De kweker zélf moet fungeren als prijzen-regulateur Er is (nog) geen aanleiding tot wanhoopstemming Rook een excellente sigaret van Veekenners van C.J.B.T.B. maten hun krachten Resultaten Najaarsbeurs vielen niet tegen J Eneellent Lekkere half-ssware shag van louw® Igberfs! UIEN'PSYCHQSE II Nationale wedstrijd in Zutphen TELEVISIE SERVICE VAN TANTE POS Zonnebloem weet er van mee te praten THOLEN TERNEUZEN Burgelijke stand Kunstbeen en krukken bleven in bus achter /Kadi t o en Maandag 15 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 Ingezonden mededeling (Adv.) Door verschillende vooraanstaande mensen op het gebied van de afzet van uien is er meermalen op gehamerd, dat moet worden gezorgd voor een regelmatig aanbod. Dit alleen kan een waarborg zijn voor regelmatige prijzen en ook voor het verkrijgen van de beste prijs. Overigens doet de producent alleen maar mee aan prijszetting, als het over kwaliteit gaat. Een beetje hogere of lagere prijs zal de huisvrouw in het buitenland een zorg zijn. Zij koopt, wat ze nodig heeft voor een korte periode en betaalt zonder meer, wat haar gevraagd wordt. Zij zal wel de voorkeur geven aan mooie blanke uien, maar zal voor geen enkele prijs uien kopen die niet deugen, zolang er nog een goede kwaliteit op de markt is. De kooplui maken de prijzen, n.l. de Nederlandse exporteur met de bui tenlandse importeur. Als „regulateur' voor té lage prijzen fungeert de uien- teler zelf. Hij heeft het recht en de plicht „neen" te zeggen, als de han delaar te weinig wil geven. Zolang het produkt nog goed blijft, is daartegen ook geen enkel bezwaar. Wil de koopman dan tóch uien heb ben, dan is het zijn goed recht, in het buitenland te kopen, en deze b.v. in Duitsland te leveren. Dit te doen tegen de huidige prijs- basis in ons land, zal hem echter slecht bekomen, al zou het alléén maar zijn vanwege de hoge vracht kosten. Het eigenaardige is echter, dat de boer in het algemeen, zijn zojuist ge schetste functie als „regulateur" heeft overgedragen aan de binnenlandse koopman. Velen zijn daartoe gekomen door de aantrekkelijke prijzen, die de koop lui gaven in de jaren, dat de aan bouw van uien niet zo groot was en er een goede kans was op extra hoge prijzen op een latere datum. Vele boeren hadden er dan vrede mee, dat de koopman extra verdiende. Nu de uitzaai naar verhouding van vorig jaar belangrijk groter is, ziet „de koopman" geen speciale winsten liggen in het voorkopen van uien. Daardoor is er vanzelf slechts vraag voor zover er rechtstreeks aan de con sument in het buitenland geleverd kan worden. De kooplui houden hun overtollig geld en de boerenhun Uien. Daar zitten we nu met onze uien. Niemand wil ze voor directe leve ring hebben. In Duitsland hebben ze zeker zelf genoeg. Uit Engeland wordt ook al niets vernomen. Wat een catastrophe: „De binnenlandse koopman heeft ons in de steek gelaten, omdat hij meent, dit jaar niets extra's aan onze uien te kunnen verdienen". Het gros der telers moet het risico van opslag- nu zelf nemen, óf nu reeds verkopen voor een bedelaarsprijs. Maar laten de uienbezitters zich niet door deze psychose laten vangen, doch naar de feiten terugkeren en de cijfers laten spreken. De oogst 1950 verkochten wij naar de volgende adressen (in tonnen): Groot-Brittannië 85.047. West-Duits- land 69.180, Oostenrijk 5.761, Ierland 4.637, Tsechoslowakije 3.203, België 2.088, Hongarije 4.425, Finland 2.307, Noorwegen 2.180, Trinidad 1.248, Brits Guyyana 864, Frankrijk 802, Zwitserland 787, Zweden 734, Panama 581, Jamaica 515, Sierra Leone W. Afrika 457, Pruqua 418, Israël 370, Nederl. Antillen 359, Barbados 341, Suriname 322, Cuba 265, Goudkust (Ghana) 234, IJsland 164, Rep. Indo nesia 92, diverse kleinere afnemers buiten Eurbpa 546. Totaal 187.927 ton. Over hetzelfde seizoen laten we hier een overzicht volgen van de maandomzetten (in tonnen): Juli 547, augustus 19.575, septem ber 11.521, oktober 21.832, november 7.080, december 21.125, januari 24.357, februari 30.004, maart 