Elf jaar „Farnborough" vliegtuigshow LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Zaterdag startte de „Actie Bijstand II" Nog meer aandacht aan kunst- vluchten en geleide projectielen PutJ MSÊm - meclitatie Indonesië wacht met spanning op resultaat van besprekingen met minister Casey Nieuwe tulpenkoningin naar Canada en Amerika VCK opende nieuw sportveld met overwinning Dinsdag 2 september ronkt het weer boven Engeland Straks weer „Cornets" mee !ntrede ds. Nijssen te Goes Atletiek-vijfkamp te Middelburg Opbrengst voor Kon, Julianafonds Europaprijs en Prins Bernhardfonds Maandag 1 september 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA Dinsdag 2 september a.s. zal „Farnborough", de jaarlijkse beurs van produkten van bij het genootschap van Britse vliegtuigbouwers aange sloten industrieën, een aanvang nemen. Dinsdag, woensdag en donder dag zullen technici van vele landen en gasten van het genootschap de beurs bezoeken. "Vrijdag zal publiek tegen betaling zich op de hoogte kunnen stellen van hetgeen de Britse luchtvaartindustrie kan bieden, en zaterdag kunnen nog meer belangstellenden (tegen een geringere toegangsprijs dan op vrijdag wordt gevraagd) de beurs en het elke middag uit te voeren vliegprogram bijwonen. Het is dit jaar voor de elfde maal in successie dat „Farnborough" zal worden gehouden. Voor de tweede wereldoorlog verleende het vliegveld Hendon gastvrij heid aan de Britse vliegtuigbouwers. Na 1945 werd geëxposeerd en gedemon streerd op het vliegveld Radlett. Men kon er toen alleen komen als men was uitgenodigd. In 1948 werd het voor de eerste keer „Farnborough" en dat jaar was het voor het eerst dat er tegen be taling publiek kennis kon nemen van de resultaten van zijn vliegtuigindustrie. Geleide projectielen Het vorige jaar was er voor het eerst een afzonderlijke afdeling van de beurs gewijd aan geleide projectielen. Dit jaar is dit onderdeel uitgebreid, een bewijs van de langzamerhand toenemende be langrijkheid van deze wapèns. Ook zul len er twee anti-tankwapens tentoonge steld zijn, een van circa negentig centi meter lang en bijna veertig centimeter doorsnee en de tweede met een lengte Van anderhalve meter en een doorsnee van zestig centimeter. Tot voor enkele jaren was het gewoon te dat in het middagprogramma alleen vliegtuigen werden voorgevlogen door febrieksinvliegers; dit waren dan toe stellen voor gebruik door de burger luchtvaart of door de militaire lucht vaart. Men is er enkele jaren geleden mee begonnen in het vliegprogramma in te lassen een demonstratie door vliegers van de Engelse koninklijke luchtmacht. Dit jaar zal aan dit onderdeel van bet programma nog meer aandacht worden besteedzeven „Seahawk" straaljagers van de Britse koninklijke marine znllen in formatie van Farnborosgh opstijgen en daarna knnstvlnchten uitvoeren. Vijf „Scimitars" van de Britse koninklijke marine zullen tijdens de start van de „Seahawks" laag «vervliegen en daarna met deze een looping maken. De „Sea hawks" (ook in gebruik bij de Neder landse luchtvaartdienst) landen vervol gens met zijn zevenen. hetgeen de eerste demonstratie door dit type toestellen in Engeland zal zijn. „Cornets" In de loop van de tien jaar dat de beurs op Farnborough is gehouden is 'n groot aantal nieuwe vliegtuigen getoond, toestellen die voor hun jaren soms re volutionair waren, zoals de Havilland „Cornet", het eerste verkeersvliegtuig met straalmotoren ter wereld dat ook het eerste in geregeld gebruik is geweest op vele lijnen, lang voordat de Tupolevs in het middelpunt van de belangstelling