Bet dagblad wezen Willem Beukelszoon in brons op markt van Biervliet Eind Augustus toch nog 2000 arbeiders werkloos Schoolver. Geref. Gem. heeft wind in de zeilen BAAYENS Commissaris der Koningin onthulde monument Kleuter speelde met vuur Zaterdag 6 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD „Nu geen twijfel meer mogelijk ^t)ai^mo(litatie Behoefte aan meer aanvullend werk Sinds oprichting drie scholen gesticht GEEN PERSONEEL TE WEINIG OP ULO Dc speciaalzaak voor uw Bril Bijzondere plaats VLIEGBREVETTEN UITGEREIKT PAGINA 3 DE GESCHIEDENIS van het dag bladwezen in ons land zou men kun nen karakteriseren als het verhaal van een zich steeds versnellende ontwikke ling. Hoewel wij ons het leven haast niet meer zonder dagbladen kunnen den ken, is die geschiedenis vrij jong. Wel zijn er enkele bladen in ons land, die hun aantal levensjaren met drie cijfers kunnen schrijven, doch al lereerst zijn daar bij de meeste een heel aantal jaren bij, waarin ze nog geen dagblad waren en in de tweede plaats was de verspreiding dezer bla den-slechts beperkt tot een beschei den gebied en kring. Eerst na de afschaffing van het dag bladzegel in 1869 een belasting, waarvan het stempel op elk nummer van de krant het bewijs was, zoals nu de banderolle om de sigaar was er gelegenheid, dat de kranten uitgroei den en dat er nieuwe ontstonden. Toen is langzamerhand het aantal dagbla den gegroeid, dat we thans kennen: landelijke, provinciale, regionale en plaatselijke, liberale, neutrale, Chris telijke, Roomse en socialistische, in een omvang, waarvan men haast zou zeg gen, dat het verzadigingspunt is be reikt. Toch en dit even terzijde wat dit laatste betreft, blijkt meermalen, dat er plaats is voor uitbreiding en voor versterking van de positie van een bepaald blad. Maar daarover wilden we eigenlijk niet schrijven. Die bladen hebben alle gestaan in een stroom van versnellende ontwik keling. En dat op verschillend terrein. WIJ DENKEN ALLEREERST aai de journalistiek zelf. Met de rustige berichtgeving per brief, met geschreven kopij door de landelijke bladen van wat in het cen trum van 't land geschiedde, door de provinciale, regionale en plaatselijke van wat in hun directe omgeving ge beurde, is het dagbladwezen begonnen. De landelijke bladen gaven daarbij in correspondenties iets van wat in het buitenland gebeurde, de andere volg den hen daarin en voegden er binnen lands nieuws aan toe. De hoofdredac teur nam de tijd voor het geven van zijn beschouwingen over het gebeuren en als zijn blad een bepaalde rich ting aanhing voor het uiteenzetten van zijn levensbeginsel en voor de verdediging daarvan tegen wat ande ren daarover schreven. Maar de communicatiemiddelen na men toe en gaven de mogelijkheid, neen, de verplichting van een snellere en meer omvangrijke berichtgeving. Telegraaf en telefoon deden hun in trede. Persbureaus kanaliseerden en perfectioneerden de berichtgeving, spreiden die uit over 'n groter terrem en voorzagen steeds meer bladen. De telex kwam, die alle bladen op het zelfde moment uit één centraal punt van hetzelfde nieuws voorzag. De drang naar reclame en de opbrengst van de advertenties in verband daar mee gaven de kranten van alle soort de economische mogelijkheden om al groter te worden. De versnelling der communicatiemiddelen bracht ten slotte het nieuws uit heel de wereld aan elke krant, voorzover haar mid- délen toelieten om al meer bijzonder heden uit de wereld te publiceren, En dat werd ook eis. Want de verkleining van de wereld door de versnelling van de verbindin gen op alle gebied, het feit, dat wat vandaag in de straat van Quemoy of in het Midden-Oosten geschiedt van belang is ook voor de