Programma FEEST VAN DE OOSTERSCHELDE WORDT ZEKER HOOGTEPUNT De burgemeester in de put V „Zeeland Presenteert" kreeg een plaats in het geheel Artemis Vrijdag 22 augutua 1958 PAGINA 1 s 5 5 4 5 4 l 4 5 4 In Yerseke snorden de televisiecamera's 5 ZEEUWSCH DAGBIAD Yerseke in teken van «Zeeland Presenteert" 27 AUGUSTUS Rotterdam: 10.00 uur: Vertrek van St. Jacobs- plaat naar de Spaanse kade. De stoet bestaat o.a. uit de muziek vereniging „Mozart" en een groep vrouwen in Bevelandse kleder dracht. 10 20 uur: Aankomst Pieter Cor- neliszoon met gevolg aan de Spaanse kade. 10.25 uur: Vertrek Pieter Corne- liszoon met gevolg, voorafgegaan door „Mozart" en gevolgd door een groep Zeeuwse vrouwen naar martktterrein Centrum/Hoog straat. 10.30 uur: Ontmoeting Kaat Mos- sel/Pieter Corneliszoon op het marktterrein. Kaat Mossel zorgt voor verrassing. 10.40 uur: Vertrek stoet met Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon naar St. Jacobsplaat. Amsterdam: 13.30 uur: Vertrek per schip van de Centrale Markthallen. 14.15 uur: Aankomst Stadhou derskade (hoek le v. d. Hei straat). Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon bezoeken „collega's 1958" op de merkt aan de Albert Cuypstraat (Kaat Mossel zal voor een karakteristieke verrassing zorgen). 14.45 uur: Vertrek van de Stad houderskade. 15.30 uur: Het gezelschap arri veert ten stadhuize. Pieter Corne liszoon en Kaat Mossel bieden het gemeentebestuur „een groet der Oosterschelde" aan. Ontmoeting met oud-burgemeester Jacob Bra- seman. 16.00 uur: Korte mars door Am sterdam Jacob Braseman, Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon, voorafgegaan door de Amster damse Poiitiekapel en gevolgd door een groep vrouwen in Beve landse klederdracht en de mu ziekvereniging „Mozart" uit Yer. seke, gaan via Damstraat, Dam en Damrak naar de De Ruyter- kade. 28 AUGUSTUS Yerseke: 13.00 uur: Spectaculaire optocht van Yerseke's schooljeugd met tal van uitbeeldingen van de Oester- en Mosselcultuur. 14.30 uur: Vertrek van de schepen voor de vlootschouw. 15.00 uur: Vlootschouw op de Oos terschelde. By de schepen van Yerseke voegen zich de vissers vaartuigen van Xholen, Bruinlsse, Zierikzee en Bergen op Zoom. 16.00 uur: De vloot loopt binnen. „HEX FEESX DER OOSTERSCHELDE". a. Aankomst van de „bruidsstoet" aan de haven. b. De ceremoniemeester verwel komt c. Dialoog tussen Pieter Corne liszoon en Kaat Mossel. d. Geschenken worden aangebo den. e. Jacob Braseman, oud-burge meester (1439) van Amster dam, roept de nicht van Kaat Mossel en de neef van Pieter Corneliszoon uit tot het „Bruidspaar van de Ooster schelde". f. Het Bruidspaar antwoordt. g. h. Het het Bruidspaar gaan de genodigden oesters eten aan de putten. 17.30 uur: Feest in het dorp! Con certen door diverse muziekvereni gingen, gevolgd door een amuse mentsprogramma, dat zal worden afgesloten met een groot vuur werk. Burgemeester Willemsen: Geachte Lezers. Met genoegen heb ik aan het ver zoek der redactie van 't Zeeuwsch Dagblad gehoor gegeven om een kort stukje in dit speciale num mer te schrijven i.v.m. het oester feest. Op 28 aug. a.s. zal weer de offi ciële opening van het oester- en mosselseizoen plaats vinden; een-i evenement, dat in de korte tijd sinds men aan deze opening een officieel karakter heeft gegeven, reeds algemene bekendheid in bin nen- en buitenland heeft verkre- YER^EKE IS GEREED om de honderden toeristen te ontvangen, die op donderdag 28 augustus a.s. ongetwijfeld naar dit mooie dorp aan de Oosterschelde zullen komen om het grote oester- en mosselfeest onder het motto „Zeeland