Gaat sigarenmakersvak door mechanisatie te gronde? Voorzitter van Chr. bond over de sombere berichten Verontrust over belijden der kerk Nog volop spanning in bijna alle klassen co en Handwerk verdwijnt fKadt TELEVISIE VISSER LIET ZICH NIET VANGEN L. VAN DUINEN en H. KLEINENDORST - moedige redders tijdens storm op Waddenzee - MANNEN VAN DE MAAND Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren Gastenstatistiek in Vrouwenpolder loopt naar wens Billy Graham stuurt zendelingen uit Waarom naar de bioscoop DE KERK VANDAAG Zendeling onder eigen volk Voor dubbel gebruik Overzicht competitie Z.KB. Blauw-Wits kampioen schap kwestie van tijd THOLEN Dinsdag 12 augustus 1956 ZÏEUWSICH DAGBLAD PAGIAN 4 (Van één onzer verslaggevers) Over ruim drie jaar zullen 1800 sigarenmakers werkloos zijn ten gevolge van de invoering van de bolknakmachine in sommige fa brieken. De terugslag van deze mechanisatie op de overige fabrie ken, de terugloop in het verbruik van sigaren en de mechanisatie- plannen op ander gebied vormen een verdere bedreiging voor het oude handwerk. Door het publice ren van deze berichten heeft de socialistische werknemersorgani satie in de tabakverwerkende in dustrie de onrust onder de siga renmakers nog vergroot. Wij vroe gen aan de heer J. W. Kruithof voorzitter van de Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewer kers, om zijn visie op de huidige situatie in deze bedrijfstak. Naar hij meedeelde worden de zgn. rechte sigaren al lang machinaal vervaar digd. Het was tot dusver echter niet mo gelijk om het in Nederlands meest ge vraagde bolknakmodel met de machine te maken. De Zweedse machinefabriek Aremco brengt nu een bolknakmachine in de handel ,die dit wel kan. Dit jaar zullen 30 van deze machines worden ge plaatst bij de Velasques-fabriek, die de machine uitvond. Deze fabriek heeft in middels in Den Bosch al een filiaal met 140 werknemers gesloten. Na 1 januari mogen de machines ook aan andere Nederlandse fabrieken wor den geleverd en in de eerstvolgende drie jaar zal de fabriek er dan 50 per jaar kunnen plaatsen. Gebeurt dit in dit tem po, dan wil dat zeggen dat er op 31 de cember 1961 zo'n 180 machines in dienst zullen zijn. Als in tweeploegendienst wordt gewerkt, verrichten deze machi nes het werk van 1800 sigarenmakers, bij éénploegendienst dat van 1080 man. Daar dit niet overal gelijk ligt, kan het beste worden uitgegaan van een gemiddelde van 1440 sigarenmakers, die, hun baan zullen verliezen. Van directiezijde is berekend, dat tot genoemde datum 645 sigarenmakers de pensioengerechtigde leeftijd zullen be reiken. Deze mensen werken echter lang niet alleen in mechaniserende bedrijven en men kan dit aantal dus zeker niet van de 1440 aftrekken. De heer Kruithof verklaarde echter met nadruk, dat het bovenstaande een prognose is, doch dat lang niet zeker is dat in zo korte tijd 180 machines ge plaatst zullen worden. Er zijn verschillende remmingen, waar bij de liquiditeitsmoeilijkheden in vrij wel alle fabrieken een belangrijke rol spelen. Bovendien zijn de tabaksprijzen zeer hoog en kunnen de nieuwe machi nes die bovendien nog tal van kinder ziekten vertonen veel minder zuinig met de dure grondstof omspringen dan een vakman dat kan. Er is dan ook alle kans, dat het mechaniseringsproces zich over een veel langere periode zal uit strekken. WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1958 HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. jeugd. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Wa terstaat.). VPRO: 10.00 Vakantie met een boek op zak, eaus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 R.V.U.: Figuren en karakters uit het Napels van Matilde Serao, door mej. N. H. Giesen. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgel en zang. 13.45 De vermetele ontdekkingsreizen nara het Naordpool- en het Zuidpoolge bied, caus. 14.00 Gram. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 Volksliedjes en -dansen. 