ONZE STRAATPREDIKING DOOD - DOOD - DOOD! IS £sso Motto Herenmodebeurs meer dan ooit MAN.... AMSTLEVEN levensv DE SCHOOLKLAS is een wereld- probleem mm "KORT Chefarine.4 E Wel geld en middelen maar... geen „bemanning" Wie zag (en hoorde) zaterdag een blauwgroene vuurbol Publiek koos partij voor „groenen" m het water B 1 fl Woensdag 10 september 1958 Evangelist G G. v. Zweden Autozendingconstateert BESCHEIDENHEID OOK DE DIEREN STONDEN ER BIJ MEDITATIE PER TELEFOON KERK VAN ESTLAND WORDT KLEINER SPIRITISME VINDT MEER AANHANG Amer. raketten voor Engeland Directeur Ammerstolse spaarbank kreeg vier jaar waakt tegen slijtage NIEUWE ESS0 BENZINE NIEUWE GOUDEN ESS0 EXTRA MOTOR OIL Incident in Bolsward DANK ZIJ TRAPEZIUMLIJN, OMSLAGLOZE BROEKSPIJPEN ORANJE COLBERTS EN Zweden: per 25 leerlingen 1 meester Z,-Korea:per 68 11 1 1 a B B B B H fl B fl B fl B B B B 1 B 1 B B B 1 B fl fl fl B B B B fl B B B B 1 B B 1 B fl B fl B 1 B fl B fl I ff I i Problemen TRAPEZIUMLIJN „Open brief" Drie maanden cel voor bigamie OPENT VRIJDAG 12 SEPT. 2 UUR 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Sterrenwacht vraagt nadere inlichtingen ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA J (Van onze redacteur Kerknieuws) Nog nooit heeft de straatprediking over zoveel hulpmiddelen beschikt als in deze tijd. En toch is dit vroeger zo doeltreffende evangelisatiemiddel vrijwel van geen betekenis meer. De straatprediking is dood. Dit constateert de heer C. G. van Zweden, evan gelist van de Autozending; iemand dus, die ervaring Het koor werd vervangen door ingeblikte muziek, die in de modernste labo ratoria ter wereld was getoetst. Vijftig koren droegen we bij ons in een hand koffertje. Collega's kwamen daarenboven aandragen met een tiental symfonie orkesten. De aangeboden lectuur was van het hoogste gehalte. Moderne op maak. Prima drukwerk. Wat konden we meer doen? We hebben de som dui zenden malen nagerekend maar de uitkomst was steeds dezelfde. De straat prediking is dood dood dood. Een schip kan nog zo prachtig gebouwd en ingericht zijn, zonder bemanning zal het doelloos op de golven drijven en ondergaan. Zo is het ook met het „apparaat" der straatprediking. Er is genoeg geld voor gegeven. Maar de „be manning" ontbreekt. Nu gaat men de schuld zoeken bij de methode; er dient een andere werkwijze te komen, beweert men. Slechts zelden zijn het jongeren, die zich bij 't spiritisme aansluiten. Maar het getal mensen van middelbare leef tijd en ouderen, dat zich aan het spi ritisme overgeeft, groeit onrustbarend. Vaak zijn het mensen, die iemand door de dood verloren hebben, maar met wie zij; in contact trachten te blijven. Vorige week preekte dr. H. A. Bron- gers afscheid van de Hervormde ge meente in Weerselo (Twente), omdat hij te Utrecht Hebreeuws en Assyrisch gaat doceren. Weerselo is de kleinste Hervormde gemeente van Overijssel. Zij zal geen eigen predikant meer kunnen betalen. Dr. Brongers, die hier ruim 21 jaar stond, verklaarde bij zijn afscheid: „Ik heb hier bescheidenheid geleerd". met de straatprediking heeft door heel het land heen. De zeepkist is vervangen door een keurige ka theder. De eertijds zo verwaaide menselijke stem werd versterkt door een keur van elektronische ap paraten. De prediker trok een net pak aan en ging spraakles nemen. Hij verwierp de methode van de improvisatie, schafte zich een bibliotheek aan en bereidde zich zó op zijn toespraken voor, dat zelfs de leestekens onder de loupe kwamen. Zelden waren er meer dan vijfender tig mensen in de kerk. Ds. Von der Fecht, predikant te Hamburg-Langenhorn heeft dezer da gen een circuskind gedoopt. De ouders hebben een klein, reizend circus, waarmee zij onlangs kans zagen om uit de Sowjet-zone te vluchten. Na behouden aankomst in West-Duitsland was de kleine Frankello geboren. De doop vond