rovinciggSKM? OUDE HERVORMDE SCHOOL Middelburg onder slopershamer Veere's restauratieplan gaat onverdroten voort Souburgse duivenliefhebbers en ringlijders werkten samen voor „Zonneveld" Werkloosheid in V.S. daalt Over ruim een jaar in modern gebouw Eenenveertig zwem- wereldrecords erkend TERNEUZEN Schietwedstrijd 's-Heer Hendrikskinderen Meer dan f 200 voor patientjes ingezameld Geen gezinshereniging uitgeweken Hongaren Daarnaast wordt zelfs gedacht aan uitbreiding TERNEUZEN [Woensdag 10 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 2 Het. gebouw van de school der Hervormde Gemeente te Middelburg, de volksmond Molenwaterschool geheten, wordt op het ogenblik oor de Middelburgse sloper F. L. C. Hoorninck „onder handen ge nomen". Zware mokerslagen beuken de muren, die binnen enkele da gen onder dit dreunend geweld zullen bezwijken. Het schoolbestuur kan er echter, evenmin als het hoofd, de heer A. den Boer, geen traan om laten, of het zou louter van blijdschap moeten zijn. Want wat op het ogenblik aan de Zuidsingel aan het verdwijnen is, was het predi kaat „school" al jarenlang niet meer waard! Nu kan deze school, die in zes jaar tijds zijn leerlingenaantal zag verdubbelen, tegen het eind van 1959 een hypermodern onderkomen tegemoet zien, dat op dezelfde plaats, op de grondvesten van een voor- malik pakhuis der Oost-Indische Compagnie (plusminus 1605 daar neergezet!) zal verrijzen. dat de huidige architect, de heer J. H. van Pagee, deze ruimte in zijn ont werp opnam. Het ligt in de bedoeling deze hall te gebruiken voor ouder avonden en allerlei gemeenschapsac tiviteiten. In de vloer is een ruimte uitgespaard voor een bloemenbak, zo dat de hall, die evenals de gangen met behulp van warns lucht zal wor den verwarmd, een bijzonder fleurig Sedert de oprichting in 1872 zetelt de Middelburgse Hervormde school in dit gebouw, dat aanvankelijk slechts uit één woonlaag bestond. In 1896 werd er „zo maar" een klas bovenop gezet en toen men nadien op nieuw moest gaan uitbreiden werd er aan weerskanten van deze opbouw nog een klas bij gefabriceerd. In de dertiger jaren tenslotte werd een zevende klas noodzakelijk en die kwam op de be gane grond aan de achterzijde. Een sa menraapsel van lokalen dus, waarvan het enige voordeel was, dat zij ruim waren en dat er voldoende licht kon binnen komen. Nadelen zijn er helaas te over geweest: te smalle houten trappenhuizen, tussen- „muren' van hout, deuren, die naar bin nen open gingen. De kelder stond ge durende drie van de vier jaargetijden onder water, met het gevolg, dat de ko- lenvoorraad alleen met flinke laarzen aan de voeten bereikt kon worden. Een speelplaats was er niet, de ver warming zorgde in de winter vrijwel dagelijks voor een rookgordijn in de lokalen, die bovendien bijzonder gehorig waren. Uit dit alles blijkt, dat men hier te maken had met een schoolgebouw, dat In de toekomst enorme bedragen aan onderhoud zou vergen. Vier jaar lang heeft het bestuur de strijd gevoerd, die al zovele andere schoolbesturen hebben gevoerd, of nog aan het strijden zijn. Daar de school met elf klassen in zeven lokalen zat, kwam men gelukkig bovenop de urgentielijst te staan. Er was namelijk op den duur zo weinig ruimte beschikbaar, dat de klassen verdeeld waren over vier ge bouwen, te weten school J, de school Van de Gereformeerde gemeente aan de Verwerijstraat, school C en het eigen Sebouw aan de Zuidsingel. Gedurende e tijd van de sloop en de bouw van de nieuwe school zijn daar bovendien