1830: Belgische invallen in Zeeland Bevolking voelt zich Nederlands Petste Pelle Pingo Raadsels in Innsbruck Ds. Enker voor Jonge Kerk BRAMENTEELT - JONGE LOOT AAN ZEEUWSE STAM aandag 15 september 1958 Vreemde vlag op toren van IJzendijke GOES Motor- en Autoclub te Oostburg opgericht Lonend bedrijf voor klein-fruittelers In toekomst door nloos De vrolijke avonturen van H. LASTDRAGER TE OOSTBURG VERTREKT ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 5 DE LAATSTE JAREN is de verhouding tussen ons land en België toed. We zijn zelfs al enkele jaren verbonden door het Verdrag van e Benelux. Het is mijn bedoeling, in een paar artikelen de toestand te bespreken van ruim een eeuw geleden, toen beide volken met de wapens tegen over elkaar stonden. Om de oorzaak hiervan te begrijpen, moeten we even terugblikken naar de situatie van die tijd. derik Hendrik bij Breskens te bezet ten. Later heeft hij nog eens wat troepen gestuurd. Hij kon er niet meer missen. Maar door deze hulp deed hij toch belangrijk werk, om de moed onder de bewoners van Z. Vlaanderen wakker te houden. AANVAL OP OOSTBURG Op 16 oktober deden een kleine 180 man Belgen, onder bevel van Ernest Grégoire, een arts met een avontuurlijk leven, een inval. Ze zetten IJzendijke, waar de Belgische vlag op de toren werd gezet en waar ze de burgemeester dwongen een stuk te tekenen, waarin hij verklaarde, bij België te willen behoren. In 1815 werd Napoleon bij Waterloo beslissend verslagen en naar het af gelegen eilandje St. Helena gevoerd, waar hij in 1821 gestorven is. Men was bang, dat er later weer eens een dergelijke dictator in Frankrijk zou opstaan en daarom werd op het Wener Congres besloten, het vroegere Noord- en Zuid-Nederland tot één koninkrijk te verenigen. Dan lag er aan de noordgrens van Frankrijk ten minste een sterk land, dat niet zo gemakkelijk te veroveren zou zijn als twee afzonderlijke staten. Onze vorst Willem I werd koning over de twee landen. Tussen beide volkeren boterde het niet. De verschillen waren te groot: verschil in godsdienst, taal, middelen van bestaan. In elk geschiedenisboek wordt over deze wrijvingsputen uit voerig gehandeld. We zullen maar aannemen dat aan beide zijden fou ten zijn gemaakt. Tot op 25 augustus 1830 de bom barstte: er brak een op roer uit in Brussel, dat het begin is geweest van de scheiding tussen beide landen, die, na langdurige mobilisatie, veel conferenties en inmenging van de frote mogendheden, tenslotte in 1839 efinitief werd vastgesteld. BELGISCHE INVALLEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Na dit korte algemene overzicht, keren we terug tot Zeeland, met name Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe zou de bevolking van dit oude Staats-Vlaanderen staan tegenover de opstand? Hier woonden veel oorspron kelijke Belgen, zowat allemaal Rooms. In IJzendijke, Eede en Sluis waren er nogal, die sympathiseerden met de opstandelingen. Maar in de andere dorpen hebben ze zich meest stil en rustig gedragen. Op 7 oktober 1830 werd uit alle ge meenten een adres aan de Koning ge stuurd, dat ze bij Nederland wilden blijven. En om een mogelijke Belgi sche aanval te knnnen weerstaan, werden in de meeste plaatsen burger wachten opgericht, bestaade nit vrij willigers. De geest onder hen was goed. Jammer dat ze veel te weinig wa penen hadden. Smeekbeden om hulp naar de andere kant van de Schelde leverden weinig resultaat op, zodat men zich vergeten en verlaten ge voelde. De vice-admiraal Gobius te Vlis singen heeft gedaan wat hij kon: hij stond 100 man af, om het fort Fre- Ds. Max Enker, die als secretaris van „The International Hebrew- Christian Alliance" in de staat Israël werkzaam was, sprak donderdagavond voor de Jonge Kerk in het vereni gingsgebouw van