LET OP! ROMANCE KOMT BIJ U THUIS! Atoomdeskundigen achten stelsel van 180 controleposten nodig Tuinstad op plaats van Nazi-congressen Chinese eilandjes brengen het tot wereldnieuws Petste Pelle Pin go Raadsels in Innsbrück 't Is weer maandag A Met frisse moed melkfles-omspoelen 1 sei ZBEUWSCH DAGBLAD PAGINA Verslag van de Geneefse conferentie Mogelijkheid om kleine kernwapen* ontploffingen waar te nemen V.N.-strijdkrachfen in Korea De vrolijke avonturen van n Ernstig ongeluk te Halsteren TERNEUZEN (ages. \«<Jedtli08 9d\ R( Het verslag, dat atoomdeskundi gen uit westelijke en communisti sche landen op hun conferentie van 1 juli tot 21 augustus te Genè- ve hebben opgesteld over midde len om een eventuele overfeen- komst tot staking der kernproeven te controleren, is zaterdag gepu bliceerd door de landen die aan de conferentie hebben deelgenomen. In het communiqué, dat op 21 aug. reeds was uitgegeven, werd verklaard dat de deskundigen zich uitgesproken hebben voor instelling van een net van controleposten, over de gehele wereld verspreid. Uit het officiële Op de plaats van de in het verleden met veel tam-tam aangekondigde con gressen van de nazipartij in Neuren berg, komt een grote tuinstad. Dit is het resultaat van jarenlang gedokter in de gemeenteraad van Neurenberg, die met de erfenis van het „derde rijk" erg in zijn maag zat. Het terrein van de vroegere partijdemonstraties is 600 ha. groot en biedt voldoende plaats voor een woonstad met 40.000 inwo ners. De opbouw van de tuinstad zal nog enige tijd vergen, want er zijn toch nog talrijke bouwsels die beslist afge broken moeten worden, terwijl ande- MNSDAG 2 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gr. 9.00 Gym. v. d, vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Spelers en decors in historische romans, door Nevr. Dr. S. C. RegtdoorzeeGreup Roldanus. 1130 V. d. zieken. 12,00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.; Landbouwrubriek. Wij bezoeken de Goudse vee- en kaas- tentoonstelling en de najaarmarkt te Bodegraven. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Mil. Kapel. 13.00 Nws. 13.15 MedecL of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorsp, 14.35 V. d. jeugd. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 Bosbranden worden geblust door parachutisten, caus. 15.35 jGram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte mui 17.55 Sport. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Gram. 19.45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 De juiste man, hoorsp. 21.05 Lichte muz. 21.20 Het nieuwe hart van Hengelo, klankb. 21.35 Strijkork. 21.55 Act 22.10 Pianorecital. 22-35 Kamerkoor. 22.50 We- reldkampioensch. wielrennen. 23.00 Nws. 23.35 New York calling 23.2024.00 Gr. HILVERSUM II (298 mj. KRO: 7.00 Nws. 7.35 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram, 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Europese zwemkampi- oensehappen. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansork. en soL 14.00 Gram. 14210 Voor de plattelands vrouwen. 14.40 Gram. 35.00 Idem. 15.45 Franse chansons. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: J. J. W. Dubois: Wandeling door mijn dorp in de vogelkop van Nw.- Guinea. 18.00 Instr. kwart. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Verdraagzaamheid door Dr. J. Sperna Weiland. Eerste lezing. 39.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.45 Gram. 20.05 Act. 20.20 De gewone man. 20.25 Radio Filh. ork. en solist. In de pauze 21.2023.35 Europese Zwemkampi- oensehappen). 22.45 Avondgebed en lit kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA ,NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 en 21.0522.20 Filmprogr. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12-30 Wéerber. 12.35 Tuinb. krn. 12.40 Pianorecital. (Om 12.55 Koer sen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 en 1420 Gram. 15.00 Holland Festival: Fran cois Villon, opera. 15.