Sportvliegtuig neergestort Westerschelde in Eén actie-comité voor geheel zuid-west-Nederland Stina Free aan Kanaaloever Raad Wolf aartsdijk nam afscheid van wethouders Middelburgse dame op weg bij Nieuwland verongelukt Protest-telegram verzonden aan minister Algera Zierikzee wil overname van ponton aan het Luitje VLIEGONGEVAL TER HOOGTE VAN VHSSINGEN ALLE DRIE INZITTENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN Derde slachtoffer onbekend gebleven Souburgs knaapje (3 j.) viel in teil met kokend water Uitbreiding van havenoutillage Koninklijk goud voor P* Luikenaar Voor de ogen van haar echtgenoot OOK SCHOUWEN-DUrVELAND WIL GOEDKOPERE VEERTARIEVEN Bijeenkomst in Zierikzee duurde slechts een uur films iVrijdag 13 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA Enkele uren na de ramp met het KLM-vliegtuig is gister middag boven de Westerschelde ter hoogte van Vlissingen een sportvliegtuigje met drie inzittenden neergestort en te pletter eslagen. Allen zijn daarbij om het leven gekomen: de 31-jarige Kipke uit Rotterdam, handelaar in oude auto's, de metaal- andelaar G. Hameetman uit Breda en een tot nogtoe onbe kend gebleven man. Gistermiddag om vijf minuten over half vijf stortte in de monding van de Westerschelde, vier mijl ten zuid-wes ten van. Vlissingen, het Engelse sport vliegtuig G-Akyd neer. Het vliegtuig was op weg naar Rotterdam en had kort tevoren het vliegveld Knokke aangedaan. Onmiddellijk nadat het vliegtuig was neergestort voeren uit Vlissingen een loodsboot van het Ne derlandse en een van het Belgische loodswezen uit, terwijl uit Breskens de reddingsboot vertrok. Men trof slechts wat wrakstukken aan; het vliegtuigje moet finaal uit elkaar zijn geslagen. Men vond enkele reddingsgordels, doch van de bemanning was geen spoor meer aanwezig. Papieren De Nederlandse loodsboot „Kabel- lauw" bracht later op de avond het logboek en persoonlijke papieren van de piloot aan wal. Het vliegtuigje werd bestuurd door de Nederlandse piloot J. Kipke, die in Boedapest is geboren. Volgens mededelingen van de com mandant van het vliegveld in Knokke bevonden zich nog twee heren aan boord. De nationaliteit van een van hen, alsmede zijn naam is tot dusver nog niet bekend. Beide loodsvaartuigen zijn omstreeks kwart voor zes naar Vlissingen terug- fekeerd en de reddingboot uit Bres- ens vaart nog steeds op de plek des o.Jieils rond. Aan het opsporingswerk Sterft bovendien nog deelgenomen een vliegtuig van de Nederlandse marine luchtvaartdienst en een Belgisch sport vliegtuig. Het vliegtuig van de M.L.D. is inmiddels naar de basis Valkenburg teruggekeerd. De omgekomen piloot Kipke was 31 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Hij woonde in Rotterdam en was handelaar in tweede hands automobie len. K. was jaren geleden uit Honga rije gevlucht en had de Nederlandse nationaliteit verkregen. Niet bekend Na onderzoek is gebleken, dat een van de passagiers de heer G. Hameet- De driejarige Wimpie Bruinooge zoontje van een broodbezorger in Souburg, is bij het spelen in een teil met kokend water terechtgekomen en tistermorgen in het ziekenhuis aan e verwondingen bezweken. Wimpie was woensdagmiddag al spelende in het schuurtje gegaan, waar zijn moeder kort tevoren een teil met kokend water had neergezet. Plotseling hoorde de moeder het kind hard gillen. Toen zij naar het schuur tje snelde, vond zij Wimpie in de teil. Onmiddellijk werd het knaapje naar het ziekenhuis Bethesda te Vlis singen overgebracht. In de loop van gistermorgen overleed Wimpie, die ae middelste van de drie kinderen is, aan de brandwonden. De moeder kreeg een ernstige shock en staat onder geneeskundige behandeling. p In Engeland is een apparaat gecon strueerd waarmee men het afvuren van een raket tot op een afstand van ruim 1500 km,kan waarnemen, zo heeft de Britse minister van bevoorrading, Aubrey Jones, verklaard. man is, een handelaar in oude metalen uit Breda. De heer H is gehuwd, en heeft geen kinderen. De politie heeft zijn vrouw op de hoogte gesteld van het