de Vrij Evangelische gemeente te Goes. Ds. Enker wees in zijn inleiding op de houding van de christenen in de loop der eeuwen tegenover het Joden dom. Ondanks veel tegenstand zien we dat het Joodse volk niet alleen is blijven bestaan maar zelfs in staat is geweest om een eigen staat te vor men. Ds. Enker vestigde de aandacht van de aanwezigen op enkele bijbelgedeel ten, waarbij Israël aan het einde der tijden een belangrijke plaats zal inne men. Er wordt gesproken over een te rugkeer in dubbele zin: terugkeer naar het lichaam en met het hart (beke ring). Er is bij de joden niet direct tegen stand te vinden tegen het evangelie, maar wel tegen het christendom zoals dat zich manifesteert in verschillende kerken en secten. Er is zelfs een ver langen naar een vernieuwing van het Joodse geloof en er is veel bijbelstu die, ook van het nieuwe testament. Onlangs is door dr. Fiusser, die aan de universiteit te Jeruzalem het nieu we testament doceert, maar zelf geen christen is, gezegd, dat de rollen die bij de Dode Zee gevonden zijn, hebben aangetoond dat jodendom en christen dom veel dichter bij ekaar staan dan wij altijd gedacht hebben. Dit zal nog zwaar wegende gevolgen hebben. De zeer interessante lezing van Ds. En ker werd geïllusteerd met gekleurde lichtbeelden van het oude en nieuwe Israël. Na de pauze ging ds. Enker uit voerig in op enkele vragen. De voorzitter, de heer J. Burger jr., die de avond leidde, deelde mee, dat het de bedoeling is om met de Jonge Kerk op 4 en 5 oktober een weekend op „Hedenesse" te houden en dat dit seizoen een bijbelstudiekring en een klankbeeldgroep gevormd zal worden. Te Oostburg werd dezer dagen een motor- en autoclub opgericht, de MA- CO. Er meldden zich reeds meer dan 25 leden aan. Het voorlopige bestuur bestaat uit de heren A. C. Beerman, J. Kemperman en P. Moll. De burge meester, mr. K. Hoeksema, heeft het ^re-voorzitterschap van de nieuwe vereniging aanvaard. De volgende dag vertrok Grégoire reeds naar Sas van Gent, maar hij beloofde terug te zullen komen. Van deze korte afwezigheid maakten de troepen uit het fort Frederik Hendrik gebruik, om de Belgische vlag neer te halen, die naar Vlissingen gebracht werd. Maar Grégoire hield zijn woord. Op 22 oktober kwam hij weer terug, hees opnieuw zijn vlag op de toren en trok verder, naar Oostburg. Hier werd bij het naderen der Belgen de alarmklok geluid en de burgerwacht maakte zich gereed. Twee Belgen kwamen het dorp binnen, op zoek naar de burgemees ter Callenfels, een flink man, die door zijn vastberaden optreden voor dit deel van onze provincie van groot ge wicht is geweest. Hij bevond zich juist op straat bij zijn woning. De twee soldaten vroegen hem, met hen mee te gaan naar Grégoire, die zich even buiten het dorp bevond. Gevolgd door de burgerwacht voldeed hij aan dit verzoek. Grégoire begroette hem en ver klaarde, dat het doel van zijn komst was: bezit nemen van het noorden van Vlaanderen. De burgemeester zette hem uiteen dat dit gebied een deel van Zeeland is en vroeg hem naar zijn lastbrieven. U begrijpt: de burgemeester en de Belgische bevelhebber praatten langs elkaar heen. Het gesprek had geen resultaaat. Daarom ging Grégoire naar het stadhuis, om te proberen, of hij met de wethouder meer bereiken kon. Maar deze liep daar niet in en ver klaarde, alles over te laten aan de burgemeester, die als gijzelaar bij de Belgen had moeten blijven. Grégorius had dus evenmin succes. Inmiddels waren de soldaten uit Breskens gealarmeerd en onder kapi tein Groeneveld naderden zij Oost- bnrg, om hulp te bieden. Nu was het gauw gedaan met de Belgische aan matiging: na een kort gevecht sloegen ze op de vlucht en via Waterland kerkje bereikten ze hun land weer. Ze hadden 4 doden, onder wie hun kapitein