16.15 V. d. zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Rege- ringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Radio activiteit in het menselijk lichaam door Dr. C. J. H. v. d. Broek. (Ie lezing). 19.00 V. d. kind. 19.10 Sabbath-dienst met ge zang. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Theaterork. en sol. 20.50 Pink sterweekend, hoorsp. 22.00 Gram. 22.10 Marimba, geïllustr. magazine. 22.50 Me dische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. Nws. in Esperanto. HILVERSUM II (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lich te muz, 9.00 V. d. zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Kamerork. en sol. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT ->p pad. 13.20 Mari nierskapel. 14.00 Gram. 14.35 Kamerork. en soliste. 15.30 Viool en piano. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 Vrouwenkoor en soliste. 18.55 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl.overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 22.20 Radio Philharm.ork. en so list. 21.30 Muz. luisterwedstr. 22.00 Chris- tiaan Kleijnhoff, een Columborgs Re gent uit de 18e eeuw, caus. 22.15 Vocaal kwart, en orgel. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.): 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Opera- en balletmuz. 15.00 Korzang. 15.40 Symf.muz. 16.15 Ork. con cert. 17.00 Nws. 17.10 Zang en piano. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.15 Idem. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 V areldtentoonstellins. 20.00 Hoorsp. 21.25 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 Lui paard op schoot. 21.00 Intermezzo. 21.15 22.15 Salzburger Festspiele 1958: Mo- zarteum. ork. Loonsverlaging? De fabrikanten zijn van mening, dat een redelijke loonsverlaging van b.v. zes procent de meest effectieve rem zou zijn op de aanschaf van de dure machi nes en dat dit op de duur voor de werk nemers de gunstigste oplossing zou zijn. In het contact tussen de organisaties in de landelijke looncommissie is ook de vraag gesteld, of de werkloos wordende sigarenmakers niet voor de bediening van de nieuwe machines in dienst ge houden kunnen worden. De werkgevers zullen hiertoe niet on genegen zijn, hoewel de machines ook door goedkope jonge krachten zelfs door meisjes bediend kunnen worden. Zij wil len de sigarenmakers dan wel het uur loon van de C.A.O. geven. De bepaling, dat sigarenmakers, aan wie ander werk wordt opgedragen, een uurloon moeten krijgen dat met het stukloon overeen komt, zou dan echter geschrapt moeten worden. Thans verdienen geroutineerde vakmensen door hard en ingespannen werken in stukloon f 100,of meer per week en dit loon wil men voor het be dienen der machines niet geven. Tijdens de besprekingen zijn van werknemerszijde nog verschilende sug gesties gedaan. Zo b.v. de instelling van een vijfdaagse werkweek met behoud van loon, waarbij de uurloon- en stuk loonkwestie natuurlijk weer om de hoek komt kijken. Ook is voorgesteld om in deze moeilijke zaak regelende bevoegd heden te geven aan een in te stellen Be drijfschap. Tenslotte zijn plannen opge steld om de financiële moeilijkheden in een overgangsperiode op te vangen door de vorming van een fonds, waaruit de werknemers een uitkering kunnen krij gen. Dit fonds zou dan een heffing van 2 cent per kg bij de niet-mechaniserende en van 10 cent bij de mechaniserende bedrijven. Zo zijn er nog meer plannen in over weging en de werknemersbonden volgen de situatie met de grootste aandacht. Hierdoor en door de genoemde factoren is er geen reden voor het kweken van een alarmstemming. Als door de gepu bliceerde berichten echter de toevoer van jong personeel naar de sigarenindustrie wat wordt afgeremd, is dat naar onze mening iets wat onder de huidige om standigheden niet betreurt 'behoeft te worden. Het is wel duidelijk, dat het si garen maken als handwerk een vak