AMMERSTOLSE SPAARBANK FAILLIET VERKLAARD OSBORN zal zijn uitspraken temperen Raadsel hoe H. drie ton wist zoek te maken Buitenlandse kranten worden binnenkort ingeschakeld Jan de Hartog weer terug na bezoek aan Amerika Waartoe het verduisteren leidde Bevan leider van Labour? Internationale zen dingsconf erentie te Oegstgeest Prijzen oliën gaan omhoog Na bespreking met V olksgezondheid Atoommotor voor vliegtuigen Postzegelruilbeurs Beursberichtjes Genezing van stralingsziekten Voorzichtige raming: omstreeks 2000 Wanneer komt commerciële kernfusie? ^t)a^medita tie Atoomsplitsing tijdens gereform. jeugdweek „Statendam" gaat wereldreis maken VRAAGT U MAAR Maandag 8 september 1958 ZEEUWSCH DAG BI AD PAGINA 3 In de bovenzaal van hotel „Het Centrum" in Ammerstol is het faillissement uitgesroken over de spaarbank van H., die wegens het verduisteren van een bedrag van bijna drie ton in Rotterdam voor de rechtbank heeft gestaan. Er heerste een sombere stemming onder de ruim dertig aanwezige schuld eisers die door het betoog van de cura tor, mr. A. A. J. Kijksen uit Gouda, niet verbeterd werd. De aanwezige ge deputeerden hebben zich echter de woorden van de rechter-commlssaris, mr. Baron Pantheleon van Eek, ter harte genomen en de harde feiten zon der misbaar aangehoord. Volgens de curator bestond het ge hele bezit van de spaarbank uit niets anders dan enige waardeloze papieren en een groot naambord. Zelfs het bu reau en bijbehorende stoelen waren niet meer aanwezig, door enige persoonlij ke eigendommen van H., waarbij een bontjas te verkopen, heeft men nog de beschikking gekregen over een kapi taal van ongeveer 16.000 gulden. Eén van de onopgeloste raadsels in deze zaak is hoe H. er in geslaagd kan zijn om een bedrag van fSOO.OOO zoek te maken. De curator achtte de moge lijkheid niet uitgesloten dat in het bui tenland nog geld achterhaald kan wor den. Intussen moeten de mensen, die hun geld aan H. hebben uitgeleend, genoe gen nemen met een terugbetaling van 3t4 procent, mits er geen belasting wordt geheven over het schuldbedrag van f 110.000. De 43 personen, die dit bedrag hebben uitgeleend, komen er echter nog iets beter af dan de spaar ders, die slechts 2*A procent van het totale spaarbedrag van f 175.000 kun. nen terugverwachten. De .schoolspaar- ders' zijn, zoals is gemeld, door een onbekende schadeloos gesteld. Aangaande de schuldvraag van ver scheidene andere instanties en perso nen zeide de curator, dat een onder zoek gaande is omtrent mogelijke aan sprakelijkheid van derden. Onder meer zijn de twee commissarissen van toe zicht in hun taak tekortgeschoten, en ook de Nederlandse spaarbank N.V. is De' leiders van de grote vakbonden In Engeland hebben de voormalige lei der van de linkervleugel van de Britse labourpartij, Bevan, het voorstel ge daan, het voorzitterschap van de socia- lisische partij op zich te nemen. Gait- skell, de huidige leider, zou dan voor zitter van de labourfractie in 't parle ment kunnen blijven. Bevan heeft nog niet op het voorstel geantwoord. Het voorstel is gisteravond bekend gemaakt in kringen van het congres van de Britse vakverenigingen, dat zo juist zijn jaarvergadering in Bourne mouth h°eft besloten. In het zeiuHngshuis te Oegstgeest zal op dinsdag 9 en woesdag 10 sep tember een intemationaale zendings conferentie worden gehouden, georga niseerd door de raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk. Onderwerp, van besnrekipg zal zifn„De snelle voort gang van de Islam in Afrika, ln de ge- biedpn ten zuiden van de Sahara". Hierbij zal de vraag onder ogen ge zien worden hoe de wereldzending in deze situatie heeft te handelen. Aanwezig zullen zijn leidinggevende personen uit de internationale zen dingsraad en van enkele grote Europe se zendingsgenootschappen, die in dit gedeelte van Afrika werken. Van Nederlandse zijde zullen