Marchal, terwijl er van de meegevoerde gewonden ook nog een paar gestorven zijn. Ook moesten ze een tiental krijgsgevangenen in Ne derlandse handen achterlaten. L. v. W. Deze foto Iaat zien hoe twee mariniers van de nationalistisch-Chinese strijd krachten een licht machine-geweer laad den tjjdens gezamenlijke Amerikaans- Chinese landingsoefeningen, ergens op Formosa. De manoeuvres, welke drie da gen duurden en de naam „Land Ho' droegen, omvatten een volledige amfibi sche landing op grote schaal. Op vele plaatsen in ons land groeien bramen in het wild. Iedereen kent wel die wilde bramen, soms heerlijk zoet en vaak maar klein, een andere keer bijtend zuur. Wilde bramen zoeken is vooral bij de jeugd een geliefde bezigheid en ook in Zeeland gebeurt dat wel. Ook daar vindt men op verschil lende plaatsen, vooral langs de slootkant, dit produkt. 15 ton bramen en er komt heel wat bij kijken, voor die allemaal zijn geplukt. Vele handen vinden hierbij werk. De bramenteelt is een specifieke teelt voor het kleine bedrijf. Daar moet men produkten hebben, die arbeidsintensief zijn. Hierdoor kan op een kleine opper vlakte een bestaan worden gevonden. In dit bedrijfstype van de kleinfruitteler past de braam nu zeer goed. De pluk be gint immers eerst begin augustus. Dat wil zeggen, op een tijdstip, dat aardbeien, frambozen en bessen van de markt zijn. Dan kan men bramen gaan plukken en dat duurt tot oktober. Minder algemeen is de cultuur van bramen voor verse consumptie en voor de fabriek. Deze vindt men maar in en kele centra en wel in de Betuwe, rond Zaltbommel en Resteren, en in Zeeland in de omgeving van KapelleBiezelinge. Vooral in en rond laatste genoemde plaats heeft de bramenteelt een grote vlucht genomen en op het ogeblik is de pluk van dit prachtige, grote en sappige produkt in volle gang. Op de veiling in Kapelle zijn de laat ste weken elke dag aanvoeren van 10 tot VERANDERING AAN HET VERHUURDE Trouwe lezers van deze rubriek we ten nu wel, dat een huurder geen veranderingen aan het verhuurde mag aanbrengen, althans niet zon der toestemming van de eigenaar. Het gebeurt natuurlijk toch en lang niet altijd tot ergernis van de huis eigenaar. Zo is er een lezer, die in enkele jaren tijds het oude huis met noeste vlijt inwendig verbouwde en verbeterde tot iets moderns. Plot seling werd deze huurder overge plaatst, het huis kwam leeg, want hij krijgt een dienstwoning. De eige naar weigerde ook maar een cent in die gemaakte kosten bij te dra gen. „Weder afbreken en tot zich nemen" was technisch niet moge lijk, want verf afkrabben gaat niet, Lezeres werd verteld dat de kinder- weggebroken muren weer oprich- bijslag door zou gaan, nu haar ze' Ja, dan zal verkoop moeten plaats vinden, of de anderen zullen zijn deel kunnen overnemen. Een kwes tie dus van overleg. Maar zijn deel in geld kan hij opvorderen. KINDERBIJSLAG ten, kost nog eens extra geld, etc.. Tot zover kan men zich dit begrij pen. Maar hu spreekt onze lezer de nieuwe huurder en ziede eige naar vroeg een huur van een aantal guldens hoger, „omdat het huis zo was gerestaureerd". De nieuwe huurder zal er verstan dig aan doen, maar eens even naar de huuradvies-commissie te gaan. Wij durven dit keer waarzegger te spelen (glazen bol niet nodig) en te voorspellen dat: a. de ambtenaren van de huurad viescommissie, na bekomen te zijn van een lichte flauwte, verder een Een oude lezer is al jaren geheel doof lach-dag zullen hebben; en weet, wat dit wel zeggen: een b. deze eigenaar een bericht zal krij- deel van het leven is afgesloten. Nu ventienjarige dochter gedwongen weTd, thuis te blijven en het huis houden te doen, in verband met langdurige ziekte van de moeder. Ze behoefde dit dan maar te schrijven en dat heeft ze ook gedaan evenwel