KABOUTERS DOEN HET! OLLE, De Russische kerk na 1918 TIMMERLIEDEN KABOUTERS Zij doorstond zeer zware druk agent(e) van politie jongetje het Eskimo- LIKDOORNS WONDEROLIE FOTOGRAFEREN IN UW VAKANTIEt NATUURLIJK MET AGFA FILMS EN CAMERA'S! Geen spreekuur A. A. Elzerman TIMMERMAN METSELAAR AUTORIJSCHOOLHOUDER En Oosterbaan dtukt het! Jac. v. d. Rosse Jz. Bij opladen van rogge dodelijk verongelukt Dinsdag 12 augustus 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD PAGINA 6 Elke dag opnieuw vind ik het heerlijk, als ik de krant krijg. Ik ga er echt voor zitten. Gezellig lezen wat er in de wereld te koop is. Figuurlijk en letterlijk. Dat laatste slaat op de advertenties. Dat nieuws over voeding en woninginrichting en kleding en speelgoed daar hèb je wat aan. 21 miljoen Nederlandse huismoeders denken er net zo over. U houdt daar toch ook rekening mee, zakenman? Adverteer in de dagbladen, die nieuwsbrenger bij uitstek en voor Udie omzetbrenger bij uitstek. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde moeder, be huwd-, groot- en overgrootmoeder, de wed. D. Lourense- Maranus in de gezegende ouderdom van 94 jaar en 5 maanden. Domburg: J. Lourense P. Lourense- Louws Oostkapelle: A. Lourense J. Lourense- Frangois Middelburg: Joh. Lourense J. Lourense- Volkers Klein- en achter kleinkinderen. Domburg, 10 aug. '58 verwijderd met Weg met onhandige tik- doornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltpiek- aen en eksterogen ver schrompelen met wortel en ai. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een Besje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Overmatige haaruitval leunt U krachtdadig bestrijden met het wetenschappelijke middel ALCOCHIN-SPECIAAL Na een paar massagebehande- lingen verdwijnt de roos. Uw haaruitval stopt en na enige tijd verschijnt er nieuw haar Alcochin-Speciaal is overal ver krijgbaar. Begin vandaag nog met de massage. Het gaat om hel behoud van Uw haar. Op vrijdag 15 augustus a.s., feest van Maria ten Hemelopneming van de heren doktoren in het Ziekenhuis „St. Joan na" te Goes. Afwezig dierenarts, van 13 tot 37 augustus. Collegae in Zuid-Beve land nemen waar. en gevraagd. Ook voor onderhouds werk. - J. HENDRIKSE, Timmer- en Metselbedrijf Vlissingsesingel 30, Mid delburg. LEVENSPOSITIE De B.E.A. (Coöp. Bond van Erkende Autorüschoolhouders) biedt een beperkt aantal serieuze kandidaten de gelegen heid deel te nemen aan het speciale vakexamen voor ERKEND en GEDIPLOMEERD Indien gewenst kan een praktische examenopleiding wor den gevolgd. Kosten van examen, contributie en beschei den 132,Serieuze gegadigden schrijven voor uily^rige inlichtingen aan Secretariaat B.E.A., Afdeling w 81 Prinsegracht 101, Den Haag. Binnenkort begint de opleiding tot te Rotterdam. Aanstellingselsen: Mannent Leeftijd 21 t/m 28 jaar. Minimum-lengte 1.73 m. Vrouwen: Leeftijd 21 t/m 28 jaar. Ongehuwd. Minimum-lengte 1.70 m. Afwisselend, sportief werk. Behoorlijk aanvangssalaris. Goede sociale verzorging. Omgang met allerlei mensen. Opleiding voor rijbewijs. Sollicitaties te richten aan de Hoofdcommis saris van Politie, Haagseveer 23 te Rotterdam. gevraagd. Geruime tijd werk. AANN. BEDRIJF VERSLUYS Brakstraat 9 Middelburg OPENBARE AANBESTEDING. Namens het Gemeente bestuur van Kruiningen zal op 29 augustus 1958 in het openbaar worden aanbesteed de bouw van een Openbare en Bijzon dere Kleuterschool, bestaande uit 3 loka len c.a. op een ter rein aan de Kerklaan te Hansweert (west). Bestek en 3 tekeningen zijn verkrijgbaar a f 10.