.Vrederust' kampt met nijpend tekort verplegend personeel TAL VAN NIEUWTJES VOOR HET GEZIN OP DE JAARBEURS Doe het zelj Tuinbouwers zeer ontevreden over sluiting Belgische grens Indonesië protesteert tegen brandje in haar vertegen woordiging te Den Haag Veel augurken en tomaten ZEEUWSCH DAGBLAD Meer en meer patiënten uit Zuid'Holland 54e jaarvergadering werd gisteren druk bezocht Einde Amsterdams melkconflict Geen sprake van normale handel Procureursgeneraal trekt van leer tegen psychiatrische rapporten Zware straffen tegen inbrekers gevorderd W oonwagenbe woners maakten rel in raadhuis In Djakarta: Kniebroeken en hemden met korte mouwen Libanon vroeg V.S. minder steun Van 2 tot 11 september te Utrecht Verkiezingen in Australië Dodelijk ongeluk op vliegbasis Eindhoven ISRAËLIËR WERELDKAMPIOEN BIJBELKENNIS Nieuwe pijp Donderdag 21 augustus 1958 PAGINA HET KERKGEBOUW van de'Inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom was gistermorgen om tien uur tot de laatste plaats bezet, toen drs J. Vlaardingerbroek, geref. predikant te Grijpskerke, zich gereed maakte een wijdingswoord uit te spreken. Talrijke leden van de Ver eniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland, voor het overgrote deel afkomstig uit Zeeland, waren naar het schitterend gelegen verpleegcentrum gekomen om de 54e jaar vergadering van deze vereniging mee te maken. Belangrijke vraag stukken stonden er niet op de agenda, maar wel meende voorzitter A. H. S. Stemerding uit Souburg enkele opmerkingen te moeten uiten over het nijpende tekort aan verpleegpersoneel. Vooral is de hulp nodig van veel jonge meisjes. De heer Stemerding gaf toe, dat tal van inrichtingen en verpleeghuizen met dit probleem te kampen hebben, maar toch achtte hij het gewenst er nogmaals bij zijn gehoor op aan te dringen wervingsacties te ontketenen. Nederland aan de verpleging worden gesteld. „Wij zullen ons meer moeten werpen op de korter verpleging eisen de patiënten", zo merkte hij op. In Halsteren is er nu pas een neurose inrichting „De Viersprong" ingericht, waar thans 36 patiënten vertoeven en binnenkort zal het vooropleidings instituut met zijn werk gaan begin nen. Het aantal verplegenden voor „De Viersprong" is evenwel zo wei nig, dat met zorg de toekomst moet worden tegemoet gezien. De heer Ste merding verklaarde niettemin te ho pen en te vertrouwen, dat God ver der het werk op „Vrederust" zal steu nen. Over de verdere plannen, die de inrichting nog op stapel heeft staan, liet de voorzitter zich niet uit. Drs Vlaardingerbroek bepaalde zich na het gezamenlijk zingen van psalm 1181 en het lezen van Matthéüs 18 114 tot de tekst 1 Kon. 16 27, welke hij nader belichtte in combinatie met Matthéü 25 40. De predikant zei, dat deze dag ons weer aan de naaste herinnert. Wij worden weer geconfron teerd met de moeilijkheden en zorgen van die naaste. Dan mogen wij niet gaan oordelen, want God ziet niet aan wat voor ogen is, maar Hij kijkt naar het hart. Dingen, die wij in ons leven belangrijk vinden, zijn voor God vaak onbetekenend. Hij schrijft ze niet eens op. Wel noteert Hij daden, waaruit de liefde tot Jezus Christus spreekt. God zet juist de naaste op ons pad, om te zien hoe we tegenover deze staan. De liefde is de vervulling der wet. Zonder de liefde tot Christus en de liefde tot onze naaste zijn wij nietige onwaar- digen. De heer Stemerding sprak daarna na het zingen van psalm 1383 zijn ope ningswoord uit. In het kort herdacht hij het overlijden van oud-voorzitter ds De Vries, wiens liefde tot Christus hem ertoe dwong zich geheel in dienst van „Vrederust" te stellen. Zijn voor beeld moge ons tot lering zijn, aldus de heer Stemerding, die voorts memo reerde het zilveren jubileum van de heer J. W. van 't Hoff uit Sint-Laurens als penningmeester van de vereniging. Hij wenste de inmiddels tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemde penningmeester van harte geluk. On middellijk daarna sprak de heer Van 't Hoff, die in het begin van dit jaar zijn werkzaamheden voor