Zomeravondvoetbal breidt zich uit als een olievlek mOSQrf 1.48 .59 RADIO EN TELEVISIE Petsie Pelle Pingo Raadsels in Innsbrück GEZELLIGE EN GEZONDE ONTSPANNLNG LN GEVAAR Voor ouderen vaak geen plaats meeromdat bedrijfscompetitiete serieus wordt Sommige clubs streefden hun doel ver voorbij Pu:J mee De vrolijke avonturen van Donderdag 28 augustus 195# ZEÉÜWSCH DAGBLAD PAGINA 4 i) (Van een sportmedewerker) HET ZOMERAVONDVOETBAL breidt zich in Zeeland uit als een olievlek. Nauwelijks tien jaar geleden was het georganiseerde zomer avondvoetbal nog onbekend. Thans is er een competitie aan de gang van ruim 60 elftallen, verdeeld over acht afdelingen in zeven rayons: Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee, Hulst, Sas van Gent en Ter- neuzen. Alleen in Vlissingen zijn er al 16 elftallen, die in twee afde lingen spelen. DEZE SNELLE GROEI van het zomeravondvoetbal zou tot vreugde kunnen stemmen, indien zij alleen zou zijn veroorzaakt, doordat een toenemend aantal ouderen zich nog actief, doch zonder de soms drukkende verplichtingen, welke het normale voetbal oplegt, met deze sport zou willen bezig houden. Dit laatste heeft weliswaar de groei bevorderd de leeftijdsgrens voor ac tieve sportbeoefening gaat steeds meer omhoog doch is er niet de voor naamste oorzaak van. KEURSLIJF Er zijn zomeravondclubs, die hun doel ver voorbij streven. In plaats van een gezellig onderonsje voor ouderen, die nog wel wat voor een wekelijks partijtje voelen, meten zij zich de al lures aan van een echte voetbalclub. Zij werken met oefenschema's, houden mentaltraining en zetten alles op alles om toch maar te winnen en kampioen te worden. En omdat de ouderen zich niet meer in zo'n keurslijf laten dwingen zij hebben het nooit meegemaakt of heb ben juist omdat het te veel ging knel len, hun voetballersloopbaan beëindigd worden jonge spelers aangetrokken. Dat lukt vaak ook nog. In elke voet balvereniging zijn wel ontevredenen, die menen, dat zij te laag gewaardeerd worden en dan gemakkelijk te bewe gen zijn om naar een zomeravondclub over te gaan. Daar komen zij immers wel in. het eerste elftal. Tenminste dat verwachten zij. Maar ook sommige zomeravondclubs hebben reeds meer dan één elftal en ook daar kunnen slechts elf spelers in het eerste worden opgesteld. Soms komen die ontevredenen dan ook van de regen in de drup. GEVOLGEN De gevolgen van deze verkeerde in stelling bij enkele zomeravondclubs zijn minder prettig. Er wordt soms hard, te hard gespeeld, om niet te zeg gen ruw. Het gaat immers om de overwinning, om de knikkers en niet meer om het spel, de genoeglijke en gezonde ontspanning. Nog onlangs moesten enkele zomeravondvoetballers worden geschorst wegens belediging van de scheidsrechter. En dat in het zomeravondvoetbal. De goedwillenden worden hiervan de dupe, en er zijn reeds verscheidene ouderen, die voor het twijfelachtige ge noegen hebben bedankt. Het zomer avondvoetbal, juist voor deze ouderen in het leven geroepen, heeft voor hen geen plaats meer. Het bestuur van de afdeling Zeeland van de KNVB heeft dit jaar de moei lijkheden herhaaldelijk besproken. Tot enige maatregel of uitspraak is men echter nog niet gekomen. MAATREGELEN Bepaalde maatregelen, die er aan zouden kunnen meewerken om ver dere uitwassen te voorkomen en het zomeravondvoetbal terug te brengen tot de nuttige functie, voor welke het in het leven geroepen werd, zul len moeten worden genomen door de KNVB. Het zomeravondvoetbal is begonnen Van Nelle bestellen lagae meded»*'n\. -dv.l Horizontaal; 1 Ontkleurd, 4 opgeld, 7 enghartig, 9 wintervoertuig, 10 deel van vistuig, 11 verpakking, 13 boom, 14 boomloot, 16 plag, 18 in, 19 zangnoot, 21 naaldtekening, 22 bezigheid, 23 hieltje van een ham. Verticaal: 1 Toespijs, 2 de aarde be treffende, 3 klaar, 5 domein, 6 ijzer houdende grond, 8 dier, 10 zangnoot, 12 mening, 15 bontsoort, 16 telwoord, 17 niet deelbaar door twee, 18 blikken trommel, 20 boom, 21 water