eenvoudige mens in Biggekerke, noopt de redactie van de krant, te zorgen, dat die man daar over kan lezen. VERSNELLENDE ONTWIKKELING was er ook op het gebied van de vorm geving van de krant. Zijn er vele tientallen jaren heen gegaan, waarin de kranten op geen an dere manier gezet werden dan met eenzelfde kleine letter, kolom na ko lom, slechts onderbroken door het op schrift van een nieuw artikel of be richt, welk opschrift dan in een wat groter en vettere letter werd gezet, op zijn best gebroken door een feuille ton onder op één der pagina's vooral na de eerste wereldoorlog werden er meer en meer eisen aan de opmaak van de krant gesteld. Grotere koppen, dubbele, driedubbel koppen,, slagzin nen tot over de volle paginabreedte, die als blikvanvagers moeten funge ren, teneinde de lezers onmiddellijk te vangen voor het belang van het nieuws, dat de krant brengt. Wisseing van lettertype, ge bruik van cursief en vet, van kaders en „manchetten" moeten de pagina's, waarop foto's en tekeningen verschijnen, „breken", opdat ze door hun variatie de lezers tot lezen nodi gen. Naast het nieuws, waarover de be schouwingen zoveel mogelijk werden teruggedrongen, moest de „leesstof" komen, de letterkundige bijdrage, maar ook het verhaal, de reportage, de „feature", die het lezen van de krant aantrekkelijk maken. Strips, plaatjes- verhalen moeten naast de kinderen, die daardoor naar de krant leerden grij pen, ook de ouderen binden. Zelfs kleurendruk deed hier en daar ook in ons land voor de dagbladen reeds zijn intrede. DIT ALLES WERD MOGELIJK GEMAAKT, vergezeld, door de ver snellende technische ontwikkeling in het bedrijf van de krantendrukkerij. En dat niet alleen ze maakte deze noodzakelijk. Het was een wisselwer king. Werden aanvankelijk de kranten met de hand gezet, lettertje voor lettertje en afgedrukt op eenvoudige, soms nog met de hand voortbewogen vlakpersen, de persen werden niet alleen steeds groter, maar men ging ook over op het veel snellere systeem van de rotatie druk. En ook die rotatiepersen maak ten een ontwikkeling door tot steeds groter omvang, waarop steeds groter kranten met meer pagina's in steeds korter tijd, desgewenst in kleuren, ge drukt kunnen worden in steeds groei ende oplaag. De speciale koppenzetma chines deden hun intrede. De zetma chines werden geperfectioneerd tot tpparaten, die niet meer door een man, maar door middel van een ponsband DE BIERVLIETERS behoeven voortaan niet meer naar de Ned. Herv. Kerk te gaan om Willem Beukelszoon, hun grote zoon, die de haringvangst van Nederland in niet onbelangrijke mate een 'flinke stoot vooruit heeft gegeven, te kunnen zien. Hij staat thans zij het in brons op het Marktplein. En blikt in de richting van het fraaie na-oorlogse raadhuis. Men kan en mag dus niet meer betwijfelen of Willem ooit in Biervliet heeft gewoond. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, legde hier nog eens de nadruk op, toen hij gistermiddag om half vier het beeld met een geestige toespraak onthulde. „Het zou misschien een bron van werkgelegenheid voor historici kunnen zijn," aldus de commissaris, „maar wij zullen ons èr voortaan maar niet druk meer over maken. Trouwens, als keizer Karei V in hoogst eigen persoon in Biervliet het graf van Willem Beukels zoon heeft bezocht, dan zullen de heren die hem ontvingen hem toch geen leugens op de mouw hebben gespeld. Want in die tijd waren keizers machtige potentaten, waarmee niet viel te spotten". DE COMMISSARIS prees het initia tief van burgemeester A. P. Kostense en de leden van het comité, die zich beijverd hebben om zoveel mogelijk geld voor het monument binnen te ha len. Hij sprak ook zijn dank uit aan het adres