Raadsels in Innsbruck stenovita OLLE, Aannemer bouwde zonder vergunning van b en w RADIO EN TELEVISIE f#! ADVERTEERT IN DIT BLAD het Eskimo- jongetje Kantonrechter Middelburg Nrd.-Bevelandse boer „vond" radicaal middel België en Luxemburg zetten invoer van appels stop Bruinisse op televisiescherm Oplichting voor 14 mille verwlgverhaal JPuzzei mee 6 AAO vnjaag id augustus iVto iïeuwstn dagblaö PAGINA 4 „Als er geen vergunning komt, zal de zaak wel afgebroken moeten wor den", zei woensdagmorgen de officier van justitie te Middelburg, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop tegen de 39-jarige timmerman-aannemer P. M. uit Sint Laurens. Deze had gedurende de maanden februari en maart van dit jaar verbouwingen uitgevoerd aan een woning van de landbouwer C. M. aan de Spinhuisweg in Middelburg, zonder dat het hoofdstedelijke college van b. en w. hiervoor toestemming had ver leend. De aannemer kreeg een boete van f 50, conform de eis, en de land bouwer zal f 25 moeten betalen, het geen eveneens overeenkomstig het voorstel van de officier was. M. gaf onmiddellijk toe, dat hij voor de veranderingen, die hg in het huis aanbracht, geen vergunning had. Maar ik stemde in met het verzoek van M., omdat er nagenoeg geen werk was en mijn mensen op die manier weer aan de slag konden", aldus de aannemer. Hij had er niet bij stil gestaan, dat hij voor dit karwei, dat uit louter binnen werk bestond, een vergunning moest hebben. Een opzichter van Bouw- en Woningtoezicht had hem evenwel be zig gezien en proces-verbaal opge maakt. De aannemer wees er nog op, dat hij om een vergunning te krijgen een lan ge weg had moeten bewandelen en dat, terwijl zjjn arbeiders niets te doen had den. BOTSAUTO. De 44-jarlge landbouwer S. J. D. uit Wlssenkerke stond terecht, omdat hij 12 april met zijn auto, toen hij in de Singelstraat te Goes wilde wegrijden, opzettelijk een voor hem geparkeerd staande auto had geramd. Met zeer veel worden maakte de man de kanton rechter duidelijk, wat hiervan de reden was. „Ik was naar de bioscoop geweest." „Was het een wild-west film?" vroeg mi'. Moolenburgh. „Doet dat ter zake?" vroeg D. ve nijnig. ,,'t Zou kunnen", opperde de kanton rechter. De landbouwer Het hem echter ra den naar hetgeen zich op het witte doek had afgespeeld en vervolgde met te zeggen, dat hij haast had om de boot naar Noord-Beveland te kunnen halen. Toen hij met zijn auto wilde wegrijden, werd hij hierin belemmerd door een andere wagen, die voor de zijne stond. Hij gaf een signaal, maar de jongelui in de andere auto wuifden vrolijk naar hem en lachten nog eens vriendelijk om zoveel lawaai. D. pro beerde het nogmaals en reed zijn auto tot vlak bij de „voorligger", zonder resultaat evenwel. En de laatste boot lag te wachten. „Wat zou U toen gedaan hebben, edelachtbare, als ik dat tenminste vra gen mag", sprak de landbouwer. De kantonrechter zei, dat hij uit zijn auto gegaan zou zijn en de jongelui ver zocht had door te rijden, omdat hij anders de politie zou halen. „En zou dit effect gesorteerd hebben, edelacht bare?" Mr. Moolenburgh dacht van wel. In ieder geval had D. zijn toevlucht genomen tot een ander, zij het onge kend radicaal middel: hij trapte het gaspedaal in en trof het „vijandelijke" voertuig in de flank. „Toen ging u dus eigen rechter spelen", betoogde de kantonrechter, waarop D. zei, dat het zijn antwoord op een uitdaging was geweest. Mr. Schenkenberg meende, dat de landbouwer zijn auto als een zeer ge vaarlijk wapen gehanteerd had door er op een dergelijke manier mee te gaan botsen teneinde zich een uitweg te banen. Hjj vroeg f 30 boete. Mr. Moo lenburgh wilde in aanmerking nemen, dat D. getreiterd was en veroordeede hem tot f 15 boete. Overleden tijdens vacantie In een ziekenhuis te Marseille is overleden mevrouw Wilmink uit Gro ningen. De vorige week moest zij met haar echtgenoot in een ziekenhuis worden opgenomen toen tijdens een vakantiereis een kooktoestelletje ont