Vraag geen verf.vraag RIP O LIN Prins Bernhard sprak voor Britse televisie MODERNE DICHTERS ZIJN JR ZELF RIJ BE1R0KKEN" De komende ondergang van de Expo Deze eeuw wellicht goede vrienden met Rusland Paratyphus op Walcheren en Z. Beveland GEEN LAPMIDDELEN MEER! Gen. Synode der Geref. Kerken (onderh. art 31KO) GOES Uitgebreid programma Hervormd Jeugdwerk Chroesjtsjef op 6 oktober naar Expo in Brussel <2^a^meditatie DE SLACHTOFFERS VAN DE VLIEGRAMP DRUKKE Tip Man uit Kortgene spoorloos Vrijdag 12 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA WIE MET EEN ZEKER GEVOEL van heimwee zou willen beweren,, dat het eiland Walcheren het oude, van vóór 1940 niet meer is, heeft slechts zeer ten dele gelijk. Het schilderachtige, dat „de tuin van Zeeland" kenmerkte, is inderdaad voor een zeer groot deel verdwenen, maar er is dan toch wel wat anders, in een bepaald opzicht iets beters, voor in de plaats gekomen. Na de drooglegging is veel goeds tot stand gebracht en bovendien: jaar na jaar wordt het uiterlijk aanzien van het eiland steeds lieflijker. Wie alleen maar let op het oude, dat verdween, miskent het werk van de wederopbouw en de herverkaveling en is eigenlijk blind voor de prachtige resultaten daarvan. Zo langzamerhand is het meer dan twaalf jaar geleden, dat het eiland „droog" kwam en de reconstructie kon beginnen, nadat meer dan een jaar het zeewater zijn allesverwoestende werking had ver richt. WIE NIET BETER WEET, denkt natuurlijk, dat de bewoners alleen maar reden hebben om dankbaar te zijn. Natuurlijk is die dankbaarheid er ook wel. Maar zij, die nog dagelijks hebben te maken met de gevolgen van de inundatie en in 'e zogenaamde wateiwoningen huizen, gevoelen zich nog altijd min of meer gedupeerd. De funeste gevolgen van het in de muren der huizen achter gebleven zout ervaart men in het verpulveren van kalk en steeij; nieuw aangebrach te pleisterlagen laten weer los; alles wat ijzer is, houdt niet op te roesten en teert langzaam weg. Telkens weer is geprobeerd het euvel te bestrijden. Door boardplaten" zijn de gevolgen aan het oog ontrok ken Doch het proces gaat door, ach ter het board. Diver-" technische instanties zoch ten lang naar 'n afdoend bestrijdings middel. Onder leiding van de Centrale Directie voor de Wederopbouw zijn in tal van woningen proeven genomen met een bevredigend resultaat. Technisch blijkt de zaak opgelost. MAAR NU FINANCIEEL. Men is het er wel over eens: de zoutschade dient als oorlogsschade te worden vergoed. Nog verleden jaar drong de Nationale Woningraad aan op een snelle afwerking. Ook het cen traal Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren was actief en zond adres sen naar Ministerie en Kamers. In november 1957 berichtten de bla den, dat het ministerie een regeling gereed had. Eventuele afkoop (dus geen volledige vergoeding!) werd overwogen, waardoor kostbare en in gewikkelde taxaties zouden worden vermeden. Helaas blijft de uitvoering van enige regeling achterwege. Dat het ambtelijk apparaat met bij machte zou zijn, om de zaak ter hand te nemen, wil er bij ons niet in. Reeds een jaar gelede: werd verklaard, dat de wederopbouwwerkzaamheden wa ren beëindigd. De daardoor vrijgeko men ambtenaren zouden met de mees te spoed aan de afwikkeling kunnen worden gezet. NIETS DAARVAN KOMT in prak tijk. "Natuurlijk zijn er vele miljoenen mee gemoeid. Men spreekt over on geveer 80 miljoen gulden. We zijn ook zeer benieuwd naar de komende rijks begroting. Zal daarop een redelijk be drag voor vergoeding van waterscha de (naschade) zijn uitgetrokken? 