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.45 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Or gelrecital. 17.40 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19-30 Wereldtentoonst. 20.00 Syndi- kale kron. 20.10 Kamermuz. 21.15Drkest- conc. 22.00 Nws. en rep. 22.15 Gram. 22.55 —23.00 Nws. Peking waarschuwt Radio Peking heeft gisteravond de nationalistische bezetting van het ei land Quemoy aangemaand „ogenblik kelijk het verzet te staken, anders zult ge geheel vernietigd worden". Ge dreigd werd Quemoy door luchtaan vallen te vernietigen. „Tass" meldt, dat de bekende, thans in de Sowjet-Unie vertoevende Ame rikaanse negerzanger Paul Robeson in een vakantieoord in de Krim een „ver trouwelijk gesprek" met de Sowjet- premier Chroesjtsjef heeft gehad. Bei den woonden ook een concert voor kinderen bij, waarop Robeson het Rus sische lied „Uitgestrekt is mijn geboor teland" zong. re bouwwerken zo goed en kwaad als het gaat aan de nieuwbouw zullen worden aangepast. De enorme congreshal, die niet he lemaal werd voltooid, zal tqt een sta dion overdekt kunnen worden uitgebouwd, dat aan ruim 90.000 men sen plaats zal bieden. De „spreektribune" van Hitier, een stenen rots van geweldige afmetin gen, is op het ogenblik nog in ge bruik bij de Amerikaanse troepen, die hier een baseballveldje hebben inge richt. De bouwers van de „spreek tribune" hebben zeker wel nooit kun nen denken, dat hun protserige werk zeer wel tot een handig sportveldje kon worden omgetoverd. De twaalf voor een deel voltooide enorme zuilen van graniet, dertig me ter hoog, zullen worden opgeblazen. Het puin kan worden gebruikt om een kunstmatige berg te vormen, die uit zicht zal bieden over het gehele ter rein van de tuinstad. Voor de uitbouw van de nieuwe woonwijk zal een bedrag van dertig miljoen mark nodig zijn. verslag blijkt, dat de deskundigen een stelsel van 170 tot 180 controleposten in staat achten om „met een goede graad van zekerheid" ook kleine ont plofingen van kernwapens waar te ne men. De controleposten, die onder inter nationaal toezicht zouden moeten staan, zouden als volgt over de we reld moeten zijn verdeeld: 37 in Azië, 24 in Noord-Amerika, 16 in Zuid- Amerika, 16 in Afrika, 6 in Europa, 7 in Australië, 4 in het Zuidpoolgebied, 60 op nog nader te bepalen eilanden en 10 aan boord van schepen, elk van deze stations zou door circa 30 des kundigen bemand moeten worden. Voorts worden verkenningsvluchten vul. boven de oceanen, aanbevolen. De kwestie van eventuele kernproeven in de kosmische ruimte is niet besproken. Wel wordt de mening geuit dat het mogelijk zal zijn met speciaal uitge ruste kunstmanen kernproeven op grote hoogte waar tet nemen. De verdeling van de controleposten over de afzonderlijke landen Is niet aangegeven. Hierdoor heeft men politieke moeilijkheden omzeild. In officiële Amerikaanse kringen is verklaard, dat de communistische deskundigen van mening waTen dat het personeel van een controlepost grotendeels zoe moeten bestaan uit staatsburgers van het land waar de controlepost gevestigd is. Bij het vaststellen van de verdeling der posten over de werelddelen heb ben de deskundigen zi*h laten leiden door de oppervlakte der continenten en door de ligging van gebieden waar aardbevingen voorkomen, die evenals kernontploffingen seismische trillingen veroorzaken. In Amerikaanse rege ringskringen is verklaard, dat de Amerikaanse deskundigen aan het be gin van de Geneefse conferentie aan de mogelijkheid van installatie van 650 controleposten dachten, terwijl de Sowjets aanvankelijk honderd posten genoeg vonden. Men is tot het com promis van 170 a 180 gekomen. In de Amerikaanse kringen meent men voorts, dat er ook in communistisch China controleposten moeten komen. Men verwacht geen grote moeilijkhe den als men aan een definitieve ver deling toe zou zijn. De V.N.