RAPPORT V.N. OVER STRAAL VLIEGTUIGEN IN RURGERLUCHTVAART €sso Tweede Kamerlid stelt vragen over prijsval van fruit Economische betekenis noord oostelijke doorvaart VAR wil grotere vergoeding STINA FREE BEREIDT ZICH RUSTIG VOOR OP KANAALRACE Straalvliegtuig stortte op auto's W W apenzendingen van Ver. Staten naar Indonesië? Chefarine „4' GEHEIMZINNIG BRANDJE IN INDONESISCHE LEGATIE Jeudig echtpaar zeilt om de wereld STRIJD OM ERFENIS VAN 1500 MILJOEN DOLLAR Veel moeilijkheden venvacht Gewonde vrouw van Zweeds schip gehaald Hersenvliesontsteking in Z.-Korea je hebt er Joliot-Curie geëerd Trainer Vriens: Zwemmen navigatie en geluk" Het wakend oog van Esso duidt in Uw motor NIEUWE ESSO BENZINE verrijkt NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL „Grand prix" voor Nederlandse landbouw op Expo beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Gegevens over afstamming spaarzaam Zeeuws- Vlamingen maken goede kans Japans protest tegen Britse kernproeven 2Ü augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 VERSCHILLENDE grote luchtvaartmaatschappijen betwisten de Juistheid van een speciale studie door de Verenigde Naties waarin wordt voorspeld dat de luchtvaartmaatschappijen en de regeringen voor ernstige economische problemen zullen komen te staan, nu het straalvliegtuig ook in de burgerluchtvaart zijn intrede heeft gedaan. Dit blijkt uit een memorandum van de IATA, de Internationale Ver eniging voor het luchtvervoer. DE STUDIE handelt over de econo mische gevolgen van het in dienst stellen van straalvliegtuigen met groot vliegbereik. De studie werd voorbereid door de commissie voor het luchttrans port van de Internationale Organisatie voor de Burgerluchtvaart (ICAO), een afdeling van de Verenigde Naties. Het rapport, dat nog niet door de IC A O is aangenomen, verwacht dat door het in dienst stellen van straal vliegtuigen binnen enkele jaren een ernstige industriële overcapaciteit zal ontstaan, terwijl een overschot aan zuigervliegtuigen waarschijnlijk wordt geacht. De IATA, die het merendeel van de ■luchtvaartmaatschappijen in de vrije wereld vertegenwoordigt, heeft in het memorandum aan haar leden gesteld dat het rapport van ICAO op een aan tal veronderstellingen berust die zeer wel onjuist kunnen blijken te zijn. Het rapport van de ICAO zegt dat de hoge aankoopprijs der nieuwe vlieg tuigen en de moeilijke verkoopbaar heid der verouderde vliegtuigen in de toekomst tot grote financiële proble men zal kunnen leiden. Teneinde de positie van de luchtvaartmaatschap- Deze kaant laat duidelijk zien, welke economische betekenis de noordoostelijke doorvaart voor de scheepvaart kan krijgen. De route JapanLonden, welke via het Panamakanaal ongeveer 22.200 kilometer bedraagt wordt dan verkort tot ongeveer 12.100 kilometer. Voor oliepijpleiding De Verenigde Arabische Kepubliek wenst van de Trans-Arabian Pipeline Company een grotere vergoeding voor de pijpleiding, die over het Syrische ge bied loopt. In een officieel communique wordt gezegd, dat de commissie voor de eco nomische politiek voor het Syrische deel van de V.A.R., op een bijeenkomst onder voorzitterschap van de vice-pre sident, Akram Houran, heeft besloten de nodige stappen te ondernemen om, zonder uitstel het recht van de schat kist zeker te stellen op hogere vergoe ding door de tap. Hieraan wordt toegevoegd dat dit besluit is genomen nadat de vroegere onderhandelingen over een verhoging der ontvangsten uit de pijpleiding, op nieuw zijn bezien. De commissie heeft een ontwerpresolutie aanvaard, waarin de oprichting van een gezamenlijke olieraad voor de Verenigde Arabische Republiek wordt voorgesteld. pijen redelijk gezond te houden, zullen de regeringen wellicht gedwongen zijn de