Grootste deel van Dijkwater bestemd voor bouwland diepT rouw ►...dus bierweer! "rfORT Dreigende staking in Engelse scheepsbouw Prof. Joliöt Curie overleden Marisprijsjes f1000.- Gelukkige ontsnapping en trieste overgangen WIN ms SLECHTS ONGEVEER 50 HA WORDT NATUURRESERVAAT Geniaal geleerde - politiek verward Eisenhower was woedend Razzia's in Djakarta Twee doden, drie ernstig gewonden bi] botsing de sigaar die vele „koetslengten" voor ligt in smaak, geur en brand cent Operatie „zwanenmeer" °P Cyprus Vijf dagen koning Vergadering VN 13 WgUStU: ZBEUWSCH DAGBLAD PAGINA 3 DE PLANNEN om het Dijkwatergebied tussen Dreischor en Sir jansland op Schouwen-Duiveland te verdelen in een bouwlandgedeelte en een natuurreservaatgebied bevinden zich thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Tussen de Dienst Herverkaveling Schou wen-Duiveland en Staatsbosbeheer als afgezant van het ministerie van O., K. en W. wordt nog druk overleg gepleegd om tot algehele over eenstemming te komen. VerwaGht wordt echter, dat vóór het begin van de winter met de uitvoering van de plannen kan worden be gonnen. de werken zullen worden uitgevoerd door arbeiders van „Sociale Zaken'" dit ter bestrijding van de structurele Werkloosheid op het eiland. Naar wij van de Dienst Herverka veling vernamen, zal 80 tot 90 ha. Van de 1S4 ha. grote Dijkwaterpolder bestemd worden voor bouwland, 20 (ia. voor welde en het overige gedeel voor natuurreservaat, waarin dus kreken lopen, die zoals de plannen ans liggen, in ongerepte staat sullen blijven. Voor de vogelliefhebbers sal er dan In Dijkwaterpolder veel te genieten zijn. In dat deel van het Dijkwater, dat tot bouwland Is bestempeld, is hoe genaamd nog niets in kuituur ge bracht Wel heeft een boer uit Ooster- land op eigen risico gezaaid en nog een tamelijk goede oogst bereikt. UITGIFTE GRONDEN De mogelijkheid is niet uitgesloten dat in het nieuwe gebied landbouw bedrijven worden gebouwd, hoewel dit niet de bedoeling is. De gronden zullen naar verwacht wordt, worden Uitgegeven aan de grote bedrijven in da gemeenten Dreischor, Nieuwer- kerk en Oosterland, die aan het Dijk water grenzen. Kleine bedrijven in de omgeving van de dorpen Dreischor, Sirjansland en de Polder De Vier Bannen zullen dan enkele stroken grond van de PRINS BERN HARD WEER BIJ ZIJN GEZIN Prins Bernhard heeft zich op het eiland Elba weer bij zijn gezin ge voegd. Hij arriveerde gisterenavond in het haventje van Porto Ferraio aan boord van het jacht „De groene Draeck", dat begeleid werd door een Franse mijnenveger. Koningin Juliana en de prinsessen hadden gisteren tussen de talloze an dere toeristen door de straten en steegjes van het kleine havenstadje gezworven en hebben inkopen gedaan. Atoomcontrolestelsel De drie voornaamste deelnemers aan de conferentie te Genève over waarneming van proeven met kern wapens, dr. James Fisk (V.S.), sir William Penney (Engeland) en prof. Fjolorof (Sowjet-Unie), hebben don derdagmiddag een onderhoud gehad. Van gezaghebbende zijde is gezegd, dat nog slechts een paar punten aan gaande een controlestelsel geregeld moeten worden. De leiders van de Amerikaanse en de Russische delega tie hebben kortgeleden ruggespraak gehouden met hun regeringen, werd medegedeeld. EEN VLIEGTUIGRAMP is altijd zo bijzonder schokkend, omdat in zo vele gevallen de inzittenden zo hulpeloos en reddeloos zijn. Wie nimmer gevlogen heeft, kan de aangrijpende angst ver moeden van de slachtoffers in die laatste ogenblikken, als het bekend is: er dreigt gevaar. Wie wèl gevlogen heeft, kan zich de noodsiddering in de toch altijd beperk te ruimte van een vliegtuig voorstel len. In het bijzonder