Hartkwalen hoeven niet meer ongeneeslijk te zijn LET OP! BI] ROMANCE KOMT U THUIS! De halve wereld onder een regenjas Ouders en jeugd Canadese emigranten zenden nog steeds grote collecties Zeenwse Babbelaars Zaterdag 30 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Vaak succes met nieuwe operatiemethoden Atïas gelanceerd j Postzegelruilbeurs Rij-slof Zomertje Beursberichtjes PAGINA 8 S (Van een bijzondere medewerker) j NOG MAAR ENKELE jaren geleden was een operatie aan het hart) een uiterst gevaarlijke aangelegenheid. Maar intussen zijn tal van^ nieuwe methoden door de wetenschappelijke wereld ontwikkeld, die( de operatie aan de hartspier hebben vereenvoudigd tot een soort vant „blindedarm-operatie van de hartspecialist", zoals op het zevende con-J gres van de Europese vereniging van hartchirurgen werd vastgesteld, j TIJDENS TAL van experimenten is gebleken, dat het hart een bijzonder Sterk orgaan van de mens is. Men kan aan die menselijke motor met schaar, mes en draad opereren op een wijze, die aan het handwerk van een naai ster doet denken. Terwijl het hart juist zo buitengewoon gevoelig reageert op prikkels en nerveuze aandoeningen, terwijl het vrijwel in alle gevallen on middellijk en duidelijk merkbaar rea geert op gebeurtenissen die zich bui ten het menselijk lichaam afspelen, kan datzelfde hart door een vernuftige methode van verkoeling voor langere tijd a.h.w. schijndood worden gemaakt. De methode van onderkoeling, zoals men dat in de medische wereld aan duidt, kan een hart voor de tijd van Ingez. mededeling (adv.) ongeveer acht minuten in een toestand brengen, waarin het geen zuurstof no dig heeft. Voor langere perioden is altijd nog het gebruik van een longen- hart-machine vereist, die de normale functies van de hartspier tijdelijk over neemt. Een Griekse hartspecialist, dr. Oco- nomus, is er al in geslaagd d.m.v. een plastic buisje de bloedcirculatie te ver leggen en zo de te opereren delen van het hart voor de chirurgische ingreep vrij te maken. Na geslaagde operatie wordt dan het plastic buisje weer ver wijderd. SUCCES Dank zij deze nieuwe vindingen zijn de doctoren er al in geslaagd tal van bijzonder ingewikkelde vergroeiingen van het hart en van de hartsspier te herstellen en een normale werking van het hart te verkrijgen. Het aantal hartlijders is waarschijn lijk niet meer toegenomen dan vroe ger, maar de diagnose van de artsen kon worden verbeterd, .waardoor in vele gevallen vroeger en vooral pre ciezer aandoeningen van het hart kon den worden vastgesteld. In de statis tieken steeg het aantal hartlijders dus wel en dit maakte het weer mogelijk verschillende methoden van de hart- behandeling langs experimentele weg toe te passen. De zo gevreesde trombose, de bloed- stolling in de aderendie vooral bij hartpatiënten in vroegere jaren meest- Van de, proefbasis te Cape Canaveral is vrijdagochtend vroeg weer een inter continentale projectiel van het type At las gelanceerd. De lancering van de 25 meter lange, 100 ton wegende raket is goed verlopen. Het is de bedoeling dat de atlas, die een reikwijdte van 10.000 km heeft, neerkomt in een doelgebied in de Atlantische Oceaan, circa 5000 km van Cape Canaveral verwijderd. fndp7nndpp IVJcctar) cqdv Goed voorbeeld doet... Zéker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DURYEA en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij,,Goed voorbeeld doet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA PURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausenDan zijn mislukkingen by voorbaat uitgesloten. al een noodlottig gevolg met zich bracht, kanzoals de artsen Marion en Estanove hebben aangetoond, ook met) suces worden bestreden door eeni snellere chirurgische ingreep. Door professor Portsmann uit Ber-J lijn. werd zelfs gedemonstreerd hoe een) plastic buis door de halsslagader kant worden geleid tot in de rechter hart-? kamer. Dan wordt het mogelijk de ver-1 schillende drukhoogten te registrerend die het de arts tenslotte vergemakke- lykt een juiste diagnose te stellen. Op) die diagnose komt het by élke operatief natuurlijk aan, maar bij hartoperaties* is het uiteraard nog belangrijker ge-J