nog de voormalige Handelsschool en de kleu terschool in de Schuitvlotstraat bij ge komen! Het heeft net bestuur nog al wat moeite gekost, om met het nieuwe ge- Douw op de oude plaats in de binnen stad te blijven. Steeds meer wordt er tegenwoordig immers toe overgegaan, Scholen aan de rand van de stad neer te zetten, waardoor er uiteindelijk in het centrum weinig schoolruimte overblijft Men verkreeg evenwel toch toestemming en toen werd begonnen met de aankoop van twee krotwonin gen tussen de school en het Prot. Christelijk militair tehuis, hetgeen poodzakelijk was voor de uitbreiding en de aanleg van een speelterrein. Vier ton De nieuwe school, waarvan de kos ten een bedrag van bijna vierhonderd duizend gulden belopen, krijgt een frontbreedte van meer dan vijftig meter en zal uit twee bouwlagen be staan. Aan de voorzijde bevindt zich een aantal gevelpilasters en boven dien zullen de vlakken aan deze gevel verlevendigd worden met kunstwer ken. Via twee ingangen in een tocht- portaal treedt de bezoeker in een zo genaamde gemeenschapsruimte met een oppervlakte van bijna 165 vier kante meter. Deze ruimte, die het aanzien van een hall krijgt, kwam in het oorspronkelijke plan, dat ontwor pen werd door wijlen de heer C. Boot, niet voor, omdat daar toen geen ver- funning voor werd verleend. Later wam die toestemming echter wel, zo- Tijdens een vergadering van het be stuur van de F.I.N.A (Internationale èwemfederatie), welke onder leiding van onze landgenoot Jan de Vries te Wenen is gehouden, zijn 41 wereldrecords (24 heren en 17 dames) erkend. Het wereld record op de 4 x 100 meter wisselslag estafette dames, dat vrijdag 5 september tijdens de Europese zwemkampioenschap- pen te Boedapest door de Nederlandse meisjes Lenie de Nijs, Ada den Haan, Ate Voorbij en Cockie Gastelaars op 4 min. 52.9 sec. werd gebracht, behoorde ook tot de records, die werden gehomo logeerd. Voorts werden er niet minder dan 7 records van de Australiër Jon Konrads erkend, t.w. 2.03.2 op de 220 yards, 4.21.8 op d, 400 meter en 440 yards, 9.14.5 op de 800 meter en 880 yards, 17.28.7 op de 1500 meter en 1650 yards (allen vrije slag). Van de in totaal 41 erkende records stonden er 25 op naam van Australië. Schietwedstrijden De politiesportvereniging Terneuzen organiseert op zaterdag 13 september schietwedstrijden in de oesterput. De wedstrijden zullen om half twee be ginnen. De volgende verenigingen ne men aan de wedstrijden deel: gemeen- (e-politie, reserve-politie, douane, P.T. T., technische dienst P.T.T., rijkspolitie te water, verkeersgroep rijkspolitie, dienst invoerrechten en akkijnzen en personeel van de C.N.A. te Sluiskil. 575 stakers in augustus Volgens opgave van het C.B.S. zijn in augustus jj. in ons land 4663 arbeidsda gen verloren gegaan als gevolg van sta kingen, 575 werknemers waaren hierbij betrokken. Voor juli 1958 bedroeg het aantal ver loren arbeidsdagen 5213 (606 arbeiders) én vorig jaar In augustus 371 (169). aanzien krijgt. Aan weerszijden van de hall zijn de kamer van. het school hoofd en die voor het bergen van de leermiddelen geprojecteerd. Dit laat ste verblijf kan ook als keuken ge bruikt worden. De ingang voor de leerlingen be vindt zich aan de achterzijde, waar ook de speelplaats komt, die via een poort aan de Zuidsingel bereikt kan worden. Op de begane grond zijn vier leslokalen uitgezet, terwijl op de eer ste verdieping de andere lokalen zeven in getal zullen worden on dergebracht. Deze étage bereikt men langs twee trappen