belasting- en subsidiepolitiek te herzjen en groter aandacht te besteden aan bilaterale overeenkomsten inzake de vlieglijnen, aldus de ICAO. Ander zijds zullen grotere uitgaven noodza kelijk zijn ten behoeve van de vereiste verbetering en uitbreiding van vlieg velden en andere installaties. De IATA stelt bovendien dat het rapport van de ICAO een ongegrond pessimistische visie heeft op de huidige recessie in het economisch leven. Een zeesleepboot en een loodsafhaal- boot zijn gisternacht uitgevaren om hoip te brengen aan een gewonde vrouw aan boord van 't Zweedse schip „Ring" (1396 ton) van de Svea Line te Stockholm. Via Scheveningen-radio had de kapitein gemeld, dat een van de vrouwelijke opvarenden was geval len en een ernstige hoofdwond had op gelopen. Uit Den Helder ging de sleepboot „Zeeland" van de N.V. Bureau Wijs muller naar zee om een arts aan boord te brengen. Het Zweedse schip had als positie opgegeven „ter hoogte van het vuurschip Texel". Later bleek het ech ter voor IJmuiden te liggen, waarna men besloot personeel van de ongeval- lendienst van Velsen en een arts met de loodsafhaaiboot „Geep" naar de „Ring" te brengen. De vrouw bleek dermate ernstig gewond, dat zij ter ob servatie in een ziekenhuis moest wor den opgenomen. Er heerst een epidemie van hersen vliesontsteking in Zuid-Korea, die, blij kens een mededeling van het ministerie voor openhaar welzijn, tot na toe aan 71 personen het leven heeft gekost. Tweehonderd lijders aan de ziekte wor den thans behandeld. Volgens te Seoel verschijnende dag bladen beschikt de Zuid-Koreaanse re gering over onvoldoende middelen, om de ziekte te bestrijden. Ingezonden, mededeling (Adv.) In de toasted Princeton komen tie aromavolle Burley-tabakken geheel tot him recht. Op de binnenplaats van de Sorbonne, de Parijse universiteit, is dinsdagoch tend een plichtigheid gehouden ter na gedachtenis van Frederic Joliot-Curie, de Franse atoomgeleerde, die eind vo- vige week overleed. Francis Perrin, de hoge- commissaris voor atoomenergie een functie wel ke Joliot-Curie ook heeft bekleed ver klaarde dat het overlijden van de ge leerde niet alleen een verlies voor de universitaire gemeenschap en de we tenschap in Frankrijk betekent, maar ook een verlies voor de gehele wereld. Perrin herinnerde aan de grote bijdra ge, welke Joliot-Curie voor en na de tweede wereldoorlog heeft geleverd tot het Franse kernonderzoek. .De minister van onderwijs, Jean Ber- tholn, sprak in dit verband ook over het werk van Irene Joliot-Curie, die in 1956 is overleden, en haar ouders Pierre en Marie Curie. ER HEERST WEER opwinding in het kleine Margate, het vriende lijke badplaatsje aan de Engelse zuidwestkust. Negenentwintig zwem mers en zwemsters uit vijftien landen zijn naar Kent getrokken om te trainen voor de zevende Kanaal-race, die in de nacht van donderdag op vrijdag wordt gehouden. Eén van de achttien buitenlanders is de 20-jarige Stina Free uit Bergen op Zoom, de enige Nederlandse deel neemster aan deze lange afstanduredstrijd. ste deelnemer is de Zweedse journalist Karl Erik Martin, die 55 jaar is; de jongste de 19-jarige Engelse Rosemary George, die iedereen vertelt dat ze lui is en heel lang wil slapen. Liefst 14 uren per dag. Toen men Ad Vriens, de trainer van de blonde Stina Free vroeg, wat hij dacht van de kansen van zijn pupilantwoordde hij met de woorden die de Britse Brenda Fi sher heeft gesproken nadat zij in 1951 het record voor dames had verbeterd „Een Kanaal-race be staat voor 30 procent uit zwem men, voor 40 procent „navigatie" en voor zeker 30 procent uit ge luk OM EEN UUR in de nacht zullen de gegadigden naar de vorstelijke prijzen die organisator Billy Butlin heeft uit geloofd de strijd gaat om maar liefst 1800 