Gebrek aan verlangen naar eenheid bij orthodoxie AFRIKA DIENT ZICH AAN ALS NIEUWE MACHT Duitse lifter bestal Fransen Nederland beschuldigd van steun aan opstandelingen Nergens sprake van kwelling van kistkalveren Aldus ds. J. W. Deenik uit Nieuw-Zeeland op vierde plenaire congres van ICCC Pu:J Indonesië tracht „overal" wapens te kopen Wordt U gekweld KWAM EEN VLEER MUIS GEVLOGEN De „Java" aan de grond gelopen Continent wenst zelfstandigheid Gelukwens van Hammarskjoeid aan Geneefse conferentie Vrijdag 22 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 4 riana Fundamentalists do Brazil; The Congregational Methodist Church, Texas Xglesias Independentes Funda- mentales de Mexico en de Evangeli sche Lutherse Kerk van Letland in Londen. Voorts traden tijdens dit congres nog toe The Bible Presbyte rian Church of Malaya; the Davac Fellowship of Fundamental Baptist Churches en de National Alliance Church van Zuid-Chili. Uit de ICCC trokken zich terug de Vrije Hongaarse Kerk in de Ver. Sta ten en de United Church of Thailand. Het uittreden van de laatste kerken groep is te wijten aan de invloed van de, ook in ons land optredende, Os- born op enkele leidende figuren van deze groep. Door de houding die men toen ging aannemen ten aanzien van Tijdens het vierde plenaire congres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken sprak ds. J. W. Deenik van de Reformed Churches of New Zealand over het onderwerp „Christus en de Wereldraad van Kerken". In zijn rede wees ds. Deenik erop dat de Wereldraad van Kerken een eenheid zoekt tot elke prijs. De Wereldraad is een een heidsbeweging, dit werd duidelijk uitgesproken in Evanston met de woorden; „Wij horen bij elkaar en we zullen bij'elkaar blijven". Het beste voorbeeld hiervan is de eenheidsbeweging in India, waar de zuiverheid en de betrouwbaarheid van de evangelische boodschap ge offerd werd op het altaar van het unionisme. Hoewel Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van deze Wereld raad, zegt dat men geen eenheid tot elke prijs wenst, blijkt het streven van de Wereldraad en wat tot nu toe met steun van deze raad volbracht is, een ander beeld te zien te geven. Deze gang van zaken is echter niet in over eenstemming, ja is in tegenspraak met de Geest van Christus. Zeker, Chris tus is de Heer van de eenheid. Maar de eenheid die we zien in de aposto lische kerk en die ons in de Bijbel geleerd wordt is een eenheid in de waarheid van het Evangelie. Hoe op recht de bedoelingen van vele leiders en aanhangers van de Wereldraad ook zijn mogen, zij zien slechts één visioen, het visioen van de gemeen schap. En gevangen in dit visioen hebben de Wereldraad-kerken hun profetische kracht verloren. Daarom ligt de alinea uit de begin selverklaring van de ICCC, waarin wordt uitgesproken dat de bij de ICCC aangesloten kerken geloven dat het noodzakelijk is om volgens het Woord van God de zuiverheid van de ICerk in leven en leer te hand haven, spreker na aan het hart. „Wij hebben kritiek op de Wereld raad omdat we in deze raad de ijver voor werkelijke eenheid in Christus missen", aldus ds. Deenik. „Maar hoe veel eenheid vinden wij in onze eigen orthodoxe wereld? Wanneer wij zeg gen dat we werkelijk één in Christus zijn, waarom strijden wij dan zo wei nig om deze eenheid in de wereld zichtbaar te maken? Wij zijn dank baar dat zo vele denominaties lid zijn van de ICCC, maar hoe heerlijk zou het zijn wanneer wij op het volgende congres zouden kunnen rapporteren, dat een aantal van deze denominaties elkaar hebben gevonden in ware Christelijke eenheid in de Heer. Ik ben persoonlijk van mening, dat dit een van de zwakste plekken is in het orthodox protestantse leven van vandaag. Er schijnt onder de or thodoxie wel een verlangen naar zui- verheid maar weinig verlangen naar eenheid van de Kerk van Jezus Christus te zijn? Andere sprekers op de eerste da gen van het congres waren Dr. H. C. Slade van de Jarvisstreet Baptist Church in Toronto, Canada, over „Christus en het Modernisme" en Dr. J. B. Matthews uit New York over „Christus en het Communisme". Dr. Matthews, die een grote plaats in neemt onder de bestrijders