-commissie voor vereniging en herstel van Korea verklaart in haar krachten naar haar mening in Korea moeten blijven, totdat alle nodige maatregelen voor de vorming van een democratische en onafhankelijke re gering voor geheel Korea door vrije verkiezingen onder toezicht van de V. N. zjjn voltooid en de veiligheid in Korea is hersteld. Nieuwe Finse regering De Finse sociaal-democratische ka binetsformateur Fagerholm is er in ge slaagd een coalitieregering te vormen met medewerking van vijf van de ze ven partijen uit het departement. Al leen de communisten en onafhanke lijker! nemen geen deel aan het nieu we kabinet, dat verzekerd is van een meerderheid van 147 uit de 200 zetels van de rijksdag. Europa ontdekte in de 16e eeuw, bij monde van de Portugezen, een eiland dat men doopte met de naam Formosa d.i. „Schoon eiland". Formosa werd spoedig door de grote mogendheden vergeten, behalve door Japan dat het eiland rond het begin van deze eeuw onder zijn bestuur bracht. De Japanse kolonisatie is voor het eiland beslist niet nadelig geweest want d eJapanners brachten grotere welvaart op het eiland dan de Chinezen ooit gedaan hadden. Na de 2e wereldoorlog verdwenen de Japanners van Formosa en in 1949 verloor Tsjang Kai Tsjek de oorlog tegen de communisten in China en verplaatste hij de zetel van zijn regering naar Formosa. Hij voerde een deel van zijn legers met zich mee en daardoor steeg de be volking van Formosa binnen één maand van ca. 200.000 zielen tot ca. miljoen. Deze intocht van Tsjang Kai Tsjek stelde het eiland voor grote pro blemen, die men in een vierjarenplan poogt op te lossen. Het grootgrondbezit werd tot grondverdeling gedwongen, de industrie werd met hulp uit de Ver, Staten en van de Ver. Naties weer op gebouwd maar desondanks is het gem, volksinkomen lager dan voor de oor. log. De enorme bevolkingstoename als mede de grote kosten voor het ca, 500.000 man tellende leger zijn hier voor verantwoordelijk. De positie van Formosa zou echter nog veel ongunsti ger zijn als het land niet rijkelijk voor zien was van bodemschatten. Men haalt er o.a. kolen, olie, goud, koper en SjisjiZ 2—6 1. Let op! Hier is de laatste pan- nekoek voor de kleintjes. Er is ook geen frambosensap meer. Het haasje is nu namelijk weer hele maal schoon. 2. Allemaal zijn ze nu weer aan boord, nu kunnen we het ruime sop weer kiezen. Geef ons alsje blieft een duwtje, we kunnen hier niet achteruit varen. 3. Wij danken U in de naam van de ordentelijke zeevaart. Als we met een paar maanden of over een paar jaar terug komen, hopen we U in goede welstand aan te treffen. 66) Marianne schrok van Zuckwaller, die het portier opende en achter het stuur ging zitten. „Zo, Rheinstein is er met drie man heen. Dat zal wel vol doende zijn" merkte hij op. Het meisje greep de strohalm .Misschien dat ze hem daar vinden", lachte ze schor. „Inspecteur, hebt u ooit mensen meegemaakt, die op zo'n manier hun vakantie in Innsbruck kwamen doorbrengen?" ,Het is ook een manier", ant woordde Gustav Zuckwaller losjes. „Maar niet zo'n aangename. Jullie moeten samen nog eens terugkomen volgend jaar". Hij legde de nadruk op het woord .samen". En het meisje begreep, dat hij haar daardoor een wat optimistischer kijk op de dingen wilde geven. Zuckwaller startte de motor en in een slakkengang reden ze de Maria Theresienstrasse uit, naar een don kerder straat in de buitenwijken van Innsbruck. HOOFDSTUK XXIII Enkele ogenblikken nadat Marianne van der Bij het café was binnenge gaan, om Gustav Zuckwaller van hun ontdekking op de hoogte te stellen, was de waardin van „Die Kapelle" met haar Japanse begeleider opge staan. André Rost was rechtop gaan zitten. HQ had zich afgevraagd, of ze toch nr/ de dans zouden weten te ontkomen. Tot zijn verwondering was het paar regelrecht in zijn richting gelopen. De vrouw had hem met haar gitzwarte, ogen fel aangekeken en de Japanner had met een fluweelzachte stem en in onberispelijk Duits gevraagd: „Herr Rost, wilt u mijn dame misschien naaf de auto begeleiden? Zonder uiterlijk vertoon alstublieft". Hij had André een Dagelijks vervolgverhaal fractie van een seconde in de loop