Heropening van heliport Axel laat op zich wachten j. Koppejan uit Zoutelande kreeg koninklijke beker Yerseke ontvangt Kaat Mossel èn oesterliefhebbers met open armen Prachtig recreatieoord thans zo goed ah geheel klaar INGRID BER TOCH IN ZEELAND..... Grote belangstelling voor I folkloristische dag Onverwacht slot van speurtocht „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet", kostte vijftig gulden Blauwe bord met witte letters hangt er nog, maar,.,t Burgemeester hoopt wentelwieken weer terug te zien MIDDELBURG Minimumprijs druiven S S S S S POLITIERECHTER MIDDELBURG Terneuzenaar gluurde bij buren naar binnen VLOOTSCHOUW VAN MEER DAN HONDERD VIJFTIG SCHEPEN Ook 29 augustus nog feest Vrijdag 22 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 2 HET BLAUWE BORD met de witte letters hangt er nog steeds, maar de woorden „Heliport Zeeuwsvlaanderen" vormen inhoudsloze frases, herinnerend aan betere tijden voor Axel. Dat wil zeggen betere tijden voor het luchtverkeer van Axel met Rotterdam of Brussel, want de Sabena heeft reeds sinds een jaar de helikopter luchtlijn opgeheven. De dienst werd niet rendabel meer geacht. Maar het blauwe bord met de witte letters is gebleven als een Tantaluskwelling voor de talrijke toeristen, die hier in hun autootje voorbij komen stuiven, voor de Zeeuwsvlamingen, die in de luchtdienst naar Rotterdam weer een bijdrage zagen om het isolement van Zeeuwsvlaanderen te doorbreken en voor de heer C. Faas, eigenaar van „Zomerlust", die zich door het ontbreken van een drukgebruikte helihaven verstoken ziet van een belangrijke bron van inkomsten. Vanzelfsprekend ondervindt de twee de groep, die van de Zeeuwsvlamingen in het algemeen, de meeste last van het afwezig zijn van de wentelwiekverbinding, ofschoon vele be woners van het Zeeuwse land over de Schelde beslist beweerden er geen ogenblik aan te denken een reisje met een helikopter mee te maken, om de eenvoudige reden, dat de reiskosten voor hen veel te hoog zijn. Waarom men het blauve bord met de witte letters op de paal aan de weg Axel- iuiddorpe dan laat staan? Wel, burge meester P. L. D. J. v. Oeveren heeft nog goede hoop, dat er binnen afzienbare tijd weer heropening plaats vindt van de helikopterluebtlijn. „Er is nog altijd overleg gaande tassen de gemeente Axel en het ministerie van Verkeer en Waterstaat, maar het is nog niet gelukt om tot overeenstemming te komen. Bovendien is de verenkwestie er weer tussen gekomen, welke er niet be paald toe bijdroeg om de onderhande lingen te verhaasten De heer Van Oeveren blijft evenwel Qptimitisch, temeer omdat de meeste Zeeuwsvlaamse gemeenten zich achter de actie voor een hellkopterdienst Brus selRotterdam via Axel hebben gesteld. Zij hebben toegezegd een, twee of vier cent per inwoner te betalen. Axel staat dus niet alleen, maar een object als het onderhavige vergt uiteraard ™eer hoofd brekens. Burgemeester Van Oeve en is er stellig van overtuigd, dat wanneer dit jaar een dienst was onderhou den zeker veel EXPO-bezoekers en -bezoeksters daarvan gebruik zou den hebben gemaakt. De naam van Axel zou dan stellig verder in de wereld zijn uitgedragen. „VOORBIJ" De heer C. Faas, de altijd opgewekte exploitant van „Zomerlust" doet zijn zonnige natuur geen eer aan als hij. zegt, dat „er van die helikopterverbinding waar dan ook heen niets meer komt. Dat ls verleden tijd. De mensen voelen er niets voor f 15,voor een vlucht naar Rotterdam te betalen. Dat is te duur. En daarom was de dienst te onrendabel. Voor drie a vier man per dag kan de Sabena niet gaan vliegen. Het is wel jammer, maar je kunt nu eenmaal geen tJzer met handen gaan breken." Het openluchttheater