Presenteert" bij te wonen. Voor de derde maal in successie gaat het doek op voor de feestelijke opening van het oester- en mosselseizoen. De Yersekenaren zijn maar wat trots op dit evenement. En dat valt ook helemaal niet te verwonderen! Want wat betekent dit feest voor hen? Propaganda voor hun heer lijke produkten, de oester en mossel. Dat betekent verder een goede boterham voor negentig procent van de bevolking. Daar mag men niet licht over denken. Hoewel de oester- en mosselvissers door de afsluiting van de zee-armen in hun bestaansmogelijkheid worden bedreigd zitten zij heus niet bij de pakken neer. Elk jaar opnieuw weten de organisatoren van „Zeeland Presenteert" het programma uit te breiden. Dit jaar wordt naast Rotterdam nu ook Amsterdam in de festiviteiten betrokken en krijgt behalve Kaat Mossel, Pieter Cornelisz ook Jacob Braseman, oud-burgemeester van Amsterdam de nodige belang stelling tijdens het feest op 28 augustus. Yerseke verwacht veel van „Zeeland Presenteert". Daar heeft het ook alle reden voor. Honderden Belgen (en dat zijn immers de grootste afnemers van de oesters) hebben toegezegd om het feest bij te wonen. Natuurlijk worden ook vele land- en provinciegenoten verwacht. gen. Het behoeft geen betoog, dat deze opening, op het belang waarvan ik reeds jaren geleden bij belang hebbenden heb gewezen, door mij als burgemeester van de centrum gemeente der Zeeuwse oester- en mosselcultuur en -handel met be langstelling wordt tegemoet ge zien. De grote waarde van de propa ganda is altijd moeilijk in cijfers te bepalen. Meestal zijn pas na geruime tijd van reclame de tast bare resultaten ener campagne aan te wijzen. Doch het is wel op vallend geweest, dat reeds onmid dellijk na de eerste officiële ope ning van het oester- en mossel seizoen in 1956 ten grotere afzet was te constateren. Dit feit is voor mij voldoende bewijs, dat de ze officiële opening een plaats in het geheel heeft gekregen. Wanneer wij het programma be kijken, dan beloven de 28e augus tus te Yerseke en de dag, die daaraan voorafgaat in Rotterdam en Amsterdam weer een paar mooie dagen te worden voor hen, die, hoewel een donkere toekomst hun wacht, niet bij de pakken gaan neerzitten, doch het Delta plan ten spijt, met hun artikelen op de markt komen en laten zien wat Zeeland presenteert op het gebied der schaal- en schelpdieren cultures. Het is typerend voor deze bevol kingsgroep, dat, hoewel de toe komst toch verre van rooskleurig kan genoemd worden, deze toe komstige gedupeerden rustig ver der werken en aanpakken als -de gelegenheid hun daarvoor wordt geboden. De gedachte, dat het bestaan de zer mensen In de nabije toekomst ernstig in gevaar komt te verke ren door de afsluiting der Ooster- Schelde, is iets dat de Nederland se bevolking zich goed dient te realiseren en de overheid moet aanzetten om, als pogingen tot voortzetting elders niet zouden gelukken, alle consequenties van het Deltaplan te aanvaarden. Ik vertrouw dat zij dit zal doen. Ik wens ten slotte deze hardwer kende, nijvere vissersbevolking in Zeeland een goed seizoen toe en een flinke afzet in binnen- en bui tenland. BURGEMEESTER WILLEMSEN. Wethouder P. de Koeijer, die vele jaren zijn diensten heeft beschik baar gesteld voor de Yersekse ge meenschap, gaat nu van een rustig oude dag genieten. Ook hij heeft een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling van het oester- en mosseldorp. Ongetwijfeld zal hij straks veel te vinden zijn bij de haven, waar nu nog bedrijvigheid heerst. te doen van de gevaren, die Yerseke bedreigen. Een