ongeluk. Zij vertelde dat haar echtgenoot haar vanmiddag had opge beld om te zeggen dat hij in Brussel zat en vandaar naar Rotterdam zou vliegen. Vast staat, dat het vliegtuig van Londen naar Knokke is gevlogen en dat beide passagiers toen reeds in het toestel zaten. Volgens niet-officiële be richten was het op de luchthaven te Londen niet bekend dat het vliegtuig met passagiers naar Rotterdam zou vertrekken. Ook in het gevonden log boek stond niets over passagiers ver meld. De heer Kipke zou het sportvliegtuig van Londen naar Rotterdam vliegen in opdracht van de heer Götkens uit Beek (L.), handelaar in tweede hands auto mobielen, en sportvlieger. De politie heeft by haar pogingen de heer G. te bereiken geen contact met hem kunnen kragen. Stina Free, het twintigjarige zwemstertje uit Bergen op Zoom, dat op 33 augustus a.s. met een aantal andere zwemsters en zwem mers zal deelnemen aan de Butlins internationale zwemwedstrijd over Het Kanaal, is op het ogenblik da nig aan het trainen voor dit evene ment. Het college van b. en w. van Zierikzee stelt de raad, die dinsdagavond om acht unr in openbare vergadering hoopt bij een te komen voor, de ponton aan het Luitje van de provincie Zeeland over te nemen. Reeds geruime tijd is het college met het provinciaal bestuur in correspon dentie over déze overname. B. en w. achten het van grote waarde dat de ponton met brug blijvend in de haven zijn functies kan vervullen. De doeleinden, waarvoor de ponton kan dienen zijn o.m.: het afladen van Aanvullende bijdragen voor oorlogsschade De gewestelijke raad van het Land bouwschap vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat bij een uitspraak van de terzake hoogste instantie de regelen, aan de hand waarvan de overheid de molestverzekeringsuitkeringen, het af schrijvingsfonds e.d. in aanmerking nam bij de berekening der aanvullende bijdragen bedrijfsuitrusting, onverbin dend zijn verklaard. Gelet ook op an dere factoren, houdt dit in, dat al de genen, die tijdig een bezwaarschrift hebben ingediend tegen de beschik king, waarbij hen een aan de hand van die regelen berekende aanvullende bij drage werd toegekend, een nabetaling door de overheid te wachten staat. In geval door de overheid aan hen dan ook gevraagd wordt, om binnen een bepaalde terimjn een bewijs van on vermogen of een bewijs van storting van f10 over te leggen, doen zij er verstandig aan, him rechten veilig te stellen en derhalve zulk een bewijs tijdig in te zenden. Wanneer een der gelijk bewijs niet tijdig ingezonden is, wordt n.L het bezwaarschrift niet ont vankelijk verklaard en loopt getroffe ne gevaar, dat zijn geval niet als een beroepsgeval wordt afgehandeld. Getroffenen, die omtrent een en an der met deskundigen van gedachten wensen te wisselen, kunnen daartoe een bezoek brengen aan een der zittin gen van het Adviesorgaan voor Oor- logs- en Rampschade van de Stichting voor de Landbouw, in liquidatie. In het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag is woensdag middag een reseptie gehouden ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van kamervoorzitter dr. L. G. Kortenhorst. Onder de ve len, die de jubilaris kwamen ge lukwensen was ook dr. Drees, die hem namens H. M. de Koningin de versierselen overhandigde, be horende bij het officierschap in de orde van OranjeNassau. kustvaartschepen, daar deze bij de pon ton altijd in vlot water liggen; aanloop van binnenschepen bij laagwater; laden en lossen voor de eventuele beurtvaart- diensten; aanleg plaats voor de boot van de veerdienst op Colijnsplaat. Het gemis van de ponton, zou naar de mening van b. en w. het aanzien en wat belangrijker is de bruikbaarheid van de haven in hoge mate schaden. De ont wikkeling van het verkeer te water eist, dat Zierikzee als havenplaats zijn func tie blijft vervuilen. In feite komt 't er op neer, dat de havenoutillage 'n be langrijke uitbreiding ondergaat, aan gezien de ponton bijna uitsluitend voor de provinciale boten werd ge bruikt. B. en w. zijn dan ook de mening toegedaan, dat