van de Veerse beeldhouwer Filip ten Klooster, die Willem Beukelszoon althans een visser, in wie de gro te zoon geëerd wordt in brons in Biervliet heeft teruggebracht. Zich be palende tot de persoon van Willem Beukelszoon zei de commissaris het een zeer grote verdienste te noemen dat een uitvinding, welke zes.eeuwen geleden gedaan werd, hederl ten dage nog steeds in gebruik is en niet door de techniek kon worden verdrongen. Men kaakt ook thans nog de gevangen haring op zee met de door Willem Beu kelszoon bedachte methode. Daarna trok jhr. De Casembroot het laken van het beeld weg. Een kinderkoor zong daarna het lied Nog een beeld van de voorbereidende werkzaamheden. Ingez. mededeling (adv.) BOGAERT levert olies onder volle garantie een steeds hogere productie leveren, straks door fotografische zetmachines. De expeditie, het vervoer van de kranten, werd door trein en bus niet alleen, maar ook door de snellere in- pakmethoden en door wagens met top snelheid in weinige uren naar de kleinste plaatsen mogelijk gemaakt. WIJ BEHOEVEN er niet meer van te zeggen. Wie dertig, twintig, tien jaar geleden in het dagbladbedrijf heeft rondgekeken en dat nu weer doet, ziet dat die almaar versnellende ontwik keling aan dat bedrijf als geheel, maar ook aan elk dagbladbedrijf in het bij zonder de hoogste eisen stelt. Wie niet meegaat, mag nog enige tijd zijn plaats behouden, maar wordt op de duur ab soluut verdrongen. Zijn krant is niet bij, beantwoordt niet aan de eisen van de tijd, kan niet mee, zal op zijn gun stigst nog enige tijd gestabiliseerd kunnen blijven. Maar de groeikracht is er uit en de ondergang dreigt bin nen een tijd van tien, twintig jaar, waarin de ontwikkeling nog doorgaat en de sprong om bij te komen hoe langer hoe moeilijker zal worden. Feitelijk is, wat we hier over de krant vertelden, een beeld van de ont wikkeling van de wereld in onze tijd. Doch men begrijpt, dat wij, ter toelich ting van de grote wijziging, die ons blad aanvaardde en die het van 1 ok tober af op de hoogte van onze tijd zal brengen, dit verhaal eerst schrij ven moesten. Een volgend maal vertellen we iets over andere factoren van deze ontwik keling. van Willem Beukelszoon en het Zeeuws-Vlaamse volkslied, waarna drs D. J. v. Dijk, directeur van het Pro duktschap voor Vis en Visprodukten de Biervlietenaren een hart onder de riem stak. De jaarclub „Willem Beu kelszoon" van het Utrechtse Studen tencorps zong vervolgens een schoon lied: „Willem Beukelszoon, stoere visser Uit Zeeuwsch-Vlaanderens vruchtbren [schoot Redde menig armen visboer Van een wissen hongerdood Hij toch gaf aan hunnen hering Enen langen levensduur Door het kaken van den hering Werd deez niet meer rot of zuur. BEGROETING Vóór de onthulling was er in de Ned. Herv. kerk, een zogenaamde vissers- kerk een begroetingsbijeenkomst, die geopend werd door burgemeester Kos tense. Hij was verheugd, dat zoveel ge nodigden aan de uitnodiging om de onthulling van het standbeeld van Wil lem Beukelszoon bij te wonen, gehoor hadden gegeven. Tal van vooraan- de personen uit de visserijkringen en de burgerij, onder wie ook enige leden van Gedeputeerde Staten, waren in de kerk verzameld, wat voor de burge meester een bewijs was, dat het werk van Beukelszoon van ingrijpende be tekenis is in de economische geschiede nis van Nederland. Met ruggesteun van het comité van aanbeveling, waarvan Prins Bernhard het erevoorzitteschap had aanvaard, zijn de reeds lang sluimerende plannen verwezenlijkt kunnen worden. De heer Kostense sprak er ook zijn vreugde over uit, dat een deputatie vissers en vissersvrouwen m klederdracht uit Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk de lange reis