „zeer bekom merd" te zijn over de zaak en de aan dacht die de kwestie in de gehele we reld heeft getrokken. Tot dusver zijn duizenden telegrammen en brieven op het bureau van de gouverneur bezorgd. De terechtstelling is vastgesteld op Zaterdagmiddag half vier is bij Egmond a. Zee de 10-jarige A. Bolten uit Heilo in zee verdronken. De jon gen was samen met twee vriendjes in zee, to enhij weggleed op een zand bank en in een diep gedeelte terecht kwam. de knop. Op de voorgrond een kruiwagen en een schop, gebruikt bij de doorgraving van de Nieuwe Waterweg. Een intercontinentale Atlas-raket is zondagochtend te Cape Canaveral in Florida afgèvuurd. In Mont Martre te Parijs is zaterdag een Frans politieman doodgeschoten door een Noord-Afrikaan. Volgens de politie is de dader gearresteerd. Een geliefd lied dat in de kerk wordt gezongen is „Neem mijn leven, laat het Heer, toe gewijd zijn aan Uw eer.Voor dominees is het vaak een uit komst om dit lied als slotzang te gebruiken, meent dr. J. F. van Royen te Rotterdam, in het Re monstrants Weekblad. Er is maar één bezwaar: het vierde couplet. „Neem mijn zil ver en mijn goud, dat ik niets daarvan behoud". Dat wordt nogal eens overgeslagen. En laatst vertelde iemand toen het wèl was opgegeven dat hij niet had meegezongen. „Dat zou huichelarij geweest zijn, do- bezit te behouden. Ook u niet. bereid niets van zijn stoffelijk dominee, want u draagt een minee. Niemand in de kerk is gouden trouwring!" Dr. Van Royen vindt het ver heugend, dat men in de kerk niet gedachteloos wil zingen. Maar tegelijkertijd acht hij het een opmerkelijk bewijs hoe ge voelig wij zijn als het gaat om onze stoffelijke bezittingen. Het lied in kwestie heeft nog méér coupletten. Neem mijn leven, neem mijn handen, neem mijn stem, neem mijn wil, neem mijn liefde, neem mijzelf. Dat zingen we alle maal van ganser harte en uit volle borst, zegt dr. Van Royen. Bestaan daar géén weerstanden: dat onze arbeid, onze wil, ja zelfs heel ons leven, met de schatten van onza liefde, door God worden genomen? Maar bij het couplet over „mijn zilver en mijn goud" zeggen we in eens: dat niet, hands off van mijn bezit! Alsof óns leven en onze lief de niet onschuldig méér waard zijn dan ons zilver en goud! In onze weerstand tegen dit over geslagen couplet aldus dr. Van Royen ligt een opmerkelijke vasthoudendheid aan ons stoffelijk bezit. Spreken wij, culturele Hollan ders, niet nogal eens wat smalend over het materialisme der Ameri kanen; maar horen wij tot onze be schaming niet hoeveel méér zij over hebben voor hun kerk dan wij? „In onze weerstand tegen dit overgeslagen couplet ligt bovendien een opmerkelijk misverstand ten aanzien van de strekking van het hele lied. Dit lied belijdt dat alles, ■wat wij mensen het onze noemen, in wezen van God is, door Hem ge schonken. Dit geldt immers niet al leen van de krachten van ziel en geest, doch evenzeer van het stoffe lijk bezit. Het streven naar verwer ving en behoud van „zilver en goud" heeft alleen dan zijn ware funda ment, indien ook dit, juist dit stof felijke, als gave én opgave, als toe- betrouwde talenten worden besteed. In het dankbaar besef onzer ver antwoordelijkheid voor God, die de Heer is over alle stoffelijke zaken en geestelijke krachten. Wij kunnen van de angel van de stoffelijke behoudzucht, de zonde der ik-middelpuntigheid, bevrijd worden door in woord en daad van ganser harte dit lied mee te zingen, met inbegrip van het vierde cou plet". Deense theologanten, die na be ëdiging van hun studie in militaire dienst gaan, fungeren in die tijd te vens als zielszorger, onder hun me- de-recruten. Enige jaren geleden is men daarmee begonnen, maar tot heden zijn 78 afgestudeerden bij de marine in dienst getreden voor de vervulling van hun vaderlandse plicht. Dezer dagen is de eerste kandi daat bij het gewone leger in dienst gegaan