- per stel (franco per post f 10.50) bij het Centraal Bureau van de Centrale Dienst Bevelanden, Oude Rijksweg 94 te 's-Heer Arendskerke. Tel. 01106- 217. Restitutie aan in schrijvers per ongeschon den stel f7.50 tot 2 da gen na de besteding. De Directeur C.D.B., J. H. VALK. GEMEENTE MELISKERKE. Het hoofd van het ge meentebestuur van Me- liskerke brengt, ingevol ge art. 37, 4e lid der Wo ningwet ter openbare kennis, dat: 1. door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit d.d. 22 juli 1958, no. 1712/332, 3e afd. goedkeuring is verleend aan het bij raadsbesluit cLd. 21 maart 1958 vastgestel de uitbreidingsplan in onderdelen en aan de daarbij behorende be bouwingsvoorschrif ten, met uitzondering van artikel 17, 2e lid dier voorschriften. 2. het sub 1) genoemde goedgekeurde plan en bebouwingsvoorschrif ten vanaf heden ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage liggen. Meliskerke, 12 aug. 1958. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, G. A. A. ADELAAR. R. W. Hendriksen Tandarts, Terseke. Van 1624 augustus AFWEZIG. Woensdag 13 augustus ook geen spreekuur. Te koop bij inschrijving te Kloetinge, B. Ballot straat 22 WOONHUIS. Mooie stand, flinke tuin. Te bezichtigen 16 augus tus van 36 uur. Brief jes in te leveren: Suiker- heul 4, Heinkenszand. Vrij te aanvaarden be houdens goedkeuring van B. en W. POLDER WALCHEREN. Het Dagelijks Bestuur van de Polder Walcheren zal op vrijdag 22 augus tus 1958 te 14 uur in het polderhuis, Groenmarkt 10 te Middelburg in het openbaar aanbesteden: het gedeeltelijk ma chinaal en gedeelte lijk met handkracht ontgraven van onge veer 6500 m3 delf- specie uit cihca 6 km openbare waterloop in de Noordwatering van de Polder Wal cheren, omschreven in bestek no. 177. Het bestek met 1 teke ning is tegen betaling van f 5.verkrijgbaar aan het bureau van de Technische Dienst van de Polder Walcheren, Groenmarkt 10 te Mid delburg. De stichting verpleeg- en rusthuizen „Midden-Zee land" vraagt: a. voor het rusthuis „Ter Mantelinge" bij Dom burg een kookster. b. voor het verpleeghuis „Ter Hooge" bij Mid delburg verpleeghul pen, leeftijd vanaf 17 jaar, salaris op 17-ja- rige leeftijd f 90.per maand boven kost en inwoning. c. voor de Centrale Keuken van de ver pleeginrichtingen „Ter Poorte"/„Der Boede" te Koudekerke een assistente in de keu ken, bij voorkeur met diploma huishoud school. Mondelinge of schrifte lijke sollicitaties aan de directie van genoemde stichting, Dam 73, Mid delburg. Erkend als handelaar in Rundvee de heer St. Laurens. TE KOOP: wegens gebrek aan op volger Kruidenierszaakje, Tabak en Sigaren op een der uitbreidende dorpen in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Billijke prijs Te bevr Wiliemse's Wo ningkantoor, Noordsin- gel 40, tel. 3294, Middel burg. TE KOOP Bronskoperen Petro leumlamp Prelaatweg, No. 39, Aagtekerke. Hengstveulen. J. Louws, Molenweg, Meliskerke. Stalmest. K. Besuyen, Grijpskerke. Gebr. Massey Harris aardengraanmaaier. C. (rasser Zonen, St. Jan straat 15, Middelburg, Tel. 2812 en 4246. Studieorgel te bevragen A. Wattel, Fort den Haak- weg 4, Vrouwenpolder. Savoye koolplanten, winterkoning. J. F. Gide- onse, Meiwerfweg 8, Ga- pinge. GEVRAAGD Gevraagd wegens ziekte hulp in de huish. voor d. en n. in een gezin van 3 volw. personen. Mej. C. W. Beukelman, Duinweg 73, Zoutelande. Ger. Gem. Ned. D.V. Woensdagavond om kwart over 7, hoopt Dr Steenblok voor te gaan in de Bogardzaal te Middel burg. DIVERSEN Te huur: Nog vrij gekomen 1 woonkamer, 2 slaapkamers en keuken, vanaf 16 augustus. S. Mei- se, Duinweg 13, Oostka pelle. Welke aardige, nette man wil kennismaken met nette wed. 44 j. met d. van 13 j.? Brieven onder num mer A 5311, bureau v. d. blad te Goes. Ger. Gem. in Ned. te Yerseke. Dinsdag 12 aug. 7,30 u. Dr. Steenblok. Woensdag 13 aug. 7,30 u. Ds. Mallan. Knittax breimachine. Thans de nieuwe Super m. vol-automatische woltoe voer door middel van draadgeleider en kluwen houder. Ingebouwde toe- renteller. Prijs slechts f 360 Schriftelijke garantie, gra tis les. Bogaert's Naaima chinehandel, Lange Delft 59, tel. 2127, Middelburg, 226. Olie heeft gelijk: voor zo'n bi- I gaan ze met z'n drieën op de vlucht 1 roept Olie, maar.... Bobo luistert niet, sam-os moet je altijd erg oppassen, voor dat grote, gevaarlijke beest. Maar.I hij draait zich om en kijkt de bisam-os „Vlug, Olie, loop wat je lopen kuntBobo heeft eigenlijk veel meer zin om dreigend aan. „O nee, Bobo, ga alsje- Vooruit, spring gauw op Bobo z'n rug!" eens een potje met dat kwaaie dier te I blieft niet met hem vechten!" roept Olie roept de Eskimo-hoofdman. En.... daar j gaan vechten! „Nee Bobo, doorlopen!"