deelne men mr. S. C. Graaf van Randwijck, algemeen secretaris van de raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk, dr. H. Kramer uit Driebergen en de zendings. predlkanten dr. A. Th. van Leeuwen en ds. W. A. Bllefeld. - De generale synode heeft besloten in te gaan op het voorstel van de raad voor de zending ook in Afrika een mis sionaire verantwoordelijkheid te aan vaarden. Van de a.s. besprekingen zal mede afhangen waar in dit grote ge bied hervormde zendingspredikanten zullen worden Ingezet. Als gevolg van recente stijgingen van de wereldmarkt-noteringen, zullen met Ingang van vandaag 8 september a.s. do verkoopprijzen van enkele aardolie- produkten worden verhoogd. Deze ver hoging bedraagt voor gasolle, autogas- olie. hulsbrandolie en dunne stookolie 20 cent per 100 liter. Ook enkele zware stookoliën onder gaan een geringe prijsverhoging, nl. f 1.35 per 1000 liter voor stookolie 300 —500 sac. en f 0.80 per 1000 kg. voor stookolie 800 sac. De verkoopprijzen voor de overige produkten ondergaan geen wijziging. in geureke gebleven waar het gaat om toezicht houden en Inlichtingen inwin nen over de Ammerstolse spaarbank. Wellicht, zeide hij, zit hier nog een gaatje om voor de gedupeerden geld los te krijgen. De bijeenkomst, die bijna een uur heeft geduurd, werd besloten met een mededeling van de rechter-commissa ris, dat men nog niet wist hoe en wan neer de afrekening zal geschieden. De vergadering werd bijgewoond door de officier van justitie van de recht bank te Rotterdam, mr. I. H. van der Roemer, die tegen H. tijdens de recht zitting vier jaar gevangenisstraf met aftrek heeft geëist. De uitspraak ls op dinsdag 9 september a.s. Van de gedupeerden was ook de broer van H. aanwezig. Vliegtuigongeluk: zestien doden Er zjjn vrijdag zestien personen om gekomen bij liet verongelukken van een verkeersvliegtuig van de Brazili aanse maatschappij Loide Aereo naclo- nal nabij Compina Grande in de Brazi liaanse staat Paraiba. Onder de slachtoffers zijn elf (van de veertig) passagiers en vijf beman ningsleden. Het toestel verongelukte kort voor dat het zou landen op het vliegveld van Camplna Grande. DEZER DAGEN is een plaat ln de handel gebracht met lessen voor zoan- gerschapsgymnastiek. Zij zijn bedoeld voor die moeders, die niet in de gele genheid zijn om de cursussen zwanger- schapsgymnastiek te volgen. Ook is op de plaat een aantal oefeningen opge nomen voor de eerste periode na de bevalling. zielenood van hen, die de beloofde ge nezing niet bij zich ervaren, zal wor den voorkomen. De heer Osborn zal verder in het vervolg in zijn toespraken er op wijzen, dat genezing niet onmiddel lijk behoeft op te treden, maar dat gebedsverhoring ook op een later tijdstip zal kunnen geschieden. Ver der zal de heer Osborn de raad ge ven aan hen, die zich genezen ach ten, de behandelende arts in kennis te stellen van het voorgenomen af breken ener deskundige behande ling. Dit om medische ongelukken te voor komen door het ondoordacht afbreken van het opvolgen van medische voor schriften. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid houdt een nauwlettend oog op de verdere bijeen komsten. Ten kantore van de inspectie van de volksgezondheid te Gronin gen zijn besprekingen gevoerd tus sen de „manager" van de heer Os born, de voorzitter van het plaat selijk Osborn-comité en de inspec teur van de volksgezondheid, dr. R. Mantingh, tengevolge waarvan de heer Osborn zijn uitspraken zal temperen. Dr. Mantingh die twee achtereen volgende avonden de Osborn-bijeen- komsten te Groningen bijgewoond heeft, heeft tegenover het ANP ver klaard, dat er, zuiver medisch gezien vele bedenkelijke kanten aan dit op treden zitisn. „Wij gooien met het tolereren van dergelijke bijeenkoms ten onze neam als b.