in de kazerne te Haders- leben. Hij moet de normale oplei ding volgen maar heeft wel de be schikking over een lokaliteit voor morgen- en avondwij dingen. Nadat hij enige maanden de opleiding ge volgd heeft, zullen hem enkele uren tijdens de diensttijd ter be schikking worden gegeven voor zijn pastoraat. Om te helpen de spanningen tus sen blanken en kleurlingen in Enge land uit de weg te ruimen, heeft de anglicaanse kerk in Engeland ds. Ronald Campbell uit Jamaica be roepen om werkzaam te zijn als predikant onder de immigranten uit West-Indië. Zijn standplaats wordt Londen. Hij zal op verzoek van dr. G. Fischer, aartsbisschop van Can terbury, de predikanten van advies dienen, in wier parochie mensen uit West-Indië wonen. Totnogtoe hebben dezen zich maar traag aangesloten bij de gevestigde kerken in Engeland. Daarom wor den er voor hen aparte kerkdien sten gehouden in verschillende stadsdelen. De leiding wil alles ver mijden wat in het kerkelijk leven op een rassenscheiding zou lijken. De door zijn boek „Onderweg ge noteerd" ook in Nederland bekend geworden districtssecretaris van het christelijk jongemannenwerk in Duitsland, Hans A. Boer, reist op het ogenblik door Rusland. Hij kreeg hiervoor een persoon lijk uitnodiging van de patriarch der Russisch-orthodoxe kerk. Graag had de heer De Boer in Oost-Duits land, waar hij doorheen reisde, wat bezoeken afgelegd bij leiders van het jongemannenwerk aldaar, doch dit werd hem niet toegestaan door de Oostduitse autoriteiten. Vele jaren bezit de Hervormde gemeente van Zaandam al een grote pastorie aan de Westzijde. De bewoning van dit huis is voor tegen woordige predikantsgezinnen zeer bezwaarlijk. Het vergt, als zoveel pastorieën, kapitalen aan onderhoud en het is niet gerieflijk. Ds. A. J. Engels, die deze pastorie bewoont, schrijft in het Kerkblad: „U begrijpt, dat we node afscheid zullen nemen van huis en tuin, en het is wel een beetje sneu te bedenken, dat van kerkelijk traktement en kerkelijke belastingcentjes niet kan, wat van burgerlijk traktement en idem belastingcentjes wel mogelijk is. Maar in deze beslissing ligt een verstaan van de tekenen des tijds. De devaluatie en nivellering van het predikantsambt in de laatste honderd jaar. Die toch ook wel weer zijn goed zijde heeft: er ligt iets in van de solidariteit van kerk en wereld: de predikant in een huis in de rij. Echte Zaandammers zullen toch wel wat pijn in hun hart hebben, denk ik zo: vele generaties predikanten hebben hun voetstappen in ons huis en in onze tuin neergezet. Maar onze kerk is misschien al te lang geweest: een kerk van omzien naar het verleden. Het is een teken des tljds, inderdaad!" De blanke mijnwerkers van de ko permijnen van Kitwe (Noord-Rhode- sia) hebben het werk neergelegd. Het conflict heeft betrekking op het ge bruik van ongeschoolde arbeidskrach ten. Onder welhaast Ideale weersomstan digheden startten zaterdag jX een twintigtal deelnemers voor deze inte ressante wedtsrijd. De start had plaats op de Grote Markt te Goes en het parcours leidde de deelnemers via diverse omwegge- tjes en listig uitgezette „kruisingen" en „Einde wegen" naar Wolfaartsdijk, via Wolfaartsdijk leidde de route hen naar de hoofdweg door Zuid-Beveland welke de meeste deelnemers nog zon der al te veel moeite bereikten. Alhoewel de wedstrijd niet te moei lijk was vielen er in het verdere ge deelte van de wedstrijd toch enkele slachtoffers en wel in de voor deze wedstrijd befaamde Poel met zijn ve le mogelijkheden. De wedstrijd welke met 'een gemid delde snelheid van 18 km per uur ge reden omest worden werd tenslotte evenals vorig jaar, gewonnen door de heer P. Temmerman, die slechts 28 strafpunten behaalde, alle controlepos ten aandeed en het gelijkmatigste reed. Overige uitslagen zijn: 2. J. Schipper, Goes 28 strapunten; 3. B. Hollestelle, Goes 32; 4. L. Duvekot, Goes 