plofte. De heer en mevrouw Wilmink liepen beiden ernstige brandwonden op. De heer Wilmink bleek minder ernstig gewond. Hun jongste zoon en diens vriend, die de reis meemaakten, bleven ongedeerd. Rotterdams bloemencorso kan stagnaties geven De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam vesigt er de aandacht op, dat er zich in de Maasstad zaterdag tussen 14.00 en 18.30 uur verkeersstag- naties kunnen voordoen, omdat die middag het jaarlijkse bloemencorso ge houden wordt. Automobilisten wordt aangeraden goed op te etten op de aanduiding door middel van bor den en hun wordt verzocht de aanwij zingen van de politie vlot en stipt op te- volgen. Wat reeds enige dagen dreigde ls thans officieel bekend gemaakt. De ex port van Nederlandse appelen naar België en Luxemburg is met ingang van 15 aug. a.s. verboden. In verband met de prijsontwikkeling van appelen in genoemde landen is tot deze maat regel besloten. Voor de Nederlandse fruitteelt is dat wel zeer teleurstellend. Vooral België la namelijk steeds een belangrijke af nemer van Nederlandse appelen en ook de afgelopen dagen werden op de Zeeuwse veiligen flinke partijen voor dit land gekocht. Ook elders ln het land was dit het geval. De aanvoer van appelen op de veilin gen gaat nu sterk toenemen en onge twijfeld zal het Belgisch-Luxemburgse besluit om de grenzen te sluiten, In vloed hebben op de prijs. Gisteren was het de laatste dag, dat de appelen ingeklaard moesten wor den voor genoemde landen. De Belgi sche handelaren welke elke dag op nieuw op de Zeeuwse veilingen zijn om fruit te kopen, toonden zich ook zeer teleurgesteld over deze grensslulting. Hoewel er ook in België heel wat ap pelen zijn, kan men daar, vooral in Antwerpen en Brussel, ook zeer goed werken met het goede Zeeuwse fruit. Voorlopig echter, niemand weet voor hoe lang, is dat niet meer mogelijk. meezonden mededeling (adv.) U dooft de Zuurbrand onmiddellijk. En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Rennies... ,..^ue middel, ge woon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtol lig maagzuur onmiddellijk wordt ge neutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere werking van Rennies de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de gehele wereld. Ne gen van de tien zuurbrandlijders ken nen Rennies tien van de tien ge bruikers dwepen ermee, zweren erbij willen niet zonder. Om de wonder vlugge baat, om de lekkere smaak enomdat Rennies zo onopgemerkt te slikken zijn zonder water of wat ook. In een directe reportage uit Bruinis se, onder regie van Ben Steggerda, zal de VARA, in haar televisie-uitzending van donderdag 21 augustus in de voor avond, de kijkers een indruk geven van de bedrijvigheid in dit dorp in verband met de bouw van de dam ln de Greve- lingen. Deze dam, een van de werken van het Deltaplan, zal te Brulnlsse zijn aansluiting krijgen op het eiland Schouwen-Duiveland. Deze foto toont Iraks sterke man, ge neraal Abdel Kerem Kassim, opgewekt zittend tussen twee dames tijdens een receptie, die in Bagdad werd gehou den door de deelnemers aan de Afro- Aziatische solidariteitsbij eenkomst. Links zit Isha Abdoel Rahman, de Egyptische dichteres en schrijfster, die de Egyptische delegatie op de bijeen komst leidde. Generaal Kassim bleef tijdens de receptie een zware revolver in zijn holster dragen. „Winstgevend" bedrijf te Den Haag De politie heeft de 53-jarige auto monteur K. R. R. aangehouden, ver dacht van oplichting van f 14.720, R., die thans in Harderwijk woont, heeft de afgelopen maanden in Den Haag een drietal personen opgelicht voor bedragen van f 1.200,f 1.800, en f 5.420, Hij vertelde zijn slachtoffers, dat hij werkzaam was in een autobedrijf, dat ging uitbreiden en hij ried hun aan geld in dit bedrijf te steken. Het be drijf was naar zijn zeggen zo lucratief, dat van elke gestorte f 300,per week f 25,aan rente werd betaald. R. heeft van de f 14.720,in totaal f 2.075,aan de gedupeerden betaald, zgn. als rente. De rest heeft hij in twee dagen te Knokke opgemaakt. Op de rijksstraatweg te Putten is de 47-jarige W. O. uit Putten gegrepen door een personenauto. De man werd op slag gedood. 