naar Biervliet had onder nomen om van het heuglijke gebeuren getuige te zijn. Want met deze onthul ling wordt feitelijk niet alleen Willem Beukelszoon, maar alle vissers en re ders in Nederland geëerd. Aan Prins Bernhard was een telegram gezonden, aldus de heer Kostense, waarin dank en hulde werd uitgesproken voor het werk van het comité van aanbeveling. Ook betrok de Biervlietse burgemees ter in zijn dank de heer Jaap Kolkman, geen onbekende in visserij kringen, die reeds aan zovele vissersfeesten een suksesvol steentje had bijgedragen. Annie Goossens declameerde daarna een ode aan de visserij. Voor de mu zikale omlijsting zorgde mej. C. de Ingez. mededeling (adv.) BOGAERT demonstreert gratis bij U aan huis Kraker, die op het orgel ziek" van Handel speelde. „Watermu- HISTORIE Dr. H. A. H. Kranenburg, sekretaris van de Stichting voor de Nederlandse Visserij hield een voordracht over „Het kaken en de haringvisserij", waarin hij een overzicht gaf van de haringvisserij in de loop der eeuwen. Dr. Kranenburg belichtte in het bij zonder de betekenis van het kaken voor de haringvisserij. OPTOCHT Een historische optocht besloot het officiële gedeelte der feestelijkheden. De deputaties uit Zuid-Holland ver leenden hieraan medewerking. Tijdens deze optocht werden de genodigden onthaald op haring en bier. De stoet werd voorafgegaan door een heraut van Zeeland, een klaroenblazer van Biervliet en een banierdrager van de Nederlandse vlag. Zes groepen be staande uit meer dan handerdzeventig personen, trokken door de straten van het stadje. Zij beeldden, achtereenvolgens uit graaf Philips van den Elzas, die met zijn schepenen van Gent tolvrijheid schenkt aan Biervliet; graaf Boudewijn die een bezoek brengt aan Biervliet na een kruistocht, de gevangenneming van graaf Floris V, volksleider Jacob van Artevelde met zijn Witkappen, de verloving van Jacoba van Beieren met Jan van Brabant, het bezoek van Karei V aan Biervliet en de inneming van het haringstadje door de Watergeuzen. Muzikale medewerking werd verleend door de Kon. muziekvereniging de „Harmonie" van Biervliet en het streekakkordeongezelschap „Flandria". Vandaag wordt van de optocht een re prise gegeven. Ingez. mededeling (adv.) Demonstratie naaimachines Bel 01180-2127 BOGAERT Ingez. mededeling (adv.) BOGAERT's naaimachines ziet li in heel Zeeland Bij onderzoek naar de oorzaak van de die donderdag gewoed heeft in het bedrijf van de landbouwer G. Bogers te Lepelstraat, is gebleken dat het vier jarig zoontje van de landbouwer het vuur heeft aangestoken. Het jongetje, bang voor straf, had niet verteld dat hjj in de schuur had getracht een rie ten hooipijltje als eigaret te roken. Het strootje was op de grond gevallen, waarna brand ontstond. Het jongetje had toen het vuur niet meer kunnen bedwingen. Er is door het bekend worden van de oorzaak van de brand een einde geko men aan een gerucht als zou een pyro maan aan het werk geweest zijn. En God zag alles wat Hij ge maakt haden zie, het was zeer goed. Gen. 1 :31a. De volmaaktheid van de schep ping kunnen wij ons niet voor stellen. We doen er ook niet vaak moeite voor. We zijn er al lang aan gewend dat niet alles „zeer goed" is. We vinden het zelfs heel gewoon dat er niets op aarde „zeer goed" is. „Och ja, er is nu eenmaal niets volmaakt", is een veel gebruikte uitdrukking. Daarom vergeten we wel eens dat we moeten strijden tegen de onvolmaaktheid, tegen de zon de. Vechten, ook al weten we dat wij de volmaaktheid niet kunnen bereiken. Dat weet God ook. Hij heeft Zijn Zoon gezonden. Daarom zijn. wij méér dan overwinnaars. fngez. mededeling (adv.) BOGAERT's naaim. handel L. Delft 59, Middelburg Van de 2083 