Na lasten en lusten van de vakantie weer orde scheppen Gehele klas at beschuit met muisjes Hulpmiddelen voor de vrouw zijn onuitputtelijk Tomatenmandjes met kaassla Steeds meer vrouwen gaan uit werken L ant Leuk jurkje Minder reden tot klagen Uit de keuken ammc^op Dat is nog nooit gebenrd Marlies kreeg een zusje Saterdag 6 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA Wij vrouwen hebben tegenwoordig heus niet meer te klagen. Nu ja..niet meer te klagen is wel wat optimistisch gezegd, maar toch minder reden tot klagen is zeker wel waar. U weet wel, we zijn enige tijd terug zomaar ineens „handelingsbekwaam" verklaard en verder hoeven we niet meer te zeggen, dat wij, al oefenen we dan geen „beroep'' uit tot de „vergeten volksgroepen" behoren. Integendeel, het Blijkt steeds meer, dat ontelbaar veel knappe koppen, in intellectuele zin bedoeld (wat niet uitsluit, dat ze ook op 'n andere manier 'n knappe kop kunnen hebben, maar dat is voor ons, huisvrouwen, van minder belang) met ons levenswerk al is dat dan geen beroep bezig houden in die zin, dat ze met hun knapheid alles in het werk stellen, om ons de middelen te verschaffen, waardoor we het veel gemakkelij ker gaan krijgen. Denk maar eens aan de stofzuiger, de elektrische wasmachine en aan zo'n eenvoudig ding als een elektrisch strijkijzer, en nog tal van kleinere apparaten meer. hangend komen de vouwen er weer beter in. Als ik me een paar van die nieuwe kleerhangers heb aangeschaft (ik zet ze ook op mijn verlanglijstje), dan word ik verder weer zo eerlijk als goud en krijgt mijn heer en meester zijn broekenklemmen terug, die ik ont vreemd heb voor een paar rokjes. Zo ziet ge dus, dat de nieuwe kleerhan ger voor twee geheel verschillende doeleinden goed is. dienblaadje Ja, er wordt wel wat voo rons ge daan. Stel eens voor, dat we het zon der stofzuiger moesten doenIk moet er zelfs niet aan denken! En het moet eerlijk erkend, het zijn de man nen, die zich hierin voor ons uitslo ven. En vergeten we de Tornado-fabriek niet. De directie daarvan is zo vrien delijk, me steeds op de hoogte te hou den, van alle nieuwe artikelen, die voor ons huis van belang zijn. Zo kreeg ik dezer dagen weer foto's met beschrijvingen van de „nieuwste nieuwtjes". Er zijn kostelijke dingen Dij. Daarover straks even, maar één ervan ontlokte me de verrukte uit roep, toen ik de foto zag: „Eindelijk, waar ik (en beslist vele vrouwen met mij) al lang naar uitgekeken heb." Klerenhanger Het is raar, maar die mannen heb ben al zo lang kans gezien de meest ingewikkelde machinerieën in ekaar te zetten, maar nu pas, in 1958 speel den ze het klaar een behoorlijke kleerhanger voor ons te vervaar digen, waar wij op de meest juiste manier het bij ons mantelpakje be horend rokje aan kunnen ophangen. Ja.toen ik die klerenhanger zag, zei ik: Natuurlijk zó moet zo'n ding zijn. Maar zelf was ik nooit op die gedachte gekomen. Kijk zelf eens naar het plaatje hiernaast. U ziet een kleerhanger met brede .schouderbladen", waardoor die nare icherpe vouw niet meer in ons jasje omt in plaats van dat doorlopende warslatje, zijn er ter weerszijden kor- kleerhanger te houtjes aan welke einde een stevig veertje zit. We vouwen dus de rok bij de tailleband op de goede manier dub bel en hangen het zaakje tussen die twee veren geknipt op. Keurig is ons pakje weggeborgen en de plooi blijft onberispelijk in ons rokje zitten, wat bij de rokkenhangers van het gewone slag niet gebeurt, omdat het rokje dan uitwaaiert. O ja.je kunt op pre cies dezelfde manier het pak van je eigen beminde heer en meester weg werken en knipt dan tussen de veer tjes de uiteinden van de pijpen en ook de pantalon heeft een goed plekje, verscholen tussen jas en vest en al Bordenrek Om nog meer orde in onze kasten te scheppen, ontwierpen Tomado-heren een geheel nieuw soort bordenrek. Enig gewoon voor wie te weinig ruim te heeft. Kijk maar eens naar het plaatje. Je kunt drie soorten borden op een stapel houden, wat ruimte