van Axel, dat prachtig is gelegen aan de rand van het thans bijna geheel gereed zijnde recreatieoord. Onze zegsman zou daarom maarliever zien, dat men het blauwe bord met de witte letters maar verwijderde, omdat „het toch niets uithaalt. Het steekt je alleen de ogen uit!" Nog maar even mee wachten, zouden we denken. Je kunt im mers nooit weten. De heer Faas kan dus geen toeristen trekken met de heliport, hij kan het wel met het prachtige recreatiegebied dat zich uitstrekt voorbij zijn paviljoen. De gemeente Axel heeft met de aanleg van het werkelijk schitterende park bewezen in de toekomst te kunnen kijken. Het heeft ogenschijnlijk kosten noch moeite gespaard om van het park iets bijzon der goeds te maken. Goed geoutilleerde kleedlokalen bij de voetbalvelden verre zen uit de grond, idyllische bospaden werden aangelegd en een akoestisch goed functionerend openluchttheater ge bouwd. Het recreatiegebied is thans zo goed als klaar. Slechts op het camping-terrein zullen nog enkele voorzieningen moeten worden ge troffen. Dan zal Axel een oord van ontspanning rijk zijn, dat tot het mooiste van Zeeuwsvlaanderen kan worden gerekend. Nog hangt er het blauwe bord met de witte letters, maar van een drukbezochte heliport is niets meer te bespeuren. Zou de thans „braakliggende" wentelwiekweide ooit nog benut worden? INGRID BERGMANN is in Zeeland, dat is zo klaar als een klontje! Maar het gaat hier niet om de bekende Zweedse filmactrice, waarnaar een groot gedeelte van de pers nu al een week lang op zoek is. Want de Ingrid, die in Zeeland is en die er in haar onschuld de oorzaak van is dat het gonst van de geruchten, is het 14-jarige schoolmeisje Ingrid Bergmann uit Bad Godesberg in Duitsland, die met haar vader en moeder al gedurende vier weken logeert in pension-hotel 'Royal' aan de Koepoortstraat 10 te Middelburg. Een briefkaart, die verkeerd werd bezorgd, bracht het bericht in de wereld, dat de Zweedse filmster vorige week op Walcheren was. T7 f) boek ingeschreven gestaan zou hebben .TfclU DcL&QCÏl aIs Hanny Baggen, een huisvrouw uit OtP Krefeld. Daarna vertrok zij naar de Westhoek van Schouwen-Duiveland 2CCÏI actrice en gedurende de bootreis van Katse- veer naar Zierikzee had niemand haar In Domburg, zo wist een krant herkend. Hoe dat mogelijk is valt ge- maandag te vertellen, heeft de „grote" makkelijk te raden, omdatHanny Ingrid twee dagen gelogeerd in hotel Baggen gewoon Hanny Baggen was, „Princenhage", waar zij in het gasten- afkomstig uit Krefeld, die heus niet veel gelijkenis vertoont met Ingrid Bergmann. Vanzelfsprekend waren er de afge lopen dagen ook op Schouwen men sen, die de Duitse dame nawezen en zachtjes fluisterden, dat daar de Zweedse „beroemdheid" wandelde. Want toen men ook in Haamstede eenmaal de naam Hanny Baggen ge hoord of gezien had, was het volko men duidelijk, dat men met Ingrid Bergmann te maken had. Men mag echter gerust aannemen, dat de ware Ingrid niet binnen de Ne derlandse landsgrenzen vertoeft. Wel houdt in Middelburg een 14-jarig meisje verblijf, een dochtertje uit het eerste huwelijk van mevrouw Ever- lien Ingeborg Hinske uit Bad Godes berg, wier vroegere echtgenoot, die de naam Bergmann droeg, is overleden. De familie Hinske heeft uitbundig ge- Voor de tweede maal in dit seizoen werd donderdag in Middelburg een folkloristische dag gehouden, waarbij de vreemdelingen als hoofd schotel een ringrijderij van in klederdracht gestoken boeren te paard werd voorgezet. De inzet voor deze wedstrijden, die begunstigd door fraai weer een vlot verloop hadden, vormden de bekers, die Koningin Juliana' en Prinses Wilhelmina beschikbaar hadden gesteld. De heer J. Koppejan uit