Gevangen in een verzengende woestijn Spanning rond Formosa KUNSTMANEN GAAN OP ONTDEKKINGSREIS AVIAl verkeert in hoge nood ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Verraad mee Bloedwraak Geen rust Met zevenmijlslaarzen door het Midden Oosten Hoesseins fout Goede raad Biep.biep..biep.biep. Pleidooi voor vrijhaven in Tandjong Priok „De Hoop" trok vissersschip los Mijnenexploitatie voor eigen rekening Zaterdag 23 augustus 1958 JORDANIË AMMAN, augustus. BIJNA DRIEHONDERD KILOMETER ten zuiden van Jordanië's hoofdstad staat een barakkenkamp in de verzengende hitte van de woestijn. Het is het Duivelseiland van het rijk van Hoessein: een ver schrikkelijk oord, dat de naam Jaffer draagt en dat de gedwongen verblijfplaats is van 's konings belangrijkste vijanden. Hun hoofden zijn kaal geschoren en aan hun voeten bevindt zich geen schoeisel. De ironie wil, dat er geen prikkeldraadversperringen zijn, maar de kogel van een bewaker betekent een zachtere dood dan de vlucht in de zich tot ver achter de einders uitstrekkende zandvlakten. HONDERDEN gevangenen be vinden zich in het kamp hon derden mensen wie lange gevan genisstraffen wachten, of mis schien wel de strop. Het zijn sa menzweerders tegen Hoesseins le ven en tegen de regering van Samir el Rifai: ministers, officie ren, hoffunctionarissen en ambte naren. Men beweert zelfs, dat de helft van de officieren van het Jordaanse leger honderdvijftig dus van de driehonderd! in Jaffer opgesloten zijn en ook, dat velen niets op hun geweten heb ben De laatste figuur van importantie, die de woestijn werd ingestuurd, was de eerste adjudant van de honing, Kadi el Abdoellah. H\J ls altijd als de ver- trouwste vriend van Hoessein be schouwd en kreeg van de laatste zelfs een suite in het paleis. De geheime dienst, die h$ ter bescherming van de Hasjemietische dynastie had opge bouwd, Infiltreerde hij echter met men sen, die het Jordaanse koningshuis wil den uitroeien. Een week voor de coup I» Bagdad werd hft ontmaskerd en met ftl zjfn aanh^n~ers naar Jaffer overge bracht. Het ls duidelijk: Amman staat ln het teken van verraad en de schaduw en het dolkmes en de revolver tekent zich luguber tegen zijn muren af. Wie is te vertrouwen Uit welke hoek loert het gevaar? Alleen op de dag van mijn aankomst dreunden drie bomexplosies over de stoffige stad. Men kan er slechts verbaasd over atjn, dat Hoessein en zijn invloedrijke Oom, Sjarlf Nasser, nog in leven zijn en dat e^n staatsgreep geen einde aan het koninkrijk Jordanië heeft gemaakt. Wat op de veertiende van de vo rige maand ln Bagdad ls gebeurd, had ook In Amman plaats moeten vinden. Zoals het trio Feisal, Abdoel lah Hah en Noury-es-Sald ls ver moord, had ook het trio Hoessein, Sjarlf Nasser en Samir el Rifai ver moord kunnen, op hetzelfde uur en onder de zelfde omstandigheden mis schien. Hoessein ls zijn belagers echter we derom te slim af geweest. Terwijl zijn vertrouwelingen kans zagen het com plot tegen hem op te - rollen, riep hij, wankelend op zijn troon, de hulp van de Verenigde Staten en Engeland ln, die geen ogenblik aarzelden. Vieren twintig uur na zijn noodkreet hadden zich tweeduizend tot de tanden gewa pende Britse parachutisten in Amman genesteld. En achtenveertig uur later maakten Amerikaanse tankvliegtuigen een be gin met de levering van olie uit de ge bieden rond de Perzische Golf, omdat Jordanië, door zgn plotselinge afsnij ding van Irak zijn olieleverancies was kwrjt geraakt. Ik heb de mannen al gezien, die dit hebben gedaan: armzalige hoop jes menselijk verdriet in het strakke gerechtshof van Amman, Zeventien geslagen figuren telde ik, met ketens aan elkaar vastgebonden. Ze hadden wapens gesmokkeld voor de samen zweerders, die uit Egypte hun beve len kregen. Ze hadden gespeeld en ze hadden verloren en op hun