van het communisme, wees op het gevaar van communistische infiltratie binnen de kerken. Als spreker uit Brazilië zelf trad op Dr. Israël Guiros uit Recife, die vertelde van de strijd van het protestantisme in Zuid-Amerika. WINST EN VERLIES Het rapport van de secretaris generaal van de ICCC, de heer A, Warnaar, bracht aan het licht, dat in de jaren volgende op het derde ple naire congres, in 1054 te Philadelphia gehouden, negen kerken tot de ICCC toetraden, terwijl twee kerken zich terugtrokken. De kerken die tot de ICCC toetraden zijn: De Pools Her vormde Kerk in Engeland; The In ternational Conference of Calvary Tabernacles, Ver. Staten, Free Chris tian Reformed Church of Canada; In dependent Fundamental Methodist Church; Associtcao Gera das Igrejas Regulares do Brazil; Igreja Presbite' gebedsgenezing en het'spreken in ton- gen, kon deze groep onmogelijk lan ger alslid gehandhaafd worden. UITWISSELING Gedurende de jeugdmeeting, die op vrijdag 15 augustus gehouden werd, besprak men een plan tot uitwisse ling van studenten van Noord- en Zuid-Amerikaanse en Europese hoge scholen en Universiteiten. Ook besloot men de jeugd van de aangesloten kerken meer in het werk van het regionale en internationale werk van de Raad te betrekken om zo hen die in de toekomst leiding zullen moeten geven, op hun taak voor te bereiden. RESOLUTIES De vergadering nam tot nu toe drie resoluties aan, waarvan de eerste ge richt was tegen de samenspreking van de Wereldraad van Kerken met de Russisch Orthodoxe Kerk. In de twee de sprak de Raad zich uit over de opvatting dat God door de atoombom alle leven zou kunnen vernietigen. De eerste afgevaardigden waren van mening, dat dit niet in overeenstem ming is met de leer van de Bijbel, waarin geleerd wordt dat ten tijde van Jezus' wederkomst er mensen op aarde zullen leven. De derde resolutie die werd aangenomen, richtte zich tegen de massa-evangelisatie waarin samengewerkt wordt met hen die de fundamentele Bijbelse waarheden loo chenen. Uitgesproken werd, dat zij, die zeggen te geloven en tegelijker tijd samenwerken met hen die het geloof loochenen schade doen aan de zaak van Christus. wipe Oplossing vorige puzzeL „rizontaai: 1. soubrette; 8. via; 9. er; 10. wal; 11. rob; 14. sar; 16. bint; 18. idee; 19. eer; 21. sok; 22. pen; 23. en; 25. aan; 26. bouffante. Vertikaal: 2. ovatie; 3. uil; 4. ba; 5. erosie; 6. te; 7. erf; 12. bad; 13, stroef; 15. regent; 17. nes; 20. ieb; 22. pan; 24. NO; 25. Aa. KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 1. Rakelijzer; 5. voetbalclub; 9. stukken; 11. voorzetsel; 13. kerf; 14. baat; 16. per expresse; 17. vrucht; 20. slede; 21. priem; 22. vogel; 25. heilige; 26. arktiseh dier; 29. deel van een etmaal; 30. futloos. VERTIKAAL: 2. Rivier in Rusland; 3. zwaardvis; 4. oestervat; 5. grote bijl; 6. lidwoord; 7. het meest naar beneden; 8. wapen; 10. voorgebergte; 12. onver sneden; 15. geheel de uwe; 16. vacht; 18. loop; 10. water In Friesland; 22. benauwd; 23. muurholte; 24. duinval lei; 27. en andere; 28. rondhout. Indonesië heeft donderdag de beschuldiging geuit, dat „Nederland de opstandelingen heeft gesteund" in een poging om de Indonesische campagne voor de bevrijding van westelijk Nieuw-Guinea „te be lemmeren". In een speciale uitzending voor radio-Indonesië van het ministerie van voorlichting werd beweerd, dat „Nederlandse oorlogs schepen zich illegaal in de Indonesische territoriale wateren hebben hegeven en Indonesische schepen hebben aangehouden, terwijl de strijdkrachten van Indonesië in militaire operaties gewikkeld waren voor het neerslaan van de opstand. Voorts uitte het ministerie van voor lichting de beschuldiging, dat Neder land soldaten van het voormalige Ko ninklijk Nederlands-Indische Leger, het K.N.I.L., alsmede Nederlandse troepen heeft gebruikt om tegen de Indonesische strijdkrachten te vechten. Ook werd Nederland beschuldigd van het rondstrooien van beweringen in kringen van de Verenigde Naties, dat Indonesië infiltratie in hef gebied van westelijk Nieuw-Guinea zou voorbe reiden en dat de Indonesische strijd krachten door de communisten zouden worden geholpen. Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag bekendgemaakt dat Indonesië „overal" wapens tracht te kopen. In een commentaar op berichten uit Londen, als zou Engeland overwegen wapens en militaire uitrusting aan In donesië te verkopen, zei de Indone sische minister van buitenlandse zaken Subrandio via zijn woordvoerder: „Wij zouden elk Brits aanbod toejuichen". Hij voegde hier aan toe: „Het is niet verwonderlijk, dat de Nederlandse re gering zich tegen de verkoop van wa pens door enig land aan Indonesië zou verzetten, doch wij zijn overtuigd dat wij bij het kopen van wapens in het buitenland, niet afhankelijk zijn van het standpunt van Nederland". Minister Subrandio maakte deze op merking naar aanleiding van de be richten uit Londen, dat Nederland zich krachtig heeft verzet tegen de levering van wapens aan Indonesië door Enge land. Voorts zijn nog berichten ontvangen over de levering van marinevaartuigen door West-Duitsland, doch deze be richten konden in regeringskringen niet worden bevestigd. Ingezonden mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat kan baten, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Een vleermuis vloog woensdagavond de slaapkamer van een woning aan de Amstel te Amsterdam binnen en maakte daar boven het hoofd van de hevig geschrokken bewoonster een aantal fraaie zweefvluchten. De dame dorst niet te gaan. slapen en telkens als zij het licht aandraaide bleek de zwevende indringer te zijn verdwenen. Ten einde raad bel de zij tenslotte het politiebureau in haar wijk op waarvan twee agen ten er op uitgezonden werden om de indringer op te sporen. Het twee tal vond de vleermuis achter een groot schilderij boven het bed. De ongenode gast werd gevat en daar na buiten het raam in vrijheid ge steld, waarmede de rust was weer gekeerd. De Nieuw-Guinea-campagne van de cember vorig jaar, die resulteerde in het overnemen van Nederlandse be drijven en het doen repatriëren van niet in Indonesië nodige Nederlandse onderdanen, „heeft het prestige van Indonesië als een volk dat ernstig voor zijn rechten vecht, verhoogd". CHAOS Het werd verwacht, aldus de uit zending verder, dat Nederland met een tegenactie zou antwoorden, omdat plannen van de Indonesische regering te dwarsbomen „door te trachten een chaos in het land te veroorzaken". Het vertrek naar Singapore van een aantal schepen van de K.P.M., bewe ringen dat de campagne over westelijk Nieuw-Guinea door de communisten werd geleid, alsmede beweringen dat ook andere buitenlandse zakenbelan- gen door de Indonesische regering in beslag zouden worden genomen, maak ten een onderdeel uit van deze Neder landse actie. Tot besluit werd in de uitzending gezegd, dat de „Nederlandse koloniale overheersing in westelijk Nieuw-Gui nea nog steeds een potentiële bedrei ging voor Indonesië betekent". Busongeluk in Colombia Een autobus met 59 inzittenden is woensdag nabij Cajamarca in het Co lombiaanse departement Tolima in een afgrond van 400 meter diepte gestort. 42 mensen vonden de dood en 15 wer den zwaar gewond. De bus was op weg van Cali naar Bogota. Her 9333 ton metende vrachtschip „Java" van de stoomvaartmij. „Neder land" is woensdagochtend in de mon ding van de Wezer, bij de z.g. Robben plaat, aan de grond gelopen. Het selüp, dat op weg was naar Bremen, is bij hoog water buiten de vaargeul ge raakt en kon niet meer op eigen kracht los komen. Twee sleepboten uit Bremerhaven hebben vergeefs gepoogd de „Java" weer vlot te trekken. Woensdagmiddag zou bij hoog water een tweede poging worden ondernomen. Er bestaat geen gevaar voor het schip. 