Zoutelande, die na een bijzonder spannende finale, waarin hij alle ringen (10) verzamelde, als eerste eindigde kwam in het bezit van de beker van Hare Majesteit de Koningin. Hetzelfde puntenaantal werd behaald door de Oostkappelse rijder J. A. Lous, die de beker van Prinses Wilhelmina kreeg toegewezen. De Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, reikte na afloop de koninklijke prijzen aan de winnaars uit. Voordat in de middaguren aan de finale werd begonnen men was 's morgens al om acht uur op de drie banen aan het Molenwater gestart gingen de tientallen deelnemende ringrijders met hun versierde paarden in optocht door de stad. Menige bui tenlandse camera heeft ook toen weër gesnord bij het voorbij trekken van de Walcherse folklore. Nadien ontbrandde de strijd om de ringen in alle hevigheid. De spanning steeg met de minuut en toen de laat ste ronde verstreken was, moesten Koppejan en Lous, die met een gelijk puntenaantal geëindigd waren, kam pen om de eerste plaats. Eerstgenoem de was de gelukkige. Prijsuitreiking Mr. De Casembroot zei er buitenge woon over verheugd te zijn, dat te genwoordig met name de jeugd zo goed vertegenwoordigd is bij de ring- rijderijen. Hij was getroffen door het enthousiasme, waarmee de jeugdige rijders deze sport beoefenen. Ook de waarnemend burgem. van Middef burg, de heer J. W. Kögeler, die aan Jacq de Klerk uit Nieuwland de be ker van de gemeente Middelburg overhandigde stelde de aanwezigheid van zoveel jonge rijders op prijs. De andere hoofdprijzen kwam in bezit van J. Mesu uit Veere (beker van wijlen Jacq Franek), A. van der Heijden uit Arnemuiden (beker P.Z. C.), A. Peper uit Aagtêkerke (beker Aig. Zeeuwse Verzekerings Mij), P. Rooze uit Sint Laurens (plaquette stadhuis van de firma Jobse) en Jacq. van Wellenburg uit Middelburg (be ker Caltex). Botsing Op het kruispunt Foelendaelesingel Nieuwe Vlissingseweg te Middel burg deed zich gisteravond een bot sing voor tussen een bestelauto, be stuurd door L. H. uit Opsterland (Fr.) en de motorrijder Z. M. uit Vlissingen. De auto kwam van de Foelendaelesin gel en verleende geen voorrang aan de uit de richting Souburg komende motorrijder, die bij deze botsing kwam te vallen, doch geen verwon dingen opliep. De motor werd! bescha digd. Ook dit seizoen zal op de Neder landse veilingen weer een minimum prijs gelden voor druiven. Het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen in Nederland heeft deze vastge steld op 60 cent per kg. Bij eventuele doordraai krijgen de telers een ver goeding van 50 cent per kg. Druiven van. f abriekskVJ alite it mogen niet wor den geveild maar dienen voor 50 cent per kg ter beschikking te worden ge steld van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Doorgedraaide druiven en fabrieksdruiven worden doorverkocht aan de verkwekers en onder hen verdeeld. "Verder is vastgesteld dat fabrieks- kwaliteit druiven vrij van rot moeten zijn, praktisch geen groene korrels mogen hebben en geen uitknipsel. Ook mogen ze niet te zwaar zijn aangetast door kwaad. IN TAL van Nederlandse kran ten hebben opwindende verhalen gestaan over een Zweedse dame, Ingrid Bergmann geheten, die in de filmwereld in de loop der jaren bekendheid en beruchtheid heeft verworven. Wij hebben aan deze dame geen aandacht besteed, ook niet toen vorige week bericht werd, dat zij aan de Walcherse stranden was gesignaleerd. Er waren op dat moment mensen van meer betekenis dan de Zweedse actrice in Zeeland. Vele bladen schreven echter ver halen over de actrice. Eén onzer verslaggevers had gis teren een ontmoeting met Ingrid Bergmann. Het verhaal is heus te mooi om niet in de krant te zet ten. *- lachen