! verschrikt uit. „Hij is veel te sterk voor je en hU heeft zulke gemene scherpe horens!" Maar.... Bobo blijft onge hoorzaam. PUBLIKATIE VAN HET CEBUCO. CENTRAAL BUREAU VOOR COURANTENPUBLICITEIT Tichon, tot patriarch gekozen in 1918, bleek juist de krachtige figuur die men had gewild. Reeds op 19 januari 1918 deed hij een oproep tot heel de Kerk, zich vastberaden te verzetten tegen de openlijke en geheime vijanden van de Kerk en hij sprak de ban uit over hen, die zich aan revolutionaire gruweldaden hadden schuldig gemaakt. Toen de Sowjets'de scheiding van Kerk en staat afkondigden, werd de or thodoxe bevolking opgeroepen, zich te verzetten tegen de doorvoering van het decreet. „Sta op, heilig Rusland, bestijg uw Golgotha! Het heilig Kruis, een onoverwinnelijk wapen, is met u!" Het gezag van Tichon was enorm en het ging dus hard tegen hard. 1414 bloedige voorvallen waren het gevolg van een nieuwe aansporing, sowjetwet- ten te negeren. Toen kwam de hongerwinter in de Wolgagebieden. De Sowjets eisten de uitlevering van de kerkelijke schatten ten behoeve van voedselaankopen, maar de patriarch maakte voorbehoud voor de gewijde voorwerpen. Het kwam tot processen en fusilleringen en ten slotte werd de patriarch gevangen genomen. „Levende Kerk" Toen gebeurde er iets, dat later een treurige herhaling zou krijgen in de af faire met de Deutsche Christen onder het Hitler-regime. Een groep sovjets- sympathistanten zag zijn kans schoon en stichtte de zogenaamde Levende Kerk. Men maakte dus misbruik van de hech tenis van Tichon, om de eigen ideeën door te voeren en helaas sloten zich en kele van de beste leidende kerkelijke figuren bij de beweging aan. Maar juist nu bleek eerst ten volle de waarde van een krachtig patriarch: Tichon werd in 1923 in vrijheid gesteld en wist met zijn autoriteit het gevaar van een schisma, dat met het bolsjewisme heulde, te voor komen. Zijn oproep tot terugkeer werd gevolgd o.m. ook door de metropoliet en latere patriarc Sergius. Om vrijgelaten te worden had Tichon moeten toestem men in een „compromish" en zijn „sovjet- vijandige" handelingen moeten betreu ren. Waarom Tichon toegaf tactische terugtocht, of nieuw theologisch inzicht? en ook waarom de regering hem vrij liet, is tot nu toe voor de historici een raadsel. Het zal wel nooit worden opge lost. Tichon stierf in 1925, twee jaar na zijn vrijlating. In zijn testament riep hij de gelovigen nogmaals op tot loyaliteit te genover het sovjetbewind. Immers het was aan de macht gekomen met Gods wil, zonder Wie niets gebeurt. Zonder in enig opzicht te compromitteren in geloofszaken dat was duidelijk aan het adres van de „vernieuwers"! moesten de aanhangers van de Kerk trouw zijn aan de regering en elke agitatie tegen de staat veroordelen. Fronfaanval op de Kerk Inval der Duitsers Sergius, Tichons opvolger, zette de lijn van zijn voorganger voort. In zijn be kende „declaratie" van 1927 spoorde hij de gelovigen aan, hun plichten als sov jetburgers te vervullen, niet alleen maar uit angst voor straffen, maar uit gewe tensovertuiging. Dit hield Sergius vol, ook toen de uiterlijke kerkelijke organi satie van de Kerk door het regime bijna geheel vernietigd werd. Een nieuw eon- concilie kon ook hij niet bewerken en daarmee bleef Sergius slechts waarne mend patriarch. Het enige, wat hij ge daan kon krijgen van de regering, was de wettelijke erkenning van de patriar chale synode. Ook wist hij een kleine kern te handhaven van