illustratie ervan kunt u vinden op deze pagina. NIEUWE HAVEN Het gemeentebestuur streeft daarom naarstig naar realisering van een nieuwe haven. „Want", zo vertelde de burgemeester ons, „als de visserij weg is, dan moet er industrie zijn. En die krijgen wij alleen door een nieuwe haven met een goede outillage. Er mag geen vacuum ontstaan. Een nieuwe haven voor Yerseke is de aangewezen weg om industrie aan te trekken. De gemeente ligt aan een prima vaarwater, waarhij nog komt, een konTe heerhikeThet zitCdan dat het dorp te ver verwijderd is van ££2"?® de hoofdwegen. In samenwerking met gevolgen, die het Deltaplan met zich het provinciaal bestuur en het E.T.I. meebrengt. De oestercultuur is ten on- worden dan ook ernstige pogingen in dergang gedoemd. Het zal nog wel vele - IT jaren duren eer dit zich gaat voltrek- richtmg aangewend. U ziet dus. ken> maar het zjet er naar u;^ dat de het bestuur van de gemeente volgt de oesterkwekers eerder de nadelen van ontwikkeling op de voet, al is het dan afsluiting der zeegaten zullen onder- nog maar toekomstmuziek. Maar re- vinden. Men is namelijk bang, dat de dam in het Volkerak vroeger gelegd geren betekent vooruitzien. Zo denkt WQrden dan die bij Bruinisse Dat het actieve gemeentebestuur er ook houdt in dat veel zoet water uit de over. rivieren de Oosterschelde op zal stro- BENAUWENDE ZAAK" Tja, als je dan bij de burgemeester 4 4 4 4 4 „Dames en Heren, Ik ben bur- gemeester 4 Willemsen van 4 Yerseke. Ik sta hier in een wel wat 4 Het is al gezegd, de Yersekenaren j laten zich zo maar niet uit het veld J slaan. Dat is nu eenmaal een stoere visser eigen. Hij gaat rustig door met 4 het propageren van het fijne zeeban- ket, sombere voorspellingen ten spijt. 4 Ja, donkere wolken werpen hun scha- i duwen in Yerseke vooruit. 4 Och, we zullen er niet veel over i schrijven. Wie in Yerseke komt wordt 1 de problemen haarfijn uit de doeken i gedaan, want ook daarmee houden de t mensen zich bezig. Dat is begrijpelijk. 4 AêÊISÉ JmtW V De toekomst staat immers op het spel. jIb MBBt 'ta En dat is een belangrijke zaak. i m 1 ||Sf Het gemeentebestuur kan uiteraard (zij doet dit ook niet) niet zonder meer 1 aan deze problemen voorbijgaan. En S j. v wie dan ook een praatje maakt met 4 JÉÜI Jéj burgemeester Willemsen wordt spoedig gY geconfronteerd met de problemen van c de gemeente Yerseke. Met hart en ziel «jk» 4?"* yIÉIH vecht hij voor de belangen van zijn 1 gemeentenaren. Alle middelen grijpt 4 És, 'TjBÉIsr Aɧ||li|M hij aan om het Nederlandse volk kond V c-t-i 4 dijen in het water zien D® eerste scène was voorbij, zending „Meridiaan" (des staan, wanneer ge maan- £fen de'te avonds tussen 820 en 9-25 dag over een week, op willemsen boog zijn edelacht- uur) wanneer vijf minuten 25 augustus 's avonds het baar hoofd om zich te bezinnen aan Yerseke zullen zijn ge- televisieprogramma gaat °P ^at bij de volgende shots wijd. volsen zou zeSgen. „Er is zoveel te vertellen," vond de burger- Aan de vooravond van de vader terecht, „en de opname- Vlaggetjesdag „Zeeland Pre- tijd is maar zo kort. Als je dan senteert brengt de TV-sectie moet improviseren, vergeet je van de AVRO een reportage zo licht iets." van Yerseke als oestercentrum. Vol moed ging het verder. Voor de opname daarvan had Burgemeester Willemsen greep burgemeester Willemsen zich de microfoon opnieuw vast en in lieslaarzen gestoken en was stak van wal, terwijl de beide manmoedig het water van de figuranten terzijde hun gang oesterputten ingestapt om van- gingen en de TV-pioeg, de heer daar, temidden van oesters, wa- Verwijs