Roept U de timmerman als de deur klemt? >jZelf doen" neemt in ons land steeds meer toe Demonstraties bij te Schoondijke Personenauto botste tegen vrachtwagen; man en vrouw levend verbrand Russische duikboten kunnen Amerikaanse steden aanvallen Frans-Nederlandse expeditie naar Ned. Nieuw Guinea „De Zeven Provinciën vlotgekomen Bejaarde man en vrouw vergiftigd door kolendamp Oude man raakte in brand „OVERLEDENE" VERSCHEEN OP ZIJN EIGEN BEGRAFENIS Australië op goede voet met Indonesië Omstreeks 1960 In het voorjaar van 1959 Films voor prinses Marijke Haagse (geref.) predikanten tegen Osborn-meetings NIEUWE ZAAIMACHINE EN TREKKER Zonder particuliere sleepboothulp Verlenging noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen Donderdag 28 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA S (Van een onzer redacteuren) Een schilderspatroon, die naar Canada emigreert, zal daar werk moeten vinden bij de nieuwbouw. In het onderhoudswerk is geen droog brood te verdienen, want in Amerika en Canada doet iedereen die geen mïllionair is op de vrije zaterdag zijn eigen verfwerk. Ook andere karweitjes, zoals timmerwerk, eenvoudig metselwerk e.d. wor den daar „in eigen beheer" uitgevoerd, vaak tot het bouwen van een garage toe. In Nederland staat het „zelf doen" in huis nog in de kin derschoenen, maar het neemt hand over hand toe. Aan de „zelf doeners" wordt thans per jaar al voor ruim f 100.000 verf, hout en ander materiaal verkocht. Voor we tien jaar verder zijn, zullen voor over het solderen van aliminium, we hier ook op dit gebied misschien het het zelf maken van een broeikas, het Amerikaanse voorbeeld al helemaal ge- metselen van een muurtje, het maken volgd hebben. Verschillende factoren van schilderijlijsten en tientallen zaken drijven in deze richting. Er is nu al een meer, groot tekort aan vaklieden, die bereid VOLDOENING zijn om in de particuliere woning aller lei klusjes te verrichten. Een vriend van Het zelf-doen is voor velen begonnen ons moest zelfs een jaar wachten voor als een noodzakelijk kwaad, maar wei hij „aan de beurt" was om zijn huis van dra werden ze gegrepen door de grote buiten te laten schilderen. In de stad is voldoening die het geeft om voor het het vrijwel onmogelijk een schilder te eigen home met eigen hand iets goeds vinden, die op korte termijn even het keukentje komt doen. Evenmin als een timmerman bereid is om speciaal langs te komen om een klemmende deur weer .goed lopend te maken. HOGE REKENINGEN Kan men een vakman krijgen, dan wordt de rekening juist voor dergelijke prutskarweitjes abnormaal hoog door de hoge lonen en sociale lasten. Daarbij kómt nog, dat de huiseigenaren bij het huidige huurpeil slechts het allernodig- ste onderhoudswerk laten verrichten, doch niet bereid en in staat zijn om op verzoek van de huurder allerlei kleine verbeteringen en verfraaiingen aan te brengen. De huurder kan lang niet al tijd een vakman betalen om het ver langde te laten verrichten. Het parool is dan: „Doe het zelf!" In het begin levert dit zelf-doen wei nig voldoening maar veel blaren, vlek ken en verkloeid werk op. Alles moet nu eenmaal geleerd worden en niet ieder een is van nature even handig. De in dustrie heeft zich in de laatste jaren be ijverd om een keur van gereedschappen en materialen op de markt te brengen, die met zeer weinig vakkennis te ge bruiken zijn en ok de man met twee linkerhanden in staat stelt om redelijke resultaten te bereiken. Een beetje goede voorlichting heeft hij daarbij echter toch nodig. „DOE HET ZELF'' Deze voorlichting wil de Stichting „Doe het zelf" nu geven, rechtstreeks aan de knutselaar maar vooral ook aan de handelaar, die de nieuwe gereed schappen en