plaats zij de stallen van het circus. Toen ds. Von der Fecht de handeling verrichtte konden alle dieren vain het circus de doop „vol gen". Maar, zegt de heer Van Zweden, het is volkomen inconsequent om altijd te vragen naar het nuttig effect van de methode zonder dat men zich af vraagt of er ook arbeidskrachten te kort zijn. Want de evangelisatie kan nog zo goed geoutilleerd zijn, ze wordt nooit een electronisch apparaat, waar in men aan de ene kant maar een gulden hoeft te stoppen om er aan de andere zijde een bekeerling uit te zien rollen. Elke methode zal echter falen, ook de modernste, als het een mechanische methode is. Als het kerkpubliek zelf voor de straatprediking zijn deur niet uitgaat, hoe zal men dan de buiten kerkelijke mens trekken? Waarom parkeren geen dertig kerkelijke automobilisten hun wagens bij het punt van de straatprediking? Ze par keren hun wagens toch ook bij de bios coop. De hele zaak is, dat de christenen hun eerste liefde verlaten hebben. Zjj menen hun plicht gedaan te hebben als zij de collecte voor de evangelisa tie met een kwartje bedenken. Het is waarschijnlijk wél waar, dat de he dendaagse mens meer visueel dan auditief is ingesteld. Als dan nieuwe wegen worden beproefd, verdient het aandacht en waardering. Maar we moeten het ene doen en het andere niet nalaten. Bij de eerstvolgende col lecte voor het evangelisatiewerk dient u zelf, met al uw vlees en bloed in de collectezak te springen, besluit de heer Van Zweden. Dr. F. Bredahl Petersen, vroeger voorman van de Baptistengemeenten in Denemarken, momenteel predikant in Baltimore, spreekt dagelijks een meditatie uit, die op een geluidsband wordt opgenomen, die telefonisch „be reikbaar" is. In de dagbladen wordt dit telefoonnummer telkens bekend gemaakt. Er blijkt veel belangstelling voor deze meditaties te bestaan, want wekelijks bellen ongeveer duizend mensen het „meditatienummer" op. Tien jaar geleden telde Estland 1.118.000 inwoners. Hiervan behoorde tachtig procent tot de Lutherse kerk. Thans heeft aartsbisschop Kiivit, pri maat van de Lutherse kerk in Est land, meegedeeld dat deze kerk nog ongeveer 600.000 zielen telt; hiervoor zijn 12 predikanten beschikbaar. Uit deze cijfers blijkt, dat de Lu therse kerk aanmerkelijk in ledental is teruggelopen. Hoewel de commu nistische druk er lang niet zo hevig is als in Oost-Duitsland, zijn er van lieverlede heel wat Esten gevlucht. Er zijn momenteel ongeveer zeven tig miljoen georganiseerde spiritisten in de wereld. Sedert 1945 valt er een toeneming van het aantal spiritisten te bespeuren. Vooral in de grote steden tonen velen belangstelling voor de geestenwereld, die het spiritisme zegt te kunnen oproepen. De „New York Times" heeft uit goedingelichte bron vernomen, dat de eerste „Thor"-raketten, die in noord en oost-Engeland zullen worden opge steld, in de afgelopen week per vlieg tuig uit Amerika naar Engeland zijn gebracht. In totaal zouden een zestig van deze raketten, die een bereik van 2.500 kilometer hebben aan Engeland worden geleverd. De waterstofladingen voor de raket ten zullen „in Amerikaanse beheer" blijven, over het gebruik van de wa pens moet door de Amerikaanse en de Britse regering gezamenlijk worden beslist. De rechtbank te Rotterdam heeft gistermorgen de 6Q-jarige accountant H. te Ammerstol conform de eis ver oordeeld tot vier jaar gevangenistraf met aftrek. H. had als directeur van de voormalige spaarbank te Ammer- :tol sinds de dertiger jaren ongeveer drie ton achtergehouden. -De rechtbank aehtte alle ten laste gelegde feiten, fcw. de verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte, bewezen. In 't vonnis overwoog de rechtbank, dat de grootte van het bedrag en bet aantal gedupeerde spaarders een ral hebben gespeeld bij het bepalen van de straf. Ingez. mededeling (adv.) Gebruik daarom