23.212, april mei 6.029, juni 1.510. Totaal 187.927. De jaren né 1950 hebben alle een beduidend lager exportcijfer te zien gegeven, waarvoor zeker redenen zijn aan te voeren. We denken maar aan een jaar met hevig koprot en met een produkt, ernstig aangetast door meel dauw. Verder aan de tijd, dat de uien- leveranciers nog meenden, met sme rige uien te kunnen aankomen en tenslotte aan de jaren, dat onze boe ren meenden, 30 cent per kilo te moeten ontvangen, als de uien van wege buitenlandse concurrentie niet boven een kwartje mochten uitkomen. Onder al zulke omstandigheden mag men van export niet te veel ver wachten. Maar wat zijn de feiten op dit moment? Een inwoner van Heer zou een dezer dagenop weg naar het kantoor twee brieven posten, die hij vanwege de warmte had hij geen jasje aan achter op de fiets had ge bonden. Tijdens de rit schij nen de brieven echter onder de snelbinder te zijn uitge schoten en de héér van Heer was ze kwijt. De vinder van de brieven heeft ze op het postkantoor in Maastricht afgegeven met de aantekening dat zij gevonden waren. In dat speciale geval mochten zij ongefrankeerd in de verzending, zo bleek de af zender uit het antwoord op de brieven, die door hem nooit officieel zijn verzonden. Goed gevormde uien. Veel kleine, wat voor Duitsland zeer aantrekkelijk is. We leveren ze schoon en zuiver af. Het weer werkt in dit opzicht ook nog mee. Van ernstig koprot hebben we geen last én we zullen al tevre den zijn met een prijs van 10 cent per kilo! Vooral door deze lage prijszetting en de goede kwaliteit der nien zijn diverse landen buiten Engeland en Dnitsland reeds gealarmeerd en zul len er uit deze hoeken zeker weer orders komen. Italië, onze grote concurrent in West-Duitsland, vraagt momenteel prijzen van 20 cent per kilo. En wij? Wij geven ze weg en dit terwijl wij in West-Duitsland tot eind november niet eens last van concurrenten zullen hebben, c-mdat de grenzen voor an dere ulenleverende landen tot die datum gesloten blijft. Het is ons gebleken dat de ab normale afmetingen zich in Zee land niet beperken tot „gezins aardappelen", maar rich in de wereld der zonnebloemen ook goed thuisvoelen, getuige een exemplaar in het tuintje van de heer C. A. Filius. Deze zonne bloem is tot een hoogte van ruim drie meter gekomen. De plant is niet alleen een hoogvlieger, maar weet er ook nog „iets van te ma ken": dertig vruchtbare knoppen. Kwekers noemen het een opmer kelijk geval. (Van een onzer verslaggevers) „Goedsoortige melkrijke koe met een mooi beaderd uier doch met matige achterbenen". Ziedaar de beschrijving van een koe, zoals die gegeven werd op de Nationale Veebeoordelingswedstrijd van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond, die vrijdag in Zutphen gehouden werd. Ze werd met het cijfer 7 beloond en het kan dus nog beter. De leden van de C.J.B.T.B., die bij de provinciale wedstrijden als de beste veebeoordelaars uit de bus kwamen traden in Zutphen tegen elkaar in het krijt. Er werden afzonderlijke wedstrijden gehouden voor de drie Nederlandse veeslagen. In de morgenuren moesten de 38 deelnemers een vijftal koeien van een bepaald veeslag rangschikken in de juiste volgorde van kwaliteit. Schrif telijk moesten ze hun schifting toe lichten en daarbij de beesten ook op onderdelen beoordelen. Zij die hierbij de beste prestatie leverden moesten 's middags hetzelfde nog eens doen, maar nu moest de toelichting monde ling en voor de microfoon worden gegeven. Het aantal deelnemers was toen al tot 23 geslonken. Na deze tweede ronde werden de prijswinnaars bekend gemaakt. Voor elk veeslag gingen drie prijswinnaars naar huis met een zilveren obelisk met inscriptie, terwijl de winnaars van de eerste prijzen bovendien tijdelijk eigenaar werden van de wisselbekers. Bij het zwartbont Fries-Hollandse veeslag ging de wisselbeker en de eer ste prijs naar J. A. Pape uit Creil (N.O.P.); de tweede prijs kreeg L. A. Prins van het Kampereiland en de derde C. B. Wink uit Wijk. Bij het zwartblaar Groninger vee slag ging J. P. van der Stoel uit Zoe- terwoude met eerste prijs en wissel beker naar huis. Tweede werd hier A, Geertsema uit Appingedam en derde W. Rijlaarsdam uit Alphen a. d. Rijn. H. Nijzink uit Wierden kreeg de eerste prijs en de wisselbeker van het M.R.IJ.