materialen verkoopt en die dus steeds met de „zelf-doeners" in aan raking komt. Deze Stichting heeft nu op de najaarsbeurs (2 tot 11 september) in de Julianahal de nationale tentoon stelling met demonstratiecentrum „Doe het zelf" ingericht. Uit de onoverzich telijke goederenstroom op de beurs zijn hier de gereedschappen en materialen bijeen gebracht, die speciaal voor ge bruik door de leek op de markt worden gebracht. In het demonstratiecentrum wordt getoond, hoe met deze zaken ge werkt moet worden. Iedereen kan hier alle gewenste inlichtingen krijgen, waar bij de informateurs alleen op het belang van de vrager zullen letten en geen re clame voor bepaalde produkten zullen maken. U ziet hier de gemakkelijkste metho den om behang te verven, om zelf een parketvloer te leggen, om eenvoudige meubelen te maken, om iets in een on handelbare muur te bevestigen enz. enz. Er is inmiddels ook al een maaadblad verschenen onder de titel „Doe het zelf" (Witte de Withstraat 73, Rotterdam). In het laatste nummer komen o.a. artikelen De Australische premier Menzies heeft in het parlement gezegd, dat verklarin gen waarin het wordt voorgesteld alsof de betrekkingen tussen Australië en In donesië gespannen zouden zijn, in hoge mate moeten worden afgekeurd. De Australische betrekkingen met In donesië zijn over de gehele linie buiten gewoon goed, aldus de premier. Beide landen hebben vele punten van aanra king en er bestaat op slechts één punt verschil van mening, namelijk westelijk Nieuw-Guinea. 0 In Algiers is een leider van de ver boden Algerijnse communistische partij, een zekere Ruiz, gearresteerd. tot stand te brengen. In het raam van de discussie rond de vrijetijdsbesteding is het dan ook .een belangrijke factor vooral in verband met de onafwendbare komst van de vijfdagen-werkweek. Het zelf-doen is ook in Nederland in opmars en de meeste vaklieden hebben daar geen bezwaar tegen. Zij vinden het best als de mensen zelf allerlei klusjes opknappen, "want als er werkelijk vak werk te doen is moet de vakman er toch aan te pas komen. Klusjes zijn weinig lucratief voor de overbelaste patroon. Bovendien doen nu tal van mensen al lerlei dingen zelf, die anders in het ge heel niet gebeurd zouden zijn, „Laat de mensen zelf maar leren om leertjes in lekkende kranen te zetten. Als er een wasbak aangelegd moet worden hebben ze mij toch nodig", zo zei een loodgieter deze week nog tegen ons. Het schijnt echter zo te zijn, dat de schilderspatroons in een bepaald gedeel te van ons land besloten hebben geen verf meer te betrekken van fabrieken, die het zeïf-verven propageren of verf aan particuliere zelf-doeners leveren. Zij zullen het zelf doen niet tegen kunnen houden. In de Verenigde Staten wordt drie kwart van de gehele verfproöuktie al aan particulieren in kleine hoeveel heden afgeleverd. Een dergelijke actie lijkt ons weinig reëel. Verstandiger zijn. die patroons, die nu al zorgen dat de zelf-doeners in hun winkel terecht kun nen voor de nieuwe verfsoorten, de kwasten en wat al niet meer. Het is al tijd verstandiger om zich bij een nieuwe ontwikkeling aan te passen dan om te proberen deze tegen te houden. Op de grote weg RotterdamDen Bosch onder de gemeente Herwijnen (Betuwe) is gistermorgen een perso nenauto in volle vaart tegen een grote met stenen geladen vrachtwagen uit Wyehen gebotst. De personenauto vloog onmiddellijk in brand. De twee inzittenden, ëen man en een vrouw, wier identiteit nog niet is vastgesteld, zijn hierbij levend ver brand. In de richting Rotterdam reed een colonne auto's. De achterste auto, een grote vrachtwagen, merkte niet op dat de colonne voor hem stilstond voor wegreparatie. De chauffeur moest daarom schielijk