werklozen, die Zeeland eind augustus had (v.j. 1377), was het grootste deel afkomstig uit de groep losse arbeiders, nl. 390 (166). Gezien per vak, of, zoals men dan zegt, per bedrijfsklasse, ston den de bouwarbeiders met 328 (285) bovenaan. Daarna volgden de landarbeiders met 234 (190) en dat in het hoogseizoen in een agra rische provincie de metaalarbeiders jnet 134 (44), het niet varend transportpersoneel met 82 (50), de textielnijverheid met 24 (11). Ove rige bedrijfsklassen met 123 (76) en minder geschikten met 688 (545) noemen wij dan nog afzonderlijk. Landelijk gezien, staat Zeeland met zijn werkloosheid er gunstiger voor dan in de winter. Want het volgt nu niet als vierde na Drente (70 per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren), Friesland (36) en Groningen (34), want met zijn 25 per duizend was het de zesde geworden, omdat Nrd. Bra bant 27 en Overijssel 26 noteerden. Toch was Zeeland ook weer vierde, want als men de tewerkgestelden op de aanvullende werken buiten be schouwing laat, dan waren er per 1000 in Drente 30 werklozen, in Groningen 25, in Noord-Brabant 23, waarna Friesland, Overijssel en Zeeland alle drie met 20 volgden. Dit wijst erop, dat er in Zeeland betrekkelijk weinig aanvullende werkgelegenheid is ge schapen. Het aantal daarbij werkza- men op 31 augustus was slechts 392 in Zeeland, zelfs nog 60 minder dan een maand tevoren. Slechts de pro vincies Limburg (171), Utrecht (202) Ingez. mededeling (*dv.) BOGAERT repareert alle naaimachines en Z.-Holland (308) stonden daar be neden. In Drente beliep dit aantal 3530, in Friesland 2141, in Overijssel 1455, in Nd.-Brabant 1299, in Gronin gen 1191. Het blijkt hieruit wel, dat onze provincie op dit punt spaarzamelijk is bedeeld. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Met name in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar de wederopbouw is afgelopen, is er in de bouwbedrijven een bedenkelijke werkloosheid, die zowel een conjunctureel als een structureel karakter draagt. Hier zou ongetwijfeld plaats zijn voor de vestiging van een industriali satiekern, waarover men op het ogen blik op het departement van economi sche zaken bezig is. Te betreuren valt ook, dat Zeeland geen extra-toewijzing van woningen krijgt. Met name aan woningwetwo ningen is nog wel behoefte, omdat ge bleken is men denke aan Oostburg, waar men er 50 mocht bouwen, doch met 30 volstaat dat er voor de pre- miewoningbouw wegens de hoge koopprijzen niet voldoende belang stelling bestaat. Ongeveer veertig jongens en meisjes uit Middelburg en omgeving bezoeken sinds enige dagen een school van hun eigen richting: de Ulo van de Gerefor meerde Gemeente in Middelburg. Ja renlang is er door de Gereformeerde Gemeente uitgezien naar de mogelijk heid een eigen Uloschool in Middelburg te hebben. Dit jaar is men er dan in geslaagd het doei te bereiken. In twee Ingezonden mededeling (Adv.) lokalen van de openbare school aan het Veerse Bolwerk zijn de lessen gestart. Zeeland neemt met drie ULO scholen van de Gereformeerde Gemeente een heel bijzonder plaats in Nederland in. Want in alle overige provincies teza men zijn er ook drieEen opvallen de bijzonderheid is ook, dat de nieuwe Ulo meteen kon beginnen met een vol ledige personeelsbezetting. In de mees te gevallen begint een Uloschool tegen woordig met een groot personeelste kort. Het is de „Vereniging tot het verstrek ken van onderwijs op Gereformeerde grondslag" voor de wind gegaan. In 1926 toen de vereniging werd opgericht, be gon de lagere school met leerlingen. Thans heeft de school er 320! In dit ge tal zijn inbegrepen een 40-tal leerlingen van de V.G.L.O.