in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1 Zat, 5 was, 7 robe, 9 ijl, 11 lupus, 14 el, 16 me, 17 zand, 18 toon, 19 is, 20 pu, 21 alsem, 24 al, 25 agio, 27 gif, 28 Spa. Verticaal: 2 Ar, 3 tol, 4 mep, 5 wijs, 6 al, 8 bundel, 10 bezig, 12 uitweg, 13 genus, 15 las, 16 mop, 21 Alf, 22 sap, 23 mis, 24 al, 26 op. Van Nelle bestellen loges, .lededeltng adv.) als „wild" voetbal. Jaren lang heeft de KNVB zich beijverd, zelfs strijd ge voerd, om ook dit onder haar vanen te krijgen, teneinde tegen uitwassen te kunnen waken. Nu deze actie volledig geslaagd is, legt dit de verantwoorde lijkheid op om ook maatregelen te Van Nelle bestellen.' Ioroc. mededeling «dv. treffen, nu uitwassen, niet alleen drei gen, doch zich reeds duidelijk manifes teren. ONTSPANNING Mogelijk is de dreiging in andere de len van het land niet zo ernstig en blijven daarom maatregelen uit. En kele Zeeuwse voetbalverenigingen hebben echter het zekere voor het on zekere genomen. Zij gaan zich beraden over maatregelen, welke zij zelf kun nen nemen om aan ongewenste toe standen een einde te maken. Een van deze maatregelen zal wel zijn, dat aan jonge spelers de medewerking voor het verkrijgen van overschrijving naar het zomeravondvoetbal zal worden gewei gerd. Van Nelle bestellen •ngex. mededeling i«dv Gouverneur Platteel naar Australisch N,-Guinea Voor een eerste officieel bezoek aan Australisch Nieuw-Guinea is dinsdag morgen gouverneur Platteel van Ned. Nieuw-Guinea, met zijn echtgenote, per vliegtuig van Holland ia vertrokken naar Port Moresby. Op het reisprogramma staan vele bezoeken, o.a. aan de cen trale hooglanden in het Australische ge deelte van Nieuw-Guinea. De gouver neur wordt op 3 september te Hollandia terug verwacht. VRIJDAG 29 AUGUSTUS HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- terst.). VPRO: 10.00 Avonturen met kin deren, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 10.35 Gram. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Kamerkoor. 11.35 Or gelspel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Rege- ringsuitz.: Landbouwrubriek; De alumi nium melkbus. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Accordeonmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor. 14.25 Boek- bespr. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 15.15 Gev. muz. en voordr. VARA: 16.00 Muz. revue, 16.40 Vragenbeantw. 17.05 Pianoduo. 17.25 Vakantietips. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d.A., pol caus. 18.25 Amus.muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Musette-orkest en solist. VPRO: 19.30 Het Platteland nu, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nws. 20.05 Doe het zelf. 20.15 Sopraan, piano en klarinet. 20.35 Expo '58. 20.45 In Israël schijnt de zon, caus. VARA: 21.00 Vakantieverhalen en muz. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Van Nelle bestellen •ngex. mededeling tadv.i HILVERSUM II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Politiekapel. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Lichte muz. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette- muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Omr.ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Vocaal ens. 16.35 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeonspel. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 V. d. jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.15 Regerings- uitz.: Moderne projecten in Suriname, door Drs. A. Jonkers, chef directie Su riname en de Nederlandse Antillen van het Ministerie van Zaken Overzee. 19.25 Nieuwe gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Salzburger Festspiele: Ork.conc., koor en sol. 21.15 Ter introductie. 21.50 Gr. 22.00 Instr. septet. 22.20 Voordr. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15 De vloekzang van Sentot, caus. 23.35—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Gram. 14.45 Idem. 15.30 Tristan und Isolde, opera, (tweede bedr.). 