remmen. Een achter deze vrachtwagen rijdende grote wa gen met stenen uit Wyehen zag op het laatste moment, dat de chauffeur stop te. Om een botsing te vermijden draai de de chauffeur snel zijn stuur naar links. Daar kwam juist als tegenligger een personenauto aan, die met volle vaart onder de wagen met stenen vloog. De personenauto werd volledig vernield en vloog in brand. Toegesnel- Nieuw lid van de Eerste Kamer In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. H. Willemse (arb.) te Rotterdam, is tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard de heer J. P. Mazure te 's-Gravenhage. Amerikanen lanceren raket De Amerikaanse luchtmacht heeft dinsdagavond te Cape Canaveral een proefraket van vijf trappen gelanceerd, bestemd voor onderzoek van hoge lucht lagen. de automobilisten moesten toezien dat de inzittenden levend verbrandden. De hitte was ondragelijk en men kon niet bij de wagen komen. Toen men tenslotte met schuimblus- sers het vuur had geblust, waren de twee inzittenden reeds overleden. Te Winschoten zijn gistermorgen de heer A. W. S. Schmidt en zijn zuster, mejuffrouw F. S. A. S. Schmidt, bei den hoogbejaard, in bewusteloze toe stand gevonden in de woonkamer van hun huis, tengevolge van kolendamp vergiftiging. Omwonenden vermoed den, dat er iets niet in orde was en verschaften zich door het inslaan van een ruit toegang tot de woning. De vermoedelijke oorzaak is een ver stopping van de pijp van de kachel, welke gisteravond werd aangestoken. De heer en mejuffrouw S. zijn in zorg wekkende toestand in het r.k. zieken huis te Winschoten opgenomen. De 74-jarige heer G. Middelkoop uit Deil (Gld.) is gistermorgen in zijn wo ning in brand geraakt en later aan zijn verwondingen overleden. De heer M. heeft een petroleumtoestel aangestoken en daarbij hebben waarschijnlijk zijn kleren vlam gevat. Hij liep het huis uit en riep om hulp. Buren doofden het vuur met water, doch de heer M. was toen al zo gewond, dat hij later in een ziekenhuis te Culemborg is overleden. 0 In Brescia (noord-Italië) zijn maan dag bij een hagelbui hagelstenen zo groot als noten gevallen. Binnen enkele minuten lag de hagel 40 centimeter dik. Aan de te velde staande gewassen is enorme schade aangericht. Algerijnse verzetslieden hebben in Frankrijk een serie aanvallen gepleegd, waarbij in Parijs vier politiemannen om het leven kwa men en grote branden werden ge sticht in olie-opslagplaatsen in zuid-Frankrijk. Foto: Brandweerlieden bestrij den een grote brand in olie-tanks op de opslagplaats van Mourepiane bij Marseille. Een groep Amerikaanse deskundigen op duikbootgebied heeft verklaard dat Russische duikboten, uitgerust met ra ketten, omstreeks begin 1980 in staat zullen zjjn Amerikaanse steden aan te vallen. „Een massale aanval met raketten zou onze hele stedelijke maatschappij kun nen vernietigen", aldus het verslag van de deskundigen De groep, d de subcommissie voor militaire zaken van de gemeenschappe lijke commissie voor atoomenergie van beide huizen van het congres, van ad vies moet dienen, doet o.m. de volgende aanbevelingen om het duikbootgevaar af te wenden. De marine moet de produktie van duik boten, die de „Polaris" een ballis tisch projectiel met een reikwijdte van 2.400 km kunnen lanceren, zo snel mogelijk opvoeren. Er moeten meer duikboten voor de aan val worden gebouwd en er moet twee- Het Franse persbureau AFP meldt, dat in het voorjaar van 1959 een Frans-Nederlandse expeditie naar het Sterrengebergte in Ned. Nw- Guinea zal vertrekken. Volgens dit bericht zou de Nederlandse groep in deze expeditie, bestaande uit ongeveer 30 geleerden, de geologie van het Sterrengebergte onderzoeken terwijl de Fransen ongeveer tien man onder leiding van de natuuronderzoeker Gaisseau, zich voorstellen een weg te zoeken tussen de Idenburgrivier en de eilandenrivier, over de centrale bergketen in Ned. Nw Guinea. De expeditie die vier a zes maanden zou duren, zou van het nodige worden voorzien door middel van drie hef- schroefvliegtuigen. Er zou van de ex peditie een documentaire film in kleu ren en cinemasour worden gemaakt, die zou worden opgedragen aan prinses Marijke. Als kosten voor het Franse deel der expeditie wordt in het A.F.P.