't Is mogelijk, dat de Troonrede maatregelen aankondigt. Walcheren wacht al veel te lang. We hopen dat de minister van finan- c'ën er in zal slagen, het benodigde bedrag te vinden. Men mene niet, dat het herstel op een koopje kan worden uitgevoerd. Lapmiddelen zijn al te veel ge bruikt 't was veelal weggegooid geld. Reeds te lang is de zaak, waarop wij opnieuw de aandacht meenden te moeten vestigen, op sleeptouw gehou den? Tot grote teleurstelling van de velen die er bij betrokken ziin. St. Kn een klein, geel boekje, uitgege ven door de Hervorde Jeugdraad van Gees, is te lezen wat er voor de Her vormde jeugd en voor andere be langstellenden in het winter seizoen '58'59 is te doen. Het normale weekprogramma ver meldt catechisaties, zondagsschool, jeugdkapel, jeugdkerk, jeugddienst, Jonge Kerk, jeugdclubs en padvin derij. Elke zaterdagavond staan de deu ren van het C.J.M.V.-gebouw open voor jongens en meisjes van 15 j. en ouder. Onder het hoofd „Activiteits kringen" zijn in het programma een toneelclub, een jazzkring, een muziek- kring en een gesprekskring opgeno men. Sport en spel" vermeldt een volks dansclub, een volleybalclub, een voet balclub (deelname aan Goes V) en een tennisclub. Verder zijn vermeld data waarop een weekend zal worden gehouden, een eerste aankondiging voor kamperen en een maandelijks jeugdblad „De Schijnwerper". Van de grote avonden „open jeugdwerk" hopen wij te zijner tijd aankondigingen te geven. In het voorwoord komt deze zin snede voor, die als een motto voor het jeugdwerk in het komende sei zoen zou kunnen gelden: „Wij ho pensamen met jullie in het ko mende seizoen de vreugde en de ernst, in spel en gesprek, te beleven als een geschenk van God. Dat zal de ge zelligheid, de ernst, de vriendschap en de vreugde pas écht maken. Ingez. mededeling (adv.) Prins Bernhard heeft in een vraaggesprek met de Britse onafhan kelijke (commerciële) televisie-omroep verklaard, dat hij „geneigd is te geloven dat wij in deze eeuw wellicht goede vrienden met Rusland zullen worden". „Dat beschouw ik niet als een onmogelijkheid", zo verklaarde hij volgens het uittreksel dat Reuter ons van het vraaggesprek heeft ver strekt. Het interview is enige dagen geleden in de tuin van paleis Soestdijk opgenomen, en uitgezonden als onderdeel van een televisie- verslag onder de titel „Holland 194858". De komende tien jaar, zo verklaar- lijk probleem, meende hij, als men de Prins Bernhard voorts, vormen een uitdaging voor wat gedaan moet wor den voor de onderontwikkelde gebie den van het Westen. „Wij kunnen niet alles aan Amerika overlaten", zei hij, „wij moesten eigenlijk wat meer doen en op zo'n manier dat het met genoe gen aanvaard wordt". Op de vraag of hij in Europa een „derde macht" in de wereld zag, ant- woorde Prins Bernhard: „Ik zie Euro pa als een partner van de Westelijke wereld". De Prins zei dat hij er zeker van was dat er in de komende jaren een „veel nauwere" samenwerking in Europa zou zijn, economische samen werking die tot nauwere politieke samenwerking zou leiden. „Sommige Europese landen zullen wellicht hun soevereiniteit of een deel ervan moeten opgeven om doelmati ger te kunnen samengaan", aldus de Prins. Op de vraag wat volgens hem het voornaamste vraagstuk voor Neder land was in de komende tien jaar, antwoordde Prins Bernhard: „Het vin den van de juiste weg om binnen de gemeenschappelijke markt samen te werken". Doch dit was geen wezen- Bij de behandeling van. zaken be treffende de Theologische Hogeschool heeft de generale synode van de Ge- reformeerde lcerk^n fond. aft ko.) zich beraden over brieven van de kerken te Veendam en Sappemeer. In deze brieven werd bezwaar ge maakt tegen