►...dus bierweer! Spoedig staking Britse kernproeven Piloot gered Meeste Fransen staan achter De Gaulle Daniël en Jannie uit Ellemeet Honderdduizendste emigrant naar Australië Hosanna Gent uit Goes bezocht en Ostende DE AARDE GROEIT STRAALJAGER NEERGESTORT BOVEN TERSCHELLING geld aan „Verleid meisje" vroeg R.K. geestelijken BINNENKORT OOK FILTERSIGAREN PESTEPIDEMIE IN MIDDEN-BIRMA EMTZa Zwemster Annie Timmermans omgekomen Rijkssubsidie voor schoolmelk- voorziening f1000.- Naar compromis in visserij-geschil met IJsland LEEUWTJES GEBOREN IN CIRCO ESPANOL JJ Koninklijk gezin naar Brussel Ook Engeland hervat wapenleveringen aan Irak Kandidatentoernooi 1959 in Nederland Simplon-tunnel lange tijd geblokkeerd Nederlands schip op rotsen gelopen Vooropleidinginstituut „Vrederust" Vrijdag 22 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 5 Ter hoogte van het eiland Tersehe ling is gistermorgen om ongeveer kwart over tien een straaljager van het type „Thunderstreak" neergestort. De piloot, sergeant-vlieger A. B. Nie- berg uit Amsterdam, heeft met de schietstoel het toestel verlaten. Bij zijn val op het eiland verzwikte hij een enkel. De „Thuncerstreak" F 84 vloog in Te Rotterdam is aangehouden de 50' jarige knecht J. R., wonende in Den Haag. R. heeft aan verscheidene R.K. geestelijken in den lande brieven ge schreven, waarin hij zich voordeed als een meisje, dat met een oudere man was meegegaan en nu in moeilijkheden verkeerde en schulden had. Acht gees telijken in Den Haag ontvingen een dergelijke brief. R. vroeg dan om fi nanciële hulp, „daar mijnheer pastoor de afzendster wel kende uit de paro chie". Het antwoord op de brieven moest gezonden worden naar 'n kiosk adres. Een aantal geestelijken ging in op dit verzoek om hulp. Andere waar schuwden echter de politie. In Rotter dam posteerde de recherche zich bij een kiosk waar een antwoordbrief naar toe moest worden gezonden en ving daar de dader op Een sigarenindustrie in Roosendaal zal binnenkomt de eerste filtersigaar introduceren/ Na langdurige proefnemingen is men er in geslaagd in de normale bolknak- sigaar een filter van bijzondere samen stelling aan te brengen. Het filter wordt in het bosje verwerkt en is al leen aan het mondeinde van de sigaar zichtbaar. Het heeft een lengte van an derhalve centimeter en een doorsnede van 9 millimeter. Rond het filter is een harde omtrek aangebracht waar door het mondeinde, ook al wordt er op gekauwd, zijn juiste vorm houdt. Op het filter is oktrooi aangevraagd. Volgens te Rangoon ontvangen be richten is te Pyawbee, in Midden- Birma, een pestepidemie uitgebroken, die tot nu toe aan vijftien personen het leven heeft gekost. In de overbe volkte wijken van deze stad zijn vele aan deze gevreesde ziekte overleden ratten aangetroffen. Alle gelegenheden van openbaar vermaak in Pyawbee zijn gesloten. De mwcners mogen de stad niet verlaten. f EEN VUILNISAUTO van de ge. meentelijke reinigingsdienst is gister middag te Utrecht ingereden op een groepje kinderen, dat op het trottoir aan het spelen was. De driejarige Yvonne den Breejen werd tussen de muur van een woning en de auto ver pletterd en was op slag gedood. Alpheus Ndlovoe, de eerste Zuid- afrikaanse neger die als advocaat bij het hooggerechtshof te Kaapstad werd toegelaten, is naar Engeland vertrok ken, omdat, naar hij zei, de apartheids- wetgeving het hem onmogelijk maakt zijn praktijk uit te oefenen. 0 In Engeland werden Lincolnshire en Yorkshire door stormen en wolkbreu ken getroffen, waardoor wegen onder water kwamen te staan. Drie personen werden door de bliksem gedood. Het westen van het land was dinsdag reeds door slecht weer geteisterd. Hierdoor ontstonden overstromingen en storm schade. Nabij Saint Malo is dinsdagavond een auto ingereden op een colonne mi litairen, die van een Oefening terug keerde. Een militair werd gedood en zeven gewond. De autobestuurder, die door toeschouwers werd mishandeld, werd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij een bloedtransfusie kreeg. Ingezond"-™ mededeling (Adv.) een formatie van vier straaljagers, af komstig van de basis Volkel van de Koninklijke Luchtmacht. De formatie bevond zich op oefenvlucht boven Ter schelling, toen een der toestellen mo torstoring kreeg. De straaljager is in de duinen bij Formerum (gem. West- Terschelling) neergestort op 40 meter afstand van een jeugdkamp. Niemand werd door de in het rond vliegende stpkken geraakt. De brandweer is direct na de melding uitgerukt. Omstreeks elf uur werd de heer Nieberg per helikopter van de vlieg basis Leeuwarden afgehaald. Derde Russische kunstmaan Volgens mededelingen van de Ster renwacht te Utrecht zal op 22 augustus de vuurpijl van de derde Russische kunstmaan te zien zijn om 20.41 uur in het zuid-westen op een hoogte van 32 graden, gaande van west naar zuid. „Le Figaro" meldt de resultaten van een onderzoek naar de mening der fran sen over de regering-De Gaulle, dat werd uitgevoerd door het Franse instituut voor opiniepeilingen. Het blijkt, dat 67 procent der Fransen het beleid van de regering onderschrijft, terwijl twaalf procent er tegen gekant is. Het Algerijnse vraagstuk is voor de Franse openbare mening nog steeds het zorgenkind, doch 68 procent der onder vraagde fransen meent, dat premies De Gaulle in staat zal zijn de vrede in Al- gerië te herstellen, terwijl 63 procent de vooruitzichten voor een regeling van het Algerijnse probleem thans beter acht dan een jaar geleden. RETRANCHEMENT Ongeluk. Een meisje uit Breda, dat bij het Zwin kampeerde, moest naar het het ziekenhuis te Oostburg worden over gebracht, daar zij tengevolge van een botsing bij balspel een hersenschudding had opgelopen. T. PHILIPSLAND Wedvlucht. De P.V. „de Reisduif' te St. Philipsland hield een wedvlucht van St. Quintin. De uitslag is: 1, 3, en 4 J. Reijngoudt; 2 W. van Dommelen; 5 en 9 K. Reijngoudt; 6 G. Quaak; 7 A. den Braber; 8 A. Faasse; 10 C. Verwijs. Snel heid eerste duif 1309 m. per min. ZOUTEEANDE Voetbal en muziek. Zaterdagavond zal op het voetbalterrein aan de Bosweg een wedstrijd worden gespeeld tussen de Badgasten en „De Meeuwen". Na afloop van deze wedstrijd zal de plaatselijke muziekver. „l/uctor et Emergo" een mu zikale rondgang maken door het dorp. Fortenbouw. De wedstrijd in het for- tenbouwen te Zoutelanöe is een groot succes geworden. Op beide stranden heb ben 250 deelnemers hun strijd tegen de golven aangebonden door het opwerpen van zandbergen. Op het Westerstrand werden de fami lies Murree uit Hansweert en Ter Bals uit Enschede winnaars van de prijs van Janna Wïlhélmina en haar broer tje Daniël Jacob Bezuyen uit Elle meet op Schouwen-Duiveland toen zij nog samen op school zaten ten tijde van de februari-ramp. Zij werden met hun ouders en groot vader op 3 februari 1953 gered door een helikopter. Daniël en Jannie waren Zoals ge meld woensdag met hun ouders de ere-gasten van het comité „Neder landse Dag Expo 1958". f 25,Op het Zuiderstrand werd een zelfde prijs gewonnen door een groep badgasten uit het „Streefkerkse Huis". De belangstelling voor deze wedstrijden was zeer groot. Bjj een auto-ongeluk bij Melbourne is de 40-jarige Annie InekeTimmer mans om het leven gekomen. Haar wa gen kwam in botsing met een paal met het gevolg dat zij op slag gedood werd. Haar echtgenoot, de heer C. Ineke, werd gewond. Annie Timmermans behoorde in de jaren 19321936 tot onze prominente vrijeslagzwemsters. Zij was lid van R.C.Z. en maakte met Jopie Selbach, Rie Mastenbroek en Willy den Ouden deel uit van de estafetteploeg, die in 1934 het wereldrecord 4 x 100 meter op 4 minuten 33.3 sec. bracht. Zij was opgenomen in de Nederlandse ploegen, die in 1934 aan de Europese kampioen schappen te Maagdenburg en in 1936 aan de Olympische Spelen te Berlijn deelnamen. Bij de spelen was zij in geschreven voor de 400 meter vrije slag. Ter bevordering van het melkdrinken op scholen (waaraan op het ogenblik in 231 gemeenten ongeveer 450.000 kin. deren deelnemen en waarvoor reeds de gemeenten en het centraal schoolmelk- comité subsidie verstrekken) zal thans ook het rijk overgaan tot het subsidië ren van de plaatselijke schoolmelkcomi- té's. Deze subsidieverlening, waarmede binnenkort een begin zal worden ge maakt, bedraagt voor alle plaatselijke oomité's zes cent per liter. Hierdoor wordt het mogelijk de bijdrage, welke de ouders voor schoolmelk betalen, in het algemeen tot dertig cent per liter terug te brengen. (Het centraal schoolmelkcomité, Cort van der Lindenstraat 7 te Rijs wijk (Z.