uitsluitend verrijkl met alle eigenschappen van bovensmering Ook. Bolsward kent zijn ontgroe ningsfeesten, nl. van de studenten der hogere rijkszuivelschool, die daar is gevestigd. Tot excessen kwam het hier in het verleden zel den of nooit en het ontgroenen be stond in de regel in het laten op knappen van allemaal vernederen de werkjes, het knippen van het haar, het vreemd uitdossen van de groenen enz. Op het jaarlijks hoog tepunt van de ontgroening, nl. het waterfietsen kwam het ditmaal tot een incident. Toen nl. een tweeal juryleden le den van de ontgroenïngscommissie een paar te water geraakte groenen met houten roeispanen te lijf gingen, koos het publiek bij deze onsportieve daad ogenblikkelijk partij voor de „groenen", die weerloos te water (in de diepe stadsgracht) lagen en zieb in arren moede wilden vastgrijpen aan het bootje, waarin de jury zich be vond. De politie heeft zich over de studenten ontfermd en hen in be scherming genomen. (Van een onzer verslaggeefsters) De dertiende Herenmodebeurs, die van 8 tot en met 12 september in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw wordt gehouden, kan zich ver heugen in op zijn minst één bijzonder dichterlijk aangelegde organi sator. Hij schreef in het voorwoord bij de catalogus: „Denk niet, dat sinds de kruistochten, Columbus en de Zilvervloot de Man minder mannelijk is geworden. Integendeel! De Man van Nu in zijn lucht- drukpak, zijn Zuidpooluitrustïng, of in zijn colbert achter elektronische breinen, heeft méér moed, werkt onder méér spanning en met grótere snelheid dan ooit tevoren". Foei, lezeres, waarom zit u nu zo te lachen? „In dit jaar 1958", zo con stateert de schrijver, „ziet men duide lijk wie zich wil onderscheiden van de anderen, persoonlijker wil zijn, be ter wil leven, sneller wil opklimmen, actiever is, dynamischer, méér MANt" Herkent u uw echtgenoot dan niet? Volgens de auteur van dit schone pro za moet u het kunnen zien aan: „zijn loop, zijn bewegingen en vooral aan zijn kleding". Tenslotte willen wij u ook de vol gende ontboezeming niet onthouden: „Onze tijd vraagt om de „snelle snit", dezelfde dynamische coupe die u te rugvindt in de Supre Sabre en de nieuwste Ferrari, om dezelfde be schermende stoffen die kikvorsman nen warm houden en piloten het leven redden. Ingezonden mededeling (Adv.) DE LERAAR ENZ'JN KLAS VAN ELKE TIEN KINDEREN op de wereld hebben er vijf geen school bezocht, vier hebben slechts een paar jaar lager onderwijs kun nen volgen en slechts één kind heeft de mogelijkheid om volledig en hoger onderwijs te volgen. De meest formidabele taak voor de toekomst van de wereld is dan ook te zorgendat 250 miljoen kinde ren onderwijs kunnen krijgen. Om onderwijs te geven moet men ech ter over twee dingen voldoende de beschikking kunnen hebben en dat zijn in de eerste plaats de onder wijzers en onderwijzeressen, en in de tweede plaats de school met zijn leermiddelen. Deze twee din gen zijn nu op zich zelf al weer een wereldprobleem want aan beiden is er op de wereld een schrikbarend tekort. Een uiting hiervan is de grootte van de klas t.o.v. de leraar. Wat nu de klassegrootte aangaat is hier de stelregel te huldigen van „Hoe minder, hoe beter". Immers, hoe min der leerlingen op een onderwijzer „rusten" hoe beter het onderwijs systeem kan werken. De klassegrootte geeft dan ook een aanwijzing van het peü van het onderwijs in de diverse landen. In onze grafiek geven wij nu een duidelijk overzicht van het aantal 70 65 60 55 50 45 40 35 30 25 20 15 10 5 0 AANTAL LEERLINGEN PER 0NpERWUZER( LO) ■1 i ff 3 Of Birma Indonesië 0 C 1 X. J <1 i n c— 2 tv to TJ CX g g qy to n r» 3 Of S> «P 3 O leerlingen by het lager onderwijs per leraar. Bij de verschillende naties hebben de verschillende problemen over het algemeen ook verschillende oorzaken. Zo ook bij het onderwijs, de