is, dat binnen kortere of langere tijd de weg zal gaan van zo veel andere beroepen waar de machines de mens verdrongen heeft. Een proces, dat naar de historie ons leert, overigens vrijwel nooit op lan gere termijn een reële verlaging van de werkgelegenheid in de betrefende be drijfstak heeft betekend. Op dit aspect heeft de heer Kruithof zijn leden terecht gewezen in het artikel „Onnodige angst?" dat in het jongste nummer van het bondsorgaan „De Tabalcshoek" op genomen werd. Zaterdagavond zijn de reddingboot en een motorjol van de loodsboot „Si- rius" van Hoek van Holland uitgeva ren naar een man, die op het eerste baken van de Noorderpier te Hoek van Holland zat. Naderbij gekomen beduidde de man te hulp snellende redders echter, dat hij wilde blijven zitten, waar hij zat. Hij zat te vissen en wilde hiermee doorgaan, tot het getij hem weer in de gelegenheid zou stellen, van zijn vooruitgeschoven post terug te keren. Er zat voor de beide boten niets anders op dan onverrich- terzake het roer te wenden. Het uit gaande Engelse schip „Sheringham" had 's avonds aan Scheveningen-radio doorgegeven, dat de man op het ba ken zat. Na verspreiding van het be richt door Scheveningen-radio voeren de reddingboot en de motorjol uit. Ingezonden mededeling (Adv.) Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft de heren van Duinen en Kleinendorst, respectievelijk hoofduitvoerder en chef monteur in dienst van de N.V. Delta-Bouw te Rotterdam en werkzaam bij de mecha nische landaanwinning in Noord Friesland, uitgeroepen tot Mannen van de Maand. De 1000 sigaren, door de Nederlandse Sigarenindustrie aan deze ere-titel verbonden, werden woensdag Jl. op het Wad uitgereikt. Tijdens de zware storm van zondag 13 juli dreef Japie Buwalda in een plastic roeiboot af naar open zee. Onmiddellijk begrepen de heren van Duinen en Klei nendorst (zelf vaders van resp. 3 en 10 kinderen) het gevaar waarin Japie ver keerde. Zonder zich één moment te bedenken voeren zij in een open sloep uit. Na een uur werd hun voorbeeldig initiatief met succes bekroond: zij konden Japie in hun boot overnemen. De redding van Japie Buwalda is in hoofdzaak te danken aan het snelle op treden van de heren van Duinen en Klei nendorst, die niet talmden een groot ri sico te nemen omdat zij voelden dat een mensenleven op het spel stond. Aan het bureau personeelsbeheer en organisatie van de vereniging van Ne- derlandsche Gemeenten werd opdracht gegeven om een moderne loontechniek voor de gemeentewerklieden voor te be reiden. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden werden onderzocht en accoord bevonden, waarna toelating van deze raadsleden plaatsvond. De voorzitter wenste de raadsleden, die allen hun zittingsperiode verlengen, hiermede geluk en hij sprak de wens uit dat zij kracht en wijsheid ontvangen om de belangen dezer gemeente te dienen. In verband met het feit dat de burge meester belast is met de tijdelijke waar neming van het ambt van burgemeester der gemeente Serooskerke (W.) werd be sloten om aan de le ambtenaar ter se cretarie een tijdelijke salarisverhoging toe te kennen in verband met de grotere verantwoordelijkheid en de meerdere werkzaamheden. Bij de rondvraag stelde de heer Lou- werse een vraag over de brandput te Gapinge, waarna de heer de Vos wees op de slechte toestand van het hek bij de Ned. Herv. kerk te Gapinge en op de putten in de dorpsstraat te Gapinge, die veroorzaakt zijn door aansluiting op de in deze straat aanwezige riolering. Na afloop der vergadering, werd een excursie gemaakt en een bezoek ge bracht aan de thans geheel voltooide zuiveringsinstallatie te Vrouwenpolder. Tevens werd een bezoek gebracht aan de in uitvoering zijnde wegen, n.l. Noord- dijk en Vroondijk, waarbij tegelijkertijd de activiteit op de diverse kampeerter reinen in ogenschouw werd genomen. In de gemeente van Vrouwenpolder heeft burgemeester de Kan meegedeeld, dat de kortgeleden Ingevoerde gastensta tistiek thans een zeer gunstig verloop heeft. De Franse politie heeft een belang rijke figuur van het Algerijnse bevrij dingsfront in Metz gearresteerd, toen hij op het punt stond naar West- Duitsland te vertrekken. De man, Mostefa Boeatsjisji, is de rechterhand van een F.L.N.