-H.), zal aan belangstellenden gaarne nadere inlichtingen verstrek- strekken). Ingezonden mededeling (Adv.) Weerdienst IMC0S London seint: Komende dagen veran derlijk met aanvankelijk weinig, maar later meer zonneschijn. De onweers buien zullgn geleidelijk afnemen. Een service van de gezamenlijke Brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint'lOOO gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 6.6 uur zon. geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 8 goeds voorspellers. WAT IS IMC0S? Internationa! Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliëerde operaties voorspelden. SHISH KEBAB EN NEBIB Istanboel Vond hier Nederlands bier geliefd bij Shish Kebab, gebraden lamsvlees. Waard kende gelukkig ook het begrip Nehj£: Nederlands Bier Is Bestl BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Heb je 't warm? Wil je een koud® douche?' Zij: 'Als 't kan. liever een koel glas bier Volgens de „Daily Mail" zullen de proefnemingen, die Engeland thans op het Christmas-eiland, in de Grote Oce aan, neemt, wellicht de laatste Britse kernproeven zijn. Volgens het blad zal premier MacMillan de proefnemingen doen staken, zodra de Britse militaire leiders van mening zijn, dat de Engelse weermacht over voldoende kernwapens beschkt. De „Daily Mail" schrijft, dat een staking der Britse kernwapengroefne- De Australische minister voor im migratie A. R. Downer, zei ter gele genheid van de aankondiging van de 100.000 ste Nederlandse immigrant naar Australië, dat zijn land ver heugd is de voortreffelijke familie Zevenbergen te mogen ontvangen. Zij is representatief voor de vele goede jonge immigrantengezinnen, die sinds de oorlog naar Australië verhuisd zijn. Flinke Nederlanders hebben bewe zen eerste klas immigranten te zijn; zij zijn ijverig en assimileren gemak- Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt in de Franse hoofdstad vernomen, dat er een compromis „in zicht" is over het visserijgeschil met IJsland, dat zijn visserijzone van drie tot twaalf mijl heeft verbreed. In Parijs wordt de kwestie besproken door deskundigen uit de belanghebbende landen, onder auspiciën van de NAVO en zou goede voortgang maken. Men houdt de zaak liever buiten de NAVO-raad. Gisternacht heeft de leeuwin Seida de Menagerie van het Cireo Espanol, dat momenteel in Amsterdam op treedt, uitgebreid met twee jonge leeuwtjes. Moeder Seida bracht drie jongen ter wereld, waarvan er een onmid dellijk overleed. Seida is onmiddel lijk van haar kroost gescheiden. Het circus zoekt nu een grote zogende hond, die de zorg voor de kleintjes op zich kan nemen. Het muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes ging woensdag, vergezeld door de echtgenoten der leden, op reis naar Gent en Ostende. Via Lokeren, met zijn prachtige tui nen en kwekerijen ging het gezelschap naar Gent. Ds. en mevrouw Ledders ontvingen daar de muziekvereniging in het Pro testants centrum. Onder de koffie sprak ds. Ledders een welkomstwoord, waarin hij wees op de verbintenis tus sen de Protestantse kerken in Neder land en die in België. Hij vond het heel prettig zijn gasten het Protes tantse centrum te kunnen laten' zien. Hij hoopte dat het muziekgezelschap nog vele malen naar het Centrum zou komen en dan ook muziek ten gehore zou brengen. Vervolgens ging „Hosanna" naar Ostende, waar ds. en mevrouw Flik- weert hen opwachtten. Het gemeentebestuur en het Festival Ostende 1958 had zich niet onbetuigd gelaten, want zij hadden een afvaar diging gestuurd. „Hosanna" werd zeer geroemd na het concert dat zij gegeven had in het Leopoldpark. Ook