proble men van de grootte van de schoolklas sen zijn terug te brengen tot de pro blematiek van het aantal beschikbare onderwijzers, aantal bestaande seho- len, toename van de bevolking, geld etc. Het zijn deze feiten waardoor er in onze grafiek van die grote verschil len optreden. Het schrikbarendste is op onze tekening wel de situatie in Zuid-Korea waar één onderwijzer 68 leerlingen in de klas heeft en 68 leer lingen zijn elk op hun beurt weer 68 probleempjes die elk op hun eigen manier moeten worden aangepakt en opgelost. Zweden staat er met zijn aantal leerlingen per onderwijzer zeer gun stig voor, het heeft dan ook de klein ste schoolklassen van Europa ni min der dan 25 leerlingen. Tussen deze ca. 25 van Zweden en de 68 van Zuid- Korea ligt een wereld van verschil len in een wereld van problemen. Pro blemen die voor heel veel landen zich aandienen in de gedaante van zéér weinigen (de onderwijzers), die voor zéér velen (de kinderen) moeten zor gen. Vaak gaat in de diverse landen een tekort aan onderwijzend personeel nog samen met een tekort aan scholen zodat de situatie nog moeilijker wordt. Verschillende landen proberen hun klassegrootte naar beneden te bren gen door speciale campagnes te voe ren om onderwijzers aan te trekken en vrijstelling van militaire dienst te verlenen aan onderwijzers en kweke lingen. Aan de laag-ontwikkelde lan den wordt grote hulp geboden door de organen van de Ver. Naties en tal van landen pogen in vijfjaren-plannen de ergste.problemen in het onderwijs op te lossen. Het is een gevecht, een ge vecht voor de jeugd en daarmede voor de toekomst. Wij behoorden tot de bevoorrechten die een van de modeshows konden bij wonen die tijdens de beurs dagelijks werden gegeven. Super-mannelijke mannequins brachten de snelle snit op het plankier, in alle vormen, kleuren en variaties. De eerste shower verscheen in een oranje blazer, een blauwe broek en gele schoenen, méér dan ooit man, naar wij aannemen. Met kleuren werd bepaald niet zuinig omgesprongen. Halverwege de show knipperden de toeschouwers al niet eens meer met hun ogen voor de combinatie van een hemelsblauwe broek, een geel jasje en een knalrode stropdas. Kleurige stre pen en ruitdessins roerden in ruime mate ten tonele gevoerd. We kregen aan het slot nog een rode smoking te zien, gemaakt van een licht en soepel mengsel van wol en zijde. In het sportieve genre zijn de varia ties vele. Ook de z.g. „leisure wear", de gemakkelijk zittende kledingstuk ken voor vrye uurtjes, snipperdagen en vakanties, valt bijzonder in de smaak by de man pardon: de Man. Het gebruik van lichte synthetische stoffen zoals terlenka, draion, dacron en nylon al of niet vermengd met natuurlijke materialen neemt snel toe en dat is ook geen wonder, want deze stoffen zijn over het algemeen sterk, kreukherstellend en goed was- baar. De nieuwe mannen-modelijn is de „natural line", die gekenmerkt wordt door een aflopende schouderlijn, smal le broekspijpen (zonder omslag) en een slanke heuplqn. De Engelsen zijn bijzonder vooruitstrevend geweest: zy hebben ook voor de heren der schep ping de trapeziumlijn ingevoerd en hun costuums hebben broekspijpen die van de knie tot de enkel wijder uitlopen en colberts die nauw zgn in de taille, maar wijd om de heupen hangen. Bij de overhemden kunt u alle kleu ren van de regenboog terugvinden, ook al blijven de effen witte exemplaren de boventoon voeren. Het nieuwtje van de beurs was het aan twee kan ten draagbare overhemd, dat evenveel kost als een normaal. Boorden en manchetten keren is daarbij niet meer nodig, terwijl de eigenaar het ook even binnenste buiten aan kan trek ken als het in de loop van de dag wat smoezelig wordt. Zes Groningse fabrikanten van he- renconfectie hebben hun vakkennis vereend in „Ckill-0-6". De stof die Skill-0-6 gebruikt is een