Engelse ponden, dat is on geveer 20.000 guldenbij Kaap Griz Nez aan de Franse kust in zee gaan. Hemelsbreed is de afstand van Kaap Griz Nez naar Dover ongeveer 33 kilometer, doch de zeestromingen. de wind en het getij maken dat deze zwemmers vele kilometers meer moe ten afleggen. Verleden jaar gin de strijd voorna melijk tussen de dames, toen behaalde de Deense Greta Andersen olym pisch kampioene 100 meter vrije slag tijdens de spelen van 1948 de zege, die haar een trofee ter waarde van 11.009 gulden en een geldprijs van 5090 gulden opleverde. Aangezien Greta Andersen getrouwd is met een Ameri kaan en thans in de Verenigde Staten woont, komt zij dit jaar voor Amerika uit. Ook nu start de olympisch kam pioene van 1948 als de grote favoriete. Bij de heren zijn de Braziliaan Al fredo Camarero en de Brit Gordon Hill de voornaamste kanshebbers. De oud- Ingezonden mededeling (Adv.) Gebruik daarom uitsluitend met alle eigenschappen van bovensmering O Volgens berichten in Djakarta, zal Indonesië Rusland gaan helpen hij het nieuws in de Indonesische taal. Een oefenstraalvllegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is maandag j.l., nadat een der motoren in brand was gevlogen, op een aantal auto's neergestort, die geparkeerd waren ln de omgeving van de militaire vliegba sis te Myrtle, in Zuld-Carolina, Vier personen, onder wie twee kinderen, zijn hierbij om het leven gekomen. De twee inzittenden van het vliegtuig zijn, met ernstige brandwonden, in het zieken huis opgenomen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Dijk, heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening o.m. de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het de minister hekend, dat in de afgelopen week een scherpe prijsval van het fruit is ingetreden? 2. Kan de minister mededelen, of naar zijn mening, indien de prijsontwik keling zich op dit niveau zou voort zetten, gevaar zal bestaan, dat de interne financiële weerstandskracht van de desbetreffende bedrijven zal worden verzwakt, en dit wel in het bijzonder van de zeer grote groep bedrijven, die in het vorig jaar een slechte oogst hebben gehad en dus toen niet hebben kunnen profiteren van de toen hoge prijzen? 3. Heeft de sluiting van de Belgische grens voor de import van Neder landse appelen op 15 augustus plaatsgehad overeenkomstig de be- HEÏ WEER VAN NEDERLAND indewintersdeajm d9helftvanal!ewtnde™tefflperatuur29°'c Haast uit hetZui<Jen.f"J" Tj"/** in de zomer is de qern. temperatuur 17.CC. indeherfst is de gem. temperatuur 10,Z°C. gem. heeft lop de 10 da gen een heldere hemel gemheef t lop de3dagen eenzware bewolkinq daa« gem. zijn ér 18 écht warme zomerse feit gemzijner25(fagen EJtorweerperjaar gemzijn er39dgn.w»i oa vorst voorkomt Het Perzische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat er tot dusver 135 slachtoffers zijn geborgen van de jong ste aardbevingen. palingen van het landbouwprotocol? Kan de minister mededelen: a) welke Nederlandse tuinbouwpro- dukten thans nog in België kunnen worden ingevoerd en of het prijs verloop van deze produkten zo danig is, dat eerlang ook grensslui- ting voor deze produkten is te ver wachten, b) van welke Belgische tuinbouwprodukten nu de import in Nederland vrij is, c) of het prjjs- verloop van alle sub b) bedoelde produkten in Nederland zodanig is, dat in het kader van het landbouw protocol Nederland verplicht is deze Belgische produkten nog te accep teren? Kan de minister verder mededelen: a) of de Belgische minimumimpórt- prijzen voor tuinbouwprodukten en in het bijzonder voor appelen zijn gebaseerd op kostprijsberekeningen, b) of de in België gemaakte kost prijsberekeningen zijns inziens de toets van vergelijking met die, door het L.E.I. opgemaakt, kunnen