van een zware revolver laten kijken. André had om zich heen gekeken, maar alle andere mensen op het ter ras schenen met elkaar of met zich. zelf bezig. Niemand had de verstolen beweging van de Japanner met de re volver gezien. Hij zag, hoe de vrouw glimlachte toen h^ haar volgde. De Japanner liep achter hem aan en hij voelde de dreiging in zijn rug. Een ogenblik dacht hij er nog over een zij sprong te maken en op die manier al les te riskeren, maar op het kritieke ogenblik zag hij het zinloze van zo'n daad In en hg huiverde hij de gedach te, dat de Japanneer niet zou aarzelen, zijn dreigement tot uitvoering te bren gen. André Rost voelde zich voor het ogenblik volkomen overgeleverd aan deze twee mensen en hij besloot, uit te zien naar elke mogelijkheid om te vluchten, maar zijn hoofd niet te ver liezen. Niet letterlijk en niet figuur lijk. „Open het portier voor de dame", siste te stem achter hem. Het moest dus nog allemaal In goede vorm gaan. Hij voldeed aan het verzoek. Een on deelbaar ogenblik dacht hij er aan het portier dicht te smijten en de achter hem staande Japanner met zijn elle boog in de maagstreek te treffen, maar de man had zijn gedachten gele zen, want hij zei heel kalm: „Hen- Roste dat portier moet u zacht slui ten en daarna loopt u met mij naar de andere kant van de wagen". Hq sloot het portier; dat door de vrouw steviger werd dichtgetrokken en de Japanner liet hem aan de andere kant instappen. Het was een grote wagen. Eensklaps herinnerde André zich, dat het dezelfde auto was, van waaruit Marianne en hij enkele dagen tevoren werden beschoten hij de brug aan de rand van Innsnabruck. Ook dat had het duo dus op zijn ge weten. Hij zag voor het ogenblik nog geen enkele mogelijkheid, om aan hun machtssfeer te ontkomen, maar hg wanhoopte niet. Marianne zou het er ook niet hij laten zitten en Gustav Zuckwaller was gewaarschuwd en kon binnen een kwartier bij het café zijn. Dan zou het politie-apparaat In wer king treden om hem te zoeken. De eerste uren moest hg zich kalm houden, want zowel de Japanner, als deze donkere vrouw, naast hem op de achterbank van de auto, zouden tot" al les In staat zijn. Trouwens daarvoor hadden zij de afgelopen dagen bewij zen genoeg geleverd. De Japanner startte de motor en voordat hg het voertuig op gang bracht, zei hij „Emmy, hou jij onze hooggeachte gast een beetje bezig. Hij kan wat amusement best gebruiken." Hij lachte een paar gouden tanden bloot en zijn donkere spleetogen kneep hg daarbij vrgwel dicht. JHet was een grimas, die André Rost nog lang zou bgblijven. Hij wist later niet, waarom. Er werd niet meer gesproken, toen de auto de helverlichte Maria There sienstrasse uitreed. Slechts enkele ogenblikken later was André Rost tot de ontdekking geko men, dat hg naast de moordenares van de dikke Fritz Miiller In Gasthof Bay er zat en hg vroeg zich af, waarom hij dat niet veel eerder ontdekt had, want de oplossing van de eerste moord In deze Ingewikkelde affaire was vrij een voudig. André Rost was één van die mensen, die er zich zelf meermalen op betrap pen, dat een zekere geur een herinne ring wakker roept van een ogenblik, waarop zij in hun leven die reok eeT- der hebben opgesnoven. De i-euk-her- lnnering deed zich ook voor in de auto. die In een matige gang door de buiten wijken van Innsbruck reed. bauxiet uit de grond. Dank zij de Ja panners indertijd, heeft Formosa thans een voldoende voedselproduktie en kan het zelfs nog rijst, suiker en thee uitvoeren. De strategische positie van Formosa is belangrijk omdat het een „vliegtuig- moederschap" is dat niet kan zinken. Amerika staat dan ook achter Formosa en heeft dit dan ook herhaaldelijk ver klaard. In juni 1950 gaf Truman de 7e vloot bevel om elke aanval van de communisten op Formosa te verhinde ren, deze vloot bestaat o.a. uit 5 vlieg tuigmoederschepen en 7 kruisers. In januari 1955 kreeg Eisenhower de vol macht om met militaire middelen For mosa en de Pescadores eilanden te be schermen en Tsjan