Weth. P. de Koeijer eerste ere-burger van Yerseke fijAAYENSy Hypermoderne kleuterschool verrees in Sint Laurens TARIEFVERHOGING bij Stoomtram Walcheren Aalsmeerse bloemenpracht pronkt straks in Goes Afscheid na periode van 39 jaar raadslid en 31 jaar wethouder Maar ook verlagingen Gemeenteraad van Veere ^Saterdag 30 augustus 1958 Receptie op het gemeentebuis De speciaalzaak voor uw Bril ALLEWIJN - Middelburg ALLEWIJN - Langeviele 2 ALLEWIJN - Middelburg ART SENDIENST ALLEWIJN - Langeviele 2 APOTHEKEN DIERENARTSEN LEVENSVATBAAR GEBOUWTJE Zaterdagmiddag opening o Per 1 september Ernstig ongeval te Sint Annaland ALLEWIJN - Middelburg Diploma-zwemmen in Goese Sas ZAAL KRIJGER WORDT „HORTUS BOTANICUS", WANT Goudse pottendraaiers en tropische tuin vormen attraktieve entourage ALLEWIJN - Middelburg ALLEWIJN - Langeviele 2 MIDDELBURG Oriëntatierit ALLEWIJN - Middelburg ALLEWIJN - Langeviele ALLEWIJN - Middelburg GOES ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA I Yerseke heeft thans zijn eerste ere-burger. Tijdens een buitenge wone raadszitting ten raadhuize heeft burgemeester P. Willemsen de tastbare bewijzen van dit officiële eerbetoon een oorkonde en een eremedalje aan de wethouder P. de Koeijer overhandigd, die met zijn afscheid een periode van 39 jaar raadslid, waarvan 31 jaar als wethouder, en twaalf jaar ambtenaar van de burgerlijke stand, heeft afgesloten. Algemeen wordt het besluit van de heer De Koeijer om heen te gaan betreurd, want Yerseke verliest in hem een capabele, energieke en sympathieke bestuurder. Maar daarbij is men in de ge meente evenezer van mening, dat de onvermoeide wethouder toch ein delijk wel eens aan een wat rustiger leven mag toekomen, na het bij wonen van 308 vergaderingen van de raad, 918 van b. en w. en na $76 paartjes in de echt te hebben verbonden. Tientallen goede vrienden en rela ties van de heer De Koeijer o.w. zeven burgemeesters en oud-burgemeesters van de Bevelanden, waren in de raad zaal bijeengekomen om hem op die plaats voor de laatste maal te zien ze telen en om afscheid te nemen van deze sympathieke Yersekenaar als wet houder. Burgemeester P. Willemsen, die de bijeenkomst leidde, richtte zich in een hartelijke, gevoelvolle toespraak tot de heer De Koeijer, die hij zijn vriend en rechterhand noemde. „Wethouder De Koeijer en Yerseke zijn onafscheiden- lijk verbonden", aldus de burgervader, die gewaagde van het vele wat de scheidende wethouder voor zijn dorp heeft tot stand gebracht. Hoewel hij het heengaan van de heer De Koeijer zeer zei te betreuren, noemde de bur gemeester deze stap een wijs besluit. Hij uitte zijn bewondering voor de houding van de wethouder, die hoe wel hij nog zeer vitaal is en zeker nog volledig voor zijn taak berekend zijn plaats wil afstaan voor een jongere generatie. De heer Willemsen dankte voor de zeer prettige en vriendschappelijke wijze waarop hij twaalf jaar lang met wethouder De Koeijer heeft mogen sa menwerken. Hij roemde diens humor, onafhankelijkheid van geest en soepele toepassing van de voorschriften. De C.H.-nestor heeft er nimmer doekjes om gewonden, dat het principe, dat de voorschriften er voor de burgers en zijn en niet de burgers voor de voor schriften, bij hem hoog in ere werden gehouden. De burgemeester sprak er tenslotte zijn grote voldoening over uit, dat de gemeenteraad unaniem besloot Ingezonden mededeling (Adv.) De raad van de gemeente Veere kwam donderdag bijeen onder leiding van de burgemeester, Jhr. I. F. den Beer Poor- tugael. De heer R. W. Zijlstra werd met alge mene stemmen benoemd tot waarnemend Secretaris, ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand, waarna