bleef de kinderbijslag, die zo erg nodig was en waar men zo zeker van was, weg. Jammer, lezeres, maar men heeft valse hoop bij u gewekt. Indien uw dochter zelf invalide was, dan nu niet. ERFENIS GEVEN gen, waarbij die verhoging heel erg onwettig zal worden verklaard. HET HUIS, DAT IN.... Kinderen erfden samen van een tante een huis. Het stond ergens, waar niemand van de kinderen mocht wo nen (wegens economische binding) en ze exploiteerden het samen. Eén wil er nu liever centen zien heeft deze lezer enig bezit en wil dit vermaken aan een instelling voor doofstomme kinderen. Daar sprak hij, argeloos, over met een broer (onze vrager is zelf nooit gehuwd) van wie hij een adres wilde hebben. Na enkele dagen kreeg hij allerlei boze brieven, en de mededeling dat dit niet mocht. Het zou onwettig zijn, de eigen broers en zusters te onterven en ze zouden er wel iets tegen doen en zo. Uw voornemen, lezer, verdient toe juiching en is ook zeer begrijpelijk. Het is helemaal niet onjuist, ook moreel niet, daar uw broers en zus ters het allemaal goed hebben. De rest is bangmakerij, een poging, om door intimidatie hun toekomst-ver- wachting te redden. U hebt namelijk de vrije beschikking over uw nala tenschap. Daar kunnen ze niets te gen doen. V noet u bij een nota ris een tes laten maken. Ook na uw over, ,1 valt tegen dit tes tament niets meer te ondernemen. De erfenis is onherroepelijk voor de erven (niet-erven eigenlijk) verlo ren. TRUFFELS BIJ DE THEE Een heerlijke versnapering zijn zelf gemaakte truffels. Buitendien niet duur en zó klaar. U heeft er voor nodig: 4 repen bittere chocolade en 20 gram poedersuiker, 1 lepel koffie melk, 40 gram boter of vet en wat hagelslag of chocoladepoeder. U breekt de repen in stukjes en laat ze „au bain Marie" smelten. Voeg hierbij de poedersuiker en de boter of vet. Als de massa volkomen is opgelost, laat u het koud worden. Daarna vormt u er balletjes van en rolt deze door de hagelslag of chO' coladepoeder. in Dagelijks vervolgverhaal 77) Herr Zuckwaller, hoever bent u? We hebben nog maar een paar dagen vakantie en we zouden die dagen heel graag goed gebruiken. De zaak is nu toch wel achter de rug voor ons?" Ze boog zich over het bureau en vleide: Her inspector, wij behoeven toch niet meer hier te blijven? We kunnen nu toch weer gaan en staan waar we willen?" De inspecteur protesteerde: „Aber Marianne, je moet niet net doen, als of jullie mijn gevangenen zijn. Na tuurlijk zijn jullie vrij, Innsbruck te verlaten, zodra het je goeddunkt. Al leenhet zou me spijten, want de zaak is nog niet helemaal rond. Frau Emmy Rutz, oftewel Emmy Allbau, kan moeilijk het complot ontkennen. Maar het belangrijkste, de twee moor den, daarover zwijgt ze en toch weet ik voor mezelf heel zeker, dat zij en niemand anders zowel Fritz Müller als Harry Egenbach heeft gedood." Ze wil het dus niet bekennen?" André Rost voelde op het ogenblik, dat hij sprak de gemeenplaats in zijn woorden. Marianna's blik dwaalde naar de papieren op het bureau van Zuck waller. Haar blik werd vastgehouden door de onderstreping met rood potlood. Ze zag het woord „Circus".... „Inspecteur, wat haeft het circus met deze affaire te maken?" vroeg ze. Zuckwaller keek op het papier en daarna naar Marianne en André. „Dat is de levensloop van Frau Em my Allbau, een avontuurlijke geschie denis. Voor de oorlog werkte ze bij een circus. „Als wat? Toch niet als hogeschool- rijdster of als clown?" Marianne lach te. „Ik kan me dat maar heel moei lijk voorstellen. Weet u wat ze in dat circus deed?" „Nee", zei Zuckwaller, „misschien was ze wel in de stallen, of zoiets. Ik weet het ook niet. Maar ik geloof niet dat het zo belangrijk is." „Waarom hebt u het dan zo in stinctief onderstreept", vroeg Mari anne, „natuurlijk