Peking wil kwestie-Formosa NIET in Verenigde Naties Amerikanen vinden konvooi- begeleiding maar „moeilijk" INDE CHINESE WATEREN Drie noordelijke provincies willen industrialisatie bevorderen Duitse treilers op zoek naar nieuwe visgronden Nederlandse proefnemingen met atoomschip VRIENDSCHAP BLIJFT ALS U SCHRIJFT" PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ander geluid dan dat van Moskou oen mensen Milj betuigde trouw aan Tsjou-en-Lai Ziekenfonds- conflict in Vlissingen Belgische vissersboot vond raketstukken Vergelijkingen met Deltaplan gemaakt AMERIKAANS VLIEGER MAAKT WERELDTOURNEE van 40.000 KM Nederland 2al als eerste land worden aangedaan In Nederland onbekende roodbaars ontdekt tussen IJsland en Groenland Internationale correspondentieweek van 5 tot en met 11 oktober Verzetsorganisatie van Britten op Cyprus Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Korte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Busken- straat 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: Schoollaan 29. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, 7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Met een minimum van 1, Zeenwsch Dagblad Directeur: JACQ DE SMIT 14e JAARGANG No. 4107 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Woensdag 10 september 1958 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.07 u., onder 19.06 u. Maan op 3.28 u., onder 17.45 u. Hoogwater donderdag 11 september: Vlissingen: 0.02 u. 1.66 m., 12.18 u. 1.79 m. Terneuzen: 0.29 u. 1.83 m., 12.47 u. 1.95 m. Wemeldinge: 1.34 u. 1.62 m., 13.59 u. 1.53 m. Zierikzee: 1.11 u. 1.41 m., 13.31 u. 1.30 m. NAAR GEMELD WORDT is een vierde door de Amerikanen geës corteerd konvooi van Formosa uitgevaren om voorraden naar de Quemoy-archipel te brengen. "Volgens waarnemers vindt de Ameri kaanse zevende vloot het een moeilijke taak de nationalistische transportschepen doeltreffend te escorteren, aangezien de Amerikaan se oorlogsschepen op bevel van Washington in internationaal vaar water moeten blijven, dus drie mijl uit de kust van Quemoy. Naar van Amerikaanse zijde wordt vernomen, zijn er 90.000 nationalistische soldaten op de Quemoy-groep en 97.000 communisten op het vasteland er tegenover. Volgens nationalistische berichten zouden er 190.000 mi litairen op het vasteland zijn samengetrokken. Het is de Amerikanen niet bekend over hoeveel onderzeeboten de communisten bc,"'>h'vken. DE RUSSISCHE regering heeft Pe king laten weten, dat zij het Chinese wateren uit te breiden tot 12 mijl, er- besluit van zaterdag om de territoriale kent. Het Chinese besluit brengt mee, aldus de verklaring van Moskou, dat geen buitenlandse oorlogsschepen of vliegtuigen deze zone van 12 mijl, die ook voor het luchtruim daarboven geldt, mogen binnenkomen zonder toe- STEVENSON De lei- TSJOU-EN-LAI stemming van de Chinese Volksrepu bliek. Al eerder heeft de Sowjet-Unie het IJslandse besluit tot uitbreiding van de territoriale wateren erkend. Als de Chinese communisten zich be reid verklaren tot een doeltreffende en betrouwbare belofte, dat zij zullen af zien van geweld om territoriale bedoe lingen te verwezenlijken, zal er e.en zeer constructief nieuw element in de situatie rond Formosa worden gebracht dat verdere consequenties kan hebben. Dit heeft minister Dulles dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard. Dulles weigerde te zeggen waarover onderhandeld zal worden. Volgens hem hebben ook de commu nisten nog niet al hun kaarten op tafel gelegd. VERENIGDE NATIES De voornaamste reden, waarom de Verenigde Staten de kwestie-Formosa niet voor de Verenigde Naties bren gen, was volgens de minister dat de regering te Peking al heeft laten we ten, dat zij de jurisdictie van de vol kerenorganisatie niet erkent. (Pikant is, dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie zojuist heeft verklaard, dat deze kwestie in de Verenigde Na ties moet worden gebracht - Red.). Dulles zei ten slotte, dat de Ver. Sta ten de uitbreiding van territoriale wa teren van