India verkeert in moeilijkheden In Amsterdam dreigt een melkconflict HOE HOUDEN WE DE JEUGD BEZIG IN DE VAKANTIE PANTER lO'/ïCt Benoemingen ontslag bij financiële en eervol K.L. M. Geen enkel ras mag zichzelf superieur aan andere denhen Conferentie in Washington Kleine meisjes mogen duizend kopjes soep koken DE NIEUWE Donderdag 14 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 9 TEKORT OP DEV1EZENBALANS Moeilijkheid schuilt in vastgestelde heffing van cent per liter t.b.vLEF PLEZIER WELNU, OOK WIJ PASSEN OINS AAN EN BRENGEN.. VRIENDSCHAP VAN EEN DUIF Waardering voor Rotterdams initiatief En.... U kunt hoge eisen stellen aan de kwaliteit Jaar en 3 maanden voor schot op woonwagen bewoner Grote brand in kunstmestloods bij Wanssum Argentijns vliegtuig neergestort - 11 doden zette gezin op trein Uitspraak Geref. Synode In het parlement van India heeft de minister van financiën van India gisteren medegedeeld, dat in verband met de financiële moeilijk heden van India de Wereldbank besloten heeft tegen het einde van deze maand in Washington een conferentie bijeen te roepen, waarop de Indische deviezensituatie en de wijze waarop India kan worden ge holpen, zullen worden besproken. De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, West-Duitsland en Japan hebben zich bereid ver klaard aan deze conferentie deel te nemen. Het internationale mone taire fonds zal eveneens op deze conferentie vertegenwoordigd zijn. India zelf zal aan de conferentie niet deelnemen, doch heeft zich be reid verklaard alle gegevens te verstrekken welke nodig zijn voor het vaststellen van de huidige positie van India. De Indische regering stelt krachtige pogingen in het werk om het tekort op de deviezenbalans te overbruggen. Er znij maatregelen genomen ter vergro ting van de produktie van die artike len, waarnaar in het buitenland vraag bestaat. Wat de landbouw betreft wordt hierbij vooral aandacht besteed aan. oliezaden. Voorts wordt verwacht, dat grotere hoeveelheden steenkolen en ertsen voor de uitvoer beschikbaar zullen komen. De reeds genomen en verder over wogen maatregelen zullen naar de mi nister verklaarde ongetwijfeld ertoe bijdragen het exportpotentieel van In dia te vergroten, doch de internationa le economische recessie en de minder gunstige vooruitzichten voor de export zullen waarschijnlijk grote moeilijk heden opleveren bij het tot stand ko men van een noemenswaardige verbe tering in de exportontvangsten van In dia, in het lopende jaar. Bij alle pogingen voor het verkrij gen van buitenlandse steun houdt de Indische regering echter steeds voor ogen, dat hèt financiële beleid zodanig moet zijn, dat de kredietwaardigheid van het land wordt gehandhaafd* en verbeterd. Van Nelle bestellen loges. icdedelina idv Heffing bij export van appelen naar België Er is op het ogenblik op de Neder landse veilingen een toenemend aan bod van appelen. De prijzen vertonen de laatste dagen een dalende tendens. Dat heeft tot gevolg gehad dat er met ingang van gisteren (woensdag) bij export van appelen naar Belgie weer een heffing betaald moest worden. De ze bedroeg de eerste dag dat ze gold cent per kg. De hoogte van de hef fing wordt dagelijks vastgesteld en is afhankelijk van dé veilingprijs in ons land. In tuinders en handelskringen wordt het zeer betreurd da ter nu ook voor appelen reeds heffing betaald moet worden, want het betekent toch dat een vlotte export naar België hierdoor wordt belemmerd. Van Nel It- bescellen loges. mededei'ou idv.l India heeft er moeite mee de uit le ningen voortvloeiende verplichtingen na te komen. Van Nelle bestellen.' loges, mededeling adv» O De nieuwe internationale universi teit voor vergelijkende studie te Lu xemburg is maandagochtend geopend. De plechtigheid werd bijgewoond door groothertogin Charlotte van Luxem burg en prins Felix. Indien niet vóór maandag 18 augustus een oplossing wordt gevonden, dan zullen de hoofdstedelijke melkstandaardisatie- bedrijven weigeren verder melk aan een £kntal Amsterdamse melkslijters te le veren. Dit zou betekenen, dat een deel van de Amsterdamse melkvoorziening zou worden lamgelegd. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de consumptie- melkbedrijVen zelf de eigen karren de straat op zullen sturen. De mogelijkheid van dit conflikt werd besproken in het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel, dat zijn voorzit ter, de beide vice-voorzitters en een vierde deskundige aanwees om de kwes tie zo spoedig mogelijk met de minister van landbouw te gaan bespreken. De moeilijkheid schuilt in een door deze minister onlangs vastgestelde hef fing van een cent per liter ten behoeve van het landbouw-egalisatiefonds. De consumptiemelkbedrijven moeten deze cent betalen, doch een groot aantal slij ters, daarin geadviseerd doof hun orga nisaties, weigert deze cent aan de fa^ brieken te vergoeden. In het „ongesaneerde gebied" is het namelijk sedert 1954 zo geweest, dat de straatprijs van de melk in het ene half jaar een cent hoger ligt, dan in het vol gende halve jaar. Op 1 juli was de tijd aangebroken de prijs met een cent te verlagen. Het produktschap voor zuivel De minister handhaafde de hoogste prijs, doch besliste, dat de cent in het adviseerde de minister van landbouw deze prijsverlaging niet te \aten door gaan om zodoende de slijters aan een betere marge te helpen. De slijters heb ben, ondanks de nadién opgetreden zes percent loonsverhoging, drie percent welvaartstoeslag, a.o.w. en hüurcompen- satie, sedert 1954 vrijwel geen margever betering gekregen. landbouw-egalisatiefonds zou moeten vloeien. Hij verplichtte via het produkt schap voor zuivel de consumptiemelk fabrieken deze ongesaneerde cent aan het L.E.F. te betalen en van de slijters te vorderen. De slijters zeggen onmach tig te zijn dit geld op te brengen. Ingezonden mededeling (Adv.) Houd een Flexa schilder- feest: Knap uw huis op met kleur op hout en muren. Doe het gezellig met z'n allen 't ls in een wip voor jaren klaar met: de verf voor het schilderfeest Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden. Ingezonden mededeling (Adv.) ttoMitM éètödljes oèiMm? Bijeenkomst van N.A.V.O.-parlementsleden Parlementsleden van de vijftien lan den van de Noord-Atlantische ver dragsorganisatie komen donderdag en vrijdag te Londen bijeen. Zij zullen voorstellen doen voor de ontwikkeling van nauwere economische samenwer king tussen de NAVO-landen, in het bijzonder ln hun relaties met econo misch minder ontwikkelde gebieden. JE KUNT TEGENWOORDIG niet het eenvoudigste onderwerp aan roeren, of over het simpelste voorwerp spreken, of het is mogelijk er het woord „probleem" aan vast te koppelen. Zo bezocht ik eens een corset-show en de lady-speaker zeide te weten, dat wij - vrouwen - het dikwijls te kwaad hadden met het „probleem" om die veter op een afdoende manier weg te werken. Het woord vakantie is, vooral bij de aanvang, omgeven door een heel plezierige sfeer, en dan wordt het woord „probleem" nog niet zo hardop genoemd, al kun je het bij oplettend luisteren, toch wel zachtjes rondom murmelen. En als het eenmaal hardop gezegd is, dan blijkt het dat rondom de vakantie' hele reeksen problemen zijn. En elk probleem raakt weer een geheel verschillende kant van de zaak, waar bij ook weer andere mensen zijn betrokken. Om maar iets te noemen: de gemeentebesturen, want die weten ook ove rvakantie, vooral van de jeugd, mee te praten, omdat dan parken, plantsoenen en tuinen nog weer eens een extra vernielingsbeurtje kunnen krijgen. Toch hebben de moeders wel het allermeest met de vakanties en dus met hun zijde van het daarbij behorende probleem te maken. Francesco Poggio, een timmerman in Bistango nabij Astl in Italië, die zes tien km van zijn werk woont, heeft een trouwe begeleider gevonden in de duif van zijn baas. Het dier komt hem elke morgen afhalen en vliegt dan bo ven zijn motorfiets mee. 