als het een vliegtuig van onze eigen luchtvaartmaatschappij betreft, worden de bijzonderheden met angstige spanning gevolgd. Wij hebben het op onze redactie kunnen meema ken, toen het eerste bericht binnen kwam over het feit, dat er sinds enkele uren geen radio-contact met de „Hugo de Groot" was Van dat ogenblik was aller aandacht alleen op meer nieuws over dit onderwerp gericht. En elk be richt was zorgelijker. Het publiek leef de mee, zoals ons bleek uit de grote belangstelling voor het bulletin aan ons bureau en uit telefonische infor maties. Het 18e bericht bevatte de me dedeling, dat ook H. M. de Koningin zich in haar vakantieverblijf van uur tot uur op de hoogte liet stellen. Maar daarna begon een nieuwe se rie, nu onder de titel: ,,KLM-vliegtuig verongelukt", waarvan het eerste be richt de officiële mededeling van de directie der KLM bevatte, dat nu met zekerheid moest worden aangenomen, dat het vliegtuig verongelukt was. En daarna vervolgde de reeks trieste me dedelingen: de namen der acht beman ningsleden, daarna de lijst met de na men der passagiers, vervolgens nadere gegevens over het zoeken en over het vinden van de eerste sporen, die op een ramp wezen. En terwijl wij dit schrijven, komen de verhalen met bijzonderheden over de verongelukten binnen: een jong echtpaar, nog geen twee weken ge trouwd, een moeder met haar drie kin deren, een echtpaar met een baby, een joods echtpaar, dat eindelijk naar Amerika kon en daar voor het eerst zijn kleinkinderen zou zien. Welk een onzegbaar leed schuilt .er achter zulke gegevens. Wij leven mee met de nabestaanden der slachtoffers, met de verwanten van bemanningsleden en passagiers. Wij leven mee met de KLM, die in haar geheel, met al haar personeel, elke ramp voelt als een diepe schok. Wat zullen wij verder zeggen? Men senwoorden schieten hier te kort. Moge voor velen, die door deze ramp getrof fen zijn, God de Trooster zijn. Hij is te vinden, als men Hem aanroept. grote bedrijven kunnen verkrijgen, waardoor als het ware van een op schuiving kan worden gesproken. Door de afsluiting van het Dijk- water is het haventje van Dreischor overbodig geworden. Het zal nu wor den gedempt, terwijl de kade zal worden opgeruimd. Het haventje van ALS EERSTE WERK staat op het programma dijkafgraving en greppe- len aan de Dreischorse zijde. Na"® eni ge tijd zal dan kunnen worden over gegaan tot het egaliseren en drai neren. Het ligt in de bedoeling, dat Sirjansland zal tot vuilstortplaats worden gedegradeerd. De waterafvoer zal waarschijnlijk volgende maand al worden overge nomen door het laatste gemaal op Schouwen-Duiveland, het gemaal Gre- velingen. Het water zal dan niet meer direct worden overgeheveld, maar via Dreischor en het nieuwe gemaal de Grevelingen bereiken. Te Parijs is gisteravond op 58-jarige leeftijd overleden prof. Fre deric Joliot-Curie. Hij en zijn vrouw, Irene, die twee jaar geleden stierf, na een leven, gewijd aan het onderzoek naar radium, kregen in 1935 de Nobelprijs voor scheikunde na de ontdekking van kunstmatige radio-activiteit. Irene was de dochter van Pierre en Marie Curie, de ontdekkers van het radium. Op 25-jarige leeftijd werd de straat arme Joliot assistent van Marie Curie en Irene, die toen reeds wetenschap pelijk onderzoek verrichtte. Frederic en Irene werden verliefd op elkaar. De twee jonge geleerden bouwden samen een wetenschappelijke carrière op, welke even vermaard werd als die van Irene's ouders. Joliot voegde de naam Curie aan de zijne toe, om deze voor het nageslacht in stand te houden. Irene werd in 1947 directeur van het Franse radiuminstituut, hoewel zij verzwakt was door de