aan beide zijden van de hall, die van open, leistenen dektreden voorzien worden. Zo is er nog veel meer, eigenlijk te veel om op te noemen, wat deze school tot één van de fraaiste in Zee land zal maken. En iedereen ziet thans uit naar het moment, dat op de goot- lijst van de voorgevel in letters van sierbeton de aanduiding „SCHOOL HERVORMDE GEMEENTE" zal ver rijzen. Een moment, dat niet eens zo ver meer weg is, vooral nu het oude gebouw met behulp van slopershan den zijn ondergang met rasse schre den tegemoet gaat. In aansluiting op ons verslag van de schietwedstrijden te 's-Heer Hendriks kinderen in ons blad van gisteren ge ven wij hier de aanvullende uitslagen: Vrije baan: 1. A. Wisse, Domburg 90 p. -j- 29 x 30; 2. N. Fier loos, Goes 90 p. -j- 20 x 30; 3. A. Frieller, Domburg 90 p. -f 19 x 30; 4. W. Brand, Domburg 90 p. 11 x 30; 5. C. de Jonge, Middel burg 90 p. 6 x 30; 6. C. J. Breas, Goes 90 p. 3 x 30, 4 x 29; 7. W. de Jager, Dogmburg 90 p. 3 x 30, 3 x 29; 8. J. Buteyn, Goes 90 p. 3 x 30, 1 x 29; 9. J. Kloosterman, 's-Heer Hen drikskinderen 90 p. 2 x 30, 3 x 29; 10. J. J. de Jager, Goes 90 p. 2 x 30, 1 x 29; 11. M. Remijn, 's-H. H. Kinde ren 90 p. 1 x 30, 6 x 29; 12. J. Stroo, Meliskerke 90 p. 1 x 30, 4 x 29; 13. C. Steyn, Domburg, 90 p 1 x 30, 2 x 29; 14. L. Schoe, Domburg 90 p. 10 x 29; 15. M. Rouw, 's-H. H. Kinderen 90 p. 2 x 29. Extra prijs: 1. M. Rouw, 's-H. H. Kinderen (V. P. E.-baan) 188 punten. DE NEDERLANDSE dameszwemploeg, die in Boedapest ons land op zo'n waar dige wijze heeft vertegenwoordigd, is dinsdagochtend in ons land teruggekeerd. Op het station te Eindhoven werden de meisjes, die hun grote beker in triomf met zich voerden, in de bloemen gezet. Onder voorzitterschap van de heer J. Caljouw kwam de Souburgse dui- venvereniging „De Luchtbode" maan dag in het clubgebouw, café Verbeem, in najaarsvergadering bijeen. Alvo rens met de afwerking van de agenda werd begonnen richtte de voorzitter zich tot de heren C. L. Westerweel en H. L. Plompen, resp. voorzitter en se cretaris-penningmeester van het comi té „Sport Steunt Zonneveld", die op verzoek deze vergadering bijwoonden. Hij deelde mede, dat de samenwer king in C.C.W.-verband sedert enige tijd is verbroken en dat als gevolg daarvan de gezamenlijke liefdadig heidsactie ten bate van Sport steunt Zonneveld in het gedrang dreigde te komen. Men besloot toen geheel zelf standig deze actie voort te zetten en doordat spontaan vele ereprijzen wer den geschonken is het mogelijk ge weest voor het goede doel werkzaam te blijven. De voorzitter roemde in dit verband het vele en goede werk dat het lid, de heer A. v. d. Weele, had verricht en vooral door zijn initiatieven, die hij ook wist te verwezenlijken, kon uit eindelijk van een groot succes worden gesproken. Aanvankelijk werd begonnen met in het inkorflokaal een bus te plaat- Het Hongaarse Rode Kruis kan niet garanderen, dat de vrouwen en kinde ren van de Hongaren, die na de op stand in 1956 het land hebben verla ten, zich bij hun verwanten in het buitenland kunnen voegen. Dit is dinsdag te Boedapest meegedeeld door de voorzitster van het Indiase Rode Kruis, Rajkoemari Amrit Keoer. Zij zei, dat de Hongaarse autoriteiten hun eis hadden herhaald, dat twintigdui zend kinderen, die tijdens de opstand naar het westen zijn uitgeweken, naar Hongarije terugkeren. In antwoord op de suggestie van mevrouw Rajkoemari Kaoer, dat de Hongaarse regering dan ook vrouwen en kinderen zou moeten toestaan, zich bij hun