32; 5. N. Eversdijk, Kloetinge, 58; 6. L. Schrier, Goes 62; 7. M. Ouwerkerk, Goes 70; 8. J. v. d. Klooster', Goes 74; 9. M. Meyer, Goes 78; 10. J. Maas, Goes 102; 11. J. G. Roose, Middelburg 130; 12. Korstanje, 's-H. Abtskerke 172; 13. D. van Daalen, Goes 204; 14. M. van Liere, Goes 288; 15. H. v. d. Berg, Kloetinge 328; 16. J. Dalebout, Kloetinge 340. De prijsuitreiking vond plaats zaterdag avond in „National" te Goes. ST. LAURENS Collecte. De collecte voor het alge meen fonds „Draagt elkanders lasten", heeft f 60,58 opgebracht. B. en W. van Middelburg hebben de raad medegedeeld, dat het niet mogelijk is de openbare V.G.L.O.- school in stand te houden. De school, die nog slechts 20 leerlingen telde, moest reeds voor de afloop van het cursusjaar worden gesloten, omdat het hoofd, de enige leerkracht, was vertrokken. Een oproep in vakbladen heeft, begrijpelijk, geen resultaat ge had. De toeloop van .nieuwe leerlin gen voor de school zou op zijn hoogst 15 leerlingen per jaar kunnen zijn, maar waarschijnlijk belangrijk min der. De oorzaak van de geringe be langstelling moet worden gezocht in de aanwezigheid van Technische- en Huishoud-Industriescholen. Omdat de minister geen toestem ming geeft aan elk der drie open bare lagere scholen een V.G.L.O.-af- deling te verbinden, zal aan één der drie schol enslechts het voortgezet onderwijs gegeven kunnen worden. B. en W. van Middelburg stellen de raad daarom voor, over te gaan tot het opheffen van de bestaande V.G.L.O.-school en te besluiten aan welke van de drie O.L.-scholen de V.G.L.O.-leerjaren verbonden zullen worden. BIEZELINGE Geluidsinstallatie. Op 22 november a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat in deze gemeente de Ned. Herv. Kerk in gebruik werd genomen. Om aan dit feit extra aandacht te ge ven heeft de Kerkvoogdij gemeend te moeten overgaan tot het aanschaffen van een geluidsversterkingsinstaüatie. Op de gemeente is thans een beroep gedaan om de nodige gelden hiervoor bij elkaar te brengen. Pijperfeest. Het tamboer- en pijper corps „Irene" uit Terneuzen heeft samen met het plaatselijke korps „Jonge kracht" zaterdagmiddag en avond gezorgd voor vrolijke en vlotte muziek in deze ge meente. Het Terneuzense korps bracht name lijk een tegenbezoek en dank zij vooral het prachtige weer werd dit een succes. 's Middags maakten beide corpsen rond gangen door de gemeente, 's Avonds was er eerst een gezamenlijke rondgang en daarna een concert op de tent, dat werd besloten met een gezamenlijke taptoe. De belangstelling was groot. BIERTAPWEDSTRIJD In de benedenzalen van Grand-Hotel „Rotterdam" te Terneuzen werd voor Zeeland de zesde nationale biertapwed strijd gehouden, die georganiseerd wordt door het Centraal Brouwerijkantoor. Het was voor de tweede keer, dat deze wed strijd in Terneuzen werd gehouden. Het was te zien, dat het bier „weer best" was, maar ook, dat er vakmanschap voor no dig is, om een goed glas bier te tappen en te serveren. De radioreporter Peter Knegtjens was ook bij deze 200ste wed- trijd weer de commentator. De voorzitter van het CBK, de heer H. M. de Klark, gaf een uiteenzetting wat bier is, welke temperatuur het verlangt (8 a 10 graden) en hoe het behandeld moet worden. Hij vertelde, dat Nederland met 27 liter per hoofd één der laagste verbruikerster wereld is, België met 120 liter per hoofd de hoogste. De deelname aan deze biertap wedstrijd wordt steeds groter, omdat de Horeca bedrijven inzien, dat het niet genoeg is, zo maar een glas bier te verkopen. Er namen 27 teams, bestaande uit een man of vrouw, met ober of serveuze, en en tien éénmansbedrijven aan deel. De jury bestond uit tien leden, deskundigen van brouwerijen en Horeca-bedrijven. Bij de aanvang werd bekendgemaakt, dat de plaatselijke V.V.V. legpenningen beschikbaar ha d gesteld voor de eerste prijswinnaar van het team en van