door staan en met name of, indien hem dergelijke berekeningen in Neder land werden voorgelegd, hij deze, indien nodig, als basis voor zijn be leid zou aanvaarden? Kan de minister ten slotte mede delen, welke tuinbouwprodukten en in het bijzonder welke fruitsoorten thans nog uit andere landen dan België hier te lande worden geïm porteerd? De „New York Times" heeft giste ren gemeld, dat de Verenigde Staten lichte militaire uitrusting voor het In donesische leger door de lucht naar In donesië zendt een stap die een be langrijke verandering in de politiek van Washington inluidt. De correspondent in Djakarta van het blad, die dit meld de, ontleende zijn gegevens aan „wel ingelichte kringen". Volgens deze gegevens hebben ver schillende „Globemasters" van de Ame rikaanse luchtmacht een verscheiden heid van materiaal vanuit Japan naar het vliegveld Kemajoran in Djakarta overgevlogen. Vrijdag jl. arriveerden twee „Globemasters" en maandag nog maals twee. Aan het bericht werd nog toegevoegd, dat volgens onofficiële inlichtingen nog meer materiaal per schip onderweg ls. In de Indonesische hoofdstad, aldus de correspondent tenslotte, verwacht men binnenkort een bekendmaking van Washington over haar nieuwe houding tegenover het regiem van Djakarta. De beoordeling van de national* inzendingen op de wereldtentoonsteE ling 1958 te Brussel heeft voor dt landhouwinzending van de Neder, landse afdeling goede resultaten op geleverd. Niet alleen is de hoogste onderscheiding, de „Grand Prix", toe gekend, maar bovendien zijn drie gouden en twee zilveren medaljes toegewezen. De „Grand Prix" is toegewezen aan het landbouwpaviljoen als geheel, terwijl de gouden en zilveren medal jes zjjn bestemd voor onderdelen van de inzending, het wetenschappelijk onderzoek met betrekking tot de Ne derlandse aardappelen en de cultuur techniek. Deze inzendingen staan onder aus piciën van de stichtingen voor poot- aardappelpropaganda en consumptie- aardappelpropaganda en van de cul tuurtechnische dienst, de N.V. Gront- mij en de Nederlandsche Heidemaat schappij. Een denazificatierechtbank in west-Berlijn heeft maandag de inbe slagneming gelast van de eigendom men in west-Berlijn van wijlen dr. Otto Dietrich, een vroegere perschef van Hitier. De eigendommen hebben een waarde van 700 mark. Ingezonden mededeling (Adv.) Bij pijn, griep ol „landerig gevoel zorgt een enktl labiet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! Naar wy vernemen heeft de Indone- sische vertegenwoordiging hl Den Haag In de IJmuidense haven is gisternacht het jeugdi ge Amsterdamse echtpaar Nagel en hun jonge zoon Nollie aan een reis om de wereld met het zeiljacht ,Zeejutter" begonnen. Het drietal denkt over deze reis, die via Las Palmas en het Panama kanaal naar Sydney in Australië en het Suezka- naal terug naar Neder land leidt, ruim vijf jaar te doen. De „Zeejutter" is niet voorzien van een motor, zodat de gehele tocht zeilend moet wor den gemaakt, zoveel mo gelijk zal van de stromen op de verschillende oce anen en zeeën worden geprofiteerd. De „Zee- jutter" is een 9,60 meter lange verbouwde stalen reddingssloep van het stoomschip „Volendam". In de afgelopen vijf jaar heeft de heer Nagel de sloep in Durgerdam en in het lozingskanaal te Am sterdam verbouwd tot 'n van twee masten voor zien kitsgetuigd jacht. De drie kooien, reserve-on derdelen en mondvoor raad bevinden zich in het voorschip; het dagver blijf en de tanks voor 700 liter drinkwater en 180 liter petroleum in het middenschip, en een klei ne keuken in het achter schip. Het scheepje heeft drie waterdichte schotten. Gerard Nagel is als lasser werkzaam geweest op enige scheepswerven. De Atlantische Oceaan wordt overgestoken in de richting van