hij in de eerste functie in handen van de voor zitter de belofte aflegde. De raad ging akkoord met het voor stel van b. en w. om te besluiten tot de aanleg van een riolering op Zandijk en tot wijziging van de verordening op de heffing van rioolrechten, die door deze nieuwe aanleg van f 4,tot ƒ10, per jaar zullen worden gebracht. De raad besloot voorts een tegemoetkoming te verlenen aan de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten plattelande, in de kosten van het houden van een cur sus en een vervolgcursus huishoudelijke voorlichting. Het tekort van de muziek vereniging „Veere's Genoegen", ontstaan door het geven van een zomeravondmu ziekfeest, zal de gemeente voor haar re kening nemen, uit waardering voor de bijzonder geslaagde avond. Op voorstel van de heer J. J. A. Mol (vrije lijst) besloot de raad 20 procent Subsidie te verlenen voor de restauratie kosten van het huis „De Houttuin", maar voor de architectenkosten hieraan ver bonden niet meer dan 20 procent van de helft dier kosten. De heer S. Kodde (c.h.n.) stemde tegen, omdat hij ook 20 procent van de architectenkosten wilde doen honoreren. Na afloop van de vergadering sprak de voorzitter de heer L. Huybrecht toe, die niet meer in de nieuwe raad terug komt. Hij herinnerde aan de prettige wijze waarop de heer Huybrecht aan de besprekingen had deelgenomen, sinds zijn intrede in de raad, nu vijf jaar ge leden. Ingez. mededeling (adv.) Voor TimTur-schoenen naar voor de eerste maal in Yerseke's histo rie een ereburger te benoemen. „Als De Koeijer het niet wordt, dan zal er in Yerseke wel nooit een ereburger komen," was men algemeen van oor deel. VELE SPRAKEN Een lange rij van sprekers wendden zich vervolgens tot de heer De Koeijer, die met zijn echtgenote gezeten achter de met bloemstukken gevulde tafel de stortvloed van lofuitingen, schone woorden en fraaie cadeaus min zaam over zich liet komen. Wethouder Koster (S.G.P.) dankte voor de prettige versandhouding in b. en w. waaraan wethouder De Koeijer zo'n groot aandeel heeft gehad. Hij sprak mede namens zijn fractie bewon dering uit voor de humor, de verdraag zaamheid en de capaciteiten van de nieuwe ereburger. Raadslid C. Pekaar (P.v.d.A.) herin nerde aan het in Yerseke in de loop der jaren gevleugeld geworden woord „Spreek met De Koeijer en het komt in orde" en bood namens de raadsle den een leunstoel aan, waarin hij de wethouder nog vele jaren van een prettige rust in gezondheid toewenste. De heer Joh. C. Sinke (A.R.) roemde de goede samenwerking, die er altijd is geweest tussen de wethouder en de A.R.-fractie. „Wij konden met de C.H. altijd goed samengaan wanneer er wet houderszetels verdeeld moesten wor den," aldus de heer Sinke, die met het oog op de verwachte verandering in de samenstelling van b. en w. de hoop uitsrak, dat dit samenwerken ook in de toekomst zal mogen blijken Oud-burgemeester Gunning dankte de heer De Koeijer voor de goede sa menwerking tijdens zijn ambtsperiode in Yerseke, waarna nog het woord werd gevoerd door de heren P. de Leeuw (als jongste raadslid), gemeen- soneel ter secretarie en gemeentewerk- soneel ter secretarie en gemeeneewerk- lieden), W. Dronkers (Burg. Armbe stuur), ir. Glerum, hoofdingenieur-di recteur van Wederopbouw en Volks huisvesting, burgemeester D. Lokker van Waarde, Valk, directeur Centr. Dienst De Bevelanden, meester J. Gle rum (namens Openb. L.O.), J. W. de Jager (brandweer), opperwachtmees ter Van Hoepen (rijkspolitie), H. Bol (als nestor van de raadsverslaggevers) en P. Dominicus, burgemeester van Borssele. Wethouder P. de Koeijer sprak een kort en gevoelvol dankwoord. Tot de sprekers op deze receptie en over hun hoofden heen tot al de Yersekenaren, met wie hij al die jaren zoveel lief en leed heeft mogen delen. Daarna maakten velên van de ge legenheid gebruik persoonlijk afscheid van wethouder P. de Koeijer te nemen. Ingez. mededeling (adv.) Voor gemakschoenen naar Ingez. mededeling (adv.) Met uw voetklachten naar Zondag a.s. wordt de praktijk van de artsen als volgt waargenomen: Middelburg: C. F. Frumeau, Groen markt 17, telef. 