verwanten in het buitenland te voegen, had het Rode Kruis te Boe dapest laten weten, dat de regering de uitgewekenen beschouwt als mensen, die hun land in de steek hebben gela ten en dat er daarom geen garantie betreffende gezinshereniging kon worden gegeven. sen, waarin ieder die bij de „afreke ning" iets te missen had, zijn gift kon deponeren. Deze „bus-actie" had een aantrekkelijk vervolg. Toen op de derde Paasdag de Souburgse ringrij- ders hun traditionele ringrijderij hiel den en daartoe eveneens gebruik maakten van hetzelfde lokaal, werd de bus in hun aandacht aanbevolen. De ringrijders haakten in en gingen zelfs verder. Ook bij andere gelegen heden deed de bus dienst en op hun verzoek kon de heer Caljouw ook de opbrengst hiervan overhandigen. De feitelijke overdracht van deze bijdragen werd op sympathieke wijze verricht door het jongste lid van de „Luchtbode", de 11-jarige Jos Broeke, die met een keurig toe spraakje de beide envloeppen over handigde. De heer Westerweel dankte het Luchtbode-bestuur en de ringrijders van Souburg voor het geen zij in het belang van de Zon neveld-patientjes hadden verricht en hoopte dat in de toekomst ook de andere ringrijders op Walcheren zullen willen inhaken. Nadat de heer Plompen had meege deeld dat de „Luchtbode" niet minder dan f 140,had bijeengebracht en de Souburgse ringrijders een bedrag van f 65,39, gaf hij zijn indrukken weer van wat hij op „Zonneveld", tijdens een recente ontspanningsdag voor de patientjes had meegemaakt. Voorzitter Caljouw gaf de verzekering, dat de Souburgse duivenliefhebbers het niet bij deze keer zullen laten. Enige tijd geleden is men in Veere begonnen met de restauratie van een aantal panden, die weliswaar geen monumentaal karakter dragen, maar die toch van belang zijn voor het stadsbeeld van de gemeente. Het gaat hier om een algemeen restauratieplan, dat in 1955 werd ont worpen en waaraan het rijk een niet onbelangrijke bijdrage levert. Tal van Nederlandse gemeenten zullen voor wat dit betreft jaloers zijn op het schone stedeke Veere, dan wel op een bijzonder gelukkige wijze tot verfraaiing van zijn stadsbeeld kan overgaan. Maar liefst veertig gebouwen vallen onder deze werkzaamheden, huizen van eigenaren, die zelf de kosten van een verbetering niet kunnen dragen. Alle woningen, die in aanmerking kwamen, werden door Monumenten zorg op een lijst geplaatst, waarna het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen bepaalde conclusies trok. Dit resulteerde uiteindelijk in een bijdrage van veertig procent in de restauratiekosten. Automatisch vloei de hieruit voort, dat de gemeente Vee re twintig procent van de lasten moest dragen en de provincie één tiende gedeelte. Dit betekent derhal ve, dat de eigenaren slechts dertig procent van de kosten behoeven te be talen, om een volledig gerestaureerd pand te krijgen. Een regeling, die bij zonder gunstig genoemd mag worden! Het is inmiddels gebleken, dat liet rijk vooralsnog moeilijk tot uitkering van deze subsidie kan komen, gezien de minder gunstige financiële positie van ons land. Zodoende werd de ge meente Veere verzocht, voor de voor financiering te willen zorgdragen. Door gebruik te maken van eigen kasmiddelen kon Veere aan dit ver zoek voldoen. Het ziet er op het ogenblik evenwel niet naar uit, dat het rijk vóór 1963 tot uitkering van de subsidie kan overgaan. Het gelukte evenwel on danks alles, een uitermate gunstige regeling te treffen, dit ondanks het feit, dat er zelfs restauraties van