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Tristan und Isolde, opera (3e bedrijf). 21.30 Pianospel. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. Beter ware het echter, dat de betrokken zomeravondclubs zich de dwalingen huns weegs bewust worden en zich zelf beperken tot hun overigens heel nuttige taak: gezellige en gezonde ontspanning verschaffen aan die voetballers voor wie het gewone voetbal om aanvaardbare redenen heeft afge daan. Tsjechische atlete wil in Zweden blijven De Tsjechische vèrspringster Ziata Rozkosna, die aan de Europese kampi oenschappen heeft deelgenomen, is niet met het Tsjechische team naar huis te ruggekeerd. Zij heeft zich tot de politie in Stockholm gewend met het verzoek om politiek asyl. X Een wervelstorm heeft in West-Japan twee doden geëist. Twee mensen worden vermist. [VOOR „TOP" VOEDINGÊ 1 lies DUIKER ARACHIDE SLAOLIE van 1.68 nu voor en evengoed nog 20 duikertjes gratis BRUSSELSE KERMIS (Victoria) per pakje met gratis 10 duikertjes GEMALEN KANEEL 1 busje 50 gram met gratis 10 duikertjes m Welke psalmberijming zou het winnen, die van Datheen of van Marnix? Veel moeite heeft Marnix gedaan om zijn psalmen in de ge meenten in te voeren, maar het is hem niet gelukt. De berijming van Marnix In 1580 had hij zijn berijming klaar. Slordig en met veel drukfouten kwam ze van de drukpers van Gillis van den Rade (Raddeus) te Antwerpen. De boekhandelaars hadden er grote bezwaren tegen: ze hadden nog veel boekjes in voorraad van Datheen's psalmen! Overigens een nogal egoïs tisch bezwaar. Het was een verstandige zet van Marnix om te proberen de medewer king van de kerken te verkrijgen. In 1581 stuurde hij een proefexem plaar aan de Synode te Middelburg. Het volgende jaar probeerde hij de Particuliere Synode van Zuid-Holland ovor zijn nieuwe berijming te winnen en een paar jaar later de Nationale Sy node te 's-Gravenhage. Maar hij heeft geen succes gehad. Een groot bezwaar had men tegen het woord „du" dat Marnix gebruikte, zoals du doest, hebst, geefst, segst. Lees b.v. Psalm 42: „Mijn siel waerom sinckst du neder, Waerom bist du dus beswaert?" (Het lijkt wel een beetje op het Duits, waarin ook „du" in 't enkelvoud ge bruikt wordt). Hij deed dat met opzet en met on verzettelijke koppigheid verdedigde hij zich. Volgens hem is is het meer ge- Van Nelle bestellen (ngex mededeling 'adv.) bruikelijke woord „gij" (dat Datheen gebruikte) meervoud en de persoon van God mag als enkelvoudig wezen niet in het meervoud gebruikt worden. Maar, voegde er gelaten aan en quasi berustend aan toe, wie om dit woord „du" bezwaar heeft tegen zijn psalmen, „die mag deze onze psalmen nalaten en de psalmen van Datheen zingen of andere op zijn eigen hand dichten". Alsof dit laatste een peulschilletje was! De vierde naamval van du was dij en het bezittelijk voornaamwoord dijn. Er zijn ook nog wel andere bezwaren tegen zijn berijming in te brengen veel Germanismen en platte alledaagse uitdrukkingen, zoals „hij treckt van leer", „in dijne rekenboecken", „sij vergaen als oude kleren". Ook veel omzettingen: het bijvoeg lijk naamwoord achter het zelfstandig naamwoord, zoals b.v. in 'Psalm 68 2 „enen wech bequame", „Gods aange zicht verheugd", maar dit heeft Da theen ook dikwijls gedaan. Een tweede druk In 1591 verscheen een tweede druk van zijn psalmen, gedrukt bij Richard Schilders te Middelburg. Na zijn vertrek uit Antwerpen, dat hij als burgemeester in 1585 aan Par ma moest overgeven, had hij op zijn kasteel Souburg zijn Psalmen herzien. In deze nieuwe druk waren veel ver anderingen aangebracht. Vergelijkt u maar eens Psalm 1:1: 1580: Die niet en treedt in der godloosen raet, oft op den wech der sondaers niet en staet, Noch op den stoel der spotters is geseten, zr\ 52—5 1. Hoera, de zeebeer kan de pan nekoeken bakken, want het deeg is klaar. Ze worden heerlijk dik. 2. Heel veel dank voor de panne koeken. Morgen staan we vroeg op en dan gaan we de pannekoeken opeten die over zijn. Wat gelukkig dat we jullie tegengekomen zijn. 3. Ach, daar valt de waslijn. We hebben de hele was vergeten. Dat hindert niets Petsie, het is nu toch weer donderdag en we gaan weer wassen. 