kwamen en vele jaren eerder dan de Boeing 707 en Douglas DC-8 voor het geregelde gebruik op de luchtlijnen be schikbaar zijn. De ongelukken met de eerste „Cornets" hebben de Engelsen een heel eind achterop gebracht, maar thans, na jaren van proefnemingen en proef vluchten zal het niet lang meer duren of de nieuwe „Cornets" zullen weer in gebruik genomen worden door de En gelse burgerluchtvaartmaatschappij B.O.A.C. In totaal zullen veertien vliegtuigen van de ngeveer veertig typen die zullen worden voorgevlogen nog niet eerder op „Farnborough" te zien zijn geweest. Daarbij zijn dan oa. de Fairey „Eoto- dyne", een combinatie van een vleugel vliegtuig en een hefschroefvliegtuig met de voordelen van beide, de handley page „Herald" ontworpen als vervanger van de Dakota's, aanvankelijk uitgevoerd met vier motoren en thans uitgerust met twee schrofturbinemotoren, een concur rent van onze Fokker „Friendship", een verbeterde uitvoering van de A.V.R.O. „Vulcan" straalbommenwerper met drie hoeksvleugel. Het is niet uitgesloten dat er nog een of meer nieuwe vliegtuigtypen of vlie gende proefbanken zullen verschijnen, want dat is tot verre nog bij welhaast ieder „Farnborough" het geval geweest. Straaljagers Meer dan honderd twintig straaljagers en lesvliegtuigen met straalaandrijving van de Britse koninklijke luchtmacht nemen aan het programma deel, waarbij de ook in ons land (van het vliegfeest op Soesterberg op 5 juli j.U bekende negen „zwarte pijlen", negen „Hawker Hunter" straaljagers van het „Treble One" squadron. Vijfenveertig tweemoto- rige „Javelins" en vijfenveertig „Hun ters" zullen, als de weersomstandigheden tenminste gunstig zijn, op minder dan zeshonderd meter hoogte met een snel- he:d van meer dan zevenhonderdtwintig kilometer per uur overrazen. „Bomber Command" stuurt een for matie van drie V-bommenwerpers, n.l. een „Victor", een „Vulcan" en een „Valiant" die vleugel aan vleugel op een hoogte van circa driehonderd me ter zullen overkomen, en een groep van negen „Canberra"-straalbommen- werpers, die de drie grote broers zul len volgen. Tenslotte zullen twee Vi- ckers „Valiants" het bijvullen van brandstof in de lucht demonstreren, HORIZONTAAL: 1. Metaal, 5. bron, 8. gering, gewicht, 9. binnen, II. zang- noot, 12. maanstand, 13. levenslucht, 16. boom, 18. benauwd, 19. takje, 21. metselspecie, 23. niet deelbaar door twee, 24. klein persoon, 26. rivier, 27. gemeente in Gelderland, 28. inhouds maat, 29. insect. VERTICAAL: 1. Zak, 2. dier, 3. dier, 4. vissoort, 6. bijwoord, 7. oningewijde, 10. neon, 14. vogel, 15. broedplaats, 17. binnen, 18. insect, 19. een der zintui gen, 20. vlug, 22. rondhout, 23. lyrisch gedicht, 25. vogel, 27. getijde. OPLOSSING VORIGE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. Vaal, 4. agio, 7. laf, 9. ar, 10. dobber, 11. doos, 13. esp, 14. ent, 16. zode, 18. binnen, 19. re, 21, ets, 22. spel,, 23. hesp. VERTICAAL: 1. Vla, 2. aards, 3. af, 5. gebied, 6. oer, 8. vos, 10, do, 12. opinie, De Franse politie heeft vrijdag avond in het gebied van Toulon 1800 Algerijnen gearresteerd. Zaterdagmor gen zijn ze weer op vrije voeten ge steld. De politie maakte bekend dat zij in een verlaten jacht in de haven 15. nerts, 16. zes, 17. on, 18. bus, 20. van Saint Tropez 4000 patronen heeft esp, 21. Ee. aangetroffen. Het nieuwe sportveld van V.C.K. te Koudekerke werd zaterdagmiddag door burgemeester J. L. Dregmans officieel geopend. Deze sprak daarbij de wens uit, dat de leden van V.C.K. zich wat actiever zullen gaan betonen dan tot nu toe het geval is geweest, want