be- Borderek spaart in de kast en toch behoef je niet telkens stapels borden eerst te lichten, als je juist van de onderste stapel er enige nodig hebt. De nieuwe dienblaadjes zijn echt leuk, licht en luchtig. Maar tenslotte moeten we toegeven, dat er al veel soorten dienblaadjes zijn. Maar dat unieke boekenrekje, dat telkens als je portemonnaie het toelaat en je boeken schat zich heeft uitgebreid, kan mee uitgroeien, lijkt me vooral voor jonge mensen, die voor hun werk of studie telkens meer boeken nodig hebben, ideaal. Zo ziet ge ,dat er tegenwoordig toch wel heel wat om ons gedacht wordt. En zo blijven dus ook onze kasten keurig in orde en dat moet ook, want, vergeet niet, we hebben, wat dat betreft, een internationale reputatie op te houden. Echt waar. Ik heb het zelf gelezen. Toen ik enige jaren terug in Amerika was, bracht een tienjarig dochtertje van mijn gastvrouw me een aardig boekje, dat ik volgens haar beslist moest lezen, want het ging helemaal over Nederland. Nu dat was waar en Nieuw aardbeien-ras Een nieuw laat aardbeien-ras de „Hampshire Maid" is kortgeleden op de Royal tentoonstelling geïntrodu ceerd. Dit nieuwe ras moet over een lange periode vruchten geven van een flinke maat en tevens een hoge pro- luktie bereiken. De vruchten zijn zo wel voor consumptie- als verwerkings doeleinden goed geschikt. Door een eenvoudige teeltmaatregel moet het mogelijk zijn om bij dit ras te oogsten van juli tot de nachtvorsten komen. Het is altijd prettig om iets klaar te maken wat er fleurig uitziet, wat de meesten nog niet kennen en wat bo vendien nog heerlijk smaakt ook! Dat is b.v. het geval met tomatenmandjes met kaassla, waarvoor de tomaten zo gesneden en uitgehold worden dat ze op mandjes lijken, welke dan gevuld worden met een mengsel van stukjes kaas, appel, augurk, ham, bieslook en mayonnaise en bestrooid worden met wat paprika. Zondag: Tomatenmandjes met kaassla; ribstuk met bloemkool en aardappe len; gevulde meloen. Maandag: Rijst met kerry-schotel (met rest vlees), sla; yoghurt. Dinsdag: Stoofpot-appelen, witte bo nen en spek; koffievla. Woensdag: Nierragout, komkommersla, aardappelen; vanillevla met bitter koekjes. Donderdag: Gebakken bloedworst, zo mer rode kool, aardappelpuree; ap pelschoteltje. Vrijdag: Viskoekjes, worteltjes, aard appelen; bessensappudding. Zaterdag: Vissoep; perenpannekoek. Recept: Gevulde meloen 1 meloen, 300500 g verse vruchten, 34 dl suikerstroop, desgewenst iets slagroom. Van de meloen het dekseltje afsnij den, de pitten eruit halen en het vruchtvlees voorzichtig losmaken zon der de schil te beschadigen. Het vruchtvlees in dobbelsteentjes snijden en vermengen met het andere fruit, eventueel ook in plakjes gesneden ba naan. De meloen met de vruchtensla vullen, de suikerstroop erover gieten en desgewenst garneren met wat slag room. Recept: Stoofpot-appelen, witte bo nen, spek 200 g witte bonen, 1 kg aardappelen, 1 kg zoete appelen, 60 g roomboter, iets zout, 2 lepels donkere stroop. De aardappelen en appelen gaarko ken en stampen. De apart gaargekook- te witte bonen en de boter erdoor roe ren. De stroop en het spek er apart bij presenteren. boekenrekje aan Amerikaanse kinderen werd ver teld over onze netheid-en over de vele kasten in onze huizen, waarin „everything has its own place" (waar in alles zijn eigen plaats heeft)! Die goede reputatie kunnen we behouden mede dank zij de nieuwe hulpmidde len van de Tomadofabrieken. Nee, een vergeten volksgroep zijn we niet meer. Ma ja. WAAR VROUWEN WERKEN HET PERCENTAGE VROUWEN VAN OE TOTALE BEROEPSBEVOLKING Mijn beste nichtjes en neven, Nu zijn toch echt alle vakanties voorbij, dus als ik aan jullie denk, zie ik jullie weer zitten in de schoolbanken, klaar om met flinke happen heel wat kennis naar binnen te slikken. Neem maar heel wat happen, dan hoef je la ter voor geen rapportcijfers bang te zijn. Viel het eerst wat tegen om weer uren stil te moeten zitten, of vonden jullie het nu toch ook weer best om eens aan de