enige tijd moest onderbreken wegens een ern stige ziekte, een dankwoord. WERVING De voorzitter bracht voorts o. m. dank aan de heer F. Boon te Halsteren, die zich bijzonder inspant om perso neel voor „Vrederust" te verkrijgen. Hij stelde daarbij verder de afdelingen Breskens en Kruiningen als voorbeeld waar het erom gaat leden te werven voor de vereniging. De heer Stemer ding zei met vreugde te moeten op merken, dat het huisvestingsprobleem voor het „Vrederusf'personeel voor 'n belangrijk deel tenietgedaan is. In Hal steren konden zeven woningen worden betrokken, terwijl in Bergen op Zoom flats ter beschikking werden gesteld. Bovendien konden op het terrein zelf noodwoningen worden geruild. PERSONEEL Over het tekort aan verplegend per soneel zei de voorzitter nog, dat er thans een groter aanbod van meisjes is dan vroeger, maar het aantal in richtingen is thans ook veel groter dan voorheen. Er is nu veel meer vraag dan aanbod. Ook zei hij, dat er in de inrichting meer en meer patiënten uit Zuid-Holland komen. De verhouding tussen het aantal Zeeuwse en Zuid hollandse patiënten is thans ongeveer gelijk. Daar evenwel de bevolking van Zeeland stabiel blijft, wat in geen ge val gezegd kan worden van die van Zuid-Holland zullen in de toekomst de Zeeuwse patiënten misschien een min derheid gaan vormen. Dat is een ont wikkeling, welke wij zullen moeten aanvaarden, aldus de heer Stemerding. De voorzitter wijdde ook nog en kele woorden aan de eisen, die in Na het zingen van gezang 132 1 en 6 werden de jaarverslagen goed gekeurd. De heren J. L. Dregmans en mr. J. Thielen werden als bestuurs leden herkozen, terwijl de heren ds. P. Kloosterman, R. Batten en S. de Vlieger de plaatsen innamen van de heren ds. M. v. d. Klis, ds. J. H. Kluiver en mr. dr. R. W. graaf van Lijnden. Het middagprogramma bestond uit het optreden van „Zanglust" en „Euphonia", met medewerking van de heer A. Schuitman, orgel en de heer C. A. Geuze, piano. Mevr. C. Verton-Van Dort declameerde. „Na langdurig beraad zijn de con- sumptiemelkbedrijven" zo delen deze mede „met de süjtersorganl- saties In Amsterdam tot een oplos sing gekomen van het melkconflict, dat zijn oorzaak vond in de extra heffing van 1 cent door de regering, Met ingang van maandag 25 augus tus 1958 zal de volledige betaling, in clusief de omstreden cent, door de slijters worden verricht. De herhaalde toezegging van het ministerie om per 1 november a.s. de reeds geruime tijd uitgestelde verbe tering van de detailhandelmarche tot uitvoering te brengen, is aanleiding geweest tot wijziging van het stand punt van de slijtersorganisaties. Ge zien de onhoudbare toestand van de bestaande situatie in de beloning van de werkzaamheden van de melkhan delaar, hebben de bedrijven besloten de over de afgelopen zes weken ont stane achterstand voorlopig niet te vorderen. De ontevredenheid in Nederlandse tuinbouwkringen over de gang van zaken met betrekking tot de export van tuinbouwprodukten uit ons land naar België en Luxemburg is groot. Niet minder dan negen belangrijke produkten van de Nederlandss tuinbouw mogen niet meer naar België en Luxemburg worden uifcx gevoerd en dat alles is te wijten aan het Landbouwprotocol vaij de Benelux dat deze landen het recht geeft minimumprijzen vast tS stellen en de grenzen te sluiten indien de prijs in het eigen land ba* neden deze minimumprijs komt. Een aantal woonwagenbewoners heeft dinsdagmorgen een rel gemaakt in het gemeentehuis te Diever. Eind vorige week hadden drie families met hun woonwagens standplaats genomen in het gemeentelijk woonwagenkamp. Zaterdag morgen vroegen zjj om geld voor ben zine. Dit werd hun geweigerd, maar wel werden gezinsleden en later hele ge zinnen tegen beloning van gemeentewege te werk gesteld. Blijkbaar is dit niet naar de zin van de woonwagenbewoners geweest. Dinsdagmorgen eisten zij ter secretarie tenminste opnieuw geld om verder te kunnen trekken. Toen hieraan niet werd voldaan, haalden enige van hen alle „beschikbare" vrouwen en kin deren naar de secretarie waar men met zingen, lawaai maken, schoppen tegen de muren en besmeuren van ruiten, de orde verstoorde. Twee te hulp geroepen man- ne van de rijkspolitie werden zelfs be sprongen en moesten een waarschuwings schot lossen. Met veel moeite heeft men het gezelschap naar buiten weten te wer kend. Razend en tierend keerde het te rug naar het woonwagenkamp. Zeer on tevreden tevens over het feit, dat aan de uitnodiging aan de burgemeester, amb tenaar en politiemannen om „op de brink het jasje te komen uit trekken" niet werd voldaan. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, heeft gisteren bevestiging ge vorderd van de vonnissen tegen de 40- jarige koopman R. S. en de 40-jarige machine-bankwerker F. B., beiden uit Rotterdam, die door de rechtbank we gens het plegen van negentien zware inbraken in het gehele land waren ver oordeeld tot respectievelijk vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest en vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De psychiater, die B. had onder zocht zei in zijn rapport o.m. dat deze bankwerker dringend behandeld moet worden en dat de gevangenisstraf zo kort mogelijk moet zijn, zodat de man nog genezen kan. Maar de procureur-generaal zei in zijn requisitoir dat de rapporten van psychiaters er tegenwoordig niet zo zeer op gericht zijn de rechterlijke macht voor te lichten, maar om pro paganda te maken voor het vervan gen van de strafrechtsbedeling door psychiatrische behandeling. Bij het stelsel van de strafrechtsbedeling komt Se medische behandeling op de tweede plaats. Belangrijker is dat de maatschappij beveiligd wordt. En dit kan gebeuren door de wetsovertreder zo lang mogelijk achter slot te zet ten, meende hij. De verdediger van B., mr. H. A. Bouman uit Rotterdam, zei in zijn pleidooi dat de maatschappij er zijns inziens meer bij gebaat is als de mis dadiger genezen wordt. Hij bepleitte daarom een korte gevangenisstraf en psychiatrische behandeling. De verdediger van S., mr. W. A. van Es uit Delft, vond dat de beide verdachten gelijke straffen moesten krijgen, ook al had S. de leiding bij de inbraken gehad. Het hof zal op maandag 1 septem ber a.s. arrest wijzen. Dinsdagmiddag zijn in Galway de 25 niet geïdentificeerde slacht offers van de ramp met het KLM- vliegtuig „Hugo de Groot" ter aarde besteld. De foto toont de lange begrafenis stoet op weg naar de dodenakker. Aan het hoofd marcheren de man nen van het eerste Iers-sprekende legerbataljon van de Ierse repu bliek. Op de gehele Indonesische mannelijke gemeenschap is gis teren een beroep gedaan om slechts kniebroeken en overhem den met.korte mouwen te dragen. Deze aansporing op het gebruik van textiel te bezuinigen is uit gegaan van een jeugdorganisatie, „Simpat Sembilan" geheten, die daartoe werd geïnspireerd door de redevoering van president Soekarno op de onafhankelijk heidsdag. Soekarno zei hierin dat de jonge Indonesische republiek thans de fase van de „sociaal- economische revolutie" is binnen getreden. „Simpat Sembilan" drong er bij de regering op aan de invoer van eerste klas textiel te staken, ter wijl de strijdkrachten en de re geringsambtenaren werden uitge nodigd het voorbeeld te geven door het dragen van kortere broeken en kortere mouwen. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken wordt meegedeeld, dat de V.S. thans een Li banees verzoek om vijf miljoen dollar ter verbetering van de begroting be studeren. Berichten uit Beiroet, dat Libanon 100 tot 250 miljoen dollar wenst, wer den onjuist genoemd. De totale ge vraagde som is niet hoger dan 60 mil joen dollar. Onder de huidige omstandigheden is er geen sprake meer van een nor, male handel in tuinbouwprodukten met België. Vooral ook op de Zeeuwse veilin gen wordt dat in het bijzonder voor de appels ernstig gevoeld. De handel op België heeft hier een zeer be langrijke plaats ingenomen. Een steeds groter wordend kwantum ging de laatste jaren vanuit Zeeland naar de steden in België. GRENS DICHT Op 15 augustus ging echter de grens van