1* 52) Uit de ooghoeken zag ze, hoe Von Emsighofer een fractie van 'n seconde gefascineerd naar de ring keek. Hij maakte geen enkele opmerking en toen wist Marianne, dat hij de smaragd in de nogal opvallende zetting had her kend. Hij wist, wie de eigenares van deze ring was. En hij zat zich op dit ogenblik ongetwijfeld af te vragen, hoe het sieraad aan de hand van dit meisje terecht was gekomen. Ze hoopte, dat Gustav Zuckwaller het bij het rechte eind zou hebben ge had met zijn veronderstellingen. Als dat niet zo was, dan liep ze groot gevaar, nu ze Von Emsighofer had ge confronteerd met deze ring. Weliswaar was het gevaar niet direct, niet hier, in deze drukbezette zaal, maar het zou er dan toch zijn voor later en niet eens zo heel veel later. Harold von Emsighofer. heel arsenaal van charmante en vleien de uitdrukkingen in de strijd in een poging, om voor de volgende dag een afspraak met haar te maken. Ze wei gerde aanvankelijk, maar ze wist, dat deze man, die zichzelf een nazaat en overtreffer van Don Juan voelde, die weigering alleen maar voelde als een begin van het spel, dat gespeeld moest worden bij het winnen van een vrouw. Ze was, na dat ene moment, dat in de donkere ogen van Von Emsighofer een licht van herkenning had gefon keld, zeker geweest van zijn verdere toenaderingspogingen. Hij zou haar niet zo maar laten gaan. Hij zou op zijn manier trachten te ontdekken, hoe die ring aan haar vin ger was gekomen. Vanavond niet, maar als zij de af spraak morgen nakwam, zou ze wel licht veel, zo niet alles te weten ko men over de rol, die deze charmeur in dit samenspel van misdaad en mys terie speelde. Ze zou zijn spel geraffineerd mee moeten spelen. Dat wist ze al bij voor baat. Deze man was sluw en zou geen scrupules hebben, als het er om ging zijn doel te bereiken. Terwijl ze voor zichtig nipte van de drank, die Von Emsighofer haar had aangeboden en voor het oog geïnteresseerd naar zijn conversatie luisterde, overdacht zij, dat het heel moeilijk zou worden. Moeilijk en misschien gevaarlijk. Ze moest volkomen blindvaren op Zuckwaller. Als hij ongelijk had, zou het er donker' voor haar uitzien. Dat was het wat Marianne van der Bij bezighield, toen ze met haar char mantste glimlach afscheid nam van Harold von Smsighofer. „Dus tot morgenochtend tien uur, Herr Von Dutzen", zei ze, „dan zult u me dus een gedeelte van de omgeving van Innsbruck laten zien, dat uitblinkt door een natuurlijke schoonheid. Ik ben benieuwd". Hij boog en antwoordde: „U zult en thousiast zijn Gustav Zuckwaller was meer dan tevreden, toen hij de telefoon neer legde. Von Emsighofer had dus naar alle waarschijnlijkheid de ring her kend. Marianna ha deen afspraak ge kend. Marianna had geen afspraak ge- uiterste omzichtigheid voor haar vei ligheid te waken, want de Duitser zou nu moeten toeslaan. En nu zou ook An- dré Rost, zonder dat hij het wilde, een heldenrol kunnen, ja moeten spelen. De inspecteur draaide het nummer van Gasthof Bayer en vroeg Herr Rost te spreken. Er klonk gretigheid in de stem van Rost, toen hij antwoordde en teleur stelling op het ogenblik, dat hij de stem van Zuckwaller hoorde. De poli tieman had de vraag op de lippen, of hij misschien een gesprek met iemand anders had verwacht. Maar hij hield op tijd zijn woorden in, omdat hij wist dat een teleurgestelde verliefde weinig of niet toegankelijk zou zijn voor'een plagerij, hoe onschuldig ook. „Herr Rost", zei hij, „zou u me een genoegen willen doen? Kunt u morgen ochtend om acht uur bij de Boznerplatz zijn? Daar kom ik u dan halen.Ja. het is zeer belangrijk... inderdaad... in de goede richting doen... Nee, ik kan zo door de telefoon verder niets vertellenWilt u, als het kan, wel zorgen, dat u precies op tijd bent, Herr Rost? Ja, bjj de