bijna f 30.000 bij betrokken zijn. Drie van de in aanmerking komen de panden zijn inmiddels geheel in oude luister hersteld en aan het vier de is men dezer dagen begonnen. Zodoende blijft ook voor de toe komst het schilderachtig aanzien van Veere gehandhaafd, niettegenstaande de veranderingen die er op vrij korte termijn zullen komen. Om het stadje aan de Zandkreek voor de beoefenaars van de water sport nog aantrekkelijker te maken, heeft het gemeentebestuur aan de Ne derlandse Heidemaatschappij opdracht gegeven, een plan voor geheel Veere inclusief de naaste omgeving, te ma ken. Voorop staat hierbij, dat het stadje ook na de afsluiting van het Veeregat het domein van de rustzoekenden moet blijven. Zeilers met het kleinere materiaal en de mensen die meer voor vertier komen, zal men dan trachten onder te brengen in de werk- haven, die aan de andere kant van de dijk voor het krekengebied tussen Veere en Vrouwenpolder ligt. Hier door zou dit gebied definitief een re- creatiéve bestemming krijgen. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat in de komende jaren, wanneer het Zandkreekgebied eenmaal tot een wa tersportcentrum aan het uitgroeien is, de belangstllinge voor Veere groot zal worden. Er wordt daarom reeds aan uitbreiding gedacht en daarvoor wil men gaan naar de overzijde van het kanaal door Walcheren, naar het ak kerbouwgebied, dat aan de Zandkreek grenst. Naar de burgemeester van Veere, jhv. F. den Beer Poortugaal, ons zei, zal het dan echter noodzakelijk zijn, een brug over het kanaal te leggen. Hiermee zou dan tegelijkertijd het Noord-Sloe ontsloten worden. Veere zal zich in de komende tijd volgens de burgemeester ook meer moeten gaan toeleggen op het organi seren van culturele evenementen. Iets dergelijks behoort ongetwijfeld tot de mogelijkheden, met name omdat de grote kerk bij uitstek geschikt is ge bleken, om concerten in te geven. BRUINISSE Duivensport. De Postduivenhouders- vereniging „De Bruse Trekker" nam deel aan de wedvlucht uit Noyon op 23 augus tus. Bij terugkeer ontmoetten de dui ven in Zeeland plaatselijk zware regen buien, wat de prestaties van de dieren natuurlijk niet ten goede kwam. De concourswinnaar, een duif uit St. Philipsland, deed 1301.62 meter per mi nuut; de eerst aankomende duif van de „Bruse Trekker" kwam slechts tot 1142.95 meter per minuut. De uitslag was als volgt: T. Dalebout, Nieuwerkerk 1, A. de Koning, Bruinisse 2 en 7; J. de Ronde, Sidjansland 3 en 8; Ph. Steketee, Bruinisse 4; H. C. Noord- hoek, Sirjansland 5 en 6; C. Bal, Sir- jansland 9; W. A. Jumelet, Bruinisse 10. BORSSELE Bedrijfsongeval. In het graanpakhuis van de heer D. viel een stapel zakken met graan omver. De werkman J. v. S. werd er onder bedolven. Nadat hij spoe dig was bevrijd, werd direct de dokter ontboden. Gevreesd werd voor inwen dige kneuzingen. BIEZELINGE Pijpersfeest. Zaterdagmiddag en -avond zal Biezelinge vol zijn van prettige klanken van het pijpercorps. Dan komt namelijk het pijpercorps „Irene" uit Ter- neuzen naar deze plaats en samen met het plaatselijke corps „Jonge Kracht" zul len er marsen zijn en een concert met taptoe. Het feest begint zaterdagmiddag om 5 uur. Dan zullen beide korpsen afzon derlijk een mars maken door het dorp. Om kwart voor zeven begint een geza menlijke mars en deze wordt besloten op het marktveld met een concert van beide corpsen. Aan het eind van de avond is er een gezamenlijke taptoe. s-HEER HENDRIKSKINDEREN Graag gewild concert. Het ontbre ken van een