-leider, die in Frankrijk opereert en slechts bekend is onder de schuilnamen „Omar" en „Regniet". Britse geleerden hebben naar ver luidt een „kunstkoe" gemaakt, die gebruikt zou kunnen worden om de miljoenen volkeren van Azië beter te voeden. „Reynold News" meldt dat de „kunstkoe" rechtstreeks eiwitstof fen maakt uit gras en andere plan ten en wel vijf maal zoveel als de mens uit dierlenke zuivelprodukten krijgt. De heer P. Haagsma .lidmaat van de wijk gemeente Vaanwijk, onderdeel van de hervorm de gemeente te Rotterdam-Vreewijk, heeft zich met een open brief tot zijn mede-lidmaten ge wend. Hij voelt zich in zijn geweten verontrust over verschillende uitingen in de wijkgemeente betreffende het belijden der kerk. In zijn brief, die hij onder het opschrift „Kerk wees kerk" deed uitgaan, zegt hij allereerst, dat in de kerkdiensten van Vaanwijk het primaire ontbreekt, namelijk de lofprijzing en de aanbid ding Gods. Ook acht hij de inning van zitplaat- sengelden en de aanbeveling der veelvuldige collecten in strijd met het wezen der kerk. Meer van plaatselijke aard is zijn bezwaar te gen het feit, dat Vaanwijk niet tot een zelfstan dige gemeente uitgroeit, wat toch blijkens de kerkorde de bedoeling van wijkgemeenten is. Een vierde bezwaar betreft de omstandigheid, dat de wijkgemeente onkundig blijft van de handelingen van kerkeraad, wijkraden, kerk-, voogden en diakenen. Al deze bezwaren heeft hij reeds in een gravamen aan de kerkeraad ge meld. Nader zet de heer Haagsma dan uiteen welke bezwaren hij heeft inzake de uitingen van het belijden der kerk. Hij meent, dat de Vreewijkse predikanten blijkbaar te weinig doordrongen zijn van het feit, dat: 1) de gedoopten reeds door God als zijn kin deren zijn aangenomen (zie doopsformulier); 2) de lidmaten geloven, dat zij van de heilige algemene christelijke kerk levende lidmaten zijn en eeuwig zullen blijven (antw. 54 H. Cat.); 3) zij die als gemeente samenkomen, moeten worden aangesproken op wat zij zijn: een uit verkoren geslacht, een koninklijk priesterdom, een heilig volk (1 Petr. 2:9). Rotterdam-Vreewijk telt drie predikanten. Zij preken bij toerbeurt in de drie kerkgebou wen der gemeente. Dit acht de heer Haagsma onjuist. De Wijkgemeenten behoren zelfstandig te zijn en haar eigen predikant te beroepen, die ook alleen in de eigen wijk voorgaat. Anders wordt de nadruk gelegd op wat de mens begeert inplaats van wat God van ons eist. Het bezoe ken der kerkdiensten wordt gelijk aan het bios coopbezoek: naar de bioscoop gaat men om het programma dat trekt, en naar de kerk gaat men om het horen van de predikanten van eigen richting. Voor daadwerkelijke lofprijzing en aanbid ding is geen gelegenheid omdat die alleen kan plaatsvinden wanneer men zich als verantwoor delijke gemeente voor Gods aangezicht stelt. God moet aan zijn eer komen, dat is het doel van alles. Dit is ook de roeping van de mens. Zegt men dat het rouleren van de predikanten gevolg is van de richtingen in de gemeente, dan wijst de heer Haagsma er op, dat het verleden der kerkelijke gemeente Vreewijk bewezen heeft, dat de richtingsbacil wel degelijk ge weerd kan worden. Een en ander leidt er toe, dat de gemeente haar roeping in de wereld niet verstaat. Van een apostolaat is geen sprake, terwijl de ont kerstening zienderogen toeneemt. Door het inschakelen van alle gemeenteleden en door brede voorlichting kan de dienende taak van de kerk worden vervuld. Alleen op die manier woekert de wijkgemeente met het ta lent, haar door God geschonken. Er bestaat een zendingsvereniging „Billy Graham", die onlangs te Charlotte in de staat Noord-Caroli- na haar