's Avonds brengt de duif Francesco weer thuis eu vliegt vervolgens voor de vierde keer dezelfde afstand. De vogel wei gert alles wat zijn vriend hem aan biedt om hem voor zijn trouw te be lonen. Gemaakt volgens geheel nieuwe fabricage-methode. Daarom Is de prijs zo voordelig 20 stuks f 2.10 In de groene doos Er worden aan de moeders vaak zware eisen gesteld, als ze zonder veel malheur de dagen der vrijheid door willen komen. Op de dorpen valt het dikwijls nog wel me», smdat daar in de buurt altijd nog wel een brokje natuur is te vinden, waar de kinderen en vooral de jongens zich kunnen uitleven. In de grote steden is het een hele opdracht voor de moeders om met hun kroost goedschiks door de vrije weken heen t e komen. Nu is Goes nog geen wereldstad, maar ik hoorde toch al van veel moeders, dat zij met vreugd het begin van de schooltijd weer tegemoet zien, want de kinderen gaan zich vervelen en dan komen de gewone kwalen voor de dag, van rUzie maken met anders goede vriendjes en katte- kwaad uithalen. En wat moet je eraan doen? Dan nog maar te zwijgen van de dagen, dat ze door storm en regen bin nenshuis moeten blijven. Dezer dagen las ik, wat een mijnheer van 68 jaar heeft klaar gespeeld voor vele duizenden kinderen. Wat moet die mijnheer ondanks zijn bijna zeventig ja ren nog een jong hart en een onuitput telijke energie bezitten. Zo 'n mijnheer is een standbeeld waard. We kennen allemaal wel door verga deringen of tentooonstellingen in Rot terdam de grote Ahoy-hallen. Een daar van heet de Energiehal. Waarom weet ik niet, maar in elk geval is in deze va kantie-periode, die naam al gewettigd. De heer Van Zuylen, zo heet die mijn heer, heeft in de enorme ruimte van alles bijeen gebracht, waarmee men de aandacht van de jeugd gespannen kan houden en waar ze met allerlei werk hun bruisende vitaliteit kunnen opge bruiken. Dat zou kapitalen moeten kos ten, alsde organisator niet de kans had gezien vele indrukwekkend grote bedrijven hiervoor te interresseren, wat dan meebrachtdat ze gingen „mee doen". De gemeente Rotterdam schijnt ook zijn beste beentje voor te zetten voor dit „afreageer-centrum". Een fabri kant van soepen, maakt het mogelijk, dat de huisvrouwtjes in spé elke dag wel duizend kopjes soep kunnen klaarmaken. Een badpakkenfabrikant heeft ook op kostelijke manier een grote en goede Van Nelle bestellen. tagex. mededeling (adv^ De 31-jarige koopman P. B. uit een woonwagenkamp te Laren is gisteren door de Amsterdamse rechtbank we gens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De officier van jusitie had anderhalf jaar geëist. De koopman had ln maart van dit jaar met een re volver een schot gelost op de 34-jarlge J. M. M., met wie hij ruzie had. De kogel was afgeketst op een rib en had slechts onbetekenend letsel veroor zaakt. duit in de zak gedaan, want er zijn bad pakjes waarin lekken gepoedeld kan worden en nadien moeten de pakjes door de gebruiksters zelf worden gespoeld en gemangeld. Dat is haast nog mooier dan er in te baden. En de jongens kunnen op hun terrein zich ook uitleven en in die grote ruimte deert het ook nog geen mens, als je daarbij eens wat harder schreeuwt dan wel