-.hee lers van de voïksgezondhe'd te gr Voel", aldus dr. Mantingh. „Verscheidene genezen verklaarde patiënten zijn co or hr.n ondervraagd. Er zijn misschien t hele goedkope successen, maar dat r staat veel gro tere ellende tegenover". Het optreden noemde de geneeskundig inspecteur 'n bedreiging voor de volksgezondheid, omdat het gevaar bestaat dat patiën ten daardoor een medische behande ling plotseling onderbreken of op on verantwoordelijke wijze met het raad plegen van een medicus wachten. Grieven weggenomen A!s gevolg van de besprekingen zul len belangrijke grieven van de inspec teur van de volksgezondheid worden weggenomen. Met name zal de heer Osborn minder dwingend en einder dreigend de verwa hting van cc i ogen blikkelijke genezing wekken, opdat de vee tien werden gewond. De Amerikaanse „General Electric" heeft zaterdagavond op de atoomconfe rentie meegedeeld, dat zij met succes op de grond een atoommotor voor vliegtuigen heeft beproefd. Het hoofd van de afdeling kern voortstuwing voor vliegtuigen van „General Electric" zei, dat in de lucht stroom een kleine hoeveelheid radio activiteit is geconstateerd. De bedie ning van de reactor verliep gunstig. „General Electric" heeft zeven jaar aan het project gewerkt. IN HET GEBIED van Seoel zijn bij overstromingen, veroorzaakt door de stortregens in de afgelopen drie dagen, 11 mensen omgekomen. Volgens een politierapport zijn 5000 mensen dak loos. O NABIJ FALUN in Midden-Zweden zijn twee treinen op elkaar gereden. Vijf mensen kwamen om het leven en Er staan weer belangrijke plannen op het programma van de post zegelruilbeurs. Iets daarvan kunnen we al wel vast meedelen. Maar het fijne van de zaak maken we dan pas bekend, wanneer de resultaten van zich doen spreken. We zijn namelijk bezig om een drietal buitenlandse kranten voor onze rubriek in te schakelen. Officieel antwoord is nog wel niet binnen, maar we vermoeden toch wel, dat we over afzienbare tijd hierover meer nieuws kunnen ver strekken. De bedoeling is om hiermee nog meer postzegels bijeen te krijgen, zodat we de nu bijna 170 leden van de Zeeuwsch Dagblad postzegel ruilbeurs zoveel mogelijk van de nieuwste zegels kunnen voorzien en hun wensen nog beter kunnen gaan vervullen. Ook proberen we op deze manier weer een aantal correspondentie adressen te bemachtigen. Maar nogmaals het uitgebreide nieuws hier over hoort u zo gauw de contacten goed gelegd zijn. Dusnog even geduld! „ATyn naam, is Margaretha Smou ten. Ik ben dertien jaar en ik ga dit jaar naar de achtste klas en volgend jaar naar de highschool. Met u te schrijven ben ik een beetje laat, maar misschien heeft u nog een penvriendin voor mij. Ik ben nu zes jaar in Ca nada". Dit schreef Margaretha ons. De vraag is weer: Wie wil er met haar corresponderenOok haar adres ligt op de ruilbeurs! 0 Van het A.N.V.V.-kantoor te Brus sel ontvingen we weer een groot aan tal zegels, evenals van een V.V.V.-kan- toor ln Zeeland. Heren, onze hartelijke dank!! Nieuwe leden hebben zich de afge lopen week helaas niet aangemeld, on danks dat er op het 170ste lid en op degene, die dat lid opgeeft, 25 extra postzegels liggen te wachten. Tot op heden staan 168 postzegelverzamelaars ingeschreven als lid, Op de beurs liggen nog ongeveer vijftien brieven met ruilwaar op ant woord te wachten. We zullen proberen alles nog voor zaterdag (vandaag) af te werken. Ditmaal verzoeken we de leden zo veel mogelijk zegels op te zenden van de volgende landen: Luxemburg, Ver re Oosten, Oost-Duitsland, Monaco, Portugal, Griekenland, Egypte, Zuid- Afrika, Ierland en IJsland. Heeft u van deze landen zegels dub bel? Stuur ze dan op! Amerikaanse geleerden hebben een belangrijke ontdekking gedaan, waar door misschien het leven kan worden gered van mensen, die per ongeluk aan atoomstraling zijn blootgesteld ge weest. Bijzonderheden over de ontdek- lung zijn vervat ln een rapport, dat Zaterdagochtend bij de atoomconferen tie te