België dicht voor de Nederlandse appelen. Ten opzichte van het vorig jaar was de Belgische minimumprijs voor appelen met twee cent per kg, verlaagd. Er was in tuinders- en han delskringen enige hoop dat de Belgen wat soepeler zouden worden in hun invoerpolitiek ten aanzien van appe len. Nog nooit is de grens voor appelen zo vroeg gesloten als dit jaar. In het overvloedige fruitjaar 1952 ging de grens van België ook vroeg dicht. Toen was het op 6 oktober. Nu was de laat ste dag van uitvoer van appelen naar België 14 augustus. In kringen, waar men te maken heeft met de handel in tuinbouwprodukten raakt men er steeds meer van overtuigd, dat het zo niet langer meer kan gaan. Ons belangrijkste tuinbouwexport- produkt zijn de tomaten. België sloot op 31 mei de grenzen voor dit Neder landse produkt. Deze grenssluiting duurde tot 8 augustus. Toen mochten er tot 14 augustus weer tomaten wor den ingevoerd, maar daarna ging de grens weer dicht. De invoer van bloemkool in België uit ons land werd op 24 juli stopgezet; rode en witte kool mogen sinds 19 juli niet meer naar België; bospeen sedert 1 juli; sla sedert 27 mei; uien sedert 5 augustus; bonen sedert 24 juli en dan appelen sedert 15 augustus. Hieruit blijkt dus dat het een lange lijst is en dat het een^erg droevige zaak is zoals België omspringt met de bepalingen in het landbouwprotocol. INVOER VAN BONEN Een schrille tegenstelling hiermede vertoonde wel de invoer van bonen uit België in ons land. We zagen, dat Ne derlandse bonen sinds 24 juli niet meer naar België geëxporteerd mochten worden. België had namelijk voor dit produkt een minimumprijs vastgesteld van f 62,70 per 100 kg. De prijs voor bonen kwam hier beneden en de in voer werd stopgezet. Tegelijkertijd werd ons land echter overstroomd met goedkope Belgische bonen. De fabrieken konden deze vol op kopen voor prijzen die lagen rond De Indonesische minister van bui-ramis met het Nederlandse ministerie tenlandse zaken, Subandrio, heeft woensdag verklaard dat de poging tot brandstichting in het gebouw van de Indonesische diplomatieke verte genwoordiging in Den Haag op zon dag jongstleden, door de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiger Ma markt van een revolutionaire vorm, die heel prettig in de hand ligt. Niet alleen de stenen, maar ook de bruyère- pijp is nu met verwisselbare kop le verbaar. Een herenhorloge van f45.000 is aardig om te bekijken, maar zal wel geen kopers vinden. Op de Najaarsbeurs, die van 2 tot De altijd roestende stempelkussen-doos en met 11 september te Utrecht gaat ook verdwijnen, nu voor het eerst gehouden wordt, zullen 2500 fir ma's een overweldigende hoe veelheid produkten uit 24 landen uitstallen. Hieronder bevindt zich weer een aantal aardige nieuwe snufjes voor het gezin, hoewel het niet zal meevallen om deze op te sporen in de 34000 vierkante meter expositieruimte. We hebben daarom maar vast 'n greep voor u gedaan. Als de heer des huizes bromfiets- of mo torrijder is, zal hij zeker belangstel- plastic-stempeldozen op de markt ver schijnen. De opmars van het plastic zet trouwens ook in het rijk van de huisvrouw met onverminderde kracht door. Voor haar zagen we een plastic roomklopper, waarbij het lo pend gedeelte uit nylon is vervaardigd. firma antwoordt hierop met een collec tie zeer fraaie damespennen van gro ter formaat, die gevuld worden dooi er eenvoudig een nieuwe „inktpatroon" in te stoppen. Een Duitse firma pre senteert een mooie maar dure klok voor de slaapkamer, gecombineerd met een schemerlamp. Het geheel doet sterk aan het befaamde uurwerk van de familie Stastok denken. Deze klok wekt u 's morgens en ontsteekt dan automatisch de lamp. Na tien minuten gaat de lamp echter op discrete wijze weer uit, als u aan het vermaan van de wekker geen gehoor belieft te schenken. Gevolg: een geruisloze gang en beslist Electrische kachels zijn handig, maar roestvrij. Ook het ouderwetse metalen wasbord krijgt op deze beurs een con current in plastic. Zelfs de oude, trou we peperclips dreigt