-he- PLECHTIG TROK een begrafenisstoet door de straten van het dorp Marest-Dampcourt nabij Reims ,om de 65-jarige Victor Stevens naar zijn laatste rustplaats te brengen. Dit althans dachten de bedroefde familieleden in de volgwagens. De stoet bereikte de kerk, waar de uitvaartplechtigheid zou worden gehouden. Doch voor het zover was snelde iemand opgewonden de kerk binnen en de familieleden kregen de schrik van hun leven: Victor Stevens stond, als uit de doden herrezen, in levenden lijve voor hen. De toedracht der gebeurtenissen, die tot deze verrassende ontkno- fing leidde, was als volgt. Verleden week, toen Stevens met vakantie uiten het dorp zijner inwoning vertoefde, werd het lijk van een oudere man op de spoorbaan buiten het dorp aangetroffen. Na de lijk schouwing werd medegedeeld, dat het stoffelijk overschot dat van Victor Stevens was. Laatstgenoemde las in zijn vakantieverblijf in de krant, dat hij plotseling het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, hetgeen voor hem aanleiding was spoorslags naar Marest-Dampcourt te vertrekken, om zijn treurende nabestaanden persooonlijk te ver tollen, dat zij hun tranen konden drogen. richt een half miljoen gulden genoemd. Naar het A.N.P. in Den Haag ver nam, heeft het ministerie van zaken overzee inderdaad een contact tot stand gebracht tussen de stichting we tenschappelijke expeditie Ned. Nw.- Guinea en een Franse filmonderne ming, die eveneens voornemens is een expeditie naar Ned. Nieuw-Guinea te zenden voor het maken van een film. Het doel is, beide expedities te coör dineren, waardoor op de kosten zou kunnen worden bezuinigd. De eerste besprekingen tussen de stichting en de Franse maatschappij zijn reeds gehouden, doch het gesprek be vindt zich nog in een inleidend stadium. Zowel van de zijde der stichting als van het ministerie van zaken overzee is ech ter verklaard, dat over de bedragen der kostenverdeling bepaald niets vaststaat. De stichting deelde aan het A.N.P. voorts nog mede, dat er inderdaad besprekin gen zijn gevoerd, doch dat zeker nog niet zo ver is dat vaststaat, dat inder daad met de Franse maatschappij zal worden samengewerkt. Rotterdam kan ruim vier miljoen lenen B. en w. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor een lening te aan vaarden van f4.140.000, die is aange boden door de n.v. Bank voor Neder- landsche Gemeenten te 's-Gravenhage, bestemd voor de definitieve financie ring van onderhanden zijnde of reeds voltooide kapitaalswerken. maal zoveel als tot nu toe uitgetrok ken worden voor het onderzoek- en ontwikkelingsprogramma van de ma rine voor de duikbootoorlog. In verband met het optreden van de Amerikaanse evangelist Osborn in de Maliebaan te 's-Gravenhage, heeft een tiental predikanten van de Gereformeer de kerken van 's-Gravenhage oost en west een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin zij ernstig waar schuwen tegen de huns inziens verkeer de invloed, die van de meetings van deze evangelist uitgaan. Deze verklaring luidt aldus: „De pre dikanten van de Gereformeerde kerken van 's-Gravenhage oost en west, diep geschokt door de onschriftuurlijke re deneringen in de Osborn-meetings -van deze week op