Genève ls ingediend. Het gevolg van atoomstraling is, dat de cellen in het menselijk lichaam, die blootstaan aan straling, worden ver nietigd. Proeven met muizen hebben aangetoond, dat indien levende cellen van een gezonde muls worden inge spoten ln een aan straling blootgestel de muls, het aangetaste dier herstelt. Een complicatie is echter, dat enkele muizen, waarbij de Inspuiting genezing van stralingsaandoening werd gecon stateerd, stierven aan ziekten tenge volge van de injectie, aldus het rapport, dat is opgesteld door het nationale laboratorium Ook Ridge. Het woord „fusie", dat tot dusver in het algemeen slechts associaties opwekte met de waterstofbom, zal ongetwijfeld van nu af deel uitma ken van de dagelijkse, niet-militaire, woordenschat. Op de tweede con ferentie voor vreedzame toepassingen van atoomenergie te Genève, is de commerciële energie, gewonnen door „geleide" thermonucleaire fusie (in tegenstelling tot de onbeheerste van de H-bom), het gesprek van de dag. om alles, wat in verband staat met fusie, aan de openbaarheid prijsgeven. Tegelij kertijd werd uit betrouwbare bron ver men, dat Russische geleerden informele toenadering hebben gezcchf tot Ameri kaanse geleerden en daarbij te kennen hebben gegeven, dat het gebied, waarop de uitwisseling van gegevens over fusie plaats zou vinden, moet worden uitge breid. Hierbij zij uitdrukkelijk vermeld, dat deze benadering geheel informeel en persoonlijk was en dat tot dusver nog geen voorstellen van regering-aan-rege- ring zijn gedaan. Verder hebben de Rus sen, ofschoon ze hier gegeven over hun werkzaamheden of fusiegebied hebben gepubliceerd en die volgens de woord voerder volkomen up-to-date zijn zich er niet verder over uitgelaten, of de opheffing der geheimhouding ook be trekking zal hebben op toekomstige werkzaamheden op dit gebied (Algemeen is men de mening toegedaan dat de Sow- jets op het gebied van het fusie-onder zoek ten achter zijn.) OPENHEID Nu de Britse en Amerikaanse resulta ten op dit gebied zijn vrij gegeven, be staat in elk geval de mogelijkheid, dat een bredere uitwisseling met de Sowjets is ingezet. Op dit ogenblik zijn evenwel nog geen bepaalde regelingen voorgesteld en zijn ook de bedoelingen der Russen nog niet geheel duidelijk. Iedere geleerde in de wereld is nu in staat, kennis te nemen van wat de Amerikanen en Britten op fusiegebied doen en het ligt voor de hand, dat de vrije uitwisseling van ge dachten en gegevens een nieuwe aanspo ring is, om het onderzoek met kracht voort te zetten. Bij kernsplijting wordt de atoomkern van een bepaalde vorm van het zware uraniummetaal uiteen geslagen, waarbij een kerndeeltje overblijft, dat geheel in warmte en energie overgaat Fusie is een geheel ander verschijnsel: bij de sa mensmelting van kernen van de lichte waterstof, waardoor helium wordt ge vormd, blijft één neutrondeeltje over dat De moeilijkheden bij de winning van energie uit kernsplijting zijn zo goed als goed als opgelost: het probleem is niet meer, hoe deze energie aan industriële doeleinden dienstbaar kan worden ge maakt, maar: hoe dit goedkoper kan ge schieden. Daarom is het gehele gebied van de kernsplijting verwezen naar de technici en ingenieurs, die een grote verscheiden heid van ractors voor enrgieproduktie hebben ontwikkeld. Beheerste fusie voor niet-militaire doeleinden is evenwel iets geheel nieuws: het is een van de ingewikkeldste proce- dé's die de mens ooit heeft getracht tot een bruikbare oplossing te brengen. De voordelen ervan zijn evenwel enorm groot. Aangezien de grondstof voor de fusie (deuterium of zware waterstof) in alle wateren ter wereld aanwezig is, zou de voorraad „brandstof" onbeperkt zijn, terwijl de kosten van de winning buiten gewoon laag zullen zijn. Een krachtcentrale, die volgens het fusie-procedé werkt, zou ook buitenge woon veilig zijn, ongeveer