de eenmansbedrijven. Uitslag: 1. het echtpaar Smorenburg De Boevere (Suis) 867 punten; 2. G. Pronk met mej. T. Tencier (Vlissingen) 860 punten; 3. B. v. d. Steenstraten en C. J. de Bodt (Zaamslag) 821 punten; 4. de heer en mej. Adriaansen (Oosburg) 765 punten; dames E. E. ScheensenVanbe- zien en J. Faas (Terneuzen) 762 punten. Éénmansbedrijven: 1. M. A. P. Gron- delle; 2. G. Faas; 3. F. Coulen (allen Ter neuzen). KRABBENDIJKE SCHOOLZWEMMEN Diploma A jongens: Levien Bout; Peter v- d. Male; Machiel Bredouw; Tom Lagendijk. Meisjes: Corrie Weststrate; Paula Paauwe; Jopie Schouwenaar; Catrien Verdonk; Anneke Weststrate; Ina Jobse; Thea Vleugel; Corrie de Mul; Pietje van Wijngaarden; Hannie Burger. Diploma B jongens: Matth. de Schip per; Ferrie de Kraker; Ko Walrave. Meisjes: Marie Schouten; Fietje de Schipper; Adrie Mïeras. Het doel van deze kerkedag is een antwoord te geven op de vraag: „Wat kunnen we doen om meer actie te brengen in ons kerkelijk en geestelijk leven?" Zo zette ds. P. Homburg, gereformeerd predikant te Vlissingen, zaterdagmiddag uiteen waarom de- kerkedag, die in het openluchttheater „Toorenvliedt" te Middelburg werd gehouden, plaats vond. Er waren veel meer belangstellen den voor de kerkedag dan het open luchttheater „Toorenvliedt" kon be vatten. Twaalfhonderd zitplaatsen ble ken niet genoeg en velen moesten te vreden zijn met een zitplaats in het gras. Ds. Homburg, die na gebed, schrift lezing en koorzang het woord voerde, sprak over het onderwerp „De kerk werkt voor U". Ds. Homburg vertelde dat het bij vragen was gebleken dat vele jongeren een negatieve houding tegen over de kerk hebben. Op de vraag: „Moet een overtuigd Christen lid van de kerk zijn?" wordt maar al te veel „neen" geantwoord. Ook de vraag waarom zovele ouderen zich van de kerk afkeren werd door de Vlis- singse predikant behandeld. De tweede spreker was ds. O. Jager uit Almelo. Zijn toespraak had als titel „Er is werk aan de kerk". „Het enige werk dat wjj voor de kerk mogen doen is te allen tijde openstaan voor het werk van de Heilige Geest", zei ds. Jager; er is tegenwoordig zoveel te zien van het werk van de Heilige Geest. Bk zijn nog maar drie kleine landen waar geen Christelijke kerk is. Overal is een enorme uitbreiding te constateren. In het begin van de twin tigste eeuw behoorde niet meer dan zes procent van het Amerikaanse volk tot de Christelijke kerk, nu meer dan 60 procent. Er wordt geklaagd over afval van de kerk, maar er is juist een enorme toeloop. Op het meest noorde lijke eiland van Japan werden in de laatste tijd 100 kerken gebouwd en al om is de eenheidsdrang groot. Het is De commissie veiligheid wegverkeer zal moeten beoordelen of het wegen verkeersreglement zodanig gewijzigd dient te worden dat het mogelijk wordt achter een motorrijwiel of scooter een aanhangwagen mee te voeren. De minister van verkeer en waterstaat heeft dit medegedeeld in antwoord op een desbetreffend ver zoek van de K.N2VÏ.Y. In een schrijven aan de commissie heeft de A.N.W.B. inmiddels dit ver zoek van de K.N.M.V. ondersteund. De beide bonden menen dat er aan de be doelde wijziging in het wegenverkeers reglement zeker wel nadelen van rjj- technische aard zijn verbonden, maar dat de nadelen wellicht geheel of ge deeltelijk kunnen -worden opgeheven door een keuring van koppeling en aanhangwagent j e. In de omliggende landen, namelijk in België, Luxemburg, West-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk, is het toegesetaan achter een twee wielig of driewielig motorvoertuig (al of niet met zijspan), een aanhangwa gen te voeren. Gelet op de zo zeer ge wenste internationale gelijkschakeling van de verkeerswetgevingen, verdient het aanbeveling ook in Nederland het thans geldende verbod op te heffen, zo menen de K.N.M.V. en de A.N.W.B. Verder zou dan het duidige bezwaar verdwijnen dat