centraal bureau heeft ge vestigd. Zij zal zendelingen gaan uitsturen. Dr. Graham krijgt name lijk zoveel uitnodigingen om evan gelisatiecampagnes te leiden, dat hij beschikken moet over een corps zendelingen, die in zijn plaats het evangelie kunnen verbreiden op elke plek die erom vraagt. In tegenstelling met Graham zelf, die altijd maar korte tijd ergens is, zullen de zendelingen veel langer werkzaam zijn op bepaalde posten. Het is beslist niet de bedoeling, dat dit zendingswerk de bestaande ar beid van kerken en zendingsorga nisaties beconcurreren gaat. Evenals het werk van Graham, bedoelt het slechts aanvullend te werken. Wel dra gaat een eerste groep naar Ja pan. Daarna zullen ook uitzendin gen plaats hebben naar India en Afrika. De informatiedienst „Kerk en Film", uitgaande van de evangeli sche kerk te Frankfurt aan de Main heeft een enquête gehouden onder bioscoopbezoekers. Gevraagd werd welke aanleiding men had om naar de bioscoop te gaan. Van de ondervraagden verklaarde 60o/o, dat men door het lezen van dagbladkritieken ertoe gekomen was om een bepaalde film te gaan zien; 57,5 ging omdat geliefde filmsterren er een rol in speelden; 46 bezocht de bioscoop op aanbe veling van anderen; 22 ging op de krantenreclame af; slechts 11,9 was beinvloed door affiches op reclamezuilen en aan bioscopen zelf Hoe vaak men ging? Verreweg het merendeel, namelijk 78,5 bleek geen „stambioscoop" te heb ben; 27,8 gaat viermaal per maand; 9,3 zesmaal per maand of vaker. Voor de eerste keer in het bijna- zeventigjarige bestaan van de lu therse zending in Tanganika het vroegere Duits Oost-Afrika heeft men een zendingspredikant uit In dia bevestigd voor de missionaire dienst onder zijn eigen volk. Er wo nen namelijk in de stad Daressalam, waar hij gaat werken, zeker 20.000 van de 60.000 Indiërs, die in Tan- ganjika een bestaan hebben gevon den. De meesten van hen zijn hin does of mohammedanen. De amerikaanse episcopale kerk van de St. Paul-universiteit te To kio wil een kernreactor bouwen te Tokio. Deze reactor zou voor weten schappelijke doeleinden kunnen dienen en tegelijk gebruikt kunnen worden voor het St. Lucashospitaal aldaar. Aan de generale synode van de episcopale kerk te Amerika, die in oktober bijeenkomt zal gevraagd worden 400.000 dollar te verschaf fen voor de bouw van de kern reactor. Nu de competitie een eind op dreef is, is het mogelijk een duidelijk beeld te geven van de standen. Tot op heden is alleen de kampioen in de avondklas se bekend, n.l. Swift 5, dat dit jaar wel ver boven zijn tegenstanders uitstak. In enkele andere afdelingen zullen de kampioenen niet lang meer op zich la ten wachten. Zoals blijkt is in de eerste klasse het goed begonnen Elto teruggevallen, ter wijl de kampioen van vorig jaar, Swift 2, nagenoeg uitgeschakeld is. De strijd gaat nu vooral tussen de ploegen Tjo ba 1 en Togo 1. Volharding 1 is reeds bij het eerste puntenverlies degradant en zal de dans dan ook zeker niet meer ontspringen. Vios 1 speelt zeer wisselvallig, terwijl Animo 1 zich behoorlijk aan het her stellen is. De stand luidt hier als volgt: Tjoba 1 9 8 0 1 16 51—32 Elto 1 11 7 0 4 14 53—43 Togo 1 8 6 1 1 13 68—25 Swift 2 10 5 2 3 12 43—35 Vios 1 8 4 0 4 8 31—33 Animo 1 10 3 1 6 7 29—42 Scampolo 1 9 3 0 6 6 2540 Volharding 1 11 0 0 11 0 31—81 In klasse 2A heerst zowel onder- als bovenaan grote spanning. De protest commissie moet nog uitspraak doen over een door Zuidwesters 1 ingediend protest. Wint de Souburgse club dit protest, dan zal nog een gedeelte van een wedstrijd gespeeld moeten worden, waar bij eventuele winst van Zuidwes ters 1 de beide kopploegen op gelijke hoogte komen. Top 1 volgt hier de lei ders op geringe afstand en zal van iedere misstap dankbaar gebruik ma ken. Onderaan zit BKC 1 lelijk in het nauw, vooral door het niet opkomen tegen Vitesse 1, waardoor het 2 straf- punten te incasseren kreeg. Swift 4 staat echter ook nog lang niet vei