even veilig als één, die kolen gebruikt. De gevaren voor de omgeving uit hoofde van stra ling zouden buitengewoon gering zijn, aangezien fusie weinig of geen gevaar lijke radio-actieve bijprodukten oplevert. De efficiency van het bedrijf kan groot zijn, vooral wanneer zoals de geleer den verwachten de stralingsenergie direct in elektriciteit kan worden omge zet, zodat het gebruik van stoomketels overbodig is. Dit alles maakt genoegzaam duidelijk, welk een grote betekenis moet worden gehecht aan de laatste ontwikkelingen, onder meer aan de verklaring dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, geheel in warmte en energie wordt om gezet. Deze reactie, ontelbare malen her haald, is het beginsel van de fusie de praktische toepassing van dit beginsel is echter buitengewoon ingewikkeld, om dat hiervoor temperaturen van honder den miljoenen graden yereist zijn en geen enkel apparaat bestand is tegen dergelijke temperaturen. Het is echter bekend, dat een gasvor mige massa, die de geschikte atomen be vat, door magnetische krachten kan worden samengehouden en het gaat er dus nu om, dit gasvormige „plasma" tot een hoge ontstekingstemperatuur te ver hitten en dan zij het ook gedurende een fractie van een seconde een echte „thermonucleaire reactie" tot stand te brengen. WANNEER? De hier aanwezige geleerden zijn vol vertrouwen, dat de beheerste fusie eens tot stand zal worden gebracht. Maar over de vraag, wanneer dit kan worden ver wacht, lopen de meningen nog uiteen. Grote belangstelling trekt de in het Pa lais des Nations opgestelde Amerikaan se machine, de „Scylla", afkomstig van het proefstation in Los Alamos, die in voile werking is te zien. In hoeverre hier reeds van „fusie" sprake is, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. Er zijn geleerden, die van mening zijn, dat de commerciële toepassing van de fusie niet voor de eeuwwisseling mag worden verwacht. Dit is ongetwijfeld een conservatieve raming. Men mag hierbij evenwel niet uit het oog verliezen, dat de fusie thans op een punt ls aangeko men, waar de kernsplijting zich bevond, enen voordat Enrico Fermi en zijn mede werkers in 1942 de eerste kettingreactie tot stand brachten. Sindsdien heeft de kernsplijting een enorme vlucht geno men. Al mag de fusie mogelijk niet zo snel een realiteit worden, de raming van een man als Dr. Teller, die een der hoofdfiguren bij de ontwikkeling van de H-bom is geweest, moet eerder als voor zichtig dan als utopistisch worden ge zien. 0 In Lyon heeft een hond gisteravond een In papier gewikkelde bom bij een politiebureau mee naar huls genomen. De politie meent, dat de bom door Al gerijnse verzetslieden is gedeponeerd. 0 In een fabriek voor de vervaardiging van vaste brandstof voor raketten van de Amerikaanse marine heeft zich een ontploffing voorgedaan. Naar verluidt zijn er twee doden. WAAR U AAN MOET DENKEN 1) U mag niet meer dan 25 geweekte, onbeschadigde exemplaren inzenden. Toegestaan wordt, dat men enkele reserve-zegels meestuurt voor ver vanging van eventueel beschadigde zegels. 2) Postzegels met een totale waarde van 12 cent insluiten voor antwoord. Ge bruik zoveel mogelijk zomerzegels. 3) Het is toegestaan, enkele landen te noemen, waarvan men het liefst ze gels terug ontvangt, wat in geen ge val wil zeggen, dat zo'n verzoek kan worden ingewilligd. 4) U wordt verzocht te vermelden, hoe veel zegels u van de terug ontvan gen ruilwaar nog niet had. 5) Willen degenen, die voor het eerst aan de ruilbeurs deelnemen ieder mag immers inzenden melden, hoe groot hun verzameling is? 6) Vergeet niet uw naam en adres op de enveloppe en op de ingesloten brief te vermelden. 7) Men mag maar éénmaal in de maand inzenden! 8) Inzendingen moet men richten aan de Beursmeester, Nachtegaallaan 106, te Goes. DE BEURSMEESTER. „Verblijdt u te allen tijde". lThess. 