Communistisch China van drie tot twaalf mijl niet erkennen. Tsjou en Lai, de communistische Chinese minister-president, heeft aan een banket op de Noordkoreaanse am bassade gezegd, dat het Chinese volk het volste recht heeft om zijn eigen ge bied met alle geschikte middelen op een passend tijdstip te bevrijden en dat het geen enkele buitenlandse in menging zal dulden. EEDSAFLEGGING Radio-Peking meldt, dat meer dan een miljoen mensen dinsdagmiddag in zuid-China een bijeenkomst ter on dersteuning van Tsjou en Lai's verkla ring bijwoonden. Leden van de strijd krachten, die aan de bijeenkomst deel namen, legden een eed af om „Tai wan" (Formosa), Quemoy, Matsoe en andere eilanden voor de kust te be- brijden en de vijand in zee te drijven, aldus de radio. Amerikaanse democratische der Stevenson is dinsdag in New York teruggekeerd van een reis door west en oost-Europese landen. Stevehson verklaarde, dat de verdediging van Formosa een plicht was van de V.S. De toestand bij Quemoy en Matsoe noem de Stevenson gevaarlijk. Hij betwijfel de het of China „dwaas genoeg" zou zijn om te trachten Formosa te verove ren. Formosa zou voortaan „een soort Amerikaans protectoraat" zijn. De aan spraken van China op het eiland wa ren even weinig waard als zijn aan spraken op gebieden ten noorden van de rivier de Amoer, die thans deel uit maken van het gebied van de Sowjet- De beide artsen te Vlissingen over wier conflict met het bestuur van het Ziekenfonds Walcheren wij gisteren schreven, verklaren over het gegeven ontslag het volgende: „De artsen P. en B. verklaren, dat het gerezen conflict, door emotionele factoren, vormen is gaan aannemen, welke buiten proporties zijn. Het in voeren van een nieuw systeem betref fende de poliklinische hulp voor de pa tiënten gaf aanleiding tot administra tieve omissies, welke direct werden toegegeven in een desbetreffende ver gadering met het ziekenfondsbestuur. P. en B. geboden om het gerezen con flict tot oplossing te brengen. Deson danks werden door het ziekenfondsbe stuur „Walcheren" tegen de artsen maatregelen genomen, welke naar de inzichten van deze artsen niet in over eenstemming zijn met het conflict". Unie. Stevenson zei nog, niet te gelo ven, dat erkenning van Communistisch China door de V.S. tot oplossing van de kwestie-Formosa zal bijdragen. De Belgische vissersboot „Margueri te Marie Louise", is dinsdag de haven van Oostende binnengelopen met in de Noordzee opgeviste overblijfselen van wat er uitziet als een Amerikaanse le- gerraket. De diensten van het zeevaartcom missariaat van Oostende zullen de me talen stukken in ontvangst nemen, waarvan een de melding draagt „USA 53-1220" en ze ter beschikking stellen van de bevoegde legerdiensten die ze op hun beurt vermoedelijk aan het Amerikaanse leger zullen geven. Het gerucht had de ronde gedaan, dat het hier ging om wrakstukken van een straalvliegtuig, maar de gevonden stukken wijzen er wel degelijk op, dat het een raket betreft, die trouwens niet lang in het water heeft gelegen, aangezien het metaal geen oxydatie vertoonde. Een beleid, dat gericht zal zijn op een verbetering van de structuur der provincies Drenthe, Groningen en Friesland, zal aanzienlijke fi nanciële bijdragen uit de overheidskas vergen. Over een reeks van jaren zullen de nodige bedragen honderden milj oenen gulden belonen. van het systeem van premieregelin gen wordt opgemerkt, dat premierege lingen waardoor gebieden met uiteen lopende ontwikkelingsmogelijkheden op gelijke wijze worden geholpen het noorden onvoldoende hebben ge stimuleerd. MAATREGELEN Tot deze conclusie komt de bestuurs commissie, gevormd uit de colleges van Gedeputeerde Staten van deze provin cies, in een rapport, dat gisteren in brochurevorm onder de titel „Het noorden van Nederland" is uitgegeven en dat ingaat op de problemen, mede in de bekende brochure van het rijks planbureau „Het westen en overig Ne derland" aan de orde gesteld. VERGELIJKING DELTAPLAN Het gehele vraagstuk van de struc tuurverbetering dezer provincies zo wordt in