straling, waar aan zij door het radium was bloot gesteld. Na haar dood volgde Frede ric haar in deze functie op. De geleerde, die een omstreden fi guur was wegens zijn communistische opvattingen, oogstte grote en een stemmige lof voor zijn wetenschappe lijke prestaties. Hem vielen talrijke Franse en buitenlandse onderschei dingen ten deel. Hij was onder meer Jonge Haagse kunstschilders hebben gisteren met een protestdemonstratie hun misnoegen geuit over het toeken nen van een der Jacob Marisprijzen aan de kunstschilder Wim Hussem. Hussem heeft vorige week een geld prijs toegekend gekregen voor zijn te kening in Oostindische inkt, getiteld T VIII 1958". Onder de bomen van het Lange Voorhout zaten of stonden groepjes jonge schilders voor een auto, waarop persiflages op Hussems tekening waren geplakt en handbeschilderde aanplak biljetten, die onder andere de opschrif ten droegen „Marisprijsjes", „Uitdeling ten gerieve van toeristen en kunstmin naars", de „Marisprijsjes" waren vel len wit papier, die zij ter plaatse be kladden met een in Oostindische inkt gedompelde verfkwast. Voorbijgangers mochten die meenemen „niet voor een tientje, niet. voor een kwartje, voor niets". De toeschouwers mochten vrije lijk deelnemen aan het schilderen. „Dit is voor ons de enige' manier om te protesteren tegen de werkwijze en 't oordeel van de juri der prijzen", ver klaarde een der demonstranten. „Een officieel protest wordt terzijde gelegd". Militair chauffeur verongelukt Gisterenmiddag is de 20-jarig dpl.- soldaat E. L. Klokman, behorend tot een genie-onderdeel uit Maarn, bij 'n auto-ongeval om het leven gekomen. Hij reed als chauffeur in een vracht auto, die deel uitmaakte van een mi litaire colonne. Bij het afslaan van de weg van Sint Oedenrode naar Eindhoven is zijn wagen op een brug getje over de Dommel geslipt, waar na de auto in het water viel. K. raak te bekneld en is vermoedelijk ver dronken. commandeur van het legioen van eer met toevoeging van het oorlogs kruis. Maar ook werd hij onderschei den met de Stalinprijs. a Een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van verdediging naar de gevolgen van een eventuele overga ve in een kernoorlog schijnt woens dag president Eisenhowers woede te hebben gewekt. Een senator, die ongenoemd wenste te blijven, vertelde dat hij de presi dent nog nooit zo woedend had ge zien. „Hij keerde alles onderste boven om het geval uit te pluizen' En inderdaad verklaarde een ambte naar van het ministerie dat de presi dent een diepgaand onderzoek heeft gelast. Een Amerikaans blad meldde dat de situatie van een mogelijke overgave in opdracht van het ministerie door een particulier wetenschappelijk bu reau werd uitgevoerd. Militaire en civiele politie hebben in vallen gedaan bij Chinese en Indische zaken in Djakarta's handels- en bank- centrum, de zogenaamde benedenstad. Er werd hierover geen officiële me dedeling verstrekt, doch een officier van de militaire politie zeide dat zijn mensen in de eerste plaats naar wa pens en vervolgens naar gehamsterde levensmiddelen zochten. Er hadden geen arrestaties of inbe slagnemingen plaats, doch het zaken doen werd onderbroken. Gisterochtend zijn de 62-jarige heer Th. B. uit Haarlem en de 64-jarige, in Haarlem geboren Amerikaan R. P. R., dodelijk verongelukt, toen zij per auto op weg waren naar een vergadering in Doornspijk. Drie andere inzittenden zijn met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht. Op de rijksweg tussen Baarn en het viaduct over de Eem stond rechts van de weg geparkeerd een vrachtauto met een gebroken as. Daarachter stonden drie personenauto's om een uit de rich ting Hoevelaken naderende vracht auto te laten passeren. De auto van de heer Th. B. passeerde de vier stilstaan de wagens en reed met grote snelheid tegen de aankomende vrachauto op. Ingezonden mededeling (Adv.) Weerdienst IMC0S London seint Komende dagen aanzienlijk bewolkt maar weinig of geen regen en later in het weekend kans op verbetering Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagenl Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best'. Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld Beslissing van het C.B.K Is bindend Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 12,1 uur zon, geen neerslag. De prijs werd verdeeld onder de 23 goede voorspellers. WAT IS IMC0S? International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de geallièerde operaties voorspelden. DAGJE-UIT-MAAL Zet in kelder, koelkast of koel hoekje flesjes bier en een aardappelsalade met haring, makreel of zalm klaar Ga de hele dag de zon In, kom terug, roep na 2 minuten: 'Eeeeetenl' BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij. 'Wat vond Je 't meest frappante van Parijs?' Zij'Dat Je er zoveel vrouwen bier ziet drinken méér dan hierI* Ingezonden mededeling (Adv.) De internationale luchthaven van New York was getuige van diep verdriet, maar ook van vreugde onder familiele den, die gisteren passagiers van de KLM kwamen afhalen. Vreugde heerste bij de ouders van Marijke Pennock, een achttienjarig meisje uit Leidschendam, dat twee da gen geleden werd opgebeld door de K LM met de mededeling, dat haar boe king voor de „Hugo de Groot" was overgebracht op een ander toestel, waarmee zij donderdagochtend veilig bij haar wachtende ouders op het vliegveld aankwam. Dit was een gelukkige hereniging, daar Marijke zeventien maanden van het gezin werd gescheiden, toen dit uit Nederland naar de Verenigde Staten emigreerde. Zij bleek nl. hij het me disch onderzoek t.b.c. te hebben en mocht niet vertrekken. Besloten werd, dat Marijke in Nederland zou blijven voor behandeling en dat haar ouders vooruit zouden gaan. Later werden bijzondere maatrege len getroffen, om haar in staat te stel len, als herstellend patiënte naar de V.S. te reizen. Zij zal thans naar een sanatorium in New Yersey gaan. De heer en mevrouw Peter Miller uit Plymouth (Michigan) wachtten vergeefs op hun zoon Keith met zijn vrouw Phyllis. De heer Miller vertel de, terwijl hij zijn tranen niet kon be dwingen, dat zijn zoon zijn vrouw de plaatsen in Europa had willen laten Naar Tass meldt, wordt op een scheepswerf in Zuid-Oekraine het grootste fabrieksschip va nde Sowjet- Unie voor de walvisvangst gebouwd. Dit schip zal 45.000 ton meten en zal 65 walvissen per dag kunnen verwer ken. Toen Antonio Origa in de deurope- nink van zijn café in Luik stond, hoor de hij plotseling een hartverscheuren de gil. Verschrikt hief hij zijn armen op, en ving daardoor zijn 19-jarige nicht Calogera op, die boven zijn hoofd uit een raam op de tweede verdieping viel. Beiden werden slechts licht ge wond. Kardinaal Thomas Tien Ken-Sin, de aartsbisschop van Peking, die al enige jaren uit Chinaverbannen is, is bij een auto-ongeluk in de buurt van Bonn ernstig gewond. Hij is geopereerd. Zijn leven is niet in gevaar. De Franse kapitein Andernes Mos- coni heeft een nieuw wereldrecord pa rachutespringen gevestigd. Hij is op 8000 meter hoogte boven Montebello bij Algiers uit een vliegtuig gespron gen, doch hij trok zijn parachute pas open op 325 meter boven de grond, na een vrije val van 165 seconden. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.24 u., onder 20.03 u. Maan op 7.14 u„ onder 20.18 u. Hoogwater zaterdag 16 augustus:: Vlissingen: 2.25 u. 2.23 m., 14.37 u. 2.42 m. Terneuzen: 2.54 u. 2.37 m., 15.09 u. .56 m. Wemeldine: 4.13 u. 1.94 m., 16.35 u. 1.85 m. Zjerikzee: 3.54 u. 1.67 m., 16.09 u. 1.58 ni. zien, waar hij tijdens zijn militaire dienst in Duitsland was geweest. De heer David Sami, uit New York, wachtte op het vliegveld op zijn ouders, Manachin en Rachel Raha- min. Hij vertelde, dat het echtpaar vier jaar lang in Israël op een visum voor de V.S. had gewacht. Zij waren uit Bulgarije naar Israël geëmigreerd en daar waren uiteindelijk regelingen getroffen voor hun vertrek naar New- York. Zij zouden voor de eerste keer hun kleinkinderen hebben gezien. Op het vliegveld Shannon waren onder de passagiers, die daar instap ten, twee Amerikanen, die op het laatste moment een plaats in de „Hu- go de Groot" konden krijgen, nadat zij niet op eerder vertrekkende vlieg tuigen hadden kunnen boeken. Mejuf frouw Phyllis Mocalamont (35), kwam met een toestel van de P.A.A. uit Londen in Shannon aan en stapte over op de „Hugo de Groot", omdat zij geen boeking had voor een door reis met hetzelfde vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij naar New- York. Nog een Amerikaanse passagier, de 35-jarige John Bacon, had besloten, verder te reizen met het K.L.M.-vlieg- tuig, toen het toestel van de Ierse maatschappij, waarvoor hij had ge boekt met motorstoring had te kampen. Bij de Britse „operatie zwanen- meer", die op Cyprus tegen de ver zetsbeweging „EOKA' wordt gehouden, zijn volgens een officiële mededeling, een groot aantal Cyprioten gear resteerd „in wie de politie veel belang stelt". Er zijn veel wapens in beslag genomen. De operatie duurt al 12 dagen. Er nemen meer dan 2.000 sol daten aan deel. V.N.-uitzending gestoord De uitzendingen over Amerikaanse zenders van de Russische vertaling van de toespraken van president Eisenho wer en minister Gromyko in de Alge mene Vergadering der V.N. zijn door het optreden van stoorzenders niet te beluisteren geweest, zo hebben Ame rikaanse functionarissen te New York verklaard. De uitzendingen waren be stemd voor de Sowjet-Unie en Oost- Europa. Zoals bekend had vorige week de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad een beroep op de Sow jet-Unie gedaan om haar bevolking in staat te stellen het gebeuren in de Al gemene Vergadering te volgen. De Rus Sobolef verklaarde toen dat het Sow- jet-volk niet minder goed geïnformeerd was dan de bevolking van andere lan- k „Otto de Eerste van Albanië" k 1 is te Hamburg in de ouderdom i van 88 jaar overleden. Hoewel hij slechts vijf dagen i „geregeerd" heeft, heeft de ker- 1 k misartiest Otto Witte nimmer af- k l stand gedaan van zijn titel van 7-•A 77-1"W T7I„._ „ex-koning van Albanië". Een rechtbank heeft hem zelfs het recht toegekend deze officieel te voeren. In de zomer van 1913, toen de J Albanezen hun onafhankelijkheid k i pas hadden verworven en een ko- i wing zochten, slikte Otto degens "f in Albanië. Hij vernam, dat de 7 Turkse prins Halim-Eddin geroe- k pen was om de troon van Alba- k J nië te bestijgen. Onder de naam van de toekomstige souverein i kondigde Otto telegrafisch zijn i aankomst in Tirana aan. In een fantastisch, maar indrukwekkend uniform werd Otto met grote luis- ter ontvangen en installeerde hij k l zich in het paleis. Voordat het be- 1 drog ontdekt werd had hij nog net "f de tijd de troepen de eed af te "T 1 nemen. Daarna moest hij, ver- l k momd als bedelaar, vluchten voor k de politie en de verontwaardiging l van de Albanezen. l „Otto de Eerste" heeft sinds- l dien jarenlang te Hamburg in een woonwagen geleefd. k^k (Vervolg van pag. 1) Koning Hoessein en andere Arabi sche leiders