Las Palmas op de Canarische Eilan den. Daar heeft een oude vriend reeds werk voor hem gevonden. Zodra voldoende verdiend is, wordt de reis voortgezet. „Van navigatie weet ik niet veel af", vertelde Gerard Nagel bij het ver trek uit IJmuiden. „Ik heb echter een hoop kaarten en een kompas aan boord. De koers kan ik uitzetten en een gegist bestek je komt dan ook wel. Verder zullen we af wachten waar de wind ons brengt". Ongeveer 700 mensen azen op het ogenblik naar een erfenis ter waarde van 1500 miljoen dollar. Het enige dat de toekomstig-welge- stelden, die in Nederland, Amerika, en België wonen, moeten doen, is bewijzen dat zij afstammen van een zekere graaf Bette. In de eerste plaats komen mensen met de achternaam De Betuwe veel voorkomend in Zeeuws-Vlaanderen in aanmerking. De naam van de graaf is nl. in de loop der tijden aan een wijziging onder hevig geweest. gekregen. Er is nu zelfs zoveel geld te verdelen, dat het grote aantal gegadig den de spoeling wel wat dunner maakt, maar toch kans heeft op een bedrag van twee miljoen Amerikaanse dollars per man! Hoe echter te bewijzen dat men wer kelijk van graaf Bette afstamt? Velen hebben reeds een tocht gemaakt naar Sas van Gent, Oostburg en IJzendijke, die de meeste gegadigden onder hun inwoners tellen, om ter secretarie on derzoek te doen naar gegevens oveï de afstamming. Veel verder komt men er echter niet, want bij de abdijbrand van Middelburg is een groot gedeelte van de gegevens verloren gegaan. Het paroehieregister van IJzendijke, waar van men veel heil verwachtte, biedt ook al weinig hoop, want in de tijd dat de belangrijkste knooppunten in het geslachtsregister moeten zijn ont staan, was IJzendijke nog geen aparte parochie. De Amerikaanse mededingers zijn de zaak grondig aan het aanpakken (van hen is ook de waardeberekening), zo dat men in Nederland, wil men zich de kaas niet van het brood laten eten, ook een intensieve jacht zal moeten maken naar de bewijzen van afstamming. De familie De Gruyter, die door hu welijk aan de familie De Betuwe ver want is, schijnt een grcte activiteit te zullen gaan ontplooien. Sinds 1792, het jaar waarin de graaf in Lede (België) stierf, hebben zijn toen al waardevolle bezittingen, ge legen in Frankrijk, België, Duitsland en Zwitserland, steeds meer waarde maandag de aandacht gevraagd van het ministerie van buitenlandse zaken voor een zondagavond ontdekt brandje in het gebouw aan de Jan Evertstraat. De brandweer, gealarmeerd door bewo ners in de omgeving, was zondagavond spoedig ter plaatse en kon 't beperken tot twee markiezen van de beneden verdieping. Het vermoeden, dat er brandstich ting in het spel was, werd versterkt door een telefonische mededeling aan de nachtbode van de vertegenwoordi ging zondagavond om tien uur, een kwartier na het ontdekken van de brand waarin werd gezegd: „Lak ker hé?, er zullen nog ergere dingen gebeuren". Het ministerie van buitenlandse za ken heeft de Indonesische vertegen woordiger maatregelen toegezegd om herhaling te voorkomen. Het is niet be kend of dit zal betekenen dat de poli tionele bewaking van het gebouw zal worden hervat. Na de gebeurtenissen ln Indonesië van het vorig jaar is het gebouw van de Indonesische vertegen woordiger enkele maanden door bewa pende politie bewaakt. Kort geleden is deze bewaking opgeheven. Japan heeft dinsdag geprotesteerd tegen het voornemen van de Britse regering om in dit gebied van Christ- mas-eiland een nieuwe reeks kern proeven te nemen. In een nota, welke aan de Britse ambassadeur te Tokio ter hand werd gesteld, zegt de Japanse regering dat humanitaire overwegin gen belangrijker moeten worden ge acht dan behoeften van militaire en

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3