63) André Rost twijfelde nog. „Marianne weet je het zeker? Dan zou „Inderdaad. André, dat zou bete kenen, dat zij een van de hoofdfigu ren was. Het is ineens allemaal zo simpel. Gewoon een eenvoudige op telsom. Die Japanner. Begrijp je het nog niet?" André Rost kon de vlinderachtige combinaties van Marianne niet zo vlug volgen. „Die Japanner? André, we moeten Zuckwaller waarschuwen. Hier heb ben we de hele zaak bij elkaar. De Japanse camera-industrie heeft zo ongeveer elke Duitse camera, die er aan de markt is, nagemaakt. Soms net zo goed, maar altijd goedkoper." De jonge man kon slechts met moeite een schreeuw onderdrukken. Zijn ogen glinsteren. „Je bent een wonder, Marianna. Die combinatie is fenomenaal. Natuurlijk, die kerel daar, dat is de hoofdpersoon. Hij wil de honderdvijftigduizend Mark beta len voor die microfoto's". Marianne moest hem waarschuwen, dat hij niet zo luid moest praten. Maar zijn stem was toch nog gedempt genoeg geweest om niet verder te dra gen dan de oren van Marianne. „Voor zo'n Japanse fabriek moet het natuurlijk zo'n bedrag waard zijn, als ze met een geheel nieuw soort reflex camera aan de markt kunnen komen, goedkoper en waarschijnlijk nog eer der dan die Duitse fabriek, die het pas in het volgend voorjaar wilde doen." De Japanner en de vrouw bestelden een glas wijn, dat al spoedig werd ge bracht. Het tweetal sprak weinig. Ze maakten de indruk, tussen deze va kantie-vierende mensen volkomen op Dagelijks veri'o1g\'erhaal hun plaats te zijn. „We moeten Zuckwaller waarschu wenzei Marianne, „hou j(j die twee in de gaten, dan ga ik binnen proberen, de inspecteur te telefone ren." Ze voegde er nog aan toe: „En reken jij vast af, André. Dat kan misschien nodig zijn." André knikte. H(j voelde een nieuwe spanning in zich komen. Nu ging het dus gebeuren. Dit was het ogenblik, waarop Gustav Zuckwaller gewacht had. Marianne liep het café in. De ge luiden van de Tiroler muziek sloegen haar tegemoet. Een jodelzangeres stond op het kleine toneel en bezong met tal van keelgeluiden de schoon heid van haar Alpenvaderland. „Een variatie op Volendam", dacht Marian ne, die geen liefhebster van deze mu ziek was. Het was vol in het café. Ook hier zaten weer tientallen Britten en Amerikanen, die, niets-verstaand, de folklore zaten in te drinken, tegelijk met de uitstekende wijn, die in grote karaffen voor hen stond. Het duurde even, voordat Marianne wegwijs was. Achterin zag zij naast de opschriften „Damen" en „Herren" ook een bordje „Fernsprecher". Ze moest verschillende keren ex cuus vragen, voordat zij de andere kant van de zaal had bereikt. Marianne moest eerst nog een pas send muntstuk voor het apparaat uit haar handtas vissen, eer zij kon bel len. Ze wilde dit gesprek snel afma ken, maar ook tussen het tijdstip van nummer draaien en contact krijgen met inspecteur Zuckwaller verliepen enige minuten. Marianne werd ongeduldig. Ze stond driftig de maat van de Land- Ier, die het orkest speelde, met de punt van haar schoen mee te tikken. Eindelijk antwoordde een vreemde stem: „De inspecteur is niet aanwe zig". „Danke", zei Marianne, maar ze be doelde: „Had dat dan direct gezegd." Nijdig draaide ze het huisnummer van Gustav Zuckwaller. De inspecteur antwoordde en was enthousiast, toen hij hoorde, dat het Marianne was. Hij werd nog geestdriftiger, nadat het meisje van de plotselinge ontdekking had verteld. „Das ist ja wunderbar", zei hij, „ik kom onmiddellijk. Ja, binnen een kwartier ben ik er." Marianne hing op en overwoog, of een kwartier wellicht te lang zou zijn. Ze liep weer door het geroezemoes van stemmen, gemengd met Tiroler klanken heen naar buiten en bleef in de verlichte deuropening staan. Op het terras waren twee tafeltjes leeg. De Japanner en de waardin uit Gasthof Die Kapelle waren verdwe nen. En van André Rost was evenmin een spoor. Verbijsterd vroeg Marianne zich af, wat hier gebeurd was. Was André in een doldrieste bui het tweetal ge volgd, of was hij gedwongen mee te gaan? Ze rende naar het tafeltje, waar ze met hem had gezeten. Er lag niets. Geen snippertje papier, dat een bood schap zou kunnen bevatten. Maar heeft zijn lust in 's Heeren wet te weten. End' overleght deselve dach enn' nacht Die mach terecht voor salich sijn geacht. 