-schöol, die ook door de vereniging is opgericht. Met twee leer krachten is het werk op de lagere school begonnen, nu zijn er 9 leerkrachten en een vakonderwijzeres. Dit is. zoals ds. W. A. Hage zeide bij de opening van de Ulo-school, tot stand gekomen dank zij de goedertierenheid van God. Bekijkt men de cijfers voor Zeeland rayonsgewïjze, dan blijkt Oostbnrg met 45 werklozen per 1000 (preciese cijfer 383) bovenaan te staan. Dan volgen Hulst met 36 (287), Middel burg met 34 (423), Vlissingen 28 (291), Tholen met 25 (133). Beneden het algemene gemiddelde liggen Ter neazen met 19 (163), Zierikzee met 17 (116), Goes met 13 (201), Kruiningen met 14 (66) en Sas van Gent met 7 (20). Verwacht mag worden, dat binnen kort de aanleg van de delingsdijk op Schouwen-Duiveland, die deze week werd aanbesteed, voor het rayon Zie rikzee goede gevolgen zal hebben. Maar voor Walcheren, waar toch ongeveer de helft van de werklozen van onze provincie wonen, staat de situatie niet zo gunstig. Daar zijn. weinig mogelijkheden voor aanvullen de werkgelegenheid te vinden, nu de herverkavelingswerkzaamheden zijn afgelopen. Misschien komt hiervoor enig soelaas, als in de Zak van Zuid- Beveland de herverkavelingswerk zaamheden gedemechaniseerd worden evenals dat voor Schouwen-Duiveland en Tholen in het voornemen ligt. De moeilijkheid is bij dit alles, dat er vaak vraag naar arbeiders is, waar op het aanbod niet past. Bij de drai- neringswerkzaamheden op Walcheren zouden b.v. best in plaats van 60 een 120 man kunnen werken. Als er maar in de omgeving waren, die begrip van dit werk hadden. Voor Zeeuwseh-Vlaanderen is ook nog werk in het voornemen. De wal len van Sluis en Retranchement zul len worden gereconstrueerd, de Axel- se kreek zal als recreatiegebied wor den aangelegd, waarvoor een plan be staat, om in 5 6 jaar vier miljoen te verwerken. Hier liggen 13.000 man- weken werk. Maar voor de beide eer ste is overleg nodig met het ministe rie van onderwijs, kunsten en weten schappen. en dat van sociale zaken, omdat niet alleen de werkgelegenheid maar ook monumentenzorg erbij be trokken is. En wat het laatste betreft, heeft men te doen met een Belgische eigenaar, die niet direct wil mede werken, zodat het mogelijk is, dat met een onteigeningsprocedure gerekend moet worden. Ingez. mededeling (adv.) BOGAERT kent iedereen ledereen kent BOGAERT Het moet gevreesd worden, dat na een verdere daling van het aantal werklozen in september, in de vol gende maanden het aantal weer zal gaan stijgen. Dat betekent dan, dat alleen in september het aantal werk lozen in onze provincie beneden de 2000 is gedaald. Een gelukkig ding is, dat, hoewel het wat stroever ging dan twee jaar terug, het overgrote deel van de jeugdigen, die van de scholen kwa men, in het bedrijfsleven is opgevan gen. Wel moest de arbeidsbemiddeling evenals vorig jaar er meer aan doen, dan in de tijd van hoogconjunctuur, maar op 109 na zijn de jeugdigen van werk voorzien. Een treffend punt is daarbij, dat er daarbij 37 elektriciens zijn en 21 kantoorbedienden. Ook van de 173 (v. j. 80) vrouwe lijke werklozen eind augustus zijn er niet minder dan 50 uit de rubriek kantoorpersoneel (v. j. 18). Vrijdagmiddag werden voor het front van de troepen en in tegenwoordigheid van alle officieren van de basis Woens- drecht en familieleden van de gebre- veteerden door Inspecteur Chef Staf Commando Luchtvaart Opleiding de Kolonel R. Hofstede aan zes militairen de vliegervink uitgereikt bij het beha len van het groot militair vliegbrevet. Onder de militairen bevond zich de res. 2de luitenant L. J. Wisse uit Kamper land. Ingez. mededeling (adv.) BOGAERT voor uw naai en breimachines

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3