9 Woensdagmiddag is de uit 1650 da terende boerderij „Groot Keins" aan de Grote Sloot te Schagerbrug geheel afgebrand. Hoewel de brandweer spoe dig ter plaatse was konden noch het woonhuis noch de schuur gered wor den. De brand is waarschijnlijk ont staan door hooibroei. CARTHAGO OF ROME? Het werd Rome en daarmede verging voor eeuwen de kans voor Afrika om een rol in de internationale politiek te spelen. In de uitstralende macht van het oude Egypte en Carthago was Afrika indertijd een middelpunt van de toenmalige wereldpolitiek. Uiteindelijk werd het Werelddeel, dat circa 6 keer groter is dan Europa, weer ontdekt als koloniaal continent. De westerse machten verkregen er een zo grote invloed dat men zeggen kan dat nauwelijks vier miljoen blanken circa 180 miljoen negers en Arabieren regeerden. Het rad der geschiedenis draait echter verder, machten komen op en vergaan. Het is dan ook bijna onaf wendbaar dat thans, na circa 2000 jaar, Afrika een steeds belangrijkere factor in de internationale politiek gaat worden. De Afrikaans-Azia tische wereld ontwaakt en daarmede werden Egypte, Algerie, Ma rokko, Tunesië, Soedan en Ghana wereldbekende namen die vaker op de voorpagina's van de dagbladen werden genoemd dan de namen van hoog-ontwikkelde landen als Zweden of Canada. Thans rust boven Europa's oliekraan de hand van Egypte en ziet een steeds groter wordend deel van de circa 50 EEN WERELDDEEL ONTWAAKT De voorzitter van het produkt- schap vee en vlees, de heer Joh. de Veer is in de woensdagmiddag te Utrecht gehouden vergadering van het produktschap terug geko men van de kwestie van de kist kalveren, die zo hij zeide, na de vorige gehouden vergadering van het produktschap nogal wat dei ning heeft veroorzaakt. De heer De Veer betreurde het dat men bij de kistkalveren met een voor stelling van zaken is gekomen, alsof Een beeld van het vakantiebezoek dat H.M. Koningin Juliana heeft gebracht aan Pisa. De foto toont H.M. (in gestreepte jurk) met een dame wandelend door Pisa, van welk toeristenoord we op de achtergrond de scheve toren gedeeltelijk zien. er bij eenzijdige voeding van melk en huisvesting in een donker hok sprake is van dierenkwelling en men heeft volgens hem, van een mogelijke uit zondering regel gemaakt. NIET JUIST De uitspraak van de voorzitter van het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren mr dr Kugenholtz, dat kistkalveren als ellendige wrakken uit de hokken ko men, wordt volgens de heer De Veer niet bevestigd in de praktijk. Iedereen is in de gelegenheid deze uitspraak te controleren, als men de moeite doet in Doetinchem of Den Bosch naar de markt te gaan, aldus de heer De Veer. miljoen moslems naai' Nasser op. Frankrijks toekomst, vastgelegd in de ontwikkeling van de rijkdommen der Sahara, is afhankelijk van de mate waarin het zijn positie in Frans-Afrika kan handhaven. Frankrijk heeft een zware taak, want het nationalisme in Afrika ontwaakt steeds meer en het aantal landen in Afrika dat onafhan kelijk genoemd kan worden is in de laatste twintig jaar verdriedubbeld! Grondstoffen Op de kaart ziet men duidelijk de „sprong" naar de zelfstandigheid die Afrika tot op heden heeft gemaakt. Het is bijna verbluffend te zien hoe hier een contihent onder onze ogen ontwaakt. En wat voor een continent! Afrika is 's werelds grondstoffenleve- rancier nummer één. Meer dan 60 van de wereld-uraniumproduktie komt uit het zwarte werelddeel. Koper, ura nium, lood, tin, goud, diamant, fosfaat, ijzer enz. het stroomt allemaal in enor me hoeveelheden uit die grote „voor raadschuur" die Afrika hete. Heeft Afrika grondstoffen, het mist kapitaal en voldoende kennis om zijn grondstoffen om te zetten in welvaart en vooruitgang voor het eigen gebied. Europa kan echter deze kennis en het benodigde kapitaal aanbieden; het valt dan ook te voorzien dat de bindingen tussen Europa en Afrika steeds meer zullen worden aangehaald. Volgend jaar hoopt men in Parijs 'n tentoonstelling te organiseren die zal laten zien wat Afrika en Europa el kaar te bieden hebben. De toekomstige verhoudingen hangen echter geheel af van de politieke verhoudingen in Afri ka. Mede daarom zijn de komende ver kiezingen in Frans-Afrika, op 28 sep tember a.s„ zo belangrijk omdat zij een inzicht kunnen geven in de mate waar in een groot deel van Afrika banden met Europa wil. Voor het eerst in de geschiedenis werd vorig jaar een conferentie van de Afrikaanse zelfstandige staten ge houden. Hier sprak de stem van circa 75 miljoen onafhankelijke Afrikanen en deze stem sprak duidelijk uit dat de Afrikaanse staten een eigen zelf standige rol in de internationale poli tiek willen spelen. Somaliland, Nige- rië, Kameroen, Togo, Algerië