nodig is. Er is geen flatje vlak naast waarvan de bewoners nijdig tegen de wanden zullen tikken als het al te levendig wordt. Er schijnen zo gemiddeld van drie- tot vierduizend kinderen per dag daar hun vertier te zoeken. De kosten Je zou kunnen zeggen er is een „maar" aan verbonden, want het kost geld. Vijf entachtig centen per dag, dat wil zeggen, tot 's avonds half vijf. Lijkt het erg veel? Maar als we eens zien, wat er, om de kinderen voor een ogenblik in een goede stemming te houden, al wordt uitgege ven aan ijsjes en patates frites, dan zou mte wat minder ana die waren te be steden al gauw vijfentachtig centen kun nen worden gespaard voor eendagAhoy- vreugde. Wie ineens drie gulden wil en kan uitgeven is daarvoor vijf dagen lang een lastige spruit uit huis kwijt. Er komt nog iets bij. Als die kinderen een hele dag in Ahoy zijn, moeten ze eten, dat spreekt. Het meezeulen van allerlei pak ken eetwaren brengt ook weer werk en narigheid mee, eerst thuis met het klaar maken en later in de Ahoy-hal, waar de boel moet worden opgeruimd. De kinde ren kunnen een consumptiekaart kopen voor vijftig' cent, waarmee ze een hele dag voor honger en dorst gespaard blij ven. Men schat, dat zo in dit seizoen een vijfenzeventig duizend bezoekstertjes en bezoekertjes goede dagen zullen hebben in de Energie-hal, waar ze al hun over tollige energie benutten kunnen zonder schade te doen endan zijn er „achter het front" natuurlijk ook duizenden moe ders, die hun energie kunnen bewaren voor latere dagen als ze daarmee wat beters kunnen doen dan enkel de kinde ren bezig te houden. Het zou toch geen wonder wezen als die Rotterdamse moeders die mijnheer Van Zuylen een standbeeld waard von den. Een hardnekkige brand woedde gis- stermorgen in de grote kunstmest loods van Landbouwbelang aan de haven te Wanssum bij Venlo. Vermoedelijk ten gevolge van broei is de vuurhaard ontstaan in een grote voorraad grasmeel. Later is het vuur ook overgeslagen naar een voorraad zemelen, die hier was opgeslagen. De brandweren van Venlo en Meerlo wa ren langdurig in actie om de zeer moeilijk te bestrijden brand te blus sen. Een dichte roodontwikkeling be moeilijkte het blussingswerk. De scha de is nog bij benadering niet te schat ten, maar zal vermoedelijk enige hon derdduizenden guldens belopen. Een tragische omstandigheid is dat 'de directeur, de 61-jarige heer P. J. van Els, gisteren 'vroeg onder de in druk van het gebeuren door een be roerte dodelijk is getroffen. Van Nelle bestellen ■ngex. mededeling (adv.i In Patagonië (Zuid-Amerika) is dinsdagavond een Argentijns militair vliegtuig verongelukt. Elf inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toe stel, een DC-3, was op weg van de ba sis El Palomay ten zuiden van Buenos Aires naar Comodoro Rivadaia. Het stortte kort na het opstijgen van de Bauis Tjelew, 1300 km ten zuiden van de Argentijnse hoofdstad, brandend neer. Nationale reclasseringsdag op 27 september Op zaterdag 27 september wordt dit jaar de nationale reclasseringsdag ge houden, op initiatief van de Vereni ging van Reclasseringsinstellingen. De raad van commissarissen van de K.L.M. heeft in overleg met de heer M. J. van der Ploeg besloten aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen het door de heer Van der Ploeg gevraagd ontslag als directeur van de vennootschap te ver lenen met ingang van 1 oktober 1958, onder dankbetuiging voor de buitenge wone en belangrijke diensten door de heer Van der Ploeg aan de vennoot schap bewezen. Aldus deelt men ons van de zijde van de K.L.M. mede. Voorts heeft de raad van commis sarissen besloten in dit stadium geen voorstel tot benoeming van nieuwe di rectieleden aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voor te leg gen. In overleg tussen de raad van com missarissen en de directie is besloten de directie-voering van de K.L.M. in zoverre te wijzigen, dat de leden van de directie voortaan als college onder leiding van de president-directeur het Al was het dan niet zo grootscheeps, ipts ervan zou wellicht in onze Zeeuwse steden ook vor veel moeders in een vol gende vakantie een weldaad zijn. Ik zou het hen van harte gunnen. algemeen bestuur van de vennootschap zullen voeren. De leiders van de daar voor tn aanmerking komende bedrijfs onderdelen zullen tegenover de directie rechtstreeks verantwoordelijk worden gesteld voor de uitvoering van het di- rectie-beleid in de door hen beheerde onderdelen. De directie heeft voorts besloten de heer Th. M. van Erp te benoemen tot bedrijfsdirecteur administratieve dienst, de heer P. A. H. Schlingemann tot al gemeen secretaris en de heer C. J. N. Nass tot hoofd van de dienst buiten landse betrekkingen. Van Nelle bestellen tngas. mededeling (adv* Hervatting leveranties aan Egypte De Verenigde Staten hebben de leve ranties van uitrusting voor wegen bouw aan Egypte, die twee jaar gele den werd gestaakt, hervat. Dit is dins dag te Cairo door de Egyptische minis ter van handel en economische zaken, dr. El Kaoessoeni, bekend gemaakt. Gistermorgen heeft de Arnhemse po litie een geheel gezin uit Rotterdam, dat in Arnhem met vakantie was en de nacht had doorgebracht op het po litiebureau, op de trein naar de Maas stad gezet in overleg met de kinder politie daar. Aanleiding tot dit transport was het feit, dat het echtpaar in de afgelopen nacht een kinderwagen met drie kin deren onbeheerd liet staan in de mo- geving van de Rijnbrug. Een passeren de chauffeur deed hiervan aangifte b|j de politie. Deze heeft toen net zo lang gewacht bij de kinderwagen tot do ouders kwamen opdagen. Op een gege ven moment arriveerden beiden ter plaatse. De man had in een café in El- den zitten drinken en de vrouw bleek kwaad te zijn weggelopen. De politie oordeelde toen» maar beter om het in zeer desolate toestand verkerende ge zin mee naar het bureau te nemen en daar asyl voor een nacht te verlenen. De Franse professor Frederic Joliot- Curie, winnaar van de nobelprijs voor natuurkunde, is in zeer ernstige toe stand opgenomen in een ziekenhuis te Parijs. Van Nelle bestellen Ingex. mededeling 'adv.t Er wordt nogal eens geklaagd over de baldadigheid van onze jeugd en ik geloof er veel van. Maa rligt het voor een deel ook niet hieraan, dat we zulke lange schoolvakanties hebben tegen woordig, de jeugd aan zichzelf moet worden overgelaten? De jeugd moet nu eenmaal leiding en afleiding hebben. Zij moet haar energie kunnen uitleven en dan is de klacht wel gewettigd, dat er over het algemeen nog te weinig tenminste in onze steden, gelegen heid bestaat van b.v. goede speel ruimten, waar die jeugd onbekom merd kan ravotten en spelen. Daar mag wel eens aandacht aan wor den gegeven. De oecumenische synode van de ge reformeerde kerken in de wereld, die in Potchefstroom (Zuid.Afrika) bijeen is, heeft een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat geen enkel ras zichzelf superieur aan andere ras sen mag denken. De synode wordt bijgewoond door af gevaardigden uit Australië, Frankrijk, Nederland, Schotland, de Ver. Staten en Zuid-Afrtka. De resolutie, opgesteld door de Nederlandse commissie, ver klaart, dat de beslissende overweging voor een gelovige bij het bepalen van zijn verhouding tot mensen van een an der ras het gebod: Heb uw naaste lief gelijk uzeive, is. Van Nelle bestellen' KDgez. inodedelins tadv.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3