bij het horen van het misver stand, dat door de aanwezigheid van hun dochtertje op Walcheren- is ont staan. Het vond zijn oorzaak in het feit, dat de heer Hinske, een Duitse rege ringsambtenaar, bij pension „Acda" te Middelburg schriftelijk kamers bestel de tegen 29 juli. Men arriveerde hier echter twee dagen te vroeg, zodat de kamers nog niet in gereedheid waren gebracht. Het echtpaar Hinske en de jeugdige Ingrid namen toen hun in trek in hotel „Royal", waar zij in alle rust vier weken vakantie genoten. Om de één of andere reden kwamen de journalisten evenwel in Domburg te recht en achtervolgden daar een dame uit Krefeld, nadat er bij pension „Ac da" een briefkaart voor Ingrid Berg mann was gekomen, het 14-jarige meisje uit Bad Godesberg. De Terneuzense betonarbeider J. J. E. kwam enige tijd geleden bij de po litie van zijn woonplaats vertellen, dat het in Terneuzen niet erg pluis is. „De mensen maken er nog al eens een slippertje en er gebeuren erge din gen", sprak de man verbolgen tot de dienaren van de wet. De politie wilde echter graag weten, hoe E. aan deze inlichtingen kwam en toen vertelde de man, dat hij in de wintermaanden voor het naar bed gaan meestal „een straat om" liep en aan de achterkant van de huizen naar binnen keek naar wat er binnen zo al om ging. „Dat zijn dingen, die U helemaal niet aan gaan," zei gisteren de politie rechter te Middelburg, mr. B. S. Sie- perda tot E. toen deze zich voor zijn bemoeizucht moest verantwoorden. „Deze man probeert zich op te werpen als algemeen inspekteur voor handha ving van de goede zede," meende de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, die een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en f 50 boete vor derde. De politierechter legde E. f50 boete op. Voor de politierechter te Middelburg stonden donderdagmiddag verschillen de inbrekers terecht, die, werkend in groepjes van twee doch onafhankelijk van elkaar, waren binnengeslopen in Vlissingse restaurants. Op 10 maart waren dit de 22-jarige straatmaker H. M. v. d. S. en de eveneens 22-jarige J. M. du B., beiden uit Breskens, die in de stationsrestauratie te Vlissingen tijdens een nachtelijk bezoek geld en sigaretten wegnamen. De politierech ter, mr. Thöne, veroordeelde hen tot een voorwaardelijke gevangensstraf van zes weken met drie jaar proeftijd en f 40,boete, hetgeen conform de eis was. De jongelieden hadden zich, nadat zij de laatste boot naar Breskens had den gemist, via de keuken en een doorgeefluik toegang tot de restauratie verschaft. Zij verbleven er de gehele nacht en namen tegen de morgen mee, wat van him gading was. Wasgoed verdween In een nieuwe wijk van Vlissingen verdween in de maanden oktober en november vorig jaar voortdurend was goed van de drooglijnen. Na weken speuren kon de politie de Vlissingse verwarmingsmonteur J.B.S., die in ge zelschap was van mej. N.M. uit Vlissin gen op heterdaad betrappen. Het was met recht een waslijst van goederen, die deze twee op hun strooptochten had meegenomen. Mej. M. was gewend de „verkregen" spullen verder te dro gen, te strijken en in een kast op te bergen. Op die manier kreeg het twee tal, dat trouwplannen had, 'n aardige uitzet bij elkaar. Het reclasseringsraport bood mr. Van der Dussen echter veel houvast. Het bleek, dat beide partijen in hun leven met tal van moeilijkheden te kampen hebben gehad en hiermee re kening houdend kwam de officier tot een eis van drie maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en f50 boete voor S. en één maand voorwaar delijk met eyeneens drie jaar proef tijd voor mej. M. Nadat S. gezegd had alle schuld op zich te nemen, veroor deelde de politierechter