fontein op de Bozner platz, u weet wel, waar die duiven om heen krioelen. Daar haal ik u af.... Waarom niet op het politiebureau Dat merkt u welJa, afgesproken". André Rost trok een bedenkelijk ge zicht, toen hij de telefoon neerlegde. Wat haalde Gustav Zuckwaller zich nu weer in het hoofd? Zou hij werkelijk dicht bij de oplossing van alle raad sels zijn? Eigenlijk interesseerde het hem niet zo bijster. Het ging hem veel meer ter harte, welke rol Marianne van der Bij in deze zaak speelde. Op de banken rondom de fontein op de schilderachtige Boznerplatz in Inns bruck zaten al enkele oude mannen te trachten, de stralen van de vroege mor genzon in zich op te nemen en te ver zamelen voor een winter, die onher roepelijk op de zomer zou volgen. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1958 HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Orgelspel. 11,20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Amus. muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Streekoverz. 14.50 Wereldmuziekcon cours. 15.20 Boekbespr. 15.40 Omr. ork. en solist. 16.15 Van de wieg tot het graf, caus. 16.30 Lichte muz. 17.00 Vakantie- tips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Wereldmuziekconcours. 18.50 Ork., koor en solist. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Operettemuz. 21.20 Cabaret. 21.50 Socialistisch comm. 22.05 Lichte muz. 22.30 Waar blijft de tijd. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig?. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws.' en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Wereldmuziekconcours. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Orgelconc. 14.40 Kro niek v. letteren en kunsten. 15.15 Gram. 15.50 Boekbespr. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje, 17.30 Gram. 18.00 Journa listiek weekoverz.. 18.10 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Gram. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.45 Act. 20.40 Gevar. progr. 21.20 Gram. 22.05 Omr. ork. 22.35 Wij luiden de Zondag in. Daarna: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. Minister Luns naar Nederlandse dag in Brussel Minister Luns zal op 20 augustus naar Brussel vertrekken voor de bij woning van de Nederlandse dag op de Wereldtentoonstelling. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.80 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Accord, muz. 15.15 Lichte muz. 15.45 Accord, muz. 16.00 Gemengd koor. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Gemengd koor. 17.50 Gram. 18.00 Wereldtentoon stelling. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Totebel. 20.50 Cabaret. 21.30 Weet wel wat je waagt. Ingezonden mededeling (Adv.) Groot-Brittannië onderzoekt de mo gelijkheid van de bouw van een on- derzeetankboot met atoomaandrijving, aldus is te Londen bekend gemaakt. Op de Akademiesingel te Breda is het 12-jarige meisje Toosje van Dijk aangereden door een met baksteenen geladen vrachtauto, bestuurd door de 23-jarige B. uit Breda. Het meisje werd naar het ziekenhuis vervoerd en is daar overleden. Het ongeluk is ver moedelijk ontstaan omdat het meisje kwam te vallen toen het stuur van haar fiets aan een naast haar rijdend rijwiel haakte. De Britse Victor-straalbommenwer- pers, de grootste supersonische vlieg tuigen ter wereld, hebben voorlopig „grondarrest" gekregen. In het staart- gedeelte van een der toetellen is een defect ontdekt, men hoopt binnen een maand het vliegtverbod te kunnen op heffen. TAAK. Wij kregen weer eens een brief van een lezer ,die de veel voorkomende mis vatting heeft over de taak van toe ziend voogd. Het is toch heel eenvou dig. De moeder is voogdes, zij voedt de kinderen op. De moeder is ver antwoordelijk voor God en de men sen en zij en zij alleen bepaalt dei richting van de opvoeding. Nu u, lezer. Waarom zou de moeder nu ineens onder toezicht komen te staan? Ze stond toch ook niet onder toezicht van haar man, toen die nog leefde? Ze