slag te gaan? Ik heb deze dagen van heel wat jon gens en meisjes gehoord, dat ze het helemaal niet vervelend vonden om weer naar school te gaan, want je ge raakt ten slotte toch ook uitgespeel», vonden zij. Dat is ook zo! Volgende week hoop ik weer nieuwe raadsels in ons hoekje te zetten. Eerst dacht ik het nu al te doen, maar je moet ook nog weer wat wennen aan je schoolwerk, en dan is er 's avonds Van noord tot zuid en van west naar oost neemt de vrouw een steeds be langrijker plaats in het economische en sociale leven in. Over heel de we reld neemt het aantal werkende vrou- Anthurium scherze- rianum is de beken de Flamingoplant; een uitstekende kamer plant waarvan men lange jaren plezier kan hebben. De prachtige rode bloe men hebben een lange levensduur en zowel op de plant als afge sneden kunt u er wel enkele weken pleizer van hebben. Het is een tropische plant an de temperatuur mag dus in de winter beslist niet te laag zijn; een normaal ver warmde kamer is uit stekend, doch dan moet ze wel een zon nig plekje hebben. In de zomermaanden is de volle z h wel een beetje te veel van het goede en dan zult u haar dus beter voor een venster op het oosten kunnen plaat sen. Ze houdt van een vochtige omgeving en dus zult u de blade ren en dan vooral in de winter dagelijks even met lauw water moeten bevochti gen. De plant verlangt vrij veel water en vooral nu moet flink gegoten worden en is het ook nuttig haar wekelijks een weinig opgeloste kamerplantkunstmest te geven. Wanneer verpotten nodig is moet u dat nooit vlak voor de bloei doen, doch liefst na die tijd. Juist dat verpot ten is een precies werkje en dat kunt u eigenlijk bij deze Flamingoplant beter aan de bloemist overlaten. Deze plant heeft namelijk een zeer speciaal grond- mengsel nodig; gewone bloemistengrond is voor haar niet geschikt. Zij verlangt een mengsel van bosgrond, verteerde veenmos, wat oude koemest en metsel- zand. Wen gestadig toe en in onze grafiek geven wij een overzicht van de situa tie zoals deze zich thans Iaat bereke nen. In de Europese landen gaat Oos tenrijk aan de spits want van de to tale beroepsbevolking wordt ca. 40 pet door vrouwen ingenomen. In de communistische landen is het een onderdeel van de binnenlandse po litiek om de vrouwen steeds meer in het produktieproces op te nemen. Uit de grafiek is te zien dut bijna de helft van de Russische beroepsbevolking uit vrouwen bestaat. Van deze vrouwen zijn er meer dan twee miljoen werk zaam op een wetenschappelijke, cultu rele- of onderwijsinstelling. Ongeveer 77.000 vrouwen doen in Rusland we tenschappelijk werk terwijl het aan tal vrouwelijke technici en inge nieurs meer dan een half miljoen be draagt. I Het wereldrecord voor het aantal werkende vrouwen vinden wij in Joe goslavië, van alle vrouwen in dit land is n.l. 57 pet. werkzaam in een beroep, een dusdanig hoog percentage dat het uniek in de wereld is. In de Ver. Staten vinden wij op elke drie vrouwen er één die in een be roep werkt. Bijna 60 pet. van de Ame rikaanse werkende vrouwen is gehuwd. Bijna de helft van de werkende Ame rikaanse vrouw verdient minder dan 1000 dollar per jaar. Het grootste deel van de totaal ca. 20 miljoen Ameri kaanse vrouwen werkt op kantoor of jabriek. Van de Nederlandse vrouwelijke be roepsbevolking is ca. 21 pet. gehuwd, nemen wij echter alle getrouwde vrou wen van Nederland dan zien wij dat slechts ca. 10 pet. van hen in een beroep werkzaam is. In Frankrijk kan de werkende vrouw bijna alle richtingen uit, want hier vin den wij meer dan 800 vrouwelijke taxi chauffeurs, 18 vrouwelijke machinis ten, 860 advocaten, 12 vrouwelijke chi rurgen en meer dan 300 vrouwelijke chauffeurs van zeer zware vrachtwa gens! Dat vrouwen goede zakenlieden zijn toont de Franse vrouw want het land telt bijna een gelijk aantal vrou welijke en mannelijke bedrijfshoofden! Nog maar net ben ik uit school thuis en geniet op dat ogenblik niet aangename aankondiging van tuin en thee van mijn hospita. De zon levert