beiden tot één maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en S. bovendien tot f 50 boete. „HA, DIE KAAT- >*,Ha, die Ruige Twee mosselvrouwen lachten. Twee potige werkarmen gingen de lucht in. De twee onafscheidelijke vriendinnen hadden elkaar weer gevonden, op de Rotterdamse markt bij de Hoogstraat. En als twee mosselvrouwen bij elkaar zijn, dan hebben ze het natuurlijk over hun koopwaar, de onvolprezen mossel, die voor Kaat en Ruige een huis dier is geworden. Ze kletsten honderduit over die stoere Zeewse vissers, die 't um toch maar weer steeds lapten om die stomme, maar verdraaid lekkere schaaldiertjes uit de baren op te vissen. Zo ging het honderdvijftig jaar geleden, maar zo zal het volgende week ook weer gaan, wanneer in Yerseke het 'feest der Oosterschelde' zal worden gevierd, dat dit jaar voor het eerst drie dagen in beslag zal nemen. Want ook dan zullen Kaat Mossel en haar vriendin Ruige Keet weer met elkaar klessebessen over oesters en mosselen, over Rotter dam en Yerseke. YERSEKE en dan in het bijzonder het comité „Zeeland-Presenteert" hebben hun uiterste best gedaan om de opening van het oester- en mossel seizoen dit jaar r.óg meer glans te ge ven dan andere jaren. Ze hebben er zelfs een Amsterdamse burgemeester bijgehaald, Jacob Braseman van den Anxter, maar dat is nog niet alles, want aan de vlootschouw zullen niet minder dan honderdvijftig schepen deelnemen. Behalve nagenoeg de ge hele vloot van Yerseke zullen ook van de partij zijn alle vissersvaartuigen van Bruinisse, Zierikzee en Tholen. En al is men dan in Yerseke pessimis tisch ten aanzien van de toekomst van de oestercultuur, men is optimistisch over het slagen van het „feest der Oosterschelde". De heer P. K. M. Verwijs, voor zitter van de onderafdeling pers en propaganda van het comité „Zee land-Presenteert" ontvouwde ons een uitgebreid programma, dat u in grote trekken kunt aantreffen op pagina 3, waarop Yerseke het voor het zeggen heeft. Een kleine aan vulling is echter wel nodig. Op de avond van de 28e augustus om acht uur zal namelijk op het sportterrein aan de Marijkelaan een spel worden opgevoerd door inwoners van Brui nisse, „Het Mosseloproer". Na afloop van de „rel" zullen vier muziekverenigingen een taptoe ten beste geven. Dat zijn „Kunst en Eer" uit Zierikzee, „Nu met Hope" uit Bruinisse, „Eendracht" uit Tholen en „Mozart" uit Yerseke. De eerste dag zal worden besloten met een groot vuurwerk, eveneens op het sportter rein. Vrijdagavond 29 augustus zal er van 7 tot 8 uur een gecostumeerde wielerwedstrijd worden verreden, ge volgd door een amusementsprogram ma van muziek en zang. Het zal nu niet „Nu met Hope" op de Paarden markt zijn, maar „Excelsior" uit Krui- ningen zal in de tent komen spelen. De adviseur van het comité „Zee land-Presenteert", Jaap („Vlaggetjes dag") Kolkman, hoofd van de afdeling vis, schaal- en schelpdieren van het voorlichtingsbureau voor de voeding, verwacht veel belangstelling, ook van Belgische zijde. België is immers ons belangrijkste exportland. Zeeland pro duceert jaarlijks 20 miljoen oesters en 50 miljoen kilo mosselen. Van de oes ters gaat 90 pet en van de mosselen zelfs 98 pet naar het buitenland en voornamelijk naar België. Zo zal dus Yerseke drie dagen zoe men van feestelijke aktiviteit. Nog schijnt het zonnetje voor de nijvere plaats aan de Oosterschelde, maar aan de kim verschijnen reeds de wolken. De Yersekenaren zijn echter mannen van de realiteit en daarom nemen z« het weer zoals het is. De opening van dit nieuwe oester- en mosselseizoen geschiedt nog bij zonneschijn. En daarbij past een blij gezicht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2