-veeslag; B. van Rooijen uit Wageningen sleepte hier de tweede prijs in de wacht en D. J. Nijzink uit Wierden de derde. Voor de eerste maal hield ook de Kath. Ned. Jonge Boeren- en Tuin- (Van een onzer verslaggeefsters) De resultaten van de Najaarsbeurs, die donderdag werd gesloten, zijn niet tegengevallen. Het aantal bezoekers was iets kleiner dan ver leden jaar, waarschijnlijk tengevolge van het warme weer in de eerste beursweek. Er werden meer orders geplaatst dan op de Najaarsbeurs van 1957, de totale geldwaarde hiervan lag echter iets lager dan een jaar geleden. Volgens de directeur van de Najaarsbeurs, mr H. A. R. Schuit, blijkt hieruit, dat de detaillisten voorzichtiger zijn geworden en hun voorraden slechts met kleine hoeveelheden tegelijk aanvullen. Hét grote succes van de beurs was de speciale afdeling „Doe het zelf". Drs. J. OVERDUIN bekend literator OVERLEDEN Te Kampen is in de ouderdom van 51 jaar overleden de letterkundige, drs. J. Overduin, redactie-secretaris van de uitgeversmaatschappij J. H. Kok N.V., aldaar. Hij was speciaal' belast met de verzorging van de Christelijke encyclo paedic. Drs. Overduin werd 2 januari 1907 te Leiden geboren en studeerde aan de rijksuniversiteit aldaar Nederlandse let teren, kunstgeschiedenis en filosofie, waarin hij cum laude zijn doctoraal ex amen deed. Nadat hij als leraar Neder lands werkzaam was geweest en zich ook op het terrein van de reclassering had bewogen, trad hij in dienst bij de Uit geversmaatschappij Kok. Hij kreeg ook bekendheid door zijn ro mans „Huurling en Herder" (1951) en ,Het Paradijs" (1953). Hij schreef een kerstpel „Heilige Nacht" en onder het pseudoniem Kees Kander enkele jon gensboeken, waarvan wij noemen „De Leidse weesjongen". Ook publiceerde hij in verschillende tijdschriften letter kundige bijdragen onder meer over psalmberijming, kerkbouw en kunst. Hij nam een actief aandeel aan het werk van de Gereformeerde contactkring „Kerk en Kunst" en aan het plaatselijk literaire leven te Kampen. g. Een auto en een fietser zijn vrijdagmorgen op de onoverzichte lijke ingang van het dorp Nisse in bot sing gekomen. Het ongeluk richtte geen persoonlijke letselen aan, maar wel ma teriële schade. De politie stelt een onder zoek naar de toedracht van het ongeluk in. D* oBEunaptlsnt Zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuyn, heeft in Ben Helder een groot aantal nieuw-benoemde marine-officieren beëedigd. Onder hen bevond zich de heer T. W. R. Doorman uit Schiedam, die werd beëedigd tot lui tenant ter zee der derde klasse. De heer Doorman is de zoon van wijlen scliout- bij-narht Karei Doorman, tereemd ge worden door zijn woorden „Ik val aan, volg mij", tijdens de slag in de Javazee, welke hem het leven kostte. De foto laat zien hoe de jonge luitenant Doorman na zijn beëediging werd gefeliciteerd door zijn moeder. Deze expositie werd alleen al in de avonduren door 20.000 bezoekers be keken. Opvallend hierbij was de bij zonder grote belangstelling van echt paren en van jonge mensen. Tevreden over de resultaten waren de exposanten uit de volgende sec toren: voedings- en genotmiddelen, goud-, zilver- en uurwerken, speel goederen, lederwaren, glas, porcelein en aardewerk, elektrische en huis houdelijke artikelen en industriële vormgeving. De resultaten in de afdeling klein- meubelen en woningtextiel waren minder gunstig, terwijl ook de effi- eiency-afdeling slechts matig tevreden was. De mening over het al of niet slagen van de Najaarsbeurs loopt on der de exposanten van luxe metaal waren zeer uiteen. Over het algemeen genomen was de „serieuze" belangstelling van de beursbezoekers groter dan in 1957, toen de Najaarsbeurs sterk werd be- invloed door de drang naar beste dingsbeperking. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND N.C.V.B. De plaatselijke afdeling der N.C.V.B. hield haar eerste maandelijkse vergadering van het nieuwe seizoen. De leiding had de presidente mevrouw v. HaarlemStorm. Er werd een film ver toond van het Ned. Bijbelgenootschap. De volgende maand zal de jaarvergade ring worden gehouden, welke door de leden zelf zal worden verzorgd met to neelstukjes, zang en declamatie. Causerie. In de O.L.-school te Tho- len zal woensdagavond door een be roepskeuze-adviseur een voorlichtende causerie worden gehouden, voor de ouders van de leerlingen en van de twee hoogste klassen. Ook zal er die avond gelegenheid zijn uitbreiding van het contact tussen school en huisgezin te bespreken. Aanvang 8 uur. Enige jongens waren aan het krijger tje spelen op het Visserssteiger. Een van hen, A. P., uit Zaamslag, kwam in het water terecht. Gelukkig konden zijn vrienden hem op de kant helpen. Hij moest de fietstocht naar Zaamslag in natte kleren maken. Jaarvergadering schaakclub De Terneuzense schaakclub hield donderdag haar jaarvergadering. In rijn openingswoord wees de voorzitter op de degradatie van het.eerste tiental naar de proivinciale schaakbond en op het spel van het tweede tiental in de Zeeuwsvlaamse competitie. De heer J. v. d. Staal, die periodiek aftrad, stelde zich niet weer herkies baar. De heer H. Barentse werd in zijn plaats penningmeester. Aan de heren P. Mulder en M, v. d. Hoek, prijswin naars in de 1ste en 2de klasse van de onderlinge competitie, werden de club- wisselbekers uitgereikt. Met algemene stemmen werd het bestuursvoorstel tot versterking van de financiën met het oog op de viering van het 50-jarig be staan van de club aangenomen. Voor de jeugdleden werd een speciale con tributie vastgesteld, zodat ook de jon gere spelers de gelegenheid krijgen de schaaksport te beoefenen. De heren F. Lammers en H. Voorhans zullen wed strijdleiders zijn in de clubkampioen schappen, die op dinsdag 23 september zullen beginnen. Petrus A., zv E. P. M. Maas en A, A. v. d. Bruele; Paul Th. J., zv Th. J. C. Tingen enG. Zijlstra; Johanna A. dv J. B. Verduin en S. Boot; Linda L. E., dv Ph. M. de Guchteneire en M. V. Mar- kusse; Elisabeth J., dv J. Bruel en T. E. Slabbekoorn. Ondertrouwd; W. B. de Bruijne, 27 j. en A. T. M. Boerbooms, 33 j.; M. Fer- mont, 22 j. te Roosendaal en M. F. M. Zandburg, 20 j. A. P. Hamelink, 22 j. en C. de Rijk, 20 j. Gehuwd: J. J. E. Aurenaerd en I. Ver moet. Overleden: L. de Kraker, 81 j. te Axel; P. J. van Waes, 85 j. e.v. A. de Rijk. ST. MAARTENSDIJK Aanbesteding. Door de Ned. Heide maatschappij te St. Maartensdijk werd aanbesteed het aanleggen en verbete ren van wegen, het egaliseren en draineren van percelen en het graven van watergangen en kavelsloten. De gunning werd aangehouden. Er werd als volgt ingeschreven: J. v. Schilt, Lepelstraat f 320.646, Fa. J. D. Janse, Middelburg f 333.500; J. v. Vossen en K. J. Moerland, St.- Annaland f341.000,—; C.V. v.h. J. v. 't Verlaat Zn, Hardinxveld-Giessen- dam 346.000,C.V. Gebroeders Van 't Verlaat te Hardinxveld-Giessendam f 348.7000,M. de Oude en K. T. de Jonge, Zierikzee f 353.000,M. Uil, Middelburg f 359.000,Aann. bedr. „Zeeland" N.V., Middelburg f364.300; N.V. Aann. Handelmij Maas-Jonker, Roosendaal f 365.000, NIEUW. EN ST. JOOSLAND Wethouders. In de vergadering van het college van b. en w. werd als 1ste wet houder, tevens loco-burgemeester, aan gewezen de heer J. Kwekkeboom (A.R.) en tot 2e wethouder de heer P. W. de Lange (C.H.). KRUININGEN Kankerbestrijding, De dezer dagen ge houden collecte ten bate van de kanker bestrijding heeft in de gemeente Krui- ningen f 554,07 opgebracht. dersbond een veebeoordelingswedstrijd op nationaal niveau. Zij deelden in Zutphen terrein, gebouwen en vee broederlijk met de G.J.B.T.B.