voedde de kinderen op, SAMEN met haar man (waarbij de moeder de grootste taak heeft) en als er van toezicht sprake is, was dat toezicht wederkerig. En nu zou u opeens geroepen worden, om die moeder voor te schrijven, wat er moet gebeuren, omdat ze de dingen niet zo ziet en zo doet als u dit wilt? Uit uw brief blijkt dat laatste duidelijk: ik wil datmaar ze „gehoorzaamt" mij niet. Schoon ge lijk, lezer. Ze behoeft u helemaal niet te gehoorzamen. Uw taak als toeziend voogd is uitsluitend, toe te zien op het beheer van de gelden van de minderjarigen. Maar de vader liet niets na.en dusis uw toeziende voogdschap slechts een wettelijke formaliteit, een wassen neus. Maar indien u zich op het juiste standpunt stelt, KAN deze moeder heel veel STEUN aan u hebben. GROND VOOR ECHTSCEIDING? Een lezer, die reeds zes jaar gehuwd is, kreeg thans van een familielid van zijn vrouw te horen „hoe ze vóór het huwelijk leefde". Hij vraagt nu of dit een grond voor echtscheiding is en of het zeker is, dat hij ln dit geval het kind krijgt toegewezen. Er is in deze brief veel, dat ons tegen staat. Wij kunnen al direct zeggen, „aannemende dat het verhaal juist ls": hier is geen wettige grond voor echtscheiding. Het kind zal met 99 pet. aan de moeder worden toegewe zen, ais de lezer zijn vrouw in de steek laat. Hij zal tevens (terecht) voor zijn vrouw en zpn kind moeten blijven opbrengen. Wij willen deze lezer verder vragen: hebt u die ver halen over uw vrouw gecontroleerd? Met welke bedoeling heeft betrokke ne deze allesbehalve fraaie geschie denis aan u verteld en dus gestookt in uw huwelijk? Vindt u het na zes jaar huwelijk belangrijk, wat uw vrouw voor haar huwelijk deed? In haar huwelijk met u was ze zeker (dat schrijft u n.b. zelf) een uitste kende vrouw en moeder. Waar haalt u het recht vandaan, haar nu te „straffen" voor hetgeen ze deed voor ze u kende? Nee, lozer, prettig deed uw brief ons niet aan. BOGERMAN. Johannes Bogerman was een Fries, geboren te Uplewert. Hij stierf in Franeker. Zijn vader was predikant in Bolsward. Hij is ook door Fries, land naar de Nationale Synode ln Dordrecht afgevaardigd. 1 2 3 5 ■5" V 3" 9 2 3 4 b 6 7 HORIZONTAAL: 1. Zonder zorgen, 3. Lied, Boom, Rivier in Italië; 3. Muur holte, Molentrechter; 4. Tekengereed schap, 5. Reusachtig, Afk. Amsterdams peil, zangnoot, 6. Het paard van Don Quichote, 7. Hogepriester, Lyrisch ge dicht, Dochter van Laban, 8. stuk, Er ker, 9. Dier, Spil, Boerenbedrijf in Z. Amerika. VERTIKAAL: 1. Snoekbaars, Kuisheid, 2. Schitterend sterrenbeeld, Vloeistof, 3. Rij, Kleurstof, 4. Opening, Afk. zus ter, Reinigingsmiddel, 5. Andere naam voor Ierland, Fig. onbevoegd kunst rechter, 6. Watering, Bergplaats, Blad ader, 7. Voorzetsel, Gezinslid, Onwrik baar, Vogel, 8. Voorzetsel, Afk. en an dere, schampere opmerking, 9. Vreem de munt, Kikkerkuit, Hooggelegen weide. OPLOSSING VORIGE PUZZEL HORIZONTAAL: 2. Klem, 6. Binnen, 8. Pa, 9. Kooi, 10. Dos, 12. Re, 13. Hoos, 14. As ,16. Sla, 17. Si, 18. Knot, 20. Re, 22. Kom, 23. Dief, 25. Eb, 26. Bundel, 27 Bang. VERTIKAAL: 1. Dik, Knoest, 3. Lei, 4. En, 5. Bassin, 7. Nor, 8. Poos, 10. Do, 11. Wakker, 13. Haring, 15. Snob, 19. Om, 21. Eed, 23. Dun, 24. Fel, 26. Ba. VOOR EEN ROMIG KOPJE KOFFIE verse room KOFFIEMELK bereid met 229. En jawel hoor! Met een fikse sprong gaat de Eskimo-hoofdman het gevaarlijke dier te Jijf en grijpt hem bij zijn sterke horens. 'Olle kijkt bewonde rend toe. want eerlijk gezegd had hij van z'n leven niet gedacht, dat die Eskimo hoofdman zó moedig zou zijn! Maar o wee! Daar gooit ineens dat grote beest de Eskimo van zijn rug, en nu zijn de rollen omgekeerd, wantdie arme Eskimo wordt bijna platgedrukt onder die enorme bison-os! „O, Olie, Olie, help!", roept de arme Eskimo met een benauwde stem; „hij drukt me bijna tot moes!"moes!" Olie probeert hem te troos ten. „Nu kan hij tenminste zijn horens niet gebruiken!" zegt hij.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4