worden. De tijd, die voor het opereren) ter beschikking blijft is beperkt ent door die beperking kunnen nieuwe fei- ten, die tijdens de operatie worden) ontdekt, mogelijk storend werken. t Het lijden van een hartpatiënt is, ge- rekend naar de huidige stand van de) medische wetenschap, dus geen onge-i neselijke kwaal meer, er zijn thans r ruime en goede mogelijkheden tot ge-) nezing. ,jLk maak me gewoon ongerust over hem....!" Mijn beste nichtjes en neven, Zo langzamerhand gaan we weer eens aan ons gewone gangetje beginnen. De vakantiepret is over en de school deuren staan dus weer open. Dat vinden jullie geloof ik na zoveel weken van vrijheid toch ook wel weer goed. Nu heb ik al wel aardig wat inzendingen voor onze vakantiewedstrijd ontvangen, maar een paar van onze familie vroegen mij nog om een weekje uitstel, omdat ze toch nog mee wilden doen, doch door al het uitgaan niet helemaal klaar waren gekomen. Vooral zo vlak na een vakan tie moeten we maar een beetje geduld hebben hè, daarom zal ik een dubbele portie geven van wat me gevraagd werd en geef ik nog tijd tot inzenden tot 13 september. Ik heb al hele lijsten aard rijkskundige namen, waarin een getal zit weggestopt ontvangen enik heb daaruit zelf ook nog wel wat geleerd, hoor! Nu wat anders. Natuurlijk weer wat beleefd in mijn tuin. Jullie hebben alle maal wel eens meegemaakt dat er er gens brand was en dan vliegt de brand weerauto met zo'n naar gierend geluid door dorp of stad. Je weet dan ineens, het gaat ergens niet goed. Zo'n signaal voor gevaar niet voor brand, hoor klonk ook door de tuin. Het lijsterpaar zat te krijsen, dat het niet mooi was. Ik schoot haastig naar buiten om te zien wat er aan de hand was en op welke manier het leven van de jonge lijsters gevaar zou kunnen lopen. Buiten geko men hoefde ik heus niet te vragen, waar het waarschuwingssein vandaan kwam, want haast vlak boven mijn hoofd zat het oude lijsterpaar, in de top van een boom te schetteren, dat je het wel stra- keek, zag ik opeens wat er aan de hand was. Er was wezenlijk gevaar, waar-, schijnlijk niet direct nog voor de oude lijsters, maar wel voor de nog jonge vo geltjes. Jullie raden nooit wat er gaande was, daarom zal ik het je gauw vertellen. Vader en moeder lijster zaten elk op 'n tak, heel boven in de boom, or. -e veer een kleine halve meter bij elkaar van daan en tussen hen in zateen uil. Dat had ik ook nog nooit beleefd, op klaarlichte dag zo vlak bij de stad, een uil in een boom. Geen wonder dat vader en moeder lijster barg waren voor hun jongen, want een uil is een roofvogel, die onder kleine dier.jes heel wat narig heid kan uitrichten. Het was een won derlijk gezicht daar ooven in die boom. De uil bleef een tijdlang onbeweeglijk zitten en ècheen zich van de hele scheld partij van het lijsterpaar geen ziet aan te trekken. Tot ten laatste de herrie hem ging vervelen en h;j een klein eindje verderop vloog en teen op de rand van het dak bij de buren ging zitten. Maar die lijsters waren nog niet tevreden. Ze vonden het stu'cje dat hij verderop ver huisde nog te gevaarlijk dicht in hun buurt, dus gingen ze ce uil eenvoudig achterop en zetten zich weer elk aan een kant neer, ook op de rand van het dak en maar ruzie zoeken, wat gelijk ten ver kon horen en teen ik naar hen het waarschuwingssein voor de jongen was, die in geen-velden of wegen te zien waren op dit ogenblik. De uil kreeg ze ker schoon genoeg van al dat lawaai, daarom spreidde hij de vleugels uit en... verdween, waarmee op slag de rust in de tuin weerkeerde, want vader en moe der lijster, die ons volkomen vertrou wen, kwamen weer naar beneden en gingen toen haast vlak naast mijn voe ten in het gras wormpjes zoeken. Ze hadden wel een stevig hapje nodig na al die angsten en hun gekrijs. Zo zie je, dat je in eigen tuin heel wat vreemde dingen kunt meemaken. En dit was wel het vreemdste wat me ooit overkwam, op klaarlichte dag een uil op bezoek! Nu moet ik stoppen, anders wordt m'n praatje te lang. Dag allemaal. Jullie Tante TRUUS. Bosviooltje te Oudelande. Jij en je grote zus zijn allebei verwend hoor. Wat zal dat broche prachtig staan. En de jarige is ook goed bedacht Je verzameling