het rapport verder gesteld is qua strekking en omvang zeker te vergelijken met andere nationale taken als de inpoldering van de Zuiderzee, de beteugeling van de watersnoodramp 1953 en de uitvoering van het Delta plan. De verwezenlijking van een goed structuurplan voor de drie noordelijke provincies zal voor andere landsdelen een zodanige ruimtelijke ontlasting betekenen, dat de nationale structuur zich meer harmonisch kan ontwikke len. Als zodanig ziet de bestuurscom missie, die zich bij het opstellen en uitwerken van haar plannen laat bij staan door een daarvoor in het leven geroepen werkgroep „Noorden des lands" hierin derhalve niet alleen een belang voor de noordelijke provincies zelf, maar voor heel Nederland. FONDSEN De commissie geeft aldus haar rapport voor dit doel de stichting van een of meer ontwikkelingsfond sen in overweging. Dergelijke fondsen zouden, naast directe hulp bij de fi nanciering van bepaalde objecten, ook indirecte hulp kunnen geven via le ningen en garanties aan particulieren, die bepaalde objecten ter hand nemen. In het rapport wordt voorts weerge geven op welke wijze men in het bui tenland aan dergelijke fondsen Daarom acht de bestuurscommissie bijzondere maatregelen noodzakelijk, in welk verband wordt gedacht aan: a. extra premie en maatregelen ter ver betering van het klimaat, en b. het zo danig differentiëren van de premiere gelingen, dat deze hoger worden naar mate vestigingen of uitbreidingen van bedrjjven voor de structurele verbete ring van meer belang zijn. President Nasser van Egypte heeft een uitnodiging van de Tsjechische re gering aanvaard voor een bezoek aan Tsjecho-Slowakije. In Neurenberg heeft een Poolse toe rist van een kort oponthoud van de reiswagen voor een stoplicht gebruik gemaakt om uit de bus te ontsnappen. DEZE FOTO LAAT ZIEN hoe een be schadigd patrouillevaartuig van de natio nalistisch Chinese marine (rechts) door een mijnenveger naar Makoeng op de Pescadores-eilanden wordt gesleept na zes mijl voor de kust van Quemoy te zijn getorpedeerd door 'n communistisch Chinese torpedoboot, terwijl het vaar tuig op weg was van Formosa naar Quemoy om daar 400 soldaten en 18 buitenlandse correspondenten aan land te zetten. Ondanks de aanval slaagden een dertig soldaten en acht correspondenten er toch in aan land te gaan. HERMAN SALMON, de chef- invlieger van de Lockheed-vlieg- tuigfabriek in Burbank (Califor- nië) zal als gezagvoerder fungeren van de met vier schroefturbines uitgeruste „Electra", die begin ok tober een wereldtoernee begint, die 40.000 kilometer voert en twee Het Westduitse visserijbedrijf, dat ruim 250 treilers in de vaart heeft en evenals Engeland tot 1 september ook in sterke mate was aangewezen op de visgronden onder de kust van IJsland heeft besloten nieuwe wegen te zoe ken voor een goede exploitatie van de vloot.- Zoals bekend heeft 'de West duitse bondsregering de treilerrederij- vorm en geadviseerd niet binnen de 12- heeft trachten të géven. Ten aanzien mijlszone bij IJsland te vissen. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met aanvankelijk hier en daar nog een bui. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. Matige tot zwakke, in hoofdzaak noordelijke wind. Vriendschap blijft als u schrijft' nationale contact door middel van is de slagzin van de tweede inter nationale correspondentieweek, die van 5 tot en met 11 oktober gehou den wordt door het Nederland comité" Internationale Correspon dentieweek" te Amsterdam. Dit comité werd mede op instignatie van Amerikaanse zijde het vorig jaar gevormd. Het heeft de medewerking van de P.T.T., de K.L.M., het A.N.V.V. en diverse andere organisaties en instellingen. Het doel is de bevor dering van het nationale en inter- een hartelijke correspondentie. Teneinde ook bij de filatelisten be langstelling te wekken zal de P.T.T. wederom een bijzonder stempel in gebruik nemen, waarop gedurende de correspondentieweek de daarbij behorende data staan vermeld. Gedurende de 6 dagen van de correspondentieweek zal men