is het belangrijk inspecteur. Die onderstrepingen staan er niet zo maar. Kunt u uitvinden, wat zij daar in haar jonge jaren uit voerde?" Haar blik werd vastgehouden door de onderstreping met rood potlood. Ze zag het woord „Circus" „Dat is niet zo heel moeilijk", ant woordde Gustav Zuckwaller hoopvol. „Ze reisde voornamelijk door Oosten rijk en haar naam moet sommige mensen nog wel wat zeggen. Ik zal eens een man .bellen, die het een en ander van het circus in het circus in het algemeen weet. Hij is een impres- sario, die vroeger alles aanpakte, maar nu alleen nog maar van concer ten leeft." De inspecteur draaide een nummer en begon te praten. „Hermann, Gustav Zuckwaller hier. Ik zal maar direct van wal steken: Zegt jou de naam Emmy Allbau iets? Je moet in de herinnering teruggaan tot de jar envoor de oorlog". Gustav Zuckwaller luisterde. Zijn ogen werden groot van verbazing. Ge spannen keken André en Marianne naar de reacties van de inspecteur. „Maar dat is groszartig wunder- bar", de inspecteur sprak harder in het apparaat dan strikt nodig was. „Hermann, bedankt, ik hoop je weer eens heel gauw te ontmoeten. Ja afgesproken." Met een geestdriftig gebaar wierp hij de telefoonhoorn op het toestel. „Marianne, je bent geweldig", zei hij royaal. „Die vrouwelijke intuïtie bestaat! Dat heb je weer eens op nieuw bewezen. Voor de oorlog was Errfmy Allbau bij een klein circus, dat in Oostenrijk rondtoerde. Ze werkte toen als messenwerpster en als vrou welijke scherpschutter. Dat eerste verklaart dus, hoe Fritz Müller, die toch een grote sterke man was, met een dolkmes van het leven kon be roven. Zij deed dit van een afstand, omdat ze haar trefzekerheid nog niet. Kijk jij eens, Pelle, jij hebt zul ke goede ogen; vertel jij ons eens of dat de vriend van Klex is. Ik heb zo'n kerel nog nooit gezien. Ik moet zeggen, dat als dat de vriend van Klex is, dat-ie er een vreemde kennissenkring op na houdt. Maar voorlopig is-ie niet meer zo verdrietig. Daar is iets dat enorm groot is, zelfs vanaf deze afstand. verloren had. En de kogel voor Harry Egenbach wordt nu ook meer ver klaarbaar, hoewel dat al vrijwel be wezen was, omdat die uit haar wapen werd afgeschoten." „U kunt ons anders wel feliciteren", Marianne was bleek geworden. „Ze heeft ons daar op die brug bij de wa terval wel heel erg genadig behan deld. Dat schieten van haar met dan wel een soort waarschuwing en be dreiging geweest zijn. Als zij werke lijk zo'n scherpschutter is, dan zou ze ons uit die auto ook wel gemakkelijk hebben kunnen raken." André Rost keek bewonderend en verliefd naar het meisje en Zuckwal ler, die het zag, glimlachte. De wat droefgeestige stemming van de inspecteur over het feit, dat hij het bewijs niet kon leveren, was ver dwenen. „Om met ons aller Japanse vriend Kawayoto te spreken: we zullen dit spel eens heel subtiel spelen", zei hij. Het was al middag, eer inspecteur Zuckwaller zijn plan kon uitvoeren. In zijn kamer op het politiebureau leek het veel op een vergadering. Achter het bureau troonde Zuckwal ler als de president. In de vrij ruime kamer zaten André Rost, Marianne van der Bij, de oude Anton uit het Gasthof Bayer en er waren nog twee stoelen leeg. (Wordt vervolgd) GOEDE RESULTATEN De laatste jaren is de bramenteelt een goede teelt. Het vorig jaar werden ze duur betaald en ook dit jaar is de prijs weer best. Regelmatig betalen de fabrie ken t 1,tot f 1,15 per kg. Niet alleen de binnenlandse fabrieken hebben be langstelling voor dit produkt maar ook is er regelmatig export naar België en zelfs wel naar Zwitserland. De kilo-opbrengst is dit jaar weer zeer hoog. Bijna overal in Zeeland staan de struiken er gezond voor en geven vele vruchten. De doornen zijn er de oorzaak van, dat het plukken nu