dat „d'r een dame is om me te spreke..Mijn het eclante bewijs, dat zij ook in Nederland schijnen eerste reactie is, dat ik denk, nou ligt mijn tas met kan in volle glorie en loom en lui geniet ik van het portemonnaie in mijn kamer, denkend, dat de aan- zonnefeest, terwijl ik het „pracht boek", dat een gekondigde dame wel een aanslag op mijn kapitaal van de collega's me in de handen duwde, omdat bezit zal doen ten bate van een of ander ontegen- daar zulke beste dingen over opvoedkunde in staan, zeglijk goed doel. Dat ben ik zo gewoon na zulk een vergeten op de tuintafel laat liggen. bericht. Opeens komt m'n hospita aangestapt en doet de niet direct veel zin om eens een brief te gaan schrijven. Maar als jullie vol- geiWe week daaraan gaan beginnen, hoop ik dat het een dubbel dikke zal worden, want ik ben nieuwsgierig naar de vakantie-gebeurtenissen van jullie. Voor vandaag genoeg en daarom gaan mijn groeten weer naar jullie eigen huls, want ieder is nu ook weer op zijn eigen plekje aangeland. Jullie TANTE TRUUS. Het Jagertje te Vrouwenpolder. Geen wonder, dat jij aan het eind van je brief zet, dat je geen nieuws meer weet, want je had twee grote kanten van het papier vol geschreven. Zo ge raakt je nieuws ook wel op. Het zal wel de moeite waard zijn de water werken voor het Deltaplan te bekijken. Jullie zitten er haast met je neus bo venop. Jammer, dat die zonnebloemen geknakt zijn. Bij mij doen ze het juist zo goed dit jaar. Een paar zijn wel bijna drie meter hoog. Geweldig hé? Een tomaat uit je eigen tuin smaakte toch zeker wel verrukkelijk? Robbe does te Kamperland. Het is. terwijl ik je schrijf, juist je verjaardag. Harte lijk gefeliciteerd. Ik hoop, dat je een fijne dag gehad hebt. Nog heel veel dank voor \vat je gaf voor „Sadraeh". Daar ben ik blij mee! Als jij dit brief je leest heb je er weer een paar school dagen opzitten. AI weer gewend aan leesboeken en sommen? Hoe is het met de zieke, die hier in het ziekenhuis ligt? Net als bij jullie op Noord-Beve land weten we wel van regenbuien mee te praten! Maar nu, de hele dag op jouw verjaardag, was het prachtig weer. Kaaps Viooltje te Klezelinge. Het is het beste maar van de eerste dag af in het nieuwe schooljaar flink aan te pakken, dan valt het meestal wel mee. Al behoren jongens en meis jes niet tot de groep met een „knappe kop", toch kunnen ze het in de regel wel tegen zulke opnemen, als ze gere geld goed aanpakken. Onlangs kreeg ik een echt Kaaps Viooltje cadeau. Dat was fijn, maar ik moet alle zorg aan het plantje geven, want het is hele maal niet gewillig om me met veel bloempjes te verwennen. Weet jij, Kaaps Viooltje, daar raad op? Leen B. to Kamperland. Je hebt je tijd in de vakantie ook goed gebruikt, dat is te zien aan je inzending' voor onze wed strijd. Vond je het een leuk werkje? Gelukkig dat we veel plaatsnamen in ons land hebben met „veen" er ln, want die helpen ons aan een massa eentjes. Ingez. mededeling (adv.) Als onze dochters weer naar school gaan willen ze ook weer wat nieuws hebben. Zo'n leuk ruitjurkje met en kele plooien in de rok voldoet altijd en het schuingeknipte pasje en zakje op het lijfje staat schattig. Een wit kraagje is leuk, maar van het mate riaal van het jurkje is het net zo aar dig. Benodigde stof voor de leeftijd van 81012 jaar plm. 1.80 m. stof a 1.30 m. breed. Het blijft echter even stil, hoewel ik toch wat geritsel heb gehoord. Ik verman me en kijk om en daar staat... ons Marliesje, dat ik nog geen klein half uur te vo ren met de hele stoet van het plein zag wegzwerven. Ik ben een groot vraag teken. Mijn hospita en Mar lies hebben samen binnen pretjes en daar wil ik ook best mijn deel van hebben en wil vragenwat ech ter niet meer nodig is, want Marlies' zelfbeheersing is ten einde, dies spuit het er uit: „Juffrouw, ze hebbe vanmiddag bij ons een lief zussie gebrocht!" ALS DYNAMIET Zulk een bericht werkt als dynamiet en ik ben een en al belangstelling. De no dige gegevens worden me gul verstrekt. Marlies