hadden Nasser gesteund, toen hij in Egypte aan de macht kwam en tijdens de Suezcrisis In 1956. Maar zij waren beloond met „vijandigheid van de zijde van de Egyptische presi dent, die zekere oogmerken in Jorda nië schijnt te hebben". De Jordaanse afgevaardigde ver klaarde, dat Jordanië materiële bij stand nodig heeft, waardoor het de nodige wapens krijgt en zijn leger kan versterken, zodat dit leger tegen zijn taak is opgewassen. Rif ai eiste stopzetting van vijandige propaganda en aanvallen door middel van pers en radio. Over de opstand in Irak zei Rifai nog, dat zijn regering bericht kreeg van een „grootscheepse aanval, die vanaf de grens van de V.A.R. beraamd was op 17 juli". De Jordaanse afge vaardigde voegde eraan toe: „Wij be seften, dat onze grenzen waren omsin geld en klopten om hulp aan bij zekere democratische mogendheid. Het was een eenparig besluit van de Jordaanse nationale vergadering en goedgekeurd door de regering en de koning".' STEMMEN VAN OOST EN WEST Ierlands minister van buitenlandse zaken, Frank Aiken, heeft een algeme ne conventie voorgesteld onder auspi ciën van de V.N. „voor de bescherming van burgerlijke, godsdienstige, opvoed kundige en culturele rechten" in het Midden-Oosten. Dit zou mogelijk zijn als de Arabisch-Israëlische betrekkin gen verbeterden, hetgeen afhankelijk is van voortgang met de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk. Vaclav David, de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken zei, ervan overtuigd te zijn, dat met goe de wil een besluit genomen kan wor den, dat aan het voornaamste doel van deze bijzondere bijeenkomst van de algemene vergadering beantwoordt. „Wij zijn bereid een werkzaam aan deel te nemen in de besprekingen van voorstellen voor de economische ont wikkeling van het Midden-Oosten". V.A.R. VOELT ZICH BEDREIGD Omar Loetfi, de afgevaardigde van de V.A.R. beschuldigde op zijn beurt Jordaanse zenders van aanvallen op de V.A.R. Alle Jordaanse beschuldigingen tegen de V.A.R. zijn z.i. kwaadaardige propaganda, om de landing van Britse troepen te rechtvaardigen. Loetfi vestigde de aandacht op de Jordaanse verklaring, dat Jordanië geen V.N.-troepen op zijn gebied wenst en vroeg- „Wil Jordanië dan liever, dat Britse troepen het land blijven bezet ten?" De V.A.R. daarentegen voelt zich be dreigd door de aanwezigheid van Brit se troepen in Jordanië. „Maar wij zijn niet hier, om beschuldigingen te uiten. Wij zijn hier, om te trachten, tot een opbouwende oplossing van de vraag stukken te komen", aldus Loetfi. De zitting wordt hedenmiddag voort gezet. Toestand van premier Strijdom 'minder bevredigend' De toestand van premier Strijdom, van Zuid-Afrika, was gisterenavond „minder bevredigend", werd in een bulletin bekend gemaakt. Strijdom lijdt aan een longembolie. De overstromingen in Oostenrijk Door de overstromingen, welke de laatste dagen het noordelijke deel van Stiermarken hebben geteisterd, zijn ongeveer 25.000 mensen getroffen. De schade wordt geraamd op honderd miljoen schilling (circa vijftien mil joen gulden). Aan het reddingswerk wordt door talrijke militairen en vrij willigers deelgenomen. De leiders van de circa 3 miljoen leden tellende Britse vakbond voor arbeiders in de scheepsbouw- en me taalindustrie hebben verklaard, dat zij hun leden zo nodig opdracht zullen geven, te staken, als hun eis tot loons verhoging waarmee in totaal ruim 2 miljard gulden gemoeid is niet wordt ingewilligd. De werkgevers zullen op 27 augus tus meedelen, of zij deze eis al dan niet zullen inwilligen, De vakbond heeft ook een werkweek van 40 uur geëist.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3