het kleed gebouw is een jaar later gereed geko men dan gepland en mogelijk was. Thans is het zo, dat niet-leden meer voor de totstandkoming hebben gedaan dan de leden. Spreker hoopte, dat de sportliefheb bers hun waardering zouden tonen voor de grote investering van de gemeente door bet veld, het kleedgebouw en de beplanting voor vernieling te sparen. Hierna droeg hjj het prachtige complex over aan het bestuur van V.C.K., waar na voorzitter Flipse woorden van dank baarheid en blijdschap sprak. Nadat de genodigden nog het veld en kleedgebouw hadden bezichtigd, kwamen de veteranen van V.C.K. het 'terrein op om de strijd aan te binden met de ploeg van de scheidsrechtersvereniging Wal cheren. Deze bood V.C.K. een bal aan, maar ging niet zo ver, om ook nog de overwinning aan V.C.K. te laten, want de veteranen verloren met 12. Daarna speelde het eerste elftal van V.C.K. de officiële openingswedstrijd tegen een combinatie van de V.C. Vlls- SnHR Het bekende „Velodrome d'Hiver" te Parijs, bekend bij duizenden sportliefhebbers heeft een nieuwe rol gespeeld. Duizenden Algerijnen uit de Fran se hoofdstad zijn hier naar toe ge bracht om ondervraagd te worden over de recente golf aanslagen, die overal in Frankrijk plaats vonden. Op de bovenste foto zien we gewa pende agenten, die door de straten rondom het sportpaleis patrouille ren. Op de onderste foto een groep van ca. 600 aangehouden Algerij' nen wacht om verhoord te worden op het t°-"ein van het Velodrome. Bang-Jensen tekende protest aan De Deense V.N.-functionaris Bang Jensen, die vorige maand na een ge schil met secretaris-generaal Hammar- skjoeld werd ontslagen, heeft protest aangetekend bij het hof van beroep der Ver. Naties. Aan een verslaggever van Reuter vertelde Bang-Jensen dat hij niet speciaal tegen zijn ontslag ageerde maar tegen Hammarskjoeld, die hem niet de verschuldigde proces voering had toegestaan. Hij hoopt dat men in november zijn klacht in behan deling zal nemen, waarna h ijin mei van het volgende jaar mogelijk een be roep tegen zijn ontslag zal indienen. Bang-Jensen verklaarde voorts dat men onjuist over zijn zaak was voor gelicht en dat er ernst ige onregelma tigheden waren geweest. In een tot de laatste plaats bezette Grote Kerk heeft ds. F. M. Nijssen voorheen te Mijdrecht, zondagavond z(jn intrede gedaan als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Goes. Des morgens was hij in een eveneens stampvol kerkgebouw bevestigd door ds. J. W. Coenraad. Als tekst voor zijn intredepredikatie had. ds. Nijssen gekozen Openbaringen 3 20a: „Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop". De nieuwe predikant vergeleek Laodicea, de gemeente, waartegen deze woorden worden gezegd met Goes. Een welvarende handelsplaats was Laodi cea, met echter veel zelfvoldane lieden, die koud noch heet zijn ten opzichte van het Evangelie. Kan dit ook van Goes worden gezegd? Die van Laodi cea waren louw, een eigenschap, die echter een doorn in het oog van God is. Wie louw is zal ik uit mijn mond spu wen, spreekt de Here. God geeft ons echter nog een kans. Hij klopt aan de deur, steeds weer. Dat is Zijn grote genade. Laten wij dan de deur voor Hem opendoen, opdat wij met Hem mogen zitten op Zijn troon. Ds. Nijssen had Psalm 24 vers 4 en 5 laten zingen voor de Schriftlezing uit Jesaja 55 en Openbaringen 3. Na het uitspreken van de Niceaanse geloofs belijdenis liet hij zingen gezang 88 en gezang 265. Als antwoord op de predi katie zong de gemeente gezang 231 1 en 2. Ds. C. Metselaar sprak ds. Nijssen daarna namens de gemeente