is een en al opwinding en blijd schap, wat zich. licht laat verstaan, want bewust heeft ze het wonder van een zusje of broertje erbij nog nooit meegemaakt. Zij is de mid delste tussen een broer van acht en een jochie van vier. Uitgepraat raakt ze niet, maar mijn hospita zegt, dat ze nu maar weer naar het nieuwe zusje moet gaan kij ken, wat ze ineens gehaast wil gaan doen. Voordien vraagt ze me nog of ik mee ga kijken. Ik weet een paar dagen uitstel te bewerken, betogend, dat zo'n gloed nieuw zusje eerst goed be keken moet worden door vader, moeder, de broertjes en zij zelf. Het nieuwe kleintje is in de allereerste plaats van hen. Ja, dat snapt Marlies toch eigenlijk heel goed, éls ik het zeg. Ze gaat dus, doch nog even dit nieuwtje prijs gevend, dat het nieuwe zus je, dat ze van de juffrouw die zomaar opeens uit de lucht is komen vallen, even mocht vasthouden, tegen haar gelachen heeft. Ja, we zjjn op ons dorp heus niet achterlijk, dat ziet ge aan Marliesjes nieuwe zusje maar weer. Op de valreep word ik nog eens herinnerd aan het feit dat Marlies morgen jarig is. Het is eigenlijk te veel om alles in één keer te verwerken. Morgen, denk ik, als Marlies de heldin van haar eigen feest is zal ze wel wat bedaard zijn. FEESTELIJK Vandaag heeft evenwel dat nieuwe zusje toch nog een hele rol gespeeld in ons aller leven, een feestelijke rol, dat zult ge horen, en dat juist nu we weer in alle ernst aan het werk zijn ge togen, denkend aan wat we hebben te doen aan lessen en wat dies meer zij. Dat Marlies jarig is, wordt duidelijk gedemonstreerd in 'n spiksplinternieuwe haar- strik van enorm formaat. Als ik haar. op het plein feliciteer, valt het me op, dat het traditionele pakje met de tractatie ontbreekt, wat ik op de debetzijde van 't nieuwe zusje schrijf, want die brengen wat te weeg in een gezin. Marlies vertelt van haar cadeaus en ook dat ze later meisjes mag houden. Ze wil het weer weg gaan naar de vriendin nen als ze zich iets herin nert. De traktatie! Vader zal die in het speelkwartier in hoogst eigen persoon ko men brengen. BESCHUIT MET MUISJES Een beetje zorgelijk denk ik, als de man nu maar niet te luxueus uit zijn slof schiet nu. Maar je kunt ten slotte niet over alles blij ven piekeren, dus laat ik dat onderwerp uit mijn ge dachten wegschieten. Het speelkwartier brengt vader Van der Hoop met 'n groot pak aan mijn lokaaldeur. Beschuit met muisjes voor de hele klas! Dat zal wat worden. Het is ook wat ge worden. Eerst een hoeraatje voor Marlies en dc nieuwe zus, naar gewoonte feestlied, met de jarige op mijn stoel voor de klas en tenslotte te midden van het feest een dood ongelukkige Chris van ons, want zijn beschuit was zo onhandelbaar, dat die uit zijn vingers schoot, regel recht naar de grond toe. Bijna snikkend zegt Chris met verstikte stem: „En daer legge al die lekkere muusies op de grond". Chris kijkt er eens naar, neemt dan zonder een woord te spreken een duik naar on der zijn bankje, en gaat daar één voor één de muu sies opvissen, die hij, om ge' verder verlies te lij den, meteen in zijn mond stopt, wat niemand onzer ook maar enigszins vreemd vindt. Als Chris weer boven wa ter komt, na zich grondig overtuigd te hebben, dat er niet één verloren ging, is zijn verdriet ook voorbij en hij zegt zielstevreê: „Ze wasse effe lekker!" ZO BESTELT U PATRONEN Plak aan de adreszijde van een brief kaart, naast en buiten de frankeerze gel, het verschuldigde bedrag (f 1.05) aan geldige postzegels en adresseer deze aan de redactie van 't „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer no. 275 van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1.05 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer ge plakt wordt is waardeloos. Bestellingen onder rembours worden niet aangenomen en de patronen wor den niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, het persoonlijk komen afhalen aan ons kantoor heeft dus geen zin.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 8