en Rho- desië verlangen, elk op eigen wijze, deel te nemen aan de Afrikaanse ge meenschap die aan het ontwaken is. n-ieriwipiing (Adv.) Daar kan men zien hoe de corastitu- tie is van de kalveren, die bij honderd- Stram CU KÏlSUntïtiSCb? tallen worden aangevoerd, die allen met eenzijdige melk of kunstmelk zijn gevoed en die allen in een donkere omgeving zijn opgegroeid. NUTTIGE REGELEN De heer De Veer betreurde deze opvattingen, die volgens hem zozeer afwijken van de praktijk, daar het produktschap o.a. met de vereniging voor dierenbescherming nuttige re gelen voor het vervoer van vee bij uitvoer heeft ontworpen. Voor de controle op de naleving daarvan door de inspectie van de vereniging had hij grote waardering. De heer De Veer deelde voorts mee in de afgelopen week verscheidene be drijven te hebben bezocht. Hij had goede en minder goede huisvesting van kistkalveren aangetroffen, maar ner gens gezien, dat er sprake was van kwelling. Bij kwelling, aldus zei hij, zou de vereiste snelle groei ook onmo gelijk zijn. Het mesten van kalveren vereist bijzondere zorg en vakkennis. De gemiddelde burger, aldus de heer De Veer, heeft geen begrip van de zorg die de boer, de boerin en het gezin voor hun veestapel moeten opbrengen en de vele nachtrust die zij moeten opofferen. Met de steeds meer opgevoerde pro- dukties wordt volgens de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees de gezondheidstoestand van de dieren meer labiel en is voortdurende waakzaamheid geboden. Opsporing verzocht De commissaris van politie te Hil versum verzoekt namens de ouders te worden bekendgemaakt met de ver blijfplaats van Francisea Antonia Ma ria Meuffels, oud 15 jaar, wonende'te Hilversum. Zij verliet op 12 augustus de ouderlijke woning en is sindsdien verdwenen. Signalement: lang ongeveer 1.60 me ter, donkerblond haar, lichtblauwe ogen. Kleding: groen met wit gestreep te jurk, oranjekleurige regenjas, met grijs-zwarte strepen, draagt zwarte schoenen. Het meisje lijdt aan zwaarmoedig heid, zodat een ongeluk wordt ge vreesd. Ieder die inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de commissaris van politie te Hilversum, telefonisch te bereiken onder nummer 0 29507544, of met de politie in zijn of haar woon- of ver blijfplaats. In Amman is een Libanees ter dood veroordeeld wegens samenzwering te gen de staat en 't gebruik van spring stof. Zijn 19-jarige Jordaanse verloofde kreeg zeven en een half jaar gevange nisstraf. Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruscher. Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheu- matische Pijn. Dat komt omdat Kru schen de oorzaak van de kwaal aan tast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de ver traagde werking van de bloedzuive rende organen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. Vier Franse jongelui, die met hun auto en een caravan hun vakantie in Nederland doorbrengen, zijn 't slacht offer geworden van een lifter. Zij gaven zaterdag in Amsterdam een 18- jarige Duitser, vermoedelijk Sleeher genaamd, een lift, verleenden hem gastvrij onderdak in hun caravan en namen hem mee naar hun familie, die in Dordrecht woont. Toen de vier Franse jongelui dins dagavond met hun familie en de Duitse lifter naar de televisie zaten te kijken, verwijderde de Duitser zich onder voorwendsel, dat hij even naar het toilet moest. 's Avonds laat kwam men pas tot de ontdekking, dat de jongeman helemaal niet meer in de huiskamer was teruggekeerd. Even later bleek, dat met de Duitser een bandrecorder, een draagbaar radiotoestel, een porte feuille (inhoudende een bedrag van 10.500 franse francs), de autopapieren en het rijbewijs van een der jongelui waren verdwenen. De lifter is voort vluchtig. De algemene secretaris van de Ver- Naties, Dag Hammarskjöld, heeft de Geneefse conferentie van westelijke en communistische deskundigen, die zich bezighoudt met de mogelijkheden van ontdekking van kernproeven, geluk gewenst met het bereikte resultaat, dat volgens hem ongetwijfeld zal bijdra gen tot de oplossing van de gehele ontwapeningskwestie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4