gezicht tekende zich reeds de vrees voor de dood af. Wie had ze gestuurd? Aboe Noewar, de vroegere chef van de Jordaanse ge nerale staf, die het vorige jaar, na verraad, het land uit vluchtte en thans van Damascus uit, tegen Hoessein In trigeert? Of een van die vele andere tlek op het huidige regiem was. „Men sen, die bij de gratie van de bajonetten leven, kunnen zich nooit staande hou den, of deze bajonetten nu Engelse of Jordaanse zijn Lakonlek voegde hij er ten slotte aan toe: Vanwaar dit oponthoud? Vanwaar deze geldverspilling? Later zal men tot de conclusie komen, dat het veel verstandiger was geweest Hoessein tussen twee veldwachters in naar Zwitserland te begeleiden dan hem in eigen land door tweeduizend Britse mi- Van onze ceiscorrespondent crdinl van litairen te laten bewaken en door honderden mannen van de Jor daanse geheime dienst De Engelse bajonetten glinsteren thans in Amman en de olietoevoer is Verzekerd. Waren Groot-Brittanntë en Amerika niet onmiddellijk te hulp ge sneld, dan had Jordanië als koninkrijk waarschijnlijk niet meer bestaan of dan was het toch al zo arme land bankroet geweest. De toevoer van olie ls trouwens van aanzienlijk vérstrekkender betekenis. Een ambtenaar, die, voor zo ver ik be- PuzJ PUZZLE No. 391 Horizontaal: 2 Bloem; B voorzetsel; 10 inkeping; 11 kledingstuk; 13 klaar; 14 zangnoot; 15 klimwerktuig; 17 Amster damse volksmond; straat; 19 zweefrek; 20 maagafdeling bij herkauwende die ren; 21 mil. hoofddeksel; 23 reeds; 24 geheel de uwe; 26 watering; 27 lied; 29 mil. rang; 30 vergissing. Vertikaal: 1 Levensonderhoud; 3 pers. voornaamwoord; 4 bid; 5 verachtelijk mens; 6 bestaat; 7 vreemde munt; 9 met selspecie; 12 boterton; 14 gew. ui; 16 kleurstift; 18 lastdier; 20 huis; 22 onbep. hoeveelheid; 25 scheepst. touw; 27 kin- dergroet; 28 de naam onbekend. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1 pook; 5 ADO; 9 brok ken; 11 op; 13 kras; 14 nut; 16 pee; 17 iuttepeer; 20 ar; 21 els; 22 eend; 25 st.; 26 rendier; 29 dag; 30 slap. Vertikaal: 2 Ob; 3 ork; 4 kor; 5 aks; 6 de; 7 onderste; 8 ponjaard; 10 kaap; 12 puur; 15 t.t.; 16 pels; 18 tred; 19 Ee; 22 eng; 23 nis; 27 e.a.; 28 ra. In de straten van Amman heerst onrust. Als de inwoners al eens even met elkaar staan te praten, kijken zij schichtig rond, want er heerst een verbod tot samenscholing en de kogels zitten los in de voor- wapens Jordaniërs, die, na. tegen de koning te hebben gecomplotteerd, politiek asyl in de club van Nasser hebben gevonden? Hoe het ook zij, uit alle hoeken loert de dood van alle zijden kan 's ko nings moordenaar toeslaan. De meest vertrouwde ls in Jordanië anno 1958 niet vertrouwd genoeg. In anderhalf jaar tijd is de koning door drie van zijn boezemvrienden verkocht, zij het dat hij op het laatste moment voor dp verraderskus gespaard gebleven is. Om deze reden is het vrij moeilijk om uit te maken wie wel en wie niet voor de koning is. Wat het volk be treft, kan men zeggen, dat de Pales tijnse vluchtelingen (tweederde van het totaal) hem liever arm dan rijk is en dat de rest, voornamelijk de Bedouïnen, uit traditiegevoel achter hem staat. Op de betrouwbaarheid van het acht- tot tienduizend man tellende leger ls geen peil te trekken, doch men kan rustig aannemen, dat dit, gezien de arrestatie van ongeveer honderdvijftig van de driehonderd officieren, elke richting uit kan. Ondanks dit sombere beeld, kan ge zegd worden, dat de wens van Hoes sein om zijn neef Feisal te wreken, en de dappere houding, die hij door zijn aanblijven toont, in Jordanië en trou wens in de hele Arabische wereld een grote mate van sympathie heeft uitge lokt, Wat de koning wil en waarschijn lijk nooit zal doen: het neerslaan van het regime Kassim namelijk, spreekt tot de verbeelding van de oosterlingen, omdat velen onder hen de