2635; Vlissingen: C. C. Sluijter, Badhuisstraat 70, telef. 2225; Goes: M. P. Bruynzeel, Jac. Valckestraat 3, telef. 2375; Borssele en Nienwdorp: M. Kievit te Borssele, telef. K 1105-203; Driewegen en 's-Heerenhoek: A. Folmer te Drie wegen, telef. K 1195-275; Hoedekens- kerke en Kwadendamme: M. den Engelsman, Hoedekenskerke, telef. K 1193-262; Kapelle-Biezelinge: H. W. ter Haar, Kapelle, telef. K 1102-500; Kapelle-Biezelinge, Kloctinge en We- meldinge: A. J. Eckhardt, Wemel- dinge, telef. K 1192-438; Heinkens- zand, 's-Heer Arendskerke en Wol- faartsdijk: A. I. Vos, Wolfaartsdijk, telef. K 1198-231; Hansweert, Krui- ningen, Krabbendijke en Rilland: J. C. Arends, Hansweert, telef. K 1130- 344; Koudekerke, Westkapelle en Zou- telande: M. Huygens, Westkapelle, telef. K 1187-234; Oostkapelle, Seroos- kerke en Veere: J. H. Oosterhof, Veere, telef. K 1181-271; Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vosmeer en St. Philipsland: P. J. Duinker te Tholen, telef. 40 en H. Menger te St. Philipsland, telef. 20. Ziekenautodienst Goes: K 1100-2907. Ingez. mededeling (adv.) Vlotte herenschoenen heeft In de week van 30 augustus tot 6 september zijn de volgende apotheken dag en nacht geopend: Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: Tan-Meyer. Goes: La Porte. Van zaterdagmiddag tot maandag morgen wordt de praktijk van de dierenartsen in Zuid-Beveland waar genomen door Joh. Klaassen te Hein- kenszand, telef. K 1106-288 en G. Bonesehanser te Kruiningen, telef. K 1130-233. AAN DE OOSTSTRAAT te Sint Laurens, op de plaats waar bijna vierhonderd jaar geleden een boze boerenknecht Leunis Domisse geheten een ruïne maakte van een kerkje, is de afgelopen maanden een hypermoderne kleuterschool verrezen. Het is het nieuwe gebouw van de vereniging „De christelijke kleuterschool", dat dezer dagen werd opgeleverd en dat vanmiddag om half drie, zal worden geopend door de burgemeester van Sint Laurens, de heer W. Baas. en herenafdeling". De muren werden in verschillende, lichte pasteltinten ge verfd en de vloeren zijn bedekt met het zo langzamerhand algemeen be kende coloveniel. In de hall bevinden zich „echte" kin- dertoilletjes, voorts is er een kamertje, dat speciaal voor doktersonderzoek werd gepland en bovendien heeft het schoolhoofd, mej. P. Vereist, een eigen kamer, die in één handomdraai (door een gordijn weg te schuiven) in een keuken veranderd kan worden. De verwarming van het speellokaal is een nieuwigheid; deze gebeurt na melijk vol-automatisch, waardoor in deze ruimte de temperatuur altijd op hetzelfde peil blijft. De kachel wordt met olie gestookt. Buiten werd nog een speelplaats aangelegd, voorzien van een aantal toestellen, een zandbak, een schommel, een wip, enz. De bomen rondom zor gen voor een passende omlijsting van het fraaie gebouw. Zaterdagmiddag om half drie wordt het dus geopend, waarhij alleen geno digden aanwezig zullen zijn. In de avonduren kunnen belangstellenden deze eerste school, die gebouwd werd met een urgentieverklaring van 1957, -komen bezichtigen. De nieuwe Chr. kleuterschool te Sint-Laurens De N.V. Stoomtram Walcheren verhoogt met ingang van 1 september haar tarieven. De prijzen voor