en de ker- keraad toe en memoreerde, dat de nieuwe Goese predikant met zijn vori ge gemeente Mijdrecht door zeer ster ke banden was verbonden. Goes was voor u onbekend terrein, zei ds. Metse laar, maar op heldere en eenvoudige wijze hebt u het Woord van oordeel en genade voor de Goese gemeente aange toond. De gemeente zong vervolgens gezang 48. BEVESTIGING In de morgendienst had ds. Coenraad als tekst uitgekozen Jeremia 1:9: „Toen strekte de Here Zijn hand uit en roerde mijn mond aan, en de Here zeide tot mij: Zie, Ik leg mijn woorden in uw mond". Het gaat hier niet om ds. Nijssen, aldus ds. Coenraad, maar om een ieder, die door God is geroepen om Zijn Woord te verkondigen. Als antwoord op de preek zong de gemeen te gezang 120 vers 1 en 2. Daarna be vestigde ds. Coenraad zijn ambtgenoot Nijssen als predikant' van de Ned. Herv. Gemeente van Goes, waarna de gemeente zong gezang 117a. De slot zang was gezang 103 vers 1 en 3. singen. Het werd een aantrekkelijke wedstrijd, waarin bleek, dat de Koude- kerkers over een goed elftal beschik ken. Vooral hun doelverdediger stak in uitstekende vorm en het was dan ook grotendeels aan hem te danken, dat zijn ploeg het veld met een overwinning kon openen. V.C.K. nam door Wisse de leiding. Het werd zelfs 20, toen een der Vlissingse verdedigers in eigen doel trapte. Rafe laar verkleinde in de tweede helft de achterstand, waarna Meulmeester de partijen op gelijke voet bracht. Kort voor het einde bezorgde Wisse zijn club de overwinning. (32). V.C.K. kwam hierdoor in het bezit van een beker, beschikbaar gesteld door de DACW, welke bij de opening was ver tegenwoordigd door de heer A. Mailly. Verder waren bij de opening aanwezig burgemeester en wethouders, alsmede de raadsleden van Koudekerke, en de voor zitter van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B., de heer I. W. Bakker. Zaterdagmiddag werd op de Middel burgse sintelbaan een atletiek-vijfkamp gehouden voor Zeeuwse B- en C-Junio- ren. Hen uitstekende prestatie leverde de jeugdige D-junior T. Carol van Dy namo, die met een sprong van 4.23 me ter nog vijf centimeter verder kwam dan de winnaar bij de B-junioren. Bij de meisjes C deed J. van Hane- ghem van 't Zwin uitstekend werk en werd onbedreigd winnares. Bij de C- junioren was er volop spanning. Ten slotte won J. Loenhout van Dynamo op het nippertje. Uitslag: Meisjes C: 1 J. van Haneghem, 't Zwin 39 punten; 2 P. Th. Verkeste, 't Zwin 32; 3 C. Bril, 't Zwin 25; 4 M. Aalbrechsen, 't Zwin 24; 5 J. van Houten, 't Zwin 21; 8 J. Verpalen, MOC 14; 7 J. J. v. d. Wal- le, 't Zwin 13; 8 M. S. de Mey, 't Zwin 12. Jongens C: 1 W. Loenhout, Dynamo 36; 2 S. Masclee, 't Zwin 35; 3 R. Luitwieler, Marathon 34; 4 'W. Vermeulen, Dynamo 31; 5 B Hooftman, KNAU 30; 6 J. Reyn- houdt, KNAU 17; 7 R. Snijders, KNAU 15; 8 J. Simpelaar, 't Zwin 15; 9 M. van Dalen, 't Zwin 12. Jongens D: 1 T. Carol, Dynamo 12; 2 Ch. Wiessner, Dynamo 7; 3 R. Vlier, Dynamo 5. SINT ANNALAND Voor de Hemava. De in de maand ge houden busjesactie ten bate van de He mava heeft 28,13 opgebracht. „En Hij vertrok weer naar de overzijde van de Jordaan". Johannes 1040. JEZUS BLEEF nooit lang op dezelfde plaats. Hij was door Zijn Vader gezonden om in geheel Is raël Zijn vlgelingen te zoeken. Daarom vertrok hij ook dikwijls naar de overzijde van de Jor daan, in het land van Peréa, naar de plaats, waar Johannes de eer ste maal doopte, en Hij bleef daar. En velen kwamen tot Hem en zeiden: Johannes deed wel geen enkel teken, maar al wat Johannes van dezen zeide, was waar. Velen geloofden toen