het talrijke publiek gaf door middel van langdurig applaus blijk van zijn enthousiasme. De voor zitter van de muziekvereniging kreeg als aandenken aan deze dag een prachtig bord aangeboden. Nog eens DE HOOFDSTAD van India, Nieuw-Delhi, zit reeds twee dagen zonder water, doordat de rivier de Joemna die de stad van water voor ziet, plotseling een andere loop heeft genomen en door een bedding vloeit die drie jaar geleden was opgedroogd. Militairen zijn bezig een kanaal te graven dat het water uit deze bedding weer langs de stad moet voeren. PROF. LASZLO EGYED van öe universiteit van Boedapest heeft in een Hongaars tijdschrift ver klaard, dat de aarde groeit. Volgens zijn be rekeningen neemt de straal van de aarde per jaar met een halve milli meter toe. Het bewijs voor deze theorie is het feit, dat de oceanen in verhouding tot de land- massa steeds kleiner worden, aldus professor Egyed. Door de uitzetting van de aardkorst, die circa 30 miljoen jaar geleden be gon, ontstaan scheuren die aardbevingen veroor zaken. Over 20 miljoen jaar kan men ingrijpen de geografische verande ringen met het ontstaan van nieuwe co-ntinenten en oceanen verwachten, zo meent de Hongaarse professor voorts. Op een internationale conferentie over de draai ing der aarde en atomi- sche tijdrekening in sche tijdrekening in Mos kou hebben de Russische geleerde Eugen Federof en de Britse geofysicus Harold Jeffreys mee gedeeld, dat zij in samen werking bewijzen heb ben opgesteld voor de theorie dat de kern van de aarde vloeibaar is en op een diepte van 3.000 km. onder het aardapper- vlak begint, zo meldt het Sowjet.-persbureau „Tass". Federof heeft in de af gelopen tien jaar aan de hand van meer dan 200.000 waarnemingen de juistheid van theoreti sche berekeningen van Jeffreys geverificeerd, die overeenkomen met de hypothese welke de Rus sische geleerden Joekofs- ki en Sloetski aan het einde van de negentien de eeuw hebben opge steld over de beweging van de aarde als deze een vloeibare kern zou bezitten. Het gezelschap werd uitgenodigd het bezoek aan Ostende nog eens te her halen, omdat ook veel Festivalbezoe kers de muziek erg hadden gewaar deerd. „Tot volgend jaar" was de af- scheidsroep toen „Hosanna" Ostende eindelijk moest verlaten. V KSTKAPELLE Wedvlucht. De P.V. „de Zwaluw" te Westkapelle hield een tweetal wedvluch ten met jonge duiven. Van Mons, afstand 125 km. waren er 125 duiven in concours. De uitslag was als volgt. 1, 4, 5, 6 en 8 J. J. Kleinepier; 2 en 7 Gebr. Lous; 3 C. Jongepier; 9 J. Melis; 10 Wb. Lievense. Van Quievrain, afstand 126 km. waren er 95 duiven in concours. De uitslag was als volgt: 1 en 10 J. J. Kleinepier; 2 en 7 W. Lievense; 3 H. v. Sighem; 4 W. Minderhoud; 5 en 6 J. Balthazar; 8 en 9 W. K. v. Breda. Te Brussel wordt bevestigd dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Frins der Nederlanden en de vier prinsessen, maandag voor een parti culier bezoek te Brussel zullen aan komen. H. M. de Koningin en haar gezin zullen onder meer de tentoonstelling bezoeken en in de Nederlandse am bassade hun intrek nemen. De Nederlandse koninklijke familie zal drie dagen in Brussel blijven en donderdagochtend naar Nederland terugkeren. Na de Verenigde Staten heeft thans ook Groot-Brittannië de levering van lichte wapens aan Irak, die na de staatsgreep in dat land was gestopt, hervat. Aan woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft dit, in antwoord op vragen over de desbetreffende, woensdag j.l. hierover te Washington uitgegeven bekendmaking, medegedeeld. Ook Engeland levert ingevolge met de vorige Iraakse regering gesloten overeenkomsten. WAARDE Geslaagd. Voor het examen vakbe kwaamheid rijwielhandel slaagde Mar. de Leeuw Azn. te Waarde. kelijk in de Australische samenleving. Het overbevolkte Nederland, aldus minister Downer, moedigt emigratie aan. Australië heeft mensen nodig en zette daarom een langdurig immigra tieprogramma op. Daar de belangen van de twee landen samenvallen, po gen de regeringen in nauwe samen werking en met