combinatie van terlenka en merinowol en de goede eigenschappen daarvan, zoals de vormvastheid, het kreukherstellend vermogen en het licht gewicht. Al weer een stap verder naar de glorieuze toe komst, waarin de man méér dan ooit MAN zal zijn! Het bestuur van de studentenver eniging heeft zich van de onsportieve daad van de beide leden der ontgroe ningscommissie gedistancieerd en zich naderhand met een open brief tot de bevolking van Bolsward gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de be trokken studenten zijn geroyeerd als lid der vereniging. De rechtbank te Amsterdam heeft de 42-jarige uitvoerder M. D., die, hoewel reeds sedert 1945 getrouwd, in augus tus jl. voor de tweede keer in het hu welijk is getreden, wegens bigamie veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. Tegen hem (zijn wettige echtge note en kinderen wonen in Gorredijk (Fr.)) was acht maanden geëist. Tijdens zijn verblijf op Nieuw-Guï- nea, waaruit hij op 5 juli jL terug keerde, was D. via correspondentie in contact gekomen met een jonge vrouw uit Amstelveen. Op 23 juli liet hij zich in de gemeente Nieuwer Amstei in schrijven en reeds de volgende dag zijn voorgenomen huwelijk met zijn corres pondentievriendin, aldaar registreren. Op de huwehjksdag 7 augustus werd op de burgerlijke stand de on regelmatigheid ontdekt. Enkele uren na de huwelijksvoltrekking werd de bruidegom gearresteerd. Ingez. mededeling (adv.) BEURS VOOR MODE I EN HUISHOUDING AHOY* GEBOUW t/m 24 Sept. De eerste maal is er een breuk gekomen in de traditionele samenwer king tussen de Christen-Democraten en Sociaal-Democraten van Saragat in Italië. Deze breuk deed zich voor toen er in Venetië een nieuwe bur gemeester gekozen moest worden. De sociaal-democraten, communisten en Nenni-socialisten werkten bij de ver kiezing samy( hetgeen tot gevolg had dat de sociaal-democraat Gavagnin tot burgemeester van Venetië werd gekozij. Tot nu toe werd deze post bezet door een Christen-Democraat. Ingez. mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenf Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede word! bedoeld de wederzijdse versterking Van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd In Chefarine.,4"- eikalzonderlijkal beroemd werken lezamen nog beier. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen lalen en doen werkelijk wonderen! tERCEHDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABIET 1 Tegen pijnen en griep Gexchtki voor de gevoeligste maag, die wordt btscheimd door kei bestanddeel Cbetfox Op zaterdagavond 6 september omstreeks half negen hebben vele bewoners van het noordoostelijke deel van Nederland een heldere blauw-groene vuurbol waargeno men die zich, gevolgd door een lange staart, met grote snelheid langs de hemel spoedde. Aan het eind van zijn baan explodeerde de bol en het geluid van deze explo sie, die waarschijnlijk op circa 50 kilometer hoogte plaatsvond, werd na enige minuten gehoord, door sommigen als een dof gerommel, door anderen als een harde knal. Dit verschijnsel is veroorzaakt door een zeer grote meteoor (vallende ster). Een meteoor op zichzelf is een vry normaal verschijnsel, maar van hoor bare explosies is in de afgelopen tien jaren slechts enkele malen gewag ge maakt. De sterrenwacht te Utrecht zou graag nadere inlichtingen willen heb ben over dit zeldzame natuurverschijn sel, en verzoekt waarnemers per brief kaart de volgende gegevens in te wil len zenden naar Sterrenwacht te Utrecht, Afdeling Meteoren: Tijdstip van het verschijnsel, tijds verloop tussen fits en gerommel, kleur, vorm, helderheid en grootte van de vuurbol, vergeleken met helder heid en grootte van de volle maan, richting en hoogte in graden van het begin en eindpunt, duur van het ver schijnsel (in seconden).

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5