plaatselijke muziekvere niging betekent niet dat de bevolking niet muziekminnend is. Voor het con cert dat de fanfare-vereniging „Excel sior" uit 's Heer Arendskerke maan dagavond gaf bestond althans een goede belangstelling. Op een speciaal daartoe geïllumi neerd gedeelte van het dorpsplein werd onder leiding van de dirigent D. Burger een aantrekkelijk programma uitgevoerd. De plaatselijke Oranjever eniging beloonde de geste van „Excel sior" met een tractatie. HEINKENSZAND Geboren: Willem J., z.v. J. Braamse en S. A. de Kok. Gehuwd: T. P. v. d. Walle te Kloetinge en J. J. v. Gersel. Overleden: J. Hannewijk, echt. van L. Paardekoper, 61 j.; W. J. Schrijver, 70 j. te Goes. SLUISKIL Bromfietser maakte val. De 40-jari- ge AV. uit Zaamslag reed met zijn bromfiets in Sluiskil in de richting van Zaamslag. Nadat hij de kanaal- brug over was gereden, wilde hij de Blikstraat inslaan, maar daarbij slipte zijn voorwiel over een steentje, waar door V. kwam te vallen. Hij liep ver wondingen aan het hoofd op. Woonwagenbewoners, die in de na bijheid vertoefden, verleenden hulp en waarschuwden onmiddellijk dokter Wechgelaar, die V. liet vervoeren naar het ziekenhuis in Sluiskil. Na daar be handeld te zijn kon V. naar zijn woon plaats terugkeren. SEROOSKERKE (W. Nieuwe instrumenten. In de afgelo pen week hebben leden van de muziek vereniging EMM te Serooskerke een grote lijstcollecte georganiseerd voor het aanschaffen van nieuwe instru menten. Verschillende instrumenten hebben tijdens de inundatie in 1944 ge leden van het zoute water. En in ver band met het in oktober a.s. te her denken 10-jarig bestaan van de ver eniging wilde men goed voor de dag komen. De opbrengst van de collecte bedroeg f 924,65. ST. ANNALAND Sport van zaterdag. Zaterdagnamid dag werden te Sint-Annaland twee voetbalwedstrijden gespeeld tussen de beide elftallen van W. H. S. en „Val Aan". Uitslagen: W. H. S. IVal Aan I 5M3 en W.H.S. II—Van aan II 2—1. „Accelerando" naar Poortvliet". Het muziekgezelschap „Accelerando" uit Sint-Annaland hoopt zaterdagavond a.s. onder leiding van de heer H. J. L. Laenen deel te nemen aan een te Poortvliet te houden muziekavond (op de muziektent). WBSTKAPELLE Wedvlucht. De postduivenvereniging „de Zwaluw" te West Kapelle, hield een tweetal wedvluchten in concours. 1, 2, 3, 5, 7 en 10 J. Kleinepier; 4 C. Sebregt; 6 A. Houmes; 8 K. v. Breda en 9 J. Bal thazar. Dit was vanaf St. Quentin, af stand 188 km in concours. KATTENDIJKE Gehuwd: A. J. C. Janse, 25 j. en C. M. Schouwenaar, 23 j.; J. A. Walrave, 29 j. en M. M. Oele, 25 j.; D. W. C. Ge braad, 26 j. en P. Plaatsman, 21 j. OUD-VOSSEMEER Geboren'. Gerardus M„ z.v. A. P. Keij- zers en P. A. Timmermans; Johanna A., d..v A. P. de Koning en M. C. de Leeuw. Gehuwd: P. J. Hommel, en J. M. Ver hees; J. van de Watering te Halsteren en P. Th. Boogaert. Ondertrouwd: A. P. Douw en M. van Beekhuizen; P. A. Douw en N. J. Pip- Ping. En zo kijkt Veere naar de toekomst Een toekomst, waarin de talrijke toe risten en natuurlijk niet te verge ten de inwoners het zonder vissers vloot zullen moeten doen. Dat ook de reddingboot zal verdwijnen gaat zeer velen aan het hart, niet in het minst, omdat een vijftal Veerenaren nog deze winter heeft bewezen ee;n grote red ding te kunnen verrichten! Vlissingse haven aan eind oplegcapaciteit Vanmiddag wordt te Vlissingen ver wacht het in 1953 gebouwde en dus vijf jaar oude Liberiaanse motorschip „George", groot 9000 bruto registerton eigendom van Griekse reders, die