motorrijwielen en scooters in vakantie-uitrusting, dus be reden door twee personen met hun ba gage, dikwijls ernstig overbelast zijn. De Hongaarse regering heeft za- in stand houden van spionnage- terdag de V.S. beschuldigd van het organisaties in Hongarije, zo meldt radio-Boedapest. De regeringswoordvoerder Laszlo Gyaros, die deze beschuldiging op een persconferentie uitte, verklaarde dat het is gebleken dat Amerikaanse rege ringskringen een geheime dienst in stand houden zonder rekening te hou den met de daaraan verbonden kosten en moeite. Er zijn mensen op de Ame rikaanse legatie, die deze dienst orga niseren, aldus Gyaros. Vermomd als diplomaten moeten deze mensen ge gevens zien te krijgen over het Hon gaarse leger en de Hongaarse econo mie en in het bijzonder over de Rus sische strijdkrachtenij in Hongarije, zo verklaarde hij. Ds. A. Meijers nog niet met emeritaat Ds. A. Meijers, Ned. Herv. predikant te Utrecht, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, zich vorgenomen had per 1 oktober a.s. met emeritaat te gaan, besloot nu op verzoek van de kerkeraad om nog als predikant van Utrecht aan te blijven tot 1 mei 1959. Ds. A. Meijers is tevens voorzitter van de Gereformeer de Zendingsbond in de Ned. Herv. kerk. Amerikaanse mariniers verlaten Beiroet In het begin van de komende week zulle„ ongeveer tweeduizend Ameri kaanse mariniers Libanon verlaten, zo heeft een woordvoerder van het Ame rikaanse opperbevel in het midden oosten zondag bekend gemaakt. Men is al begonnen met het inschepen van he' materiaal. Na hun vertrek zal nog ongeveer ¥400 man van de Amerikaanse strijd krachten te Beiroet zijn. Te Serooskerke op Schouwen is de oude Hervormde kerk ge restaureerd. Velen komen een kijkje naar het gebouw nemen. Om dit aan te moedigen en om niemand te laten zoeken naar de kosterswoning ter verkrijging van de sleutel, besloot de kerkeraad het bedehuis open te gaan stellen dagelijks van 9 tot 5 uur. Men kan er dan rustig rond kijken en in de kerkeraadskamer een album met foto's bezien, die betrekking op de restauratie heb ben. Wie iets te vragen heeft, be hoeft dat maar op te schrijven, dan krijgt hij naderhand nog ant woord ook. Ingezonden mededeling (Adv.) een bewijs dat de bron van de Heilige Geest verstopt zit als er wordt ge klaagd over gebrek aan geloofsleven. De braag is: waar houden wij de Hei lige Geest tegen? Velen hebben een ander levensge voel gekregen, aldus ds. Jager, waarin de gehoorzaamheid niet past. Juist daarom verlangt de moderne mens „cadaver-discipline". Aan het eind van zijn toespraak riep ds. Jager op tot eenvoudige vroomheid. Aan de kerkedag werkten mede ge reformeerde evangelisatiekoren uit Middelburg, Vlissingen, Souburg en Koudekerke, het Middelburgs Kamer koor, de Cristelijke Muziekvereniging „O-N.D.O. uit Middelburg en het kopersextet uit Vlissingen. Op Rozenburg heeft H.M. Konin gin Juliana zaterdag officieel de baggerwerkzaamheden voor het Europoort complex doen beginnen. Foto links: Nadat H.M. door een druk op een knop een sirene in werking had gesteld begon de bag germolen „Noord" met het door- baggeren van een kleine dam, het geen de symbolische opening van het werk betekende. De foto laat zien hoe de baggermolen de laatste hap uit de dam nam en het water doortocht kreeg. Foto rechts: De Koningin drukt op Formidabel herstel van totaal verwoeste behangsel papierfabriek "Gebr. Sanders". Nog geen 8 maanden na brand9 ultra-moderne in plaats van de vroegere 6 behangseldrukmachines draaien in geheel nieuwe fabriek te Delfgauw, de nieuwe collectie 1959. De officiële ingebruikneming vindt plaats op Vrijdag 19 September. Het magazijn en de kantoren blijven tot nader aankondiging gevestigd in de oude Bijenkorf te Rotterdam, waar "Gebr. Sanders9 direct na de brand een gastvrij onderdak vonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4