financiële steun een regelmatige invloed van nieuwe Ne derlandse immigranten te bewerkstel ligen. Een onlangs gemaakt overzicht toont aan, dat de Nederlanders zich in aan zienlijke mate over heel Australië, zowel in steden als op het platteland vestigen. Percentsgewijs wonen min der Nederlanders in de stedelijke ge bieden, dan andere groepen, inclusief Australiërs de verhouding is respec tievelijk 51 en 63 percent. Over de scholing en kwaliteit van Nederlandse ambachtslieden zijn de Australische werkgevers goed te spre ken. Mede door krachtig gezinsverhand dragen zij in belangrijke mate bij tot de industriële en culturele groei van Australië. Australië hoopt in het lopende be grotingsjaar 9000 Nederlanders te ont vangen. De Australische regering zou gaarne jaarlijks nog een paar duizend Nederlandse immigranten meer zien overkomen, aldus minister Downer. Door de K.N.S.B. is contact opge nomen met de wereldschaakbond (de FXD.E.) teneinde het z.g. kandidaten- tornooi in 1959 in Nederland te doen spelen. Het kandidatentornooi is de laatste krachtmeting tussen de grootmeesters, die in aanmerking komen voor een wedstrijd om de titel tegen de wereld kampioen Botwinnilc. Gerechtigd tot deelneming zijn reeds Smyslov en Keres. Een vijftal van de hoogst ge plaatste spelers in het eindklassement van het interzone tornooi, dat momen teel in Portoroz gaande is, krijgt eveneens het recht aan het kandi datentornooi mee te doen. Mocht het in Nederland worden gehouden dan bestaat de mogelijk heid, dat dr. M. Euwe meespeelt. ningen in hoofdzaak afhankelijk is va* de volgende twee factoren: 1. De Britse geleerden moeten erin slagen een kop met atoomlading t# vervaardigen voor de intercontinental# raket, waaraan in Engeland wordt ge werkt. De eerstkomende proefneming op Christmas-eiland zou moeten aan tonen, of dit gelukt Is. 2. Zullen de Verenigde Staten de in hun bezit zijnde gegevens over de ver vaardiging van lichte kernwapens ter kennis van de Britten brengen? De mogelijkheid hiertoe bestaat in gevolge de kortgeleden gesloten Brits- Amerikaanse overeenkomst betreffende het uitwisselen van inlichtingen op het gehied der kernenergie. De tenuitvoer legging der overeenkomst berust ech ter bij Eisenhower, en men weet niet hoe de president voornemens is in deze te handelen. De spoorlijn door de Simplon-tun nel van Italië naar Zwitserland zal drie tot vier weken geblokkeerd blij ven als gevolg van een aardverschui ving in Italië. Dit heeft een functio naris van de Italiaanse Staatsspoor wegen woensdag medegedeeld. Het volledig herstel van de Sim- plon-autoweg, die eveneens door een aardverschuiving werd afgesloten, zal naar schatting drie maanden vergen, maar een nauw weggedeelte zal eer der voor het verkeer worden open gesteld. Het internationale verkeer zal door de St. Gotthard- en de Montcenis- tunnel worden geleid. De aardverschuiving, als gevolg van stortbuien, viel op het dorp vah San Giovanni, dat vrijwel geheel werd verwoest. De Nederlandse kustvaarder „Wille- mijn" is gistermorgen vroeg bij Burial Island aan de noordwestkust van Ier land met volle kracht op de rotsen ge lopen. Het schip was op weg van Dublin naar Sligo met een lading kunstmest. De „Willemijn" heeft aan een zijde een gat van vijf meter en aan de andere zijde een van ongeveer een meter. Ook de kiel is beschadigd. De „Willemijn" zit zo hoog en droog, dat men om het schip heen kan lopen. Er is geen gevaar voor de bemanning, die nog aan boord is. Alleen de tan ken lekken; de machinekamer en het ruim zijn droog; het roer en de schroef zijn niet beschadigd. Een Engelse bergingsboot is nu naar de kustvaarder onderweg, maar er is nog geen contract gemaakt voor de ber ging. Er is volgens de rederij 50 pet kans, dat men er in zal slagen het schip van de rotsen te slepen. De voormalige villa van de direc teur-geneesheer van de Psychia trische Inrichting „Vrederust", thans het nieuwe vooropleidings centrum van de inrichting bij Bergen op Zoom.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5