de in de instructie der curatoren van de Theologische Hoge school vastgestelde wijze waarop de geheimhouding van de op een depu- taat geoefende niet-openbare censuur opgeheven dient te worden. Deze instructie bepaalt namelijk, dat een deputaat op wie censuur wordt toegepast, bij aangetekend schrijven aan het college van curatoren heeft te berichten, dat hij de uitoefening van zijn deputaatschap opschort of ervoor bedankt. Veendam en Sappemeer menen nu, dat de gecensureerde deputaat ge dwongen wordt om zijn censuurgeval, dat immers niet openbaar is, publiek te maken. (vervolg op pag. 7) het „juiste intellect" en wil bezit. In de afgelopen tien jaar is het grootste Nederlandse succes het eco nomische en financiële herstel ge weest, zo maande de Prins. Op vragen naar zijn persoonlijk leven, antwoordde Prins Bernhard, dat hij het liefst naar Afrika ging om ontspanning te zoeken „omdat daar geen pers en fotografen waren". „Ontspanning is alleen mogelijk als men van de pers en de telefoon van daan kan komen zoals uw konink lijke familie op Balmoral kan", zo zei hij tot de interviewende verslag gever. „Wij kunnen een gewoon leven leiden", zo voegde de Prins hier nog aan toe, „doch wjj kunnen ons niet ontspannen". Gisteren is op de Wereldten toonstelling te Brussel van welin gelichte zijde vernomen, dat de Sowj et-premier Chroesjtsjef voor nemens is op 6 oktober a.s. een niet-officiëel bezoek aan de Expo te brengen. Er zijn op Walcheren en Zuid-Beve land 15 tot 20 gevallen van paraty phus geconstateerd. In andere delen van Zeeland is de ziekte tot nu toe niet waargenomen. Het eerste ziekte geval deed zich omstreeks 27 augus tus voor. Naar dr. F. P. Flu, verbonden aan het Streeklaboratorium van Zeeland, ons mededeelde, is geen van de ge constateerde gevallen ernstig. De pa tiënten zijn er wel „flink ziek" van, maar de afloop is tot nog toe steeds gunstig geweest. De artsen rekenen op enige uitbreiding van de ziekte. Ingez. mededeling (adv.) „Zie, gehoorzamen is beter dan slachtoffers 1 Samuël 15:22b. 'T WAS TOCH zo goed bedoeld. Nu ja, Samuël had wel als Gods wil te kennen gegeven, dat al de buitgemaakte goederen moesten worden vernietigd, maar de Heer zou het toch wel niet zo dras tisch bedoeld hebben. Dat maak ten de Israëlieten zichzelf ten minste wijs. Was God niet veel meer gediend met een offer? En dachten de Joden er slim ach teraan dan konden ze er toch ook gerust zelf iets van behou den. Een dergelijke gedachtenstrijd is ons, mensen van de 20e eeuw niet vreemd. Als er een gewe tensvraag aan de orde komt, dan weten we „Gods Wil" zo aardig te passen in het raam van onze eigen verlangens. „Zou God dat nu heus zo erg vinden? We doen immers Maar God zei (door de mond van Samuël): „Gehoorzamen is >eter dan het doen van offers!" Zou dat geen duidelijke taal zijn? Het meisje had een bizonder rijke woordenschat en een opmerkelijk sterk ontwikkelde -fantasie. Zó sterk, dat ik op een ogenblik tot haar zei: „Heb je nooit eens de neiging een gedicht te schrijven?" Even keeli ze me verwonderd aan. Toen had ze een antwoord klaar en mis schien was het wel een eerlijk antwoord. Ze zei: „O, jawelZe bracht haar stem in een soort van geheiligde toestand: „Er ligt iets ver achter de horizont Ik vind dit een goed voorbeeld van wat „men" voor een gevoel krijgt, als „men" iets over poëzie hoort. De ge dachten gaan dan uit naar een zekere ongrijpbaarheid van gevoelens, een onbestemd of tenminste onbereikbaar Deze fotocombinatie toont de slacht offers van het ongeluk met het Ne derlandse marine-vliegtuig „Mariner" P 303, dat bij Abadan in Perzië brandend neerstortte, waardoor alle tien de inzittenden, om het leven kwa men. Boven v.I.n.r.: korporaal-vliegtuig maker J. Bosma, luit. t. z. 2 J. An dreas, korp.