in Hem. Onze predikanten en godsdienstleraars of in het alge meen de Christenen kunnen vaak ook geen tekenen laten zien, zo zij daartoe ooit in staat zijn, maar zij kunnen wel spreken over Je zus en als het goed is, dan is alles waar, wat zij over Christus zeggen. Als wij de waarheid wil len erkennen, dan is de kiem voor het geloof gelegd. Dan kunnen ook wij getuigen, dat Hij de Christus is. Onze redder in deze benauwde en benauwende we reld. Is Hij ook uw redder? ingez. mededeling (adv.) (Van een onzer verslaggeefsters) Zaterdag is in heel Nederland de grote nationale inzamelingsactie „Bijstand Twéé" gestart. Met slaande trom, mogen we wel zeggen, want ook u hebt ongetwijfeld hier en daar de aardige affiche van grootmoeder en Anneliesje al zien hangen en ook u weet nu natuurlijk al, waar u de „loten" in uw eigen stad of dorp kunt kopen. Grootmoe der, het symbool van de bejaarde rnens^ die in zijn jeugd nog niet de sociale voorzieningen kende van tegenwoordig, grootmoeder die juist vandaag extra zorg nodig heeft en Anneliesje, het kind van de toe komst, het kind dat zowel geestelijk als lichamelijk, zo gezond mogelijk moet worden. Zowel in officiële als in politieke kringen in Indöhesië ziet men met spanning uit naar de resultaten van de besprekingen, welke in Den Haag tussen de Nederlandse en Australische ministers van buitenland se zaken worden gevoerd. Over het algemeen verwacht men een be kendmaking over voortgezette samenwerking tussen Australisch Nieuw Guinea en het Nederlandse, westelijke deel van dit eiland, dat door Indonesië wordt betwist. De Bijstand-Actie die in 1957 werd gehouden, bracht een bedrag op netto van f 1.006.000. Dit jaar komt de opbrengst niet alleen ten goede aan het Prins Bernhard Fonds, maar ook aan het Koningin Julianafonds en aan het Comité Europaprijs dat, zoals u deze vaak in ons blad hebt kunnen lezen, de geestelijk-culturele-sociale eenwording van Europa in zijn doel stelling heeft staan. Het Prins Bernhard Fonds hoeven we eigenlijk al niet meer bij u te in troduceren. Het verleent, zoals u weet, financiële steun aan het Nederlandse cultuurleven. De plaatselijke en regio nale Anjerfondsen geven subsidies aan alle mogelijke instellingen op dit ge bied, zonder onderscheidt van staat kundige of godsdienstige overtuiging. Het Koningin Juliana Fonds is opge richt met het doel het maatschappe lijk werk in Nederland te bevorderen en het doet dit door het verlenen van GEEN BEZORGDHEID Er heerste evenwel geen bijzondere bezorgdheid naar aanleiding van de berichten, dat Nederland zou trachten tot een militair bondgenootschap met Australië te komen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Tegenover de correspondent van het A.N.P, motiveerde de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken dit ontbreken van bezorgdheid als voigt: „Wij hebben be kend gemaakt, dat wij het gebied niet zullen aanvallen, en Australië heeft verklaard geen militair verdrag met Nederland over West-Irian te zullen sluiten." De woordvoerder, Ganis Harsono, voegde hier nog aan toe, dat de her haalde verzekering van Australië en Nederland dat zij de bevolking van Nieuw-Guinea op zelfbestuur voorbereiden, naar de mening van Indonesië louter „politieke bewerin gen" zijn. „Wij geloven niet, dat er hetzij door Nederland, dan wel door Australië ernstige pogingen worden gedaan om de bevolking aldaar ge reed te maken voor zelfbestuur". „Beide landën hebben toegegeven, dat zij in hun pogingen in dit op zicht geen vooruitgang hebben ge boekt." elegante, licht- is mej. Leni