brie ven kunnen versturen in speciale enveloppen, die bij de kantoor boekhandel voor 3 cent verkrijg baar zijn en waarvan er dagelijks in willekeurige plaatsen van ons land in de postkantoren 3 zullen worden uitgeloot. De derde en de tweede worden beloond met een waardebon, de eerste echter brengt zijn afzender een reis op, met zijn gezin kan hij een dag gaan door brengen in de stad waar de ge adresseerde woont. Wordt een brief naar het buitenland getrok ken, dan krijgt de afzender een eenpersoons retourreis naar de ge adresseerde tot een maximum waarde van 500,plus zakgeld tot een tegenwaarde van 100 dol lar of een bijdrage in een grotere reis tot een totaal van deze beide bedragen aangeboden. Uit de Duitse viseserijhavens Bre men, Cuxhaven, Hamburg-Altona en Kiel is begin van deze week een flot- tille van zes Duitse treilers vertrok ken op een expeditiereis in de noorde lijke wateren tussen Noorwegen en IJsland en bij Groenland om te zoe ken naar nieuwe visgronden. De expeditie heeft de volle steun van de Westduitse regering, die daar voor een bedrag van een half miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld. Het resultaat van de reizen van de zes schepen wordt in de verschillende visserijlanden met belangstelling tege moet gezien. Het was de Duitse treiler „Glücksburg", uit Kiel, die met de in Nederland geboren schipper Hans Wijnberg op de brug enige jaren gele den een rijke visgrond van roodbaars bij de kust van Groenland heeft ont dekt. Ook de Duitse visserij onderzoe- kingstreiler „Anton Dohrn" heeft en kele jaren geleden een nieuwe vis grond van de op de Nederlandse vis markten onbekende roodbaars ontdekt tussen IJsland en Groenland. maanden duurt. Tijdens het Euro pese gedeelte van de trip zal Ne derland als eerste land worden aangedaan en 9 en 10 oktober zul len op Schiphol demonstratie vluchten worden uitgevoerd. De K.L.M. heeft, zoals bekend, twaalf toestellen van dit type in bestel ling. BIJ LOCKHEED vraagt men zich af hoe in Europa gereageerd zal worden op de verschijning van de „Electra", die een kruissnelheid van 650 kilome ter per uur ontwikkelt. De direktie is er bijzonder in geïnteresseerd of de passagiers de voorkeur zullen geven aan deze machine boven het wat snel lere tweemotorige straalvliegtuig voor de middelgrote afstanden, waar men in Europa veel mee te maken heeft. Conflict IJsland-Engeland niet voor Int. Gerechtshof Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat de Britse rege ring niet van plan is, het conflict met IJsland over de visserijzone rond dit eiland voor het internationale gerechts hof in Den Haag te brengen. Zoals bekend, heeft het verbond van Britse reders maandag een voorstel in deze richting gedaan. De officiële Engel se woordvoerder herinnerde er aan, dat IJsland de clausule inzake de bindende uitspraak van het internationale ge rechtshof niet heeft getekend. In Nicosia zijn gisteren vlugschriften in het Engels verspreid, ondertekend met „Cromwell". Daarin wordt gezegd dat er een organisatie van Britten is opgericht ter bestrijding van de Griek se verzetsbeweging „EOKA". ,Als er nog meer Britten worden vermoord, zullen mijn „ijzeren man nen" genadeloos hard terugslaan", zo zegt „Cromwell". Sinds de EOKA in 1953 met haar actie begon, zijn er meer dan honderd Britten om het leven gekomen, naast honderden Griekse Cyprioten en vele Turken. De Nederlandse voortstuwing Koopvaardijschepen" heeft plannen om te gaan experi menteren met een schip, dat wordt aangedreven door een kernreactor. Op een persconferentie in Genève van de Nederlandse delegatie op de Stichting Kern- atoomconferentie werd medegedeeld, dat hoewel dit plan bestaat, er nog geen ?nkele concrete uitwerking of zelfs maar een begin van uitwerking is. Met steun van Euratom zou men een tankschip willen aankopen en daar een reactor van buitenlandse makelij in bouwen om vervolgens te kunnen ex perimenteren. Het reactorcentrum Ne derland werkt hieraan in beginsel mee.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1