een enkele reis worden met 5 cent verhoogd. Deze verhoging werd door het ministerie van Verkeer en Waterstaat goedgekeurd, mits de reductiefactoren op de retours, weekkaarten e.d. ook werden verhoogd. Zo is het mogelijk, dat op sommige trajecten de prijs van een retour- of week kaart niet is verhoogd, maar gelijk is gebleven of zelfs verlaagd. Het jaar 1957 heeft de Stoomtram Walcheren zonder winst afgesloten, on danks de in februari van dat jaar in gevoerde tariefverandering. Daarom voerde de Stoomtram op 1 januari de reorganisatie van de ringlijn door. De resultaten over het eerste half jaar van 1958 blijken thans niet veel beter te zijn, dan die over dit tijdvak in 1957. Daaruit blijkt dat de vorige tariefsverhoging niet in staat was de kostenstijgingen te compenseren. Het aantal reizigers is daarnaast even als in de andere delen van ons land afgenomen. Op veel tarieven heeft de verhoging een kleine invloed, waar de kaartjes slechts vijf cent duurder worden. Op maandabonnementen scheelt het na tuurlijk veel meer; zo gaat een maand abonnement MiddelburgVlissingen f 11,25 kosten, tegen thans f 9,40. Een maandabonnement Middelburg- Vlissingen, dat naar het oude tarief f 13.15 kostte, komt op f 15,De ta rieven voor HavendorpVlissingen blijven ongewijzigd. Een scholieren weekkaart MiddelburgGoes daalt van f 5,40 op f 5,25. De weekkaarten van uit Middelburg en Goes naar de ver schillende halten worden sterk ver hoogd, sommige zelfs met 75 cent. Op de ringlijn ondergaan een aantal Gisteravond zijn in Sint-Annaland de landbouwers P. R. en J. R. van een met graan beladen landbouw- wagen gevallen en onder de wielen te recht gekomen. Beiden werden in vrij ernstige toestand naar het zieken huis te Bergen op Zoom vervoerd. Tijdens de onweersbui van gister avond, die vergezeld ging van veel regenval, wilden de beide boeren, die op een met graan beladen landbouw- wagen zaten, de lading afdekken met een zeil. De wagen werd getrokken door een tractor, bestuurd door M. E. Het zeil begon te wapperen en een der uiteinden werd gegrepen door het wiel van de tractor. De twee zich onder het zeil bevindende man nen werden, toen het zeil van de wagen werd getrokken, meegesleurd en kwamen onder de wielen terecht. Leunis Domisse heeft geschiedenis gemaakt, al moest hij zijn daad het in brand steken van het kerkje, omdat hij bij zijn baas was ontslagen dan ook bekopen met „den dood door de strop". Het zal evenwel noodzakelijk zijn, dat ook het nieuwe schoolgebouw zij het dan in gunstiger zin, geschiede nis maakt. Want pas wanneer de school twintig jaar bestaat, krijgt de vereniging van de gemeente de twintig procent van de bouwkosten terug, die voor haar rekening zijn gekomen. En een bedrag van ongeveer f 13.000 de totale kosten belopen een bedrag van ongeveer f 65.000 valt nog steeds niet te versmaden. Het lijdt echter geen twijfel of dit gebouwtje, dat is neergezet temidden van opgaand geboomte, zal levensvat baar blijken te zijn. Het is namelijk een waar kinderpaleis geworden en op geen enkele manier te vergelijken met het oude onderkomen aan de Noord- weg, met zijn sombere vertrekken en ontoereikende capaciteit. In het nieu we gebouw, waarvoor mej. A. E. G. van Waesberge, inspektrice van het kleuteronderwijs, 29 maart j.l. de eerste steen legde, kunnen licht en lucht in ongelimiteerde hoeveelheden hun intrede doen door de geweldige ramen, die de gehele zuidzijde in be slag nemen. VOLDOENDE RUIMTE Ruimte is er ook voldoende voor de veertig kleuters, die zich in het speel- en werklokaal op vele manieren kun nen amuseren met het vele, bijzonder aardige materiaal, dat hiér aanwezig is. Het