lig. Vitesse valt dit jaar iets tegen, evenals Vopo 1. ZuidWest 1 10 7 2 1 16 85—36 Top 1 10 6 2 2 14 38—24 Swift 3 8 6 1 1 13 58—36 Vitesse 10 5 1 4 11 41—42 Tjoba 2 11 2 4 5 8 39—50 Vopo 1 10 3 1 6 7 27—46 Swift 4 9 2 1 6 5 33—47 BKC 1 10 2 0 8 2 30—74 In klasse 2B schijnt Olympia 1 weer terug naar de eerste klas te willen, daar de kans op het kampioenschap hier groot is, al is Luctor 1 goede twee de met echter een zwaarder program ma voor de boeg. Zeelandia 1 is ook nog lang niet uitgeschakeld en kan ze ker nog een woordje meespreken. Rode lantaarndrager is hier Eendracht uit Tholen, dat wel geen kans meer zal zien de degradatie te ontspringen. Olympia 1 9 8 0 1 16 6516 Luctor 1 8 7 0 1 14 41—14 Zeelandia 1 8 5 1 2 11 53—18 Togo 2 8 4 0 4 8 33—38 Volharding 2 9 4 0 5 8 2744 de Poel 9 3 1 5 7 26—32 Vios 2 9 2 0 7 4 32—46 Eendracht 8 0 0 8 0 958 In 3A is aan de kop een levendige strijd gaande tussen Ondo, KVL en Vedo 1, van wie vooral Vlissingen na een slechts begin zich keurig heeft hersteld. Zoals uit de stand is op te maken, kan hier nog veel gebeuren, al dient gezegd te worden, dat Ondo het lichtste programma in het vooruitzicht heeft. Animo 2 is na een goed begin danig afgezakt. Stormvogels is dit jaar zeer goed voor de dag gekomen en slaagde er zelfs in ook Ondo eell puntje afhandig te maken. Ondo KVL Vedo 1 Animo 2 Stormvogels Top 2 Swift 6 9 10 9 8 10 14 14 11 9 9 2 0 56—29 56—36 59—26 31—26 43—38 19—47 6—68 In 3B stevent Blauw Wit recht op het kampioenschap af en het hijsen van de vlag is nog slechts een kwestie van tijd. Elto 2 beschikt echter over een behoorlijke ploeg en is hier dan ook een goede tweede. Dit seizoen val- gradeerde Scampolo 2, de kampioen len de prestaties tegen van het gede- van vorig jaar Luctor 2 en WKV, ter wijl Voto uit Hoek nog geen enkele kear tot winst kon komen. Blauw Wit Eito 2 Zeelandia Togo 3 Luctor 2 Scampolo WKV Voto 11 11 9 7 22 14 11 4 4 3 2 0 84—22 50—21 45—29 23—84 21—32 18—33 12—25 7—62 In 3c boekt Kats opmerkelijke resul taten en heeft het kampioenschap ge heel in eigen hand, maar bij iedere misstap, is SSS lachende tweede. Over het algemeen is deze klas zeer goed voor de dag gekomen en blijkt dat het spelpeil op Noord-Beveland behoorlijk omhoog is gegaan. Dos '55 valt wat te gen en behoort hier tot de zwakkere broeders, terwijl ook de prestaties van Vopo 2 niet geweldig zijn, daar deze ploeg zeer wisselvallig speelt. SSS 10 8 1 1 17 64—25 Kats 9 8 0 1 16 56—28 Vopo 2 6 4 2 0 8 43—16 VZOD 1 8 4 0 4 8 39—31 Olympia 2 10 4 0 6 8 32—31 Dos '55 9 1 1 7 3 30—58 VZOD 2 9 0 0 9 0 8—82 In 3D wordt anderhale competitie gespeeld en als Atlas geen steek meer laat vallen zal het de kampioensvlag kunnen hijsen. AKC volgt hier goed en beschikt over een hardwerkende ploeg. Benjamin Zuidzande is vanzelfspre- zwak begonnen, maar het mocht reeds gelukken drie overwinningen te beha len op Vedo 3 en zelfs een op BKC 2. Atlas AKC BKC 2 Zuidzande Vedo 3 8 8 9 10 7 14 12 8 8 0 73—18 48—23 34—39 19—68 5—41 In de avondklasse behaalde Swift 5 op een gemakkelijker wijze dan andere jaren het kampioenschap. Vooral Zuid westers 2, dat andere jaren S'wift 5 het vuur na aan de schenen legde, viel sterk tegen. Vedo 2 deed het echter zeer goed en staat met Zuidwesters op gelijke hoogte. Swift 5 Vedo 2 Zuidwest. 2 Animo 3 10 9 10 0 19 78—18 4 9 22—39 4 9 41—33 8 1 12—63 Geboren: Willem C„ z.v. P. M. Droogers en J. J. Bogert; Trijntje D., d.v. K. M. Priem en H. Donga; Tannetje J. C., d.v. J. Schot en L. van d Berge; Frédérique R., d.v. R. van Dijk en N. Poelman; Pau lina C. J„ d.v. C. van den Berge en M. Burgers. Ondertrouwd: P. J. de Nijs, 20 j. te Bergén op Zoom en E. J. Schot, 18 j.; C. Jansen, 29 j. en M. Moeliker, 22 j.; S. M. W. de Korte, 24 j. en Chr. A. Sla ger, 22 j. te Wemeldinge. Gehuwd: J. Quist, 42 j. en J. Tramper, 38 j^; C. Jansen, 29 j. en M. Moeliker, 22 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4