bloedwraak als een heilige roeping beschouwen. Faalt Hoessein echter in zijn voorne men, 'of, nog erger: blijkt al zijn vast houdendheid aan zijn troon slechts met de mond beleden te zijn, dan zal men zo hard om hem lachen, dat het op Cyprus zal worden gehoord. Wat zullen de voorwaarden zijn, on der welke de troepen bereid zijn hun troepen uit Jordanië terug te trekken? Of zullen deze, als puntje bij paaltje komt, er helemaal niet zijn Vast staat in ieder geval, dat Hoes sein zowel Londen als Washington ge vraagd heeft de grenzen van zijn lijk te waarborgen. Vast staat ook, dat Dulles en Selwyn Lloyd de koning ver boden hekben met zijn getrouwen naar Bagdad op te trekken, teneinde het ri sico van een nieow conflict te vermij den. Even vast ten slotte is, dat de Jordaanse vorst nooit rust in het land vinden zal, wat het Westen hem ook zal garanderen. Deze koning en deze regering zijn gedoemd te verdwijnen", verklaarde oordelen kon, Hoessein trouw gebleven was, zei ln dit verband tegen me: „Ver geet niet, dat olie, of althans kerosine, een bijprodukt er van, de volksbrand stof ln Jordanië isSchaarste en de daarmee gepaard gaande prijsstijgin gen zouden een opstand kunnen ontke tenen, die onder de gegeven omstan digheden fataal lsEen volk, dat niet meer koken kan ls gevaarlijker dan een volk, dat uit ideologische over wegingen door agitatoren wordt opge stookt De toestand in Amman kan, uiterlijk althans, ongeveer vergeleken worden met die op Cyprus in rumoerige dagen. Er is een avondklok ingesteld, samen- scholingen zijn verboden en grote groe pen Palestijnen, die in vluchtelingen kampen wonen, is een uitgaansverbod opgelegd. Militairen patrouilleren met het geweer onder de arm door de stra ten, terwijl bomaanslagen aan de orde van de dag zijn. Een zeer groot punt van overeen komst is ook, dat men overal in de stad Britse militairen in burger kan zien lopen parachutisten, die een paar uur mogen passagieren en die het pistool grijpbaar op de heup heb ben gebonden en alleen in groepjes uit wandelen gaan. „Dit is een politiestaat", zei een van de negenhonderdduizend Fales- tijnen tegen me, die zich na een vlucht uit Israël in Jordanië hebben gevestigd. „Arrestatie geschiedt ge heel naar willekeur en men kan zon der vorm van proces in de gevange nis worden opgesloten Nooit heeft iemand met een pen knnnen beschrijven welke ontberin gen wij in de kampen lijden en nu komt daar ook nog een uitgaansver bod bij De man vertelde er niet bij, dat de Palestijnse vluchtelingen, die tweeder de van Jordanië's totale bevolking uit maken, de grootste bedreiging voor koning Hoessein en premier Samir el Rlfal vormen. Geen van hen heeft bin dingen aan 't Hasjemietische konings huis wel echter aan het Arabische nationalisme, waarvan Egypte's presi dent Nasser zich als de grootste voor vechter opwerpt. Z(jn de mensen op wie de propaganda-zenders van Cairo zien richten en uit wie de fanatici worden gerecruteerd, die eens hopen toe te kunnen slaan. Het is bijna tragisch, deze loop der ontwikkelingen. Hoessein was Arabier genoeg om aan de haat-campagne te gen Israël deel te nemen en te haken naar de dag, die de ondergang van de Joodse staat te zien zou geven. In plaats van de honderdduizenden Pales tijnse vluchtelingen, die gedurende de eerste jaren na de Tweede Wereldoor log zijn land Invadeerden, gelegenheid tot assimilatie te geven, kweekte hij, of beter: zijn grootvader Abdoellah, die ln 1951 in Jeruzalem werd vermoord, haarden van onrust en ontevredenheid ln de kampen. De bedoeling was de bodem rijp te maken voor een storm aanval op de burcht van Zion en als middelen werden, indoctrinatie en ar moede gebruikt. Hoessein was ook Arabier genoeg om de grondvester van het Arabisch Legioen, de Britse generaal Glubb Pas- in 1956 het land uit te zetten