lucifersmerken is dus alweer gegroeid. Is het makkelijk om te ruilen? Hoe maakt dat kleine kalfje het? Dat jonge goed is altijd zo grappig als ze op hun lange dunne pootjes die dwaze sprongen maken. Houden jullie dat jonge diertje zelf? Groeten aan de grote zus. Stefelien van H. te Krabbendyke. Ik neem mijn hoed af voor je, als je meehelpt een duivenhok te timmeren. Zover heb ik Canada eist ditmaal weer het grootste deel van onze rubriek op. We zullen maar meteen starten. De heer M. Beversluis te Weston in Canada schreef ons onder meer het volgende: „Enige tijd geleden trof ik het adres van de ruilbeurs aan in de Nederlandse Courant voor Canada. Bij die gelegenheid werd gevraagd om postzegels voor de Zeeuwse jeugd. Hjerbij enige zegels, (het waren er bijna 100) waarmee u wellicht belangstellenden een pleziertje kunt doen". Ook wilde de heer Beversluis graag corresponderen met iemand uit Zeeland. Zijn adres is reeds doorgezonden aan één der leden. Mevrouw M. Bierman in Victoria, Canada, zond ons een briefje met zegels, ook nog altijd naar aanleiding van ons artikeltje van juni jl. in de Ned. Courant voor Canada. Haar brief luidde: „Hierbij een klein beetje postzegels (het waren er ruim 40 en hele mooie!), en ik hoop dat u er wat aan heeft. Jammer, dat ik het niet eerder wist. Ik had juist mijn stamps postzegels) aan onze club ge geven. Ik spaar alleen Nederland en Overzeese gebiedsdelen, dus heeft Canada voor mij geen waarde. Ik bedoel de zegels hoor, want ik ben hier ruim zes jaar en geniet nog elke dag van de natuur hier, want die is onbeschrijfelijk mooi. Volgende keer zend ik er meer". Langs deze weg zeggen wij onze beide Overzeese vrienden hartelijk dank voor hun medewerking! het nooit gebracht. Is er al een tweede duif bij gekomen? Jammer dat die ene wegvloog. Ook op het ogenblik is het geen zwemweer. Och, eigenlijk hoef je nu niet eens ver te gaan om te zwem men,. want je kunt op straat al haast een duik je maken op dit ogenblik nu het stortregent. Hopen we dat het gauw beter wordt. Sjaan van H. te Krabben- dijke. Jij hebt de vakantie dan wel heel goed besteed. Wat heerlijk dat de zieke weer zoveel beter is. Wat knap, dat je met een beetje hulp al zoveel naaien kunt. Is die tweede blouse ook nog af gekomen? Van welke kleuren zijn ze? Als je dit leest, is jouw vakantie toch ook haast voorbij. ZE ZATEN zomaar langs de weg, daar midden in de wijde, vlakke Sehouwse dreven. Schuilend onder een oude regenjas. China, India, Zweden Israël en Polen vonden elkaar daar. „Singing in the rain." 't Liep tegen vijven, en dat betekende voor de groep jon gelui van het internationale stud entenkamp te BtSGH- HAAMSTEDE, dat hun dag taak weer achter de rug was. Over enkele ogenblikken zon de bus hen een vijftiental jongens en meisjes uit Ameri ka, Zweden, Duitsland, Japan en nog verschillende andere landen naar het kamp terug brengen. In de nog resterende vijf ninuten ben ik bij Li, Troppe en Jane onder de jas gaan schuilen, om eens te horen, wat zo hun ervaringen in Zeeland waren. 0 „Ik hen een Chinees en kom ran India", stelde LI (midden ap de foto) zich voor. Als 17- jarige zoon van een zakenman (welke Chinees is geen zaken man?) studeerde hij nu al elf naanden in Londen. Om iivtei-Ingenieur te worden. ,,'t Zelfde weertje als in Lon den", grinnikte Li, mistroostig naar het grauwe wolkendek omhoogglurend. Zeeland beviel hem overigens wel. Alleen 't eten vond hij nogal eenzijdig, alhoewel je in Engeland nn ook niet bepaald een fijnproever wordt. „Maar de appels smaken heerlijk!", riep hij door de mouw van de regenjas en toen kwam het verhaal van de drie dagen buikpijn, ais straf voor zijn gulzigheid. e Buiten onze grenzen wordt bijkans iedereen, die 'n boekje in z'n handen heeft, voor stu dent versleten. Zo ook Sol- veigh uit Stockholm (17 jaar), links op de foto. Ook student? Ja, kinderverzorging. In Zweden word je niet ver wend met hete zomers, maar de Hollandse wind kon haar toch niet bekoren. En de Zweedse bergen miste ze wel erg. Troppe Ora uit Petah-Tikua (midden-Israël)die u geheel rechts op de foto ziet, een mooi meisje (22) met blauw vest en spijkerbroek, vond het in Zee land heerlijk