niet bepaald een aange naam werk is, maar met een beetje goe de wil en voorzichtigheid, valt het toch wel mee. De bramenteelt is een vrij gemakkelij ke teelt. Alleen in de winter moet men oppassen, want de jonge scheuten kunnen niet tegen strenge vorst. Dat hebben veel kwekers ondervonden in 1956. Toen vroor het hard en er waren weinig per celen afgedekt. De bramenoogst werd hierdoor een volkomen mislukking. De aanvoer in Kapelle bedroeg toen nog geen 80 ton. Vorig jaar werden er op de veiling in Kapelle echter weer meer dan 250.000 kilo bramen aangevoerd en dit Jaar ver wacht men, dat bet totale kwantum wel eens dicht bij de 300.000 kilo zou kunnen liggen. Wei een bewijs dus van de belangrijk heid van deze teelt. UIT AMERIKA De bramenteelt, zoals die thans rond Kapelle en in de Betuwe plaats vindt, is een navolging van Amerika. Zo werd voor de oorlog in Zeeland geïntrodu ceerd door de toenmalige rijkstuinbouw- consulent Ir. A. W. v. d. Plassche, thans de directeur-generaal van de landbouw. Deze had op een studiereis in Amerika aldaar de bramenteelt gezien en hij zag er wel wat in voor de Zeeuwse klein- fruitbedrijven. Er waren in Kapelle en kele mensen, die het wilden gaan pro beren en ziet, door al de jaren heen, is de teelt een succes geweest. Het ene jaar waren weliswaar de bedrijfsuitkomsten beter dan het andere jaar, maar door el kaar genomen is het toch nooit slecht geweest. Het centrum van deze teelt in de Betuwe is ongeveer gelijk in grootte als rond KapelleBiezelinge. Enkele ja ren terug was het heel wat groter, maar ten gevolge van stengelziekten zijn daar veel percelen gerooid. Op het ogenblik blijft in onze provin cie het areaal vrijwel stabiel. De laatste jaren misschien met een lichte uitbrei ding. Dat de teelt nimmer groter vormen heeft aangenomen dan op dit ogenblik, hoewel ze toch reeds een twintig jaar oud is, komt wel hoofdzakelijk door het feit, dat men niet alleen geschikte grond moet hebben voor de bramen, maar ook in hart en ziel kleinfruitkweker moet zijn. Voor het grootbedrijf is de bramen teelt niets. Dat bewijst ook wel het feit, dat men de teelt nergens in het groot vindt. Intussen vinden thans heel wat men sen werk met het plukken van de heer lijke bramen van de doornige struiken. Als het werk is gedaan, moeten er dik wijls heel wat doorntjes uit de handen en armen worden verwijderd. Misschien gaat dat echter ook wel een keer voor bij, want er worden thans op de klein- fruitteelt-proefvelden, reeds proeven ge nomen met bramen zonder doornen en wie weet, misschien zit daar wei wat in, zeker althans voor de plukker. De Oostburgse jeugd gaat een gevoe lig verlies lijden. Wij vernamen, dat de heer H. "Lastdrager, adjunct-com mies eerste klas van de inspectie der directe belastingen is overgeplaatst naar Beverwijk en op 1 oktober zal vertrekken. Tien jaar geleden kwam de heer Lastdrager uit Purmerend naar Oost burg en in die betrekkelijk korte tijd heeft hij ontzettend veel gedaan voor de Oostburgse sportjeugd. Juniorleider van de voetbalvereniging Oostburg, leider van het schoolvoetbal, van de schoolatletiek en van de jeugd in de de Avondvierdaagse, het zijn enkele van zijn functies in het jeugdwerk. Daarbij was hij niet de „papieren" lei der, maar de man, die dagelijks met de jeugd optrok. Ook voor de ouderen maakte hij zich verdienstelijk. Reeds kort na zijn vestiging in Oostburg nam hij het initiatief tot oprichting van de „Plaat selijke Gemeenschap", waarvan hij nog steeds vice-voorzitter is. SINT-ANNALAND Geslaagd. De heer P. Moerland Kzn uit de Julianastraat slaagde voor in structeur autorijden. Het ligt in de be doeling van de heer Moerland, om in Sint-Annaland een autorijschool te beginnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5