1591: Welsalig is de man, die in den raet Van 't godloos volck om niemants wil en gaet, Noch op den wech der sondaers staet vermeten, Noch op den stoel der spotters ia geseten, Maer sijnen lust heeft in des Heeren wet, En nacht en dach wel neerstich daer op let. U ziet, er zijn niet zomaar enkele woorden veranderd, maar het is een heel andere berijming geworden. In zijn nalatenschap werden correc ties gevonden op de berijming van 1591 en zo verscheen er zelfs in 1617 een derde druk van zijn psalmen. Marnix verliest Een zekere Vulcanius had de copie van Marnix' psalmen gekocht en wilde ze op eigen risico uitgeven. Toen bleek dat de kerken er niet enthousiast voor waren durfde hij het niet wagen. In 1617 verkochten zijn erfgenamen de copie aan de uitgever Louis Elsevier, die dan met de gevonden veranderin gen voor de derde druk zorgde. Op de bekende Synode van Dordrecht van 1618-19 werden voor de nieuwe bijbelvertaling (Statenbijbel) de woor den „du" en „dijn" verworpen. Deze woorden klonkenwat ruw en onge woon in de oren, werden ook niet veel meer gebruikt in die tijd. Men koos evenals Datheen voor „gij" en „uw", ook in het enkelvoud. Nu was het ook voor de psalmen van Marnix een verloren zaak: Datheen had de overwinning behaald. Met zijn psalmen op de lippen waren de marte laars de brandstapel opgegaan, ze wa ren gezongen bij de Hagepreken en op verre zeereizen. Toch zijn die van Marnix uit letter kundig oogpunt gezien veel beter. Misschien voelt u dit ook als ik hier onder de mooie natuurpsalm (8 3, 4) in beide berijmingen laat horen. Datheen zegt: „Maar als Ik wil aanzien endede be merken De hemelen, Heer, Uwer handen wer ken, De sterren, de mane, die Gij door 't Woord Maakt ende stelt een ieder op zijn oord. Als dan spreek ik bij mij verwonderd zeere: Wat ls toch van den armen mens, o Heere Dat Gij zijner alzoo gedachtig zijt En over hem zorge draagt 't aller tijd". De berijming van Marnix luidt (en let u ook eens op die vreemdklinkende woorden du en dijn): „Als Ik terecht begin eens aen" te mereken Die hemels hoogh, die costelijcke wer- cken Van dijner handt, de maen en al dat licht Der sterren claer, die du Heer hebst gesticht. So moet ick toch wel segghen seer verwondert: Wat is de mensch, dat du sijns in 't besondert Gedenckest Heer oft wat is 's men- schen kint, Dat dijne macht sich sijns dus onder wint L. v. W. Van Nelle bestellen iogex. iiededeling (adv. Ruim 31.600 Evang. Luthersen in ons land In de pas verschenen statistiek van de evangëlisch-lutherse kerk in Neder land wordt medegedeeld, dat deze kerk- formatie thans ruim 31.600 zielen telt. Zij heeft 78 gemeenten en 54 predi kanten, 14 emeriti-predikanten, 1 leger- predikant en 1 predikant in algemene dienst. Er zijn drie lutherse hoogleraren aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam werkzaam, terwijl er 8 pro ponenten en kandidaten zijn met preek- bevoegdheid. Amsterdam is met 10.626 zielen en acht predikanten verreweg de grootste van de lutherse gemeenten in ons land. Van Nelle bestellen' cages. odedeling (adv. De regering van Thailand heeft een bedrag van vijf en een half miljoen gulden uitgetrokken om in vier jaar tijd alle verslaafden aan opium te ge nezen en weer in het arbeidsproces op te nemen. Het Hawaii-dorp op de wereldten toonstelling is in de nacht van dinsdag (Wordt vervolgd) op woensdag geheel afgebrand.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4