en om tijdens de ln het zelfde jaar uitge voerde landingen op de kust van Port Said Nasser voor te stellen aan het hoofd van de Jordaanse luchtmacht Tel Aviv te bombarderen. Het Pan-Arablsme van Hoessein ls echter niet van de zelfde kleur als dat van Nasser. Het voornaamse verschil is, dat hij als afstammeling van de pro feet Mohammed Egypte's president niet als trekpaard van de Arabische wereld wil erkennen en meer verzoenend te genover het Westen wenst te staan. DEZER DAGEN zijn eenheden van de Amerikaanse vloot de basis Singapore binnengelopen. Deze eenheden, welke onder meer 2000 man mariniers aan boord hebben, zullen, volgens een offi ciële mededeling, uit Washington, daar gestationneerd blijven ten einde bevrien de volken die de crisis in het Mid den-Oosten betrokken zouden kunnen worden, bij te staan. De Verenigde Staten zijn door verdra gen van onderlinge bijstand gebonden aan Japan, aan de Pbilippijnen en Zuid- Korea en bijgevolg beschikken de Ameri kanen over militaire steunpunten in die landen (op onze kaart aangegeven door een ster). Een dergelijk verdrag bestaat sedert 1954 ook- tussen de Verenigde Staten en Formosa. De Rioe Kioe-eilanden, welke onder voogdij van de Verenigde Naties zijn ge- Ingezonden mededeling (Adv.) is gratis: vraag ons het adres van uw dichtstbijzijnde Flexa- dealer. Hij vertelt u Mies over zelf schilderen van houtwerk en muren en het Flexa- schilderfeest de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden HET DUIZELT ONS gewone mensen wel een beetje van al die kunstmanen en raketten die er, al of niet, de lucht ingaan. Welk nut hebben al deze po gingen vragen velen zich hoofdschud dend af. Het antwoord hierop is dat wij nog zo middenin de mysteries leven dat wij denken dat alleen het gebruik van kunstmanen en raketten ons zou kunnen helpen bij de oplossing van de problemen. En wij maken dan ook een groot gebruik van deze wonderen der techniek. Alleen in hetlaatste halfjaar van 1957 schoten de Ver. Staten 81 ra ketten omhoog ter bestudering van de hogere luchtlagen. Een grotere kennis noodzakelijk wil de wens tot de ruim- raketten zijn nu de vliegende „labora toria" die wij naar believen omhoog kunnen zenden, waarbij zij ons waar devolle feiten kunnen seinen over de krachten die in de hogere luchtlagen rond de aarde aanwezig zijn. TIJDENS DE REIS omhoog doorlo pen de raketten de dampkring van on ze aarde. Aangezien deze dampkring uit verschillende „verdiepingen" be staat, krijgen wij op deze manier een inzicht in de verschillende „werelden" die er boven onze hoofden bestaan. Zonder het gebruik van raketten en kunstmanen zouden wij deze gegevens een Jordaniër, die gematigd in zijn krl- van de ruimte rondom ons is beslist nooit kunnen bemachtigen. Het zijn dan de raketten en kunstmanen die voor ons ontdekten dat onze damp kring heel wat dikker is dan altijd 1werd aangenomen. Er zijn aanwijzin gen dat de dampkring ca. 13.000 km. dik zou zijn inplaats van de ongeveer 800 km. die wij tot op heden aanna men. Helemaal zekerheid hebben wij nog niet maar de opgedane gegevens wijzen in deze richting. OP EEN HOOGTE van ca. 960 km. hebben de kunstmanen een straling ontdekt, die ca. honderdmaal zo sterk is dan werd verwacht. Dit brengt met zich dat mensen en instrumenten een grote bescherming nodig zullen heb ben op tochten in de ruimte. Oók de instrumenten dus, want deze zijn der mate gevoelig dat de meetinstrumen ten van twee kunstmanen door de ont dekte sterke stralingen grondig wer den vernield. Men heeft voorts geme ten dat bonen de 400 km. de intensi teit nan de radio-activiteit in de ruim te met elke 100 km. hoogte toeneemt. Dat de stralingen uit het heelal een sterke invloed uitoefenen is wel geble ken uit de kleurwisseling die een om hoog gezonden zwarte muis vertoonde na