het hierheen hebben gezonden, om heli zodra toestemming van Rijkswater staat is verkregen, op te leggen in de Zandkreek. In afwachting van deze toestem ming zal het een plaats krijgen naast de andere opgelegde schepen, zodat het aantal dezer schepen dan is ge- gegroeid tot 10, waarvan er twee in Middelburg liggen. De Vlissingse haven is, met dit achtste schip erbij, aan het eind van zijn oplegcapaciteit. Men lioopt dan ook in de kringen, die hierbij betrok ken zijn, dat Rijkswaterstaat zeer bin nenkort de nodige toestemming zal geven, waardoor de „George" en an dere schepen, die verwacht worden in de Zandkreek ligplaats kunnen kie zen. Dezelfde rederij is namelijk voorne mens nog enkele schepen hierheen te zenden. Zomeravondvoetbal In de zomeravondcompetitie werden in rayon Vlissingen nog de volgende wedstrijden gespeeld: MWKCoal (1 3); SBLV—VAW (1—0) en Gebr. v. d. Berg—PVS (0—5 regl.). De stand luidt hier: Gebr. v. d. Berg 16—28; SBLV 15—20; Coal 16—20} MWK 16—19; VAW 16—16; PVS 16— 14; PZEM 15—13 Uiterton 16—8 en GPC 16—4. Diefstal op schip Bij de gemeente-politie te Terneuzen werd door de gezagvoerder van het Engelse s.s. „African Night", dat met oud ijzer geladen was en op de rede gelost werd, aangifte gedaan van ver missing van een waardevolle sextant en een viertal verrekijkers. Het schip is inmiddels weer vertrokken. Duits geschenk De Westduitse Bondsrepubliek heeft boekwerken beschikbaar gesteld voor de beste leerlingen van enige scholen in Nederland. Mej. Carla Toussaint, ge wezen leerlinge van het Petrus Hon- diuslyceum, mocht uit handen van de Duitse leraar, de heer Slot, het boek „Deutsche Literaturgeschichte" ont vangen. Het aantal werklozen in de Ver enigde Staten is, blijkens een bekend making van de Amerikaanse rege ring,, in augustus met 600.000 gedaald. De daling was in augustus evenwel minder groot dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar. Het aantal werklozen daalde tot 4.699.000. Houdt men rekening met seizoenfactoren, dan is de werkloos heid in de V.S. na de tweede wereld oorlog slechts één keer groter geweest, nl. in 1949, toen het werklozencijfer ongunstig beinvloed werd door een staking in de kolenindustrie. Volgens een berekening van de de partementen van handel en arbeid was de vorige maand 7,6 procent van de beroepsbevolking werkloos. Het werkloosheidspercentage in april was 7,5. In oktober 1949 bedroeg het aan tal werklozen eveneens 7,6 procent. Opgeviste voorwerpen van de Hugo de Groot" Van de meeste der door de „Perion" na de ramp met de „Hugo de Groot" opgeviste persoonlijke bezittingen heeft men niet kunnen nagaan, aan wie der slachtoffers zij hebben toebehoord, meldt het Spaanse blad „ABC". Dank zij de hulp van de enige Nederlandse inwoonster van La Coruna, de echtge note van de Spaanse schilder Gerardo Porto, heeft men kunnen vaststellen, dat de „Perlon" van slechts één slacht offer persoonlijke documenten aan land heeft gebracht, n.l. van de heer J. Bering. Deze was als emigrant op weg naar Canada. Overleden: te Bergen op Zoom: A. M. J. Kniook, 68 j„ echtg. van C. D. Ampt; te Bergen op Zoom: E. Nuts, 62 j„ echt genote van G. Ilavermans; G. P. van Gorsel, 89 j. weduwe van J. A. de Graaft. Plaats vanoverlijden Koudekerke. H. M. de Koningin heeft de ereme- dalje in zilver toegekend aan de heren J. van Beveren, hoofd van de zetterij en J. Blankert, zetter, beide verbonden aan de drukkerij v.h. Lakeman en Ochtman.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2