rustig. Ja, in Is raël loop je minder vredig op je akker, dat weten we zo langzamerhand wel. Troppe studeert biologie in Tel Aviv. Negen jaar woont ze al met haar ouders in Israël. Daarvoor? In Polen. Ja, in 1949 zijn ze gevlucht. „Gelukkig maar", glimlachte ze blij. DEGENEN onder onze le- zullen van tijd tot tijd wel eens naar de bal van hun schoenzolen hebben gekeken. Wat slijt die vlug, vooral bij de rechterschoen. Tja, er wordt ook voortdurend ge manoeuvreerd met de pedalen voor gas, debrayatie en rem. Dezer dagen zag ik een me neer uitstappen op een schoen en een slof. „O, wacht even, ik heb m'n rijslof nog aan. De autorijder had een oude rechterschoen in z'n auto. Daar reed hij mee en spaarde zo z'n goede schoen. „Bevalt me prima"t zei hij, „alleen moet je geen schoenen met veters dragen, maar van die „instappers". Je moet er zo kunnen instappen". Misschien een idee om over zers, die geregeld autorijden te nemen. VAKANTIE in het water ge vallen? Troost u met de ge dachte, dat deze zomer een uitzondering is en kouder, nat ter en met minder zon is ge weest dan wij doorgaans heb ben. Het enige, dat deze zomer precies aan het normale vol doet is, dat de gemiddelde etmaaltemperatiiur over de maand mei, die 11,9 graad Cel sius bedroeg. In juni was dat maar- 14,4 graad (14,8 is nor maal), in juli 16,6 (normaal: 17,0) en over de eerste weken van augustus 16.6 (normaal: 16,9). Ook kwamen we enorm veel uren zonneschijn te kort. Mei moet 214 geven maar wij kre gen er 180. Juni 184 (i.p.v. 218), juli 203 (i.p.v. 210) en in au gustus kwamen we het meest tekort: 69,3 uren, terwijl 95,8 uur normaal is. Wat we wel in ruime mate ontvingen, wasregen. Vooral in mei en juli. In juli viel er 89 mm neerslag, wat 17 mm meer is dan gemiddeld. De eerste helft van augustus was vry normaal, maar de laatste weken hebben er heel wat mil- limetertjes hij gedaan. En nu maar hopen op een zacht wintertje! emtó U ziet, wie interesse heeft om zijn Ca nadese collectie eens wat aan te vullen laat het maar horen. Er is nu ondertus sen een grote voorraad Canadese zegels op de ruilbeurs aanwezig. Zoals u weet mag ieder lid vragen naar zegels die hij graag terug wil ont vangen voor de door hem of haar opge zonden ruilwaar. Er zijn nog enkele adressen op de ruilbeurs, die op u liggen te wachten. Ten eerste: Tom Bernhard. Hij is een jongeman en zit al ruim vijf jaar in Ca nada. Hij wil graag corresponderen met een meisje. Wie ontfermt zich over Tom? Dames het adres ligt op de benrs. Vraag er maar gerust om! Verder hebben we nog het adres van Teo Harlaar. Hij Is 19 jaar oud en ver zamelt enthousiast „stamps". Hij komt oorspronkelijk uit Noord-Holland. Wie? 9 Op 28 juli j.L schreven we in deze rubriek, dat we een grote hoeveelheid zegels hadden gekregen van de heer C. J. Polmer (bezocht de H.B.S. in Goes) uit Alberta, Canada. Eén dezer dagen ontvingen we weer een groot aantal zegels van deze oud- Zeeuw. Wanneer u hier of daar eens een suikerzakje tegenkomt, wilt u die dan ook met uw ruilwaar opsturen? Er is een ziek lid, dat voor het verzameten van suikerzakjes probeert een beetje afwisseling te brengen in haar zo van de buitenwereld afgesloten leven. We hoeven echt geen honderden exempla ren te ontvangen, maar een beetje mee leven is voor een zieke soms nog be ter dan medicijnen. Daarom O Twee nieuwe leden hebben we er weer bijgekregen. Beide komen ze uit Mid delburg. Het zijn; J. den Boer en Ad Overtveld, die resp. een verzameling be zitten van 1500 en 1000 zegels. Welkom in ons midden! Het totaal aantal leden is hierdoor gestegen tot 168. Wie wordt het 170ste lid. Er liggen al 25 extra zegels te wachten, evenals voor het 175ste lid. Ook degene, die hem of haar opgeeft ontvangt 25 extra exem plaren. En nu maar weer aan de slag! Ditmaal verzoeken wij de leden zo veel mogelijk zegels op te zenden van de volgende landen: Egypte, Franse en Engelse koloniën, Griekenland, Luxem burg, Monaco, Oost-Duitsland Portu gal, Verre Oosten, IJsland en Zuid- Afrika. ZOMER 1958: TE KOUD-TE NAT-TE SOMBER \/VS£/rscAff] et +0 3 (mm neerslag Au^ Voor dugesrubj stand per eerste helft

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 8