lokaal is verdeeld in een „dames- ingez. mededeling (adv.) Voor steunzolen, elastieken kousen en Pedicure naar Vanmiddag om half twee zal in het Goese Sas worden gezwommen voor de officiële KNZB-diploma's. Hon- derdvijfendertig kandidaten hebben zich gemeld; 118 voor het zwem diploma A, 10 voor het diploma B en 7 x:or het diploma C. De examens zullen worden afgenomen door een van de KNZB-consullen in Zeeland. Maandagavond om zes uur zullen nog 50 kandidaten zwemmen voor het zogenaamde Sas-diploma. De opgave is: 50 meter schoolslag, 25 meter rug slag, 1 minuut watertrappen en het springen van de duiktoren. Dit jaar zijn reeds 92 personen voor dit exa men geslaagd. De plaats Aalsmeer is wereldberoemd door haar massale inzendin gen op buitenlandse bloemententoonstellingen. En omgekeerd komen drommen buitenlanders naar de plaats bij de Haarlemmermeer om de bloemen-sprookjes mee te maken. In de week van 11 tot 20 september behoeven de Zeeuwen niet naar Aalsmeer te trekken om bloemen te zien. Want „Aalsmeer" komt namelijk naar Zeeland, naar Goes, waar in die week een grote bloemen- en vogeltentoonstelling wordt gehou den. Het expositiecomité is er in geslaagd het bij uitstek Aalsmeerse produkt te arrangeren en dat is op zichzelf al een complimentje waard. Want de Aalsmeerders hebben doorgaans dichtbevolkter streken op hun reisprogramma staan. Maandag 15 september om drie uur 's middags komt een grote vrachtauto Goes binnenrijden en zal koers zetten naar Zaal Krijger, waar enthousiaste leden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde de Aals meerse bloemenschoonheid zullen rangschikken in een bijzonder fraaie stand zo werd ons verzekerd. On getwijfeld zullen de amateur-botanici er iets heel moois van willen maken, want het is de eerste keer dat de Aals meerse bloemenkwekers een dergelijk grote voorraad bloemen naar Zeeland sturen. Wat er zoal zal komen weten ook de arrangeurs niet precies. Dat blijft voor alleen een verrassing. Wel kunnen we verklappen, dat de inhoud van de woordigen van rond f 5000,En dat vrachtauto een waarde zal vertegen- het de bedoeling is, dat de tentoon stelling op een zeer hoog peil zal staan. VOLIERE De zalen van de heer Krijger zullen tijdens de Goese fruitweek niet alleen geuren, maar ook geluiden voortbren gen van zoet gehalte. De vogelvereni ging „De Vogelvrienden" zal haar af deling inrichten met een grote volière, waarin een tropische tuin wordt aan gelegd. De volière zal een oppervlakte beslaan van 225 vierk.m. en daarin zullen prachtige tropische en water vogels worden ondergebracht, getint in vele schitterende kleuren. Boven dien heeft de Diergaarde Blij dorp te Rotterdam toegezegd, dat zes stuks grote ara's de tentoonstelling zullen opluisteren. De leden van „De Vogel vrienden" zullen daarnaast nog kaka- toe's en toekans alsmede andere uit heemse vogels inzenden. Ook komt een aantal parkietensoorten. Naast de tropische tuin wordt uiter aard nog meer geëxposeerd. In ver schillende plantsoenen worden volières geplaatst en tussen de aan te brengen dennebosjes komen door de leden zelf vervaardigde vitrines met kleurige vogels. Voor nog andere attrakties zal een pottendraaier uit Gouda zorgen, die zijn werkterrein zal hebben tussen een gro te inzending van diverse soorten glas en aardewerk. Ingez. mededeling (adv.) Voor schoenen met losse steunzolen naar scholierenweekkaarten een verlaging, evenals sommige gewone weekkaarten. De in omloop zijnde 5 rittenkaarten op de lijn VlissingenMiddelburg kun nen tot 1 december a.s. worden opge bruikt. Na die datum kunnen de kaar ten op het kantoor van de Stoomtram Walcheren tegen