Kai Tsjek hulp te verschaffen bij de opbouw en reorga nisatie van diens leger. Rood-China antwoorde hierop met de verklaring dat men Formosa terug zou brengen aan het Chinese moederland omdat het eiland deel uitmaakte van China. Nooit zou men een wapenstilstand met Tsjang Kai Tsjek sluiten. ZO GROOT ALS WALCHEREN Voor de kust van het Chinese vaste land vinden wij een aantal eilandjes die ook onder het gezagsgehied van Tsjank Kai Tsjek valien. Deze eilanjés hebben allen een oppervlakte in de grootte van Walcheren en Rottum. Het totaal aantal bewoners van deze eilandjes wordt geschat op 150.090 209.000 zielen. In de geschiedenis hebben deze ei landen nooit een rol van enige beteke nis gespeeld. Over het algemeen waren de eilanden in Chinese handen, terwijl het ook wel gebeurde dat Chinese of Japanse zeerovers er hun „koninkrijk" vestigden. De bevolking van deze rots achtige eilanden bedrijft er een be perkte veeteelt en landbouw terwijl de industrie van weinig belang is. Het bouwen van schepen en de vervaardi ging van visnetten is wel het belang rijkste dat men hier vinden kan. Op het eiland Quemoy wordt veel vlas verbouwd terwijl er nog een paar ei landjes zijn waar men citroenen teelt. Er is niet veel samenhang tussen de eilanden te ontdekken, de bewoners van de noordelijke eilanden spreken een heel ander dialect dan de bewo ners van het zuiden. Door hun positie als eiland vinden wij in deze streken nog de oudste vor men van de voorouderverering, als re ligie vinden wij hier overwegend Boeddhisme. Het eiland Quemoy, zie kaart, was reeds eerder in de aandacht van de wereld en wel in september 1954 en januari 1955 toen de Chinese communisten acties tegen het eiland ondernamen. Ook op Matsoe hebben de communisten een vergeefse aanval ge daan in sept. 1954. In februari 1955 be zetten de communisten de Tasjen ei landen in het noorden. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Halsteren by de Steen- verweg te Halsteren een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 70-jarige G. v. Tilburg bet slachtoffer is gewor den. De heer Van Tilburg kwam op de fiets van huis gereden en stak de gro te verkeersweg ovtr zonder op te let ten. Toen de man de weg overstak kwam er een bestelauto aangereden, bestuurd door de heer B. uit Tilburg, die een aanrijding niet meer kan voor komen. De oude man werd door de auto gegrepen en tegen de grond ge slingerd, waarbij hij levensgevaarlijk werd verwond. In zorgwekkende toe stand werd het slachtoffer per ambu lanceauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. De Rijkspolitie van Halseren stelde een onderkzoek In. Ingezonden mededeling (adv.) L^J Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijI Wieles L., zv Geboren: Geerie E. A., dv J. en G. Huisman; Leonard J. G. M. de Haan en C. M. A. Decap; Mar- jolijn M., dv E. L. de Vriend en M. M. Ingels; Karei P., zv J. J. Wullems en E. L. Lambert; Dorine M. M., dv X J. Bockstael en D. C. P, Mussche; Jan J., zv J. Verplanke en E. G. Jansen van Hosendaal; Ivo J. J. M., zv P. E. Me- groot en S. J. A. van Camp; Jacoba M., dv A. Mechielsen on G. den Hamer; Marinus J., zv J. M. Kramer en J. E. Riemens; Petrick P. L., zv W. E. P. Schelstraete en M. L. J. van Maele; Ca- tharina J., dv P. Lenos en J. C. de Wael. Ondertrouwd: M. Schuitvlot, 23 3. en A. M. Visser, 20 j.; J. J. E. Auden- aerd, 46 j. en I. Vermoet, 42 3.; L. Bur ger, 22 j. te Goes en C. C. J. Dieleman, 24 j.; H. L. K. Beulens, 22 j. te Hoede- kenskerke en Th. E. Jurriëns, 20 j. Gehuwd: G. D. Zegers, 24 3. te Hoek en W. C. Dooms, 20 j. Overleden: J. Dieleman, 78 j., geh. ge weest met J. C. Scheele; J. J. H. van Dixhoorn, 77 J-, geh. gew, met R. E. Riemens; K. Kotvis, 55 j.» e.v. A. Rie mens; J. C, van Tatenhove, 62 j., e.v. W. Penne; J. P. van Wuijckhuijse, 63 3., v. E. Janssen; W. Schellinkhout, 74 3., geh- gew. met S. M. de Back ere; A. G. Schepens, 71 3., geh. gew. met D. P. de Jong.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3