het Malieveld in Den Haag en niet minder door de handelingen op deze redeneringen gegrond, verklaren als dienaars van het evangelie zich vol ledig te distanciëren van deze woorden en praktijken, die naar hun mening geen enkele basis vinden in de heilige schrift en wensen allen, voor wie zij verant woordelijk zijn, ernstig te waarschuwen tegen de verkeerde invloed, die van deze meetings moet uitgaan". Uitstel betaling melkcent voor Amsterdamse bedrijven Het bestuur van het produktschap zuivel heeft tijdens zijn gistermorgen gehouden vergadering op het verzoek van de vijf Amsterdamse standaardisa- tiebedrijven om 6 weken uitstel tot 1 november van de betaling van de zgn. melkcent aan het landbouw-egalisatie- fonds, welwillend beschikt. Dit uitstel werd verleend omdat tot dusverre de 1 cent per aan de consument geleverde Amsterdamse slijters hebben geweigerd liter melk als L.E.F.-heffing aan de standaardisatiebedrijven af te dragen. Tussen slijters en leveranciers is thans een betalingsregeling getroffen. Met als inzet het kampioenschap van West-Zeeuws-Vlaanderen wordt op zaterdag 13 september te Schoondijke een ploegwedstrijd ge houden. Tijdens de ploegwedstrijd zal een demonstratie gegeven worden met de Centrifugaal-zaaimachine, de „Stokland". Het betreft hier een geheel nieuw systeem van zaadverdeling, dat vele perspectieven opent, uitmunt in een grote regelmatigheid en het zaaien van kleine hoeveelheden. De machine is van het z.g. halfgedragen type, d.w.z. dat de machine aan de hydraulische hefinrichting van de trekker is beves tigd, maar tijdens het zaaien op twee steunwielen loopt. De aandrijving van het centrale verdeelorgaan geschiedt vanaf deze steunwielen. De zaaimachi- ne is voorzien van een centraal ver- deel- en toevoerorgaan, waardoor alle zaaipijpen worden gevoed. 15 pijpen Het distributieorgaan is aangebracht in het onderste deel van een ronde voorraadbak van ca. 150 1 inhoud. On der aan de voorraadbak bevindt zich een trechtervormig gedeelte dat aan de bovenrand een krans met 15 hori zontaal en tangentiaal gerichte pijpen heeft. Tussen deze 15 pijpen bevinden zich 15 openingen, welke het zaad uit de voorraadbak door laten naar het trechtervormige onderstuk. Vervolgens komt het zaad terecht in een roestvrij stalen verdeelkegel. Deze ronddraai ende verdeelkegel heeft onder aan de punt een opening met daarvoor een wielflensje. Dit brengt een hoeveelheid zaad door de opening in de verdeelke gel. De hoeveelheid is nauwkeurig te regelen, door de grootte van de ope ning te veranderen. Daartoe bevindt zich in de punt van de verdeelkegel een regelkegel met schuine rand, wel ke ten opzichte van de verdeelkegel is te verdraaien en daardoor een groter of kleiner deel van de opening vrij laat. Deze instelling geschiedt door een aan de regelkegel vastzittende riem- schijf. Met een moer worden de twee kegels weer ten opzichte van elkaar gefixeerd. Het geheel draait op twee kogellagers met de nodige afdichtings- ringen in een buis onderaan het trech tervormige deel van de voorraadbak. Het zaad in de verdeelkegel wordt met de ondersteuning van een viertal ge bogen lijsten aan de binnenzijde, onder werking van de centrif ugaalkracht over de rand van de kegel geslingerd en komt terecht in de 15 pijpen van de verdeelkrans. Aan deze pijpen zijn de zaaipijpen bevestigd waardoor het zaad dus de zaadkouters kan bereiken. De machine is 2.40 m breed. In de werktuigenhal van het I.L.R. is de machine stationair afgedraaid met behulp van een elektromotor. Als vergelijkingsmachine diende de Bozet, die daags tevoren stationair was afge draaid. Bij deze proeven bleek, dat de „Stokland" tot minimaal 1 kg per ha stoppelknollen kan