zijn terugkeer op de aarde. Deze muis was n.l. geheel grijs geworden, door de invloed van de stralingen. UIT OVERGESEINDE gegevens van kunstmanen is gebleken dat de mens de mogelijkheden heeft om het inwen dige van een ruimteschip te regelen; de binnentemperatuur van de kunst maan wordt n.l. gehandhaafd tussen 0 en 37 graden C. En dat terwijl er grote temperatuurverschillen optreden die de ruimteschepen zullen moeten door staan. Niet alleen de wrijvingsweer stand bij de start maar ook de tempe ratuurschommeling van de ruimte zelf. Zo vinden wij b.v. op 6080 km. hoogte een temperatuur van 80 graden C. onder nul. Het bewezen feit dat men de temperatuur in een kunstmaan op peil kan houden is dan ook een be langrijk feit. ZIJN DE SEINEN die de kunstma nen ons zenden buitengewoon belang rijk, de baan van de aardsatellieten zeker niet minder. Uit afwijkingen van de baan van de kunstmanen kon den gegevens worden berekend die meer inzicht verschaften in de dicht heid van de dampkring, de samenstel ling van de aardkost en de dikte van de aardkorst. Men heeft ook gegevens verkregen over de kans dat een ruim teschip getroffen kan worden door meteorietenzwermen. Er zijn sterke aanwijzingen dat een van de kunstma nen beschadigd is door kleine meteo rieten afkomstig uit de baan van de komeet van Halley. plaatst, worden bestuurd door de Ver enigde Staten die er belangrijke militaire steunpunten hebben aangelegd. Hoewel Hong Kong een Britse Kolonie is, beeft dit eiland nauwelijks een militaire bete kenis. Malakka is onafhankelijk, maar de Britten beschikken altijd nog over Sin gapore (een driehoek op onze kaart); trouwens, Singapore is een Britse kolo nie gebleven en de haven staat ook ter beschikking van de Amerikaanse ma rine. Op Formosa hebben de Amerikanen bases voor geleide projectielen aange legd. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe, elf miljoen rupiah gekost hebbende kantoorgebouw van bet staatshavenbedrijf in Tandjong Priok, heeft de directeur van deze grootste ba- ven van Indonesië gepleit voor de In stelling van een vrijhaven in Indonesië. De spreker, de heer Djoko Asmo be toogde, dat Indonesië buitenlandse han del moet aantrekken en dat de instelling van een vrije zone in de haven van Priok bevorderlijk zal zijn voor de handelsbe trekkingen met de Aziatische en Afri kaanse landen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is er gistermorgen in geslaagd een Vlaar- dings vissersvaartuig, de „Ada", vlot te trekken. De „Ada" was vastgelopen aan de Oostkust van Engeland, nabij Schotland en verzocht hulp van een sleep- en een reddingsboot. „De Hoop" bevond zich, toen het ongeluk gebeurde, op een af stand van 16 mijl van de „Ada". Het hospitaal-kerkschip zette onmiddellijk koers naar het vissersvaartuig. Om 10 minuten over 7 slaagde „De Hoop" er in het onfortuinlijke schip los te trekken. Een sleepboot werd eerst tegen 9 uur verwacht. De „Ada" wordt naar IJmuiden ge sleept en zal daar in het dok gaan. James Squires, een 54-jarige werk loze mijnwerker, staat te Aberdare in Wales terecht op besehuldiging van diefstal en onwettige exploitatie van een mijn. Hij groef een aantal jaren geleden in zijn tuin een openluchtmijn en begon deze met materiaal dat hij uit een naburige mijn had gestolen, te exploiteren. Hij verkocht de steen kool ver onder de normale prijs. Op het ogenblik van zijn arrestatie had hij een voorraad van verscheidene honderden tonnen uitstekende steen kool. (•Apy) gunapapara uopuozagui voor iedereen DE JONGSTE aardbevingen in Perzië hebben 191 doden en 984 ge wonden geëist. In Teheran zijn vijf Turkse vliegtuigen aangekomen met driehonderd tenten voor daklozen. Canada en Pakistan hebben Perzië doen weten tot hulpverlening bereid te zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9