in het Belang van de opvoering der accomodatie van de haven overname van de ponton gewenst is. Andere voorstellen, die de raad dient te behandelen zijn o.m. vaststelling van een herziening van het uitbreidings plan, de huur van een lokaal ten behoe ve van de brugklasse, hernieuwde vast stelling van een verordening op de hef fing van haven-, lig-, kaai- en bank geld; hernieuwde vaststelling van een verordening op de heffing van reini gingsrechten en tot het verlenen van eervol ontslag aan de waagmeester. De foto toont haar hier in de bran ding op het strand van Clifton- ville in het Engelse graafschap Kent, samen met de Portugees José da Silva. Da Silva nam ook in 1956 deel aan de wedstrijd, maar moest toen op drie en een halve miji voor de finish opgeven we gens kramp. De Chileense regering heeft beslo ten haar ambassadeur in Argentinië te rug te roepen uit protest tegen de lan ding van een afdeling Argentijnse ma riniers op het eiland Enipe, waarop Chili aanspraak maakt. De plaatsen van de anders zo schaars bezette publieke tribune van de raads zaal van het Wolphaartsdijkse gemeen te huis waren gisterenavoond door ge nodigden o.w. de gemeente-arts dr. A. I. Vos en gemeentepersooneel geheel ingenomen. Van daaruit was men getuige van een intieme plechtigheid, toen door de raad afscheid werd genomen van de twee vertrekkende wethouders P. Lui kenaar en A. van der Vliet. In zijn toespraak wees burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny er o.m. op, dat het niet alleen voor hem persoon lijk zo belangrijk was geweest, dat de onuderlinge verstandhouding een zo harmonische sfeer ademde maar dat het gewichtigste van alles was gelegen in het feit, dat door goede en soepel lopende verhoudingen binnen een be- leidscollege daarmede in de kiem reeds de gemeenschap wordt gebaat en een krachtig, snelwerkend en vooruitstre vend bestuur wordt verkregen. Van het politieke werk- en niet strijdtoneel, aldus spreker, neemt gij beiden afscheid. Symbolisch gesproken laat gij onmiskenbaar een lege plaats achter, een plaats echter, die door an deren zal worden ingenomen en waar mee wij allen ook vrede zullen heb ben. KONINKLIJK GOUD Het was spreker een grcot voorrecht de heer Luikenaar mede te mogen de len, dat het H.M. de Koningin had be haagd hem voor zijn zo verdienstelijk werk tijdens zijn 33-jarig wethouder schap de ere-medaille in goud beho rende bij de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen. Vervolgens sprak het oudste raads lid de heer A. Koert hartelijke woor den aan het adres van de beide wet houders, welke woorden hij vergezeld liet gaan van de draagmedaille en si garen. Namens het gemeentepersoneel maakte de gemeentesecretaris de heer J. P. J. Ruisaard zich onder aanbieding van voor elke wethouder een prach tige schrijfmap, de tolk van hun ge voelens. EREPENNING Tenslotte richtte burgemeester ter Haar Romeny zich nog in een warm gesteld persooonlijk woord tot de bei de wethouders, aan wie hij uit naam Voor de ogen van haar man is gisteravond om kwart voor negen de 66-jarige mevrouw J. L.-C. uit Middelburg op de Nieuwlandse weg bij Nieuw- en St. Joosland door een auto aangereden en dode lijk verongelukt. Mevrouw L. stak met een bromfiets aan de hand de drukke verkeersweg over, toen. juist een personenauto, die met grote snelheid uit de richting Goes kwam, met aan het stuur de Tilburgse bloemist A. C. M. W., die met vakantie in Vrouwenpolder is. De dame werd door de auto ge grepen en weggeslingerd, waarna zy op weg naar het ziekenhuis overleed. Dokter Brons had de eerste hulp ver leend. De auto, die tengevolge van krach tig remmen een slag om de as had gemaakt, werd licht beschadigd. De actie-comité's van Schouwen-Duiveland, Zeeuwsch-Vlaandexen en Goeree-Overflakkee hebben tijdens een gisteravond in „Het Huis van Nassau" te Zierikzee gehouden protestbijeenkomst een telegram gezonden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, waarin gewezen wordt op de onbevredigende toestand, ontstaan door verhoging van de