zaaien. De regel- De kruiser „De Zeven Provin ciën" is gisterochtend om kwart over zes vlotgekomen. De kruiser is vlotgekomen zonder particuliere sleepboothulp. Nadat grote hoeveelheden olie en munitie van het schip gelost waren", trokken de marinesleepboten „Orkaan", „Berkel", „IJssel" en „Commel" gistermorgen vroeg, tegen de tjjd dat de hoogste wa terstand bereikt moest worden, met alle paardekrachten om het schip in beweging te krijgen. Dit gelukte niet. Pas na een half uur, om zes uur bij de hoogste waterstand, kwam er beweging en om veertien minuten over zes gleed de „Zeven Provinciën" vlot weg, achteruit in de richting Marsdiep. De hele nacht hebben de sleepboten „Zeeland' en' „Simson" in de nabij heid van de „Zeven Provincie" rondge- kruist. De marine behoefde echter van hun krachten geen gebruik te maken. Zij zijn naar hun thuishaven terugge keerd. maat tussen de pijpen onderling was zeer goed. De machine laat zaaien met grote snelheid toe, en dat is vooral be langrijk want ook in de landbouw doet de spreuk „tijd is geld" steeds meer opgang. Niet meer stoppen Tevens zal er een demonstratie wor den gegeven met de nieuwste uitvoe ring van de I.H.C.-trekkers, die zijn uitgerust met het z.g.n. „Fast Hitch Systeem". Het grote voordeel van dit systeem is, dat de bestuurder niet meer van de trekker behoeft af te stappen om het werktuig aan te koppelen. Hij rijdt eenvoudig de trekker achteruit vóór het werktuig, brengt de Fast Hitch slotstukken in lijn met de Fast Hitch koppelstukken van het werk tuig, rijdt dan. iets verder achteruit en de machine wordt automatisch één ge heel met de trekker. Wil hij de machi ne afkoppelen, dan kan hij vanaf de zitting 2 pallen met een haakje omhoog trekken, rijdt de trekker vooruit en het werktuig blijft staan. Bij het af- en aankoppelen kan dus belangrijke tijdsbesparing worden bereikt. Zeer belangrijk is dat Fast Hitch op de Far- mall-trekker zodanig wordt geleverd, dat de reeds op een bedrijf aangeschaf te machines voor driepunts bevestiging zonder meer aangesloten kunnen wor den door middel van hulpstukken, die als standaarduitvoering een onderdeel vormen van Fast Hitch. De Fast Hitch op de Farmall „D" lijntrekkers is eveneens uitgerust met het bekende Mc Cormick A-B-C antislipsysteem, waardoor het werktuig tevens volko men vrij achter de trekker loopt. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de noodwet kinder bijslag kleine zelfstandigen. De werkingsduur van deze noodwet is verleden jaar reeds verlengd tot 1 januari 1959. De staatssecretaris van sociale zaken en de minister van finan cien zeggen in de memorie van toelich ting op het onderhavig wetsontwerp dat verlenging van de werkingsduur tot 1 januari 1960 voorstelt dat hoe wel het voorlopig verslag op het wets ontwerp algemene kinderbijslagverze kering op 7 mei 1958 in him bezit ge komen is, het niet vast staat dat ge noemde wet reeds op 1 januari 1959 in werking zal kunnen treden. Het zeer omvangrijke voorlopig verslag maakt de bestudering van een aantal onderwerpen en overleg daaromtrent met verschillende ministers noodzake lijk. Aangezien invoering van de algeme ne kinderbijslagverzekering in de loop van een kalenderjaar op ernstige, zo niet onoverkomelijke moeilijkheden stuit, achten de bewindslieden het noodzakelijk voor te stellen, de wer kingsduur van de noodwet kinderbij slag kleine zelfstandigen nogmaals met een jaar te verlengen. Weer censuur ingesteld in Libanon De censuur in Libanon op persbe richten voor het buitenland is woens dag na een opschorting van 24 uur, weer van kracht geworden. De maat regel geldt niet voor de binnenlandse pers.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3