5 vs 16) Het valt de Christen van van daag dikwijls zwaar echt blij in het geloof te zijn. De wereldse „lol" is niet de zijne, maar wat is dan wel de blijdschap naar buiten van de Christen? Er zijn mensen onder ons, die weinig behoefte hebbent aan een derge lijk vreugdebetoon. Zij zien het geloof als een ernstige zaak en dat is het ook! waarbij men ook een ernstig gezicht moet zetten. Paulus stelt het in zijn brief aan de gemeente van Thessalonica echter anders: „Verblijdt u te allen tijde". Niet en enkel keertje. Altijd. Maar dan geen goedkope lol met een christelijk tintje, maar echte ge- loofsblijdschap, die van binnen uit komt. Paulus voegt daar on middellijk aan toe: „Bidt zonder ophouden, dankt onder alles". Dat is de weg tot die blijdschap. De gereformeerde jeugdcentrale in Driebergen wil woensdagavond 17 sep tember tot een hoogtepunt maken in de jeugdweek, die van 14 tot 20 sep tember in Driebergen gehouden wordt. Voor die avond zal de gereformeerde kerk in die gemeente worden omge doopt tot de „reactor". Daar zal dan een programma wor den gegeven dat alle leden van jeugd verenigingen uit de hele provincie Utrecht „stralingsactief" moet maken. Als krachtbeeld daarvoor werd de atoomsplitsing gekozen, zodat dit een soort vreedzame toepassing van de atoom-energie mag heten. De naam voor deze avond is „het neutron" aan gezien dit neutron in de kernfysica de motor is die de kernenergie bewerkt. Een onderdeel van „het neutron" zal dan vormen een kort experimenteel elektronisch spel, dat speciaal voor deze gelegenheid is ontworpen. Aan de voorbereiding van de jeugd week hebben sedert half mei twaalf teams en werkgroepen avond aan avond gewerkt. Onder de passagiers die zaterdag morgen met het s.s. „Statendam" uit Amerika in Nederland aankwamen, be vond zich ook de schrijver Jan de Har tog. Op 16 december van het vorig jaar was hij naar Amerika vertrokken om er een tocht met een Nederlandse tjalk te maken. Deze boot van 146 ton, waarmee ook te zeilen is, is zijn eigen dom, en per vrachtschip had hij die al over laten brengen. Zijn bedoeling was Amerika eens vanaf het water te be- WILLIAM BOOTH Enkele lezers waren het er in een fa- miliegesprek niet over eens of de stichter van het Leger des Heils pre dikant was, f niet. Hij was het inderdaad. Op 25-jarige leef tijd werd hij als Methodistisch predi kant bevestigd. Later brak hij met de kerk, omdat hij niet in dienst van één kerk wilde staan, maar in dienst van alle kerken. Dat was reeds in 1865. Het Leger werd pas pgericht in 1878. DE TWEEDE VROUW Tt de zeer veel vorkomende kwesties, waar wij voor gezet worden, behoort de zorg voor de tweede vrouw, wier positie, wanneer de man kinderen uit een eerste huwelijk heeft, niet zo fraai is, als de man komt te overlijden. Als regel bedenkt men dit te laat, anders zou men in veel gevallen op huwelijkse voorwaarden zijn getrouwd. Wel verbaast het ons steeds weer, dat de man ten behoeve van zijn tweede vrouw niet tijdig een levensverzeke ring sloot. Want dit is toch de manier, om iets voor haar te doen, waarbij nog belastingbesparing kan worden ver kregen ook. De brief van een lezer, die oorzaak was van bovenstaande ontboezeming, kun nen wij slechts negatief beantwoorden. Hij heeft vier kinderen uit een eerste huwelijk, maar bracht hij zijn tweede huwelijk, niet veel vermogen in. Zijn tweede vrouw bezat echter vrij veel geld, waar ze na zijn eventueel eerder overlijden van zou kunnen leven Maarerven zijn kinderen bij eijn overlijden ook van dat geld? Inder daad.... Want hij is in gemeenschap van goederen gehuwd. Het beste zou nu zijn, alsnog een testament te ma ken, waarmee wellicht nog iets ten voordele van zijn vrouw te bereiken is. Voor een levensverzekering is be trokkene nu wel te oud. De zaak maar eens met een notaris bespreken. VAKANTIE EN KERNWAPENS Een lezer, wiens