-vliegtuigm. K. W. Smits, serg.-vliegtuigmaker H. Q. Spiessens en serg.-vliegtuigm. G. Decharon de Saint Germain. Onder v.I.n.r.: serg.-vlieger J. M. Paardekoper, korp.-telegrafist J. J. F. Schrijver, luit. t. z.-vlieger T. M. A. Hoebink, die het commando voerde; luit. t. z. tech. 2 J. A. Wurtz en korp.- vliegtuigm. A. Rompies. OP 19 OKTOBER A.S. valt het gordijn over dat grote spektakel dat Wereldten toonstelling heet. Dan zullen circa 35 mil joen bezoekers deze enorme expositie heb ben bezocht en behoort de Expo '58 tot het verleden, althans voor de buitenstaanders want voor de Wereldtentoonstelling zelf breekt nog een zeer drukke tijd aan, n.l. de tijd van ondergang. Wat is nu het ko mende lot van de wereldtentoonstelling? IN ONZE KAART geven wil een duidelijk antwoord op deze vraag en wii zien dan ook dat boven het grootste deel van de expositie de slopershamer hangt. Het terrein waarop de paviljoens van de diverse landen zijn gebouwd is gratis ter beschikking gesteld door België, maar de paviljoens zijn door de diverse landen zelf bekostigd. De landen kunnen dus zelf be palen wat zij met hun paviljoen willen doen. Zo gaat het Russisch paviljoen naar Moskou, waar het weer opgebouwd zal worden om ver der dienst te doen als tentoonstellingshal. Voor het paviljoen van de Verenigde Staten is ook een verdere bestemming te verwachten, ofwel het wordt verkocht en ergens anders weer op gebouwd, ofwel het wordt als dank voor de gastvrijheid aan België geschonken dat dan de verdere bestemming van de „Verenigde Staten" zal bepalen. OE ONDERGANG VAN DE EXPO ANTW£RPEN<}=» verlangen, of, iets dat „mooi gezegd" is. Dit is een achtergebleven gedach- tengang uit een vorige generatie, al thans, uit een afgesloten periode. Het is juist de dichter uit onze tijd, die zich afkeert van wat wel eens „ver achter de einder" zou kunnen liggen. Hij beziet de dingen van elke dag. Van z ij n elke dag. Zijn uitdruk kingswijze is niet ver weg, of een middel om iets „mooi te zeggen". Hij zegt wat niet anders gezegd kan worden. HET IS NIET gebruikelijk iets te vertellen over een boek dat niet nieuw meer is. Toch wijk ik nu af van de gebruikelijke weg, teneinde de aan dacht te vestigen op een boek, dat, doordat het een onderwerp behan delt, dat geheel nieuw is, in feite nu nog „verser van de pers" is dan het zoveelste boek over het leven van Chopin, dat misschien gisteren is ver schenen. „Experimenten op experimentelen" heet het boek. Het is geschreven door P. P. J. van Caspeli). In dit boek geeft Van Caspel de resultaten van de proefnemingen, die hij deed met vijf moderne dichters t.w. Jan Han- lo^jlan G. Elburg, Gerrit Kouwenaar, wil en dank dikwijls „experimerteler? genoemd en een modern proza schrijver, Bert Schierbeek; proef nemingen op het gebied van spreek wijze, gedachtengang, ademhalings techniek en zo meer. Hij gaat na, in hoeverre de wijze, waarop zijn proef konijnen spreken, associëren en adem halen, invloed heeft op hun literair werk; dus; in hoeverre ze er „zelf" bij betrokken zijn. En dat in hoeverre blijkt zéér ver te zijn. Naarmate de proefnemingen vorde ren, ziet men in dit boek, dat de dichter een mens is, een mens die rea geert als andere mensen, die aan iets anders denkt dan aan de onbereik bare horizont. Het blijkt uit de proeven in het woordopsommen gedurende een korte tijd alle woorden, die in je op komen, zeggen dat de moderne dichter minder gemeen heeft met de intellectueel op zichzelf, dan wel met