en de twee Zeeuwsch ter, oesters en water, aan tien- Dagbladmensen gespannen toe- duizenden Nederlandse TV- keken. Het is geen wonder, dat de be jaarde oester- en mosselvissers uit Yerseke vaak op de haven ver toeven. Het bloed kruipt nu een maal waar het niet gaan kan. Intens genieten zij van de drukte in de haven en mijmeren zij over de toekomst van hun geliefde ge meente. Hoe lang zai dit beeld, zoals op onze foto, nog te zien zijn? men, waarbij het zoutgehalte zodanig afneemt, dat de oester^jiiet in leven kan blijven. „Dit is een zaak, die ons ten zeerste benauwt", aldus de burgemeester. Al met al wachten Yerseke in de toekomst moeilijke problemen. Men houdt zich er aandachtig mee bezig. Toch laat men zich in Yer seke niet afschrikken door de som bere dreigingen. De zaken worden energiek aangepakt, dat blijkt duidelijk- uit het gevarieerde en grootse programma, dat voor 28 augustus is samengesteld. Yerseke met in het kielzog Rotterdam en zelfs Amsterdam, gaat op feeste lijke wijze de opening van het oester- en mosselseizoen inluiden. En het feest zal slagen. Daar twij felen wij geen moment aan. Zee- lands roem moet immers schit teren! Beide foto's illustreren de bedrij vigheid van de televisiemensen bij de oesterputten van Yerseke. Zij tonen ook de nodige belangstelling voor hetgeen zich in de gemeente afspeelt en met name voor de of ficiële opening van het oester- en mosselseizoen op 28 augustus. Burgemeester A. C. Willemsen vertelt in het water van de oester putten hoe het in het zijn gemeen te reilt en zeilt en over het ko mende feest en natuurlijk over de sombere toekomst van de oester cultuur. En terwijl de burgemees ter rustig zijn praatje houdt, geeft regisseur Akkermans cameraman Piet Kaart de nodige aanwijzin gen. Beide foto's geven een duide lijk beeld hoe dit allemaal in zijn werk gaat. 4 vreemde Ij kledij, maar 4 dat heeft een speciale 4 reden......" 4 Deze woorden sprak de If eerste burger van ons aller 4 oesterdorp, terwijl hij met i grote lieslaarzen midden in het water van een oes- 4 terput stond en een micro foon in zijn rechterhand hield. Deze woorden kunt u binnenkort weer horen en ook burgemeester Willem sen in levende lijve tot zijn kijkers te vertellen van de dreigende Delta-wolken boven zijn mooie gemeente. De Yersekenaren JAC. VAN ZWEEDEN en MARIEN DE WAAL, beiden in dienst van de fa. A. J. Verwijs Janse, in wel ker oesterputten de opnamen plaats hadden, maakten die middag eveneens hun TV-de- buut. Als figuranten op de ach tergrond, waar zij rustig hun gang gingen met hun werk in de putten. „Een prachtig decor" meende regisseur L' O AK KERMANS, die overigens ook best te spreken was over de andere opnamen. Zo stond daar Yerseke's bur gemeester in het water. Aan gestaard door het onverbiddel- iyke en alles haarfijn registre rende oog van de camera, ge hanteerd door cameraman PIET KAART, en bijgstaan door ge luidstechnicus N, M. MEIJER. „Stop!" riep Leo Akkermans. „Hoe wisten jullie, dat de TV hier was?" vroeg de heer Verwijs verbaasd, omdat men alles heel stil had gehouden. „Zeker een tip van de burge meester gehad." „Wie heeft jullie gewaar schuwd?" vroeg de burgemees ter even later, „zeker meneer Verwijs Ach ja, zo gaat dat. In ieder geval was Artemis present om de schone tafe reeltjes bij te wonen van een burgemeester in het oesterbad en van het TV- debuut van twee Yersekse mannen. Als u er iets van wilt zien en horen, vergeet dan niet het TV-programma van de AVRO op maandag 25 augustus a.s. in de uit-

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3