-ers, maar de wedstrijden waren verder geheel gescheiden. Het is de bedoe ling, dat in de toekomst de landelijke winnaars van de drie jonge boeren- organisaties tegen elkaar uit zullen komen, zodat er dan ook nationale kampioenen in de kennis van onze veeslagen uit de bus komen. Meer dan 456.000 artikelen, varië rend van 13.000 sleutelbossen tot 700 kinderwandelwagens, werden in 1957 door passagiers achtergelaten in de bussen en ondergrondse 'treinen te Londen, aldus London Trasport in een verslag van het Bureau voor Gevon den Voorwerpen. Dit aantal lag 12.000 lager dan 1956, hetgeen grotendeels is toe te schrijven aan een daling van het aantal verloren handschoenen van 8000, waarschijnlijk ten gevolge van een „warmer jaar", aldus een zegsman van London Transport in Baker Street, deze daling is de handschoen toch nog het artikel, dat het meest wordt ver loren. Bijna 82.000 paren en 31.000 en kele stuks vonden hun weg naar het Bureau voor Gevonden Voorwerpen van London Trasport te Baker Street. Opvouwbare kinderwandelwagens worden het meest achtergelaten in de kofferruimte op de bussen onder de trap. „De ouders zijn gewoonlijk zo druk bezig, om hun kinderen veilig uit de bus te krijgen, dat zij de wagen he lemaal vergeten", voegde de zegsman er aan toe. Het artikel dat vervolgens het meest wordt achtergelaten, is de paraplui. Hiervan werden er 73.000 gevonden. Vervolgens komen er op de lijst voor: 62.500 stuks kledingstukken, 57.000 handtassen, portefeuilles en porte- monnaies. Er waren 37.500 gevonden voorwerpen van sterk uiteenlopende soort, zoals bijvoorbeeld een kunst been, dat in een bus werd vergeten, toen het voor reparatie werd wegge bracht. Dit werd later door de eige naar opgevraagd. Tevens is er een stel krukken gevonden, die later werden geveild, aangezien de eigenaar nooit is komen opdagen. London Transport deelde in het verslag tevens mee, dat een derde deel van de gevonden voor werpen door de eigenaars wordt terug gehaald. LAATSTE PROMCONCERT VAN DE B.B.C. Naar traditie zal de VARA ook dit maal het tweede deel van het laatste Promenadeconcert van de BBC in het seizoen, te geven in de Royal Albert Hall te Londen, rechtstreeks uitzen den. Het BBC-Symfonie Orkest wordt, en ook dat is naar traditie, geleid door Sir Malcolm Sargent. Het programma begint met de mars Pracht en Praal no. 1 in D van Edward Elgar. Daarop volgen de balletmuziek uit The per fect Fooi van Gustav Holst, de Fan tasie over Britse zeeliedjes en Rule Britannia, beide gezongen door Moni ca Sinclair, en tenslotte Jerusalem van Hubert Parry. Deze uitzending is te beluisteren op zaterdagavond 20 sep tember. Zelden uitgevoerde liedercyclus In de Natuur, opus 63 van Antonin Dworsjak, is een zelden uitgevoerde liedercyclus. Het Radiokoor zal, onder leiding van Henk Milo, op zaterdag ochtend 20 september deze cyclus voor de VARA ten gehore brengen in een gezamenlijk programma. De cyclus be staat uit vijf liederen. Gaat u geregeld kamperen?" Al meer dan dertien jaar wordt er gedokterd aan een kampeerwet. Zulk een wet is vooral voor de kampeerders zelf, voor de eigenaars van kampeer voerderijen, enz., dringend nodig, om dat het kamperen geworden is tot een belangrijk en nog steeds in omvang toenemend onderdeel van het normale toerisme, waarvoor niet, zoals in de regelingen behoort te treffen. Over deze kwestie zal de heer G. van der Weyde, chef van de afdeling kampe ren ran de A.N.W.B. voor de VARA spreken op zaterdagmiddag 20 septem ber. Hij zal daarbij ook interessante herinneringen ophalen uit de voor oorlogse periode, toert het kamperen in zwang begon te komen. R.F.O. MET TIBOR DE MACHULA Met de eerste cellist van het Con certgebouworkest, Tibor de Machula, als solist zal het Radio Filharmonisch Orkest op zaterdagmiddag 20 septem ber voor de VARA concerteren in een gezamenlijk programma. Het orkest zal dan geleid worden door de Engelse gastdirigent Hugo Rignold. Het pro gramma van deze uitzending omvat de ouverture De getemde Feeks van Johan Wagenaar, de Introduction and Allegro for Strings opus 47 van Ed ward Elgar en het Concertstuk voor cello en orkest opus 12 van Ernö vod Dohnanyi.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3