veertarieven. De comité's zeggen voortaan een drachtig te zullen samenwerken en alle geoorloofde middelen te baat te nemen om het gestelde doel betere en goedkopere veren te bereiken. Zij hopen, dat minister Algera daartoe zijn invloed zal doen uitoefenen. De verzending van dit telegram vormde wel het hoogtepunt van 'de overigens volkomen in stijl gehou den „protesf'-vergadering, welke door hoogstens honderd personen werd bezocht. Zelfs „rebellenleider" Honoré Colsen nit Sluiskil, de anima tor van de vrije-veren-actie in Zeeuwsch-Vlaanderen, vermocht niet scharen volks te trekken. De lenzen, die waren aangebracht op spreek gestoelte en kaart van Schouwen waren bovendien van zeer gematigde aard. Kennelqk heeft de kalmte, waarmee de leden van het actie comité van Goeree-Overflakkee, dat al drie jaar geleden werd opgericht, hun medestanders op Schonwen be groetten, heilzaam gewerkt EENDRACHT. De by eenkomst werd geopend door de beer J. A. v. d. Schee, voorzitter van het actie-comité Schouwen-Dui veland, die nadrukkelijk onderstreep te, dat eendracht macht maakt, wan neer het erom gaat belangrijke din gen te bereiken. Eén gezamenlijk actie-comité doet meer dan verschil lende actie-comité's, zo zei hij. Aan het slot van zijn toespraak las hij het aan de minister gezonden telegram voor. De heer H. J. Colsen gaf vervol gens een historisch overzicht van de veertarieven sinds 1945. Hij betreur de het, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren zo vlot overstag was gegaan en had daarom gaarne gezien dat haar voorzitter, ir. Horstmann, persoonlijk in Zierikzee was geweest om het be sluit van de Kamer nader toe te lich ten. Hij herinnerde nog eens aan de debatten in de verschillende verte genwoordigende lichamen en merkte op, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen voelt het niet alleen te kunnen doen en dan ook streeft naar samenwerking met andere achtergebleven gebieden. „BOERTJE" De heer Colsen vertelde bü Ka- pellebrug een politieman te hebben gesproken, die meedeelde, dat het grensverkeer naar en van België de laatste weken met 50 tot 60 pet is toegenomen. Dit komt voor een be- langryk deel door het opheffen van de tunneltol te Antwerpen. Echter geldt dit alleen voor personenauto's. Vrachtauto's blijven de voorkeur ge ven aan de veren. De Zeeuws-Vlaam- se voorvechter voor vrije veren wek te tenslotte zijn toehoorders op, nadat hij nog het Friesch Dagblad had ge laakt, omdat het hem voor „boertje" had uitgemaakt, dat de veren beter en de veertarieven goedkoper worden. Als woordvoerder van Goeree-Over flakkee trad op de heer T. K. Keur te Melissant, die erop wees, dat Goe- reese automobilisten f3,70 betalen voor een enkele overtocht van Mid- delharnis naar Hellevoetsluis, dus nog meer dan de weggebruiker per auto over de Westerschelde kwijt is. Hij merkte op, dat het voor Goeree een kwestie van een jaar of tien is, voor dat de misère zal zijn afgelopen. Over tien jaar zal namelijk de Ha- ringvlietdam gereed zijn. STIJLVOL Spreker zag de oplossing van het verenvraagstuk voor het Nederlandse volk als een nationale taak. Hij bond de aanwezigen echter op het hart geen revolutionaire, maar stijlvolle acties te voeren. De heer M. van Immerzeel, hoofd van een school te Dreischor, zei zich te verhazen over het flegma van de toehoorders. Het bevreemdde hem, dat er op de rede van de heer Colsen geen enkele reactie kwam. Zijn toe spraak kwam erop neer, dat het hoog tijd wordt dat het verkeer van Schou wen-Duiveland met overig Nederland nu zijn er soms wachttyden van 4% uur in betere banen wordt geleid. Daarna werd de vergadering, die slechts een uur duurde, gesloten. Zwijgend ging men zijns weegs. van de ganse Wolphaartscüjkse gemeen schap de erepenning in zilver der ge meente, met als randschrift: voor ge meenschapszin, besluitvaardigheid en daadkracht, vergezeld van een oorkon de, aanbood. In geroerde bewoordingen dankten belde wethouders voor het hun bereide afscheid. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Schietwedstrijden. De schietvereni ging organiseert op 30 augustus en 6 september provinciale schietwedstrij den voor 5-tallen op Winchester-buks. Waarschijniyk zullen 15 schutterskorp- sen hieraan deelnemen. De burgemees ter van 's-Heer Arendskerke heeft be reids een zilveren medalje voor deze wedstrijden beschikbaar gesteld. KAPELLE Wedvlucht. Met 160 jonge duiven nam de P.V. „O.W.T.B." deel aan een wedvlucht uit Noyon. De uitslag was: 1. W. C. Hundersmarck; 2, 3, 7, 9 Jac. Ridderhof; 4. M. J. Nelisse, 5 C. Slab- bekoorn; 6 Jac. Schrier, 8 P. Glas; 10 P. I. Butler. Minderbaden. Het is in juli blijkbaar te druk geweest in Kapelle, om veel naar het badhuis van de wijkverple ging te gaan. Terwijl namelijk enige maanden geleden regelmatig 12 a 1300 baden per maand werden genomen, was dat in de maand juli maar 1080. Ook is ongetwijfeld van invloed, dat de laatste tijd weer een groot aantal huizen zijn klaar gekomen, die alle een eigen douchecel hebben. Veteranenwedstrijd. Twee veteranen- ploegen van de voetbalvereniging „Ka pelle" zullen op zaterdag 30 augustus op het gem. sportterrein met elkaar de stryd aanbinden met als inzet een wis selbeker. De opbrengst van deze wed strijd zal ten goede komen aan een liefdadige instelling. Welke dat zal zijn, is nog niet bekend. STAVENISSE Werk aan duiker. De betonelemen ten van de duiker door de Oudelandse dijk zijn deze week aangebracht. Deze duiker, die een totale lengte heeft van 22,28 m, bevat 19 elementen met een doorstroming van 1,45 x 1.20 m. De vleugels, waarvoor momenteel de bekisting wordt gesteld, worden uitge voerd in gewapend beton, ter lengte aan de Noord- en Zuidzijde van reesp. 10 en 9 m. Voor eventuele afsluiting wordt aan beide zijden een houten schuif van Azobé met windwerk aangebracht. De totale hoeveelheid beton bedraagt 37 Vi kub. m., het wapeningsstaal weegt 3500 kg. Aan weerszijden onder de duiker is totaal 76 vierk. m. damwand geslagen. ST. ANNALAND Gunning. De werken voor het uit breidingsplan Moerstraatsebaan, re constructie van de Moerstraatsebaan en de Zandstraat en het aanbrengen van verhardingen en het uitvoeren van bijkomende werken te Bergen op Zoom is gegund aan de laagste inschryver, de firma W. van Vossen en Zonen te St. Annaland. Geslaagd. Na daartoe de cursus ge volgd te hebben, georganiseerd door de Stichting Handelsonderwijs te Zie rikzee slaagde de heer Bart Vroegop voor het diploma machineschrijven. Sloop woningen. Nu de heer Johs. Overbeeke Nics.zn. zijn nieuwe woning aan de Schoolstraat heeft betrokken, ligt het in de bedoeling de twee krot woningen op de hoek van de Ring te slopen. Naar wij vernemen, zou er dan ruimte vrij komen voor een nieuw te bouwen werkplaats of eventueel win kelpand, dat echter niet aan de Ring, doch een eind binnenwaarts zal verrij zen, zodat er op genoemde hoek een belangrijke verbetering voor het ver keer zal ontstaan. Aanbesteding Riolering Ten Ankerweg Hoogste inschrijver: J. Vos, Tholen f33.710,Laagste: Gebrs. J. en M Moerland, St. Annaland f22.050, Begrotingssom was f36.500,Gun ning aangehouden. Aantal inschrij vers: 12. Mosselenvangst De visserij op halfwas mosselen in de Laagte van Renesse heeft voor de meeste kwekers bevredigende resulta ten opgeleverd, in aanmerking nemen de, dat de verwachtingen niet hoog ge spannen waren. Maandag was de drukste dag, toen namen 55 vaartuigen aan deze visserij deel, die, wanneer men rekent, dat elk vaartuig plm. 200 tonnen viste, in die eerste dag ruim 10.000 ton mosselen boven water en op hun eigen percelen brachten. Ook dinsdag en woensdag trokken nog verschillende vaartuigen er op uit, maar toen was toch de deelname veel minder en waren ook de gezamenlijke vangsten natuurlijk lager. Het is te hopen, dat de op eigen per celen uitgezaaide mosselen ook een goede groei mogen vertonen, want de voorraad consumptiemosselen is, nu meer dan een derde van de op de Wad denzee gelegen percelen met zaad overdekt is, gering. Ingezonden mededeling (Adv.) 9

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2