bisschoppen,in wie de apostolische successie met het ortho doxe geloof bleef gehandhaafd: het mi- niumverelste voor het overleven en even tueel later weer opleven van de Kerk. In de dertiger jaren werd het diepte punt bereikt: in vele steden en dorpen was geen enkele kerk meer open; dui zenden priesters en gelovigen bevolkten de gevangenissen en arbeidskampen. On- telbaren stierven voor hun geloof. Het is onmogelijk Gods Voorzienigheid te doorzien, maar toch mag men de in val der Duitse troepen in Rusland in 1943 providentieel noemen voor de Rus sische Kerk. De regering moest in het uur van het hoogste gevaar alle krachten mobiliseren en metropolet Sergius stel de onverwijld de Russische Kerk, met heel haar moreel gezag, in dienst van de landsverdediging. Zelfs Stalin erkende de nationale verdiensten van de Kerk, door in de herfst van dat jaar een bis- schoppenconcilie toe te staan! Eindelijk kon Sergius tot patriarch gekozen wor den. Nog 8 maanden kon hij zijn Kerk over de afgrond van vervolgingen, schis ma's en geloofsafval heen voeren. Toen stierf patriarch Sergius. Zij opvolger Aleexius, eigenlijk Alek- sy Sergej Wladimirowitsj Semansky ge heten, werd een half jaar later door een nieuw concilie tot patriarch gekozen. Het concilie nam een ander belangrijk besluit: de aanvaarding van een nieuw statuut voor het bestuur der Kerk. De positie van de patriarch schijnt daar door sterker te zijn dan ze in 1918 was. Want nu staat de patriarch niet slechts aan het hoofd van het bestuur der Kerk maar hij is zonder meer het hoofd van de Russische Kerk, al blijft het hoogste gezag bij het concilie. Tot dan toe heette de patriarch „primus inter pares" (de eerste onder gelijkwaardigen) en ook die beperking liet men vallen. Ook werden tenslotte zijn bevoegdheden, o.m. met betrekking tot de benoeming van bisschoppen, vergroot. Toewending naar het Westen? Een teken van voortgaand herstel der patriarchale macht schijnt ook de in 1928 te Moskou bijeengeroepen vergade ring van zgn. autokefale Kerken, met Moskou samenwerkende zelfstandige or thodoxe Kerken in de communistische landen. Op die bijeenkomst werd ook een standpunt ingenomen tegenover de oecumenische beweging van de Wereld raad van Kerken: men weigerde alle medewerking. Intussen schijnt daar ver andering in te komen, want na einde loze voorbereidingen is het nu zo ver, dat vorige week te Utrecht een eerste gesprek plaats had van vertegenwoor digers van de Russische Kerk met afge vaardigden van de Wereldraad Terugziende op de voorbije 40 jaar sinds zijn wederoprichting temidden van het tumult der revolutie, mag het patriarchaat van Moskou vandaag zich bewust zijn, dat het, ondanks de nog altijd ongunstige sovjettische gods dienstwetgeving en ondanks aanhou- niet slechts leiding geeft aan een onbe- tekend overschot van een kerkelijke or ganisatie, maar aan een levende Kerk, die in het volk is geworteld en met het Christelijk geloof ook een deel van de studenten-, boeren- en arbeidersjeugd bereikt. Een verrassennd optimistisch beeld, waarbij men echter moet bedenken, dat de orthodoxe Kerk alleen maar een .Rus sische vrijheid" geniet: in het openbare leven, in scholen, jeugdorganisaties ge zondheidszorg enz. is haar invloed vol komen uitgesloten. Ze is opgesloten bin nen de kerkmuren. De 32-jarige landbouwer E. G. M. P. te Enschede is zaterdagavond bjj het opladen van rogge dodelijk veronge lukt. De man bevond zich boven op een wagen toen hij plotseling van de rog ge werd geslingerd. Het bleek dat een mastboom die aan beide uiteinden was vastgebonden, los was geraakt. Daar door werkte de mastboom als een kat- tapult. De landbouwer werd door een omhoogzwiepend eind van de mast boom getroffen en viel van de wagen. Hij werd levenloos opgenomen. Ver moedelijk heeft hij de nek gebroken. Hij was ongehuwd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6