Quant. Zij couturerecreaties dragen. Een blonde Leidse studente was het middelpunt tij dens een ontvangst in hotel „Wittebrug" te Den Haag. De ambassadeur van de Verenigde Staten te 's-Gravenhage en me vrouw Young en de af gevaardigde van de am bassadeur van Canada, de heer W. R. Hickman en diens echtgenote, kwamen afscheid van haar nemen ter gelegen heid van haar vertrek naar de Ver. Staten en Canada op maandag aan staande. Deze 23-jarige studen te in de Franse taal, die reeds middelbare be- voegheid en tolkendiplo- ma cum laude verwierf werd uit 3000 kandida ten gekozen om dit jaar op het Noordamerikaan- se vasteland als tulpen koningin namens de Ver. Nederlandse bloembol len-kwekers op te tre den. Zij is naast haar liefde voor talen zeer ge ïnteresseerd in mode, heeft het „showen" spe ciaal geleerd om mee te doen aan modeshows voor liefdadige doelein den en ontwerpt boven dien bij voorkeur haar kleren zelf. Over zee echter zal zij bij het aanbieden en pro pageren van Nederland se bolbloemen, behalve het traditionele costuum, ook tal van Nederlandse Bij haar afscheid is haar bij voorbaat reeds bij gezegelde oorkonde het ereburgerschap van Kan sas City aangeboden. De ze waardigheid zal bij haar bezoek aldaar op 17 en 18 oktober beves tigd worden. Tussen 2 september en 24 okt. zal mej. Quant New York, Washington, Ottawa, Toronto, Mon treal, Minneapolis. Den ver, Salt Lake City, San Francisco, Tulsa, Kansas City, Dallas, Fort Worth en Birmingham bezoe ken. Een reeks feestelijkhe den en radio- en tele visieinterviews staat op het programma. financiële steun aan instellingen van alle gezindten die zich met dit werk bezig houden. Sinds zijn oprichting, tien jaar geleden, heeft het K.J.F. reeds twee miljoen gulden uitgekeerd en nog steeds wordt vaker en door meer instellingen een beroep op hem gedaan. De actie Bijstand Twéé werd zaterdagavond via een der beide Hilversums met een radiotoespraak van Prins Bernhard in geluid. De actie loopt tot 31 oktober. Vijftienduizend winkeliers in heel Ne derland, in grote steden zowel als in de allerkleinste gehuchtjes, zullen in deze periode van twee maanden loten verkopen, die één gulden per stuk kos ten. Men kan ook geld storten op giro rekening 433 t.n.v. Bijstand, Rotter dam. Bij de trekking, die geschiedt door notaris mr. M. J. Meijer uit Amster dam, zal er een ware prijzenregen op ons land neerdalen. Onder de prijzen, die samen een waarde van een kwart miljoen gulden vertegenwoordigen, be vinden zich o.a. vijf woonhuizen, auto's televisietoestellen, scooters en tal van huishoudelijke en luxe voorwerpen. Ruim 70 Nederlandse bedrijven zullen bovendien een van de vijf huizen vol komen aankleden, zodat de gelukkige winnaar er zó in kan trekken en dan ook van alle gemakken is voorzien. De organisatoren van de actie zien Bijstand Twee niet als een loterij in de ware zin van het woord. „Er zijn helemaal geen nieten", zeggen zij, „want al win je misschien geen huis, met je gulden maak je altijd iemand gelukkig". Degenen die desondanks om principiële redenen toch bezwaar hebben tegen deze vorm van geld in zamelen, kunnen een bedrag storten op girorekening 5 (vijf). Zij ontvangen dan geen loten en kunnen toch een bij drage leveren voor het goede doel of liever gezegd: voor de bijzonder goede doeleinden. SINT ANNALAND Bouwfonds. Een vijftal giften tot een bedrag van 59,vermeerderde het be drag van de vrijwillige bijdragen van het bouwfonds tot het respectabele be drag van niet minder dan ƒ54.153,02.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5