trouwens van zijn plaats te worden gedrongen door een nieuw zusje van kunststof, dat er ech ter nog wat frêle uitziet. duur. Op deze beurs wordt daarom een nieuw type gebracht, dat zichzelf 's nachts opwarmt met de goedkope nachtstroom waarvan ook de boiler profiteert Overdag laat de kachel de aldus verzamelde warmte in een door de gebruiker te bepalen tempo en hoe- SSJSSE 7Z de Vindi?g va" een zeer praktisch en ruimtesparend is een Nederlandse firma: een doorzichtige borde„rek voor in de kast, waarop die- Bordenrek veelheid weer vr«- Doe het zelf van Buitenlandse Zaken is besproken. De heer Maramis eiste krachtige maatregelen van de Nederlandse re gering tegen herhaling van zo'n in cident. De nationalistische „Suluh Indone sia" schreef gisteren in een hoofd artikel, dat het incident bewezen heeft dat de veiligheid van de Indonesiërs en hun bezittingen in Nederland niet gewaarborgd is. Het blad voegde daar aan toe, dat de Anti-Nederlandse cam pagne van Indonesië in december werd uitgevoerd „in overeenstemming met het internationale recht" en dat de „veiligheid van de Nederlanders en van de Nederlandse diplomatieke missie in Indonesië gewaarborgd was". Het bericht over de poging tot brandstichting werd door de meeste dagbladen in Djakarta onder vette koppen gepubliceerd. Premier Menzie heeft in het Austra lische huis van afgevaardigden medege deeld dat op 22 november a.s. algemene verkiezingen in Australië zullen worden gehouden. Mennzie voegde hieraan toe gouver neur-generaal Sir William Slim te heb- zocht het parlement op veertien oktober te ontbinden. 25 cent per kg. Volkomen onbelem merd vond deze invoer plaats. Vele honderden tonnen bonen zijn uit België ons land ingevoerd, terwijl er geen Nederlandse bonen naar Bel gië mochten. De Nederlandse tuinders konden slechts met grote moeite hun honen verkopen voor prijzen dl# slechts even boven 25 cent per kg. la gen bij een kostprijs van 35 tot 40 ct, per kg. De bonenteelt in ons land was dit jaar een grote teleurstelling voor de telers. Er zal beslist een andere basis ge vonden moeten worden voor de handei in tuinbouwprodukten binnen de Be nelux. Op 10 juni jL is bij de Tweede Ka mer een ontwerp van wet ingediend ter goedkeuring van het Beneluxver- drag met de daarbij behorende over eenkomsten. Vooral de bepalingen van de bij het Unieverdrag behorende Overgangsovereenkomst houden zeer grote gevaren in voor de export van onze Nederlandse tuinbouwprodukten. Het Landbouwschap heeft over deze materie een uitvoerige brief ge schreven aan de leden der Tweede Kamer. Aansluitend hierop heeft ook het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen hierover een brief gericht tot de Kamerleden. Met na druk wordt daarin gewezen op de gevolgen voor onze tuinbouw van een aanvaarding van het Uniever drag in ongewijzigde vorm. Er wordt in op aangedrongen dat de „kost prijs als basis voor de minimum prijzen" uit dit verdrag wordt ver wijderd. Hieraan immers heeft ons land de herhaalde Belgische grenssluitingen te danken. Het bestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen acht de ge varen, die er schuilen in de overgangs overeenkomsten van het Beneluxver- drag voor de Nederlandse tuinbouw zo ernstig, dat het ook heeft besloten zich terzake tot de Europese Commissie te wenden. Op de vliebbasis Eindhoven van d« koninklijke luchtmacht is dinsdag middag een ongeluk gebeurd dat het leven heeft gekost aan de 30-jarige korporaal eerste klasse vliegtuig- monteur P. J. L. uit Eindhoven. De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt hierover mede dat tengevolge van het feit dat de chauffeur van een militaire vrachtauto, tijdens een rit over de basis, onvoldoende rekening hield met de hoogte van de kap van de uaadbak, deze kap bij het passeren van een stilstaand vliegtuig de staart van dit toestel raakte. Dit vliegtuig, waaraan werkzaam heden werden verricht, reed door de duw van de auto enige meters voor uit. De korporaal, die zich op dat ogenblik onder het vliegtuig bevond, werd