bijbetaling worden omgewisseld voor een nieuwe vijfrit- tenkaart. De tarieven op de stadsdienst Vlis singen blijven voorlopig ongewijzigd. Sterke heeft Ingez. mededeling (adv.) schoolschoenen met garantie ONGELUKKIGE VAL De 69-jarige mevrouw I. B. M.B. uit Middelburg kwam donderdagmorgen op de Houtkade in de hoofdstad bijzonder ongelukkig te vallen. Zij brak namelijk haar rechter bovenbeen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De Christelijk-sociale jeugdorgani saties van Middelburg en Arnemui- den hielden in de Zeeuwse hoofdstad een oriëntatierit. Winnaar werd Adri Ventevogel uit Arnemuiden. SINT-ANNALAND Kerkrestauratie vordert. Momenteel is men druk bezig met de verbouwings werkzaamheden aan de Ned. Hervormde kerk te Sint-Annaland. Er begint enige tekening te komen in de oostelijke zij beuk, waarvan de kap reeds geplaatst is. Ook is men begonnen met de graaf werkzaamheden voor de westelijke zij beuk. Hiervoor is een dragline inge schakeld, die heel wat meer grond zal moet uitgraven omdat onder de weste lijke beuk de kelder voor de kachel van de centrale verwarming zal komen. Het is dan ook rondom en binnen de kerk een grote bedrijvigheid, waar niet alleen veel dorpsbewoners, doet ook velen uit andere plaatsen een kijkje komen ne men. Iorkz. .lededeling vdv Fedra, Forma Natura, Welf en Manna Steunschoenen heeft Eénrichtingverkeer. Nu het nieuwe uitbreidingsplan „Cureelanden" ontsloten is en hierdoor ook meer verkeer door deze nieuwe wijk komt, heeft het ge meentebestuur besloten, een éénrichting- verkeer in te stellen. Men mag vanuit de Cureestraat wel in de richting van de Ring rijden, doch vanuit de West straat en van de Ring is het voor alle verkeer verboden de Cureestraat in te rijden. Benoeming. Mej. J. de Rooy uit Din- teloord is benoemd tot hoofdleidster van de Christelijke Kleuterschool te Sint Annaland. Mej. De Rooy, die deze be noeming aangenomen heeft, is voorne mens, zo mogelijk op 1 november a.s. of eventueel in de loop van genoemde maand in dienst te treden. Ingez. mededeling (adv.) Dr. Scholl's voetpreparaten heeft BELGIË ZET INVOER PEREN STOP Met ingang van 31 augustus mogen tot nader order geen Nederlandse pe ren in België worden ingevoerd. Hoe lang dit invoerverbod zal gelden is niet bekend en zal afhankelijk zijn van de prijsontwikkeling. Vooral op de Zeeuwse veilingen werden in de afgelopen dagen regelmatig flinke partijen peren voor Belgische reke ning gekocht. Het hoofdras van het ogenblik is nog de Clapps Favorite en onder invloed van de grote vraag konden de prijzen in de afgelopen week regelmatig oplopen. Het bericht van de grenssluiting voor peren kwam volkomen onverwacht. ingez, mededeling (adv.) Moderne Damesschoenen heeft Donderdagmorgen om ongeveer half twaalf raakte bij het spelen het 4-jarig jongetje Peter S. in de brandputvijver van het Valckeslot te Goes. Hij verdween tot z'n hals onder water en werd door andere aldaar spelende kinderen weer op het droge geholpen. Het schijnt nog altijd een aantrekke lijk iets te zijn voor de jeugd om rond deze vijver te spelen, maar dit geval had evengoed anders kunnen aflopen. In de ouderdom van 75 jaar is te Wageningen overleden dominee J. de Vlieger, emeritus-predikant der Ne derlands Hervormde Kerk. Dominee de Vlieger werd in 1883 geboren en in 1908 kandidaat in Fries land. Nadat hij eerst als predikant in Dinxperlo werkzaam was geweest, aan vaardde hij 23 april 1911 het predik ambt te Holysloot, welke standplaats hij in 1930 met Wadenijen verwissel de. Hier is hij werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1948.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2