vakantie nu al enkele jaren achter elkaar verregende, vraagt of inderdaad de kernwapens hiervan de schuld zijn. Deze opvatting wordt veel door leken gehuldigd. Op onze vraag schreef de directeur van „De Bilt" ons: er is geen enkele reden, een klimatologisch ver band te zoeken met de proefnemingen. Krachtens onze statistieken zijn de zo mers in Nederland de laatste honderd jaar niet slechter geworden. Het is nu eenmaal meermalen zo, dat een reeks slechte en een reeks goede zo mers elkaar opvolgen. EIGENAAR WEIGERT TOESTEMMING De kwestie zelf is alledaags. A wil rui len met B en de eigenaar van het zien. In Zuid-Florida begon zijn tocht en via Texas was hij naar Boston ge varen. Meestal werd de schrijver ver gezeld door enkele Amerikaanse vrien den. Zijn boeken bleken in dit land veel gelezen te worden; enkele zijn er in pocket-uitgave verschenen. Op het ogenblik is hij bezig met een serie verhalen die onder de titel „De Vier Jaargetijden" zullen verschijnen. Ook staat er een toneelstuk op stapel „Fsalm en variaties" geheten. En uiter aard zullen de reiservaringen op schrift gesteld worden. De 44-jarige schrijver is van plan volgend voorjaar weer naar Amerika te vertrekken om dan met zijn tjalk vanaf New York de Hudson op te gaan. Op 6 januari 1959 zal het S.S. „Sta tendam" van de Holland-Amerika Lijn uit New York vertrekken voor een va kantiereis rond de wereld, die 111 da gen zal duren. Er zullen daarbij 62.000 kilometer worden afgelegd en 29 plaat sen in 23 landen zullen worden aange daan. De tocht wordt onderbroken door een reeks uitstapjes naar allerlei be zienswaardigheden. De reis gaat van New York naar Afrika en dan rond Kaap de Goede Hoop naar China en Japan. Via Honolulu en San Francisco gaat de reis door het Panamakanaal terug naar New York (een reisje, dat zonder de uitstapjes op zijn voordeligst op f12.160,komt). woonhuis van A weigert zijn mede werking. Hierdoor wordt A, die in een andere gemeente een veel betere po sitie kan krijgen, ernstig gedupeerd. Nu weet A wel uit onze rubriek, dat zijn eigenaar niet tot toestemming te dwingen is, maar A komt met een an dere kwestie op de proppen. In een wanhopige poging, toch een uitweg te zoeken. Kan ik nu de eigenaar geen proces aandoen wegens onrechtmatige daad, want hij heeft geen enkel re delijk motief voor zijn weigering? Ik daarentegen heb een zeer grote scha de. Wij weten niet of een proces, zoals lezer dit bedoelt, op deze grond reeds eerder is gevoerd. Wij geloven het, eerlijk ge zegd, niet. Zelf nemen wij aan, dat lezer maar weinig kans van slagen zal hebben. Maar misschien, dat een ad vocaat er anders over oordeelt. Deze eigenaar staat naar ons inzien tenslotte buiten de belangen van lezer. Het staat hem vrij, met zijn huis te handelen, zoals hij meent dat zijn belangen wor den gediend. Daarm geven wij een pro ces weinig kans. TWEE BAZEN Dit is weer een familiekwestie. Onze lezer woont naast zijn schoonouders, zodat het steeds „in en uit" is. Schoon moeder speelt even hard de baas in zijn als in haar eigen huis. Nu heeft lezer, die in een andere gemeente werkt, kans gezien, daar een mooi huis te huren, hetgeen hij nodig acht, om zijn huwelijk te redden, want zo schrijft hij: ik kan tegen twee vrou wen niet op. En zienu weigert zijn vrouw mee te gaan. Van ons wil lezer nu weten, op welke wijze hij hier kan dwingen? Op geen enkele wijze, lezer. Nu uw vrouw haar moeder boven u verkiest, zult u zich bij die feiten moeten neer leggen. Dat hier de schoonmoeder in feite de schuld is, is duidelijk. Ze heeft vergeten, dat uw huis niet het hare is en dat trouwens voor haar betekent: de dochter afstaan. Buitendien is het de vraag (waar we niet op kunnen in gaan), of de opvoeding van de dochter, die blijkbaar een sterke moeder-bin ding heeft, niet fout was.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3