aan het hoofd gewond. In zorg wekkende toestand is hij naar het Binnengasthuis te Eindhoven ge bracht en vandaar naar een zieken huis in Tilburg. In de - loop van de avond is hij daar overleden. De heer L. was gehuwd en vader van twee kinderen. Op de Venlose veiling is dinsdag een recordhoeveelheid van 1.300.000 kilo gram augurken aangevoerd. Dit komt overeen met 130 wagons. De prijzen voor de a-sortering (de allerkleinste inmaakaugurkjes) liepen van 78 tot 83 cent per kilogram. Van de 410.000 ki logram d-sortering liepen echter 100.000 kilogram „door de klok", even als 170.000 kg „bommen". Deze partij en werden vernietigd. Er lopen ook grote partijen c- en cc- tomaten „door de klok". Deze tomaten worden niet vernietigd. Het veiiingbe- stuur heeft met enige conservenfabrie- ken een overeenkomst afgesloten om deze tomaten voor tien cent per kilo gram, dat is de helft van de normale minimumprijs, aan de conservenindu- strie over te doen. De tomatenaanvoe- ren bewegen zich thans tot 330.000 ki logram per veilingdag. kap voorzien van een ruitenwisser, De ze wisser wordt in beweging gebracht door een aan de kap bevestigde waaier, die door de luchtstroming gaat draaien. Men behoeft dus nu bij regen niet meer met onbeschermde ogen te rijden en bij droog weer kan de kap zonder wis ser worden gebruikt. We zagen verder een veelzijdige patent- pe, platte en ontbijtborden boven el kaar geplaatst kunnen worden. Er komt nu ook een speciaal preparaat in tubes aan de markt om leren handschoenen werkelijk grondig te reinigen. Handig is het eenvoudige electrische brood rooster, dat niettemin twee sneedjes aan beide kanten tegelijk roostert en dus het omdraaien overbodig maakt. „Inktpatroon' drijver voor de liefhebbers van de Een enquête heeft uitgewezen, dat een edele hengelsport, die op vijf verschil- vrouw een niet al te kleine vulpen pre- lende manieren kan worden gebruikt. fereert, maar een hekel heeft aan het Er komt ook een nieuwe pijp aan de vullen van zo'n pen. Een Amerikaanse Op deze beurs is een. grote afdeling ge wijd aan het zelf-doen van allerlei grote en kleine karweitjes in huis. U kunt hier alle inlichtingen krijgen over het zelf schilderen van de keuken over het maken van eenvoudige meubelen, het zelf leggen van parket en honder den zaken meer. Er worden regelma tig demonstraties gegeven met de nieuwste materialen en gereedschap pen. De internationale tentoonstelling „Doe het zelf" waaraan 50 bedrijven deelnemen, is in tegenstelling tot de rest van de Jaarbeurs ook 's avonds geopend. De 30-jarige Amos Hasjam, een Israëlische kantoorbediende, heeft woensdagochtend vroeg te Jeruzalem een internationale radio- en televisiewedstrijd in bijbelkennis gewonnen en daardoor beslag gelegd op de titel „wereldkampioen in bijbelkennis". Zijn concurrenten waren veertien bijbeldeskundigen uit dertien landen. plaats van bijbelteksten. De prijzen werden uitgereikt in te genwoordigheid van president Isaac Ben Svi en premier David Ben-Goeri- on. De wedstrijd, die met grote belang stelling werd gevolgd, maakte een be langrijk onderdeel uit van de feesten ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van de staat Israël. Eén der vragen luidde: „Wie was volgens de bijbel de eerste man die een wedstrijd organiseerde?" De Co lombiaanse kampioen antwoordde „Salomo". De Mexicaanse kandidaat noemde de namen van alle mensen in de bijbel die zich bedronken hebben. De tweede plaats werd ingenomen door de 42-jarige Franse protestante mej. Simone Dumont, die godsdiensti ge boeken voor kinderen uitgeeft, en de derde plaats door de 39-jarige mej. Irene Santos, een zevende-dag adven- tiste uit Brazilië. De Nederlandse deelneemster, mej. Nieuwland, had zich in de finale, waar in nog zeven kandidaten meedongen, weten te plaatsen. De verovering van de titel door Hasjam werd reeds voorzien, want hij gaf zonder aarzeling en vrijwel on middellijk volledig gedetailleerde ant woorden. Hij noemde zelfs precies de

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3