het kind. Het kind, dat niet zijn best doet, om iets mooi te zeggen, dat niet denkt over de horizont „Kinderen en dronken mensen spre ken altijd de waarheid", zegt een uit drukking. Maar ook de dichters zeg gen altijd de waarheid. De tijd dat de dichter niet durfde kijken naar wat er om hem heen gebeurde, en zich liever bezig hield met rozen en zwanen en maneschijn, is afgelopen. Van Caspel bewijst het. Hij toont aan, dat de primairste uiting van de mens spreken de grondslag vormt voor het ge dicht. Hij laat zien, dat het ritme van het gedicht hetzelfde is als dat van de ademhaling van de dichter. De dichter, die zelfs wanneer hij zich met bovenaardse zaken bezig houdt, een reëel mens is en blijft, tekent Van Caspel in dit boek let terlijk ten voeten uit. P. T. B. Paviljoens welke elders weer I worden opgebouwd Wordlafgebroken Het paviljoen van Duitsland gaat naar Keulen om daar te worden op gebouwd, terwijl de paviljoens van Spanje en Turkije in hun land weer dienst gaan doen als congreshal. Het paviljoen van de Europese Gemeen schap van Kolen en Staal wordt ver moedelijk een Europees pedagogisch museum, maar het staat nog steeds niet vast waar het gebouw weer z'al worden opgebouwd. Het Paleis van de Internationale Samenwerking wenst men nog een paar jaar te laten staan om studenten in de gelegenheid te stellen de problemen van de wereld- samenwerking te bestuderen. Het pa viljoen van de Protestante Kerken wordt wel weggehaald van het terrein van de Expo, maar weer opgebouwd in de omgeving van Brussel om ver der als cultureel centrum dienst te doen. „Nederland" zal worden ge sloopt. Het grootste deel van de Wereld tentoonstelling wordt ingenomen door de Belgische afdelingen. Van ai deze prachtige gebouwen blijft niets be staan, hier zal de sloper met harde van de Belgische inzendingen hebben echter besloten het bij het slepen vrij komende materiaal aan liefdadige in stellingen te schenken. ATOMIUM Het meer dan 100 m. hoge symbool van onze tijd, het Atomium heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Het laatste woord over het voortbe staan van dit wonderlijk bouwsel is ook thans nog niet gesproken. Voor lopig schijnt men het Atomium voor tien jaar te laten bestaan, er zijn zelfs hand huishouden. Veel deelnemers stemmen opgegaan om in het Atomium de zetel te vestigen van diverse Euro pese instellingen. Alvorens de paviljoens van Cam bodja en Japan ten onder gaan wil men de geëxposeerde voorwerpen in deze paviljoens verkopen. De beelden dia in „Nicaragua" staan gaan niet al lemaal in de vergetelheid terug, twee van deze beelden wil Nicaragua aan Belgische musea aanbieden. Ter ge legenheid van de 10e verjaardag van het Belgisch-Noorweegs cultureel ak koord heeft Noorwegen zijn paviljoen aan België geschonken dat het als tehuis wil gaan gebruiken. t) Uitgave: „Holland" dam. te Amster- De burgemeester van Kortgene ver zoekt namens de ouders te worden be kendgemaakt met de verblijfplaats van de 37-jarige Cornelis Jozinus Heyboer, zoon van de oud-deurwaarder uit Kort gene. Cornelis Heyboer is maandag morgen met het KLM-toestel KL 608 uit New York op Schiphol aangeko men. Hij heeft daarna de douanecon trole gepasseerd, doch is sindsdien spoorloos. De heer Heyboer, die ge huwd is, doch de overtocht alleen heeft gemaakt, zou zijn ouders in Kort gene gaan bezoeken. Naar de vader vermoedt bevindt zijn zoon zich in Den Haag of Amsterdam. Het signalement van de vermiste luidt: lang 1.78 meter, flink postuur, zwart haar, donkerbruine ogen, bloots hoofd, heeft een of meer koffers bij zich.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3